Vragen en Antwoorden. Ingezonden Zoo ook nu weer. De jafdeeling voor huid ziekten, onder leiding van de geneesheeren Van Kerkhoff en Timmers, houdt haar poli kliniek' de gansche maand Augustus ge sloten. De mededeeling daaromtrent stond de vorige maand in de wachtkamer te lezen. De hulpbehoevenden dachten: misschien komt er nog wel een assistent, zooals verleden jaar het "geval was; maar neen, 'die illusie konden zij laten varen. De heeren nemen 'een maand yacautie welke wij hun wel gunnen en de patiënten blijven dien tyd verstoken van geneeskundige hulp. Wyi vragen ons echter af: is dit wel ge oorloofd, mag er zóó omgesprongen wor den met de belangen van de physiek-zwak- ken, zyh de door het Rijk aangestelde ge neeskundigen niet voor do hulpbehoeven den? Of zijn soms de laatsten er voor Ide eersten? Dit kan toch het geval niet zijn, {als dan hield onze kritiek op. De eenigst moge lijke oplossing in dit geval is: Het Rijk, in casu de Minister van Binnenlandsche Zaken, zorge er voor, dat door het aanstellen van assistenten aan dezen onhoudbaren toestand een eidde wordt gemaakt; een einde, dat hei) begin zal zijn voor een beteren toestand, den' patiënten ten goede komende. Hopen wij, dat, door middel van dit schrij ven, het beoogde doel bereikt zal worden. Dankend voor de plaatsing-, "Uw Abonné,; Beslag op rogge, enz. Mijnheer dei Redacteur 1 Als abonné va-y het Leidsch Dagblad zou ik gaarne dit stuk willen geplaatst heb ben. Daar ik in verschillende couranten en ook in het ,,Landibo uw .Weekblad" gelezen heb, dat alle burgemeesters in Nederland zijn belast beslag te leggen op de geteelde rog ge, tarwe., haver, enz., ieder in zijn ge meente, bevreemdt het mij zeer, dat de burgemeester het op Noordwijk's gronden, aan onze gemeente grenzende, beslag heeft gelegd cn onze burgemeester van Noordwij- kerhout legt geen beslag. Tot nu toe heb ik althans nog niets daarvan vernomen. De in Noordwijkerhout gegroeide rogge verhuist heden ten dage naar Noordwijk of as de gemeente Noordwijkerhout uitge zonderd daarvan? Ik meen uit het bovenstaande, dat op alle burgemeesters deze plicht rust en daar tooh ook onze burgemeester onder be grepen is. Mijnheer, de Redacteur, het zou mij en ook mijn mede-gemeen tenaren grieven, als de zoo lekker gegroeide rogge van den winter in dc buikjes van onze aangrenzen de gemeenten aren zou verhuizen. U dankend voor de plaatsruimte. Een Abonné. Noordwijkerhout, 18 Aug. 1916. Vraag: Ik' zou gaarne wel eens naar Valkenburg gaan, maar las onlangs in üw! blad, dat liet et zoo vol was. "Zou ik er op- goed geluk naar toe kunnen gaan en onder dak krijgen? Antwoord: .Wij zouden u raden te vo ren even aan te vragen, want het is een feit, dat heb evenal§ elders, zeer vol is:'Er zijn. voorbeelden, dat reizigers weer terug naar Maastricht moesten. Informeer ook goed naar den 'pensionsprijs, want men begint ook daar de prijzen op te slaan. WÖ weten, dat „Hotel Monopole" bijv. reeds vijf gulden per per soon per dag berekent, wat, alles in aan merking genomen, voor Va-lkenburg vrij hoog is. Vraag: In een uWer bladen stond: een fcedaagde vrouw, die nog altijd tobde over den dood van haar man. Wat wil dat zeggen: fcedaagde vrouw? Antwoord-: De leergierige vrager wet?, dat een bedaagde vrouw een vrouw is, die reeds veel dagen achter zich heeft, dus niet jong meer, is. Vraag: Wat as de oorzaak, dat ex dbor alle reten van het dak (beschoten kap) en muren mijner woning „pissebedden" komen? Het huis ia voor 8 jaren ge bouwd, en wat moet ik daar aan doen, dezo voor altijd weg te krijgen Antwoor d Oorzaak vermoedelijk vochtigheid van uw huis of van da.fc uwer buren. Wellicht is er tusschen do muren een smalle ruimte, waar lucht noch zon kan binnendringen. Zulke plaatsen zijn broei nesten voor clezo dieren. Als u weet waar ze vandaan komen, deze plaatsen met heet water bewerken en in de reten kalk strooien. Mocht een 'onzer lezers een radi caal middel weten, misschien wil hij liet' cbln eVen zenden. Vraag: Iemand woont op kamer en be-» taalt f40, met inbegrip van pension. Nul is liij met vacantie geweest, S dagen en heeft niet gesproken over eenigen aftrek/ doch zijn kostjuffrouw -heelt hem gepresen teerd iets af te trekken, hij heeft het jeehter. ^an de juffrouw overgelaten, die toen f5 aftrok', maar ha een dag. toen de kamer (werd opgelegd, eischte 1de juffrouw het geld terug. Heeft zij1 .nu nog recht op dit geld? Antwoord: Als er niets afgesproken Was en u per maand betaalde, had de juf frouw recht op het volle bedrag. Nu zij echter er zelf uit billijkheidsoverwegingen f5 heeft afgetrokken, kan ^y, dunkt óii£( moeiljjk dit geld.nu weer vorderen. Vraag: Ik wil met mijn kinderen ee.n reisje naar Amsterdam maken, zou u mü willen zeggen, hoe ik dien dag het gezelligst zou kunnen doorbrengen? Antwoord: Er is vooral voor men- schen, die er zelden komen in Amsterdam zooveel te zien, dat men voor een dlag keus moet maken. Gezelligheid is echter een be' trekkelijk begrip, de een vindt gezellig wat dc ander misschien saai vindt. Daarom is het moeilijk te raden. Zou u maar niet eens naar de Artis gaan en naar het Panoptic oum Vooral voor kinderen lijkt dit ons nog-t al gezellig. En gaat u dan voor eigen ge noegen nog eens naar het Rijksmuseum. Als de beurs het lijden kan bij Kras eten. V raag: Als men in een advertentie van aanbeveling vermeldttevens lste kwaliteit rundvleesch en men geeft daarvoor stierenvlccsck is—dit dan bedrog of niet? Antwoord: Hoewel stieren tot d<j runderen behooren, verstaat men onder rundvleesch vleescli van een koe en niet van een stier. De verkooper, die lste kwa-' litcit rundvleesch aanbiedt en daarvoor stier envleesch levert bedriegt de mensch'en en zal o. d. vervolgd kunnen worden, kraclii tens de wet op de oneerlijke concurrentie. Jurisprudentie bestaat echter op dit ge bied nog niefc. Het is nog wel mogelijk, dat de rechter het geen strafbaar bedrog acht/'.- Vraag: Ons poesje wordt vrceselijk ge plaagd door vlooien; insectenpoeder helpt niet. Weet u of een uwer lezers een boter middel Antwoord: Het aangenaamste voor uw poesje, maai het drukst voor u is, dat go 't diertje een paar malen daags met een stofkam kamt en de lastige insecten haar afvangt. Een ander middel is haar eeh paar maal wasselfen met sterk aftrekscc van zware tabak. Vraag: Zou U mij kunnen zeggen, al duurt do oorlog nog 'enkoio jaren, of lich- ting 1914 ondier de wapenen moet blijven? Zoo niet, wanneer gr it hij dan af? Antwoord: De lichting 1914 is fco- stemd om in 1920 üaar de landweer over te gaan. Zooals het tot nu toe is gegaan, zijn alleen de landweerlichtingen met onbe-. paald verlof gesteld1. Dit zou dan vopr dj lichting 1914 op z'n vroegst in 1920 plaats hebben. Laten we hopen, dat de oorlog zoo, lang niet duurt. Vraag: Ik ben voor 3 halve dagen (vooi vast) in de week als werkvrouw aangeno men.. Nu heeft mevrouw mij in 8—10 weken niet noodig wegens uitstedigheid eener huisgenoote en ik krijg daarvoor geen Ver goeding. Is dat billijk gehandeld? Ren ik in mijn-recht om vergoeding te vragen? Op aoo'n werkhuis kan ik toch geen staat ma ken? Antwoord: Billijk is dit niet, maar of u" krachtens het arbeidscontract recht' kunt laten gelden op schadevergoeding, is nog de vraag..Wij Weton niet precies wat er tusschen u en mevrouw is bepaald. U zult goed doen eens den kantonrechter te raadplegen. Eiken werkdag, van 1012, behalve 'sMaandags en 'aWoensdags is, deze an het gebouw van het kantongerecht te ep reken. ren R. A. v. d. Schopt en T. van Til Rz, Daai'om moet er door den Rand een nieuwe voordracht samengesteld worden. J HOOFDDORP. Door notaris Heinsius werd in „Hotel de Beurs'* publiek geveild, de boerderij -,Adriaam's hoeve", met ruim 60 H.A. bouw en weiland, aan den Sloterweg, Na Verschil lende combinaties werd kooper de heer Van .Wijngaarden te Rotterdam, voor f 111.950. Mej. P. Klaver, alhier, is te 's-Graven- hage geslaagd voor het examen Fransch 1. xy. USSR Dat de oorlogstoestand ook' hier de to.onenteelt heeft bevorderd, blijkt'uit he'Ü 'Pit, dat gisteren aan de veiling niet minder dan 6000 zakken waren "aangevoerd. In verband met de benoeming van een hieuwen gemeente-secretaris, wegens ont slagneming van den burgemeester, ais zoo danig, blijken bij de Raadsleden twee stroo mingen te bestaan, en wel één groep, die de; gemeente-ontvanger, de heer Zaneveld, b'er noemd_ wenscht te zien, en een andere, die een nieuwe functionaris wenscht, niet b'e- hoorende tot het tegenwoordige personeel .van het Gemeentehuis. NOORDWIJK-BINNEN. De heer F. van der Meer, alhierv is geslaagd bij het in Den Haag gehouden pxamen voor adspirant-verificateur der in voerrechten en accijnzen» RIJNSBURG. Gisteravond werd de echt'genoote van' len heer J. W., alhier, aangereden door een motorfiets, bereden door den heer v. d. V. Toen zij van het erf kwam en zich op; Jen weg bevond, kwam de motorfiets aan snorren. Niet wetende links of rechts uit te vrken, werd zij door de fiets gegrepen en over den weg geslingerd, gelijk met den V-er v. <L V. De vrouw was zoodanig ge wond, dat de geneesheer haar moest behan delen. Ook gevoelde zij heden nog inwendig Onze gemeente is weer een Inrich ting rijker geworden, die aan vele haaiden verk verschaft; wij bedoelen hier de fa briek van den heer M. Brussee Jr. In een ruim en zindelijk gebouw heeft hij reeds een 16-tal molens geïnstalleerd!, die, door een gasmotor gedreven, dagelijks een zeer groote hoeveelheid snijboonen be merken, die dan in groote vaten worden ingezouten, om later verder te worden be werkt. Het aantal molens zal spoedig moe ien worden uitgebreid, terwijl verdere machines voor kool, enz., nog zullen vol gen. In de fabriek zelf waren deze Week pen 40 werkkrachten, groot en klein, druk bezigterwijl in een 70 gezinnen do boonen de eerste bewerking, het afhalen, ondergin gen. De aanwezigheid dezer fabriek zal na tuurlijk in de toekomst zeer waarschijnlijk eenbetrekkelijfce verandering in do cultuur lezer omgeving teweegbrengen. VALKENBURG. Door deh burgemeester is, Pa' fcekP- "m'en machtiging van 3en Minister van Land- louw, bij den boterhandelaar B. alhier, do aanwezige boter in beslag genomen, wijl deze verkocht werd boven den maximumprijs. VOORSCHOTEN. Bij de verschillende' winkeliers circu leert een lijst, om hun medewerking om! Ygn gemeentewege een verordening in 't le ren to roepen voor 9-uur-sluiting. Het groot ste deel der neringdoenden heeft Jör reeds >p geteekend. KERKELIJKE BERICHTEN. De Kaag. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tion uren, de heer Van Haselen, cand. tot den H. D.des avonds te halfze ven, do heer P. Baan Muller. Noordwijkerhout. NecL-HerV. Genï. Zondagmorgen te tien uren, ids. J. D. de Etoï*- pelaar, te Vlaardingen. N o o r d w ij k-a a n-Z e e. Ned.-Herv. Gem. Zondagnamiddag te twee uren ds. H. H. van Ameide. Afscheidsprediking. Rijnsburg. Ohr. Geref. Gem. Zondag te halftien en te vijf uren, ds. Polman, van Hoogeveen. Hij keek haar slechts sprakeloos aan. Is dat meisje dom? Of speelt zij de n ai eve? Och wat, wat gaat 't mij aan! Bruusk vroeg' hij„Moeten wij hier voor den schoenmakerswinkel blijven staan? Ik was op weg naar uw woning. Maar hot is heter, dat ik die niet betreed. Hoe minder mensehen etc. eto. Zou het niet gaan, dab wij samen een eindje de straat opwandelen of zeggen uw lieve medeburgers dan, dat wij verloofd zijn Hij was met opzet ruw, maa.r toch kwet ste die ruwheid zijn eigen gevoel. Hij trok zijn voorhoofd in rimpels en zou het liefst met den voet gestampt hebben. Ver- wensohte situatie. En aan wiqn heb ik die m werkelijkheid te danken? Aan mijn eigen duizendpiaal vervloekte zwakheid „Dat denkt niemand", antwoordde naast hem de typisch onschuldige meisjesstem. „Ik loop hier dikwijls met een man". „De duivel halo die onschuld, als 't wer kelijk onschuld is", dacht de luitenant, want hij begon er aan te gelooven. „Maar de meisjes, die niet zoo op engelen ge lijken, zijn toch aardiger. Onschuldig en langzaam van begrip gaan blijkbaar samen. Ën hoofdpijn bezorgt zo me zeker". Naast haar loopend, zei hij„U heeft mij eens met een verkwikkende openhar tigheid een ellendeling genoemd. Of ik <2at toen was, weet ik niet; in elk geval heeft u al het mogelijke gedaan om zoo iemand van mij te maken. Wat dacht u toch wel, toen u dien zoo bij uitstek rnerkwaa.-digen brief aan mijn oom schreef? Heeft u zich ook maar een oogenblik in mijn toestand verplaatst of was het er u enkel om te doen mij een dienst te bewijzend" ,,Ik wou u helpen", zei Renate een voudig.. W a r m o n cl. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, ds. Bolkestein van Katwijk-aan-Zee, en -'s avonds te zes uren geen dienst. [WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter,: de heer T. P. Kleyn, burge meester. Aanwezigalle leden. Ingekomen zijn o.a. een verzoek van den kantoorhouder Korsman om verhooging van traktement; een verzoek van het Dage- lijksch Bestuur van Leiden om een bijdrage in de kosten der Arbeidsbeurs. Besloten wordt hierop niet in te gaan, aangezien de gemeente daarbij geen belang heeft. Een schrijven van het bestuur der Wo ningbouw vereeniging. Gemeentebelang' verzoekende om aanvulling van het bestuur van twee» leden, te kiezen door den Raad. De Voorzitter stelt aan de orde wijzi ging der begrooting 1916, eeh aanvulling van hetgeen in de vorige vergadering be paald is omtrent de kosten der hulpbema ling van den Vlietpolder, groot 231.54. De heer Lieverse vraagt waarom aan H. Verbij nog geen uitbetaling is gedaan van zijn werkzaamheden aan die bemaling. De Voorzitter antwoordt, dat er nog een geschil ds. Aan den gemeente-opzichter was opgedragen de houten loods ten dienste dezer bemaling te taxeéren, doch Verbij was verplicht zelf het hout van die loods voor de geschatte waarde over te nemen de opzichter had die loods geschat op 70, de heer Verbij op 40. De heer Lieverse meent zeker te weten, dat besloten is den heer Verbij die loodfe voor 40 af te staan en als deze meer waard was, hij dat bedrag zou verhoogen. De Voorzitter zegt, dat hem daarvan niets hekend is. De heebr Van der Geest merkt op, dat Verbij nu reeds drie jaren op zijn loon heeft moeten wachten. Besloten wordt de wijziging toe te. staan. De rekening' van het Steuncomité sloot met 1 Jan. 1916 met een nadeelig slot van phn. 400. De heer Lieverse oordeelt, dat dit be drag voor een kleine gemeente te groot is. Hoogmade heeft althans aan dit tekort geen schuld. De Voorzitter meent te wieten,dat de oorzaak van dit tekort vooral ligt in aan gekochte aardappelen, dooh dat er nog le vensmiddelen in voorraad zijn, waardoor het tekort wordt verminderd. Besloten wordt de rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt besloten de verordening van het electrisch bedr f te wijzigen en de leiding op te dragen aan B. en W. Op de voordracht van twee leden van het College van Zetters worden geplaatst, de heeren A. J. Heenk, W. J. van der Salm, F. Kroes en C. P. van der Geest. Op voorstel van den heCr Lieverse wordt met algemeene stemmen besloten aan Ged. Staten te melden de traktementen van bur gemeester, secretaris, ontvanger en wethou ders der gemeente niet te verhoogen, om dat de. gemeente-financiën dit niet toelaten. Het verzoek van het bestuur van de Wo- nigbouwvereeniging, om volgens de statu ten twee> leden te benoemen, die zitting hebben in hun bestuur, wordt breedvoerig besproken. De heeren Van der Voorn en Lieverse oordeelden, dat het bouwmateriaal te duur was en de Raad de verantwoordelijkheid niet op zich mocht nemen. Ook de heer Van der Geest wijst op de zedelijke" verplichting van den Raad om trent het op te nemen kapitaal van het Rijk. De heeren Van Dam, Heenk en de Voor zitter wijzen op de woningnood te Woubrug- ge. Gezinnen, waarvan het hoofd hier werk zaam is, wonen elders, zelfs te Leideru. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de hee ren Van der Voorn en Lieverse, wordt be sloten twee leden voor dit bestuur te kie- zeoi. De Voorzitter deelt nu mede, dat genoemd bestuur het wenschelijk zou achten, dat die te kiezen twee bestuursleden te Hoogmade woonachtig zouden zijn, aangezien de le den der Bouwvereeniging geen hestuursle- „Hclpenherhaalde hij - woedend. „Noemt u clat hclp"en Ik heb nu mijn toe lage weer, maar weef u wel, dat ik gebla meerd ben, zooals niet een enkele mijner kameraden? Als ik de toelage aanneem, wil dat zeggen en ik neem die aan. Dat is 't immers juist.. Doet u 't mij -eens voor hoe men duizenden weigert en zich liever-,met sophismen door eiken dag heen liegt. Weet u ik heb 't u zeker reeds geschreven het wa-s een noodlottigen in val, die brief; nu ja, ik was dus op de huwelijk&jacht. Had reeds wat op 't oog. Dat is niet-mooi, noen. Maar wat ik nu doe lieve hemel. Kind, waarom heb je mij eigenlijk zoo in verzoeking gebracht?" „Ik wist dat alles niet," zei Renate zacht). Hij zweegj 'een oogenblik. Toen zei hij, op hap er enden toon: „Neeib u wist niet, dat er zulko ellendingen kunnen zijn; uw maat staf Hij beet zich' heftig) op de' lippen en staarde met Vlammende oogen voor zich uit. Een hobbelig) steegje leidde links af naar het stadspark" Zij sloegen dat beiden on willekeurig! in on Renate zei: „Ik zie nu in, dat .ik vreeselijk dom heb gehandeld. Ik heb' mij niets duidelijk voor oogen gesteld. Toen ik las, dat u en uw moeder gebrek leedt, heb ik verder over niets nagedacht. Ik dacht alleen: dat gaat toch niet. En als de heer Pagel dat we;t, zal hij zich wel bedenken. En hij heeft toch ook een zekere verplichting op zich genomen, door-- dien hij u zoo ópgevoed hoeft. Maar ik heb uw eer niet op het spel willen zetten. Ik zij bleef plotseling staan alsof e^n gevoel van angst haar bekroop. „Ik weiet het niet/ men moet dikwijls zooVeel beden ken! Wat had ik d2n toch moeten doen, als ik zoo iets geweten had!" den van daar konden kiezen, omdat er tot heden geen aandeelhouders van Hoogmade zich hadden aangemeld. Met algemegne stenunen wierden daarop benoemd de heeren H. Meijer en C. van Tol, beiden te Hoog made. Op voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen besloten het traktement van den heer Koreman te verhoogen met 30 's jaars, in te gaan op 1 Januari 1917. De heer Heenk was er voor genoemden heer dit jaar een gratificatie te geven, doch dit kan niet worden toegestaan met het oog. op de financiën. Bij de rondvraag merkt de heer Van der Voorn op, dat de brug te Hoogmade slecht wordt. De Vooratter antwoordt, dat juist bij B. en W. aanhangig is een begrooting, door den opzichter Boot opgemaakt, en dat het plan is alle bruggen z>ooveel mogelijk van steen en gewapend beton te doen vernieu wen, de brug te Hoogmade zoowel als de brug te Woubrugge, Ofwcgen en den Vliet polder en de kosten van beide eerstgenoem de plusminus op 7000 zijn begr-oot. De heer Heenk herinnert aan het nazien der straatlantaarns. De Voorzitter zegt, dat deze vóór 1 September in orde zullen worden gebracht, om op dien datum te branden. De heer Lieverse spreekt den wensch uit, voortaan bij brand in hooibergen deze te laten uitgooien. De Voorzitter zal den hoofdbrandmeester daarover hooren. Hierna gaat -.de Raad over in besloten zitting, ter herziening van den H. BURGERLIJKE STAND. - OMSTREKEN. JNTEUWiViiEtST. G ob o r e ni yTlillcm, Z, van II. Wittebol on AT. M. van der Loe. Overleden: D. W. Geib, 2 in. OUDSHOOI11SM3 cyallen; O. Leks van Kla veren, D. Gehuwd: A. ><an VUet, 32 j.». eu A. .0. Terduijn, 29 j. TEH-AAB. Beval Ion: G. Besemer geb. Yan Vliet, Z. J. van Dam geb. lloogervorsti, Z, Overleden: 0. A. van Zwieten, 27 j. VALKENBURG. Ondertrouwd: Samuel Brussee, te Voorbout, en Janna Gravekamp, albitr. VOORSCHOTEN. Geboren: Eva Maria, D. van O. van Egmond en A. Binnendijk. "Wilkelmina, D. van A. Kooij en O. P. van der Meer. Johanna Laurentiai, D. van J. A. Mcua en "W. O. van der Kroft. Ondertronwd: H. Visee, 27 j., cn N. Huis man, 29 j. "W1. A. van der Ham, 36 j-, en A- O. "Wolff, 22 jaar. ZWAMMERDAM. Bevallen: J. Brouwers geb. Achterberg, Z. C- E. van Nieherk geb. Prins, Z. Overleden; M. Brak, 49 j., eoktg. van N. Blanken. B. Klarenbeek, 60 j., eebtg. van J. Zieltjes. ZOETERWOUDE. Gob or en: PetroneUa Adrian na, D. van Adr. Slingerland en P. A. M. Zandvliet. Marinus Adrianus, Z. van W- Hoogervorst en Cath. van Diemen. Cornelia Maria Eigje, D. van "W1. H. Koning en A. Batelaan. Cornelis Jacobus Julianus Antonius, Z. van J. G. Morsoh en H. n. de Mubk. Hendrikus, Z. van "W". Tijsscn en O. Vermeulen. Overleden: Petrus Paardekooper, 62 j., echtgenoot van Miaria Lagerberg. S ASSEN. H KIM. Qoboren: Theodora Wilbeluii- na, D. van A. Schoo en G. v. d. Goor. Christina Obrnelia, D. van T. Vos en O. Ravenhorst. Oiidortrouwd: J. v. d. Zee, 26 j-, on J. B. v. d. Hoek, 23 j, Mijnheer de Redacteur! Van den Kcdder. Met eenige verbazing las ik' het ingezon den stuk' van den heer Dekker. Do goede bedoeling van den heer Dek ker erkennende, 'kan ik mij daarmede toch niet vereenigen. Het leven van den jongen is gered, dat is voor ons hoofdzaak; de rest is bijzaak, waar ik wel overheen zal komen. U beleefd dankend voor dë opname. D. OOSTWOUDER. ftijnsburg, 17 Aug. i.916. Waarde Redactiel Ht Academisch Ziekenhuis. Het is voor de lijdende menschhëid, "djat ik uw redactie een;ge plaatsruimte kom vroe gen. Wy hebben meermalen in Uw blad gele zen over toestanden in het Ziekenhuis, wel ke veel te wenschen overlieten, en dachte'n vaak als wij liet lazen, of van patiënten ver namen: kan dit nu niet met wat goeden wil veranderd worden De jonge Quistorp kreeg oen kleur, „Zal'ik do rozen voor u dragen?" vroeg hy. „Het is bepaald een last voor u." Renate hoorde niet wat hij zei. Zij liepen het hobbelige steegje verder door on kwa men op den harden, zwarten rijiveg, diei om het stadspark heenliep. „Als u over de zaak nagedacht hebt," zei Quistorp met een plotseling) opwellende bitterheid, „dan zult u mij ook wel mooi verachten." „Ik begrijp er te weinig van," zei Renate. Er kwam iets kinderlijk Verlegens over haar, wat op hem overging. Hij liep zwij gend naast haar. Ginds aan den kant stond een bank, waarop zij plaats namen. Er was hier schaduw; van de weilanden wotei een zacht, koel windje, maar d-o hitte was ook hier drukkend. Een tijdlang waren beiden stil, misschien niet zoozeer in gedachten verdiept, dan wel aan onbestemde, maar hevigie aandoeningen ten prooi. De jongo Quistorp boog zich naajp voren, liet het hoo^d in b'oido handen rusten en knarste met zijn tandeh. Plotseling echter sprong hij mét oen korten kreet op, liep in hevigei gemoedsbe weging een paar stappen voor Ronate op en neer en'plaatste zich to-eh met zijn mooi, welgevormd lichaam vlak voor haar. Wart sinds een paar minuten in hem' gistte, kwam nu met onbeteugelde heftigheid over zijn lippen. „Maar hoe het ook zij, u mag mij, lijet verachten! Veel is zeker afschuwelijk, maar het zal nog anders worden. Ik wil nu, dat het anders wordt. Ik voel kracht in mij, een razende kracht. U. zult dat nog eens zien, klein, wonderbaar! juffertje. Ik be houd het geld, ik kan niet anders. Ik ge loof,, dat ik kracht tot Iets positiefs h'ebj maar niet tot iets negatiefs. Ontzeggen, sléchts ontzeggen en niets daar achter, dat is te laag bij den grond. Maar bandelen zal ik nu, iets presteeren, ik weet nog niet wat; maar ik voel, dat het iets zal wor den. Dan schrijf ik u, ja?" Als een goede, gewillige» jongen ging hij naast haar op de bank zitten en boog zich naar voren, om haar in het gezicht te zien. Toen zei hij op plotseling verflauwden toon: „Maar als or niet van komt, dan schrijf ik u nooit Dan weet u wel, hoo het is." „O, u schrijft bepaald," zei Renate zor geloos. Toen hij haar schitterende; van zijn be langen geheel vervulde oogen zag, werd hij plotseling stil en ernstig. Een zachte blos overtoog zrjn gelaat, do jongensachtige uitdrukking verdween cn werd mannelijk be zorgd. Hij had het onbestemde gevoel, dat hy veel, wellicht alle, wat bij hier had gezegd, ongezegd zou-moeten wenschen het liefst' zijn geheele reis had moeten na laten. Wie denkt ook altijd aan zulke vc."wik kelingen? Wie denkt, dat altijl weer .dade lijk dezelfde oude geschiedenis begint? Dat zoo spoedig, al kwam men ook nog zoo argeloos, ja, vijandig hierheen, het ont vankelijk hart weer als dol toeft, en het andere, dat men in zijn rust wilde Ia ton, mee beven doet? Hij had daar straks om pen van haar rozen willen smeeken, ter herinnering als een lieve, krachtige vermaning aan di; uur, waarin hij zichzelf zooVeel had beloofd. Nu stond hij yiet een vuurrood gezicht op en zei slechts: „Ik moet weg. Ik zou gaarno den volgenden trein halen." „Nu reeds?" riep hét meisje ontsteld. De korte uitro-sp sneed hem door het hart. Hij zou ook liever iets anders hebben ge daan, dan nu van hier als een deugdzame' ezel wegsluipen. Maar hij klemde zijn tam den opeen en hield zich innerlijk voor „Wees braaf, één, twee drie, wees braaf, één, twee, drie een formulier, dat hij ook in kritieke oogenblikken aan de speel tafel had gebezigd cn dat eenlgc malen een goede uitwerking had gehad. „Ja, ik heb dienst," eei hij en knoopt© daaraan heb wonderschoone gezegde vaat „Do dienst gaat altijd voor." Hij had oen woeste'haast. Hij wist het, dat hij ziejf nu niet meer met iets moest in laten. Nu in 't geheel niet meer in bewuste oogen kijken. Bovendien do oogen van de rozen afwenden, van de witte blouser van do geheele verschijning. Niets voor hem 1 Wees braaf, één, twee, drie Dc hand geven? Dat doet men toch na aoo'ii zeer intiem gesprek. Dat hinderde im mers ook niéts. Een goede, stevige hand druk Zoo iets kan' menigmaal verkoelend werken. Maar mogelijk er zijn ook electrische schokken. Beter het maar niet to "doen. 'b Is toch jammer Jawel, daar kun je in den trein over ns- denken. Nu hoppla weg, geen plakkerijl Hij boog vluchtig en ceremonieel. Brouw de iets van aanbevelen, meiuffrouw, tijd geroofd, onuitsprekelijke dankbaarheid. Het klonk zeer dwaas, na alles, wat vooraf gegaan was. Renate kon het dan ook nist begrijpen. Bleek, met ontstelde blikken,' keek zij hem na. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6