No. 17314 Maandag 7 Augustus, A°; 1916. feze mant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD pnus DER ADVEIITENTIEN Van 15 regel» f 1.C5. Iedere regel meer f 0.20. Kleine adyertentiën Tan 80 woorden 40 Oenta contant; elk tiental woorden meoi 10 Oenta. Voer het inoaeseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Beiden per 8 maanden 1.601 per week. li 11 f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd aijn per week. II, 0.12. Franco per post J I O.- LEIDEN, 7 AUGUSTUS. Voor de hoofdakte slaagde te Utrecht Siej. T. B. Hoff, alhier. iVoor het examen Fransch 1. o. slaagden .h Den Haag de dames SI. H. S. yan Ewij'ck en H.- G. M. Goedbloed, alhier. ,Voor het examen Eogelseh 1. o., slaagde in Den Haag, de heer A. Meerburg, alhier. ,Voor het examen handteekenen en pers pectief 1. o., slaagdo in Den Haag mej. M. Heyligers, alhier. ,Voor het eindexamen H. B. S. met 5- jarigen cursus, zijn in Den Haag geslaagd hl. Ho. Le. Keus. A. J. Kors en L. Schilt- huizen, van de H. B. S. alhier. Voor de akte K 12, boekhouden en han- delsrekenen, II. O. A, slaagde de heer A SI. Schoevers, alhier. De ontvanger der Rijksbelastingen de heer P. Iwema, wordt met ingang van 11 Augustus a-s. ontheven van zjjn detachee ring pjan de inspectie Leiden 2de aid. en aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Axel. Aan den heer L. Kloots, coupeur al hier, ia de derde prjjs, verguld-zilveren me- 'pjlle, toegekend in den wedstrijd van cou peurs t3r gelegenheid van het 20-jarig be staan der Haarlemsche Coupeursvereeniging in do afd. C., voor het snijden van leen militaire jas (veldjas). De eerste prijs werd niet toegekend. Aan den heer A. Robert, is een diploma toegekend in de afd. damesmantels. H. M. de Koningin woonde met gevolg Zondagavond de godsdienstoefening bij in do Ned.-Herv. kerk te Katwjjk-aan-Zee, onder gehoor van ds. Bolkenstein, die zjjn predika tie hield uit den Heidelb. Cat. Zondag 12. Morgen zal het vijf-en-twintig jaar ge. leden zjjn, dat do heer P. C. Blommendaal, zijn betrekking a's amanuensis bjj het onder wijs in de geologie en mineralogie, aan de Leidscho univers teit heeft aanvaard. Hel tijdstip valt samen met de inrichting van hei nieuwe gebouw van 's Rijks Geologisch hlineralogisch Museum, in het Van-der-Werf- park en vele bezoekers dezer inrichting zlul- Jen van het werk van der jubilaris, aldaar verricht, de vruchten hebben genoten. Want geen etiket der verzamelingen, of het is floor do hand v .r, den heer Blommendaal keurig geschr; n en de voorwerpen wer den door hem even keurig geraugschikt. Dat do amanuensis zich zoodoende ook do kennis der tentoongestelde objecten kon jigen maken, zal niemand verwonderen; maar hjj deed het in zóó hooge mate, dat hij een vertrouwbare wetenschappelijke gids Voor den bezoeker is geworden. Menige leer ling', die daar ouder geleide van den Ieeraar leen en ander kwam zien, ontving van den aanstaanden jubilaris allen gewenschten uit leg en menig belangstellend gezelschap werd door hem rondgeleid en even uitvoerig als belangloos ingelicht. Velen zullen daarom in dank zjjn hulp gedenken en met ons den wensch koesteren, dat de heer Blommendaal nog lang op even vruchtbare wjjze, als tot nu toe, aan het Museum Werkzaam moge bljjven. In het kerkgebouw der Gerei. Kerk aan de Hooigracht, alhier, had gistermorgen de bevestiging plaats van den nieuwen her der en Ieeraar, ds. W. Bouwman, overgeko men van Hallum. Do bevestiger, ds. H. J. Kouwenhoven, pred. b\j deze Gem., koos tot grondslag zij ner predikatie Lukas 12 42, 43 en 44. Do grooto schare zong den nieuwen Ieeraar, opvolger van wijlen ds. A Roorda, toe Psalm 134 3. In de Stedelijke Werk-Inrickting zijn op genomen in do week van 30 Juli tot 5 Augustus: 198 volwassen personen 'en 28 kinderen. Totaal 226 personen. NederM en de Oorlog. UIT ONZE STAD. Dc Mclkooriog. Aan het distributieburcau voor levens middelen hier ter stede is hedenmorgen het volgende officieel© telegram ontvan gen Door vrijgevigheid der kaasvereeniging zijn wij in staat gesteld de melktoeslag a 1 cent per liter tot 1 October 1916 te blij ven uitbetalen. UIT ONS LAND. Ruud- en Soliapcnvlecscli. Vele burgemeesters in Friesland hebben zich tot den minister van landbouw, nyver heid en handel gewend, met het verzoek, hun den weg aan te geven tot het verkrij gen van slnchtrunderen en -schapen tegen redelijke prijzen. De minister heeft naar aanleiding hier- ivan, aan 'don commissaris der "koningin in dio provincie to kennen gegeven, 'dat, voor; zoover hot rundvee betreft, de Nedcrland- sche Bond van Veehandelaren zich bereid heeft verklaard, slachtvee tegen billijke prij zen op aanvrage aan gemeentebesturen 'te leveren. Ten aanzien van de slachtschapen, waarvan tie beschikbaarstelling verband houdt met den uitvoer, kon nog geen rege ling worden getroffen, aangezien nog geen gebruik is gemaakt van de gelegenheid om schapen te exporteeren. Er is evenwel reden om aan te nemen, dat er spoedig verandering in dezen to'estand zal komen en een aanvang kan worden gemaakt met het leveren van schapen voor verschillende gemeenten. Ten einde het welslagen van de zeer gewaardeerde, door verschillende burge meesters in het werk gestelde pogingen, om het gebruik van schapenvleesch ingang te doen vinden, te bevorderen, wordt "de mo gelijkheid overwogen, dit vleesch tegen een lageren prrjs dan den in zijn beschikking van 12 Juli genoemden prjjs van f0.80 per K. G. geslacht gewicht, beschikbaar te kunnen stellen. Nederl a ndseliZ\vi tsersekc Handel. Men schryft uit Zurich d.d. 2 Augustus aan het „Hbld.": ,,De Zwitsersche bladen brengen dezer da^ gen een bericht, dat de belangstelling ver dient van allen, die zich in Nederland voor den uitvoerhandel interesseeren. Voor én kele dagen geleden werd gemeld, dat de Bondsregeering er in geslaagd was, eenige honderden wagons aardappelen in Nederl. te koopen. De groote importeurs trokken de waarheid van het bericht in twijfel, wijl hun eigen pogen op moeilijkheden in Hof land en (ook voor den doorvoer) in Duitsch- land waren afgestuit. Een feit is, dat ook in don herfst van 1915 eonige honderden wagons aardappelen, voor Zwitserland bestemd, door Duitsehland werden vastgehouden. Nu komt echter van goed ingelichte zijde het stel lige bericht, dat de rollende 400 wagons aardappelen, niet 'direct door den Bond'm Holland gekocht, maar door vriendelijke be middeling van Duitsehland aangevoerd zijn. Dus m. a. w. Duitsehland neemt Nederland de leveringen naar Zwitserland uit de jam den. En dit foit staat niet alleen. Ook do zendingen van Hollandsche' haring naar Zwitserland zijn sedert Jand door Duitsehland belet; de kaasaanvoeren zgn ge limiteerd. Er is .dientengevolge een bewe ging gaande, om na' de geslaagde proef met do Hollandsche aardappelen, ook voor de andere artikelen uit Holland zijn toevlucht to nemen tot Duitsehland. "Vat denkt de Nederlandsche 'exporchancfêf hiervan?" Hot opbrengen van visschcrsschepen. Op heb door den Chrisfcelijken Zoelieden- bond aan dén minister van buitenlandsche zaken gezonden telegram is van dezen d.d. 5 Aug. het volgende antwoord ontvangen Met bevestiging van mijn telegram van heden, heb ik de eer u te berichten, dat ik den consul-generaal te Londen telegrafisch heb opgedragen mij zoo spoedig mogelijk inliohtingen te doen toekomen omtrent de leden van de bemanning van alle in Brit- sche havens vastgehouden Nederlandsche vissch ersschep en. Van de te ontvangen inlichting zal ik ter stond dé reeders verwittigen met verzoek do belanghebbenden in to lichten. Een bespreking met deputaties der vis- schersvrouwen komt mij onder deze omstan digheden overbodig voor. Mochten do go- zinnen der bemanningen door de vasthou ding der schepen in geldelijken nood ver koeren, dan veroorloof ik mij, aan te beve len u dienaangaande to wenden tob heb be stuur dor Vereeniging van Haringreeders to Vlaardingên, hetwelk, naar mij bekend is, bereid is bij zijn leden de belangen dér vissehersgozinnen te doen gelden. Tentoonstelling Vluehtoord Ede. In tegenwoordigheid van talrijke belang stellenden lieefb Vrijdagmiddag de offio'eele opening plaats gehad van do tentoonstelling, die eenige weken in het vluchtoord Ede zal gehouden worden en die een beeld geeft van het beheer van het vluchtoord én het leven zyner bewoners. De ruime concertzaal is Ingericht voor tentoonstellingszaal. Werkende Belgische Geïnterneerden. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Fabrieksarbeiders te Winschoten wendde zich telegrafisch tot .den minister van Oor log en het hoofdbestuur van het N. V. .V. met het verzoek om medewerking, dat on middellijk alle Belgische geïnterneerden, in het landbouwbedrijf werkzaam, worden te ruggeroepen. Zulks naar aanleiding van den boycot door den Bond van Werkgevers in het Landbouwbedrijf in zake de staking der car- tonbewerkers aan de stroocartonfabriek „Union" te Oude-Pekelm Engelschc Vlieger vrijgelaten. De vlieger R. Freeman, luitenant der Engelsche marine, die Donderdag door het Belgisohe stoomschip An vers", te Hoek-van-Holland is aangebracht,- is Za- terdag uit zijn voorloopige detineering ontslagen en vertrok per Harwichboot we der naar Engeland. Uitvoer van vroege Aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat het percen tage van de dagelijksche aanvoeren van vroege aardappelen boven de vastgestel de zeefmaat, dat. op de ingeschreven vei lingen voor het binnenland moet worden geveild, voor de week van 512 Augustus vastgesteld wordt als volgt: Koksianen en Duke of York boven een zeefmaat van 40 m.M. niets. Juliamuizen boven een zeefmaat van 35 m.M. niets. Andere, soorten van muizen boven een zeefmaat van 35 mM. 40 pCt. Sohoolmeesters bo"ven een zeefmaat van 40 m.M. 40 pCt. Dc Leger- en Vlootfilros. Blijkens een mededeeling van den Op perbevelhebber aan de autoriteiten der landmacht, zal de door Alb. Frères te maken leger- en vlootfilm bevatten, al wat een indruk kan vormen omtrent sa menstelling, werkzaamheid en optreden van Neerland's strijdmacht, alsmede wat noodig is om in de behoeften van die strijdmacht te voorzien. Do film is bestemd om, behalve in Neder land en zijn koloniën, ook in het buiten land te worden vertoond. De opnamen ge schieden onder leiding van den kapitein E. H. van den Aller en worden ook met het oog op geheimhouding van alles, wat daartoe in aanmerking- komt alvorens vertoond te worden, gereserveerd door een militaire commissie, welke de Opper bevelhebber zal aanwijzen. Het Verkeer niet Engeland. Men meldt uit Vlissingen, dat de direc tie van de maatschappij „Zeeland" het vervoer van de post met een zeesleepboot overweegt. Onderhandelingen met de re- geering zijn gaande. Te Rotterdam is Zaterdag met de „Zee arend" de Engelsche post ontvangen. Het spoorwegpostkantoor van Ylissiu- gen is wegens het stopzetten van den maildienst van daar op Engeland, tijde lijk naar Rotterdam overgebracht. Het Icvcnsmiddclenvraagstuk. Door den Sneekor Bestuu rdersbond en de -afdooLing Snee-k van de S. D. A. P. is een adres aan den burgemeester verzonden, verzoekende over te gaan tot het benoemen van een levensmiddel ene ommissie, terwijl tevens uit deze organisaties oen comité van actie inzake do duurte is benoemd. Do groentenaanvoeren verminderen weer. Zoo was te Amsterdam aan de groen- tenmarkt maar een 500-tal bloemkoolen aangevoerd en oen oubeteekenendo hoe veelheid wortelen. Kranten in oorlogstijd. Door de „Dokkumer Courant", een van do drie te Dökkum verschijnende nieuws bladen, wordt aangekondigd, dat tengevol ge van de abnormale tijdsomstandigheden de uitgave voorloopig gestaakt wordt. De doodelijkc draad. Tc Sas van Gent werd Zaterdagmorgen een vrouw aan den electrischen draad ge vonden. Yisscherssckuit terecht. De té Vlissingen vermiste visschorssohuit „VI. 15", schipper Schroevers, is volgens ontvangen telegram te Duinkerken binnen- geloopen. Alles wel aan boord. Opvaren den keeren naar Vlissingen terug. Of dit mot of zondor schuit zal zijn is niet bekend. Duitechc Deserteurs. Bij Ittervoort kwam gisteren een Duitsch militair in burgerkleeding over de grens. Vóór de mobilisatie had hij gorui- men tijd te Rotterdam gewerkt, waarheen, hij zich ook thans begaf om werk te zoeken. Te Winterswijk zijn weer drie deserteurs, twee Oostenrijkers ep één Duitschers aan gekomen. Eén hunner was reeds van het begin van den oorlog af aan het front ge weest. Volgens hun meening zou de oorlog binnenkort af geloopen zijn, een opinio, die in sbrijd is met de opvatting van Duitsohe officieren, die beweerden, dat de strijd nog een jaar zou duren. Nabij de Nederlandsche grenspost te Neeritter is gisteren een Duitsohe d'eser- tour oveT de grens gekomen. Ontvluchte Krijgsgevangenen. Te Dinxperlo is over de grens gekomen oen Russische krijgsgevangene, genaamd Philip Babiel, afkomstig van hot 45ste reg. infanterie uit Irkoetsk. Te G-lanerbrug kwamen twee Fransohe krijgsgevangenen aan. Door de ruarechaussée van Roswinkel zijn een vijf bat Russische krijgsgevangenen naar Assen vervoerd. Ze waren nabij Emmer- Coinpascuum over de grens gekomen. Te Gennep, kwamen twee Belgen aan, die uit heb Miïnsterlager in Hannover ont vlucht waren. Bij Bergen (L.) zijn twee Russen over de grens gekomen. Een vijftal Russen, wxen het gelukt was de waakzaamheid der Duitsohe bewakers te versokalken, waren zoo gelukkig, na veel moeilijkheden overwonnen te hebben bij Maastricht de Hollandsche grens te berei ken. Bij Vcnlo zijn oen viertal Russen, die uit de Duitsehe gevangenkampen gevlucht wa ren, over de grens gekomen. Bij Grathen arriveerde een ontvluchte Russische officier. Op do grens van de gemeente Winters wijk is ecu Belgische officier door do Duit sohe grenswacht aangehouden, juist één minuut, voordat hij heb doel zijner ont vluchting uit een der kampen bereikt had. Te Ottersum zijn twee Belgische krijgs gevangenen in burgerkleeding, ontsna-pt uit Miïnsterlager, over de grens gekomen. Te Zevenaar passeerden vijf internatio nale militairen, namelijk een Engelsohman, een Fransohman, een Rus, een Pool en een Duitscher, die gezamenlijk ons land" be reikten in vricndschappclijken omgang. In do Veenstraat te Enschedé werden door een lantaarnopsteker een drietal Fransohe krijgsgevangenen aangetroffen. Naar het politiebureau geleid bleek, dat ze ontsnapt waren uit het krijgsgevangen kamp te Neuenbecken en dat zo in Januari 1916 in Noord-Frankrijk gevangen waren genomen. Tweo Russische vluchtelingen van Frie- drichfcld hadden heb gebracht tob voor liet netwerk van prikkeldraad aan de grons bij Dinxperlo. Nu waren ze aan het schar relen om een kleine opening, en dan....^ Maar een Duitscher. op Hollandsch gebied aldaar wonende, had dat zoeken gezien en ras de Duitsohe wacht op de hoogte ge steld. Een aantal schoten knalden en een der ongolukkigen was onmiddellijk dood. Do ander had nog juist den Hollandschcu bodem bereikt. Gelukkig was ditmaal de Judas niet oen Hollander. 500 hfliiderem op Dinsdag zullen ongeveer 500 kinderen uit Duitsehland hun vacantie op „Oud-Bus- sum" te Naarden komen doorbrengen. Dc ruimte, die tot voor kort gediend had tot het onderbrengen van militairen, werd, na dat van overheidswege was te kennen ge geven, dat hieraan geen behoefte meer was, afgestaan aan het comité, dab zich met deze zaakb heeft belast. ESaraap „Komugnni WIÏheEIraa^fi^n',. De toestand van de vier gewonde leden der bemanning van de mailboot „Kouingin Wilhelmina" is in zooverre verbeterd, dat het levensgevaar als geweken mag be schouwd worden. Binnenland. Aangenomen is het beroep naar dc Ned.-Herv. Gom. te Bokstel door ds. A. E. Hoogenraad, te ïïoogoloon. Bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten voor het district Appingedam tusschcn dc hoeren Harrenstcin. (A.-R.) en Jansen (V.-D.) adviseert het verkiczings- ccmité der S. D. A. P. de kiezers geheel vrij te laten. Bij Kon. besluit is mr. A. J. F. Fok- ke- van Craijesteijn van Rengerskerke be roemd tot burgemeester van Zierikzeeis met ingang van 8 Augustus benoemd tot burgemeester van Heemstede jhr. J. P- W. van Doorn, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Schageu is de lieer A. M. H. Ik van Aefferden benoemd tot bur- gemocb'er van Geulle. Naar de „Dordre-cktsohe Ct." ver neemt, heeft het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aan dc belanghebbende be sturen ter consideratie doen toekomen een voorloopig ontwerp-besluit tot vaststel ling van een verordening op het gemeen watcrstaa-tsbolang van het eiland van Dordrecht. Het ontwerp-besluit is vergezeld van een memorie van toelichting en van een over zichtskaart, welke is opgenomen door den ingenieur van den provincialen water staat, dén heor H. Vcth, te 's-Gravenhage. De nieuwe regeling zou een aanmerkelijke verhooging en verzwaring der waterkeerin- gen op het eiland van Dordrecht en dus ook in de gemeente Dordrecht, ten gevolge kunnen hchbcn. Hot is oen Zoogenaamde nieuwe dijktafel. Dr. J. H. Gunning J.Hzn., em.-pred. bij de Ned.-Herv. Gem., laatstelijk predi kant bij het Diakonessenhuis te Haarlem, adverteerb in de „Kerkelijke öourant" „Indien er een Evangelische, vredelie vende, niet al te groote gemeente, waan Zondag éénmaal dienst is, vacant komt, dio mij begoeren mooht, en die voor mij ge schikt wezen zou, stol ik mij weder beroep baar." Voor het S taats-examen tot toelating aan de universiteit werden to Utrecht ge ëxamineerd 15 candidaten voor d'e faculteit der godgeleerdheid, enz. en 9 candidaten voor de faculteit der geneeskunde, enz. Ge slaagd voor diploma A: J. Ph. Kuipere, en voor diploma B: mej. M. L. F. Lund- quist, E. A. Kreiken, Th. E. Ch. Keuche- nius en mej. Struve. Gedurende den loop van het examen trok zich één oandidaat terug. Het examen' wordt voortgezet met 7 candidaten. In de districts-verg. Enschedé der S. D. A. P. werd onderstaande motie met algomeene stemmen aangenomen Do vergadering van de -districts-federatie S. D. A. P. Enschedé, gehouden 4 Augus tus 1916 van oordeel, dat de wijze, waar op G. Bennink bij de verkiezing van oen lid der Eerste Kamer heeft gehandeld, abso luut in strijd is met het arbeidersbelang; overwegende, dat hij indertijd gekozen is als arbeiders-afgovaardigde spreekt als haar mecning uit, dat het <le plicht is vani Bennink om van zijn mandaat als Staten lid afstand te doen. (,,Het Volk")- Van het Raadslid mr. W. A. Mees is bij den burgemeester van Rotterdam een schrijven ingekomen, waarin hij mede deelt, dat hij zich voorstelt aan do gemeen te ten geschenke te geven de wandversie ring der Raadzaal in het nieuwe stadhuis» aldaar. Dc bedoeling van den schenker is do ver schillende wandvlakken, groote en kleine, die boven de betimmering -der zaal zijn ont worpen, in hun geheel van een beschilde ring to voorzien en zoowel de keuzo van dén ontwerper als van den met het werk te be lasten kunstenaar in overleg met de bouw meesters te doen plaats vinden. B. en W. stellen den Raad voor tot do aanvaarding d?zer zeer vrijgevige en sym pathieke schenking te besluiten. De gewone audiënties van de Ministers van Oorlog, Financiën en van Buitenland- sohe Zaken zullen de volgende week niet plaats he.bbcn. Aangaande de ontslagneming van een aantel Raadsleden te Gelderma'.sen, kan „De Tel." het volgende mededeelen: Zooals bekend, was Vóór 1914 het finan cieel beheer der gemeente, geheel in de war. Door God. Staten van Gelderland is nader, een onderzoek ingesteld. Ook de Commis saris der Koningin bracht Geldermafsen een bezoek. De toenmalige wethouders, die tot dien het laat-maar-waaien-systeem hadden toegepast, hebben de zaak mee aangepakt en na 1914 is de financieels zaak in orde gebleven. De oude kwestie bleef natuurlijk onopgelost. Ter gemeente-secretarie wordt ged .aa wab 'behoort. Ten rninslo door den griffier, die namens God. de zaak onderzocht, moet dit verklaard zyn; een officieel rapport, waar om door den Raad zoo memghiaaf ïs ge vraagd, blijft echter achterwege. Toch moet bijv. de Burgerlijke Stand, om een voorbeeld te noemen, niet in orde z'jn. Personen, 'drie tot zeven jaar reeds in da gemeente wonende, komen niet-in do regis ters voor en zrjn officieel das onbekend. Besluiten, door den Raad genomen, blijven, onuitgevoerd. De burgemeester zegt uitvoe ring toe, doch d3arbrj blijft het. Do wet houders staan hier tegenover machteloos. De gemeente kon reeds lang electrischa verlichting hebben; de burgemeester blijft nalatig om de Regeering te" verzoeken, haar, hulp te verleenen voor het verkrijgen van do beneodigdheden uit het buitenland. De Raad draagt op, ter voorziening ia een vacature v<>or onderwijzer, terstond op roeping te doen; het wordt niet uitgevoerd. Een aanvraag om subsidie voor woning bouw wordt verdaagd, daar van do gezond heidscommissie, blykens officieele mededee ling in den Raad van 31 Juli, nog geen ad vies is ingekomen. Thans blijkt, dat, bij het doen dier mede deeling, do aanvraag acan de commissie nog niet was toegezonden. Donderdag 3 Aug. was do uiterste termijn, waarop beslissing kon worden aanvaard. De burgemeester wist dit, deelt het echter nieb mede, zoodat voor waardelijke aanneming wordt uitges'o'en. Te verdaging is oorzaak, dat het plan der bouw commissie in den doofpot gaat. Waarom de reeds in yorige standplaats onbekwame burgemeester werd benoemcl, is onbegrijpelijk. Van het station naar het dorp wordt een groot aantal boomon gerooid, waardoor het verkeer wordt belemmerd. Besloten is, het rooien toe te staan in het najaar. Den burge meester, als hoofd der politie, gevraaecï, waarom het rooien thans niet wordt verhin derd, zal proces-verbaal laten opmaken, dmh' do politie weet van niets en het rooien gaat lustig zijn gang. Welko klachten ook' tot Ged. Staten gé wicht worden, zo blijven onbeantwoord. De Raadsleden kunnen geen wethouders^

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1