De'Europeesche Oorlog. No. 17311. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Augustus. Tweede Blad. Anno 1916. Binnenland. Uit de Omstreken. FEUILLET0N. MeS a! te goede 8ias*t. Men sohrijft ons uit AmsterdamAan het referendum dat do voorstellen tot rege ling der rechtspositie der bestuurders van den A. N. D. B. verwierp, hebben ruim 5800 van de oiroa 10,000 bondsleden deel genomen. Honderden bViefjes waren blan- oo. zoodat vóór stemden 2200, tegen 2700 leden. Een 700 a 800 leden zijn onder de wapenen en daardoor niet in staat aan do stemming deel te nemen. De oppositie stond niet vijandig tegen over het bestuur, doch was van meening dat de Bond zijn niet-herkozen of invalide geworden bestuursleden toch niet aan den dijk zet en Het thans geen geschikt moment is, gezien de crisisomstandigheden, de rechtspositie der bestuurders to regelen. Als protest tegen den uitslag van het referendum hebben enkele honderden dia mantbewerkers hedenmorgen voor enkole uren het werk onderbroken en waren andere van plan dit voorbeeld te volgen, doch door bestuursleden is hun dat oat- radon. Het bestuur blijft, wordt er geen oplos sing van de crisis gevonden aan, tot een nieuw bestuur is gekozen. In de Beurs voor den Diamanthandel is gisteravond een groote vergadering ge houden, belegd door eenige voorstanders van rfegeérdng der -rechtspositie. Meer dan 2000 personen waren aanwezig en ook de tegenoverliggende diamantbeurs „Con cordia" liep vol. Besloten werd met slechts twee stemmen tegen, pogingen te doen om het voorstel ongedaan te maken, ten einde bestuur en raad voor den Bond te "behouden. 1 'Augustus 1916 herdacht de heet dr. J. Roeters van Lennep den dag, waarop hg vóór 25 jaren het directeurschap aan vaardde over de HaagschQ Broodfabriek „Theario". Wijlen mevrouw Heckman, verleden jaar to Apeldoorn overleden, heeft aan tie R.-K. kerk aldaar f14,000 vermaakt voor het aanleggen van een centrale verwarming in het kerkgebouw. Door een 212-tal ingezetenen van Voor burg is tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin wordt verzocht in het voor stel tot wijziging van art. 192 der Grond wet bepalingen op te nemen, welke vol doende waarborgen aanbieden voor de in standhouding Van het openbaar onderwijs te plattenlando en daardoor tegenover de mogelijkheid, dat- het bijzonder algemeen vormend middelbaar en het voorbereidend hooger onderwijs uit de openbare, kas bij dragen zullen kunnen ontvangen, de voor waarde zal worden gesteld, dat de deugde lijkheid van dat onderwijs gelijkwaardig en het toezicht er op gelijk moet zijn aan dab op het openbaar onderwijs. Mevrouw de wed. J. Jurling-v. d. Hart, verleden week te Wageningen overleden, heeft, f 1000 vermaakt aan de diaconie der Ned.-Hery. Gem. aldaar en f 2000 voor het oude mannen- en vrouwenhuis, beide vrij van successierechten. De herstellingen aan de' zeedijken ten oosten en ten westen van Muiden zijn nage noeg afgeloopen. Wat in den nacht van 13 en 14 Januari j.l. is vernield, is gerestau reerd. Dit kostte alleen voor den dijk van Muiden tot Muiderberg meer dan f 100.000. Daar het dijkcollege het noodig oordeelde, dat deze dijk tevens moet verzwaard en verhoogd worden, zal men dit werk eerst daags aanvangen en zullen de ingelanden daarvoor nog f200.000 extra moeten op brengen. Ook de beer, bekend aan alle bezoekers van het Muiderslot-, ondergaat een belang rijke gedaanteverwisseling. Do zware olmen hadden met hun wortels den voet van deze! zeewering danig 'gehavend. Van de 45 adspiranten naar 'een plaat sing bij de marine-machinistenschool to Dor drecht zqn 14 geneeskundig afgekeurd, zoo dat naar de 8 opengestelde plaatsen zal worden gedongen door 31 adspiranten. Voor den cursus ter opleiding van kornet bij de bereden artillerie zijn 28 plaat sen opengesteld, waarvan 26 voor de véld- artillerie en 2 voor do rijdende-artillerie. De opbrengst van de in de Rijksvisch- hallen te IJmuiden gedurende de maand Juli van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f2.562.997, tegen f 1.007.634 in Juli van het vorig jaar. Alzoo in Juli 1916 f 1.555.365 meer dan in Juli 1915. In 'de jaarvergadering van de Ko ninklijke Vereeniging „Het Nederlandsoh' Lied" is onder meerdere besloten eerlang de uitgave van Coers' Liederen van Groot- Nederland met de bundels Oranjeliederen en yiaamsche Liederen voort te' zetten. Gekozen werden tot bestuursleden prof. jhr. B. H. C. K. van der Wyck, prof. dr. H. D. J. Bodenstein, G. O. D. d'Aumale Baron yan Hardenbroek van Hardenbroek, jhr. mr. E. Th'. V. M. van Ryckevorsel van Kessel, jhr. dr. C. G. S. Sandberg en 'dr. N. B. Tenhaeff. Mutaties Hooger Marinc-pcrsouecl. De vroeger aangekondigde mutatie onder het hooger! personeel aan de Zeemacht is thans bekend geworden. Vice-admiraal G. P. van Hccking Coien- brander is ontheven van de betrekking van Commandant der Marine te Hellevoetsluis, tevens Commandant van de Stelling van de wanden der Maas en aan het Haringvliet, terwijl dezen slagofficier tegelijkertijd op zijn verzoek wegéns langdurigen dienst eervol ontslag uit den dienst is verleend. Verder is de betrekking van Commandant der Stelling van dé Monden der Maas en der Schelde, tevens commandant der Marine! te Hellevoetsluis opgedragen aan den schout bij-nacht W. C. J. Smit, zulks onder eer volle ontheffing van de betrekking van chef van den marinestaf en van de afdeeling defensie aan het departement van Ma rine, welke betrekking thans wordt opge dragen aan den kapitein-ter-zee W. J. G. Umbgrove. Ten slotte zijn bevorderd tot Schout bij Nacht de kapitein ter Zee J. A. M. Bron tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant .ter zee J. H. Zeeman; tot kapitein-luite nant ter zee de Luitenant ter zee le klasse E. H. Friderichs en tot Luitenant ter zee 1-e klasse, die der 2dé klasse D. v. Nijmegen Schonegevel. Het Ned. Onderwijzers-Genootschap In de voortgezette vergadering van het N. O. G. werd besloten de volgende verga dering te honden te Amsterdam. Aan de orde kwam o.m. het voorsfcel- Hilversum om f500 beschikbaar te stellen voor de propaganda voor de openbare school. Na toelichting van het voorstel door Hilver sum en bestrijding door Rotterdam, die geen vast bedrag wilde vaststellen en door het hoofdbestuur, werd het voorstel verworpen. - Daarna was aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur, om de wenschen van het N. O. G. inzake wijziging Van art. 21 van de wet op het L. te omschreven pis volgt: 1. Wijziging ia dien zin, dat ook "den klass en ond er wij ze r invloed op den gang der schoolzaken wordt gegeven, is weosc-helijk. 2. Do wijziging behoort niet te wachten tot een verbeterde opleiding is voorafgegaan. 3. Wenschelfk is een regel, waarby: a. bij de schoolvergadering, bestaande uit hoofd en jiexsoneel berust de wetgevende macht. Besluiten worden bij meerderheid van stemmen genomen. b. De uitvoerende macht is aan het hoofd der school; hij ziet toe, dat de besluiten de schoolvergadering inderdaad worden uitge voerd. Het voorstel werd bg acclamatie aange nomen, na; verwerping yan eenige amende menten. Daarna kwamen aan de orde de conclusies van het rapport inzake het Ambulantisme: I. Het N. O. G. oordeelt, dat aan geen school een ambulante leerkracht noodig of .wenschelijk is. II. Het N. O. G. oordeelt, dat aanstel ling van reserve-onderwijzers noodig ofwen- schelijk is. III. Het N. O. G. draagt het hoofdbestuur op, voor 1 Jan. 1917 het al of niet wen- schel(jke van veelkhssigo scholen in de af- declingen aan de orde te stellen. De afd. Alkmaar stelde een motie van orde voor, waarin wordt verklaard, dat de uitgebrachte stemmen van slechts 50 af- deeüngén geen conciusiën rech'tvair.digenen do wensch wordt uitgesproken, dat een nieuwe vragenlijst waarin nauwkeurig WorcH omsGhreven, wat onder ambulantisme wordt verstaan, wordt verzonden en een nieuw, rapport worde samengesteld met nieuwe con clusies, in 1917 te behandelen. De heer Dijkstra (hoofdbestuur) bestreed de motie. Na eenigö besprekingen werd een motie- Schook ingediend, om de kwesOe uit te stel len tot de vergadering van 1917. De motie-Alkmaar werd ten plotte (bjj zitten en dps'taan) verwerpen, evenals de motie-Schook. Aan de orde waren daarna de conclusies, dia door den heer Dijkstra (hoofdbestuur! worden verdedigd. Aangenomen wordt een amendement- Schook om in de eerst econclusie leer kracht te vervangen door hoold. De conclusies worden aangenomen. .Voorstel-AmsterdamIndien het noodig bljjkt op te treden voor de )>elangen van een onderwijzer, lid van het N. 0. G., dan wordt de actie door het N. 0. G. zelfstandig ge voerd. Na toelichting door Amsterdam en be strijding van net hoofdbestuur en repliek wordt het voorstel verworpen en wordt de vergadering gesloten. BODEGRAVEN. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. A'. J. van Bachura de Boer, Slaagde gisteren te VGravenhage, voor het aktc-cxamen Fransch L. 0. KATWIJK-AAN-ZEE. Te IJmuiden, kwam binnen K.W. 142 „Jacob" met 20 last pekelharing. Te Ylaardingen is gister binnengekomen de logger KW 3, „Mr. Donker Curtius"' van de reederij P. Meerburg, waarvan de 14- jarige Ct. Boonstra uit Oostmahorn in do Noordzee overboord was geslagen en ver dronken. t NOORD WIJK. To.t inspecteur van politie te Den Br iel is benoemd de heer B. T. Kipp, alhier. VOORBURG. Gistermiddag is een ernstig ongeluk' gebeurd. De 58-jarige P. uit Den Haag, werkzaam aan de Veursche veiling, sprong nabij1 het viaduct derElectrische Spoorweg- Mij. van de in gang zgnde stoomtram, ten gevolge waarvan hij zeer ernstig werd ge wond. Naar het ziekenhuis St.-Anthonius- Hove, overgebracht, overleed hij na een smartelijk lijden van enkele iiren aan'de be^ komen verwondingen. VOORSCHOTEN. Het diploma H. B. S. 5-jarige cuf- sus, verwierven G. van Bemmel en A. Mijs, alhier. ZOETEHWOUDE. In de raadsvergadering is o.m. mede- deeling gedaan van een beschikking van Ged. Staten, waarbij alle wegen van Zoe- terwoude voor mot-or- en autoverkeer zijn opengesteld. Ged. Staten hebben den aanslag van N. G. Spaargaren in den H. O. gebracht van 3750 op 2600. Een adres van belanghebbenden bij de scheepvaart over verbetering van vaarten wérd in handen van. B. en W. gesteld ter afdoening. Goedgekeurd werd het voorstel van Ged. Staten om het aanvangssalaris van den bur gemeester te. brengen op 1500, met drie- jaarb'jksc-he verhoogingen van f 100, van don secretaris op f 1300, van. den ontvan ger op 625 en van de wethouders 105 voor ieder. De stembureaux voor de ver- verkiezing van een raadslid werden be noemd. Met de hceren J. van Konijnénburg en M. Tli. Kompier worden als zetters aanbe volen de hceren Rotteveel en Varkevisser. In de schattingscommissie werden be noemd de heeren C. J. Kaptein en P. J. van der Poel. Do algemeene toestand. 3 Augustus 1914: Duitsche troepen trek ken België binnen, Duitschiand verklaart Frankrijk den oorlog en België verklaart den oorlog aan Duitschland. Is er wel iets, dat'in die dagen meet in druk op ons, Nederlanders, maakte, dart het binnenrukken in België? ,Was 't niet, .omdat wijzelf elk oogenblik dezelfde ramp yreesden? Hoeveel zaken hebben ons naderhand aan gegrepen, hoe menigmaal hebben we niet versteld gestaan over de oorlogsgebtuiken in den modernen krijg? En wie weet, hoe vaak we nog zullen ontstellen. Want de strijd is nog niet geëindigd. Aan alle zijden is op 't oogenblik het verlangen tot door zeilen tot het einde. Dat is in den laatsten t(jd herhaaldelijk in uitlatingen uit de Entente-landen gebleken, en dat is Dins dag weer uitgekomen in de vergaderingen op 39 plaatsen in Duitschland, door het Duitsche nationale comité belegd. Eén vergadering was in Duitschland ver boden en wel te Berlijn. Haase en Bern stein van de socialistische minderheid zou den er spreken over „Op den drempel van het derde oorlogsjaar", maar ze konden zich die moeite besparen. De autoriteiten permitteerden het piet. Het belangrijkste oorlogsnieuws is, dat iVon Hindenburg het geheele Wostolijk front gaat co nun a n- 'deeren. DeOostenrijkers hebben dus hun laatste zelfstandigheid op dab front ver loren. Dat is de reden, waarom Keizer Wil helm naar het oosten ging. Er moest over leg gepleegd niet Keizer Frans Jozef en o.fficiiieh: -medodeelingen van de hiervoor genoemde beslissing in Duitschland ea Oos tenrijk zijn er het gevolg van geweest. Of praktisch deze toestand niet reeds lang bestond? Niet onmogelijk, want al gerui- men tijd ageerden Duitschers en Oosten rijkers gezamenlijk en dan deelen toch do eersten de lakens uit. Maar nu i3 't een 'vast besluit en behoeft Hindenburg niet bang meer te zijn voor oppositie van.eenige generaals. Ze zijn nu allen aan hem onder geschikt. Eens afwachten, wat de resul taten zullen zijn van dezen nieuwen stand van zaken. Op 't oogenblik is 't er stil. Misschien hooren we nn spoedig wel meer yan 't oostelijk front. Op het westelijk front luchtgevech ten bij tientallen. Maar de strijd op den be- ganen grond is er niet geringer om. Het Duitsche communiqué van gisteren heeft doen zien, dat er in den sector Verdun weer meer levendigheid h'eerscht. Do Fran- schen zouden in het bosch van Laulée aan vankelijk teruggedrongen zijn, wat hun 942 gevangenen heeft gekost. Ook het Fronscho legerbericht van gistermiddag duidt hier op ernstige gevechten. Van aanmerkelijk terugdringen is, volgens deze mededeeling, geen sprake; de Franschen moesten slechts weinig terrein aan de Duitschers laten. De Duitschers verloren hier nog esa honderd tal gevangenen. En blijkens het avondc-om- muniqué, dat reeds in ons bezit is, kostten 'de échelonsgewijze uitgevoerde aanvallen 'den Duitschers aan de rivier ten zuiden van Fleury 800 tuan en 14 machinegeweren. Bij de Somme houdt de voortgang der ge allieerden aan. Ten oosten van Pozières zijn 'de Engelschen opgeschoten, de Fransehen namen een door de Duitschers geweldig .versterkt werk bij het bosch van Hem en een paar loopgraven ten zuiden van de Somme. Over de Zeppelin-raid nog afwijken de berichten. Uit Duitschland, dit het een succes was, uit Engeland, dat er geen resultaten zijn aan te wijzen. Dit laatste meldt ook de correspondent van de' „N. B. Ct." en wo hebben neiging- om dezen onpartijdige te golooven. De raid trekt niet bijzonder de openbare aandacht, zegt hij nog. Een rede te meer om geloof aa,n des cor respondenten mededeeling te schenken. liet voornaamste nieuws van de Oo s te u- r ij k s c h-H on ga a r Sc h e grens is, dat de Italïaansche vliegers de Whitehead-febri -k van torpedo's en duikboeten to Fi a me bom bardeerden. De Italianen beweren, dat niet tegenstaande do hevige beschieting met af- Roman naar het Duitsch van MARIE DIERS. (Nadruk Verboden), 2). Wat het weggeven betrof, was zij gehoel gelijk aan haar vader. Eens had zij een klein, ziek weeskind, haar gouden hartje geschonken, dat zij van haar moeder had geërfd. Toen zij het den volgenden dag ouder gewoonte wilde omdoen, was het weg. Zij was toen toch een oogenblik onthutst. „Nu ja," zei ze daarop. „Och wat." Zij Blikte eens even, toen was het alles weer in orde Het hartje was van nu af een gou den herinnering, evenals het doode moe dertje zelve. De stiefmama was niet bepaald slecht voor haar. Misschien zou zij met haar aard boosaardig ijverzuchtig op de kameraad schap tusschen vader en dochter zijn ge worden, als die later was begonnen. Maar nu, nu Gropius haar het kleiue ding, dat haar lastig was, afnam, kon haar dat niet anders dan aangenaam zijn. Als daarop aanmerkingen werden gemaakt die een ver wijt voor haar bevatten, hoorde zij ze een voudig niet. Dat behoorde tot haar speciale handigheden. In haar jonge jaren was ze klierachtig, bleekzuchtig, haar lichaam was totaal ongeoefend; zij had geen besef van zelfbeheersching. Maar gemak was haar daarom 't hoogste. Dat wist ze geraffineerd te verdedigen. Zij kreeg bijna „esprit" bij zulke gelegenheden en een soort van w.aar- weergesch'ut, groote Vernieling en talrijke branden veroorzaakt zjjn. De Oostenrijkers laten zich daarover echter niet uit. In de buurt van Saloniki komt wéér loven. De Grieken zjjn thans heengegaan en Russische contingenten zijn geland. De Hongaarsche „Az Est" beweert, dat het of fensief tegen Bulgarije begonnen is. Inzake Roemenië zijn we nog niets wjg- zer. Het aantal bladen, die beweren, dat cr een overeenkomst met de Entente gesloten is, neemt toe. Roemenië zou zich alleen ver dedigen en voor 't overige aan de Russen doortocht verleenen naar Bulgarije. De „Az Est" echter zegt, dat alle on derhandelingen zgn misgeloopen en dat Jo- nescu zeer boos van de audiëntie' bij den koning is gekomen. Controleer dat maar eens. Maar waarom, zou men vragen, is de pro- Duitsche oud-minister Carp dan zoo kwaad en toornt hg'in zgir blad „Moldawa" over. de slechtheid van minister Bratianu en van Jonescu? En waarom doet zulks ook de pro- Duitsche Marghiloman in de „Politique." 'tBlijft dus een raadselachtige geschie denis. In het Lagerhuis is dé oeconomische con ferentie aan de orde gesteld. Asquith beeft een inleidend woord gesproken. Men vindt daarover elders iets meer vermeld. Asquith over dc occoiiomischc conferentie. Asquith opende in het Lagerhuis de be spreking over de besluiten \au de oecoao- rnisehe conferentie te Parijs en zeide, dat het doel van de Britsche deelneming aan de conferentie was geweest, in de eerste plaats den vijand te overtuigen, dat de .geallieerden vastbesloten waren den oor log in volkomen eensgezindheid te voe ren, zoowel in oeconomische als in mili tair opzicht. In de tweede plaats was de bedoeling zich voor te bereiden voor do periode, die volgt op de verklaring van den vrede, met het oog op de bekende houding van Duitschland. Duitschland zal na den oorlog, bezield blijven van denzelfden geest. Het organi seert reeds zijn industrie voor een aanval op de markten der geallieerden en voor con krachtigen en indien mogelijk zegepra- leoden aanval op de markten der onzijdi- gen. Het was uiterst noodzakelijk, dat bij de vredesvoorwaarden België, Servië, de bezette gebieden van Frankrijk en Po len zouden worden hersteld, materieel zoo wel als oeconomisch, zeide Asquith met nadruk. Maar het werd aan de kieschheid van elk der geallieerden overgelaten een poli tiek uit. to werken, welke de besluiten toepaste. Dez besluiten waren niet be doeld tegen de o-n z ij d i g e n. Se dert. was vrees ontstaan in de onzijdige landen in het bijzonder in Amerika, dat de besluiten waren gericht tegen de onzij- digen, maar dit was niet het geval. De besluiten beschouwden de noodzake lijke maatregelen van zelfverdediging te gen een oeconomischen aanval, welke do bestaansbelapgen der geallieerden bedreig de,. maar bij de toepassing van de maatre gelen, zou men zich alle moeite geven om te verzekeren, dat dc onzijdigen niet zou den lijden. liet „Berliner Tagcblatt" gesehorst. Het „Berliner Tageblatt" van gister ochtend bestaat uit één enkele bladzijde, waarop het hoofd en de woorden„Op be vel van den opperbevelhebber in. de Mar ken mag het ..Berliner Tageblatt" niet ver schijnen, Dit is nu de tweede maal. De reden voor dezen maatregel is nog niet officieel bekend, maar een artikel van Theodor Wolff over de wenschelijkheid van controle op de buitenlandsche politiek der rcgcering moet daar aan1 niet vreemd zijn'. Stijgaaig dei* VleescHajïirSjEesi in BMiiiselaljmd. Te München zullen de vleeschprijzen sta gen. Als oorzaak hiervoor wordt opgegeven, dat do Oorlogs-leder-maatscbappij te Ber lijn de prijzen van ruwe huiden ongeveer 30 pCt. heeft verlaagd. Veraioedelyk zullen de vleeschprijzen ook in andere deelen van Duitschland ten gevolge" van dezen maat regel hooger worden. digheïd, welke haar natuur anders vreemd was. De dokter was doodneergemaaid in ne gen korte uren. Om elf uren 's avonds was hij nog bij een vrouw geweest, bij de vrouw van een boekhouder, die haar eer sten f linken jongen kreeg. Hij had haar vast in zijn armen gehouden en haar als éen vader toegesproken, terwijl de jonge echtgenoot, geheel uit zijn evenwjcht ge bracht, in dc aangrenzende kamer rond liep. Nate had inbusschen in het nette keu kentje de koffie gezet, die hij, toen alles gelukkig achter den rug was, zelf nog had meegedronken. Toen zij de smalle wentel trap afgingen, strompelde hij plotseling met zijn zware laarzen krakend een paar trappen naar beneden, maar hield zich nog vast. Beneden in de gang, waar de geluk kige jonge vader met een keukenlamp voorlichtte, kwam de tweede en ernstiger aanval van'.duizeligheid. Hij moest nog de verschrikte oogen van zijn dochter gezien hebben, want hij zei: „Nate, maak je maar niet ongerust waarop hij in de lucht greep, wankelde en neerviel. Hij kwam niet meer tob bewustzijn, den geheelen nacht niet meer, en dat duurde tot 's morgens negen uren, toen alles voor bij was, al zat ook de vurigste liefde, die te vinden is, voor zijn bed, die al die lange uren zijn hand niet .losliet en met woest opengesperde oogen in zijn zoo vreeselijk veranderd gezicht staarde. Er wa-s een collega van hem, een neef, een heel jonge dokter, die sedert een half jaar in het ziekenhuis assistent was. Die bezat den aard der Gropiussenzijn moeder was dan ook een Gropius geweest, een volle nicht van den dokter. Hij leek niet in het minst op z'n oom, maar was 'n slanke, jonge man, met een mager, hoekig gelaat; doch hij drukte zich op dezelfde besliste, gereser veerde, knorrige wijze uit, waarachter zich veel innerlijk gevoel verborg. De oude dokter had nog in de laatste we ken van zijn leven iets gemerkt, dat hem ongerust maakte. Hij zag, dat zijn neef, die Bob Andreas, die reeds als gymnasiast de kleine Renatè als een onnoo'zele had nagestaard, nu verlegen werd, zoodra het meisje de kamer binnen kwam. Daarbij was Nate in zulke dingen nog onbevangen als een kind en men kon nog absoluut niet voorspellen, in welke richting zich later daarin haar gevpel zou ontwikkelen. Gropius echter, die zijn teigen vlcesch en bloed kende, kon zich precies voorstellen, hoe Na-te hem ook zijn dwaasheden zou na doen cn zich op zekeren dag uit louter goed aardigheid kalm zou verloven, alleen om dat de ander dat zoo razend gaarne wilde. Hij weerde daarom den jongen, hoe gaar ne hij hem overigens ook mocht lijden, uit zijn huis, tob diens verbazing cn verdriet, maar hij kon het nu t-och niet verhinderen, dat hij in dit ernstig uur verscheen en zich heel een langen nacht door naast de kleine Renato alle moeite voor zijn arm, stervend omhulsel gaf. Do jonge man was dien nacht tob gek wor- dens toe verward in 't hoofd. Hij zag zijn oom, van wien hij nog zooveel had gedacht to leeren en dien hij boven alles op de we reld vereerde, zoo maar onder zijn handen sterven en hij voelde zijn bruinlokkig nichtjo- nanet zich, waarop hij het laatste halfja-ar op halsstarrige, romantische wijze verliefd wa-s, zooals dat slechts bij een ge sloten, eigenzinnigen Noordduitschen jon gen voorkomt. Hij voelde, dat dit sterfge val haar zoo vorlaton maakte als slechts een wees op de groote, uitgestrekte aarde kan zijn, en hij moest zijn tanden opeen klemmen om niet naast het bed op de kuiccn te vallen, cn de andere van die beide trou we, zoo onuitsprekelijk gezegende handen te grijpen en onder snikken uit te roepen: „Gom vader laat mij uw kind bescher men Maar hij zag wel, dat Nate op die manier in 't geheel niet aan he-ni dacht en dat hij zoo iets nu niet mocht- doen. Hoop en zielsbedroefdheid waren zonder ling vermengd i'n dien vreeselijken winter nacht. Do vrouw van don dokter verscheen slechts enkele seconden. Zij kon niét men- schon zien sterven. De laatste maal was liet haar moeder geweest, aan wier bed zij tot het laatst had moeten uithouden, on zij had dat zoo huiveringwekkend gevonden, dab het haar nog maandenlang ia de leden had gezeten. Toen men haar man had thuis gebracht en Nate haar omzichtig op de hoogte had gesteld, was zij meb een kreet van ontzetting uit haar bed gesprongen, had met klappe rende tanden haar blauwe morgenjapon aangetrokkon en daarna wel een uur lang luid jammcrond en handenwringend doel loos door de kamers geloopen. Als zij iemand uit de slaapkamer hoorde komen, snelde zij als opgejaagd weg; zij kon de gezichten niet zien, die zich een oogenblik te voren over een stervende hadden heengebogen; wilde do berichten niet hooren, die zij im mers reeds vooruit kende. In den loop der eindeloos lange nachte lijke uren kreeg haar phlegma langzamer hand de overhand over haar gejaagdheid. Onwillekeurig schikte zij zich in net onver mijdelijke. Alles rangschikte zich weer in haar hóófd. Maar nu maakte zich een onuit sprekelijke vermoeidheid van haar meester. Zij zou er schatten voor gegeven hebben, als zij ergens had kunnen gaan slapen. Maar dat ging niet om de dienstboden, die allen op waren, en om Nate en de doctoren. Slechts bijwijze van proef ging zij in een stoel zitten, dommelde in, rees verschrikt overeind en dommelde vaster in. De oog leden waren haar zoo zwaar als lood. Le ven en dood dwarrelden in Haar vermoeid brein verward dooreen ach, slapen was het beste. Zij kon immers toch niet helpen. Slechts vijf minuten slapen Bjn-ar hoofd* hiug over do leuning, zij snurkte zacht, met den mond half open. Heb was zoo stil in huis alsof cr niets voor viel. De ontvangkamer, waarin zij zat, was donker en koel. Ma-ar uit de aangrenzende eetkamer scheen helder lamplicht. Er sloeg een klok. Maar aldoor. De sla-gen hamerden in haar brein.. Plotseling nep van uit de deur een luide stem „Mevrouw, ik heb koffie gezet. Die staat hier binnen. De bakker heeft het brood ook al gebracht.rt- „Wat wat wat moet ik Do vrouw kwam-met een ruk naar voren, haar mond klapte toe, zij stond plotseling over eind. „Ja, Mina. Ik weet heb wol. Koffie? Waarom? Ik weet immers alles." Het dienstmeisje verdween uit de verlichte opening der deur. De doktersvrouw deed een paar steppen. Alle leden deden haar 'pijn. Lieve hemel, had zij werkelijk geslapen? Dan toch maar een paar minuten, hoogstené een kwprtier. WYordt vervol gd)^

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5