Dg Europeesche Oorlog. Nö. 1T3T9. LEIDSCK DAGBLAD Zaterdag TZ Augustus. Tweede Blad. Anno 1916. Brieven van een Leidenaar. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. DLXXXIV. De Leidsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft aan onzen Gemeenteraad een brief geschreven, of wil men het meer offi cieel, een missive doen toekomen, waarin zÜ het oude liedje van „Deiden [Vooruit!" zingt. Het stuk is voorgelezen en zal in het Stenographisch verslag der Handelingen van den Gemeenteraad worden opgenomen. Ik heb tijdens de Raadszitting met aan dacht naar den inhoud geluisterd,, in do hoop er een nieuwen klank in te hooren, wat mü toen niet i 3 gelukt. Ik hoop. later liden brief Uog eens met aandacht te lezen en.piocht het Wezen, dat er nieuwe gezichtspunten in te ontdekken zijn, dan zal ik graag er de aan dacht nog eens op vestigen. Maar al zijn'tdan bekende dingen, waarop de Kamer don Raad Wijst, het is niet kwaad, dat het nog eens Weer gezegd is. Verbetering en uitbreiding van het ondeï- Jvjjs, voornamelijk van het vakonderwijs, uit nemend; bevorderen van het verkeer door het aanbrengen van een nieuwe tramver- fcinding met de gemeenten, oostelijk van ons gelegen, idem; het bouwen van een doelmatig station in de plaats van het min of meer verouderde, wij hebben er al zoo dikwijls van gedroomd en er ovor gespro ken; het bevord'eren van opkomende in dustrieën, wio der Raadsleden heeft er al niet eens over gedacht? Maar het is ge- mïtkkelpker gezegd,dan gedaan. Wil de gemeente in al deze dingen het initiatief nemen of zelfs maar het pogen van het particulier eenigszins krachtig steunen, Idan zal daarvoor geld, veel geld zelfs, noo- dig zpn. Dn ik \rees, dat veel van het begee- renswaardige ia zeer algemeens bewoordin gen, zij het dan ook in aangename volgorde, door do Kamér den Raad voorgehouden, daarop ook ditmaal zal afsluiten. Liever had ik gezien, dat de Kamer tot ééu goede zaak den krachtigen stoot gaf dan met een jreeks vrome wenschen ons hart te vervullen. Doet zich ongezocht de gelegenheid voor, dat de gemeente wat kan doen in de aange geven richting, dan zullen B. en W. zeker Siet aarzelen met voorstellen bij den Raad te komen, en de Raad zal ongetwijfeld graag ban de tot-stand-koming medewerken. Zjj Veten dan echter, dat zij ook de Kamer ach ter zioh hebben. Over één zaak, die op het oogenblik an- Heis actueel is on die onder het bereik ligt jook van onze gemeente, heeft, als ik goed geluisterd heb, de Kamer van Koophandel niet gesproken. Ik bedoel de bevoxdering van het vreemdelingenverkeer, niet langs indi- re eten weg door verbetering der verkeera- u middelen, enz., maar door het vorleotien van i pteun aan de liohamen, die reclame maken W'Orrrvhet bezoeken van de gemeente door vreemdelingen. ,o Do gemeente heeft dit, suca's trouwens de jneeste Nederlandscho gemeenten, altijd be schouwd .a's een particuliere liefhebberij, Waarvoor do Vereeni'ging tot bevordering van-bet Vreemdelingenverkeer zich zooveel ten zoo weinig moeite kon géven a's zij wilde 'en als haar middelen het toelieten. En, het __Jnoet^gezegd worden, dat zij veel en goed "welk"gedaan heeft, ook in onze stad. Het oude en verouderde iiee, dat zulke Vereeni- gingen feestjes en pretjes moesten organi- seeren, om menschea uit'de omgeving, of in sommige gevallen ook van verder af D3ar Üe stad te lokken, heeft plaats geruimd voor flo meening in zeer wijden kring reclame to maken voer alles, wat aanleiding zou kunnen geven, vreemdelingen en hiermede. wor den voornamelijk bedoeld mensshen uit an dere gewesten en landen hierheen te trekken. Feitelijk geldt het hier niet een p'aatseljk, Waar een nationaal belang. De Amerikaan, die zoo gaarne de oude wereld bezoekt, zal iniet in Nederland komen om Leidon alleen, Waar als hij eenmaal in het land is, ligt het aan de reclame, die voor Leiden bok' in Amerika is gemaakt o£ in zijn reisroute ©ok de Sleutelstad begrepen zal zijn. Dat 0113 land in de laatste jaren een voor namere plaats gaat innemen onder de toe rist© nlandeTi in Europa, hebben wij aan de 'Algem&ne Neder'.anda the Vereeaiging voor [Vreemdelingenverkeer te danken;, doch do belangstelling zou nog veel grooter zijn, .^van- jneer do reclame 'krachtiger ware geweest. Wat voor tientallen jaren terug het, ge heim van enkelen was de voorzitter van do Alg. Ned. Vereen, voor V. V., wiens rede, op de laatste algem. vergad. uitgesproken, Wij tot dezen brief heeft geïnspireerd, zegt het terecht is thans publiek geheim: Wet reclame kan men alles bereiken. Do taacht der reclame kan ook bier onschatbare diensten bewijzen, doch zij belooft alleen den pterke succes cn verwaarloost den zwakkere. Dat andero landen ik noem bijv. Zwit serland zooveel meer vreemdelingen trekken, ligt mede daaraan: De Zwitsar- sclio regeering steunt dan ook dedaar gevestigde Vereen, tot bevordering van het Vreemdelfngenverkesr met een jaarlijksch bedrag van 300,000 fres. Ook in andere landen holpt men het particulier initiatief; in Australië gaat zolfs do geheele actie ten behoeve van het vreemdelingenverkgm;ryan cle Regeering uit. Men heeft daar dué jétecht ingezien, dat het vreemdelingenbezoek een nationaal 'belang is. fn 1913 werden, in Zwitserland de ontvangsten uit het vjreem- 'delingenverkecr op 400,000,000 'fres. ge schat, in Italië op 270,000,000 en in dc Fransche Riviera op 300,000,000. De win sten, daar to lande uit liet vreemdelingen verkeer getrokken, worden geacht grooter ie zjjn, dan die van den geheelen akkerbouw. En nu zogge men niet, dat ons land niet voor bezoek op groote schaal in aanmerking komt. Nederland wordt door vreemdelingen, [dio er eenmaal een bezoek brachten, ge waardeerd als een hoogst belangwekkend land en mócht, zooals de voorzitter van „V. V." terecht opmerkte, „de belangstel ling er voor in sommige andere landen van Europa lang hebben gesluimerd, ten ge volge van de huidige omstandigheden is zij wakkerder dan ooit Het is nu vooral da tijd om deze belang stelling nog te doen toenemen, zoodat het bezoek in de toekomst grooter, veel groo ter wordt. Daarvoor is reclame noodig, krachtige en aanhoudende reclame, cn dezé kost nu eenmaal veel geld. Veel meer particulieren moeten daarom de Vereen, tot bevordering van y. y„ die reeds getoond heeft te weten In welke banen de reclame moet worden geleid, hun geldolijken steun verleenen en ook de over heid mag'zich niet langer onthouden. Wanneer wij de vreemdelingen in Neder land lokken, dan moet ook Leiden voor een bezoek worden" aanbevolen. Onafgebroken moet er in oost en west op gehamerdi worden, dat een vreemdeling, die den Hol- landschen bodem betreedt, ook Leiden dient te bezoeken. Daar ligt dus de taak der plaatselijke: Vereen, voor V. V. Deze heeft echter nog de bijzondere taak ook de bewoners uit andere provinciën van ons land warm te maken voor een bezoek aan Leiden. Moei lijk zal dat niet vallen. Er is in en om Lei den zooveel dat trekt, al3 de aandacht ter maar op 'de juiste wijze op gevestigd wordt. Ik weet, dat de Leidsche V. voor V. V. wakker genoeg is, maar zonder geld, zon der veel geld vermag zij geon krachtige propaganda te voeren. Er zijn reeds velen lid der Vereen, ten steunen haar dus met een jaarlpksche bij drage, doch dit aantal is, gezien het groote algemceno belang, nog veel te gering. Niet alleen neringdoenden ten zakenmenschen, ook de gewone burger en ambtenaar moet er lid van worden en naar vermogen contri- bueeren. Doch ook bet gemeentebestuur moet met een flinke bijdrage de Vereen, te hulp konion. Zoo noodig kan het daarvoor mede zeggenschap over de wijze, waarop de reclame gevoerd wordt, vragen. Misschien kan 'de Kanier van Koophandel, die, zooals wij uit haar schrijven aan het gemeentebestuur hebben bemerkt, voor de bolangen van Leiden gaarne zich op de bres stelt, ook in dit opzicht zich nog verdien stelijk maken. Op bevel der militaire autori teiten is de genie-soldaat C. J. N. N., flie achtergebleven was van verlof, gisteren aan gehouden en overgebracht naar de marine kazerne te Rotterdam. Toen men hem van daar kwarii halen, om liem tiaar zijn garni zoen terug te brengen, wist hij1 zich op weg naar het Maasstation aan zijn bewakers te ontrekken, doch bjj het hard wegloopen had hji het ongeluk onder een rijtuig ta komen, dat hem over de beide beenen reed. De man is naar bet St.-Franciscus Gasthuis ge transporteerd. Omtrent de oo'rzaak van het ont sporen van den D.-trein van Groningen is nog niets met zekerheid bekend. Niet zon der bet ekenis is echt t de opmcrk'ng, dat het baanvak, waarin het ongeluk gebeurde, wegens den weeken bodem al sinds geruimen tijd de a andacht der spoorwegwerklieden had getrokken, alsmede liet feit, dat gedeelten rails door hen onvoldoende, werden geacht, voöral ornaat ze te dun en te pud zijn. Bij het binnenkomen van den stoomkorder „Verano", werd door de recher che te IJmuiden een der schepelingen ge arresteerd en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. De aangehoudende stond reeds geruimen tijd gesigea'ccrd onder verdenking medeplichtig te zijn aan een zeer belangrij ken diefstal, te Amsterdam gepleegd. Twee mededaders werden reed? voor dit misdrijf veroordeeld tot gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden en 2 jaar. Door onbekende oorzaak is gis- ternamiddag brand uitgebroken' in de groote spinzaal van de fabrieken van de firma H. P. Gelderman en Zonen, te Oldenzaal. Met eigen middelen is de brand gebluscht. Da brandschade is niet groot, de waterschade is aanzienlijk. De Ridderhofstad „Lunenburg" met wapen en titel, gelegen aan den Lang- broekschen weg te Neerlaaghroek, is te Doérn in publieke veiling ingezet op f 128.250. Op onverklaarbare wijze zijn In de diamants'ij'perrj van den heer Swaap, aan de Valkenbnrgerstraat te Amsterdam, uit een trommel een tiental diamanten verdwe nen, ter waardo van f500- Gisteravond is de landstorm er Goossens, hij het zwemmen in de Lek te Schoonhoven, verdronken. Zijn ljjk is nog niet gevonden. De man was gehuwd, vader van twee kinderen en afkomstig nit Geer- truidenberg. Gistermiddag zijn op de spoor- lijn van de Westlandsche Stoomtram, nabij liet station Maassluis, vier beladen wagens in botsing gekomen met een aldaar staand personenrijtuig, waardoor een der wagens, geladen met steenkolen, ontspoorde. De toegang naar het hoofdspoor HosR- van-HollandSchiedam1 Was versperd. De verzending van goederen geschiedde in plaats van over Maassluis, over Delft naar en Via Rotterdam. 36' Wgder is te Haarlem een inbraak gepleegd cn wel in de woning aan het Sia- tcnboliverk der familie F. J. Donker, die thans te Schoorl vertoeft. Het huis is door zocht en kasten zijn opengebroken, doch niet bekend is, wat wordt vermist. De dienstbode, die pens in het huis kwam kijken, ontdekte het gebeurde. D e- 9-u u r-wi n ke 1 s 1 ui ting. - On- der voorzitterschap van den heer Swager- man had in het Zuid-Hollandschè Koff:eliuis in Den Haag een vergadering plaats ter be spreking vaa vervroegde winkelsluiting. Dovoorzitter deelde mede, dat vroeger in die richting al veel was gedaan, jdooli zonder resultaat. Nu was er onder het groot ste gedeelte der winkeliers een opgewekte stemming voor de vervroegde winkelsluiting. [Vooral vroeger mismo.edigde het kleine aan tal tegenstanders de voorstanders. Het resultaat van het werken van het comité was schitterend en het regende hand- teekeningten vóór. de vervroegde winkelslui ting. Yoorloopig was het plan tot 15 Sepr tember om 9 uren te sluiten (behalve Zater dag), maar het comité tracht te Verkrijgen een doorloopendp 9-nur-sluiting (behalve Za terdag). Aan een hierop gevolgde gedachtenwissê- ling werd door verscheidene der aanwezige winkeliers deelgenomen. Ieder trachtte het zijne er toe bij te dragen, duidelijk te maken, dat vervroegde winkelsluiting nuttig was, zoowel voor het personeel als voor 'de pa troons. Een gedeelte der sprekers was voor .wetteljjke sluiting en hoopte, dat 'de ge meente zou ingrijpen, gezien het enorme suc ces voor vrijwillige sluiting. Er werden ver schillende voorstellen geiaan tot samenwer king. Afzonderlijke comité's zullen worden gevormd. Er meidden zich verscheidenen aan, die groepen wilden vormen, om diverse buurten in de buitenstad te bewerken. Uit de gevoerde besprekingen bleek,, dat pr in Den Haag veel neiging bestaat, om. doorloopend om 9 uren te sluiten. Onder de aanwezigen waren ook winke liers uft Scheven'.ngen opgekomen, "dia jvar. jue instemming betuigden met dit doel. Het arbeidsgeschil aan cle Hembrug. De directie van de artillerie- inrichting had gistermiddag een conferen tie met den mmister van Oorlog. De directie heeft, aldus meldt het „Hbld.'! naar aanleiding van de voorgekomen par tieels stakingen in den laatsten tijd, in de werkplaatsen een kennisgeving doen aan plakken, waarbij zij meedeelt, dat ieder, die staakt, onmiddellijk zal worden ontsla gen. Zij hoopt daardoor althans die plotse linge kleine Btakinkjes, zooais zij in korten tijd eenige malen hebben plaats gehad, te hebben onderdrukt, zonder dat zij daarmede den werklieden de gelegenheid wenscht te ontnemen om over bun grieven met de di- reotie te confereeren. De toestand aan de Hembrug is schrijft het blad verder eenigszins ingewikkeld ten gevolge van de omstandigheid, dat er drie categorieën van arbeiders werken. Van de ongeveer 4000 arbeiders zijn er ongeveer duizend in vasten dienst. Deze zijn georga niseerd in den Algcmeenen Nederlandschen Rijkswerkliedenbond. Een tweede categorie omvat de losse werklieden, die in een af zonderlijken bond zijn vereenigd, cn ton. slotte zijn er nog een twaalf-, dertienhon derd man, die eigenlijk gemobiliseerd zijn, maar vrijheid bobben gekregen om aan de Artillerie-inrichtingte werken. Zij zijn geeti "militair, maar staan gedeeltelijk toeh onder militaire tucht. Indien er een sta king kwam, zouden rij gedwongen kunnen worden om te blijven werken, maar dan niet meer tegen liet loon, dat zij thans genieten, maar tegen gewone, soldij. Ook kunnen zij, wanneer zij aan de Hembrug ontslag nemen of krijgen, geen andere betrekking zoeken zij komen dan direct weer bij den troep. In verband met een en ander wordt mor gen een buitengewone vergadering gehou den van de afd. Amsterdam van den Alg. Nc-d. Rijkswerkliedenbond, waarin de ver schillende grieven en eiscben van het per soneel zullen worden besproken en tevens de houding der werklieden Zal worden vast gesteld. De algemeenc toestand. Op het w es t e 1 ij k front is er weinig! veranderd. Havas deelt mee, dat liet slechte weer de krijgsverrichtingen belemmert. Maar de geallieerden zijn toch nog iets op geschoten. Ten noorden van de Somme namen de Fransehen Duitsche stellingen en zijn nu aan den rand van het plateau, waarop Maurepas ligt. De Engelschen kwamen ten noorden van Bazentin-le-Petit en ten- noord westen van Pozières, hiettegenstnande felle tegenaanvallen der Duitschers, iet-3 vooruit. Verder natuurlijk de gebruikelijke aanval len uit de lucht. Binnenkort zullen we op dit front, of bij Verdun, maar dan toch in 't westen een nieuwe troepenmacht zien ver schijnen. Portugal heeft met Engeland de kwestie van den financieelen steun in orde gebracht en zal nu mee gaan vechten op het westelijk front, zooals uit ée'n tele gram van gisteren reeds bleek. Fransche bladen komen nu ook vertellen, hoeveel inan er zullen komen, 't Zullen twee divisies zijn, tor sterkte van 40.000 man. Eu wanneer er één schaap over. de dam is De Duitschers schijnen steeds rekening ta houden met een tegenslag. Van de grens wordt weer gemeld, dat ze zich in Vlaan deren versterken. Duizenden tonnen zand en grind worden aangevoerd voor de front- zóne en ijverig wordt gewerkt aan het loopgravennet tusschen Brugge, en Dstende, het kanaal Brugge-SIuis en de klist. De Italianen deelen mee, dat ze weer flinke vorderingen hebben ge maakt. De Oostenrijkers zeggen er ons niets van, die komen slechts met de mëde- deeling van afgeslagen aanvallen op de hoogten ten oosten van Görz on in 'de Dolo mieten. Waaruit dus op te maken is, dat de Italianen hun vijanden overal bezig wil len houden, om bij den grooten aanval zoo weinig mogelijk last te hebben van nieuwe troepen. Het Korrespondenz-Bureau komt de Oos tenrijkers troosten met een verhaal, waarin nadruk wordt gelegd op de vroegere mis lukte offensieven pij Görz, maar dat kan weinig baten. De vesting is men kwijt. Uit dat verhaal vernemen we nog, dat dé Italianen Oen nieuw soort houwitser gebrui ken. Do projectielen komen geruischloos, eerst de laatste seconde hoort men ze en dan volgt natuurlijk onmiddellijk-tie gewel dige ontploffing. Als dat zoo is, zullen .we yan zoo'n wapen wel iets meer. hooren. Op den Karst hebben de Italianen ds sterke linies tussckon de Wippack gn dea Monte Cosich genomen. Rubbia, San Martino en 'da geheele D ob'er do-vlak te zijn be zet. Dit terrein ligt ten zuiden van Görz. Is 't soms de bedoeling hier door t9 breken en dan in de richting van Triest te gaan? Ook hier de steeds menigvuldiger worden de luchtgevechten. Het station Pravacina is door Italianen met bommen bestookt, ejie er veel verwoestingen aanrichtten. De- Oosten rijkers zijn weer naar Venetië gegaan en hebben er volgens 'bun opgaven het tuig huis en het station belegerd. Duidelijk werden branden waargenomen. De Russen heb ben Stanislau be zet. Dat is een werrassing, want vermoed werd, dat dit spoorwegknooppunt niet zon der strijd zou worden opgegeven. In het zelfde communiqué, waarin de Oostenrijkers toegeven het .verlies van Tysmenica,' zeg gen ze, dat Delatyn en Stanislau ontruimd zijn. De eerste plaats ligt aan de spoorlijn, die recht naar het zuiden gaat en is op haar beurt ook weer een knooppunt. Van de Karpatben boort men reeds andere berichten, 't Is nu geen voortgang meer voor aartshertog Karei. Het Oostenrijksch bericht spreekt nog van afgeslagen aanval len ten zuiden van Zabie. Het initiatief zijn ze dus kw(jt. De Russen trouwens melden reeds de bezetting van verscheidene hoog ten in de streek van Worocht-a, dat is het bewuste terrein in de Karpatben. Bij de Sereth komen de Russen ook nog vooruit. Van 4 tot en met 9 Augustus namen ze er 268 officieren en 13.000 sol daten gevangen en bovendien nog 1000 gewonde Duitschers en Oostenrijkers. Den lOden Augustus vermeerderde dit nog met 104 officieren en 4872 soldaten. Aan de Korospiec werden 2500 gevan genen gemaakt, waaronder een regiments commandant niet zijn staf en te Lazarowka aan de Zlota Lypa werden nog 1000 ge- v/angenen'gtemaakt. In dit gebied bedroeg bet totaal aantal gevangenen op 8 en 9 Aug. 5000. De Oostenrijkers, of beter de Duitschers, want die hebben de geheele leiding in ban den, denken nog aan een verderen terug tocht. Uit Boekarest wordt gemeld, dat 4 Augustus j.l. aan de burgerlijke bevolking bevolen is Lemberg' te verlaten. Maar 0111 dit belangrijk spoorwegknooppunt zal toch nog wel heel wat worden gestreden. Een reeds door ons gedane mededeeling omtrent het ontslag van Oostenrijksch-Hon- gaarsche commandanten, zelfs bekende ge neraals, heeft doen zien, dat dé Duitschers niet bang zijn ingrijpende maatregelen te nemen. Deze moet trouwens in Oostenrijk- Hongarije niet overal in goede aarde zijn gevallen en nogal wat ontevredenheid heb ben gewekt. En nu komt er. nog een ingrijpende maat regel, waarover reeds geruchten gingen. P:olen krijgt de keuze van een eigen grondwet en zelfbestuur. Er zou den dan vrijwilligers worden opgeroepen, om dio vrijheden te verdedigen. Daarover is juist de laatste tijden zoo druk geconfereerd. Die vrijgevigheid is anders- een sleoht tee- ken, om de voorwaarde, die er aan ver bonden is. Zouden de Centralen ooit hebben gedroomd op die wijze, hun legers te moeten versterken? In het noorden gaat 't den Russen niet snel genoeg. Gemeld wordt ten minste, dat 'generaal ICoerapatkingouverneur-generaal van Turkestan 13 geworden. Een zachte manier om iemand heen te zenden. I11 Klein-Azië schijnen de Russen zich te herstellen. In de kuststreek zijn ze voor uitgekomen tot Elleu en bij bet Wan-meer hebben ze de Turken teruggedreven. Het Turksche legerbericht spreekt echter van een krachtige vervolging der Russen in dit laatstgenoemde gebied. Bij het S u e z-k a n a a 1 zouden de Turken nog meer terugtrekken. Ontploffing in een dynamictlnbriek tc Frankfort. Uit Ziiiick wordt aan de Matin" ge seind, dat in de dynamietfabriek „"Wurgen- dorff' te Frankfort een ontploffing plaats ha,d. Alle aanwezige voorraden springstoffen iyerden vernield. Een Fransche „zwarte lijst". In navolging van Engeland heeft ook Frankrijk een „zwarte lijst" gemaakt. Op de eerste opgave stonden de namen van 1700 firma's, met wie het aan Fransche onderda nen verboden is, handel te drijven. Fit «1e Duitsche sociaal-democratie. In het district Teltuw-Beeskow van Groot- Berlrjn, is de splitsing in de gelederen der soc.-dom. partij thans een uitgemaakte ziak. Onlangs had een vergadering van gedele geerden het bestuur van de districtsorgo- nisatie afgezet en een nieuw gekozen. Het oudo bestuur achtte de vergadering onwet tig en bleef, waarop het nieuwe bestuur de twee bezoldigde 'functionarissen van de districtsorganisatie afzette. Ook deze ble ven echter hun fuuctie waarnemen. Feitelijk bestaan nu twee organisaties paast elkaar, elk met een eigen bestuur. De oude organisatie, die op liet standpunt Staat van de s. d. rijksdaggroep, heeft nu de penningmeesters Vao onderscheidene iif- deelingen, die weigeren de contributies ten bedrage van JinQÖO mark af te dragen, in gebreke gesteld en zal ze ge rechtelijk vervolgen. Pcrzlë en <!e Entente: Uit Petrograd wordt gemeld, dut de ge zanten van Rusland en Engeland 111 Teheran en de Perzische regeering nota's hebben gewisseld, waardoor tusschen de drie landen een overeenkomst is gesloten, die de vriend schappelijke betrekkingen bevestigt en ver schillende kwesties aangaande financieele en militaire organisatie van Perzië oplost. De- militaire organisatie van Perzië zal tot'stand Romen in Noord-Perziö door oprichting eener brigade met behulp van Russische instruc teurs, in Zuid-Perzië door vorming van con tingenten van voldoende sterkta met be hulp, van Engelsche instructeurs. Vraag: Waardoor komt het, dat de stadhuisklok zoo ongeregeld slaat? Slechte af en toe doet ze het aantal slagen hoo ren, en meestal in 't geheel niet. Dan speelt ze alléén de melodieën. Antwoord: Het ligt voor de hand, dat dit komt, omdat het uurwerk niet in orde is. De kwaal zal wel hersteld worden. Er schijnt echter nog al wat aan te. .mankeer en. V raag: Is u ook een recept bekend om gele Vpering van gordijnen, die door vocht en zorf geleden hebben, weder een gele kleur te doen krijgen? Antwoord: Laten verven, andera niet. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, wat doeltreffend helpt tegen haaruitval Mij is de raad gegeven mijn haar met zoew-a- ter te wassc-hen. Kan dat niefc schadelijk zijn 1 Antwoord: Een oud en dikwijls aange prezen middel tegen haaruitval is een mengsel van ricinus (wonder) olie en eoh- ten Franschen brandewijn, half om half, en goed dooreen gesohud. Men wrijft daarme de eiken avond het haar .goed in. Of zeewater helpen zal, weten wij niet. Kwaad ^zal het ook niet doen. Het voor zichtigst is echter een dokter, liefst specia liteit in huidziekten, te- raadplegen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, Waar Udenhout ligt en hoe ïnoet-ik reizen? Antwoord: In de buurt van Tilburg. U gaat met de Staatsspoor over Utrecht, Geldermalsen, ^s-Hertogenbosch. Vraag: Mijn stiefdochtertje is nog geen 15 jaar en eiken avond gaat zij ongevraagd de deur uit, hetgeen ik niet wil hebben. Ik heb mijn vrouw dat telkens verboden, doch als ik van mijn werk kom on vraag waarom zij weg is, dan is zij er onverschil lig tegen in en hebben wij de hoogste ruzie. Hoe moet ik daar mee aan, om mijn vrouw te laten zien of te begrijpen, dat ik baa-s ben? Hoe kan ik dat meisje daarvoor straf fen, want zij gaat, zoo doorgaande, de an dere kinderen in het kwaad voor? Antwoord: Wij vermoeden, dat moe der een beetje zwak is en c3an is het moei lijk voor een vrouw zich-te handhaven te genover een meisje van 15 jaar. Met u zijn wo echter van oordeel, dat het zeer ver keerd voor 't meisje is, 'eavonds op straat te zijn en we zouden zeggen, dat u uw va derlijk gezag krachtiger moet laten gelden. Ook zonder liolramelij-k straffen toe te pas sen, staan u verschillende middelen ten dienste-. Is dit ook absoluut onmogelijk, ga dan eens raad vragen bij den voogdijraad, secretaris mr. P. E. Briët, Oude-VeSt. Laat het meisje niet een bron van :twist zijn tusschen u en uw vrouw. Vraag: Hoe moet ik de reis maken naar Dedemsvaart per spoor, wat zijn de kosten Wat zijn de kosten van Zwolle naar Ave re est met de stoomtram, denze-Jfden dag weer terug. Antw. Heen vertrek Leiden 5.50. Aan komst Utrecht 7.10, vertrek Utrecht -7.40, aankomst Dedeuivaart 9.52,- vertrek- De- demsvaart 9.55, aankomst Avereest 11.15. Terug: vertrek Dedemsva-art 5.13, aank. Zwolle 5.34, vertrek Zwolle 6.25, aankomst Leiden 11.37. Enkele reis 2.55 van Leiden Dec3emsvaart. Tramkosten Dedemsvaart Avereest niet bekend. Vraag: Ik heb een tuin met stam-slv boonen, welke goed bloeien, maar zoo gauw er boontjes aankomen geel worden en af vallen, zou daar niets aan te doen zijn? •A ntvoord: Aan de ingezonden boon tjes was niets anders to zien dan dat zij on volgroeid en verschrompeld waren. Zeer waarschijnlijk hebt gij uw booncn niet op tijd verplant en hebben zij vermoedelijk ge brek aan voldoende voedselalthans was van eenige ziekte of beschadiging niets te ontdokken. Natuurlijk heëff^ket weinig groeizame weder van den voorlaatsten tijd daaraan ook geen goed gedaan. Wij.yreezen, dat er weinig aan te, verhel pen zal, zijn, wellicht een goede bemesting met in water verdunden koemestdoch veel zult gij daarvan ook niet mogen ver wachten. V raag: Kunt U mij zeggen, wanneer de militielichting 1910 met onbepaald ver lof naar huis gaat? Antwoord: Is nog niet te zeggen, vermoedelijk in 1917. V raag: Kunt U mij ook zeggen, wan neer de Landweer-lichting 1916, (militie-lich ting 1903) naar huis gaat? Antwoord: .Vermoedelijk in Novem ber daarin kan evenwel nog verandering komen, zoodat inen zich aan dat tijdstip niet moet vasthouden. V raag: Wanneer gaat de Landweer lichting 1914 (militielichfcing 1903) met klein verlof 1 Antwoord: 13 Augustus 1916. Vra-.ag: Op welke vergoeding heb ik als huurder recht, voor het laten bezichti gen gedurende twee weken (2 maal 2 uur p. week) van mijn woning? De woning moet over eenige weken verkocht worden. Er is geen schriftelijk contract. Antwoord: In den regel wordt de huurder in die weken vrijgesteld van hot betalen van de huur. In ieder geval heeft de huurder het recht de uren mede vast te stellen, opdat, de kijkers niet komen op. voor hem ongelegen tijden. Vraag: Tot wien kan men zich in Lei den wenden tob het ondergaan van een go- necskundig onderzoek voor liet huwelijk? Antwoord: Een bepaalde instelling is daarvoor niet. U kunt u echter laten on derzoeken bij eiken geneesheer en hem vra gen of er voor U ook physieko bezwaren zijn een huwelijk aan te gaan. De dokter zal het U wel zeggen. Het onderzoek is ge heim.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 9