De Europeesche Oorlog. No. 17310. LËIDSCH DAGBLAD Woensdag 2 Augustus. Persoverzicht. Gemengd Nieuws, Tweede Kamer. Vragen en Antwoorden. FEUILLETON, Het al te goede hart. Oorlog, invaliden en werk gevers. De heer P. H. van Eden, me disch adviseur der Rijksverzekeringsbank, bespreekt in „DE RISICOBANK7', het or gaan der Centrale Werkgevers-Risicobank te Amsterdam, do nuttige taalTvoor de werk gevers bij de beperking van de gevolgen der ongevallen weggelegd. Hij wijst op het vele, dat in de oorlogvoe rende landen gedaan wordt, om de ver wonde krijgers behulpzaam te zijn en hun lot te verzachten. Reeds heeft zich een ze kere georganiseerde toestand gevormd en ook op dit nieuwe gebied gaat alles, alsof het zoo behoort te zijn, in elk geval alsof de tegenwoordige toestand reeds vpel langer had bestaan. Die verzorging der oorlogs gewonden heeft een dubbel doelden ge troffene zelf en de gemeenschap. Yan de verwonden mag -- zegt de schrijver - door de gemeenschap geëischt worden, dat zij zich 200 nuttigj zullen maken als moge lijk is. En de gemeenschap heeft tot plicht om de verwonden zoo ver te brengen, dat zij alle krachten, waarovor hun lichaam en geest nog beschikken, ook gebruiken zullen. Nadat de schrijver nog aangetoond heeft, 'dat vele werkgevers zich uit gemeenschaps gevoel gedrongen voelen om hun werkplaat sen voor hun vroegere arbeiders zoo wijd mogelijk open te stellen, gaat hij als volgt verder Het is te wenschen, dat ook hier een gun stige wisselwerking zal bemerkbaar worden, en dat deze werking niet tot de grenzen der oorlogvoerende rijken beperkt zal blijven. Immers, ook voor onze ongevailenpatiënten wordt de behoefte aan medewerking van den .Werkgever zoo dringend gevoeld. Gelukkig zijn er reeds voorbeelden genoeg aan te voe ren, dat onze industrieelen zich van dezen moreelen plicht ten volle bewust zijn. Maar dat dit bewustzijn algemeen is doorgedron gen, kan, helaas, niet worden beweerd. iWaar moet de arbeider, die niet alleen lijdt aan de directe gevolgen van het ongeval, maar dikwijls nog meer door den vcrslap- penden invloed van gedwongen rusto, 3e noo- dige oefening vinden, waardoor hij zijn veer kracht en arbeidslust terug krijgt, wanneer zijn gewoon arbeidsveld meedoogenloos voor hem gesloten blijft 1 Het is een physiologi- sche onmogelijkheid, om na een geruimcn tijd van nietsdoen, dikwijls in aansluiting aan verzwakkende invloeden van het onge val met opvolgende ziektetoestanden, zie- kenhuis-verpleging, enz., plotseling weer met volle kracht den arbeid te hervatten. De natuür maakt geen sprongen. Het herstel- etellingsproces is juisb merkwaardig om zijn geleidelijken gang. En het mag mogelijk zijn om kunstmatig zekere oefening te doen plaats hebben, toch begrijpt ieder, dat het practisoh onmogelijk moet heefep om eon inrichting zelfs te ontwerpen, waarin voor elk afzonderlijk vak de noodige training zou kunnen geschieden. De eigen werkplaats moet voor den getroffen werkman ook de oefenschool zijn, en waar die werkplaats ook do plaats van liet ongeluk is geweest, mag zij de moreelo verplichting niet van zich worpen, om zich als zoodanig beschikbaar te stellen. Nog eensmogen ook te dezen opzichte de 'ervaringen van dezen harden tijd gezondere 'cn. humanere begrippen meer algemeen in gang doen vinden Do algemeene toestand. Dat we in deze dagen met onze gedachten telkens twee jaar teruggaan, zal wel 'geen bevreemding wekken. En zoo herden- denken we dan nu den dag, waarop vóór twee jaar de Luxemburgsche neutraliteit .werd geschonden en Duifcsche troepen sta tion en regeermgsgebouwen van da hoofd stad bezetten. Uit vrees zeker, dat men zal vergeten, feit de strijd reeds twee jaar duurt, komen «lAg meer autoriteiten ons vertellen, dat Jiet gisteren twee jaar was, waarop do Eoro- peesche krijg uitbrak. Nu zijn 't Frans Jo zef, Poincaré en generaal Joffre. Onnoo- dig te zeggen, dat allen overtuigd zjjn het recht aan hun zijde te hebben en dat ze er zeker van zijn den strijd te. zullen winnen. De communique's muntten uit door lengte, niet door inhoud. Het eenige, wat bijvoor beeld opmerkingswaardig en meldenswaardig is, is dat de artillerie-actie toeneemt, wat doorgaans een aanval aankondigt. En ver der weer veei médedeelingen van weers zijden over het vernielen van vliegtuigen. De Engelsche bladen vertellen,- dat 't niet het rechte vechtweer is. 't 13 da paar laatste dagen te warm. De „Daily News" komt nog met een nieuwtje. De Duitschers moeten een gewel dig offensief in den zin hebben gehad bij het Delvillebosch en Guillemont. Een paar uur van te voren begon het Engelsche ge schut op onrustbarende wijze te werken en 't resultaat was even anders, dan de Duitschers hadden gehoopt, want ze moesten stukken loopgraaf prijsgeven. Men schat het aantal Duitsche divisies aan het w'estotijk "front thans op 122. Een zoo hoog cijfer, hebben we nog niet te. voren geboord. Do Duitschers komen met een lang offi cieel bericht, waarin verklaard wordt, dat de geallieerden eigenlijk niets hebben be reikt en dat ze alleen geweldige verliezen hebben geleden. Ze spreken .er zelfs van 350.000 man. Verder beweren ze, dat hun terreinwinst bij Verdun grooter is, wat van andere zjjde reeds vroeger in tegenovcrgestelden geest is becijferd, waarbij rij sis aanvallers ge ringer verliezen leden dan de verdedigers. Over de laatste Zeppelin-raid naar Engeland vernemen we wat tegenstrijdige berichten. Het officieele Engelsche pers bureau meldt, dat er geen siaohtoffers zjju gemaakt en de schade gering is, terwijl men het Duitsche communiqué eenvoudig belachelijk vindt, wijl daarin gespróken Wordt van een aanval op Londen, waar nie mand iets van een Zeppelin heeft bemerkt. Van kweeën dus één, zegt men: óf de be stuurders wisten niet waar ze waren, óf ze -hebben het rapport opzettelijk vervalscht. De „Voss. Ztg." verneemt echter over Christiania, dat er veel schade is aange richt, vooral te Huil. De bemanning van een in de Noorsche hoofdstad qangekomen schip, zou 'dit hebben gemeld. Er zouden veel dooden en gewonden zijn en inriohtin- gen van militaire beteekenis, wapens- en munitiefabrieken zijn vernield. De mate» rieefe schade zou in de. millioenen beloopen. Moeilijk om hier. uit te maken, wie: gelijk heeft. De officieele berichten van het ooste'- 1 ij k f r 0 n t, zijn ook niet het belangrijkste. De centralen komen ons vertellen van afge slagen aanvallen, van de hopelooze pogin- fen der Russen en deelen ook nog mee, dat 0 legergroep van Von Linsingon in Juni 70 officieren en 10.998 man gevangen nam en 53 machine-geweren bnitmaa'kte. Dit was do maand, waarin de hevige tegenaanvallen bij Luck plaats hadden. Hoeveel in Juli is buitgemaakt en wat de resultaten voor de andero legers zijn, wordt ons onthouden. Het Oostenrrjksche communiqué spreekt nog van ruim 18.000 krijgsgevangenen in Juli ten. zuiden van de Pripet De Russen blijven blijkens hun legerbe- richt vorderingen maken. De centralen zijn in de bocht van de Stochod teruggedreven bij Selitz, "Welitzk en Koehary. Ook zijn ze do Koropiec overgestoken en maakten daar 1000 Oostenrjjksch-Hongaarsche krijgsgevangenen Een bericht uit Genève doet anders ver moeden, dat de Oostenrijkers niet op hun gemak zijn. .Von Linsingen zon nïef een aantal officieren de forten van Przemysl hebben geïnspecteerd.' De bevolking zou de' omgeving dier stad reeds moeten ontruimen. De bruggen over de Bug zijn reeds ver nield met bet oog op een opmarsch der Russen naar Lemberg. Denkt men aan een tweede beleg van Przemysl? De gedachte daaraan moet toch niet aangenaam zijn, want de val dier ves ting was voor Oostenrijk reeds eerder een leelijk verlies. Van den Servischen aanval ver nemen we thans niet veel meer, dan dat die zeer onstuimig is geweest on de Bulgaren uit de door dezen onneembaar geachte posi ties terugdreef. Roemenië blijft toch' jnaar een raad sel. Zoo vertelt da „Corr. dells Sera", dat het land op. punt staat om in |te grijpen en uit Berlijn'deelt men mee, dat er pog 6S3 wagons levensmiddelen voor Duitedhland zij 11 afgezonden en dat verdere transporten zul len volgen. Tégenover dit laatste, voor de centralen gunstig bericht, staat weer de mededeeüng, dat de Bnlgaarsck-RoemeeDSche grens 30 Juli voor alle verkeer gesloten is. Een Deensch koopman vertelt volgens de „Lok. Anz.", dat de algemeens opvatting 'van het volk is, dat de oorlog nog slechte een kwestie van tijd is, al zijn er dan ook veleD, die een oorlog tegen Duitschland noodlottig achten. In Zuid-Rusland zou men de aansluiting van Roemenië reeds als een fait accompli beschouwen. De TurkschRoemeensche onderhandelin gen over ruiling van voorraden, moeten, zijn afgesprongen. En daartegenover staat weer, dat Bratianu zal heengaan en dat er een ministerie-Mar- ghiloman-Carp-Majorescu zal komen Carp is zeer pro-Duitsch naar men weet dat de neutraliteit zal handhaven. Verder is er nog een belangrijk bericht in de „Adeverul", namelijk, dat Rusland in Bessarabië sterke: legermachten samentrekt, met bestemming voor de Boc-kowina. Zou daar niet iets anders achter kunnen zitten? In 'de Koekoekstraat te Utro-eht i3 gisteren een 13-jarig jongetje van zekeren D. uit de Kwartelstraat aldaar, die met andere kinderen aan het spelen was, onder een voorbijrijdenden attto, geraakt en over reden. Aan 'de daardoor opgeloopen ver wondingen is het ventje overleden. Gisteren is te Hendrik-Id o-Am- bacht een 7-jarig jongetje van 0. de V- >n de tijsloot nabjj de haven gevallen en ver dronken. De wed. La n t in g, wonende Drig- Iiovenplaats te Groningen, is dood voor haar bod gevonden. Zaterdag en Zondag was zij door de buren al niet gezien, die gister morgen argwaan kregen en de politie waar schuwden. Twee agenten zijn door. het raam naar binnen geklommen. Te 17 jj k-bjj-D u u r s te de ontstond ruzie lusschen twee 'jongemannen om een vrouw. Da tuist liep zóó hoog, dat de 'een, de arbeider M. v. d. L., den ander, J. v. d. L., met een mes in de: IÏ03 stak en daarna nog eenige di.epe kerven over, het gelaat toebracht. Da toestand van "den getroffene! is zorgwekkend. Gisterochtend is In de Delft-, scha vaart, bji Vlaardingen, een melkschuit' omgeslagen. De inzittenden, de landbouwer M. en zijn 12-jarig dochtertje, zijn ver dronken. Naar het scheen, Beviel het verblijf In de strafklasse te Hoorn niet bij zonder aan 'de militairen J. S. en O. L., althans, ze waren gevlucht. Nog denzelfden dag werden zij bij Purmerend op den Jaag- weg door de politie aangetroffen en inge rekend. Ze waren op weg naar Amsterdam. Onder geleide van twee marechaussées wer den ze weder naar. Hoorn gezonden. Een Belgisch vluchteling, die. te Groningen vertoeft, is, toen hij met feen kind stond in de Padangstraat aldaar en moest uitwijken voor twee op hol geslagen paarden met wagen, in een sloot terecht ge komen. Belden werden ópoedig "gered.- De man was echter ernstig aan het lioofd ge wond en had bovendien een paar ribben: gebroken en is ter behandeling opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Op'deWesterstraatto P. urm er end ontstond een zeer ernstige: vechtpartij lusschen burgers en militairen. Bij deze vechtpartij werd de militair K., van het fort Benoorden Purmerend" door den Purmer- ender G. B. dusdanig met een mes bewerkt, dat onmiddellijk geneeskundige! hnlp moest worden ingeroepen. Nadat de wonden waren gehecht, kon de militair naar zijn fort vertrekken, terwjji tegen den messentrekker wegens mishande ling proces-verbaal werd: opgemaakt. Maandagmorgen is bij Lent uit 'de Waal opgevischt het Iqk van een naar schatting 40-jarige vrouw, blijkbaar een Duitsche. Het lichaam verkeerde reeds in staat van ontbinding. Bij het zwemmen in de h'aven van Middelharnis is de 26-jarige Montsy, uit Bergen-op-Zoom, verdronken. De veronge lukte zou bij het zwemmen onder invloed van sterken drank zijn geweest. Onder de varkens bij Benne- b'roek begint de gevreesde vlekziekte te heer- schen. Enkele beesten stierven er reeds aan. Een Dnit3che geïnterneerde, die in het gesticht „Duftr en Bosch" te Castricum werd verpleegd, wist eenige dagen geleden te ontsnappen. Daar hij nergens anders bekend kon zijn dan te Bergen en onmiddellijke omgeving, was de politie van oordeel, dat hij zich in de Berger duinen of bosschen moe3t schuil houden. Zij werd in dit vermoeden versterkt doordat de laatste dagen in verschillende woningen ingebroken was en voornamelijk eet- en drinkwaren wer den ontvreemd. Maandagavond laat is het den gemeenteveldwachter van Bergen en een Rijksveldwachter gelukt onder SchoorI den Duitscher te pakken tei krijgen. Het bleek, dat hij, om zich min of meer onbe kend ta maken, uit het hotel „De Rustende Jager" te Bergen, een slappen deukhoed had ontvreemd en tevens een jas van den kellner, dia toevallig deze jas eenige dagen had opgehangen. Zijn schoeisel had da Duit scher bij een schoenwinkelier te Bergen gestolen. Onder goed geleide' is hij weer naar Cas tricum getransporteerd. Omtrent het vermoeden van eon vergiftigingsvoorval te IJmuiden, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Reeds Van Zaterdag op Zondag gevoelde de heer J. Kaptoyu zich onwel en had on ophoudelijke neigingen tot braken. Zondagavond kreeg bij hevige aanvallen en werd een dokter ontboden. Niet- lang na dat hij door den dokter was onderzocht, overleed hij en deden de blauwe vlekken op zijn lichaam het sterk vermoeden opwekken, dat zich hier een vergiftigingsgeval had voorgedaan. De politie werd door den arts met het raadselachtige geval in kennis ge steld, die op haar beurt de justitie uit Haarlem op de hoogte van het gebeurde stelde. De' politie deed het huis aan de Bik en Arnoldkade onderzoeken en liet een post neerzetten voor de woning, opdat niemand zonder toestemming binnen kon gaan. Door het parket uit Haarlem, werd in tegenwoordigheid van een scheikundige en een plaatselijken arts een grondig onderzoek ingesteld. Eenige personen en familieleden werden gehoord over dit geval, doch zonden eenige opheldering, öp fast van de justitie is "het fijk naar Haarlem overgebracht voor ee:n gereclUelijk onderzoek. Gistermiddag is een vjjfjarig jongetje van C. Y. te Alkmaar, aan den Yoormeer spelende, te water geraakt in het Noord-Heli. Kanaal, waaruit het levenloos werd opgehaald. Gistermiddag is bij het fort De Liede, bij Haarlem, bij het baden een mili- "tair verdronken. De man kon niet zwemmen hij was afkomstig uit Groningen, gehuwd en vader van één kind. Bij de politie is aangifte ge- daan, dat van een dame in de Kalverstraat te Amsterdam twee bankbiljetten van f 1000 werden ontvreemd. Gistermorgen geraakte te Coevorden een zekere H. Bekman, bij bet halen van wagens van het havenspoor aldaar, tusschen de buffers bekneld en werd dood gedrukt. Een dezer, dagen ontmoette de politie te Hilversum des avonds laat in de Kerkstraat een meisje, als dienstbode ge kleed, dat zich zeer zonderling aanstelde. Men nam haar mede en waarschuwde den politie-dokter, die constateerde, dat het meisje niet goed bij het hoofd was. "Het bleek een Duitsch meisje te zijn, dat met haar mevrouw in een pension te Hilversum vertoeft én krankzinnig was geworden door het bericht van het sneuvelen Iiarer drie broeders. De pngelukkige is naar de kliniek te Utrecht overgebracht. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vraag van den heer Yan JVjjnber- bergen, betreffende de indiening van eer Sveteontwerp tot verbetering der onderwq- zerssalarissen (ingezonden 27 Jnli j.l.) Kan, nu de bc-handeling der belasting- ontwerpen een goed eind gevorderd is, en de geldmiddelen ruim vloeien, de indiening van een wetsontwerp tot verbetering der onder- wjizerssalarissen worden te gemoet gezien, zóó tijdig, dat het nog in deze vierjarigs periode kan worden in behandeling genomen en afgedaan? heeft de min. van binnenlanu'sche zaken het volgende antwoord ingezonden: l)e financieels toestand is niet van dien aard, dat de indiening van een wetsontwerp tot verbetering der onderwijzerssalarissen vooralsnog in uitzicht kan worden gesteld. De heer Scheurer heeft d.d. 19 Juli de volgende vragen ingezonden: Is het bericht juist, dat binnenkort de afkondiging te verwachten is van een nieuwe (algemeene) subsidieregeling voor het bij zonder Inlandsch onderwijs? Is de minister bereid, in het bevestigende geval, het ontwerp dezer regeling aan de Kamer over te leggen? De minister van koloniën heeft hierop ge antwoord: Het bericht, als zonde' binnenkort de af kondiging zijn te verwachten van een nieuwe (algemeene) subsidieregeling voor het bij zonder inlandsch onderwijs, is niet juist. De minister is nopens de te dezer zake door den vorigen gouverneur-generaal ingedien de voorstellen met den nieuwen landvoogd in overleg. De tweede vraag kan in verband hiermede onbeantwoord blijven. KUNST, LETTEREN ENZ. Nat. Hist. Mnsenm. Naar wij vernemen heeft dr. F. J. M. Hey- laerts, bekend geneesheer te Breda, di* naast zijn drukke praktijk nog tijd vond de entomologie te beoefenen en een uitgebreide verzameling insect en bijeen te brengen, de zer dagen zijn hoogst belangrijke collectie insecten, benevens zijn kostbare bibliotheek, aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Histo rie te Leiden ten geschenke gegeven. Door deze schenking is de verzameling van 's Rijfer Museum met vele duizenden insecten ver meerderd en is de ccdlectic-Heylaerts, waar aan de schenker zijn gcheele leven gewerkt heeft, gelukkig voor altijd voor de weten schap bewaard gebleven. Moge dit voor beeld door vele verzamelaars in ons land na gevolgd worden. Een iiïcmv© EembriïinU. Jan Veth schrijft o.m. aan de ,,N. R. Ct.": De kunsthandelaars ASscher en Koetser te Amsterdam hebben onlangs* uit Engeland een vrij omvangrijk schilderij (pirn. 100 bij SO c.M.) meegebracht, voorstellende een Si meon met het kind en Maria, en waarin zonder moeite een late Rembrandt valt te onderkennen. Het tot dusver onbekend ge bleven -stuk leek aanvankelijk in een vrij ontredderden staat te zijn. Kennelijk is het doek vroeger door een' onkundige hand ge doubleerd en had liet daarbij sterk opbollende kreukplooien opgedaan. Men heeft het nu voorzichtig wat in orde gebracht, en eenige grootero en kleinere stopsels (echter bijna nergens de edeler deelen rakend) daargela ten, blijkt de mooi gecraquelesrde oud§ verf laag vrijwel ongedeerd. Menig museum,-schil derij, dat er heel wat gaver uitziet, is jn werkelijkheid veel minder intact-. Vraag: Wat is de goedkoopste en kort ste reis, per spoor of per boot, hoeveel be dragen de kosten daaraan verbonden van Gorkum naar Waalwijk (in de maand Augus tus)? A n t w o o rd Een boot Gorinchem-Waal- wij'k is ons niet bekend, wel Gorinchem- Drunen. Per spoor kost deze reis 3de klasse f 1.15 enkele reis. Roman naar het Duitsch van MARIE DIERS, (Nadruk Verboden), EERSTE HOOFDSTUK. Dokter Gropius was plotseling aan een beroerte gestorven. De sensatie in de provinciestad, waarin hij bijna twintig jaar had gewerkt, was groot. Er waren dan ook velen, die dit plotseling uiteinde reeds lang voorspeld hacMen. Het gestel van hun dokter had hun reeds heimelijk zorg gebaard, want hij was klein en gezet, had een korten, vleezi- gen hals en leed dikwijls aan congestie. Die volbloedigheid was zeker ooic de oor zaak van zijn in do stad bekende grofheden. Hij had daarmee de voornaamste en fijn- gevoeligste dames van zijn practijk niet Ontzien. Maar in zijn grofheden stak een geheime kern, die ze over 't algemeen sym pathiek maakten. Men vertelde die in gezelschap 'lachehd verder en vele van zijn norsche, gepeperde aardigheden kregen het karak ter van gevleugelde woorden. Als hij van Onder zijn borstelige wenkbrauwen, over zijn bril heen, evengoed iemand van stand Sals een plompen boer fixeerde en hun dan rijn reeds met beven verwachte, onver bloemde ruwheden in 't gezicht wierp, dan [Werd hem dat niet ernstig ten kwade ge- Huid. Hij was nu eenmaal „de oude Gro- i^us". Die kou; zioh veroorloven wat hem oeddaohtfc 1 Deze algemeene weerloosheid tegenover den ouden dokter hacl echter een dieper liggende oorzaak. Er was geen kind in den omtrek van vier mijlen, dat niet wist, welk een zacht liart de oudo brombeer onder zijn ruwen buitenkant bezat. Hij leefde immers slechts voor zijn patiënten! Zijn eigen wel zijn was hem totaal onverschillig. Of het nacht of dag, koud of warm was, had hij levenslang nauwelijks geweten. In dat op zicht konden zijn patiënten met hem doen wat rij wildenhij zou op de handen naar hen zijn toegeloopon, als zijn voeten hem niet hadden kunnen dragon. Om zulke -din gen werd hij ook nooit grof, slechts als „zijn luitjes", zooals hij ze noemde, zich tegenover zichzelf bezondigden. Zijn weldadigheid ging tot. in het be lachelijke. Het hacl er dikwijls veel van alsof hij de waarde van het geld niet kon. de. En daartusschen gaf hij dan onverwacht weer blijk van een soort bocrensluwhedd. Hij liet zich dan ook door geraffineerde speculanten niets wijs maken, maar waar hij zag, dat hulp noodig was, werd-hij een groot kind, dat alles weggeeft, wat het in handen heeft. Bij hem thuis zag het er dan menigmaal bedenkelijk uit. Zijn eerste vrouw huilde dikwijls een beetje, als zij van hem in 't geheel geen geld kreeg om iets ordente lijks te koken, en lachte weer, als zij hoor de hoe. hij 't had verdaan. Maar in de laatste: vijf jaren van zijn praktijk werd hij rijk. Hoe dat kwam, wist- hij niet te zeggenhij had geen tijd om boek te houden. Het geld werd hem eenvoudig in huis gestuurd. Maar toen was zijn allerliefste eerste vrouw or reeds lang niet moer, om zich er over te verheugen. Zij had hem de kleine, bruin- oogige Ren ate achtergel aten en was naar buiten, naar den stillen tuin. -buiten de stadspoort gegaan. Toen hacl zij haar lie ven vent", kaar „dwarskop" en haar ,-,dom- men Hans" toch geleerd, om gedurende vele lange, donkere maanden meer aan zichzelf te denken en aan zijn eigen gevoe lens dan aan al zijn „luitjes". Het tweede huwelijk-, dat Gropius verschei dene jaren later sloot, was bijna oorzaak, dat vele menschen hem niet begrepen. Hij nam een reeds niet meer jong meisje uit .een arme ambtenaarsfanhlie, dat, riekelijk en niet zeer ontwikkeld, zichzelf piet verder, helpen kon en voor wie hjj beide ouders, die kort na' elkaar in een typhus-epidemie waren gestorven, niet had kunnen redden. Misschien beschuldigde hij rich ook', dat hij jets verzuimd had, want hij had het toen overmatig druk, kon nauwelijks al rijn zie ken bezoeken, on besloot pas later, tijdelijk1 een Assistent te nemen, omdat hij zijn pa tiënten hoogst ongaarne uit handen gaf. Hoe het zij, hjj 'vroeg het wanhopige meisje op rijn knorrigsten toon, of zp zich' iaan hem toevertrouwen wilde en zjjn vrouw wilde worden. Het meisje deed' preutsch, terwijl zij het in haar binnenste luide van geluk had kunuen uitschreeuwen en zei daarop ja. Men meende ïn het eerst, dat hij!' op het groote, roodblonde meisje verliefd was ge raakt, en vond, dat dit niet voor zijn smaak pleitte. Langzamerhand echter kwam de' openbare meening er achter, dat het hier Weer eens een poets betrof, die zpn goed hart hem had gespeeld; een poets, zeer zeker, die h'em vrijwel de ^grootste domheid van zjjn leven deed begaan. Do altijd druk bezette dagen van doktèr Gropiua brachten1 mee, dat er voor berouw (hebben niet veel tijd overbleef. Wat hp! lfad gedaan, was gedaan, en nu kwam iets anders aan de beurt- Hoogstens sloeg hij zich nu en dan eens tegen het voorhoofd en bromde hardop; „Ik ouwe .gzel," maar dan was 't weer voorbij. Voor nadenken, wat hp anders zou hebben kunnen doen, had hij geen gelegenheid. Toen hij met Doortje Kahle trouwde, was het vrijwel hetzelfde. Hij hield zeker niet nieer van haar, dan hij van zijn andere „arme drommels" hield, maar dat was ook voldoende. Hjj verwachtte ook in het huis houden geen bijzondere heerlijkheden van kind en vrp goede dienstboden gehad. Maar haar. Hij: had altijd goede bonnes voor bet hjj zag nu toch in, dat zij: eigenlijk niet in zrjn huis paste'. Zij w^s lui en hield van opschik. Maar zij- was er nu eenmaal. Hij kon haar; 'niet meer de deur uitzetten. Hp- hield haatl echter binnen do perken, voor zoover dat gfng en schikte zich in hetgeen niet meer te veranderen viel. Hij noemde zich?ei£ hierbij niet eens: „ouwe ezel", want er zijn dingen, die een man doet, en waar over hij als fatsoenlijke kerel geen berouw mag .hebben. En daarmede afgedaan. De menschen kregen toen ook vrede met de doktersvrouw. "Gropius wist, dat, wat hi) eenmaal had gehad, nl. dat zich thuis gevoelen, dat stille geluk, waarvan de aan wezigheid als vanzelf sprak bij zijn Mieze, nu toch niet meer te krijgen was. En hij had dat immers ook niet direct noodig. Hjj leefde eigenlijk immers buitenshuis. Goed dat hij een arm, ongelukkig wurm. gelukkig gemaakt en "haar een thuis bezorgd had. Wanneer lip voor. het eerst 'liad gemerkt, 'dat liet kind het thuis niet goed had, wist hij later niet meer. Renate was toen nog heel klein. Een klein, bruin ding met lange vlechten en een gestreept schoolschortjc. De stiefmama had het niet geslagen en niet gestompt, maar hrj zag toch plotseling, dat het ding geen re sf.tten steun en geen liefde thuis vond en niet van harte vroolijk was. Nu gebeurde, wat daarna t en jaren lang duurde en waaraan de menschen evenzeer gewend raakten als aan alles, wat hun dokter, deed en uithaalde. De kleine Nate werd baars vaders adjudant. Hij nam haar mee of het goed of slecht weer was, stopte haar mee in zijngrooten voetzak en de voetzak scheen met Nate te groeien, want toen zij twaalf en dertien jaar was,* zat zij er nog altijd bij in, totdat het- opeens niet meer ging. Toen zei ze: „Vader, u drukt mij"; emancipeerde zich, voorzag zich van eigen omhulsels cn liet zich door list noch geweld weer in het oude, harige ding stoppen. Het leek wel dwaas, maar het werd ten slotte een gewoonte, dat Nate haar school werk bij haar vader in 'do spreekkamer maakte. Niemand ergerde er zich meer aan, dat men altijd den rug met de lange, bruine vlecht laan de tafel bjj het raam zag. Het schoolmeisje hinderde niemand en niemand' hinderde haar. Maar als zij een kind hoorde huilen of een arme moeder, zacht- hoorde schreien dan kwam zij opeens naderbij, nam het kindje op haar schoot en fluisterde het zachte, lieve woordjes toe, die dikwijls iets^ ongelooflijk kalmeerends hadden, ter wijl zij toch de dochter was van dien boo- zen man met het mes, die zoo'n pijn wilde doen. (Wordt vtovolgdj.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5