Nederland en de Oorlog. No. 17320 Maandag 14 A°. 1916. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Officieele Kennisgeving. Binnenland. FEUILLETON. Het al te goede hart. PRIJS DER JlDYERTENTIEN Van 15 tegelB f 1.C5. Iedere regel meer /"0.20. Kloine adrertenUeu Tan 30 woorden 40 Oents contantj elk tiental woorden meer 10 Cents, Voor het lnoaaseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oente. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.60per week. l f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 2 0.12. franco per post 2. MAXIMUM-PK IJS BLOE31KOOL. De Burgemeester 'der gemeente Leiden krengt ter algemeenej kennis, dat als ge- yolg van het door den Minister van Land- Louw, Nijverheid en Handel uitgevaardigde' yerbod van uitvoer voor bloemkool, dö tmaximum,-prrjzen voor, alle soorten bloem kool zijn opgeheven fen vooralsnog niet door Éitidere worden vervangen. i i I De voor, andere groentesoorben_ vastge stelde maximum-prijzen 'echter filijven p.n-. Veranderd, yan kracht. i - J De Burgemeester van: Leiden,' N. O. DE GUSELAAR, Leiden, 12 Augustus 1916. i I I LEIDEN, 14 AUGUSTUS. De heer A.-H. Bloem, alhier, is te Haarlem geslaagd voor de hoofdakte., De heer M. J. van 't Zelfde, alhier, is te [s-Gravenhage geslaagd voor het exa men handteekenen 1. o. ►r- Prof. dr. J. P. Knenen, alhier, is bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken benoemd als deskundige bij de afdeeling der algemecnc wetenschappen der Technische Hoogeschool te Delft, voor het afnemen vaai de propaedeutische exa mens na de zomervacantie van 1916. In de Stedelijke Werkinrichting zijn vaü 6 tot 12 Aug. opgenomen 212 volwassen per sonen, 46 kinderen, totaal 258 personen. Ds. A, Verhagen, predikant bij de' jGeref. Gem. aan den Nieuwe-Rjjn alhier, heeft een beroep ontvangen naar Dirksland. Hedenmorgen werd levenloos uit het iLevendaal alhier opgehaald de weduwe Van A.—B., een reeds bedaagde vrouw, die nog altijd tobde over den dood van lhaar man, wiens lijk ruim een halfjaar ge leden ongeveer op dezelfde plaats in het Levendaal werd gevonden. Gistermorgen te 6 u. 20 m. ongeveer ,reed de 24-jarige Van der Burg, uit Wasse- naar, met een motorrijwiel, waaraan eed tzijspanwagentje, de Morschstraat uit, toen juist de eerste tram van het Station kwam. Tn het zijspanwagentje zat do 42-jarige Ali- da van der Burg. De bestuurder reed met een flinke vaart en scheen de tram niet spoedig genoeg te hebben gehoord. Er werd itoch geconstateerd, dat de wagenbestuur der Van Zijp had gebeld. Beide bestuurders remden met kracht en zoo werd een botsing voorkomen. Had nu de vrouw, die in het wagentje zat, zich maar rustig gehouden, dan zou het geval zonder ongelukken zijn afgeloopen. Zij, een botsing vreézende, sprong er echter uit en W©rd aangereden door de tram. De stoot- buffer voerde haar een eindweegs mee. Zij (werd in het gebouw der „Lato" binnen gedragen. Haar toestand werd ernstig in gezien. (Naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, bleek, dat, behalve dat zij eenige kwetsuren had gekregen, een sleutelbeen ,was gebroken. In den loop van don dag kon zij per rij tuig naar haar woning te Wassenaar ge- bracht worden. 0. M. de Koningin met gevolg woon de gisterochtend de godsdienstoefening bij in d,e N,od.-Herv. Kerk te Voorhout, ondeE gehoor van ds. Ter Haar Romenv. De voorganger sprak naar aanleicfihg van Markus 10 10ltë. Ook de doopplechtigheid werd door H.M. bijgewoond, en do aanwezige ouderparen werden door H.M. met een handdruk ge- lukgewenscht. H.M. was per auto gekomen en over Noordwijk werd de terugreis naar Katwijk gedaan. Het verbljjf van H. M. de Koningin 'én 0. K. H. Prinses Juliana] te Katwijk-aan-Ze'é is, zoo meldt men ons van daar, enkele 'dagen verlengd. Het vertrek is hu bepaald óp 19 Aug. e.k. Aanvankelijk was" dit op 15 Augustus vastgesteld. In een tapperij aan Het Buitonspaarne te Haarlem kwamen twee lieden, W., van hier en de Haarlemmer S. De Leidenaar raakte, in beschonken toestand, in slaap, waarop S W.'fi zakken leegde en er <f 5 en een zilveren horloge met kofóing uit haalde. Toen men dit wilde verhinderen, zed S., dat W. zijn zwager was en hij maar een grapje met hem maakte. Toen ruilde hij nog den stroohoed van W. voor zijn eigen pet en ging er van door. De politie vond later uit, dat S. geen familie van W. was en op straat mot hem in kennis was gekomen. Toen S. werd aangehouden, had hij het geld en het horloge niet meer in zijn bezit en hij was te dronken, om verhoord te worden. Bij de zgn. Jaagbrug op de Rijn- en Schiekade alhier, wolke brug niet van een leuning is voorzien en waar dientengevolge reeds meer ongevallen zijn voorgekomen, geraakte Zaterdagavond tegen liailftien een wielrijdster te water. Het rijwiel had te wéinig gang bij het oprijden van de brug, de berijdster verloor heb evenwicht en viel in het water. Door handreiking werd zij gered zonder letsel te hebben be komen. De heer Van der Laken herdacht Zaterdag, dat hij vóór veertig jaren als sigarenmaker op do fabriek van de n. v. sigarenfabriek voorheen Voorhoeve ~Ss Van Ravensteyn dn dienst trad. Met do gölukwenschen van de directie én van hét personeel, werd hem door eerst genoemde een enveloppe imet inhoud1 en door zijn collega's 'een fauteuil aangebo den en door de meïsj esafdeeling een bloemstuk. De jubilaris werd in de gelegenheid ge steld den <üag in huiselijken kring te vieren. Burgerlijke Stand van Leiden. Ondertrouwd: J. den Hollander jifi. 24 j. en E. CaVé jd. 18 j. EO. van' Duuren jm. 27 j. on S. M. A. van Vliet jd. 21 j. H. C. Visser jm 28 j. en A. A. Akkerman jd. 24 j. "G. Devilée; jm, 37 j. en S. M. van der P.luijm jd. 36 j. J. van Weizen jm. 27 j. en J. E. [Vlasveld jd. 24 j. L. Noort jm. 28 j. ten P. Kuivenhoven jd. 24 j. I. JVage- Imaker jm. 24 j. en M. Picket jd. 30 j. M. O. A. A. Dingjan jm'. 27 j. en C. M. van Tol jd. 29 j. C. de Regit gjesch. m. 26 j. ten J. de Bejj jd. 21 j. H. G. H. Koeken jm 22 j. en Wl Blansjaar jd. 24 j. Th. H. van Meijden jm. 24 j. en H. E. Zwarts jd. 26 j. J". N. van der Reijden jm 23 j. en P. van der. Kam jd. 20 j. J. W. van den Hoogen jm. 24 j. ten A P. C. Merts jd. 23 j. i- A. Flippq jm'. 23. j. en S. Bij jd. 22 j. J. P. Diersmann jm. 29 j.' ten 'C. W. van der, Blom jd. 21 j. C. Vlaardingerbroek jm. 24 j. en A. A'. M. Bonarius jd. 24 j. J. Sloos jm 23 j. ten M. yan Egmond jd. IS j. IV. van der Linden jm. 20 j. en J. Wagemana jd. 20 j. L. Pieterse jm. 22 j. en O. Haster jd. 25 j. G. J. Dercksen w. 63 j. on A. ten Klei w. 53 j. ,C. iW, A. Dullemond jm. 23 j. ten H. P. Keks jd. 21 j. 1. Kuypers jm. 50 j. ten M. Makkes w. 49 j. G. Wi- L. Monné jm. 26 j. en W. F. Rutel jd. 33 j. J. Thelen jm. 23 j. en Wj. C. Litzroth jd. 22 j. J. G. van Zwieten jm. 26. j. en S. Spieren burg! jd. 24 j. 1 Een Nederlander in Duitsohland veroordeeld. De „N. Tilb. Ct" meldt, dat de heer Louis Keyzer, zoon van apotheker Keyzer, te Til burg, die reeds vier jaren té Brussel woonde, waar hij zich ophield om een zaak over te hemen, 11 Maart j.l. door de Duitschers ge arresteerd is, yan welk feit de familie ta ï?iburg een dag of tien later kennis kreeg. De heer Keyzer werd aangehouden als ver dacht van spionnaga en naar Bergen ver voerd, Wjaar. hij vernam, dat zijn arrestatie Lad plaats gehad „op grond van oen ano- niemen brief bij de. Kommandantur t9 Ber den binnengekomen.'' N<ai hier drie maanden in voorloopige hechtenis te hebben gezeten, werd Zijn zaak verwezen naar de rechtbank té Brussel, -waar deze op 21 Juli j.l. in behandeling) werd genomen. De heer Keyzer werd Verdedigd 'door een advocaat uit Bergen, maar. ver oordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf wegens het v.erleenen van hulp bij spionnagé. Na deze uitspraak van het vonnis is Ré heer Keyzer, naar Duitschland vervoerd, om aldaar in een van de gevangenissen te wor den opgesloten. Het ministerie van Buitenlandsché "Zakeli in Den Haag) en Re Ned er handschel gezant te Brussel hebben zich' met de zaak bemoeid, hoewel tot heden zonder bevredigend resul taat. "i Leveling graan. Inzake 'de levering der jgran'én aan het r\jk, is in een te Halfweg gehouden ver gadering van landbouwers uit den IJpolder besloten, een commissie naar. den minister af te vaardigen, ten einde t§' bespreken ver schillende bij het vorderingsbesluit niej; ge regelde punten, als plaats en tijd vatf leve ring, inhouding voor eigen gebruik, gebruik' van zakken, 'minderwaardige granen, enz. Smokkelaar aangeschoten. fTe Beek losten de hulp commiezen op een aantal smokkelaars eenigo' schoten. Eén der vluchtende mannen, jeen zekere L., afkomstig uit Roermond, waar bij was uitgewezen, werd in een Rer beenen getroffen en zóó ernstig geraakt, dat de man, gehuwd en vader van drie kinderen, in hoogst ernstigen toestand naar 't ziekenhuis de Didam moest worden! getransporteerd, waay. hij aan zijn verwon dingen bezweek. Groenten voor Duitschland. Reeds nu worden in groote hoeVeelhedeti ib do buurt van Noordwijk'erhoub de planten van boerenkool, welke geteeld zullen worden, met het oog op den uitvoer naar Duitsch land, opgekocht. Begrafenis van een Belgisch officier. Zaterdag had met buitengewone kerkelijke en militaire plechtigheden op het katholieke kerkhof te Rotterdam de tar-aarde-bestel- ling plaats van het stoffelijk overschot yan den Belgischen majoor E. C. L. Diogerick uit het interneeringskamp te Amersfoort, die gedetacheerd was bij den interneerings- dienst te Rotterdam. Majoor Diegerïck had deelgenomen aan den strijd bij Antwerpen eh werd daarbij geïnterneerd. Hij was niet gewond, doch een lange slepende rheumatische ziekte maakte ,:een 'eind aan zijn leVein. 1 i De overledene was Ridder,, der Leopolds orde, was versierd met het militaire kruis lste klasse en den gedenkpenning van de regeering van koning Leopold II. Na afloop der kerkelijke' plechtigheid yereenigden de autoriteiten zich in do pasto rie, waar door enkelen hunner woorden van hulde aan de nagedachtenis) van den over ledene werden gewijd'. t Inmiddels werd de stoet, die onder com mando stond yan majoor Ten Bosch!,' ge formeerd. „Voorop een vuurpeloton bestaan de uit 25 man, onder'do reserve lste-luit. P. Pieterse; vervolgens de tamboers en het muziekkorps van het landstormkorps Rot? terdam; do lijkkoc-ts, waarnaast tweo Bel gische en twee Nederlandsch'e officieren; een detachement, bestaande uit een 150-tal manschappen, onder bevel van den reserve kapitein E. N. L. Quadekker; het Belgisch, muziekkorps uit Harderwijk; 400 geïnter neerde Belgen, voorop de geïnterneerde Bel gische studenten; üe'en auto, waarin gezeten overste AYaardijk, als vertegenwoordiger van den opperbevelhebber, generaal Snijders, en daarachter een zestal gala- en een twintig tal Volgr ij tuigen, waarin de' militaire auto riteiten en vrienden gezeten waren. De kist is bijgezet in een cryptp, voor allé te Rot terdam overleden Relgen gereserveerd, ion der bepaling, dat het Ijjk uiterlijk binnen 6 maanden na' de beëindiging van den oorlog naar. België zal worden vervoerd. Ycrvalscliing van consenten. De medeplichtige; van den heer Vv te Laren, die verdacht werd v&n consentennar maak, is men zeer waarschijnlijk op het spoor. Deze scheen zich' daar, ook tijdelijk gevestigd te; hebben én is hu in allerijl vertrokken. Haar men verder mededeelde, is er yooï circa f70.000 aah consenten verkocht 'en zai3het bedrag van den uitvoer dus wef 'ge lijk zijn aan honderdduizenden guldens. Hulpcommics gewond. De hulpcommies D. Buter yan [Winschoten, yretd bjj een verkoop onder Delf zijl van in beslag genomen smokkelwaren,- met een mes gevaarlijk gewond. Hij werd vervoerd „naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Nederlanders te Gent aangehouden. Toert de visscherssloep Ttammeloot-de Mey, thuisbehoorende te Philippine, clie mosselen naar Gent had gebracht, deze' week naar Nederland wilde terugkeeren, sprongen te Selzaete onmiddellijk tweo Duifcscke geheime agenten aan boord. Do schipper en beide knechts werden gevangen genomen en naar Gent gebracht, oncfër ver denking brieven vervoerd of' spionnage uit geoefend te hebben. Rammeloot was blijk baar door deze behandeling zeer verrast, want nooit heeft men iets tegen hem kun nen aanvoeren. Reeds drie dagen ligt het vaartuig nu té Selzaete. De Duitschers breken het geheel uit. Geen plekje wordt bij onderzoek over geslagen; kabels pluizen ze uit en de staal draden worden geboord, alles in de hoop iets bezwarends te ontdekken. De schipper! moesfc uit Gent overkomen om behulpzaam te zijn bij heb demonteeren van den motor., Men heeft niets gevonden. De geheele zaak moet op praatjes berusten. Ondertusschen blijven deze dri« Neder landers opgesloten. Gisteren kwam de broer, van den aangehouden schipper met zijn] sloep uit Gent terug. De vrouw en familie leden van den gevangene vroegen natuur lijk haastig naar nieuws en de schipper wist zelfs niet waar zijn broer opgesloten was.- Men kan zich dus den angst van de familiele den voorstellen. De vaartuigen van Philippine mogen nu niet meer naar Gent varen. Dit is van he den af verboden. De mosselen moeten met den trein worden gezonden of aan de draad versperring worden overgegeven. De be trokkenen zullen trachten dezen maatregel ge-vrijzigd te krijgen. De aangehouden visschers werden bij hun verblijf te Gent reeds zeer streng bewaakt. Soldaten begeleiden ze aan waT en Hielden de wacht bij het schip. De gewone audiënties vaii de Ministers van Oorlog èn van Financiën zullen deze week niet plaats hebben. Met inging van 17 September a.s. is aan den lste-lait. op non-activiteit H. J. Juta, van het wapen der infanterie, ter zaka van lichaamsgebreken, onder toekenning van teen pensioen van 1553, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Met ingang van 16 September a.s. Is benoemd tot directeur van liet post- en tele graafkantoor te "Uitgeest de beer J. 'O. Fehr, thans commies 'der posterijen en telegrafie lste klasse. B. en Wi. v.an is-Gravenhage hebben bjj 'den Raad een voorstel ingediend tot herziening yan de plaatselijke inkomstenbe lasting. Maandag 10 September, 's namiddags te twee uren, zal prol. dr. Ernst Cohen het rectoraat der Rijksuniversiteit ta Utrecht overdragen aan zijn opvolger prof. dr. P, H. Eamsté, met een rede in het groot auditorium. -Y.oor het Staatsexsmon tot toelating pan de universiteit zjjn te Utrecht geëxa mineerd 13 candidaten voor des faculteit den godgeleerdheid, enz. en 10 candidaten voor de faculteit der geneeskunde, enz. Ge slaagd voor 'dipL A: J. L. Bigot, J. van Leeuwen (Zoeterwoude), G. H. Eskes on ,G. de Boer, en voor dipl. B: mej. M. II. van Oordt en mej. E. D. Kuipers. Roman naar het Duitsch van MARIE DIERS. (Nadruk Verbodenf, li). r ,,01" riep Renalö luid. Op dat oogonblik was zjj volstrekt geeii yérstandige zuster meer, maar had eer iets van een kind, dat uit de wolken valt, jdat ge heel verbijsterd voor een openbaring staat, .waarvan zij geen flauw vermoeden had gehad. Do heer Pagel en! juffrouw Biermantf iwafen verloofd: Daarom kwam hij1 hier zoo binnenstormen; daarom maakte hij zich zo;0 ongerust over haar. Daarom noemde zij hem ,,'Zachertje". „Ach," juffrouw Biermannl" riep, zrj diep ontroerd, terwijl zrj bij het bed neerknielde. De zieke kwam haar plotseling zoo sympa thiek voor; ja, nu moest zij' immers wel dub bel bevreesd zijn om te sterven. „Neon, neen, u sterfb heel zeker niet," verzekerde zij met schitterende oogen. „Ik maak u spoedig weer gezond. En u behoeft ook geen angst to hebben oor slechte men sehen. De heer Pagel zei immers, dat die gingen vertrekken. Dio kunnen u tot-aal niets doen totaal niets geen greintje". Als een wiegelied neuriede en zong zij die laatste woorden. De oogleden der zieke .werden zwaar. „Ja, zuster, u kan niets vermoeden als u eens wist fooi, dat zijn zulke boniiders. Erfenisjagers zijn het, zuster. En hij heeft altijd zooveel voor hen gedaan; veel te veel, ik heb 't hem altijd wel gezegd Haar woorden gingen in stamelen over. Zij sperde nog eens dc oogen open en mom- polde: „Maar u helpt mij, zuster, u staat mij bij, nietwaar Het zijn erf...., erfenis- jagers, die zouden niet alleen En nu kwam do slaap en daarmee ver warde phantasieën, die steeds op hetzelfde thema varieerden. Op de gang sloeg het drie uur. Het ergste gedeelte van don nacht was voorbij. Buiten begon het langzaam licht te worden. Vogel stemmen tjilpten voor het raam en ver stomden weer. Ronate bracht de lamp uit de kamer en deed die uib. 't Was doodstil in huis. Zij bleef een oogenblik in de schemerachtige gang staan. Er bewoog zich niets. Zonderling vreemd keken al de witte deuren, welke op de gang uitkwamen, liaar aan: Sliepen daarachter mcnschon 1 Mogelijk booze bloedverwanten, die den heer Pagel zijn huwelijk misgundeai, die de liefde tusschen deze beide menschen wilden verstoren. Hoe zouden zij er wel uitzien? Zij hadden zeker spitse neuzen, ve nijnige oogen en dichtgeknepen lippen. Do trap, die naar de benedenverdieping leidde, gaapte haar donker aan. Renate keek met kinderlijke nieuwsgierigheid in het rond. Toen klemde zij eigenzinnig haar tanden op elkaar en balde de vuisten. „Komt maar eens nader, gij allen, en al kijkt gij ook groen van nijd, ik houd do wacht! Ik laat mijn arme zieke niets door ulieden aandoen Vijf uur later was zif weer in dé gang. Het vermoeiende waken lag nu reeds ver achter haar. Een kinderlijke slaperigheid drukte nu echter haar oogleden neer. Maar1 voordat de dokter kwamv mocht zij zich' niet ter ruste begeven. Zij haalde voor haar zieke een glas water van de leiding, die hier boven dicht bij de trap was aangebracht. Nu lagen al de witte deuren, de lange gang on do trap in het volle daglicht, dat door het gangraam naar binnen viel. Terwijl zij het water liet wegloop en, hoor de ze, dat iemand de trap kwam opsprin gen. Het volgende oogenblik verscheen een hoofd met kort geknipt haar en een schei ding, daarna de groote gestalte van em jongen man in een licht, los zomerkostuum. Met twee, drie lange sprongen was hij bo- vonzijn gezicht was donkerrood, zijn blik strak. Hij stormde zoo dicht langs Ronate heen, dat hij haar aanraakte, terwijl hij haar toch niet scheen te zien. Daarop rukte hij een der witte deuren ope<n, sloeg die achter zich dicht en het was weer even stil als te voren. Renate stond geheel verbluft. Dat was ze ker een van de boozen, bedacht zij. Zij had zich onwillekeurig altijd spitsneuzige tantes voorgesteld. Nu hoorde er nog zoo een bij. Wat wilde oogen I Die verkeerd© zeker reeds in een woedenden toestand. En logeerde hier boven 1 Zoo vlak bij de zieke. Als hij haar nu eeais iets deed 1 Hij zag er geheel naar uit. Die was hier den ge- heelen nacht in de onmiddellijke nabijheid geweest l Als zij dat had kunnen vermoeden, zou zij de deur gegrendeld hebben. Met het' glas iii de hand liep zij de gang door. Nu sprong de witte deur weer open en zij ontstelde daarover zoo, dat zij een weinig water uit het glas stortte. De jonge man kwam weer to voorschijn, maar ditmaal langzaam. Hij hield iets kleins in de hand, waarmee hij zioh zoo bezig hield, dat hij niet opkeek en ook de deur achter zich wijd openliet. Renate zag met ontzetting, dat het een revolver was. Daar nu ging heb er op los. Die wou werkelijk.... Zij slaakte eeh gilletje en vloog op de deur van haar patiënte toe. De helft van 't water vermorste zij intusschen. Het was er haar maar om te doen voor hem binnen te zijn en de deur af te sluiten. Wie kon we ten wat de man in den zin had met zijn vreeselijke oogen! Maar nu keek hij op en ziende, dat ér zich nog iemand in de gang bevond, stak hij de revolver haastig in zijn zak en wierp Renate een somberen blik toe. Daarop ging hij haar, zonder te groeten of acht op haar te slaan, zwijgend voorbij en naar de trap. Haar hart klopte als razend. „Ha nu waagt hij het niet!" dacht zij. „Goed, dat ik hier juist was!" Maar nu hoordé zij, dat hij voor de trap staan bleef, weer omkeerde en terugkwam; zij had nu echter ee-n voorsprong op hem. Met één stap was zij bij de deur en do hand op de kruk leggend, keek zij hem strijdlustig aan en zei: „Neen! Hier komt u niet bin-" nen Zij was e-r reeds op voorbereid, dat hij op haar toeschieten, haar bij de keel pakken zou en was allerzonderlingst Verrast), toen hij op heel natuurlijken, zelfs beleefden maar ietwat heeschen toon zei: „Wat zou ik dan daar binnen willen Zij voelde zich plotseling beschaamd én vroeg ietwat deemoedig: „Wat wilt u dan?'z Want zij zag nu, dat hij ontzettend opge wonden was. Het zeer jonge, bijna Jongens achtigs gezicht met het opkomende blonde baardje volschoot van kleur. Hij opende een paar maal zijn mond om te spreken en sloot dién dan weer. Zijn tanden klapperden. Plotseling stiet hij uit; „Komt die daar; binnen er nog bovenop V'- Renate, die, dóór zijn vreeselijke zenuw achtigheid aangestoken, meebeefde, werd opeens weer ijskoud. „Wij zullen er haar wel bovenop bron gen," zei ze heel boos. „Ja, ja." Hij scheen dat antwoord ver wacht te hebben en wilde nu weer gaan, maar bleef toch als vastgenageld staan. Hij werd beurtelings rood en bleek en zette een gezicht als van een knaap, wien al zijn speelgoed stuk ia gegaan en die op het punt is in luid snikken uit te barsten. „Het is een laagheid mompelde hij tusschen zijn tanden. „Wat V' riep Renate. „Och, ik bedoel u immers niet. Ik spreek immers van mijzelf. Dat ik het niet nog zoo maar dat ik nog menigmaal voor den drommel laten wij korb zijn. U geeft mij op uw woord van oer, juffrouw of zuster, de bepaalde verzekering, dat de buisdame van mijn oom weer gezond wordt ?'i Renate zag plotseling iets vreeselijks. Het was slechts een onwillekourige bewe ging van hem. Hij tastte als toevallig naar den zak van zijn jas, waarin hij daar straks zijn revolver had gestoken. Een plotselinge bliksemsnello ingeving deed Renate, nog eer de gedachte daartoe bij haar was opge komen, uitstooten: „Wat heeft u in den zih? Daarom?" Hij werd zoo wit als krijt. Een verwron gen glimlach verscheen om zijn mooien, jon gen mond; hij staarde een oogenblik vor- stoord in de zonnestralen, die breed en vroolijk met een stroom morgenlucht door de open gangramon vielen, trok zijn schou ders op en keerde zich toen om, om heen te gaan: a (Woïdt Vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1