Nederland go de Oorlog. No. 17326 A0. 1916. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Maandag 21 Augustus. PRIJS DER ADTERTENTIENi Van 1b regels ƒ1.65. Ieders regel meer ƒ0.20, Kleine advortentiën Tan 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor hot ïnoasceeren wordt ƒ0.05 bhrekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COUBANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ1.60; per week. 1 i Eniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Pranco per post 0,12. 0,12. 2. Officieels Kennisgeving. VERGADERING van den GEMEENTERAAD YAN LEIDEN, op DONDERDAG, 24 Aug. 11)16, des n.m. te twee uur. Te behandelen onderwerpen 1. Benoeming van een AdjuncUDLrecleur der Stedelijke Fabrieken iftn Gas en Electrici- ttut. (179) 2. Vaststelling van de jaarwedde cn den pen- eioonsg rond-lag van den AdjuuctrDirecteur der Stedelijke Fabrieken van Gas en ElecUri- citoit. (179) 3. Voorstel tot bestendiging van J. M. N. Kap- teyn in de betrekking van 1 eeraar aan do lloogere Burgerschool voor Jongens. (173) j(. Benoeming van een leeraros in do plant- en dierkundo aan de Hoogero Burgerschool voor Meisjes. (173) 6. Benoeming van een lceraar in hot boekhouden aan do lloogere Burgerschool voor Jongens. (173) 6. Benoeming van een ohdorwijzeres in de hand- weidien aan de school der 2c klasse voor jon gens en moisjos No. 1. (175) 7. Idem als voren. (175) 8. Idom als voren aan de school der 2e klasso voor jongens en meisjes No. 2. (175) 9. Idem als voren aan de eohool der 2c klasse voor jongons en meisjes No. 3. (175) 10. Idem als voren. (175) 11. Idem aki voren aan de school der 3o klasso No. 6. (174) 12. Verzoek van J. IV. Samberg om eervol ontslag als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan do school der 4e klasso No. 1. (177) 13. Euppl. staat van begrooting. dienst 1915. van liet II. G. of Arme Wees- cn Kinderhuis. (172) 14. Bekeainrr, dienst 1915, van den Armenraad. (130) 15. Soppl staat van begrooting, dienst 1915, van de Stedelijke Werkinrichting. (160) 16. Rekening. dienst 1915, van dc Stedelijke Werk- inrichting. (1£0) 17. Voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit van 4 Mei 1916, tot goedkeuring van een ffupplotoiro beprooting. dienst 1915, van hot Gercf. Minne- of Arme Oudo Mannen- cn Vrou wenhuis. (180) -I 18. Suppl. begrooting. incl- staat van af- en oversohrijvinp. dienst 1915, van het Gcreform. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (180) 19. Rekening, dienst 1915, van hét Gcrcf. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (180) 20. Balansen on Winstrekeningen dor Stedelijke fabrieken van Qas en Electriclteit over 1915. (180) 21. Voorstel: a 'tot verkoop van een 2-tal terreiustrookjos deel uitmelkende van perceel Sectie M no. 53, wan de N.V. „Leidaeli Dagblad"; b tot overname in eigendom bij de gemeente van 2 terreinstrookjes, deel uitmakende van perceel Sectio M no. 3576; c tot ingebruikgeving dcsgewenscht van do sub b bedoelde strookjes aan de N.V. „Leidseh Dagblad". (182) 22. Voorstel tot aankoop van de porceelen nabij den lloercnsingei, kad. bekend Sectio A Nis 50 en 51 gemeente Leiderdorp, en tot beschikbaar stelling vair de voor dien aankoop benoodigde gelden. (183) 23. Verzodk van de Leidsche Tapijt- en Matten- fabrdek om wijziging yan het Uitbreidingsplan dep g9moenlc. (184). Het al t® goede hart. Roman naar Ret Duitsch van MARIE DIERS. (Kadruk Vorbodon), 17) Hij keerde zich al om, hij liep al. Het was letterlijk draven, 't "Was do kleine Re- nate niet gegeven te weten, wat hem zoo op de hielen zat. Zij staarde hem na, totdat haar blikken beneveld werden en. zij niets meer zag. Toen stond zij met een zonderling duizelig gevoel in 't hoofd op. Zij wist niet waar zij in dit laatste halfuur geweest was. Misschien zou de luitenant-, dio zoo plot seling door braafheid was aangegrepen, niot zoo spoedig de vlucht voor een kleine, zoefco minnckoozerij genomen hebben, als hij er bij stilgestaan had, dat het ongeluk nu toch eenmaal reeds ,was gebeurd. Een klein meisjo was op hom verliefd geworden en dacht dag en nacht aan hem. Eri hij zat ginds in zijn regiment, had weer geld genoeg én kon de stakerige, zich als een Eogelsche voordoende dame, die hij met Verkropte woede in zijn borst reeds het hof had gemaakt met een hooghartig air zonder weerga, laten glippen. Als Iiij zich anders missohion in zijn lucht hartigheid over het geval met het klein- steedsch, bruin-gelokte meisjo in baar witte blouso on met de ongelooflijke grootc massa Vozon in haar schoot zou heen-gezet hebben en haar spoedig zou vergoten zijn, nu herin nerde hom toch zijn portemonnaio eiken dag aan haar; zoodra die haar muil opende 24. Voorstel tot overbrenging van liet dienstjaar 1915 op dat van 1916 van do benoodigde gelden voor de voldoening van cenig-e onbetaald ge- bloven vorderingen en tot voldoening van gel den uit den post „Onvoorziene uitgaven" voor 1916. (170 en 181) 25. Rekening van do ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1915. (169) LEIDEN, 21 AUGUSTUS. In de Stedelijke Werkinrichting- wer den van 13 tot 19 Aug. opgenomen 210 vol wassen personen en S3 kinderen, totaa? 246 personen. Dr. K. H. Roessingh, die alhier be noemd is tot hoogleeraar in de Godge leerdheid, in do plaats van prof. P. D. Chantcpie de la Saussaye, hoopt zijn ambt te aanvaarden met het houden ecner rede voering op Woensdag 27 September a.s.. des namiddags te twee uren, in het groot auditorium van het universiteitsgebouw. Gistermorgen mam dr. Roessingh af scheid als voorganger van de Remonstrant- soho Gemeente te Boskoop. Hij hield een rede naar aanleiding, van flon lsten Brief van Paulus aan de Korinthiërs, Hoofdstuk 13, en had tot tekstwoord ge kozen 2 Korinthen 4, vers 7. Spr. schetste zijn werktijd in de gemeente Boskoop (zijn laatste standplaats als predi kant)-als een der aangenaamste tijden zijns levens.. Hij dankte do Gemeente in gevoel volle bewoordingen voor al dei liefde en hartelijkheid, die hij gedurende zijn verblijf in de gemeente Boskoop had ondervonden; en tevens voor het geschenk, door de ge meenteleden hem aangeboden, bestaande uit twee foto's, voorstellende het interieur van liet kerkgebouw en dat van. zijn studeer kamer. Na afloop ösr predikatie en nadat dr. R. van af den kansel van zijn gemeenteleden afscheid had genomen, hield een der loden van hot bestuur der Rem. Gem, Oen korte toespraak, waarin hij dr. R., namens alle gemeenteleden hartelijk dank zeide voor al het goede, dat hij en zijn,vrouw gedurende zijn 2V2-jarig verblijf t9 B. voor de ge meente gedaan had en waarin hij dr. R. en diens echtgenoote schetste als twee.men- schen, die ten allen .tjjdo gereed waren om iedereen, voor zoover in hun vermogen was, met raad en daad bij te staan. Nadat dr. R. vóór deze waardeerende; woorden bedankt had, deelde hij tevens mede-, dat hij als blijvende' herinnering aan de Gemeente aanbood twee platen in lijst, voorstellende Bijbelsohe figuren, welke in het kerkgebouw zullen worden opgehangen. Hierna zeido dr. It. zijn Gemeente nog maals hartelijk vaarwel en zong do Ge meente hem en zijn echtgenoote tot afscheid toe het 1ste vers van Gezang 204. Het vrouwelijk personeel van de fabrieken der firma Glos en Leembruggen heeft Zaterdag in verband met het onlangs gevierde 150-jarig bestaan dier fabrieken ton getale van ongeveer 200 een bezoek gebracht aan Den Haag en Schevoningen. De beambte der Stedelijke Gasfabriek alhier, W., die er mot bijna f 200 van door was gegaan, is dloor de politie to Rotter dam aangehouden. Een groot gedeelte van het geld was nog in zijn bezit. Op de voordracht voor onderwijzer aan een opertb. lag. school te Schoten komt voor de heer L. van Asperen, alliier. Heden herdacht de^heer O. L. van Helden, assistent bij de controle der plaats- kaarten van de Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij, den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Als gewoonlijk, wanneer ambtenaren bij de Holl. Spoor jubileeren, ging ook deze dag niet onopgemerkt voorbij. De 'inspecteur, de heor Evers, uit Den Haag, bood den verdienstelijken ambte naar onder waardeerende woorden namens de Maatschappij een enveloppe met inhoud aan, terwijl de heer G. Baggerman van Houweninge uit naam van de verschillende ambtenaren te Leiden den jubilaris een passend huldeblijk aan bood. De heer Yan Helden, getroffen door de verschillende blijken van waardeering en kameraadschappelijke achting, dankte al len, die er toe hadden bijgedragen dezen dag tot een onvergetélijken voor hem te maken. Militaire Sportdemosistraties. Do vooroefeningen voor de militaire sport- demonstraties, welko in September a.s. op „Houtrust" te 's-Gravenhage, zullen wor den gehouden, zijn hedenvoormiddag op het Schuttersveld aangevangen. Er werd vanmorgen al dapper gewerkt door de jongelui. Ieder voor zich doet zijn best .om uitverkoren te worden voor den grooten wedstrijd. Do belangstelling was vandaag echter nog niet groot: zeker een gevolg van het minder gunstige weer. Een harde bui had het Schut tersveld voor het oogenblik haast onbegaan baar gemaakt. Bij gunstig weer is het do moeite anders wel waard er eens een kijkje to nemen. Wij willen hopen^dat het mor gen en overmorgen beter weer is; dan zul len er ongetwijfeld nog heel wat belang stellenden 'komen kijken. .Vanmorgen had er ook nog een ongeval plaats. Een fouragewagen, met koek; choco lade en andere; versnaperingen, stond be spannen met twee paarden op het land, be stemd voor de daar geplaatste cantine. De paarden .gingen er in eati onbewaakt oogenblik vandoor, renden naar den uit gang, doch geraakten daar met wagen en al to water. Ongelukken hadden er niet bij plaats, doe-h dc zoete vracht ging groo- tendeels verloren. Onze visschers vloot. De te IJrauiden binnengekomen haring- loggers KW, 2 en KW, 107 rapporteerden, dat vier zeilloggers, van Welke de namen niet konden worden opgenomen, door een Britsch marinevaartuig op sleeptouw naar Engeland opgebracht werden. Uitvoer van Yarkensvleesch. Naar do „Tel." verneemt, zullen van he den af weder consenten voor den uitvoer4 Yah varkensvleesch worden afgegeven. Het percentage van teruglevering, dat vroeger voor varkensvleesch 150 pCt. en voor worst 125 pCt. bedroeg, is thans, zoowel voor varkensvleesch aki voor worst op 150 pöt. gesteld. Be mo!k-oorlog. Het volgend adres is uit Arnhem ver zonden aan den minister van Landbouw „De Raad van advies van Melkleveran- ciers der Arnhomsohe Melkinrichting ver tegenwoordigende 42 melkleveranciers, leverende normaal 7000 liter melk per dag, wendt zich tot Uwe Excellentie met eer biedig verzoek om mededeeling, of door do regeering dezen winter aan melkleve ranciers krachtvoer tegen bereikbaren prijs beschikbaar kan worden gesteld. Anders zal hij genoodzaakt zijn do melk- Reveranciers to adviseeren hun melkvee zooveel mogelijk be verkoopen en de melk productie dezen winter zooveel mogelijk in te krimpen." t TSchelwérken opgeheven. Een der tiohelwerken to Maldrum wordt opgeheven, terwijl binnenkort meerdere zulke fabrieken daar en in den omtrek: zullen, worden stopgezet, wegens hooge exploitatiekosten. Tal van werklieden zul len daardoor workloos worden. De Fransclie kinderen. De commissie voor de ontvangst van Fransche kinderen, tot het oprichten waar van do heeren M. P. Voute en mr. C. A'. Vaillant het initiatief namen, deelt mede, dat zij in afwachting van het resultaat der besprekingen met de Fransche regeering diligent blijft. Do maildienst op Engeland. Men meldt uit Ylissingen De mailboot „Prins Hendrik" is gister middag met 72 passagiers binnengekomen. De boot mocht Zaterdag Engeland niet ver laten. Ook gisteren werd zij nog eenigen tijd op dc Theems opgehouden. Op den heenweg kwamen Vrijdag twee Duitsche vliegtuigen "tot vlak bij het setup en namen foto's. Uitvoer pro dn eten van nevencultures der bloembollenteelt. De minister van Landbouw brengt ter kennis, dat met bet oog op do ongunstige toestanden in 't bloembollenb'edrijf, bloem bollenhandelaren in do gelegenheid worden gesteld als exporteur te worden ingeschre ven voor sommige producten der nevencul tures van de bloembollenteelt, met name groenten, 'aardappelen en tuinbouwzaden, met inbegrip van zaaderwten en zaadboonen. Om als exporteur to worden ingeschreven, dienen belanghebbenden zich te wenden voor groenten tot de Rijkscommissie van Toezicht op de vereeniging Groenten-Cen trale, Pieter Bothstraat, 's-Gravenhage voor-aardappelen t-ot de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappel vereeniging, Zeestraat 52, 's-Gravonhage; voor tuinbouwzaden tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De üaringvisscherij. De heer J. Woudstra, Voorzitter der Ree- dersvereeniging voor de Ned. Haringvissche- tiji te Vlanrdingeti schrijft aan de „N. Ct." (lat één reederrj (van dg 275) bij gebrek aan Engelsche netten, een aantal Duitsche netten heeft .gekocht en bij dien koop de verplich ting heeft aanvaard, de daarmee gevangen haring aan Duitschland te leVeren. De ove rige 274 reederijen hebben de absoluut vrije beschikking over hun vangst. Suiker voer Zwitserland. Te 's-Gravenhage is bericht ingekomen dat het s.s. „Timor", geladen met suiker ten behoeve van de Zwiisersche regeering, welke suiker onder de noodige voorzorgsmaatregel len uit ons land naar Zwitserland zon war-! den Verzonden, Kaap Finisterre is gepas seerd. Belgische kinderen in oii§ land. Do eerste 12 Belgische kinderen zijn te Egmond aan Zee aangekomen. Zij waren onder geleido van twee dames. Eén van dezo dames was de echtgenoote van den burge meester van Leuven. De kinderen werden in het koloniehuis Zwartendijk onderge bracht, en zagen er zeer verarmd uit. Zo waren afkomstig uit Brussel. Duitsche kiaderen naar ons land. Het R.-K. Huisvestingscomité zal binnen-' kort tal van Nederlandsche arbeiderskinde ren uit Duitschland, die in behoeftige om standigheden verkeeren, naar ons land overbrengen. .Vermoedelijk''nog deze week zal mot die overbrenging een aanvang wor den gemaakt en zullen onder leiding van eonigo paters-missionarissen een dertig kin- -derën hier te lande aankomen. Zij zullen in Roermond en omgeving bij families worden geplaatst. Onvoldoende distributie van bloera. .Vanwege de Haagsche Broodbakkers-Pa troons-Vereeniging, a-fd. van den Ned. Bak- kersbond, wordt geschreven, dat de distri butie van bloem nog altijd onregelmatig is, waardoor groote schade wordt aangericht. Reeds 27 Juli heeft de Vereeniging daar tegen gewaarschuwd en een werkplan voor gelegd ter voorkoming van dit euvel. Het antwoord van het Rijksgraanbureau was zeer waardeerendmaatregelen in den door de vereeniging aangegeven zin werden door 't Rijksgraanbureau overwogenmaar practisclie gevolgen bleven uit. Toen werd 7 Augustus een telegram ver zonden aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin verklaard werd, dat de bakkerij kwam stop te staan, omdat verschillende, met name genoemde bakkers, geen bloem meer hadden. De in «Ut telegram genoemde bakkers werden inci denteel geholpen. Maar sedert zijn vele an deren in ongelegenheid gekomen, die niet werden geholpen, zoowel te 's-Gravenhage al3 in andere plaatsen. De vereeniging meent, dat er denkelijk iets zou gewonnen zijD, wanneer partijen niet elk afzonderlijk overlegden, maar tob samenspreking konden komen. Ook zelfs de' stedelijke autoriteit is volgens de vereeni ging in dezen iet voortvarend genoeg. Zelts een aangevraagd officieel onderzoek werd voorshands uitgesteld. Als er tekort is, meent- de vereeniging, dan kan niemand dat helpen; maar dan kan dat tekort behoorlijk georganiseerd worden gedragen. Nu wordt den een iets gegeven, den ander niets. Het tekort wordt, op dia wijze, voor de slecht bedeelden een ramp. Hoowel concurrenten, helpen dc vakgenoo- ten elkander in nood, maar, naar dc Ver eeniging mededeelt, raakt dit nu ook over. Er zijn bakkers, dio reeds hun patentbloem, welke guldens duurder Is, hebben moeten opbakken. Toch komen ook dezen nog stop te staan. FAILLISSEMENTEN. A. J. van Leeuwon, kruidenier, Don Haag; Geëindigd is hot faillissement van. J.- Keizer, koopman te Korteraa-r, gemeente Ter-Aar. om liem haar goudstukken toe te spuwen, dan klonk en glimlachte het hem er uit to gen: „Denk je er aan V' Hij werd menigmaal lïcol zwaarmoedig van zelfonderzoek, ging midden uit een vroo- lijken kring naar huis cn zat dan in zijn ka mer over zijn zwakheid en oppervlakkigheid na to denken. Men merkte reeds iets aan hem, hij zag er bleek en slecht uit. De pla gerijen ergerden hem terdege. Doch somtijds overviel het hem als esn zacht naamloos heerlijk gevoel van komend lenteleven. Dan liep hij ver weg en doolde in de demiombosschen bij dc voorstedon rond. Als hij met zijn dragonders uitreed om te exorceercn kwam liet hem menig maal voor alsof hii uitreed, om iéts te.ver overen, dat het mooiste op aarde was, zoo als een der ridders van den heiligen graal. Eens op een Junidag bevond Jhij zich met dames cn kinderen in den zoölogisohen tuin. Er heersohte een vroolijke stemming aan tafel, hij deed moe, voelde zich onbe zorgd en luchtig om 't hart. Opeens maakte een der kameracJen. het gezelschap op do muziek opmerkzaam, -die het oude Neder- laiidsoko lied speelde: „"Wilt heden nu treden Voor God, den Heere Een letterlijk sentimenteel© ontroering maakte zich van den jongen Quistorp nieester. De tonen gingen hom door alles hoon. Terwijl liet overige gezelschap nu ook stil en ernstig luisterde, groeide zijh wec'ke stemming stoeds aan; or kwamen tranen in zijn oogen. Hij beet zich heftig op zijn blonden knpvel, stoncS plotseling op en Verliet de tafel, oogcnsohijnlijk orü nüiar een kcllner te zoeken. Langen tijd stond hij buiten in het water te staren en keek naar de flamingo's, die als 't ware op do maat der muziek sierlijk en statig aan den oever op en neer stapten. Dienzelfden avond schreef hij aan het kleine meisje in do kleine stad. Den eersten Juli kwam do brief aan zijn adres. Rcnate had zijn eersten, dien Hünefeld haar indertijd had gegeven, telkens over gelezen. Elk woord, elke letter had waarde. Wat stond daar ook al niet inZij had dat in het eerst, in het geheel niet beseft. Nu vond zij telkens iet-s -nieuws, dat weer tot allerlei gedachten aanleiding gaf. Zij legde een heel leven met stormen cn ellende in de enkele regelen. Haar werk ging. altijd d,oor, maar zij déod -dat als Onder een soort bedwelming. Zij maakte zich cohfccr nog niet schuldig aan vergeetachtigheidhet instinct en de lange gowooiite verhoedden dat. Maar wie haar diep in de oogen keek, moest er wel iets opmerken, wat er i'roeger niet was geweest. Niemand wist iets van Quistorps be zoek af. De kleine stad had ditmaal, zon derling genoeg, êvenmin oogen a-ls ooren gehad. Slechts het sohoenmakerskindj c brabbelde op haar droomige manier van do glanzende laarzen van den fijnen, Vrcejn- dkn heer. En Nat© hield nu het meest Van het meisje van -den schoenmaker. Hot was op dón eersten Juli, en een even wanne dag als dioi in Juni, toen hij er Was geweest, Toen Renate 's middags naar Hünefeld ging, Itwam Bob Andreas haar tegen. Hij groetto haar stijf, wilde eerst Voorbij gaan, kroeg daarop een kleur en trad .toen tooh op naar toe. „Kan ik een eihdj.e met je meeloop en?" >,Ja, gaarne', zei zij. Hij had er bijna reeds weer berouw van, dat hij daarom had verzocht, on toch werk te het aantrekkelijke, clat zij voor hem had, zoozeOr, -dat hij niet weg kon komen. Hij had zeer om haar geleden. Mot het in stinct van den wantrouwenden minnaar, voelde hij, dat er iemand op den achter grond was, die haar gedachten in beslag na-m. Hij was de eerste, die het nieuwe in haar oogen zag, al was ook Hünefeld bij a-1 zijn afgestompheid van gevoel niot geheel eon der vermoeden. Het hielp niets of hij' rich ook al hon derdmaal voorhield, dat hij geen recht had ongelukkig of boos op haar te zijn. Aoh, dat rcoht matigde zich het teugclloozo, niot to kalmeeren, wanhopige hart, ondanks alle redeneeringen en willen, aan. Toen kwamen de -ergste vijanden voor een spoedig t-e-boven-komen de gevaar lijke troostgronden. Och wat, zij heeft niemand anders. Ik verbeeld mij alles maar. Ik bon gek, ik zie overal spoken en dan dat met geweld verloochenen en weglachen van dio kleine, kleine en fijne teekenen, dlie wel is Wïtar gemakkelijk weg gelachen kunnen v/orden. ,,Hcb je nu veel bij Hünefeld,te doen?" vroeg hij. „Neea, niet zooveel als anders", ant woordde rij hem, cn hij hoorde in haar stem weer een grondtoon van weemoed cn te vens van een zacht zuigend geluk, dat mis schien alleen in rijn verbeelding bestond. Dat natuurlijk in zijn verbeelding bestond. Lieve hemel, hij was riek, een riekc dwaas. Hij sprak druk tot lutar, vertelde van Wederwaardigheden in zijn beroep, die hem' zelf pp dat oogenblik niet interesseerden. Maar hij moest heur haar belangstelling, fiaar toeluisteren afdwingen. Hij-sprak luide en in afgebroken zinnen. Zjj antwoordde en wel zeer juist, zeer gepast. Zij was dus hier bij hem en niet ergens anders, niet in een droomland, niet in beslag genomen door een hem onbekend verlangen. Maar tij- raakte took het gevoel met kwijt, dat s:ephts haar mond, haar instinctmatig© gewoonte; hem antwoordden, en niet haar ziel. Deze toestand was ondraaglijk. Naast het gelieide meisje te loopen en haar ver van zich tj voelen! Ach. waarom was hij zoo erbarmelijk afhankelijk: van haar? Waarom liep hij niet weg en vergat haar? De wereld was toch groot genoegt Een postbode, die hen tegenkwam, grortto reeds van verre en zei: „ïk heb wat voor uwes, juffrouw," zogl.t in zijn tasch' ea- git haar een brief. En Bob, bij wien toch anders het wantrouwen den blik verscherpt:, was nog zoo dwaas om ietwat dom to lachen om dat ,,uwes" van don goeden man.' Nu, terwijl zijn ongeluk hot toppunt na derde, was hij plotseling als verstompt; hij zei nog Bleekte togen Bona to: „Interessante correspondentie." En zag toen pas haar als met bloed.overgoten gezicht. Nu ging hem langzamerhand een licht op. Het was hem te moede, alsof uit zjjn hoofd elke druppel bloed naar benedsn viel, en alsof een zware massa op zijn hart drukte, zoodat het ternauwernood meer kon kloppen, 't Werd leeg en ijskoud in zijn brein. Met een tong, die als een vreemd in- strumont in zijn mond op en neer ging,- zei hij tegen Èennte: '„Lees to:'d, wit ja daar gekregen hebt." „Straks zoi zij. -jW'ordf VtfvolgdJ.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1