De Europeesche Oorlog. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. Rechtzaken. AGENDA VAN DE WEEK. Ulaunda^ H-4 tot biusdag 15 Aug;. „Zomerzorg": Tentoonstelling Miniatuur stad „Kunst". Geopend van 410 uur. n.m. Dagelijks: Thalia Bioscope en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- eu Zaterdagmiddag ook 2 jiur). Ter voorbereiding van de huldebëtoo- ging aan H. M. de Konmgini zal in jden Tuin (bfj ongunstig weer in de zaal) van het Kon. Zool. Bot. Genootschap een zangavond gehouden worden op a.s. Donderdagavond. Bp de huidebetooging op 31 Augustus te hnlfnegen vóór bet Huis ten Bosch, zullen gezongen worden, door het publiek: Wilhel mus, Vlaggelied, Al is ons landje, Kind van Holland, Wij willen Holland houen en Wien Neerlandsch bloed; door de koren (4-stem- jnig): Gelukkig Vaderland, Aan mijn .Vader land, Hollands Vlag, De Nacht en Een yaste Burcht (koraal). Naar „De Tel." verneemt, is de bur gemeester van Heerlen, mr. M. A. M. Was zink, benoemd tot directeur van de Gelder- sche Gredietbank te Roermond. Mr. Was zink' zal dientengevolge binnenkort ontslag aanvragen aJs burgemeester van Heerlen. Met 1 September is, naar'meu uit Den Haag meldt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Staatsbedrijf M. van Une^ ©n is op 1 October als zoo der Artillerie-inrichtingen aan den heer H. danig benoemd de heer G. L. S. Cramer, .thans te Hengelo (O.) De heer Van Unen is geplaatst aan de Maatschappij Werkspoor. De heer Cramer was in betrekking bij de firm?. Stork. In de gebonden vergadering van den Bondsraad met het bestuur van den A. N. D. B. en de bemiddelings-commissie, is be sloten, tot het uitschrijven van een alge meen© Bondsvergadering. De datum van dia' vergadering werd nog niet vastgesteld. Ver moedelijk zal ze in het Concertgebouw te Amsterdam worden gehouden. Het bestuur der vereenigiag Suringar- scliool te Maastricht, heelt van den heer H. R., te A., een gift van f1000 ontvangen. De gewone audiënties van de Ministers van Koloniën en van Justitie zullen deze week niet plaats hebben. Ook zal niet ge houden worden de audiëntie van den Minis ter van Waterstaat op a-.s. Vrijdag. De Prins-Hendrik-Stichting te Egmond- aan-Zee heeft van nu wijlen den heer J. Krol Kzn.. overleden te Haarlem, een legaat ran fj.5,000 ontvangen. Men schrijft ons uit Davos-PIatz, d.d. 10 Augustus: Hedenmorgen kwam Z. K. H. Prins Hen drik te Davos. Aan het station verwelkomd door den waarnemenden consul M. Craan- Ipk, werd allereerst gereden n?.ar het Hql- lanusche sanatorium. Wegens ziekte van dén geneesheer-directeur werd de Prins rond geleid door zijn vrouw, mevr. 'SoniesVan Oppen. Z. K. H. betuigde zijn groote in genomenheid met deze nationale inrichting, dio tot in alle ohderdeelen bezocht werd. Hierna werd een bezoek gebracht aan Turban's sanatorium, waar de Prins opgè- wacnc werd door den geneesheer-directeur ir. Van Voornveld, en waar de hooge gast een bezoek bracht aan mevrouw Pleyte, de gemalin van onzen "Minister van Koloniën. De lunch werd gebruikt in „Hotel Bel védère", waar, behalve het gevolg, bestaande uit jhr. Wittert van Hoogland en jhr. Van Riemsdijk, als gasten van den Prins aan zaten de waarn. consul M. Craandijk, baron Van Pallandt van Rcfcendaal en mevrouw Van Pallandt, mevrouw De Bruyn, mevr. Van Suchtelen, de heer en mevrouw Teixeira de Mattos en jagermeester baron Vap Pallandt. Om 4 uren keerde Z. K. H terug naar St.-Moritz. („Hbld.") In de te Utrecht gehouden jaarlijk- sche vergadering van den Ned. R.-K. Bond ran Hand eis Kantoor- en Winkelbedienden kwam o.q. aaTi de orde een voorstel van de aid. Amsterdam, Gouda, Leiden en Utrecht tot aansluiting van den Bond bij het bureau voor de R.-K. Vakorganisatie. Het voorstel werd sterk bestreden door den heer Smeets; te Dordrecht, die aanslui ting niet weQSchelijk achtte, omdat spr. vreesde, dat het prestige van de kantoorbe dienden, als zij in één centraal verband vereenigd rijn de arbeiders, er door verloren zal gaan, onwlat zij.vaak den scha kel vormen tusschen de patroons en de aibeiders, terwijl spr. het tevens lapg nietl altijd mogelijk achtte, dat bij stakingen door arbeiders de kantoorbedienden z'ch met hen solidair verklaren. De heer Haazevoet namens het Vakbureau de voordeelen van aansluiting uitéénzettend, wees op de 14-daagsche cursussen in socio logie, die jaarlijks in overleg met de K. S. A. aan de leiders der aangesloten vakbonden gegeven worden. Voorts merkte spr. op, dat tegenwoordig jjeen enke'e socia'.e wet meer to? stand komt zonder voorafgaand overleg tusschen de Regeering en de bestaande vak centrales. Wil dus de Bond van Handels- en Kantoorbedienden in 't vervolg rechtstreeks zijn werischen in deze kenbaar maken, 'dan dient hij zich aan te sluiten bij het R.-K. Vakbureau. Mede herinnerde spr. aan het fonds „Herwonnen Levenskracht", dat het Vakbureau bezit. In bijzonderheden werden deze voordeelen van ra suiting uiteengezet, «terwTp spr. ten slotte aantoonde, dat de geopperde bezwaren inzake de verhouding tusschen kantoorbedienden en arbeiders niet juist zijn en in de neutrale vakbeweging i nooit aanleiding tot moeilijkheden hebben gegeven. Na replieken werd 't voorstel tot aanslui ting met bijna algemeene stemmen aange nomen. Een vcorstel-Hillegom, den ad-.pirar.tleden^ die minstens één' jaar als zoodanig aange sloten zij.i, zoodra zij gewoon lid -vrorden, gedurende het eerste jaar van hun lidmaat schap recht op de helft van een volledige i uitkeering van het Overlijdensfonds te ge ven, werd aangehouden, Het begtuur beloofde de deze kwestie ernstig te onderzoeken, inedö in verhand met de aanstaande jeugdorga nisatie. Indische leger her vorming. ^Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van art. 113 van het Indisch regeerings- reglement, ten einde voor Indië invoering van den dienstplicht te verkrijgen. UIT NED. OOST-IN DIE. (Officieel). Van "He Indische Regee- ring is bericht ontvangen, dat zij voor nemens is het voorstel te doen de particu liere landen .Torbaja' en Gemoelak, liggende aan den grooten postweg van Semarang naar Rembang, te enteigenen. Toen Zaterdagmorgen de heer, K, te Middelburg, met zpn rijwiel op den Nieuwen Vlissingschen weg reed, werd hpi achterop gereden door een militaire auto mobiel. Het bleek, dat het portier van deze auto niet goed gesloten was, althans het sloeg open en de heer K. werd er door in den rug getroffen, waardoor hij over het stuur ran zijn rijwiel op den grond terecht kwam. Het is zeker een groot wonder, dat 'hij1 er zelf met den hevigen schrik en een paar kleine blessuren aan de handen afkwam] de fiets was deerljjk gehavend. De auto, die, zooals de meeste militaire auto's, met groote vaart reed, stopte even, om het portier te sluiten, maar reed toen dadelijk weer vér der. De heer K. heeft aangifte bij de politie gedaan van het gebeurde. Vrijdagavond overkwam het Ka- merlid den h/aer Lieftinck, een klein ongeluk/; doordat hij op het Klokhursplein te Haarlem" struikelde en voorover op straat viel. Met het oog qp diens "Iioogen leeftijd achtte men net noodig, hem per Afcax naar huis te ver voeren. waar een geneesheer ontboden werd. De „O. Ilaarl. Ct." verneemt, dat de val geen ernstige gevolgen heeft gehad. De Arnhem me r voelt zich sinds een paar weken niet meer op zijn gemak, js min of meer uit zijn verband gerukt door het drukke vreemdelingenverkeer. Overal, in trams, op booten, per fiets of ander voer tuig, in de stamkroegen en soortgelijke ge legenheden wordt hi] verdrongen door een drom ran hotel-, pension- en logeergasten. Geen jaar nog is Gelderlands hoofdstad zoo overstroomd door vreemdelingen als dezen zomër. Thans is de toevloed der reislustigen en toeristen zoo buitengewoon, 'dat velen zonder onderdak rondl-oopen. In. menig ho- tel zijn bijkeukens en lokaliteiten voor an dere doeleinden, ingericht voor nachtverblijf. I De dakloos ronddolenden melden zich des avonds bij het politiebureau aan om "tus- schenkomst voor logies'. De politie doet daar om een beroep op gezinnen, om, indien mo gelijk, den vreemdelingen, die Arnhem zoo bewonderen, onderdak te vefleenen. V.V.V. 1 oogst nut van haar streven. Zaterdag j.l. werd in de Zeebad- inrichting van het Zeebad Scheveningen het record geslagen, wat het aantal baden be treft. In den heeten zomer van 1911 was hei hoogste dagcjjfer 2731, wat ditmaal steeg tot 2908. Mej-. R., uit Schoten, vertoefde met familieleden in het wandelbosoh „Groenendaal", onder Heemstede, toen plotseling een zwerm wespen op haar aan viel. Het haar der juffrouw zat in een oogwenk vol met deze dieren. Boschwack- ters snelden te hulp en brachten de rade- looze in een vertrek van „Belvedère", waar zij verder behandeld werd. Er wordt in „Groenendaal", ijverig jacht gemaakt op wespenreeds een groot aantal nesten is uitgebrand. Gisteravond heeft de politie in Den Haag moeten optreden tegen personen, die ruiten inyooiden aan de woningen van werkwilligen van „De Sierkan". Arrestaties werden niet gedaan. Eereden politie dreef op de Delftschelaan gistermiddag een 60-tal stakende steenhom. wers uiteen, die „postten" voor de woning van een werkwilligen onderbaas. Men meldt uit Epe: In de leger plaats Oldehroek zijn een paar kanonnen gesprongen, waardoor twee artilleristen zijn gewond. In den nacht van Zaterdag opj Zondag is ingebroken bp -den heer M. van Hout, burgemeester van Helmond. De die ven zijn door tiitsnpding van ëen ruit in de villa gekomen en hebben voor meer dan f500 aan tafelzilver gestolen. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel, rijn over de week, eindigende 12 Augustus, in Ne derland uitgespfoken 24 faill ssementen, te gen 34 faillissementen in dezelfde week' van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoem- den datum 702 faillissementen, tegenover 874 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het conflict aan de Hembrug. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Bond van losse Rijkswerk lieden en van de onderafdeeling van „Pa trimonium", waarin de wensch geuit wordt ten opzichte van het verkrijgen van samen werking voor-de verder te voeren actie ten gunste van het personeel aan de Rij'kS-ArtiL Ierie-inrichtingen, heeft het hoofdbestuur in een te Amsterdam gehouden vergadering besloten, de dagelijksche besturen dier or ganisaties uit te noodigen tot een samen- epreking op a.s Zaterdagnamiddag. Een zestal koeien, die zich op de spoorlijn bevonden, werd tusschen Goud# en Hekendorp door een trein overreden. Vijf er van werden door den schok gedood, ter wijl één er van in een sloot terecht kwam en verdronk. De hoo ihandel is in Tielerwaard en in beneden Maas en Waal levendig. Te Herwijnen kocht één commissionnair 500.000 pond hooi k f23 per 1000 pjond; aan de Maasrijdo werd eenzelfde hoeveelheid ge kocht tegen f23f25 per 1000 pond. Op het Zwartëwater, tër hoogte van Westerveld, heeft een aanvaring plaata gehad tusschen de Steenwijber boot en het schip van A. Meester, uit Heerenveen. De schip pen was aan het laveeren, toon de boot hom midden in het schip stoomde, zoodat dit bijna in tweeën is gespleten. Het gelukte hom nog het riet te bereiken, waar het schip nu bijna geheel onder water zit. Het schip is niet verzekerd. BODEGRAVEN. Mej. N. Schulyig, alliier, ia benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Cajjplle aan den IJsel. De heeren H. Aug. Drijver, J. Burg graaf en F. de Lange, hobböi bedankt als bestuursleden van de Bodegravensche Hard- drnverjj-Vereeniging. In hun plaatsen zijn' gekozen de heeren EL Valkema BIouw, A. Okkerse Sr. en L. Schwerziel. De Vereeniging besloot, zoo mogelijk, dit jaar nog een hard-, draver^ te houden. KATWIJK-AAN-ZEE. Gistermiddag kwamen alhier drie partijen haring aan de markt. De volgen de prijzenwierden besteed volle haring 47.40, 47.95 en 47.80Maatjesharing 40.95, f 47.70 en 47.60; Makreel 45.15, 46.50 en 46.80. LEIDEItDCfRP. Hot is dor politie mogen gelukken dfen dader op te sporen, dio eenigon tijd gele don, uit oen schuur aan don Zijl dijk alhier een rijwiel hoeft ontvreemd. Het rijwiel bevond zdoh te Rotterdam. LISSE. Dos na-chts te drie uren bemerkte de buren, dat een sohuurtje van P. de Wit, waarin veel waschgerci en veel wasohgoed aanwezig was, in lichterlaaie stond. Door de buren te wekken werd de brand met vereende krachten geblusoht, zoodat het bij dit schuurtje is gebleven. Op de waagbrug te Lisserbroek werd een 2-jarige stier gewogen ran J. Lange- veld. alhicT, wölk dier het respectabele gewicht had van 883 K.G. OUDEWETERING. Een paaT knechts van den heer J. W. Bon da alhier, waren met eon zwaar bela den wagen bij Rijpwetering, toen een der knechts, C. Horsman, die op de wagen klimmen wilde, hot ongeluk had te vallen, waardoor een dor wielen hem over beide boenen ging. In zwaar verwonden toestand, het eene been was gebroken en het andere ernstig gekneusd, werd do ongelukkige op een brik door dien heer D. C. Los naar Mer vervoerd, waar dr. Melchior genees kundige hulp verleende. SASSENHEIM. Bij de door B. en W. gehouden aan besteding van a. het rioleeren van de Hoofd straat, van de Zuiderstraat af tot in de Zandsloot; b. het wijzigen der rioleering in de Bijdorpstraat; c. het uitvoeren van straat werken, u-aren ingekomen 13 inschrijvingen, t. w. van J. Overtoom, te Zaandam, 114.596] O. de Ruiter, te Leiden, f12.328; J. J. [Bosch, te Den Haag, f12.265; P. Dekinga, te Am sterdam, f 12.100; R. Rutman en J. Verduyn, te Amsterdam, f 11.944; A. Zonneveld jr., te Haarlem, f 11.900; W. van der Hoogt, te Leiden, f 11."889; D. v. BaöVsen en S". Tromp, te Amsterdam en Zaandam^ f 10.720; J. W. A. Nelissen, te Haarlem, f 10.700; J. Sarraö, te Oude-We tering, f 10.286; Gebr. Otes, te Sloten (N.-H.), f9995; J. Petman, te Haar lemmermeer, f9696, en G. den Adel, te Be verwijk,. f9400. TER-AAR. De 18-jarige zoon van den bakker Wildenburg, te Langeraar, zou gaan zwem- ïnen met zijn makkers, nabij den Langeraar- schen Poel. Vermoedelijk verhit door het roeien in een bootje waarmede zij' daarheen waren gevaren, ging hij plotseling te water, zonder vooraf zich te bekoelen. Hiji is in het water onmiddellijk dood gebleven. VOORHOUT. Gemeenteraad- Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoor dig! alle leden. Ingekomen is een schrijven over het sa menvloeien ran de Vereeniging van groote en die van kleine gemeenten tot één, waar- bü nog eens gevraagd wordt om aansluiting. Op een vroeger gedaan verzoek tot toe treding was niet ingegaan, ook nu oordeel de de Raad het vvenschélgk nog af te' wachten. Van de onderaf! „Sint-Urbanus" was een adres ingekomen, met verzoek tot heb goed koop verkrijgbaar stellen van brandstof door de gemeente, wat voor praeadviea naar B. en W. verwezen werd. De - ambtenaar ter Secretarie, de heer F. Huyts, had zich per adres tot den Raad gewend, om een betere salarisregeling.' Wordt aangehouden tot volgende verga dering bij de behandeling der begrooting. De Gemeenterekening werd vastgesteld in gewone ontvangsten f20.949.24, buiten gewone f 6793,59, totaal 27.742.83; ge wone uitgaven f 18.081,34, buitengewone uitgaven f 6545.19; totaal f 24.620.53. Saldo voor gewone f 2867.901/2, voor buitengewone f 248.39, totaal saldo f 3110.30. De begrooting 1917 wordt aangeboden. Aan de orde kwam nu behandeling van het schrijven van Ged. Staten, waarin de voorstellen worden gedaan tot verhooging van salarissen van burgemeester, secre taris, enz. Do Voorzitter deelt mede, dat 'de aan vangssalarissen daardoor zouden worden Voor den burgemeester f 1000, - voor den Secretaris f900, voor den ontvanger f375] en voor de wethouders f75, behalve de drie-jaarlijksche verhoogingen, waarvan er aJ eenige in toepassing komen, qp voor den burgemeester 4 X *75 bedragen, voor den secretaris 2 X f75, yooc deh ontvdnger 8 X f25. De heer Colgh wil Ged. Staten" k'ennta geven, voorloopig nog niet tot salarisver- hooging en herziening over te gaan. De heer Van Rijn beaamt dit. De heer Van der Loon zou wemschelijk vinden, dat voor degenen, die het werk doen, een uitzondering, kon worden ge maakt. Ook wethouder Warmerdam beveelt wachten aan, waarop met algemeene stem men wordt besloten. Ten einde te voorzien in een geregelde behandeling .van den Burg. Stand, wordt dë heer F. Huijts benoenjd op een wedde van 50. Ten slotte wordt besloten 5 aan de arbeidsbeurs te Leiden af te dragen en daardoor aangesloten te blijven. HAAGSCHE RECHTBANK. EEnisvredebreak en vernieling te Leiden. Alb. K., koopman te Leiden, thans mili tair, gedetacheerd te Amersfoort, was in verzet gekomen tegen een vonnis, waarbij hij wegens huisvredebreuk en vernieling van een glasruit in het café van den caféhouder Den Heyder aldaar, tot 7 da'gen was ver oordeeld. Beklaagde wilde gaarne een lichtere straf, liefst een geldboete. Uit bet getuigenverhoor van den politie agent Posthumus bleek, dat ër aan be- klaagde nogal een steekje los is. De subst.-off. mr. Del Campo, geloofde dit ook wel, maar hij achtte een mensch' nog altijd voor verbetering vatbaar. Hij 'wilde daarom een voorwaardelijke- straf op-, leggen, mits beklaagde de ruit tot een be drag van ƒ7 terugbetaalde, wat beklaag de gaarne wilde. Zoo werd nu gevraagd zeven dagen voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaai. V ordnigtering; vail 12501© W a^senaar Hiervoor jpoest terecht staan, cfe 19-ja- rige slagersknecht Dirk ran Z., afkomstig uit Gouda, destijds in dienst bij den slager Braat, te Wassenaar. De jongeman had reeds zoo af en toe eenig geld achter gehouden, in het geheel tot een bedrag van f50; toen ging hij ziijn baas nog oplichten voor f200. Hij vroeg dit geld voor den landbouwe^ Duindam, en de slager, die geen kwaad ver moedde, gaf hem dit geld. Duindam' wist van het geval niets af. Beklaagde was met 'het geld weggegaan; eerst naar Den Haag, vandaar naar Rotterdam en eindelijk naar Dordrecht/ waar het juist kermis was. Hier maakte hij- vooral goeden sier, totdat het geld zoo -goed als op was. Het geval kwam 'na tuurlijk uit en nu kwam te gelijk het te late berouw. Zijn vader wilde hem niet meer. in huis hebben, een poging om dienst te nemen in het Ned.-Ind. leger, om met het handgeld den heer Braat schadeloos te stellen, mislukte, doordat hij afgekeurd werd'. En nu stoM'hij in de bank der beschuldig den te huilen. Hij -wilde zoo graag voorwaar delijk' gestraft worden. "Hij zou alles tot den laatsten cent toe betalen. De officier voelde "daarvoor niet veel. Van afbetaling, 'zou vreesde hfj', niet veel komen. Beklaagde wilde nu op de haring vangst gaan, doch die is haast geëindigd. Hij ©ischte daarom zes maanden. Mr. Diephuis drong aan op een voorwaar delijke gevangenisstraf. Diefstal vaa een rijwiel te ILeiden. Daarvoor kwam in de bank der beschul digden de 22-jarig© slagersknecht Hendrik van L., geboren te Apeldoorn. Hjj' was vier maanden qls slager in Bussum werkzaam!, toen hij in aanraking kwam met een meisje, dat rijn ongeluk werd. Dit meisje ral de niet in Bussum blijven, maar in Amsterdam wo nen. Bekl. liet zich overhalen, doch kon in de hoofdstad geen werk vinden en zoo ge raakte hij aan het zwerven. Op 17 Jnli >n Lei den toevend, naan hij bij het postkantoor een rijwiel weg, dat hij juist zou verkoopen, toen hfj gesnapt werd. De officier eisclit© 8 maanden. De verdediger, mr. Rink,, uit Den Haag, zag in beklaagde een slachtoffer van een vrouw en vroeg met volle overtuiging een voorwaardelijke straf. Verdnistering vaa cou jas te Alpken. J. W. S., zonder vaste woon- en verblijf plaats, die 22 Mei te Alphen een jas had ontvreemd, was biet verschenen. Als getuige werd allereerst gehoord de boerenarbeider Jan de Vreede^ te Wou- brugge, die door beklaagde was beetgeno men. S. was bij denzelfden baas aan het werk geweest. Hij zat wat krap in 'de klee- ren. Op een Zondag wilde hij graag er wat proper uitzien en vroeg nu aan Jan of hij niet een behoorlijken blauwen kiel voor hem te leen had. De Vreede gtaf hem niet alleen oen "kiel, maar ook nog een kam gar en jas en 50 ets. zakgeld. S. zou de kloeren weer terugbrengen en van zijn verdienste het geleende geld terugbetalen. Hij kwam echter niet terug, maaj ver kocht den kiel bij de koopvrouw Moone, te' Alphen, voor f 0.25. De jas maakte hij er gens anders te gelde. Daarvoor had hij vandaag zich moeten verantwoorden, doch was niet verschenen. Nadat De Vreede, zqn v^ouw en vrouw Moeno waren gehoord, eischté het O. M. boj verstek negen maanden. De algomcene toestand. Er is nu een onverdachte getuigenis, dat er in Duitschland toch gesproken wordt over een vrede tot eiken prijs, dat er dus een zoo neerslachtige stemming komt bij sommigen, dat ze er coüte que coüte een einde aan willen maken. Dat dit zoo is, is op te maken uit een rede, die Scheide- mann, de leideg der meer{derheiddfractC(S der sociaal-democraten in den Rijksdag, te Dresden heeft gehouden. Daar heeft hij zich nog eens verklaard tegen elk© annexatie, waarschijnlijk om nog oens part-ij te kiezen tegen diegenen onder zijn partijgenooten/ die es voor zijn gaan gevoelen om gebied in tc lijven maar ook heeft hij gezegd, dat er een eind moet komen aan het „geklets, dat men tot eiken prijs vrede dient te slui ten". Dat deze strooming bestaat is, gelet op h6t beeld, dat Duitschland in den oor log te zien gaf, een merkwaardig verschijn sel. Op het westelijk front is na den gister vermelden aanval weinig gebeurd. Maar er kan wel weer iets op handen zijn, waut te Parijs is weer oen conferentie ge houden, waaraan ook de Engelsche minis ter van oorlog Lféyd George deel nam en waar, naar het heet, gesproken is over de operaties aan de Pomme. Dat laatste zal wel gissen zijn, maar het houden van de conferentie bewijst, dat er weer een punt van gewicht aan de orde is geweest. Het Fransche front schijnt wel te worden versterkt. Weer zijn er Russische troeper aangekomen. Mocht de eersto zending als een manifeartatde van de eenheid der geal lieerden worden opgevat. Nu qr zoo her haaldelijk troepen komen, zal de bedoeling toch wel een soidere zijn. Het DuitscKe legerbericht- van gisteren weerspreekt al de mededeelingen van En gelsche en Fransche zijde over succes aan de Som me. Maar er zijn nadere verhalen gekomen van de zijde der geallieerden, die hot ver moeden wettigen, dat er toch wel iets ten nadeel© der Duitschers is geschied. Wel ver tollen ons de Engelschen, dat do Duitschers Pozières een deel der Zondag door hen ver loren loopgraven hebben hernomen. De Duitsche linies zijn niet mee-r zoo krachtig, als die, welke de eerste daget moesten worden genomen, zoo meldt mer» uit Parijs en Londen. Toch moet men nog niet gering denken over die" versterkingen, want tusschen de drie of vier loopgraafli nies van zoo'n stelling wemelt het van ho len en gepantserde redoutes. Er is onge» twijfeld met koortsachtige haast gewerkv aan de achterliggende linies, toen bij he» begin van het offensief de eerste loopgra ven Franschen -en Engelschen in handen vielen. De hevigheid van de gevechten blijkt ook nu weer uit het feit, dat het dorp Maurepfts vrijwel geheel verdwenen is. 'De slachting ia door het enorme geschut- ep m.aclhne-ge- weervuur enorm geweest. Op het Oostenrijkse h-11 a 1 i a a n- sohe front is weinig gebeurd. De Ita lianen oefenen een voortdurenden druk uit op de vijandelijke linies. Dat blijkt uit bet? Oostenrijksche bericht, waarin o.m. gespro ken wordt van zeven mislukte aanvallen .op de steTïingen bij de Wippach, en ook uit het Italiaansche bericht, waarin gemeld wordt dat op don Karst bij hoogt© 212 een ver schanste linie is genomen, en dat daar 809" gevangenen zijn gemaakt. Maar verdere ge beurtenissen van e^nig belang zijn niet tc melden. 7 an het oostelijk front vertelt het Duitscho legerbericht, dat op verschillende punten aanvallen" zijn afgeslagen en dak nieuwe aanvallen aan den gang zijn. _Maac geen enkele vooruitgang der Centralen wordt gemeld. Het Oostenrijksche communiqué, dat al leen iets uitgebreider is, meldt natuurlijk evenmin iets anders dan afgeslagen aan vallen. De Russen hebben, blijkens hun eigen me dedeeling, weer ©6nigen vooruitgang ge maakt: De Zlota Lipa is bereikt bij Zavalow en Kortzow. De Russische militaire deskundigen zijn zeer tevreden over den toestand in Galicië- Men verwacht nog verder terugtrekken der Oostenrbksch-Duitsche legers. Ernstiger te genstand verwacht men aan de Gnila Lipa, maar dat wordt dan ook het laatste voorname beletsel voor Lemberg geacht. De Oostenrijkers bieden dapper tegenstand zeggen die deskundigen, en hun aanvoer ders, vooral Von Bothmer, zijn knappe ke rels, maar tegen de Russische legers kunnen ze thans niet op. De verliezen der Centralea zijn aan krijgsgevangenen enorm. Thans geeft reeds een dagbladcorrespondent het totaal aan op 402.000. We zullen thans moeten zien, -^reiken in vloed de verschijning der Turken op dit gevechtsterrein heeft. De „Tijd"-correspon- dent te Berlijn, meldt ook iets omtrent de overbrenging van Turken naar dit punt. Hq. zegt o.m.: „De Turksche Aziatische prov n iën zaten voi ongeorganiseerde horden, wien het aan bewapening, uitrusting en militaire tuëfit ontbrak. Toen het oorspronkelijke plan-Von der Goltz, om.met hulp van dit menschenma- teriaal een in grootschen stijl opgezfetten aan val op het Suez-kanaal te ondernemen, moest worden opgegeven om moeilijkheden, die eerst later openbaar kunnen worden ge maakt, en de jongste gebeurtenissen op het Oostenrijksche front de behoefte aan hulp krachten <5eden "gevoelen, werden geregeld Turksche troepentransporten naar tussehen- stations op den Balkan en vandaar verder ge- dirigeerd. De troepen krijgen een goed soldij, en zip hebben de zekerheid, dat zij onmid dellijk voor de rechtstreeksche verdediging van Turkije naar andere bedreigde punten dan het Duitsch-Oostenrijksclie front zullen worden gezonden, zocdia hun vader anl door eenige actie der eütente hun hulp behoeft. Men verwacht hier, dat de deelneming 'der, Turksche troepen, die in Azië nutteloos en onbruikbaar waren, doch die thans behoorlek Van wapenen rijn voorzien en gedisciplineerd, een machtigen invloed op het Oostelijk fgont zullen uitoefenen." Dc Duikboot- en Mijnoorlog. Het Fransche zeilschip „Saint Gaetaji'>, het Italiaansche zeilschip „Dina" en het Italiaansche stoomschip „Ncreus zijn in den grond geboord. De „Nercus" mat 3980 ton en behoorde aan de „Soc. Commerciale Italiana di Nav.", te Genua. Het Zweedsche stoomschip „Pepita" is

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2