Nederland en de Oorlog. N°. 17297 Dinsdag IS Juli. A°. 1916. <£)eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer feestaai uit TWEE Bladen. Eerst© Blad. Officieele Kennisgevingen. UIT ONS LAND. LEIDSCH DAGBLAD PKIJS DEK ABYERTENTIEN: Tan 1—5 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.20, - Eleine advertentien Tan 30. woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer OentB. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1,60} per week. 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week.' S 0.12, Pranco per post o*. 'v 2.-—. HINDERWET. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze tor algemeen© kennis, dat floor hen op heden vergunning is verleend aan N. AENMIJ. on rechtverkrijgenden tot het uitbroidon van de rooTterij en zoutorij in het perceel Haarlemmer- otraat no. 217, Sectio H no. 651., Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA Alt, Burgemeester. YAN STELTEN, Secretaris. Leiden, 17 Juli 1916. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze tor algemeeno kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de N.Y. Httagsolio Melkinrichting en Margarine- fabriek en rechtverkrijgenden tot het opriohtcn van oen Margarinefabriok in een gebouw achter 'het perceel Haarlemmerweg no. 40a, Sectio IC no. 1151 Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AE, Burgemeester. VAN STELTEN, Secretaris. Leidon, 17 Juli 1916. HINDERWET. Burgemeester eu Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea, dor Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan F. KLUIYEES en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een bergplaats van lompen, oude metalen en ledige flessoben, in het perceel Oranjegracht no. 56, Sec tio C! no. 1013. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O, DE GIJSELAAE. Burgemeester. YAN STETJEN, Secretaris.-* Leiden. 17 Juli 1916. LEIDEN, 18 JULI. Twee jubilarissen a.s. Donderdag! En Wol de heeren A. Jansen, thans chef-fitter aan de Stedelijke Gasfabriek, waar hij veer tig jaren geleden in dienst trad, en P. IWak- fcjai, die» een gelijk aantal jaren terug als 'steendrukker in betrekking kwam -bij 'de firma P. Wi M. Trap'. De Centrale R.-K. ICiesvereeniging in hiefc district Almelo stelde' in haar te Almelo •gehouden vergadering definitief candidaafc voor de Tweede Kamer den heer A. H. J. Engels, ambtenaar aan het bureau der K. S. A. alhier. Door de vrijzinnigen Wordt geen candidaafc gesteld. Vanmorgen 10 u. 15 m. liep van een Noord wij'k'sche tram bij het stationsamp'.ace- ment alhier de achterste wagen door het overspringen van een wissel op een ander spoor. Hij kwam terecht tegen twee goede renwagens, welke' echter ziiet ernstig bescha digd werden. De 'tram was gauw tot staan gebracht en persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Gistermiddag zette onze stadgenoot G. Verlint, even zijn fiets neer op de Breestraat, bij1 "het Postkantoor. Hij vertoefde hierin ieenigé minuten. Toen hij buiten kwam, iwas zirin fiets weg. D eg een, die onwettig in het bezit van het rijwiel was gekomen, H. van L., werd echter door de politie opgespoord en is hedenmorgen naar Den Haag overge bracht Salarisacftc der politieagenten, Door K. Bruinsma en R Posthumus, on derscheidenlijk voorzitter en secretaris van do Vereen, van bezold. Agenten van politie „Door Eendracht Saamgcbracht", is in op dracht der op 12 Juli gehouden vergadering hunner Vereen, een adres aan den Gemeen teraad gericht, waarin zij dit College ver- zooken een zoodanigen toeslag op hun loon te willen verleenen, dat zij met hun gezin nen overeenkomstig hun positie kunnen le ven, en dezen toeslag toe te kennen tot hot oogenblik, dat de Commissie tot regeling ■der. salarissen van allo ambtenaren, be ambten en werklieden in deze gemeente, haar eventueele voorstellen door den Baad aldaar niet gewijzigd ziet aangenomen. In"'n bijgaande toelichting leest men o.a. Zelfs, de Commissaris van Politie en ook do Burgemeester hebben blijkbaar ingezien dat er verbetering moest komen, hetwelk adressanten afleiden uit de definitieve, be noeming van enkele agenten van politie, die Dog maar énkele maanden in hun proef jaar diendon, waardoor hun inkomen weer eenigszins werd verhoogd Plet salaris Van den politieagent ter dezer stede is dan ook zoodanig, dat velen hunner naar een burgerbetrekking zouden omzien, ware het niet, dat zij, na het verlaten van den politiedienst, de mogelijke kans beloo- pon in militairen dienst te worden geroe pen, waarvan zij, zoolang zij bij de politie dienen, voorloopig zijn vrijgesteld. Op een aanvangsloon van 11.47 per week is het dan ook niet mogelijk, geschikt per soneel te bekomen en, wat meer zegt te b e- houden, hetgeen door het hier reeds ge signaleerde feit, het plotseling verlaten van den politiedienst, is bewezen. Van twee hunner leden is hun reeds be kend, dat zij hun verlof- en vrije dagen in loondienst hebben gewerkt in het particu lier bedrijf, terwijl hun bij geruchte bekend is, dat enkele collega's reeds het plan over wegen, hun verlof te benutten, om buiten de gemeente liun werkkracht aan te bieden in liet landbouwbedrijf, waar thans loonen worden betaald van 4 en 5 por dag. Deze arbeid is.den agenten evenwel bij instructie verboden, ter wille van het prestigedoch de omstandigheden zijn oorzaak, «dat zij, om in de nooden van hun gezinnen te kunnen, •voorzien, noodgedwongen tot die middelen hun toevlucht moeten nemen. Nagenoeg alle vrouwen van agenten, voor zooverre zij daartoe in staat zijn, trachten door het verrichten van arbeid voor derden iets te verdienen om in de nooden van de gezinnen te kunnen voorzien. In een soortgelijk adres, eveneens verge zeld van een uitvoerige memorie van toe lichting, betuigen de heeren G. van Putten, en K. Frugte, secretaris van "den Bond van Gemeente-politiebeambten in Nederland, hun instemming met bovenstaand verzoete. vana JLeeffstGelem Het „Pb,arm. "WMxl." geeft ruchtbaarheid aan een plan, dat tot nu toe alleen in den boezem der faculteiten bekend was, n.l. om over te' gaan tot opheffing van de pharma- eeutisclie leerstoelen aan de Rijksuniversitei ten te Leiden en te Groningen, met het) doel dit onderwijs aan de Utrechtsche universi teit te concentreeren. In het blad vindt men een nota van prof. J. F. van Bemmelen aan den Senaat van Jde Groningsche universiteit afgedrukt, waarin do. hoogleeraar tegen het denkbeeld de Gro ningsche leerstoel op' to heffen in het bijzon der Verschillende argumenten aanvoert en tevens het stelsel van dergelijke concentra ties in het algemeen bestrijdt. Dat de pharmacie meer dan andere ver wante Vakken rekening zou moeten houden met de eischen der praktijk, bestrijdt de hoogleeraar nadrukkelijk, maar bovendien, zoo doet hij uitkomen, al ware dat juist, (dan) zou dat niets afdoen aan de w'ensclielijkheid eener zooveel mogelijk wetenschappelijke be oefening. In het algemeen zou conc'enlrat'e, onder de leuze Verbetering der speciale opleiding, ujtloopen op een Verminking, die het univer sitair karakter van ons hoog er onderwijs zou schaden en daardoor het peil Verlagen. Werd hiermee eenmaal 'een "begin gemaakt, dan i§ het gevaar, dat geheele faculteiten worden opgeheven, geenszins denkbeeldig. De redacteur van het „Pharm. iWkbcl." wijst er op, dat men oVer een zoo gewichtig plan toch' ook het hoofdbestuur van de Ned. Mjy. ter bev. der Pharmacie wel eens als vertegenwoordiger der Nederlandsche- apo thekers had mogen hooren. Prof. .Van der Wielen te Amslerda-m. acht de thans in Nederland bestaande regeling zeer gelukkig. Bovendien "zou het Utrechtsche pha.'rma- ceutisch laboratorium, dat als zoodanig ,nog niet zoo goed is als het Leidsche, moeten worden uitgebreid. Ook do Groningsche Senaat oordeelt zeer ongunstig over het plan. Prof. Van Itallie, alhier, is mede ten sterkste gekant tegen die voorstellen. ÜIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen weck meld den zich om steun aan 2 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad. 2855 2857 pers. Hiervan werden direct afge wezen 309 Tot 15 Juli waren behandeld 2545 In do afgeloopen week kwam in behandeling 1 2546 pers. Thans worden ondersteund 74 personen. Een Boete- en Bedeiüag. Dd classicaio vergadering van Leidon heeft onderstaand verzoek gericht tot de Algemeene Synode der Ned.-Hcrv. Kerk: lo. De Alg. Synode der Ned.-Horv. Kerk richt© zich in een schrijven tot de Christe- lijko Kerken in de oorlogvoerende landen, waarbij zij onder de meest nadrukkelijke verklaring van vreemd te zijn aan iedere ge dachte van inmenging in den strijd der vol ken zelf, waartoe zij trouwens recht noch roeping heeft, echter uitspreekt, ziende op de ontzaglijke verwoesting, welke nu reeds 2 jaar in een groot deel der- Christenheid, wordt aangericht, verwoesting niet alleen in stoffelijk on maatschappelijk, maar ook in zedelijk, geestelijk en godsdienstig op zicht, zich gedrongen te gevoelen in den naam van den gemeenschappelijk beleden Heiland en Zaligmaker Jezus Christus ern stig te vragen: of tegenover de helaas nog toenemende verbittering, haat en vijand schap onder de volkeren niet krachtiger dan ooit getuigd moet worden van liet beginsel der liefde, dat, steunende op de. erkenning van elkanders recht ook onder volken hecr-" sehen moet; en of, indien dit beginsel soms gansch schijnt ondergegaan, de Christelijke Kerken althans niet verplicht en geroepen zijn daarvan om Christus' wil te blijven "getuigen en om daadwerkelijke toepassing daarvan den weg te banen. 2o. De Synode trachte voor dit zich rich ten tot de Christelijke Kerken in de oorlog voerende landen de medewerking te krijgen van do Christelijke Kerken in ons land, daarbij een termijn stellende, opdat de uit- 'voering niet te groote vertraging daarvan ondervindt. 3o. De Synode richte zich tot de Regee ring onses lands met de vraag, dat een be de- en boetedag worde uitgeschreven, waar op het gaiasche volk de gelegenheid vindt in de verschillende bedehuizen den nood der Christenheid voor het aangezicht Gods te brengen; of indien daartegen bij Regee ring bezwaar mocht bestaan, dat zij dan althans haar medewerking verleen© op een door de Synode in overleg met de andere Christelijke Kerken voor te stellen dag, haar ambtenaren zooveel mogelijk vrijheid van dienst te verleenen, aan de gemeente besturen te vragen hetzelfde te verordenen, dat dien dag de koffiehuizen, herbergen, theaters en andere gelegenheden van ver maak gesloten zullen zijn, inzonderheid de werkgevers te verzoeken den arbeid met be houd van loon zooveel mogelijk te laten rusten. Of indien ook dusdanige medewerking van de Regeering des lands niet- verkregen kan worden, dat de Synode dan, zoo moge lijk in overleg met de andere Kerken, een Zondag bepale, waarop inzonderheid de nood der Christenheid naar voren wordt gebracht en bijaldien aan het eerste voor stel gevolg wordt gegeven, 's Heeren zegen op het pogen om een andere stemming on der de volken te wekken^worde afgesmeekt. Adres inzake Aardappelen-Uitvoer. Door de heeren P. Peereboom en Th. Fontein, res'p. voorzitter en secretaris van de Vereeniging van Leidsche Aardappelen- handelaren, is heden telegrafisch aan den Min. van Landbouw, Handel en Nijverheid namens die Vereeniging leedwezen betuigd met het genomen besluit van 15 Juli j.l., waarbij zoo -goed als alle beschikbare aard appelen werden vrijgegeven voor uitvoer. Daar de eigenheimers, zeggen zij, nog niet geheel voor consumptie geschikt zijn, was Duke of York de eenig aangewezen en door het volk gewilde soort. Nu deze voor honderd procent worden uitgevoerd, dreigt ons de eerste dagen volslagen ge brek aan volk s-a ardappelen, want enkel klein soort beneden 40 m.M. kan in de binnenlandsche behoefte niet voorzien, getuige de veilingen van gisteren, waar de prijzen voor het binnenland reeds één gulden per H. L. hooger liepen. Redenen, waarom dringend wordt ver zocht dit besluit alsnog tien dagen op te schorten. Loounctie werklieden eia Ambte naren an dienst der gemeente. Dei gisteravond in „De Graanbeurs" ge houden vergadering- van werklieden, beamb ten en ambtenaren in dienst der gemeente ïn verband met de actie voor een tijdelijke loonsverhoogimg gedurende den oorlogstoe stand, was zeer druk bezocht. „De Graan beurs" was ruim voor driekwart gevuld en terwijl tegen tien uren de lantaren opstekers de vergadering verlieten, ten einde hun werk te verrichten, kwamen Weder politieagenten, die waren afgelost, binnen. De vergadering- werd geleid door den voorzitter der aid. Leiden van den Bond vah Ned. Gemeentewerklieden, den heer J. van .Wielzen, en het bestuur dezer af dee ling had aan de bestuurstafel plaats geno men. De Voorzitter zette' de aanleiding tot deze vergadering allereerst ïiiteen. Meer en meer. .was bij het dringen van den nood, als gé- volg van de stijging der eerste levensbehoef ten gebleken, dat de in deze gemeente ver leende kindertoeslag niet voldoende Was, af gezien nog van het feit, dat gezinnen Zonder; kinderen of met kinderen boven 15 jaar, van elke tegemoetkoming bleven uitgesloten. Het bestuur bracht nu een bezoek' aan mr. Aal bet'se, als voorzitter der loonregeling-com missie, onï te' vernemen of deze ciommis'sie weldra' met een regeling gereed zou zijn. Toen daarop werd vernomen, dat dit nog wel getufmen tijd zou duren en dat deze regeling ook' gedacht Werd voor normale tijden, ging het bestuur naar den Burgemeester, die hen welwillend ontving en hun vroeg hoe zj zich een nadere: r egeling dachten. Zij hadden toen hun wenschen en cijfers uitgedrukt, waartegen de burgemeester ech ter bezwaar had gemaakt, omdat daarmede een kleine f 100.000 per jaar gemoeid zou zjn. Z.E.Achtbare had gemeend met hand- haring van kindertoeslag aan de gehuwde gezinnen fl.25 por week toe te kennen en aan ongehuwden £0.50. Met een zoodanig voorstel durfde hij tot den Raad komen. Het bestuur had nu de besturen der ver schillende organisaties bij'een geroepen en in deze bijeenkomst vond men dit niet vol doende. I I M '"I '.-:M Op voorstel van den Ambtenaarsbondt werd toen besloten te vragen een wek'elijk- sche' vergoeding van f2.50 voor gezinnen met een inkomen van £12; f2.40 met een inkomen van f13 en zoo telkens niet 10 ets. afnemend, zoodat iemand met £21 zou ontvangen f 1,30 en alle ongehuwden f 1. Met dit voorstel kwam het bestuur weder, bij B. en W., doch daartegen werd o.a'. weer het bezwaar gemaakt, dat het niet minder, dan f85,000 zou kosten. De burgemeester had nu deze regeling aan de hand gedaan: f7 per maand bij een loon van £12; f6 bij' een loon van f12 f14 en f .5 bij een loon van f 14—f 24, met dien verstande, dat, waar er gezinnen zijn, die bij de bestaande regeling meer zouden ontvangen, 'dit meerdere blijven be houden. Ongehuwden zouden f0.50 per week bijslag ontvangen. Indien de organisaties zich met deze rege ling konden neerleggen, zoudem B. en "VYi daartoe voorstellen bij den Raad aanhangig maken en deburgemeester vleide zich met de hoop, dat deze regeling alsdan in de eerstvolgende Raadsvergadering van -27 Juli aan de orde zou komen en bij' aanneming reeds met 1 Augustus ingaan. Het bestuur gaf nu in overweging deze regeling te aanvaarden. Vanwege de Vereeniging vain R.-Kath'. Politieagenten werd een regeling voorge slagen beginnende met een wekelijksche toe lage van "f 3 voor de minst bezoldigden 'en een vasten toeslag van f 0.25 voor elk kind beneden 15 jaar. Dit voorstel Werd niet voldoende onder steund en kwam dus niet in naidere: behan deling. Van de zijde van den Ambtenaarsband werd het oorspronkelijk voorstel uitvoerig verdedigd en het voorstel van B. en iW. onvoldoende geacht- Na heel wat discussie, die. nog wel eens warm liep, werd echter, met zitten on op staan uitgemaakt, dat men zich zou neer leggen bij 'de regeling, zooals 'deze door B. en W.- was voorgeslagen en door. don Voorzitter de hoop uitgesproken, dat de Raad daaraan zijn goedkeuring zal hechten. Tabak. Na^r aanleiding van den door de N. O. T. genomen maatregel ten aanzien van den aanvoer van tabak, had te Amsterdam in „Krasnapolsky" een vergadering plaats van belanghebbenden bij den Ned. Tabakhandel. Aanwezig waren het overgroote gedeelte van de bij den handel in andere dan Ned.- Indische tabak betrokken importeurs, han delaars en ma'k'elaars. Op telefonisch verzoek' va'u den voorzitter verklaarde de heer C. J. A. van Aalst, pre sident van de uitvoerende commissie der N. 0. T. zich bereid ter vergadering te ko men. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat, indien in het vervolg alle. niet uit Ned.- Indië afkomstige tabak _aan de N. 0. T. zou moeten worden geadresseerd, groote Ne derlandsche belangen zouden worden ge schaad, en dat de desbetreffende importeurs en handelaars voor zeer belangrijke verlie zen zouden komen te staan, omdat in het vertrouwen, dat de geallieerden den aanvoer van tabak niet ophieuw zouden bemoeilijken, "groote hoeveelheden tabak, die reeds ver scheept, of nog op verscheping wachten, tot zeer hooge prijzen zijn ingekocht- Met klem werd betoogd, dat getracht moest worden zulks te voorkomen. De ver gadering was van meening dat alleen de N. O. T. in deze zou kunnen helpen, en de voorzitter richtte daarom het verzoek' tob den president van de Uitvoerende Commissie van de N. O. T. om krachtig de belangen van den Ned. tabak'shandel. te .willen ver dedigen. Do heer Van Aalst wees er op, dat de N. O. T. zich reeds allo moeite heeft gegeven, om den thans genomen maatregel te voorko men. en dat zij er krachtig voor heeft ge streden, om den vrijen aanvoer van tabak to bestendigen. Hij verklaarde zich bereid, gehoord hebbende de groote belangen, die hier op liet spel staan, nogmaals mét zijn medebestuurders overleg te plegen, ten einde middelen te beramen, om te trachten de be langen van 'den tabaksha'ndel te bevorderen. Op voorstel van den voorzitter werd de volgende motie aangenomen: De vergadering, ten zeerste betreurende, dat do N. 0. T. verplicht i3 geworden te bepalen, dat andere dan Ned.-Indische in het vervolg slechts in Nederland zal kunnen Worden aangevoerd, indien aan haar geadresseerd, 'besluit zich tot de Ned. Over zee 'Trust te Wenden met het verzoek, alleSi en het werk' te: willen stellen,- dat de thans! genomen maatregel voorloopig zoodanig wor de toegepast, dab rekening wordt gehouden, met vóór heden plaats geha-d hebbende bona fide transacties. Over tie grens gekomen. Te Belgisch Koewacht (dorp) staat een kerseboomi op een erf, die zijn takken tot bijna over de draadversperring heen uit spreidt. Hiervan wast een Duitsch soldaat' gebruik te maken, 's Nachts klom hij met' behulp van een ladder in den boom, haalde die toen naar zich toe, plaatste zo over de. afsluitingsdraden en een oogenblik later was de man, die zich tè voren van burgdr- kleedingj had voorzien, op Nederlandsch grondgebied. Verboden uitvoer. Bij Kon. besluit van 15 Juli is de uitvoer van rundleiihfoorn en van abrikozen pulp ver boden. v 1 Nederlandsche deserteurs aangehouden. Te Ylissdngon is aangehouden een Hol lander, 'die uit Amerika kwam en die ge signaleerd stond, omdat hij in 1914 in En geland Van een NecDerlandseh schip deser teerde. Hij is naar Rotterdam overge bracht en aldaar ter beschikking van de justitie gesteld. Daar is tevens een kellner aangehou den, die Teeds in Juni 1915 bij den land storm in dienst had moeten treden. Ned. ambulance in Budapest. Onze lancJgenóot dr. F. Hijmans, die een half jaar als chef-chirurg der Nedcrland- soho ambulance in Budapest is werkzaam geweest, keerde voor 3 weken met deze am bulance in het vaderland terug. en te tabak' £5et verkeer oaiet Engeland. Men meldt uit Vlissingen De mailboot „Koningin Wilhelmina" ia Maandagmiddag binnengekomen. Zondag werd de boot bij .Sunk opgehouden wegens onveilig vaarwater. Deze week vertrekt de boot van Yli'ssingen lieden, Donderdag en Zaterdag, en van Engeland op Woens dag en Vrijdag. Eet smokkelen vaii vet, enz. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis vroeg Hunt, of Groy'e aandacht was gevestigd' op het smokkelen van vet en andere contrabande van Neder land naar Duitschland, dat groote benden voer dit doel werden gevormd, en of ver teogen zouden worden gericht tot de Neder landsche regeering, om het voortzetten' dezer praktijken te voorkomen. Lord'" Robert Cecil antwoordde, dat de Rcgeering er zich van bewust is, dat, on danks do strengere maatregelen door de Nederlandsche Regeering aanvaard, het smokkelen van 'Nederland naar Duitschland nog in eenig© mate voortduurde. Wij zijn van meening, zeid© Cecil, dat de Nederland sche overheden zich beijveren om derge lijke maatregelen te trachten te vo'öF^ komen. Bc ontvluchte Fransche officier. Omtrent de opsporing van den Franschon kapitein Joseph Coutisson, die gopasseer- den Vrijdag van het eiland Urk wist te ont snappen, verneemt men nog het volgende Vrijdagmorgen, ongeveer 7 uren, pas seerde de auto H 3753 N L het' Kater 7001" bij Zwolle, waarin een Belg, een Fransch sprekende Nederlandsche dame en eeh Bel gische chauffeur gezeten waren, 's Middags te ruim twaalf uren hield deze auto met} bovengenoemd gezelschap voor hotel ,.De Keizerskroon" stil, waar geluncht wer.i. Toen de auto te ongeveer één uur *©er het Katerveer wilde passeeren, werden de politie en de marechaussee gewaarsch iwd. Het gezelschap werd woor naar Zwolle te ruggebracht en aïm een verhoor onderwor pen. Beweerd werd, dat zij naar Kampen waren geweest voor een bezoek. De gevluch te kon men niet op het spoor komen. Yoor oenigen tijd heeft dit gezelschap in ,,Do Keizerskroon" gelogeerd en met. een paar hier geïnterneerde Belgische officieren om gang gehad, o.a. met luit. Bourianger, die een vriend van den nu ontvluchten F ran se hen officier moet zijn, waardoor verden king ontstond, dat ook "deze in het komplot van de ontvluchting was opgenomen. Vrijdagavond werden de treinen uit het Noorden aan een scherp onderzoek onder worpen, zonder resultaat echter. Gistermorgen is per „Havelaar" door de rijkspolitie van Urk uit Zwolle gevankelijk" aangevoerd en geleid voor den commandant' van het interneeringskarap, Willem Split, machinist te Zwartsluis, laatst gevaren hebbende op de postboot Havelaar", ver dacht van medeplichtigheid in-het doen ont vluchten van den Fransclien officier. De vlucht' moet volgens inlichtingen van den stoker van do „Havelaar" met die boot ge schied zijn.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1