Nederland en de Oorlog. fï®. 17291 Dinsdag XX Juli. A®. 1916. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. f 1989.02. Officteele Kennisgevfngen. UIT ONS LAND. LEIDSCH DAGBLAD PEIJS DEK ABYERTEHTIENt Van 1—5 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.20. Klein» edvertentien Tan 80 woorden 40 Oente oontantj elk tiental woorden meer 10 Oents. Toor kot incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oente. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maapden f 1.60per week. I f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. J s 0.12. Franco per post 2 0 2. Voor de Weduwe van den noodlottig omgekomen Steenhouwersknecht. -y_. J0.50; D. Q. te S. 15.—; v. D. i 2.—; totaal: I *1 De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van don 18en Mei 1916, is vastgesteld de volgende .verordening VERORDENING, tot wijziging van de verordening van 12 October 1905 (Gemeenteblad No. -25) op het Bouwen en Sloopen, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 30 April 1914 (Gemeen teblad No. 18). EENIG ARTIKEL. (De aanhef van artikel 63 van bovenge noemde) verordening wordt gelezen als volgt „Wanneer rookgassen, dampen of kwa- lijbriekende geuren zich verwijderende enz." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Letfdon, gelet op het advies der Gezond heids-commissie dd. 17 Mei 1916 No. 30/27 in zijn openbare vergadering van den ISon Mei 1916. De Burgemeester, N. O. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 27 Juni/1 Juli 1916, B. no. 670 (2e aid.), G. S. no. 64/1, in afschrift medegedeeld. Ei< is hiervan afkon digLSg geschied, Waar het behoort, den llen Juli 1916. Zijnde deze verordening door de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, bij beèftuit van den 27en Juni 1916, B. no. 670 ,(2e afd.), G. S. no. 64/2, goedgekeurd. Ee( iö hiervan afkondiging geschied, waar het behoort., den llen Juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8t lo alinea, der Hinderwet: Brengen bij deze tor algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. VAN ROSSE to rechtverkrijgenden tot het opriohton van een trookerij van visch in het perceel TJrsulasteeg no. (D. Sectio H. nos. 2508, en 2509 Burgemeester ca Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemoester. VAN STRIJEN, Seorefcarlo. Leiden, 10 Juli 1916. LEIDEN, 11 JULI. In verband met de herdenking van liet 65-jarig jubileum van het Centraal-Israöl. Kinder-, Wees- en Doorgangsweeshuis al hier wordt ons medegedeeld, dat daarbij alléén uitgenoodigd vuen cJe opperrabbij nen oh do corporaties, met wie het Wees- auis in betrekking staat. Benoemd is tot lid van liet oollegc van curatoren der universiteit alhier mr. J. Op- ponheim, lid van den Raad van Staten te VG rave nh age. Zaterdag a.s. zal het. -25 jaar geledon lijn, dat de heer J. P, Hemerilc, thans op lichter, aangesteld werd als tuinman van het. Plantsoen alhier. Aan den heer A. Ingeneeger is als amanuensis bij het onderwijs in de natuur- to scheikunde aan de H B. S. alhier, een pensioen verleend van f 467als awainien- us aan het gjmnasium f 85. De negenjarige J. Erades viel spelend beden om halfeen in de Korte Mare. Door handreiking haalde eon agent van politie hem uit het water'. Oogensohijnlijk zonder letsel werd de drenkeling naar zijn woning in de Sohagensteeg gebracht. 0IT ONZE STAD. STEUN GOMITE LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meld den zich om steun aan 2 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad. 2853 2855 pers. Hiervan werden direct afge wezen 309 n Tot 8 Juli waren behandeld 2543 In de afgeloopen week kwamen in behandeling 2 2545 pers. Thans worden ondersteund 76 personen. Voor de slachtoffers van den oorlog. Door het Hoofdbestuur van den „Ned, Anti-Oorlog-Raad"' is, in overleg met de plaatselijke besturen» besloten op 1 Augustus ter gelegenheid van de tweede verjaring van den vreeselrjken oorlog, een insigne te verkoopen, waarvan de opbrengst zal strek ken ten bate van de slachtoffers van den oorlog. "De wijze van verkoop zal geheel geschie den naar de beproefde methode, toegepast bij den verkoop van de Emma-bloem." Het doet ons genoegen te kunnen rnede- 'deelen, dat het Plaatselijk Bestuur in onze gemeente dadelijk bereid was ook hier dit edel en menschlievond werk ter hand te nemen. Natuurlijk zal het van allen kant met sympathie begroet worden. Het welslagen zal' echter voor een groot deel afhangen van de modewerking. Het Comité voor den verkoop van de Tubercu- lose-bloem heeft zich bereid verklaard, het Plaatselijk Bestuur met raad en daad bij te» staan, en stelt de busjes gaarne beschikbaar. 'Het komt er nu maar op aan, dat een zeer groot aantal jonge meisjes zich beschikbaar stelt. En dat zal zeker het geval zijn, als ïnen bedenkt, dat het hier een zaak geldt, die alle standen en partijen in even groote mate aangaat. Wy hopen daarom, dat de kleine zaal van „Zomerzorg" Donderdagavond te klein zal zijn om de meisjes, die zich voor den ver koop opgeven, te bevatten. j Ten bate van Steuncomité en Dubbeltje-Beige. Eenige weken geleden meldden we, dat de beide hier vertoevende Belgische schil ders De Vos en Van de Velde elk een schil derstuk hadden aangeboden om te verloten ten bate van bovenstaande liefdadigheids- commissies. Deze verloting heeft thans plaats gehad. Het werk van den heer De Vos is gevallen op No. 20, dit van "den heer Van de Velde op No. 639. Bovenstaande corporaties ontvangen elk •f26 als aandeel in de opbrengst. De ry9t(nmestie te Roernioiid. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Roermond kwam de befaamde geschiedenis der regee- ringsrijst-distributie ter sprake. De heer Mester om had daarover een interpellatie aangekondigd maar eer hem het woord werd verleend, deelde de burgemeester oen en ander over do kwestie mede. Vol gens hem had er met het doen der opgave aan heb distributie-bureau zooveel haast, ge maakt moeten worden en had het dienten gevolge zóóveel moeite gekost om op deug delijke wijze in contact te komen niet het bestuur der winkelvereeniging, dat hij het, ten einde airhans een behoorlijk quantum regeeringsrijst in do gemeente -te krijgen, gewenscht- had gevonden om tevens een inschrijving te openen voor personen in gemeentedienst, niet enkel voor de liooge- re ambtenaren, maar ook voor de be ambten en werklieden, zoowel vaste als losse. Van die gelegenheid was ook, zooals uit. een voorgelezen opgaaf bleek, door verschillende bij de gemeente werkzame arbeiders die 2, 5. on 10 K.G. besteld hadden gebruik gemaakt. Hij erkende ten slotte dat er een" ernstige fout was gemankt, al was dat dan ook geheel te goeder trouw geschied en hij verklaarde dat de door hem én ole beide wethouders ingeslagen hoeveel heden, in totaal 250 K.G., voor nadere dis tributie beschikbaar waren gesteld Na deze uiteenzetting kreeg de lieer Mes ter om het woord. Zijn interpellatie liep echter vrijwel doodhij constateerde en kel dat er door het clagolijkseh bestuur een ernstige fout was begaan en vroeg den burgemeester om nu voortaan wat min der streng op te treden tegen de slagers, aan wie soms gedurende geruimen tijd re- gecringsvarkeas ontnomen werden, enkel omdat zij, behalve spek, wel eens een paar ona coteletten of een stukje worst aan bui ten de gemeente wonenden verkochten. De heer Ronden sloot zich hierbij aan, doch de heer Miohicla van Kessenioh kwam tegen deze handelwijze op, door naar voren te doen komen, dat 'het tooh niet aanging cle mentie in te roepen voor de overtreding ■van neringdoenden, omdat de overhead óók een fout had gemaakt. Hij eindigde met als zijn meening uit te spreken, dat in zake de rijstkwestie de burgemeester te goeder trouw gehandeld had, welke meening de meerderheid onder de aanwetzige leden van den raad bleek te deelen. („Hbld."). Onderzoek van koopvaardijschepen. Volgens mededeeling van het ministerie van Bui tenia ndsche Zaken heeft de Japan- sche admiraliteit gelijkluidende orders om trent het aanhouden en onderzoeken van koopvaardijschepen uitgevaardigd als die, welke door de Britschc regeering werden aangekondigd. Niet geheel juist. Gisteren ontleenden we een bericht aan do „N. R. Ct." waarin gesproken werd van een druk van Engeland op den uitvoer van de hier te l^nde vervaardigde manufac turen. Hierbij teekent de „Tel." aan „Dit bericht nu is zeer tendentieus. Wat toch iB het geval? Tot nu toe werden massa s manufacturen en katoenen stoffen naar Roemenië en Zwitserland gezonden via Duitschland. In Dnitschland werden die onder het een of ander voorwendsel aangehouden,, zoodat deze in handen der Duitschers kwamen. Het ergste is dat dit geschiedde met me dewerking van Nederlandsche handelaren, die hun goederen aan fictieve adressen in Roemenië en Zwitserland verzonden, om ze zoodoende hun DuitscKen relaties in handen te spelen. Het is tegen deze frauduleuze manier van doen, dat de, g^allfle arden maatregelen meonen ts moeten nemen." Het „Hbld." schrijft naar aanleiding- van dezelfde mededeeling van de ,,N. R. Gfc." „Dit berichtje is in staat oen onjuisten indruk over deze aangelegenheid te geven. Inderdaad maakt een beperking van den uitvoer van manufacturen thans een punt van onderhandeling tusschen de Engelsche rogecring en de N. O. T uit. Deze onder handelingen, welke nog niet beëindigd zijn, go ven de N. O. T.- echter aanleiding te ver wachten, dat bedoelde uitvoer slechts voor een zeer klein gedeelte zal behoeven te worden stopgezet." a— Leveusmiddelcnvoorzicning. De levensmiddelencommissie te Alkmaar besloot om ten spoedigste twee groente winkels en aardappelwinkels in exploita tie te nemen. Reeds is met een grossier een overeenkomst aangegaan, die voor de ge meente alles zal inkoopen. Twee panden zijn hiervoor reeds gehuurd. De inwoners kunnen daar spoedig de groente en aard appelen tegen den kostenden prijs beko men. Ook de venters kunnen aldaar voor denzèlfden prijs de door hen gewenschte. hoeveelheden krijgen en zij mogen die dan met een zeker percentage verhoogen. Zeppelins. Herhaaldelijk worden er in de laatste dagen van af onze Waddeneilanden weer Zeppelins gezien. Zoo passeerde er Zondag weer een het eiland Vlieland. Het lucht schip kwam uit Oostelijke richting en wend de bij Vlieland zich noordwaarts. De „JervaufX Abbey" in Engeland aangekomen. Aan het blad „Scheepvaart." ontleenden wij, dat de Hullboot „Jervaulx Abbey" waarschijnlijk naar Zeebrugge opgebracht zou zijn. Te Rotterdam is echter bericht ontvangen, dat dit stoomschip veilig in En geland is aangekomen. Geen der Hullboo- ten wa.-.I tot dusver opgebracht. Ontvluchte krijgsgevangenen. In Enschede zijn vier ontvluchte krijgs gevangenen aangekomen. Het waren twee Eranschen en twee Russen. In Limburg zijn bij Melhk drie Russen geslaagd ever dc grens in Nederland tc komen. Commissie inzake den Militair-Genees kundigen Dienst. By de besprekingen, destijds in de Tweede Kamer over den piilitairen geneeskundigen dienst, ter gelegenheid van de behandeling van het buitengewoon crëdiet, gewaagde de Minister van Oorlog van - zijn voornemen, een commissie in het leven te roepen om hem voor te lichten over de toekomstige organisatie van den militairen geneeskun digen dienst. Naar wy vernemen is de benoeming ran die commissie zeer binnenkort te verwach ten en zal zj) als volgt zyn samengesteld: voorzitter: dr. W- P. Ruysoh, voorzitter van den Centralen .Gezondheidsraad te Utrecht; leden: P. P. C. Collette, generaal-majoor, lid van het Hoog Militair Gerechtshof; dr. J. Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam; A. van de Moer, oud-dirigeerend -officier van ge zondheid 1ste klasse te Amsterdam; gene raal-majoor A. At J. Quanjer, inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht; J. G. Scheurer, lid der, Tweede Kar mer; dr. N. P. van Spanje, geneesheer-direc teur van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam; mr. dr. J. H. W. Q. ter Spill, lid der 'Tweede Kamer; mejuffrouw G. Zui- dema, adjunct-directrice van het gemeen telijk hulpziekenhuis te 's-Gravenhage. Eerste secretaris is jde heer W. F. Feld- huizen, officier van gezondheid 2de klasse te Utrecht. Dnitsclic deserteurs. Te O'der.?aal is gisteren een Duitsche de serteur aangekomen, die. van een zware verwonding in den oorlog gekregen, was genezen en nu weer naar, het front ha4 moeten vertrekken Nabij Glanerbrug zijn gisternamiddag twee Duitsche deserteurs over óe grens ge komen Een kabelballon aangedreven. Te Vlbsingen dreef Zate-dagavond een kabelball'.n zeer laag over de stad. Da bal lon is op de reede bij een oorlogsschip in het water terecht gekomen. Er zateo geen menschio in. Smokkelarij. Hoe geslepen sommige smokkelaars zijn in het verzinnen van allerlei trucs moge blij ken uit het volgende staaltje: Te Gennep trok een smokkelaar met een vet varken naar de grens. Een rijksambte naar stond er echter op post en riep hem „halt"- toe. Onze smokkelaar gaf gewillig gehoor aan dit bevel. „Ik moet en ik zal er door, anders vallen er do oden en dan kun je mij en het varkeu naar Gennep vervoeren," riep de smokkelaar en de1 dpad Dij het Woord voegende, trok' Mj een vlijm scherp nies, stiet zich dat in de borst en viel achterover, ter wijl het bloed met een straal naar buiten uitspoot. De onthutste ambtenaar haalde hulp, doch toen hij daarmee op de bewuste plek ver scheen, was meneer allang met z'n varken de grens over. Wat was er gebeurd? De ke rel had onder zijn vest een met bloed ge vulde blaas doorstoken. Het grenswachtdetachement te Zevenaar, en te Rabberik is, in verband ook met jde Bmokkelarij, wederom aanzienlijk versterkt Gisternacht is aan de grens te Barger- Oosterveen de 28-jarige landweersoldaat B. door een militairen kommies doodgeschoten. B., die een vierdaagsch verlof had, poogde 40 pond vet en 100 pond spek over Jde grens te smokkelen. De aardappelen-uitvoer. Het Landbouw-Export-bureau heeft we ten te bewerken, dat van de voor het bui tenland bestemde aardappelen 25 pCt naar Engeland gezonden zal worden. De regeling is óhgeveer als piet de kaas. Wat de aard appelen minder opbrengen dan de vrije marktprijs zal later worden vergoed. Aanvankelijk schijnt men zich in de krin gen van de Duitsche inkoop-centrale een weinig tegen deze regeling verzet te heb ben. De veilingen werden vandaag echter gehouden, zonder dat er iets bijzonders voorviel. Niemand kan trouwens meer aaii- koopen dan ten verkoop wordt aangeboden. En op de vrye markt blijft bij de tegen woordige regeling toch nog 10Ö pCt. 30 pCt. voor het binnenland 70 pCt. Daar van 25 pCt voor Engeland. Rest dus 52Do pCt. van het totaal voor de vrije markt. Weer vrijgelaten. De Nederlandsche gaffe'schoener „Diaa Hinderika", kapitein Ivielema, die door Duit schers was aangehouden op reis van Haar lem naar Gefle, met oud ijzer, en naar Swi- nemunde was opgebracht, is later yoor on derzoek naar Stettin gebracht en kreeg, blijkens bij de reeder^ te Terneuzen inge komen beriehtv vergunning de réis te ver volgen. Rubber gearriveerd. De bandenfabriek Hevea der firma Wil- helmi te Hoogezand, is gistermorgen weder door aanvoer van grondstoffen in werking gesteld. De distributie-wet. Wij vernemen uit parlementaire kringen, dat er bij verschillende leden der Tweede Kamer bezwaar moet hebben bestaan, om het ontwerp-Distributiewet nog vóór het reces in het openbaar te behandelen, omdat er belangrijke kwesties van verschillenden aard mede gemoeid zyn. Er is zelfs over ge sproken, om het beelé levensmiddelen-de bat te houden met bij het 20-millioen-onfc- werp, maar bij de Distributie-wet m dezel dan in September te behandelen, dadelijk na de opening der nieuwe zitting. Zoo- doenée zou een override behandeling op dit oogenblik worden voorkomen. In tusschen is men onderling niet tot over- eeLstemming gekomen en zal de Kamer d.us( nader moeten beslissen. (*,Tel."> i Een Hullboot gewaarschuwd. De Hullboot „Devoux Abbey", 'die Zater dagavond uit Rotterdam vertrokken is, werd te Hoek van Holland gewaarschuwd om do haven weer binnen te; loopen. .Vermoedelijk waren Duitsche oorlogsschepen gesignaleerd. Het schip zou Zondagavond weer zee kiezen. De enquête van de Yaderlandsehe Club. De secretaris van de Vaderlandsche Club schrijft aan het „Vad." inzake de enquête bij eenige hoogleeraren ingesteld: De commissie in kwestie uit de' Club vraagt by de verzending van haar verzoek om inlichtingen, dat zy trouwens, zooals ge zegd, geheel vertrouwelyk en voor haaï! eigen informatie heeft gedaan, geenszins naar „Entente-vrienden". Dit zou dan ook niet liggen in de lijn van de Vaderlandsche Club. Er wordt niet anders verwaoht dan dat do onderhavige kwestie slechts van Ne- 'derlandsch standpunt zal worden bezien. De rondvraag, of en in hoeverre oeini verduitsching van de Nederlandsche weten schap en van ons hooger onderwijs te vree zen valt, is toegezonden aan verreweg het grootste deel der hoogleeraren aan de Ne derlandsche hooger-onderwijs-instellingen. Natuurlijk wordt de lijst niet gestuurd aan degenen, van wie bij voorbaat veronder steld moet worden, dat zij beantwoording niet op hun weg gelegen achten. Elke andere voorstelling kan de Vader landsche Club, als onverdiende verdacht making geheel van zich afwijzen. In dc Nederlandsche ambulance te Parijs, De correspondent van de „N. R. Ct." te Parys meldt d.d. 1 Juli: Men weet, dat in de hospitalen te Parijs, ter verstrooiing van de gewonden, van trjd tot tijd concerten of tooneelvoorstellingen of matinees gegeven worden, waaraan Parij- sche artisten hun medewerking verleenen. Ook in de Nederlandsche ambulance te Parijs in den Pré Catelan hebben reeds ee&ige" malen zulke uitvoeringen plaats gehaC Je matinée van heden, 1 Juli, droeg echter jéon bijzondér karakter, doordat de Nederland sche Vereeniging alhier, van ivie ditmaa.' de matinée uitging de leden der Nederland sche kolonie tot bijwoning uitgenoodigd had. Een groot aantal had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. In de pauze tusschen de nummers van het program, waarop muziek met zang er het ernstige met het vroolrjke afwisselde, werden taartjes, verfrisschingen en sigaretten aan de gewonden uitgedeeld. Na afloop van het concert werd in het park achter het gebouw een afternoon-tea aange boden 4°°r 3e Nederl. yereeniging aai? haar leden, geïnviteerden en aan het per soneel der ambulance. Het mooie Weer droeg nog bij tot het uitstekend slagen van deza matinée. Een landgenoot had een aardig, toepasselyk programma geteekend, waarop inen een gewond Fransch soldaat ziet, ver pleegd door een zuster, met op den achter grond de Pré Catelan en met de Fran- sche en Nederlandsche kleuren. J Vervolging van een spion. Zaterdagmorgen is S., vermoedelijk een Duitscher van geboorte, afkomstig uit Venlo en thans kantoorbediende op een der groote scheepvaartkantoren op Feijenoord té Rot terdam, uit de derde verdieping aan den achterkant van een woning op de Prins Hendrikkade gesprongen, waar hij in "pen sion was. Het geval heeft zich, volgens de „Msb."» als volgt toegedragen: Terwijl hij zich aan het Icleeden was, meldde een heer, vermoe delijk een rechercheur of inspecteur vjwi politie, zich bij de woning, waar hij ver blijft aan. Aan zijn kostjuffrouw verzocht S., den heer even te laten wachten, tot hy gekleed was. In dien tusschentyd sprong hy uit het raam en kwam terecht in den tuin, waar hij, hoewel nog by kennis, met ern stige in- en uitwendige kneuzingen en ver- moedelijk beenbreuken, werd opgenomen. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een geval van spionnage. Méel veilingen. Prof. dr. B. D. Eerdmans, lid van de" Tweede Kamer voor Rotterdam IH, heeft tot den minister van Landbouw, Nijverheid 'en Handel de volgende vragen gericht: I. Is het nog steeds noodig 'den invoer, van Amerikaansch meel te doen plaats heb ben op do wijze, zooals die thans geschiedt? In October 1914 is gedurende korten tyd gelegenheid gegeven tot invoer door don handel onder regeeringstoezicht. Is het niet mogelijk ook thans dezen weg te volgen, diel toen tot geen klachten aanleiding gaf? II. Bij de veilingen van door de regeö-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1