De Europeesche Oorlog. Gemengd Nieuws. AQENDA VkH DE WEEK. Donderdag Wandeltocht met zang. 's-Avonds half- aclit Zondag: Zomerzorg. Buitengewoon Concert. Dagelijks: Thalia Bioscope en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). sche partijgenooten voor de ontvangst van deze conferentie. Gisteravond had het partijbestuur der S. D. A, P. in het Concertgebouw te Amster dam een meeting voor den vrede belegd, waarop eenige gedelegeerden naar de Inter nationale Conferentie in Den Haag het woord zouden voeren. Doch een 1500-tal opgekomenen wachtten, socialistische liederen zingende, op de komst van de sprekers. Dinsdagavond zijn de leden der conferentie de gasten geweest van den Ned. Anti-Oor log-Raad. flinlde vans Nederlanders aam Frankrijk. Een Havas-telegram uit Parijs meldt, dat op een vraag van het „Journal de Lyon" aan verschillende hooggeplaatste personen in neutrale landen over de po sitie en de houding van Frankrijk tal van antwoorden inkwamen, die allen hulde brachten aan Frankrijk en het Fransdie leger. Uit Nederland antwoordde de oud- minister Coli.ro, dat die houding van liet Fransche leger en de toewijding van het F ran sche volk overal de grootste bewon dering wekken. Frankrijk toonde een moreelo kracht, die aan de schoonste dagen in zijn geschie denis herinnnert. Generaal Staal, oud-minister van oor log, verklaardeHet is zeker, dat de oor log aan Frankrijk werd verklaard en dat het werd gedwongen dien aan te nemen, het is zeker, dat het Fransche volk zich buitengewoon en bewonderenswaardig ge draagt gedurende den oorlóg en zich wist om te tooveren in een gewapende natie en dat de toewijding, db moed en het va derlandslievende gevoel, dat alle Fran- schon bezielt, mannen en vrouwen, een trefifende grootheid toornen, boven allen lof verheven. Tot de politieke personen die de „Jour nal de Lyon" naar hun meening over de positie en houding van Frankrijk had ge vraagd, behoorde ook de heer Vliegen, oud-lid van de Tweede Kamer en wet houder van Amsterdam. Deze bracht in zijn antwoord hulde aan den geest van opofferingsgezindheid en de eendracht van Frankrijk, die de wereld hebben bewaard voor de ramp van de hegemonie van Duitschiand. JDeitseïiö era ©osêesarsjkfcch©- (IcsarteiErs. Twee Duitsche deserteurs zijn te G'aner- brug over do grens gekomen. De één, vroeger Hollander, dia hi9r zijn diensttijd "bij onze marine had volbracht, was vóór den oorlog als Duitscher genatu raliseerd en werd toen in den rok van Keizer "Wilhelm gestoken. Na een langdurig verblijf aan het front, had hij een kort verlof verkregen, dat hij benutte om de plaat te poetsen met den anderen, een jongeling, die morgen moest vertrekken, en die, hoewel zijn famiie reeds naar Holland trok, werd vastgehouden voor den militairen dienst. Te Winterswijk zijn Maandag" en Dinsdag morgen zeven Duitsche en negen OoSteo- rijksche deserteurs over de grens gekomen, 't War-ju allen personen tuszehen de 20 en 45 jaar, waarvan enkelen reed? 'n paar maal aan het front hadden ges aan. Ze had den echter .een afschuw van dei strijd. De laatste dagen zijn b.'j Vqnlo ze? DJt- sche„ soldaten hun toevlucht komen zoeken in ons gastvrije Holland. Zij waren in troepjes van drie de grens over weten te komen, niet zonder veel moeite. Volgens hun verklaring had het hun verbazend veel moeite gekost, om de Duitsche wachtposten, die strenge bevelen gekregen hebben, te verschalken. Het zestal, dat in een café zijn blijde weerzien vierde, was over „den Krieg" slecht te spreken. Twee deserteurs werden bij St.-Anna t.r Muiden gevangen genomen, op het oogen- blik, dat ze naar Nederland wilden vluchten. Zo stonden reeds in bergerkleeiing ea wil den voor hun ontsnapping over den draad van een ladder gebruik maken. Beiden z ju naar Brugge gevoerd. ILigae vau raenia'aSe lan<Sca&. Op een, den 29 Juli j.l., te Amsterdam gehouden vergadering, is opgericht de Ne derlandsche afdeeüng van den Bond van Neutrale Landen, gesticht door Louis Ma con, Curger van Genève, directeur van de Cor- resjjondancc Helvétique, eere-vcorz tter Theodore Roosevelt, oud-pre -ld ent der Ver- cenigde Staten van Noord-Amerika. Deze bond beoogt, van - ingezetenen van neutrale landen geenszins moreele neutra liteit. Hij ziet integendeel hc-t groole gevaar in het op overheersching gericht streven van Duitscliland en in de tegen zijn begrip pen van menschelij'kheid indruischende be ginselen, welke ten gronds'ag liggen aan het heden 'aagsche Duiische denken en streven. De Bond stelt zich ten doel: lo. De beginselen van het Volkenrecht te verdedigen, wier handhaving den hoog ster. waarborg in zich sluit voor het behoud van de onafhankelijkheid der 'Staten en de erkenning hunner rechtmatige belangen. 2o. Voortdurend strijd te voeren tegen elk pp overheersching gericht streven van ecnigen Staat, men denke aan het Prui sische militarisme, en zich te verzetten tegen eiken aanslag van groote mogendheden op kleinere Staten. 3o. De internationale verdragen te verde digen welke, zooals ten duidelijkste geble ken is, door Duitschiand gedurende dezen, oorlog geschonden zijn bij zijn optreden te genover België en Luxemburg. 4o. Zich, in alle neutrale landen, te ver zetten tegen elke poging van vreemde mo gendheden tot uitbreiding van haar oeeono- mischen invloed, welke door een daarmede, rechtstreeks, of zijdelings, gepaard gaande bedreiging met geweld, zelfs in vredes tijd, het karakter mocht aannemen van een poging tot of voorbereiding van eco nomische of politieke annexatie; en, in ver band daarmede, elke oneerlijkheid op com mercieel of industrieel gebied, waarvan neu tralen Het slachtoffer mochten zijn, krach tig tegen te gaan. Het streven van den Bond, die zich op een algemeen humanitair standpunt plaatst, is vr(j van alle haat jegens eenig bepaald volk. In het voorloopig hoofdbestuur hebben zitting vertegenwoordigers van Argentinië, Brazilië, Peru, Ver. Staten, Roemenië (o. m. Take Jonescu), Spanje, Zwitserland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Griekenland (o.m. Venizelos) en Nederland. In. het bestuur der afdeeling Nederland hebben o.m. zitting: dr. P. J. H. Cuypers, eere-voorzitter, te Roermond, prof. J. F. Nierrneyer, voorzitter, te Utrecht, mr. J. Baart de la Faille, secretaris (binnenland) en penningmeester, te Amsterdam, G. Walch, secretaris (buitenland), te Amsterdam, dr. Alphons Diepenbrcck, te Amsterdam, Typ H. van Eeghen, te'Amsterdam, mr. H. Louis Israels, te Amsterdam, Louis Raemaekers, te Haarlem, prof. dr. Hector Treub, te Am sterdam en C. W. II. Verster, te Driebergen. Meerenmeerwordenbosschön en parken en andere particuliere terreinen voor het publiek gesloten, voornamelijk we gens de voortdurende ergernis, die ue eige naars ondervinden van de slechte gewoonte van het publiek, om papieren, vruchtenschil- len, doozen, enz., achter te laten op plaat sen. waar men medegebrachte levensmid delen of iets dergelijks genuttigd heeft. Ten einde dit euvel zooveel mogelijk te bestrijden, heeft de Alg. Ned. Wielr. Boni een grooto fraaie plaat, in kleuren ge drukt, laten vervaardigen, die bestemd is om in stations cn in het algemeen op door het publiek veel bezochte plaatsen te wor den opgehangen. Deze plaat zal stellig de aandacht trek ken. En wil men een oogenblik er goed naar kijken? Dat is voldoende, want dan is men voldoende doordrongen van het kwaad en zal mc-n wel behulpzaam zijn bij dc bestrijding van de kwaal. Te Tilburg z ij n gistermid dag twee militairen, bestuurders van een met twee paarden bespannen wagen, aan 'n groot gevaar ontsnapt. Toen zijn over den overweg S.S. op den Bosschenweg reden, kwam eensklaps een personentrein aanstoo- men De wagen werd nog door de machine aan het achtergedeelte gegrepen en ver brijzeld. Door den schok warden de militai ren van den bok geslingerd, terwijl de paar den mede op den grimd sloegen. Een aer mi litairen bleef bewusteloos liggen. Er was verzuimd den overweg voor den in aan tocht. zijnden trein te sluiten. Tusschen N ij m e g e n en T i e 1 ligt in den linker Waalband ijk ingegraven een elcctriséhe kabel. Een werkman, die het vierkanten van den dijk moest voorbereiden, peilde zoo diep, dat hij op vijf plaatsen den kabel lek stiet, en zoodoende oorzaak was, dat er in twee dagen door de fabriek van den heer Van der Worp te Druten niet k^n worden gewerkt. Een eisch too schadevergoeding zal wor den ingesteld tegen het. bestuur van liet Polderdistrict Maas-Waal, op Vens last de- werkman zijn arbeid verrichtte Een soldaat to W aspik, onder 't marcheèren door de hitte bevangen is plotse ling waanzinnig geworden. Hij loste enkele schoten, gelukkig zonder iemand te raken. Nadat de man was overmand, is hij naar 't hospitaala overgebracht. Het grasge'wasin Waterland wordt, schrijft het ,N. v. d. D." voortdurend beter. In verschillende perceelen weiland waarin nog niet gewerkt was is men thans i bezig met lioóïen. Verblijdend is dat de oogst beter is dan men vc-rwaeht had. Gisteren is te Hilversum aan den Ouden Eu ijk weg ongeveer .1000 vierk. M. heide verbrand. De heide is vermoedelijk aangestoken door W. te C. Gisteravond is een 11-jarige knaap te Amsterdam, die in gezelschap zijner moeder in hc-t Noord-Hol iandsch kanaal aan liet visschen wa-s, doordien hij struikelde te water geraakt en na onge veer 12 minuten door een a-gent van politie bewusteloos daar uit opgehaald. Nacb-t getracht was de levensgeesten op to wekken is de knaap naar het Wil hei- mi nagas thuis overgebracht alwaar slechts de dood kon worden geconstateerd. Door een rechercheur van po litie te Amsterdam is aangehouden een 46-jarige vrouw en haar 13-jarig doch tertje verdacht van zakkenrollerij van twee bankbiljetten van f 1000 op 31 Juli gepleegd in de Kalverstraat Te Coevorden is gisteren de 17-jarige Hendrik B. tusschen de buf fers van twee spoorwagens, die aan elkaar gekoppeld zoude-n worden, doodgedrukt. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Peopend Tan 's morgens 9—12 uur on doa middagj van 2—6 uur eTADSTIMMERWERt. TELEFOON 117, AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 aank. bouwk. teekenaar, i kantoorbediende, 1 jongste kantoorbediende, 2 metselaar®. 1 schilder, 2 letterzetters. 1 sigarenmaker, 1 koetsier. 1 nacht waker, 1 schipper, 2 reizigers, 2 loopknechten. 4 losse werklieden, 1 v.erketen, 2 naaisters, 1 dienst bode (dag en nacht) 1 jongste kantoorbediende (meisje). BUITENLANDSGHE BERICHTEN. Op den avond vap. den 30sten Juli is op den Donau bij Boedapest een boot, waarin 36 k 40 personen gezeten waren, omgeslagen. Tien der opvarenden zijn verdronken. De heldin van den dag is tegenwoordig in Parijs een jonge Chitieesche vrouw. Ze heet juffrouw Tohong, is 24 jaar oud en af komstig uit Kanton, waar haar vader minis ter was. Deze Chineesche is de eerste Azia tische vrouw, die aan een Fransche hooge- echool gestudeerd heeft Onlangs promo veerde ze tot doctor in het Fransche recht. In het dorp Trzepowo, bij Plozk, is eeni ge dagen geleden des middernachts in een boerderij brand uitgebroken. Toen de be woners naar buiten wilden vluchten, bleek, dat de deuren vastgespijkerd waren, zoodat twee vrouwen, zes kinderen en twee dienst meisjes in de vlammen omkwamen. Men meent met een wraakneming te doen te hebben. De in Egypte overleden Griek Batikiotu heeft zijn vermogen, hetwelk meer dan een millioen drachmen bedraagt, nagelaten ten behoeve van de uitbreiding der Grieksche vloot. Een bootongeluk op dc Spree. In de omgeving van Berlijn had op de Boven-Spree een ernstig ongeluk plaats. Uit de berichten in de Berlijnshe bladen blijkt het aantal slachtoffers gro'oter. De ramp gebeurde op het riviergedeelte dat den naam draagt van „Langen See", bij Grünau. De motorboot, die door het stoom schip „Hindenburg" doormidden werd ge varen, had ongeveer 50 Zondagsuitgangers aan boord. Ze zonk binnen enkele minuten. Alle passagiers raakten te water, slechts een 20-tal kon zich redden. Onder de 30 verdronkenen-waren ook verscheidene kin deren. Het schijnt dat ook de motor is ont ploft. Het ongeluk gebeurde Zondagmiddag om kwart voor vieren. De motorboot stak van G run au de rivier over naar Schmetter- lingshorst. De passagiersboot „Hinden burg" kwam van den kant van Berlijn. Bei de bestuurders hebben blijkbaar gemeend, elkander te kunnen passeeren en er werd geen vaart geminderd. Toen de motorboot dwars-voor de „Hindenburg" kwam, bleek het, dat er aan uitwijken niet meer te den ken viel. De „Hindenburg" sneed de mo torboot doormidden en liep over de beide -zinkende deelen heen. Er werd een luide knal gehoord, men zag de beide van elkan der gescheiden deelen van de motorboot nog even boren water komen( en toen zon ken ze onmiddellijk weder in de diepte. De tent van de motorboot maakte het red dingswerk vrijwel onmogelijk. De schipper van de motorboot en zijn zoon, die voor hem aan 't stuurrad stond, zijn beiden verdronken. De kapitein va.n de „Hindenburg" verzekert, door bellen tijdig te hebben gewaarschuwd en schrijft 4e ramp toe aan de onervarenheid van den schipperszoon. £>e krasail vara Tatoi. Over den brand in het slot van Tatoi deelt de „Giornale d'It alia" de volgende bijzon derheden mede: De boschbrand brak in de eerste middag uren uit; onmiddellijk stelde men den ko ning er mee in kennis, doch, daar er des zomers'dikwerf boschbranden in Attika voor komen, achtte de vorst dit niet van groote beteekenis. Eensklaps stormde een gendarme den tuin van het slot binnen en riep de ko ningin, die daar wandelde, toe, dat het vuur het paleis met de snelheid van den wind naderde. De koning werd gewaarschuwd; deze steeg met de koningin en prins Paul in een auto en reed naar den brand toe door een tweeden auto met officieren gevolgd. Weldra waren beide auto's door vlammen omringd, waarop do koningin en de prms uit den wagen sprongen en door liet eenige, nog niet brandende bosch ontvluchtten. De koningin liep naar do villa terug en redde de beide prinsessen. 'Intusschen waren do ko ning, zijn gevolg en de twee chauffeurs ge heel door de vlammen omgeven. Toen her innerde de koning zich, dat naast de straat een zes meter diepe kloof waszonder te aarzelen sprong de vorst naar beneden een officier en twee soldaten volgden het voor beeld. Bij de sprong verstuikte de koning zijn voet en werd daarop per auto naar het slot van Kephissda gebracht. De andere of ficieren en de beide chauffeurs zijn ver brand. Een Ei tellener-kathedraal in Cairo. Te Cairo zal np.de plaats van de oude An- gelicaansche kerk, die niet meer voor de godsdienstoefeningen gebruikt kan worden, een „Kitchener "-kathedraal worden ge bouwd Het initiatief daartoe is genomen door den bisschop te Jeruzalem. De onkos ten zullen uitsluitend worden gedekt door vrijwillige bijdragen uit het Britsche rij'k. Japanners in Mexico. Do New-York Sun" bevat oen zonder ling bericht uit San-Antonio (Texas). Do Mexieaansohe regeering zou beslag hebben gelegd op de staalfabrieken te Monterey en daar Japaaische arbeiders gebruiken voor do vervaa rdfiging van oorlogsmate riaal voor het Mexicaaoscho leger. Verder zou een trein met negen wagons vol Japan- sche soldaten to Shi Hua Hua zijn aange komen, welke doel zullen uitmaken van de Mexieaansohe troepen. Zij 6tonden onder bevel van zes Japansobe officieren. Draadlooze stations in het verre Oosten. De Japansche regeering richt in de na bijheid van Tokio, in Funabaskir een groot draadloos statiën op. Het zal dienen voor een geregeld marconi-telegrafisöh ver keer met de Vereenigde Staten. De Fran sche regeering heeft haar draadloos station Tschili, dat hoofdzakelijk in verbinding staat met Sidney, Zuid-Amerika, Honoloe- loe, San Francisco en Cochin-Cbina en ook met de Antillen. Dc toestand in Bulgarije en Turkije. Een neutraal persoon, die uit Turkije en Bulgarij te Salonika is teruggekeerd, heeft bijzonderheden over den toestand in die lan den medegedeeld. Hij vertelde dat men er zoo goed als geen brood, suiker, koffie of rijst kan bekomen. In de provinciën wordt ontzettend geleden. In Bulgarije is de ontevredenheid alge meen} de levensmiddelen gaan alle naar de Duitschers en ten gevolge daarvan lijdt heb volk groot gebrek. Verschillende arti kelen zijn in het geheel niet meer te verkrij gen en eerste levensbehoeften worden slechts tegen zeer verhoogden prijs verkocht. De antipathie tegen de Duitschers is er alge meen. Het volk ziet thans in, dat het mis leid is en bemerkt dat het in een verschrik kelijke impasse geraakt, waar geen uit weg uit te vinden is, dan slechts ten koste van groote offers. De genoemde reiziger be vond, dat deze toestand overal zoo was in Bulgarij en Turkije. Den .smaak te pakken. Een der bestuurders van den „Zentral- verband Dcutscher Industriëlen", de staat huishoudkundige Steimann Bucher, heeft onlangs een brochure uitgegeven, waarin o.a-, deze zin in voorkomt: „Het vreedzame Duitsche volk, dat veer tig jaren lang geen oorlog heeft gevoerd en zich al dien tijd met den rustigen, geduld- eisehenden vredesarbeid heeft tevreden ge stold, heeft nu, dat Jeunnen de vijandelijke volkeren zich voor gezegd houden, om zoo te zeggen de braadlucht geroken en den smaak van den oorlog te pakken en het zou zeer goed kunnen zijn, dat het voortaan geneigd was, zich meer dan tot dusverre in het oorlogshaödwerk te oefenen of zelfs voor loopig naar do een of andere zijde, bijv. te gen den „beheerseher der zeeën", oen voort- du renden oorlog te voeren." Een Italiaanschc duikboot vermeesterd. De Italiaansche duikboot „Giacinto Pulli no" is in liet noordon van de Adriatische Zee in handen der Oostenrijkers gevallen en bjjna onbeschadigd naar Pola gesleept. De gekeeie bemanning, 3 officieren ea 18 man, is ongewond gevangengenomen. Dc eerste 100-0 vol. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct." Sinds Duitschiand op 18 Februari 1915 den duikbootoorlog aankondigde, zijn er door de Duitsch-Oostenrijksche duikboot- vloot 1000 schepen in den grond geboord. Daarvan waren in totaal 620 Engelsche, Van dezp 620 schepen behoorden er 569 tot de handels- cn 51 tut de oorlogsvloot, n.J. 6 kruisers, 16 hulpkruisers of transport en proviandschepen, 5 torpedobooten, 2 kanoimeerbooten (Egyptische) 4 mijn ve gers, 1 torpedo vernieler, 1 lichtschip, 1 duikbootjagor, 2 mijnleggers, 1 adviesjacht en 8 wachtschepen. Van de 569 handelsvaartuigen waren 358 stoomschepen, 19 zeilschepen, 127 stoom- treilers, 54 andere visschersvaartuigen en 1 motorboot. Frankrijk verloor 74 schepen. Daarvan waren 43 stoom- en 13 zeilschfepen. Onder de stoomschepen was een Tunesisch. Ver der 3 treilers en 15 schepen van. de oor logsvloot, n.l. 3 transportschepen, 3 on derzeeërs, 2 kruisers, 5 hulpkruisers, 2 torpedobooten en 1 torpedojager. Een der getorpedeerde Fransche sche pen, de „Portugal" deed dienst als Rus sisch Roode Kruisschip. Yan Rusland werden in den grond ge boord 41 schepen,, waarvan 14 stoom- en 15 zeilschepen, 12 schepen behoorden tot de oorlogsvloot, n.l. 2 mijnleggers, 2 tor pedobooten, 4 transportschepen, 3 kanon- neerbooten en 1 hospitaalscbip, de „Pe riode." Italië heeft vooral de laatste maanden veel schepen verloren. In 't geheel waren hc-er 69, teweten 34 stoomschepen, 23 chepen. en 1 motorschoener, bene vens 12 schepen van de oorlogsvloot: 3 kruisers, 2 hulpkruisers of transportsche pen, 2 torpedobooten, 1 torpedojager en 4 duikbooten. België verloor 8 stoomschepen, 2 trei lers, 1 vischsloep en 1 lichter, samen 11 schepen. Zooals steeds blijft Noorwegen an de onzijdigen bovenaan, wat de verliezen be treft. Het zag-80 schepen verloren gaan, n.l 51 stoomschepen, 26 zeilschepen, 2 motor schoeners en 1 lichter. Zweden neemt de tweede plaats niet meer in, maar Dene marken, dat 22 schepen verloor, n.l. 17 stoom- en 5 zeilschepen. Zweden komt nu in do derde plaats met 20 schepen (15 stoom- en 5 zeilschepen). Van Griekenland werden 7 stoomschepen in den grond ge boord, van Spanje 8 van Portugal 1 schoe ner. Japan moest ook 5 stoomschepen ver liezen. Waren van Nederland tot dusver 3 sche pen getroffen („Katwijk", .„Medea", Ar temis", waarvan 't laatste schip behou den bleef) in de laatste maanden zijn daar 7 bijgekomen. In den grond geboord wer den dc „Tubantia", Palembang" en de „Berkelstroom", terwijl de „Eemdijk" en „Rijndijk" en de schoener „Elzina He lena" konden worden binnen gesleept. Van onze visscbersvloot ging de stoomlog- ger „Geertruida" verloren. Van Amerika ging 1 stoomschip verloren, (5 andere ge troffen schepen bleven behouden), Brazilië moest ook een stoomschip verliezen, de „Rio Banca.". Zoo liggen dus 1000 schepen binnen an derhalf jaar tijd op den bodem der zee. 't Werk van tientallen jaren, vervaardigd door tien duizenden arbeiders, ingenieurs, teekenaars en klinkersEn de schepen ge laden met kostbare zaken of met niet min der kostbare lecensmiddelen. Wanneer zal aan dezen tijd met zijn vreeselijke ver nielzucht een einde komen? Wanneer zal de oorlog eind "gen De „Daily Express" heeft verschillen del lieden, die van den toestand op de hoogte kunnen zyn, gevraagd, waarneer de' oorlog waarschijnlijk uit zal zijn en publiceert hun meeningen. Een „Amerikaansche groep iinanci rs" schreef: „Volgens Morgan's opvatting is de kans op een epoedigi einde, wel goed, maar niet zeker; de Duitsch-Amerikaansche bankiers daarentegen voorspelden allen nadrukkelijk, dat de volkomen ineenstorting van Duitech- land aanstaande is. Zij hebben van hun bank-relaties te Berlijn bericht ontvangen, dat dezen der Duitsche regeöring reeds heli- ben medegedeeld', dat zij geen gelei 'moer. konden voorschieten en dat binnen drie maanden een algeheele finaücieele ca- tastropho in Duitschiand te wachten is." Dan volgt een militaire meening: „Het gaat niet om het groote offensief," zeide een hooggeplaatst militair. „Op 31 De cember 1915 wisten wij, dat er op iederen meter front tegenover ons vijf Duitschers stonden. Op 28 'Maart van dit jaar stonden er nog maar drie, in plaats van vijf. Ver dun had huh tot op dat oogenblik 350,000 man gekost. Wij zullen hen blijven vernietigen, tot er. nog maar één ipan per meter front over is en dan zal de echte groote aanval komen. In Mei van het volgend jaar zal er ergensi op den weg naar Berlijn wat heef vreeaa^ werk op te knappen vallen." Een marine-commandant zegiê „De zeeslag bij Jutland was een loopend gevecht. Het was niet een strijd op leven en dood met de Duitsche vloot. Onze tegen standers spaarden zich voor een volgende gelegenheid en onze marine gelooft, dat er vóór het einde van den oorlog nog een dag kernen zal, waarop de Duitsche vloot uit haar havens zal komen on tot het laatste schip en den laatsten man met de onzen zal strijden. Wij zullen nog een winter van patrouille- werk door te maken hebben daar kuat ge zeker van zijn." Een munitie-fabrikant verklaarde: „Ik was in een fabriek in het Birming ham-district, waar een bijzonder wapen vVordt gemaakt, een der uitvindingen uit dezen oorlog. De uitvinder zal na den oorlog een schatrijk man zijn. In Mei van het volgende jaar zullen wij iets zien, maar liet einde van den oorlog zal niet vóór den zomer of den herfst van 1917 komen. Bij den chef der artillerie-ofdeoling krijgt men eerst een juiste opvatting omtrent wat er voorvalt. Als men den vermoelelijkeo duur van den oorlog berekent, moet mon niet alleen rekening houden met den stoot door; België heen, maar ook met het bombarde ment dervestingen aan den Rijn. De Duitschers hebben verklaard, dat het Rijndal een even zekere verdediging vormt tegen een inval in Duitschiand, als het Engelsche kanaal voor de Britsche eilan den is. Maar wij maken reed3 de kanonnen voor den inval in Duitschiand." Ten slotte de meening van ee:i vlieger: „Ik kom juist uit Schotland t?rug, waar ik in een onzer nieuwe aeroplanes gevlo gen heb. Het zijn prachtstukken. Wy zijn nog bezig met het probecren van een nieuw type. Wacht maar die in Frankrijk komen. Dan zullen wij „de goederen in Duitschiand afleveren" waar wij maar willen. „Spoedig?" vroeg ik. „Neen, net zal nog wel een poosje duren, maar zij zullen moehelpen bij den eind strijd." 3)o ismulclsdaikbootrii. De Duitsche „Ozean"-reederij heeft aan de handelskamers meegedeeld, dat de han- delsduikbooten voorloopig geen goederen, brieven of pakketten vcor parf.cul eren naar. Amerika meenemen. De Turken iu Cialicië. De oorlogscorrespondent van het „Frem- denblcut/b" heeft een onderhoud gehad met een Turksch officier, dde verklaarde, dat de Turksch e regimenten, die naar Galicië en Boekowina onderweg zijn, uit uitge zochte troepen bestaan, dio voor het grootste gcd'eelte do gevechten aan de Dardamellen hebben medegemaakt en zich tegen do Engclschen bijzonder hebben onderscheiden. Zij zijn bewapend met Mannlichergeweren va.n het nieuwste type. Voor hun vertrek uit Turkije werden zij door den Turkschen minister van Oorlog Enver Pasja geïnspecteerd. Do toroclitstelliug van kapitein Fryatt, Het fusilleeren van kapitein Fryalb heeft een droevige uitwerking gehad. Want nu reeds blijkt, hoe de haat door deze daad, is toegenomen. En minder gemakkelijk zal' de verzoenende hand worden aangenomen, de oorlogsduur is weer verlengd door deze executie. Reeds is in Engeland gesticht een Liga van Britten, met het doei „om den Duitschen keizer en zijn medeplichtigen voor het gerecht te dagen en te straffen voor, den moord op kapitein Fryatt en andere moorden, tegen het volkenrecht." In de Lon- densche city is krachtiger geworden de stroom om de Duitschers voor een aanlal jaren in de ban te doen. Meer is men ge neigd, de Britsche havens gernimen tijd voor, Duitsche schepen te sluiten. En even fel is de haat in Frankrijk voor het terechtstellen van den man, die 28 Maart '15 'n daad deed; tot lijfsbehoud van de opvarenden van zijn schip. Met gemeenschappelijke maatregelen wil men de Duitsche ongerechtigheden straf- fen. De telegrammen-rubriek is alle dagen het bewijs, dat men over dit geval niet zoo spoe dig uitgepraat is. Gecritiseerd wordt de over haaste behandeling, evenals met miss Ca veil, zoodat de Amerikaansche gezant door, Grey in kennis gesteld van wat gebeuren zou, zoodra deze zelf het vernomen had zelfs spoedeis'chend niets kon uitvoeren. Minister Asquith heeft Duitschlands da den aangemerkt als politiek terrorisme, dat ook in België en ïYankrijk tegen de be volking wordt toegepast ,Van meer belang dan van pnrtteulieren is 't, jals Asquith verzekert, dat, wanneer

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2