De Eurepeescfie öorloo. No. 17332. Roemenië in ooriog. aan Oostenrijk-Honganje verkaard. LEIDSCH DAGBLAD, WSaandag 28 Augustus. Gemengd Nieuws. BSad. Anno 1916. FEUILLETON. Het aJ te goed® hart. De teerling is geworpen. Eerder dan ver- wu-ht werd er zullen wel zgn, ttie aan een meedoen van Roemenie .niet. meer 'dacliterf - hoeft Rcemenie zich in (ten S gemengd. Gisteravond is de oorlog Het officieuze bid „Inclepenclance Rou- jnaine" "heeft; dei volgende officieel© mede- 'deeling openbaar gemaakt: De onrust en de bezorgdheid, die in de laatste 'dagen van verschillende zijden aan den dag traden, hebbeto in den koning den .wensch doen ontstaan, üi zijn raad niet alleen de meening van regeering en de leden van het Parlement, maar o,ok die vali 'de partijleiders, van dei gewezen minister presidenten .en van de vroegere voorzitters van de Kamer te vernemen. Inplaats van nu dit karakter van de ko ninklijke ontbinding in het licht te stellen, zijn etenige bladen 'er op, uit, haar als voor wendsel voor nieuwe agitatie. ?n ophitsing te gebruiken, door haar. met de vermelding yan onjuiste bijzonderheden ien ongemoti veerd commentaar aan te kondigen. De kroonraad zal hedenochtend! (Zondag ochtend) in Wet paleis Controceni plaats vinden. De volgende personen nemen er deel aan: lo. De leden van dei regering; 2o. De gewezea minister-presidenten Carpt Majorescu "en Rosetti; 3o. De partijleiders Marghiloiman, Fi- lipescu en Take Jonoscu; 4o. De gewezen en tegenwoordige voor zitters van wetgevende lichamen Pherakyda, Catftacuzene, Paschkani, Olanescu en Ro- fcesco. (De laatste in plaats van Basil Mis- sir, den voorzitter, van deü Senaat, die in het' buitenland vertoeft.)" Deze Kroonraad, waaraan men in het heele land reeds dadelijk een buitengewone betee- kenis toekende, werd uitgesteld toll ^.mid dags 5 uur. In dien Kroonraad is dan het besluit gevallen. Aan geruchten was natuurlijk de laat ste dagen geen gebrek. Zoo verluidde ook, dat Bulagren bij Alkaltie een Roemeensche post overvielen en Roemenen doodden, maar dit bericht is al spoedig tegenge sproken. De tijding heeft des te meer verrast, nu in Italië men volgens de berichten zoo'n beetje liet. gevoel ging krijgen, dat Roe menië toch niet ging meedoen en de „Giornale d'Italia" oordeelde, dat men Roemenië niet zoo moest naloopen. De Amsterdamsche correspondent van de „Yoss. Ztg." had al vernomen, dat de Entente een ultimatum aan Rcemenie had gericht, waarin de doorgang van Russi sche troepen door Roemenie werd ge- ei sclit. De ,,Köln. Ztg." vernam nog voor een paar dagen uit Boekarest een correspon dentie, waaruit moest worden opgemaakt, dat het groote leger onder Von Mackensen in Zevenburgen Roemenië geheel in be dwang hield en dat bo\endien het Bul- gaarsch offensief indruk had gemaakt. De Ententepers zou 't glad mis hebben, wan neer die optimistisch gestemd was. Maar per-saldo zag 't er voor de gealli eerden nog gunstiger uit. Want slechts een paar dagen naderhand schaarde zich Roe menië aan hun zijde. De Roemeensche bladon schreven nog pas, 24 Augustus, ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, dat de bevolking achter den koning stond, omdat men wist, dat, wat hij besliste, slechts in het belang - van het land zou zijn, dat men hem zal steunen tot lieil en bloei van het land. De konin# heeft nie's alleen. "beslist, hg heeft een Kroonraad bijeengeroepen, waar in zoowel pro- als anti-Duitschers aanwezig! waren. Deze stap van Roemenië kan van veel invloed zijn. Een paar andere' oorlogsver klaringen zullen, dat ka a men als vaststaand aannemen, spoedig volgen. Duitschland, Bul garije en Turkije zullen) nu Roemenië wiel 'den oorlog verklaren en Oostenrijk'-Honga- rij© niet alleen laten staan. Dan zullen de Bulgaren op hun noordgrens moeten passen. Hier staan ze bloot aan een aanval van Roemenen en Russen. De laatsten toch heb ben in Bessarabië al lang troepen bijeen gebracht. Nu zal blijken, hoe groot die legermacht is. Generaal Sarrail krijgt 't bij SaLoniki ongetwijfeld ruimer, en voor de Bulgaren is dib geen prettig vooruitzicht In de „Victoire" wijst Hervé dan ook reeds .op wat eri in den Balkan gebeuren kan, wanneer Roemenië zich in den stcijd mengt. Hij schrijft: „Als Roemenië eenmaal in het strijdperk treedt, behoeven de Bulgaren slechts ver slagen te worden, opdat do verbinding tuS- schen de Russen en ons door middel van Bulgarije tot stand komt. En als deze verbinding over Bulgarije in derdaad tot stand komt, dan zal Turkije geheel geïsoleerd zijn en geheel geblok keerd; Konstantinopel wordt dan op directe wijze bedreigd en de verdedigingswerken aan de Dardane'ilen zullen met den grond gelijkgemaakt worden; op deze manier zal de verbinding tusschen de Russen en ons niet alleen over Bulgarije gewaarborgd wor den, maar ook, wegens het ineenstorten van Turkije, door middel van de Dardanellen en den Bosporus. Dht mogen onze p oil u's ->ain het Fransche' fronjb wel goed beseffen: dht is de grootsche gebeurtenis, die op den Balkan weldra zal plaats grijpen; een gebeurtenis, di£ zulke buitengewoon gewichtige gevolgen zal heb ben, dat men wel vooruit kan zeggen, dat zjj voor al onze vijanden het begin van het einde zal beteokenem" En dan is er nog Zevenburgen. Het ooste- Ipk front zal nu worden verlengd en achter de Karpathen kan de strijd zich ontwikkelen. Heeft Rusland voldoende troepen om naast de Roemenen te strijden, dan zijn er geen hardnekkige gevechten noodig om de'Karpa- then-overgangen. .Yoor het leger van den Oostenrjjkschen kroonprins, (aartshertog Ca1- ï*el, js de situatie, er beslist slechter opj geworden. Roemenië zelf is ook nog een factor, waar mee rekening moet worden gehouden. Het is een land van bijna 140.000 vierk. K.M., met een bevolking van niet ver beneden 8 millioen. In het land bestaat algemeene dienstplicht vah 21 tot 46 jaar, waarvan 7 jaar actief, 12 reserve en G militie. De jongelui van 19 tot 21 jaar staan ook per, beschikking van het legerbestuur, daarvoor Oefenen ze zich des Zondags in militaire aan gelegenheden. Op. vredesvoet was het leger in 1913 4829 officieren, en ongeveer 100.000 man', met 24.616 paarden, 588 kanonnen en 192 mitrailleurs. Doch sedert is er ontzettend aan gewerkt en het materiaal geweldig opge voerd. Op oorlogsvoet is 't leger wel eens geschat op bijna een millioen man. D'e Roemeensche regeering treft nu haar verdere maatregelen door jonge artsen te vragen voor den geneeskundigen dienst. Zp bedient zich hiervoor van de bemiddeling van het Roode Kruis te Bern. De vloot heeft niets ta beteekenen. Het zjjn een 31-tal onbeteekenende en oude schuitjes. In dat opzicht is Roemenië's hulp ook 110011 'door de geallieerden gewenscht. Engeland en Zweden. Eenigo Engolsche bladen houden zich be zig met het Witboek over Zweden* Do „Times" is zeer bitter. De Zweden, zegt het blad, zijn oude vrienden van ons. Maar nu wij om ons leven vechten, en voor beginselen, waarvan de toekomst van alle kleinere staten afhangt, vindt de Zweed- scho regeering het oorbaar eenige van onze eerste rechten als oorlogvoerende mogend heid te betwisten en zonder aankondiging onze paketpost naar Rusland aan te hou den en dat als vergelding of weerwraak voor de uitoefening va-n onze rechten, pakotposb naar Rusland aan te houden, en dat als vergelding of weerwraak voor de Uitoefening van onze rechten. Yerder beweert de „Times", dat Zweden de kwestie niet breed beschouwt ©n haar niet zakelijk behandelt, maar allerlei put- luttigheden opwerpt en dingen er bij haalt die er niet bij hooron. Daardoor, klaagt de „Times", werden onze eerlijke pogingen om de zaak vriendschappelijk te regelen belem- merd. Hetgeen wat de Engelschcn ten de zen in hun diplomatie verkeerd zouden kun nen vinden, dat ze misschien te ver is ge gaan met beslissingen van onze prijshoveu in zekere gevallen aan herziening door in ternationale rechtbanken te onderwerpen. Do „Daily Chron." wil Zweden volstrekt niet laken, dat het opkomt voor wat het voor zijn recht houdt, zelfs tegenover de grootste zeemogendheid, maar ze voelt zi:h verplicht te zeggen, dat uit de stukken blijkt, hoe het tegenover Engeland alles van. zijn zaak wil maken en niet geneigd is in iets met Engeland samen te werken om de gevolgen van den oorlog op zijn rechtmati- gen handel te verzachten. Dat er in post- paketten aan boord-van de „Heilig Olar" veel rubber is gevonden, maakt dat Zweden heeL zwak staat. De Buitschcrs in Noord-Frankrijk. Uit Cenève wordt gemeld dat een petitie in voorbereiding is, welke aan den Zwitser- schen Bondsraad gericht zal worden en waarin verzocht wordt gevolg te geven aan heb protest, door de Fransche regecriug aan de neutrale mogendheden gezonden we gens de wegzending van bewoners uit het bezette gebied door de Duitschers. Uitgaan de van de overtuiging, dat de bezettings troepen in Noord-Frankrijk zich schuldig maakten aan een flagrante schending van de Haagsche conventie, verlangen de peti- tionisten, dat de Bondsraad in naam van Zwitserland krachtig verzet zal aanteeke- nen. Ook in Duitsch-Zwitserland zijn vele handteekeningen aan petitie geschonken Duitsche deserteurs in Argentinië. Zes Duitsche deserteurs, die van Frank rijk machtiging hadden gekregen om zich naar Zuid-Amerika te begeven, kwamen te Buenos-Ayres aan. Zij rekenen er op, hun gezinnen over te laten komen en zich in Ar gentinië te laten naturaliseeren. Dc „Bremen". In een gesprek met een vertegenwoordi ger van de „Köln. Ztg." zeide dr. Lohraaun o.a. „De „Bremen" is thans inderdaad in volle zee, koerst ook naar Baltimore en heeft eveneens een lading kleurstoffen in". Kapitein König wees er op, dat de leden der bemanning der handels-onderzeeërs van den eersten tot den laatsten man volkomen vrij zijn van militairen dienst en in ieder opzicht evenzeer aan de voorschriften der zeelieden-verordening en aan alle wetten en bepalingen op de handelsmarine onderwor pen zijn als de bemanning van ieder ander koopvaardijschip. Liebkneclit vraagt revisie van zijn vonnis. Naar verschillende Duitsche bladen mel den, heeft dr. Liebkneehfc door zijn advo caat revisie laten aanteekenen tegen het vonnis van het opperste militaire, gerechts hof. Dë aanvrage tot revisie, steunt hierop, dat het recht materieel geschonden, zou zijn, doordat de veroordeeling plaats had wegens een daad, die niet heeft plaat3 gehad. Hulpschip van de Engelsche vloot gezonken. Uit Londen wordt officieel meegedeeld, dat het hulpkazernestoomschip „Duke of Al bany", den 24sten Augustus in de Noord zee dgor een Duitsche duikboot getorpe deerd is en zonk. De kapitein en 2-3 anderen worden ver mist, 87 zijn gered. De uitbreiding van de Fransche vloot. Een studie van de „Pebit Parision" toont aan, dat Frankrijk zijn vloot intact heeft en haar nog met nieuwe eenheden vermeer derd. De Franschen verloren slechts den cuden pantserkruiser „Bouvet", zonder eenige militaire waarde. De „Jean Bart", die te Cattaro getorpedeerd werd, was spoedig zorgvuldig hersteld. De vloot is verrijkt met vijf nieuwe dread noughts, de „Franco", „Paris", „Bretagne „Lorraine" en „Provence", van 23.540 ton, met 10 kanonnen van 34 c.M. Met de „Jean Bart" en „Courbct", zes pantserkruisers van het type „Danton'' en vijf van het type „Yerité" en „Patrio" vor men zij een zeer geduchte vlootmacht. De Dienwo kerk te Delft. Naar „Het Centrum" verneemt, ia de mogelijkheid niet uitgesloten, dat liet volgend jaar wordt aangevangen met de algeheels restauratie Van den Delftschen toren van de nieuwe kerk, waarin zich de koninklijke grafkelder bevindt. In den loop der tijden is veel aan den fraaien toren verknoeid. In 1536 had do groote brand plaats, waarbij de spits en liet houtwerk totaal zgn verbrand; bpven- dien zijn toen de klokken naar beneden ge vallen en is het groote voorgevelraam ge heel vernield. Sedert is he,t gewelf nooit meer voltooid, terwijl de opening van het voorgevelraam op een klein raampje na, is dichtgemet seld, daardoor het benedendeel een onooge- fgk aanzien heeft bekomen, zeker weinig geschikt voor een ingang tot de kerk, waar in do leden van het Koninklijk Huis hun graven hebben, en waar jaarlijks honder den vreemdelingen een bezoek komen bren gen. De architect Van Gils heeft eenige jaren geledon reeds aangegeven, hoe de toren het doelmatigst is ta restaureeren. Ten eerste heeft hij als eisoh gesteld, dat do hoofdingangsdeuren, vooral bij begrafe nissen van leden van het Koninklijk Huis, kunnen geopend worden met verwijdering van het middenkalf. Ten tweede! vermeent hij, dat een plan tot herstelling zoo getrouw mogeljjk moet weerge'ven, wat uit voorhan den bescheiden, prenten, boxken, beschrij vingen, enz, van vroegere toastanden te putten is, zich aansluitende bjj hst zuivere karakter, dat den oorspronkelijken bouwstijl kenmerkt. Het groote gewelf dient derhalve weder te worden voltooid en liet voorgevelraam hersteld in den geest van het oude. De por talen aan de buitenzijde, thans dichtgemet seld, kunnen worden opengemaakt, db loe- lijke ingangsdeuren door fraaiere vervangen. De 'mooie, ouds doopkapel dient van ven sters te w.crden voorzien, het bouwvallig gewelf hersteld, en het geheel tot een be tere bestemming te worden ingericht; het dient nu tot zandhok. De zoldering, waarop thans gedeeltelijk het .orgel rust, kan worden weggenomen, waardoor het portaal flink wordt verlicht en. het voorgevelraam goed van beneden kan worden gezien. De kerk is thans door ean houten schot van dien toren gescheiden. Dal toren is het eigendom der gemeente, terwijl de kerk aan de Ned.-Herv. pera. toebehoort. Dit was vroeger niet h.et geval; torenportsa'I en kerkruimte waren toen :i geheel. Als het mogelijk ware deze scheiding weg te nemon, zou een ijzeren hek een veel schooner aan zien geven. De toren der Nieuwe Kerk is een dor hoogste en mooiste van Nederland. Aange vangen in 1396, werd hij voltooid in 1496, en is dus gebouwd in het bloeitijdperk der gothiek hier te lande. Van 1362 tot en met 1S67 is vooral aan het bovendeel veel hersteld en werd reeds f56,500 aan de restauratie besteed. In 1872 is door het ins'ain vaal den blik sem de houten spits opnieuw verbrand; in 1S74 is ue afgebrande spits door een ijzeren vervangen, die thans nog het werk bekroont. De kosten- worden thans op f40,000 ge raamd, waarvan het Rijk 50 pCt. en de provincie 25 pCt. zou kunnen vergoeden. Zaterdagnacht werd brand ontdekt in de bokkingTookerrj van B. van der Zwan Jr., aan de Kielstraat, te Scho- veningen. De brandweer avas spoedig ter plaatsen en slaagde er in dea brand, welks een dreigend aanzien had, te blusschen. Een gedeelte van het gebouwencomplex der rookerij brandde uit. De brand is, naar wordt vermoed, ont staan door smeulende mot, dat wordt ge bruikt voor hot roeken van bokking. Die smeulende massa op don vloer had öen hou ten deur aangetast en vandaar waren de vlammen overgeslagen naar de bewaarplaats van mot. Het gebouwencomplex was tegen brand schade verzekerd, maar de inhoud niet. Bij het blusschingswerk had de brand meester Van Brugge het ongeluk van een dakje te vallen. Met gtekneusden knieschijt werd bij naar het gemeente.ziekenhins ge bracht. Te Beesd (Geld) is de 56-jarigei landbouwer jW. v. d. ,W., wiens broeder dezer, dagen plotseling overleden was, zoo danig in overspannen toestand geraakt, dat hij 's nachts in, nachtgewaad zijn woning heeft verlaten en in cie Linge te water is geraakt. Zijn lijk' is Zaterdagmorgen op gehaald. De vrouw van den ar bei-' dec T. K., te Eesve'en, kreegl een wondje aan een der handen; er: ontstond Joloedveiv giftiging, waaraan d,e vrouw na een vrefese- lijk lijd;en is bezweken. H.et hospitaal-kerkschip „D Heep" is wederom voor een kruistocht on der de haringvisschers op de Noordzee! Zaterdagavond van IJmuiden in zee gestoken. Verduistering van poststuk ben. Tc Amsterdam zijn. twee brievenbe stellers gearresteerd, verdacht van verduis- storing van poststukken. Een is reeds 10 jaar in functie, de andere is hulpbesteller. De laatste weken waren bij de politie klachten ingekomen omtrent het zoekraken van brieven met waardeinhoud in de eerste besteHingswijk, Warmoesstraat en omge ving. Het speuren der recherche bracht de aandacht op beide personen, waarvan dë één in de Warraoesstraab en do vaste be steller in de Bentinckstraat woont. Hun gangen werden nagegaan en hun onmiddel lijke superieuren kregen opdracht speciaal op beiden te letten. De politie vond als gevolg van deze observatie gisterochtend termen beiden na afloop van den nacht dienst' onmiddellijk bij het postkantoor te arresteeren en naar het hoofdbureau over to brengen. Bij fouilleering werden op één hunner eenige dikke brieven gevonden, die in den nacht voor de distributie bestemd waren. Nadat beiden aan een verhoor wa ren onderworpen en hadden bekend, werd een huiszoeking gedaan, waarbij echter geen andere compromitteerende stukken werden gevonden. Het onderzoek in (leze zaak duurt voort. O n ze „uouveaux riches?". Iq een groot hotel-café te Rotterdam deed een „nouveau richo", die een goede zaak heeft, een bediende eiken middag eën bil jart in beslag nemen, tot liet uur gekomen was, dat hij zelf zijn zaak kon verlaten en hoogst eigenhandig de keu opnemen. Want hij is op biljarten even dol als op oorlogs winst en hij wil niet wachten. Dat verdroot den gérant, die den goeden rijken klant b;- leefdelijk onder het oog bracht, dat zijn me thode niet fraai was. Er zijn meer meaischen die graag biljarten! De goede rijke klant hief den krop on sprak toornig „Zwijg, man. Wat let me of ik Loop alle aandeelen op en gooi jou er uit!" „Dat moet ai weten, mijnheer," antwoord de de gérant beleefd. „Maar nu beu ik hier nog de baas en nu gooi ik u er uit. DA&r ia de deur De klant ging en koopt thans alle aandee len op. („Rotb. Nbl.") B ij z o n d e r e vangsten. Uit Woerden meldt men aan „Onze Zoetwater visseherij" Do heer Br. alhier heeft bij het ophalen van zijn stekken een snoek van 2 pond en een paling van 3 ons aan één stek bemachtigd. De paling was nog springlevend doch de snoek was als '5 ware geworgd, doordat de lijn een lceer of vijf om zijn li chaam wa-s geslingerd en de paliag boven dien nog door de lcieuwopening was gekro pen. Te Ravenswaay werd de zo week door eenige arbeiders, die aan een kribbe werk ten, een zalm gevonden van ruim 20 pond, welke zij aan stukken sneden en oppeu zelden. Men meldt uit Yeendam: Do omnibus van de Stoomtrammaatschappij Oostelijk Groningen, welke wegens ombouw der lijnen in Veendam tijdelijk in den dienst tusschen Wildervank en station Veendam voorziet, geraakte met zes passagiers in het Westevdiep. De pasagiers werden met moeite gered. Roman naar het Duitsch van MARIE DIERS. (Nadruk Verboden). 23) En nu stonden zij als door een nevel ge scheiden tegenover elkaar. Zij nog altijd nauwelijks begrijpend wat er gebeurd was en met de werkelijkheid als met een to sterke macht worstelend. Hij door zijn eigen gevoelens als in een rad rond ge draaid, daar hij in dit gewichtig uur van zijn leven niet eens precies wist, of hij het nu werkelijk wilde of dat het slechts een gril was en beiden naar elkaar tastend als twee half vreemden, die den jusisten toon voor dat oogenblik nog niet kunnen vin den. Maar hij was toch de eerste, die verstan dig werd. Hij wierp dat plotseling zonder ling getwijfel over boord en beredeneerde bij zichzelf Och wat. Ik kan geen betere krijgen, zij is een lief schepseltje"'. En toen vertelde hij haar onomwonden, ja, zonder haar eigenlijk recht begroet te hebben, dat hij, om zoo te zeggen, in één nacht in staat ge steld was te trouwen. Maar hij moest er <a7l ziin militaire loopbaan aan geven. Wat e[...niet v©êl wilde zeggen, daar hij mgen ijk niet iemand was voor de vast in- e enge voegde discipline en daarom reeds er ei onaangenaamheden had gehad en nog veel meer zou hebben, 't Was echter u zaak zich, in een nieuw beroep in te werken. Oom zou met Kerstmis trouwen Ach ja waar had Renate dat vandaag toch al gehoord Alles dwarrelde in haar hoofd dooreen. En de toekomstige meesteres heeft geen lust daar voor landvrouw te spelen, waar zij tot dusver huisdame was. Zij heeft zeker van de oude kast daar ginds genoeg en wil in ccn groote stad wonen. En oom had hem in zijn verlegenheid gevraagd of hij de be zitting wou overnemen. Het werd hem wel niet bepaald cadeau gedaan, maar het kwam er toch bijna op neer. Hij kon zlich daar vestigen, trouwen en behoefde zelfs niets te betalen. Dat was hem echter na de ervaringen, die hij tot dusver had opgedaan, niet zeker genoeg geweest. Hij liad zijn oom tot iets schriftelijks willen noodzaken, maar daar toe was die niet te vinden, evenmin als zoovele oude heeren op het land. Hij had hem echter terdege gerustgesteld. „Wees niet dwaas, jongen", had hij gezegd, „neem wat je krijgen kunt en wees verge noegd. Ik zal het je niet lastig maken, 'k Heb de revenuen van mijn mijn en ik heb genoeg van den ouwen rommel, waaraan zooveel vervelende herinneringen verbon den zijn. Als je het er maar uithoudt, jaagt geen mensoh je weg". „En nu kan ik van het voorjaar trou wen: Renate Gropius". Onder het spreken was het hem behaag lijk en luchtig om het hart geworden. Hij begreep nu, dat de groote stad, de dames, die hij leende, daar straks nog bij hem had>- don nagewerkt. Hij had een paar minuten noodig gehad om aan dit orEgineele, prach tige, anders geaarde kleine ding te wen- nen. Nu was het reeds alsof hij onder een zalige betoovering kwam. Hij werd met el ke minuut meer verliefd op haar groote •oogen, op de lijnen van haar fijn stomp- ncusje, op den mond vol uitdrukking, die nog steeds, hetzij uit eigenzinnigheid, hetzij uit pijn gesloten bleef. Zij zei niets op dat alles. Zij had zooveel gedroomdnu "was de werkelijkheid zoo vreemd. „Meisjelief", zei hij teeder, „word toch wakker, ik bedoel jou immers". Hij nam haar hand, waarvan hij den voch- tigen, garon handschoen aftrok, veegde die aan zijn uniform af en kuste heel beschei den die magere kinderhand, die naar iets vreöselijks, naar jodoform of wat het ook was, rook en zoo ruw van het werken was. „Zou'den wij he(; niet met ons beiden daar buiten op Breitendamm kunnen vin den „Ik heb zoo iets nooit geweten ssi Renate als in een droom. „Wel, hoe zou je dat ook weten? Ik heb het voor veertien dagen ook niet geweten. Maar wij zullen er spoedig aan wennen hé V' „Och och zei Renate hoofdschud dend. Zij was nog geheel uit haar even wicht van verbazing. Opeens gleed er een lichte tinteling door haar oogen. Trek eerst die uniform uit, die is zoo stijf en bar. Ik ken u niet daarin". „En ik wou je juist daarmee hnponee- ren!" zei hij. „Nu het zal wel altijd slecht afloopen met het imponeeren. 't Beste is, dat ik het maar niet meer probeer". De blijdschap brak zich echter toch op eens baan. Den volgenden morgen na een nacht van loodzwaren, onverschilligen slaap was zij er plotseling, alsof zij uit de lucht was komen vallen, stralend, vanzelf spre kend. Renate sprong uit bed als een kind, dat jarig is, zij kon zich niet gauw genoeg aankleeden. Toen hij, van Breitendamm komend, de kamer binnen trad, vloog zij hem tege moet.' Hij was reeds bijna bang en onrustig geworden. Gisteren was hij hier zoo buiten gewoon zeker opgetreden en had toch eigenlijk niets verder met haar kunnen ko men. Den geheelen nacht had de gedachte hem gekweld, of zij hem nog wel zou willen hebben, of niet alles voor hem in haar dood en weg was. Die twijfel, waardoor zijn verliefdheid en zijn wenschen nog aan innigheid toenamen, maakten hem zachter en bescheidener dan hij gewoonlijk was, als het vroolijke, aan matigende van zijn verwende jeugd bij hem de overhand had. Hij kwam in eenvoudig grijs civiel, en had iets over zich, dat wri braaf en sympathiek was, maar niet geheel bij hem paste. En nu zag hij op den eersten blik, dat to.-h alles zoo goed mogelijk voor hem stond. -Hij kwam echter nog niet dadelijk weer in een overmoedige stemming. Door den on- gewonen nacht was hij nog onzeker en afge mat. Hij voelde zich beschroomd en dank baar jegens haar. Want als een dreigend spook was plotseling de angstige vraag bij hem opgekomen: „Wat doe ik op het een- zhme en afgelegen Breitendamm, als ik geen vrouw heb? En welke vrouw zou ik daar be ter kunnen hebben d.an deze wonderbare kleine, die pit en kracht genoeg heeft om leven in de woestenij te brengen?" Nu begon de tweede verlovingstijd. De geheelo stad, behalve oen paar goede of zeer tolerante zielen, toonde zich kool en stijf. Men feliciteerde bijna wrevelig, soms spottend. Yelen beweerden, dat Renate veranderlijk was. Anderen meenden, dat zij nu wel zou vasthouden. Dit was toch iets anders dan een doktersvrouwtj e in een "kl ei ne stad te zijn. Vriendinnen zeiden haar ronduit in haar gozicht„Dat hadden wij niet van je gedacht!" Renate was, vreemd genoeg, in 't geheel niet ongevoelig voor doze steken. Toen haar verloving met Bob was verbroken, was zij dat wel gweest. Maar toon maakte haar nieuwe, krachtige hoop op gcTuk haar doot en blind ten opzichte van de geheele wereld. Die had er als een krachtige beschermer voor gezorgd, dab niets haar kon gebeuren. Nu was dio hoop vervuld en nu scheen zij uit een droomwereld terug te keeren. Ge heel aardsch met al haar kracht en al haar zwakheid zag do wereld haar in heb gericht. Wellicht was er iets zonderlings in het spelwellicht was de man, die haar hoop in vervulling had gebracht, niet zoo krachtig als dio hoop zelf geweest was. Hij bezat niet de macht, die zijn schaduw, die het enkel denken aan hem had. Renate had zoo gaarne gewild, dat ieder, een zich met haar verheugde, zij zou van huis tot huis hebben willen loopen, out overal gelukwemschon op te halen, blijd schap en glimlachende liefde te zien, dio met haar meevoelde. Nu ontmoette zij kou de, vertoornde blikken. Men was boos op haar en liet haar dat voelen! Eon paar n\a- len streed zij er als wanhopig om, dat meD weer goed, weer zoo vriendelijk en lief te gen haar zou wezen als bij haar eerste ver loving. Toen had zij niet genoeg schalen on vazen gehad voor al de bloemen, die men haar bracht. Nu,was het bijna November, ja. En de bloemen zou zij ook wel hebben kunnon missen. Zij kreeg immers gonoeg uib de Breitendammer broeikassen.. Die wensch- te zg nu bijna niet. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5