Nederland en de Oorlog. W. 17293 Donderdag; 13 Juli. A0. 1916. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. f 2051.02. Qfficieele Kennisgeving. UIT ONS LAND. Gemengd Nieuws. SPORT. LEIDSCI DA&BLAD PRIJS DER ADYEBTENTIEN: Van 1—5 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /0.20. Heine advertentiëa t»n 30 woorden 40 Oenta oontantj elk tiental woorden meer 10 Cents, V»or het inoasseeren wordt ƒ0.05 berekend» Bewijsnummer 6 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60} per week. i jj l f 0.12, Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week, 0,12, Franco per post 2. Voor de Weduwe van den noodlottig omgekomen Steenhouwersknecht. f A. v. Z., Katwijk a/Z. f lW. J. R. A. f 10. ïr> Totaal: - 01BECTI9 BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No. 14 van den dienst 1916, executoir verklaard den llen Juli j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Leiden, 13 Juli 1910 LEIDEN, 13 JDLI. Voor het examen in Boekhouden, Han- delsrekenen en Handelskennis, afgenomen te 'fl-Graverihage door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden in Neder land ter verkrijging van het „Mercurius"- diploma, slaagde de heer Jiacq. Sloos, •alhier. Voor het .Federatie-examen EugelscheHan- 'délscorrespondentié is geslaagd de heer A. L^Wagemans, alhier. De „Sts.-Crfc." bevat de statuten van het Meclisoh Consultatie-bureau voor Alco holisten, alhier. Bij Kon. besluit is voor den duur van het studiejaar 19161917 benoemd itot rec to r-magnificus der universiteit alhier prof. mr. C. van Vollenhoven. Toen in den afgeloopen nacht de veld wachter Van der Stel, van Zoeter woude, het vaarwater de Leiösche Vliet passeerde,; zag liij onder onze gemeente, een met brandstoffen geladen vaartuig geheel lo3, .onbeheerd en zonder licht, dwars in dat '■•vaarwater drijven, hetwelk ze;er gevaarlijk jVoor de scheepvaart was. Die Veldwachter; tj| heeft daarom met behulp van een paan K agenten van politie' met zeër veel moeite en ook met levensgevaar, dat vaartuig eenigszins uit de druk bevaren richting ver wijderd en met een én ander den brug wachter aan de provinciale brug aan den Haagweg in kennis gesteld, die verder voor de veiligheid van het verkeer te water zorgde. Het vaartuig behoorde aan den brandstoffenhandelaar den heer H. Huy, alhier. Men meldt ons uit Warmond: Een wherry, waarin twee dames uit Leiden, welke gisteren op. het Wije hier aan het zeilen was, sloeg om. De dames kwamen in het water terecht. De plek, waar dit plaats vond, op het Narremeer, is ver van 'den wal verwijderd. Het duurde dan ook ge- ruimen tijd eer de drenkelingen werden; opgemerkt door een motorvaartuigje. Juist toen dit hulp zou verleenen en de gedding nabij was, weigerde de motor, waardoor dit vaartuig spoedig in den lagen wal geslagen was en de inzittenden ~geen verdere hulp. Weer, konden verleenen. De dames wisten zich echter zvyemmend SoVen to houden en bereikten, na een half- ihur gekleed zwemmen eindelijk de 'kade y^an den Kogjes- of Tuinderpolder, waar zij bij de familie Bergman werden opgenomen en van droge klebren voorzien. Door een Watersportman, gelogeerd in „De Zon", werden de dames naar Warmond gebracht, om vandaar per spoor naar Lei den te vertrekken. Door hem zijn nog laat in den avond met het motorvaartuig van den beurtschipper v. Nooirt de omgeslagen wherry en aange dreven goederen, benevens het" in den wal geslagen motorvaartuig naar hier gehaald, van welk laatste vaartuig de opvarenden yper stoomboot over Leiden, Warmond weer bereikt hebben. Het Barenil-va»-Namenshof gerestaureerd. Met betrekking tot bet bezit van stich tingen voor ouden van dagen, hier karak teristiek Hofjes"- genoemd, staat Leiden bovenaan onder de Hollandsche steden. De meeste dezer stichtingen dateeien uit den ouden tijd, wat zich nog duidelijk weer spiegelt in den bouwstijl eu in de inrich ting der woningen, waarop men de thans geldende bouwverordening dan ook niet in al haar gestrengheid toepast. Af cn toe wordt zoö'n hofje echter vernieuwd en ver anderd- Dit is nu gesohied met het Van-Namens hofje, Hoefstraat 12. In 1730 gesticht, werd het in 1780 reeds weder verbouwd, doch sinds dien tijd kwa men, behoudens noodwendige reparaties, er geen veranderingen in voor. Het zag er dan ook nogal primitief uit. Tusschen de twee rijen huisjes liep een 3 me ter breeden straat en men had er slechts één gemeenschappelijk privaat en een enke le waterkraan. Daarin is nu verandering gekomen. Een der regenten, mr. O. ,W. J. 'J. Pape, een oud-Leidenaar, thans in Den Haag woon achtig, heeft ter gelegenheid van zijn 40- jarig regentschap op royale wijze het Hofje doen vernieuwen- Van den ouden toestand is niets meer te herkennen, dan alleen het achttiende-eeuwsche karakter, dat bij den wederopbouw door den'bouwmeester, den heer W. O. Mulder, met de noodige vrij heid werd gehandhaafd. Daarvan getuigen nog de luiken voor de ramen, de glim mende koperen kloppers op de deuren en de vorm van de gladde pannendaken. In het midden is een ruim plein, met twee groote gazons, waarin thans roode geraniums bloeien, en twee gas-lantaarns staan, die des avonds het Hof verlichten. De knusse woningen zijn doelmatig in gericht. Bonedengang, huiskamer met bedstede, kast, keuken en closetj boven: logeerkamer en zolder. Iedere woning heeft gas en waterleiding. De regentenkamer heeft het oorspronke lijk karakter nog wel het best bewaard, doordat de schoorsteen uit de oude kamer er in overgebracht is, waarmede het inte rieur van het geheel in overeenstemming is. De bewoners, die den ouden toestand in dertijd ook wel gezellig vonden, zijn met de verandering, die vooral uit hygiënisch oogpunt een groote verbetering is, zeer ingenomen. Uit erkentelijkheid schonken zij geza menlijk aan Regenten een f raaien inktko ker, die een plaats heeft gekregen in de kamer der Regenton. Met den heer Pape was tot dusverre al leen mej- W. J. Oau alhier, regentes. Met het oog op den hoogen leeftijd van mr. Pape, die door de bewoners als een weldoener wordt vereerd is thans ook de heer W. J. Suringar als zoodanig benoemd. DIT ONZE STAD. De actie voor goedkoope Lovensmiddelen. Aan den Raad alhier hebben vertegen woordiger# van den Leidscben Bestuurders- bond, de ofd. "Leiden van de S.-ü. A.-P. ien Coöperatie „Vooruit", gezamen-ijk vormende do Duurfcecommissie uit de Leidsche Arbei dersbeweging, in een adres te kennen ge geven, dat tot hun leedwezen bij de behan deling van hun verschillende adressen en verzoeken in den Raad, steeds de indruk wordt gevestigd, als zou de actie voor goed koope levensmiddelen worden gevoerd door één persoon; dat hun door de organisaties, welke zij vertegenwoordigen, is opgedragen de actie voor goedkoope levensmiddelen met alle hun ten dienste staande middelen te voeren; dat deze middelen word.en vastge steld na onderzoek en nauwgezet overwegen van wat in de gegeven omstandigheden be reikbaar is; 'dat zij daarom protesteeren te gen de wjjze, waarop deze actie aan één persoon wordt geweten en daardoor de waarde van hun adviezen en verzoeken zon der ernstige reden wordt verkleind. De vertegenwoordigers zijn de heeren: P. J. Bomli en A. Segaar, voor den Leid- schen Bestuurdersbond; J. Baart en J. Pe ter, voor de afd. Leiden der S.-D. A'.-P.j D. Vplbrief en J. S. Tierolf, voor de Coöpe ratie „Vooruit". per eon groote Nederlondscho vlag gehe- schen en wrerd door den len machinist lang durig aan de stoomfluit getrokken. Bij de beschieting, zonder eenige waarschuwing, voorafgaande visitatie of wat ook door de duikboot, was deze dwars van de „Geer- truida" pl.m. 1300 h 1400 M. De onderzeeboot droeg geen nummer. Toen ongeveer de helft der menschen van de „Geertruida" aan boord was, heescfi zij voor het eerst de Duitsche oorlogsvlag. De door de duikboot me'degenomen sche pelingen van de „Gejerrtruida", schipper Dirk Taal, matroos Arie Visser en de 2e machinist Frans van Rooyen, waren dege nen, die tijdens het ongeval allen de wacht hadden. Het schijnt buiten twijfel, dafc een officier der duikboot gezegd heeft,,0 -t is oorlog. Duitschland zal alles wel betalen." Spionnage. In verband met wat we een dezer dagen melden omtrent de aanhouding van een Duitscher te Rotterdam, die nog kans had gezien zich uit een derde etage te werpen, schrijft men aan ,,Het .Volk" uit Rotter dam Bij Braakman Co. alhier ontdekte men aan de geheimzinnige handelingen van den Duitschen correspondent dat er iets niet in den haak was. Toen op een gegeven oogenbük de heer Br. den Dhitschen correspondent vroeg, welke papieren hij op z'n tafel had, werd hij zenuwachtig én weigerde hij daarop ant woord te geven. De politie werd gewaarschuwd, hetgeen werd gemerkt door den Duitscher. Deze nam eén koffertje, waarin hij de papieren opborg, mede naar boven- Daar wierp hij het uit het raam, waarschijnlijk om dan gewoon het kantoor zonder iets bij zich te kunnen verlaten. Het was echter te laat. Hij zou ingerekend worden. Ter voorkoming daarvan liet hij zich achterover uit het raam vallen. Met gebroken schedel en en kele gebroken ledematen werd bij opgeno men en naar het ziekenhuis gebracht. Hij weigert antwoord te geve a op de hem gestelde vragen. In het koffertje bevonden zich stukken op spionnage betrekking hebbende. Thans wordt vermoed, dat deze Duit scher de oorzaak is geweest, dat er een 3- tal booten werden opgepikt. Hij was op de hoogte van den inhoud der booten. Uit Duitschland terug. Friesche gezinnen, in Duitschland wo nende, komen terug. Het is er niet meer uit te" houden. Alles is er peperduur. Het voedsel wordt toegemeten per gezin, en bij overtreding wordt men streng gestraft. De loonon zijn er hoog, tot zelfs 5 mark per dag voor veldarbeid, doch dat loon is niet voldoende om in de kosten van onderhoud van een gezin te voorzien. De inschrijvingen bij den Urgentie- Raad, waren z-eer bevredigend, doch het 3antal aanvragen overtreft de aangiften nog Dn vernietiging door Duitschers van dc „Gccrtruiila." Omtrent het vernielen van heb stoom- zeevisschersvaartuig „Geerfcruida" SCH. 103, vernamen wij nog, dat dit schip stoo- mende was cn niet visschende, koersende om de Z. O. Als-kenteeken voerde hor. do Nederiandsch'e vlag, geschilderd aan weerszijden op den boeg en eveneens het merk SCH. 103heb woord Holland in groote zwarte letters aan stuurboord en bakboord, in het midden, en den naam Geerfcruida" met haven van herkomst op den spiegel, een kleine NederlandscHo vlag in den top van de bezaansmast. Gedurende heb schieten werd bovendien door den schip- Lading aangehouden. De douanen te Sas van Gent hebben aan gehouden het motorschip Factor 5", dat van Rotterdam kwam en geladen was met 800 zakken soda, wegende tezamen 90,000 K-G. Deze lading was niet door de voor geschreven documenten gedekt. De soda was bestemd voor de blauwselfabriek te Sas van Gent. Kan deze fabriek nu de soda niet krijgen, dan zal zij vermoedelijk wor den stop gezet, wegens gebrek aan grond stoffen. De maximum-prijzen. De aardappelen- en groenfcenhandelaren te Zaandam hebben besloten, geen groenten en aardappelen te koopen, welke niet tegen de maximumprijzen kunnen verkocht wor den. Distributie wet. De besturen van de Vereenigtng van Ne- derlandsche Gemeenten en van de Ver- eeaiging van kleine stedelijke en platte landsgemeenten hebben een gecombineerde spoedvergadering belegd met heb oog op het ophanden zijnde sectie-onderzoek van \iet distributie-ontwerp-1916. Ontvluchte Krijgsgevangenen. Te Vlodrop is een uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Rus over de grens gekomen. Bij Sittard kwamen zeven Russen tege lijk op Neclerlandschen bodem. Dinsdag tegen den avond werd .door een ingezetene uit Lonneker, aan een politie agent uit Enschede overgegeven oen Rus sisch infanterist, die ontsnapt was uit een krijgsgevangenkamp bij Osnabrück, waar hij 20 maanden in gevangenschap had door gebracht. Actio der Vavkeushamtelareii, Men schrijft ons uit Woivega: Door do opriohting dor Coöperatieve Friesöhe Exportslagerij, waarbij reeds on geveer 1800 veehouders zijn aangesloten, is de positie der varkenshandelaren, de zoo genaamde opkoopera", die den boer op gaan om de varkens te koopen en deze daarna aan de exporteurs met eendgen winst van de hand te doen, er niet beter op geworden. Door de bij de Regeering in voorberei ding zijnde nieuwe regeling van varkens- export, waarbij de boeren rechtstreeks aan de exporteurs kunnen leveren, zal hun be drijf geheel worden uitgeschakeld. Ter be spreking van de vraag: „Wat moeten wij doen, nu onze handel in het gedrang komt?" is Woensdag 12 Juli te Woivega een vergadering gehouden, welke door 62 var kenshandelaren uit Woivega en wijde om geving was bezocht. Een commissie zal een groote adresbewe ging op touw zetten.' Een deputatie zal dit 'adtes dfen Minister overhandigen en desge- wensoht mondeling toelichten. Torpedo verloren. Niet ver van de haven van IJrauiden is een laan de Nederlandsche Marine toebehoo- rende torpedo verloren gegaan, waarvoor het Ministerie van Marine thans f250 .uitlooft aan iemand, die hem binnen veertien dagen terugvindt en aflevert. Tusschen 14 en der tig dagen wordt het verminderd tot f150 en na dien tijd tot f75. Het ontwerp-Sckoepvaartwet. De Nederlandsche Reederij-Vereenigiugte Rotterdam .heeft zich heden met een adres tot de Tweede Kamer gewend, inzake het ontwerp scheejflvorderirgswet. Het wetsont werp voor morgen (Vrijdag) voor sectie- onderzoek in de Tweede Kamer is gewijzigd. De vereenigmg geeft de Kamer in overwe ging het ingediende ontwerp terug te wij zen en zij' spreekt de hoop uit, dat met de reederijen (in vrijheid) wordt beproefd, te geraken tot een bevredigende oplossing van liet aanvoer vraagstuk. Te Nijmegen zijn aangehou den H. en H., vader en zoon, die worden verdacht van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. De watersnood. Men meldt van Marken aan het „Hbld." De ondersteuningen, toegekend aan de inwoners, wier woningen door den storm vloed geheel zijn vernield, werden door heb Algemeen Watersnoodfonds aanmerkelijk verhoogd. Bovendien zal aan de^getroffe- nen ieder nog een extra-premie worden uitgekeerd, indien zij het bouwplan hunner woning onderwerpen aan de goedkeuring der Advies-commissie Voor den herbouw in die overstroomde gedeelten van Noord- Holland. Deze commissie is bereid bestek en teekening kosteloos op te maken, en het toezicht op den bouw der woningen gratis te doen uitoefenen door den door haar op Marken te plaatsen opzichter. Een deel der getroffenen ziet nog geen kans onder deze omstandigheden hun woning te-her bouwen. Sommigen hunner achten zich te oud, om ophieuw een schuldenlast op zich te nemen. De meesten maken -echter van het thans "gedaan aanbod gaarne gebruik, zoodat de herbouw der woningen weldra een aanvang zal nemen. Onder leiding van den heer S. O. Veen ia het kamp voor lecöen van het Nederl. Jongel. Verbond te Hoenderlo ge opend. Het biedt plaats voor 30 leden, en er wordt 5 weken gekampeerd, zoodat 150 personen er een week kunnen genieten van 'het buitenleven. Op heb terrein staan drie slaaptenten, een vergadertent, en een hou ten keuken. De groote tent was met eiken loof cn veldbloemen versierd behalve cis leden woonden vele belangstellenden de opening bij. De Raad van Leeuwarden heeft met algemeene stemmen besloten tot invoe ring op 1 September a.s. van de verplichte ncgen-uur-sluiting. Artikel 1 van de veror dening, heb beginsel, werd aangenomen met 14 Vegen 7 stemmen. Gistermiddag i9 in het hoofd- postkantoor te Amsterdam een 34-jarig koffichuisbediende aangehouden, die zich had sohuldig gemaakt aan vérva-lsching van postbewij-zen. Hij kocht bewijzen, waarop een laag bedrag was ingevuld, en verander de dan dit bedrag in een hooger. De alclus vervalsolite bewijzen werden door hem ge- ind. Het vertrek van de miliciens naar Indië. Onder groote belangstelling aanvaardden gistermiddag de miliciens, die voor den dienst in Indië waren aangewezen, met de „Lombok" van de Mij. „Nederland", hun gedwongen reis. Echter niet alle, want met de marinesloepen, die dé manschappen naar de „Lombok" brachten, kwam slechts de grootsto helft aan. Er waren er 26 „ge- drosclit"! Een deel werd door de reserve aangevuld, zoodat er nog een 15-tal ont braken. Een politie-bewaking ,en de beambben vaft de Maatschappij droegen er angstvallig zorgt voor, dat noch familieleden, noch pers, nöcS belangstellenden het schip konden naderen* Een halfuur voor het vertrek van de „Lom^ bok" echter werd aan bloedverwanten nog! gelegenheid gegeven in het wachtlokaal ai? scheid van de manschappen te nemen. He# kostte aan sommige „Jantjes tegen wil enj dank" moeite genoeg van vaderland eï£ bloedverwanten te scheiden. Een Volendatu rner meisje klampte zich hartstochtelijk aan! haar lief vast. Sommige miliciens gaven; op luiden toon hun misnoegen te kermeh over hun gedwongen vertrek en haddeioj volgens hun zeggen, gewenscht, dat allen' waren opgekomen, doch dat 'dan ook: allen geweigerd hadden aan boord .tei gaan. Hun protest hielp echter niet en jut; de grootste orde zochten zij eén plaatsje? aan dek op. Bloedverwanten e;n belangstel;*' lenden verzamelden zich aan den kop vaü de Javakade te Amsterdam én aan het wui ven kwam geen einde, toen cTe „Lombok^ langzaam stoomend haar reis begon. Ook! langs de De-Ruvter-kade waren overal groepjes menschen op de steigers te hoop geloopen, om den gedwongen Jantjes nog een laatst vaarwel toe te wuiven. („Tel.") Op de Marinewerf te Heldefl had een droevig ongeval plaats. Bij heit inpikken van een haak boven in het ijzeiS magazljn, is do werkman Tiel, pas kort ge-' leden van Amsterdam verplaatst, naar beH neden gestort. Bewusteloos opgenomen, werd hij Raar "fc Marinehospitaal vervoerd, rnaaïl bleek bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. i Te Bovenkarspel geraakte even voorbij het station, door het te vroeg tijdig overhalen van een wissel, een ledige goederenwagen uit de rails en kwam daar dwars overheen te vallen. Het verkeer on dervindt er echter geen belangrijke vertra ging van, daar bij langzaam doorrijden de treinen over het. andere spoor nog juisb kunnen passeer en. Met het herstellen is men me!» hulp uit Enkhuizen reeds bezig, luen hoopte, dat alle9 nog spoedig weder in orde zou komen, daar anders de aardappelbrei- neu. die van Bovenkarspel af loopea, be langrijke stagnatie zouden moeten onder vinden. Menmeldtons uit Gorkum: Ia den afgeloopen nacht zijn hier niet minder dan vijf inbraken gepleegd. In drie gebou wen, n.l. op de Scheepstimmerwerf „Eor- tuna", de modelboerderij „Tieneke's hoeve" en Gravonzwaai's bierbrouwerij heeft men zich toegang verschaft alle kasten doorge snuffeld en cenig geld ontvreemd. Ingezonden. A f so huwelijke dierenmishandeling. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte» in uw Blad voor het volgende stukje. Heden, Woensdagmiddag, was ik ge tui gé! van een walgelijk schouwspel. Een wit hond je, wiens staart en ooren afgesneden waren, liep waggelend, half versuft en bijna ge heel bebloed, door ée straten. Een volwas sen persoon, waarschijnlijk de eigenaar, liep er bij en had genoeg te doen om andere honden weg te jagen, die hun mishandelden; makker kwamen bekijken en beruiken. Aiïo menschen, die dat. arme hondje gezien heb ben, zullen dan ook ongetwijfeld medelijden; met liet diertje en verachting voor zijn béul •gehad hebben. Hoe lang nog, wil ik vragen, zullen velé menschen zoo dom blijven te meenén, daé zoo n hondje door dit afschuwelijk vermin ken mooier wordt? Zeg, eigenaar, was het van nature niet mooi genoeg? Waarom moest' u het laten fatsoeneeren? Hoe zoudt u het vinden, wanneer men u de ooren af wildé snijden, indien men u niet mooi genoeg vond U zoudt hemel en aarde bewegen, het na te laten, nietwaar? Maar ja, het is waar, zoo n hondje kan niets zeggen en omdat heb niets zeggen kan, wordt- er door domme men schen gedacht, dat het toch geen pijn doet, en moet het maar ter wille van. een gril zoo bar gefolterd worden. Dat gij wijzer waart geweest! Hopend, dat dit stukje er toe bij zat dra gen, dergelijke gruweldaden de wereld uit te helpen, teeken ik, met dank voor 'de plaatsing: Een D i e r e n v r ie n d. -»• Motorrijden. Dc „1000 K. M. rit van hel Y. M. M. K.,u Na de kortelings in het reglement aange brachte wijzigingen, kunnen wij omtrenb den z.g. 1000 K.M.-rit van het Vrijwillig Mi litair Motorrijderskorps (de af te leggen af stand is een 100 K.M. minder), welko Vrij dag en Zaterdag a.s. wordt gehoudent hét» volgende mededeelen De deelname a-an den rit is open voor a.1-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1