Wo. 17280, LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 23 Juni. Tweede Blad. Anno 1913. Binnenland. Tweede Kamer. Ingezonden. Vragen en Antwoorden. FEUILLETON. Ma lang'© Jaren. Geen verkiezingen in 1917? Wij vernamen, -dat onder de politieke partijen, het voornemen bcstaab, het daar heen te leiden, dat er in 1917, voor zooveel hot van die partijen afhangt, feitelijk geen periodieke Kamerverkiezingen zullen wor den gehouden, omdat er dan toch, althans wanneor de Grondwetsherziening haar be slag krijgt, verkiezingen moeten volgen na de ontbinding. Met het oog daarop eou men, om dubbele moeite en kosten te spa ren, bij de periodieke verkiezingen clkan- dors candidaten niet willen bestrijden. De onderhandelingen tusschen de par tij-bestu ren zouden reeds gaande zijn. Onze hoefijzer-correspondent bevestigt dit bericht in hoofdzaak, althans in dien zin, dat ondor eenige politieke partijen ernstig over zulk oen overeenkomst wordt gedacht. Hij betwijfelt echter of do zaak reeds in het stadium van officieele onderhandeling is. („Hbld.") De Staten van Noord-Holland. Mon meldt uit Amsterdam Door den uitslag der jongste Statenver kiezingen in de provincie Noord-Holland bostaan deze Staten thans uit 34 vrijzinni gen, 22 rechtschen en 21 sooiaal-democraten. Naar men weet, treden dit jaar voor Noord-Holland als leden der Eerste Kamer af do hceren mr. H. L. ürucker, J. T. Cro mer en J. A. Laan, terwijl ook het college van Gedeputeerden opnieuw moet worden, samengesteld. Naar het Persbureau Yaz Dias uit goede bron verneemt, zullen de söe.-democraten in het college van Gedeputeerden een zetel op- eischen en zijn zij voornemens daarvoor asm te wijzen den heer A. H. Gerhard. Bovendien wenschen zij ook een van de drie Eerste-Kamer-vacatures te bezetten. Daartoe zullen zij aanwijzen den heer W. H. Vliegen, oud-lid der Tweede Kamer en wet houder van Amsterdam. De stemming voor de vervulling der va cature van mr. Aalberse als lid van de Tweede Kamer in het district Almelo is bepaald op 1 Augustusevontuecle herstem ming op 8 Augustus. Ds. J. N. Pafctist, nieuwbenoemd ar- rondissements-schoolopziener in het arron dissement Middelburg, is predikant bij de Ned.-Hcrv. Gem. te Aardenburg en be hoort tot de vrijzinnige richting. Oorspron kelijk is de hoer Pattist voor het onderwijs opgeleid. Volgens „De Tel.' zal bij de vrijzin- kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" over eenigen tijd een motie in behandeling komen van een paar leden, waarin wordt afge keurd, dat do vrijzinnige Raadsleden heb ben medegewerkt tot het besluit-, om een vrijkaart aan te nemen van de directie der Haagscho tram. In de Rijkspostspaarbank werd in Mei 1916 f 78.595.30l meer ingelegd dan terug betaald. Als reünist bij het Utrochtsckc acade mische lustrum voerde het woord jhr. mr. Th. O. van Doorn, lid van do Tweede Ka mer, die in een korte toespraak den dank der reünisten overbracht voor de ontvangsb. Gistermiddag is ia het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen een concert gegeven aangekondigd als „Groot Neder landsche Urtvpering." Do concertzaal was tjokvol. Heb podium was smaakvol versierd. De uitvoering werd bijgewoond door de senaten van de Studen tencorpsen uit alle andere academiesteden. Heb concert had een onbeschrijflijk succes. Het aantal bloemstukken was legio. Den eersten avond van de Lustrumfeesten was er groote levendigheid in de straten van de binnenstad. De uitstalwedstrijd, uit geschreven voor de verschillende takken van het winkelbedrijf lokten do menschen op straat. Er was muziek op het Vreeburg, terwijl in de Oude Gracht een paar ver sierde schuiten met muziek heen en weer voeren. Bovendien brachten de reünisten, die van do verschillende reunie-maaltijden in optocht met muziek naar „Tivoli" trok- i ken, grooto vroolijkheid in de stad, welke stemming mede verhoogd werd door het fraaio weder later in den avond. In „Tivoli" was concert gegeven door het' muziekkorps van de 9de infanteric-brigade. Er was veel publiek. Na afloop van hot concert was er kermese d'été. De eersto dag werd besloten door een kroegjool. De gewone audiëntie van don Minister van Justitie zal Zaterdag 1 Juli a.s. niet plaats hebben; die van den Minister van Staat, Minister van Binncnlandschc Zaken, ook niet. De Nod. Verccniging tot bevordering der belangen van verpleegsters en verple gers „Nosokomos" heeft een adres gezonden aan don Minister van Oorlog, naar aanlei ding van diens besluit om de salarissen der gediplomeerde verplegers in tijdelijke be trekking in de militaire hospitalen te bren gen op f 3.50f 5 per dag. Het adres verzoekt ten spoedigste over te gaan tot een regeling, waarbij aan alle hos pitalen een voldoend aantal gediplomeer den in vaste betrekking verbonden wordt. In tijden van grootero drukte zooals in dezen mobilisatietijd, worde dit vaste corps uitge breid met tijdelijk aangcsteldcn. Men seint ons uit Soerabaja: Voor 1917 is de uitzending gevraagd van 200 onderwijzers voor het openbaar Euro- peesch lager onderwijs. („N.R.Ct.") De heer J. J. Wissenburgh heeft eervol ontslag gevraagd als lcoraar in de Fransche taal aan do Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsteruam. Zitting van gisteren. Buitengewone Belastingen. Het amendement-VAN DEN TEMPEL, strekkende, om met behulp van een andere tabol de opbrengst zeer aanzienlijk te vor- hoogen, werd verworpen met 38—^17 stem men (voor dc soc. en vrijz.-dem.). Het amendement-VERLOREN werd daar na met 4215 stemmen verworpen. Het artikel werd daarna z. h. s. aange nomen. Aan do orde werd daarna gesteld art. 3. De heer KOOLEN verdedigde zijn araen dement, strekkende om te bepalen, dat van onroerende goederon, bedoeld in art 5 der wet op de Inkomste(nbehiöting 1911, die waarde wordt vastgesteld op 25-maal het geen zuiver genoten wordt als opbrengst, berekend volgens do bepalingen dier wet, tenzij do belastingplichtige mocht verkio- zon al zijn goederen dezor soort naar hun verkoopwaarde te schatten. Vam do onroerende goederen voor de uit>- oofening van een bedrijf of beroep in eigen gebruik, wordt de waarde afgeleid uit die van verhuurde of verpachte eigendommen, waarmede overeenkomende. "Van bouwter reinen, daaronder begrepen erven en tuinen aanhoorigheden zijnde van gebouwde eigen dommen, gronden aangelegd tot parken, zoomede gronden van minder dan f lp. c.A. verkoopwaarde, als zoodanig waardo heb bende venen, terpen, woeste gronden, steen groeven on van andere delfstoffen, onroe rende goederon buiten het Rijk en rechten op die goederen gevestigd, wordt de waarde geschat naar de verkoopwaarde en deze bij twijfel afgeleid uit die van eigendommen, goederen of rechten, daarmede overeenko mende. Do MINISTER bestreed het amendement} Spr. was den heer Kooien dankbaar voor de poging tot verzoening, doch kan het amen dement niet overnemen. De heer DE WIJKERSLOOTH DE WEERDESTEYN verdedigde het amende ment, waardoor den fiscus en den belasting- betatenden veel overlast wordt bespaard. De heer DE MONTE VERLOREN verde digde heb (ook door hem onderteekende) amendement en betoogde, dat het artikel tot moeilijkheden tusschen ambtenaren en belastingplichtigen aanleiding zou geven. Do heer KOOLEN repliceerde en bracht in zijn amendement een redactiewijziging door achter de tweede alinea in te lasschen de woorden„tenzij de belastingplichtige gebruik maakt van de bevoegdheid, in het vorig lid bedoeld. Na dupliek van den Minister werd heb amendement verworpen met 33 tegen 22 stemmen. De overige artikelen van heb eerste ont werp werden z. h. st. aangenomen en dit ontwerp eveneens, waarna de vergadering werd verdaagd tot Woensdagochtend cl'B uren. Uitslag der herstemmingen voor de Provinciale Staten. SOOaiI>-H©IiI, AKI». AMSTERDAM I. Uitgebracht op de heerendr. H. F. R. Huibrcoht, U.-L., aftr., 1765 mr. Th. Stuart, U.-L., aftr., 1675; mr. J.# Verdam, A.-R., 975; F. J. A. M. Wiercleb, R.-K., 991 stemmen. Gekozen de heerendr. H. F. R. Hu- breciht cQ mr- ^h- Stuart. AMSTERDAM H. Uitgebracht op de heeren: J. Dteuwes Jr., A.-R., aftr., 1239; Jos. Loopuit S.-D., 1354J. v. d. Tempel, S.-D., 1441F. J. M. Wilking, R.-K., 1164 stemmen. Gekozen de heerenJoe. Loopuit en J. v. d. Tempel. AMSTERDAM III. Uitgebracht op de heeren: mr. M. Bijleveld Jr., A.-R., 2882; Th. v. d. Waerden, S.-D., aftr,, 6411 stem men. Gekozen de heer Th. v. d. Waerden. AMSTERDAM IV. Uitgebracht op de heeren: H. Barnstein, V.-D., aftr., 1494; S. de Wolff, S.-D., 1092'stemmen. Qekozen de 'heer H. Barnstein. AMSTERDAM V. Uitgebracht op de heerenmr. P. A. Diepenhorst, A.-R., 3813; W. van Diesen, V.-D., aftr., 4434; Ed. Polak, S.-D., 4236C. G. Yattier Kra-a- ne, V.-L. aftr., 3769 stemmen. Gekozen de heerenW. van Diesen en Ed. Polak. AMSTERDAM VI. Uitgebracht op de heeren: J. N. Hendrix, R.-K., aftr., 1869; J. B. A. Jonokhecr, U.-L., aftr., 1967mr. A. Philips, V.-L., 1858mr. dr. 0. F. Schoch, C.-H., 1792 stemmen. Gekozen de heerenJ. N. Hendrix en J. B. A. Joncbhoer. AMSTERDAM VII. Uitgebracht op de heerenmr. E. P. F. A. v. d. Bogaert, R.-K., aftr., 1598; dx. J. H. Gunning Wzn., U.-L., 1661J. ter Haar, C.-H., aftr., 1654; dr. J. F. Hoekstra, V.-D., 1636 stemmen. Gekozen de heeren dr. J. H. Gunning en J. ter Haar. AMSTERDAM VIII. Uitgebracht op de heeren: J. J. de Roode, S.-D., 1306; W. de Vlugb, A.-R., 1868; KL .de Vries Szn., V.-D., aftr., 1145; L. v. d. Wal, S.-D., 1267 stemmen. Gekozen de heerenJ. J. de Roode en W. de Vlugt. AMSTERDAM IX. Uitrgabr&oht op do heeren J. van Eizinga, S.-D.5269J. G. v. Kuykbof, S.-D., aftr., 6763 P. Noltdng, V.-D., 5197; Th. Ruys Gzn., A.-R., 5781 stemmen. Gekozen de heerenJ. G. v. Kuykhof en Th. Ruys Gzn. HAARLEM. Uitgebracht op de heeren mr. J. B. Bomans, R.-K., 360-4; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, Lib., aftr., 4250; jhr. mr. D. E. v. Lennep, C.-H., aftr., 4156mr. J. H. Monnik, A.-R., 3532 L. J. G. Pop po, S.-D., 3835 mr. J. H. Thiol, V.- D., 40.88. Gekozen de heeren jhr. mr. J. W. G, Boreel van Hoogelanden, jhr. mr. D. E. v. Lennep en mr. J. H. Thiel. DEN HELDER. Uitgebracht op de hee ren H. J. Bok, Lib., aftr., 1398 G. J. O. D. Dikkers, Lib., aftr.,' 1867 A. W. Michels, S.-D., 2018A. G. A. Verstegen, S.-D., 1862. Gekozen de heeren H. J. Bok en A. W. Michels. HOORN. Uitgebracht op do heeren A. Commandeur, R.-K., 1807J. Winkel, Lib., aftr., 2381. Gekozen dc heer J. Winkel. PUEMEREND. Uitgebracht op de hee renJ. Koopman, Lib., aftr., 2091; C. No- let, R.-K., 1127 Jb. de Vries Jzn., S.-D., 1345; G. Wildschut, Lib., aftr., 1722. Gekozen dc heerenJ. Koopman en G. Wildschut. ZAANDAM. B. W. Binnendijk, S.-D., aftr., 3915; J. W. Dekker, Lib., 2667; J. E. W. Duys, S.-D., aftr., 4074) P. van Mo ver, V.-D., 2658 stemmen. Gekozen de heerenB. W. Binnendijk en J. E. W. Duys. UTBECHT. UTRECHT I: Uitgebracht 7199 geldige stemmen, waarvan op dc heeren mr. W. M. H. Boers, Lib., aftr., ""3315R. Boomsma, S.-D., 384; D. Jolles, S.-D., 329 mr. L. v. Lier, Lib., aftr., 3344; jhr. mr. K. J. Solio- rer, C.-H., 3689; mr. W. A. van Zijsb, Lib., aftr., -3375. Gekozen de heeren Van Lier, Schorcr en Van Zijst. UTRECHT IIUitgebracht 6934 geldige stemmen, waarvan op de heeren mr. M. W. L. S. Bildlerdijk, A.-R., aftr., 3520; dr. J. Grijns, A.-R., aftr., 3497J. H. van der Wurf, Kabh., 3384P. Moltmaker, S.-D., 3253; O. de Weerd, S.-D.x 3188; J. -Rovn- dcTS, S.-D., 3068. Gekozen de heeren Bilde rdijk, Grijns en Van der Wurf. AMERONGEN. Uitgebraohb op de hee ften mr. W. H. de Beaufort, V.-L., 3039 jhr. L. M. Sdhuurbequ© Boeye, C.-H., aftr., 3188 stemmen. Gekozen de heer Schuurbeque Boeye. De Statenverkiezingen in Noord-Holland hebben voor de sociaal-democraten ook winst geleverd. Ze zijn er vijf zetels vooruit gegaan, deels ten koste der coalitie, deels ten nadeele van de: concentratie. De linksche partijen zagen "hun meerderheid nog toe nemen van 54 tot 55, de rechterzijde daalde van 23 tot 22. In de oude Staten zaten 38 leden der concentratie', 16 sociaal-democra ten en 23 kerkelijken. Thans is dit 34 con centratie-mannen, 21 sociaal-democraten en 22 kerkelijken. In Amsterdam vooral ging rood vooruit en verloren de vrijzinnigen terrein. Ook de kerkelijken gingen daar achteruit. In n vervangen twee socialisten oen kerkelijke en een vrijzinnig-democraat, in V gaat oen sociaal-democraat in plaats van een vrjj-liberaal naar de Staten, ia VH een liberaal in plaats van een katho liek, in VIH een socialist en een anti revolutionair in plaats van twee vrgzinnig- democraten. In Den Helder is een liberaal vervangen door een sociaal-democraat en in Haarlem is een liberaal vervangen dooi: een vrijzinnig-democraat. In Haarlem is de samenwerking tusschen de lmkschg partijen niet zoo hecht geweest, want de socialist heeft heit niet kunnen Aaien tegen (jen chris- telijk-historische. In Utrecht is het advies der hoofdbesturen; der concentratie-partijen heel slecht opge volgd. Het vrij-liberale „Utrechtsch Dalg- blad" heeft openlijk in tegengestelden zin geadviseerd en aangeraden geen sociaal- aemocraten te stemmen. Het gevolg hiervan is geweest, dat rechts zrjtn groote meerder heid nog zag toenemen met 2 zetels, van 30 tot 32. Thaais zijn er. nog slechts 9| linksche leden. Men had al gerekend op winst voor links, tnaajr, 't is andera uitge komen, twee linksche zetels in del stad Utrecht gingen naar, rechts. Geen der 'drie' in Utrecht II in herstemming komende so ciaal-democraten heeft het „gehaald". In Amerongen kon ook de liberaal het niet Winnen van de christeljjk-historisahe. Vandaag worden de laatste herstemmingen gehouden, nL in Friesland, Groningen en Zeeland. Het kaartensysteeui. Mijnheer de Redacteur l Vergun mij eenige ruimte in Uw Blad om de aandacht te vestigen op het <Joor de gemeente steeds op ruimer schaal toege past kaartonsysteemDe ervaring heeft mij goleerd, dat tusschcnpersonen, met den verkoop van Regoerings-a rtitelen, belast, daarmede soms zonderling omsprongenzij verstonden n.l. de kunst Regeeringsgroen- ten af -te leveren als eigon voorraad of een minderwaardig, zelf gekocht partijtje, als Regecringsartikel. Dat er niet zeer veel klachten aan het distributie-bureau zijn ge komen, ligt alleen hieraan, dat de fraude dikwijls zoo moeilijk is te bewijzen. Do groote fout was, dat de artikelen aan de uit verko opens werden afgeleverd zonder eenige controle van beteekenis of het gele verde werkelijk tegen den verlaagden prij3 in de handen dor verbruikers kwam. Erwten, boonen, uien, zuurkool, enz. wa ren gewoonlijk gauw uitverkocht en wat er daarna van deze artikelen nog in voorraad was, had do gemeente niet verstrekt, was eige»n voorraad en kostte bijv. niet 6 ets.,- maar 12 oents per pond. Het kaar ten stelsel is dus een belangrijke verbeteringde winkelier zal kunnen aan- toonen, dat hij inderdaad de hora van go- mcenbe- of Regeoringswege verstrekte voorraad in zijn geheel zonder prijsverhoo- ging heeft afgeleverd. Er is echter ook een groot bezwaar tegen, n.l. dit, dat voortaan alleen gebruik van de verlaagde prijzen zal trekken, die zich niet geneert zich on- of minvermogend te verklaren. Er zijn heel' wat menschen, die dat hun gansche loven gemakkelijk gedaan hebben, en andter©, die zich nog nooit als zoodanig hebben aan gediend, nocli aan de scholen, noch aan het ziekenhuis, niet omdat zij niet minverm©- gend waren, meer dikwijls dan velen van do menigte, die het zoo licht doet, maar omdafc die verklaring hun eer te na komtL In normale tijden wisten zij, cBoor de groot ste zuinigheid toe te passen, door zich te onthouden van alle uitgaven, die niet strikt noodzakelijk waren, zichzelf te red den zij konden, behoudens groote tegen slagen, de beide einden van het jaar ver binden. Doch dat is nu anders; met toepas sing van de grootst mogelijke zuinigheid komen zij in de laatste maanden tekort. Het was voor hen dan ook een uitkomst sommige artikelen tegen verlaagden prijs to kunnen koopen, o.a. peulvruchten, spek, vet, uien, zuurkool, enz. zonder dte verklad- ring te moeten afleggen onvermogend te zijn._ Dat is met toepassing van het kaar- tenstelsel uit. Eerst moet de middenstan der, want hem geldt het, er overheen zien to komen dat hij zich minstens minvermo gend verklaart en dat tegenover, wie weet welk beambte, aantoonen anders krijgt hij geen kaart. Zie, Mijnheer de Redacteur, dat valt erg zwaar en "zoo komt liet, dat zoo menige huis vrouw uit den middenstand niet weet, hoe aan voedsel on kleeding te komen voor haar gezin, doch liever in stilte ontbeert, dan te erkennen, dat zij minvermogend is. Zij heeft -dat nog noodt moeten doenzij kan. er niet overheen komen. Eer is teer. Een middenstander. Vraag: Hoeveel K.M. is de weg vah Utrecht naar Arnhem en welke plaatsen komt men langs indien man per fiets gaat? Antwoord: Utrecht, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Anterongtete^ Rhenen, Wagenitigen, Renkum,- Hetelsurav Oosterbeek, Arnhem. 62 K.M. Of: Utrecht, Zeist, Woudenberg, Scherw penzeel, Rensftvoude, De Klomp, Ede, Gin-i kei, Arnhem. 60.9 K.M. i Vraag: Wat is de weg yah af Bode graven naar Velsen, en hoeveel K.M.? Antwoord: Bodegraven, Alphen, Lei- taaiden, Venneperdorp, Hoofddorp, Heeta-f stede, Haarlem, Schoten, Santpoort, VeL sen. 42,4 K.M. Vraag: Zou u mij s. v. p. deui 'weg! op kunnen geven -van Alphen, (Z.-H.), na&n ^Spaarndam en 'welke wegen door de Ha&rw lemmermeer? Antwoord: Alphen, Rijnzaterwoudej, Leimuiden, Venneperdorp, Hoofddorp, Heem stede, Haarlem, Spaarndam. 38,2 K.M. V raag: Wat- is 'de kortste en tevens! de mooiste Weg van Leiden naar Egmondk aan-Zee: Antwoord: Leiden, Ssssenheim, Lisse', Hillegom, Bennebroek, Haarlem', Overveen, Bleemendaal, Santpoort, Driehuizen, Velsen, Beverwijk, Castrieum, Egmond-Binnen. 56,2 Kilometer. Naar 't- Engelsch, door L. G. MOBERLY. (Nadruk Verboden). 22) VI ik weet wel, dat u mij godslas terlijk vindt, het kan mij niets schelen wat u van mij denkt Indien er een God is, dan is het een God van verschrikking en wreed heid. Waarom moet ik nu te ziek zijn, om juist vandaag, den eenigen dag van het jaar, op reis te gaan? Het is onzinnig wreed mij te beletten vandaag te gaan om Zij hield haar woorden plotsoling in en weer sprak Joyce met haar zachte stem „Kan ik ook gaan cn iemand voor u op zoeken Ik zou u zoo graag willen helpen. Werkelijk, u kunt mij best laten gaan." „Mij graag willen helpen?" Mevrouw Marshall's harde lach klonk spottend. „Ik heb den tijd, dat u hier is, niet gemaakt tot zulk een pad van rozen, dat u gaartie iets zou willen doen om mij aangenaam te "zijn. Wij hebben u een hondcloven bereid, Hetty ik. Ik zie dat best in en toch beweert u, dat het u pleizier zou doen mij van dienst to zijn. Kletspraatjes „Het zijn geen kletspraatjes," antwoord de Joyce, dc vrouw toelachende; „denk er nu raaar net over of mijn leven hier een pad van rozen is, ja of noen. Misschien zullen er langzamerhand weer bloemen bloeien lang9 dat pad. Waar wij op dit oogenblik alleen aan moeten donken, is uw reis van vandaag j*11 of ik in uw plaats kan gaan. Zeg mij al ken of ik u helpen kan. Ik zal uw boodschap getrouw overbrengen." Het was duidelijk, dat movrouw Mars hall's eerste iugeving was, ronduit voor het aanbod van Joyce te bedankenmaar de een of andere bijgedachte scheen verande ring to brengen in haar besluit. „Als ik het u doen laat," zei ze weer wei felend, „indien ik u de waarheid mededeel, dan moet u beloven, dat u het aan niemand vertellen zult, aan niemand. Ik wil liever geen ander in mijn plaats zendenmaar ik kan het zelf niet, en als ik u zend, wilt u dan beloven alles geheim te houden?" „.Ta zeker wil ik dat. Ik ben volkomen bereid te beloven aan niemand te vertellen wat u mij vertelt," antwoordde Joyce, die zich wat nieuwsgierig begon to voelen; ,,u kunt mij vertrouwen." „Ik geloof, dat ik dat kan." Mevrouw Marshall keek haar ernstig aan; „ofschoon uw haar grijs is on u geen jonge vrouw meer bent, bent ge nog heel mooiik veronder stel, dat u dit zdlf wel weet, zonder dat ik het u zeg. En u hebt piet alleen een mooi gezicht, u hebt ook een edele ziel." Zij sprak op haast droomcrigen toon, een toon, ge heel verschillend van het krassend geluid van 'gewoonlijk; Joyce glimlachte en bloosde. „U moet mij niet ijdel maken. Ik ben bang, dat mijn ziel maar heel gewoon is," zei zo, „maar in ieder geval, ik ben be trouwbaar. U kunt volkomen zeker zijn, dat ik aan niemand zal vertellen, wat u ge heim wil» houden. U kunt op mij ver trouwen, In mevrouw Marshali's oogen kwam weer die angstige blik, dien Joyce reeds meer had opgemerkt, en zij sprak fluisterend. „Mijn naam is niet in werkelijkheid Mar shall", ^i zo, „maar Hetty weet niet waar om ik van naam veranderd ben. Ik heb een rede verzonnen, die zij zeer bereid was te gelooven, en zij brak haar hoofd nooit over de reden van die verandering. Zij nam al les, wat ik haar vertelde, aan als iets ge woons, en zij weet ook niet, wat ik u zal ver tellen. Ik heb het zelfs voor haar geheim gehouden. Mijn man," zij zweeg, alsof het haar moeite kostte voort te gaan. „Het was mijn schuld niet begrijp dat goed hij mag zwak geweest zijn, maar hij was niet slecht. Wat er gebeurd is was mijn schuld niet. Maar hij is veroordeeld tot dwangar beid en ik mag hem eens in de drie maan den gaan opzoeken. Hij leeft geneel voor dien dag en dat doe ik ook; en nu is de dag gekomen en ik ben ziek en kan niet naar hem toe gaan. En toch zegt u, dat het geen wreed noodlot is, dat mij hierin verhindert." „Laat mij een boodscha/p van u aan hem gaan overbrengen," zei Joyce vol vuur. „Ofschoon het een vreeselgke teleurstelling voor hem zal wezen u niet te zien, toch is een boodschap van u beter dan niets. Het zal zeker een .troost voor. hem' wezen bericht te krijgen van u, 'door iemand, diej n pas gezien "heeft." „Als u gaat, znlt u hem dan niet hard beoordeelen?" Er was een ongewone' zacht heid in mevrouw Marshall's harde öogen,- „u zult in zftn onschuld gelooven, niet waar? Ik weet zeker, dat hij de zondebok was in plaats van een anderen man; maar; hij wil ons nooit den naam zeggen vam dien anderen man. Hij zei, dat het nergens toe dienen 'zou, dien naam' te hooren, dat het mjj bitterder zou stemmen én geen goed doen. Hij is een veel beter mensoh dan ik, n moet hem niet hard beoordeelen." „Neen, ik zal hem niet veroordelen,* antwoordde Jolyce; „ik wou alleen, dat Oc de zaak Voer hem fid orde kon maken.* „Hij is alles voor, mjj in de wereld," ging de zieke vrouw opgewonden voort, „nie mand anders telt, alleen Eric Raeboro. mijn echtgenoot. De rest van het heelal is niets voor mij, niets." „Hetty telt toch zeker ook mee," bracht Joyce in het midden, maar mevrouw Mars hall schudde het hoofd. „Ik haat Hetty." zei ze met een kalme beslistheid, die haar toehoorster deed schrikken. „Ik heb nooit naar haar, verlangd en ik vond het ellendig, toen zij kwam. Eric en ik waren gelukkig samen: hij en ik en geen ander. Hetty kwam tusschen ons bei den, zij was een derde persoon en wij waren volmaakt gelukkig voordat zij kwam. Hetty schoot op met haar vader. Hij hield van haar. Zij schoot nooit op met mij. Ik heb' haar altijd gehaat. Waar dient 'tvoor iets anders voor te wenden? Ik had haar veel liever niet gehad." Joyce begreep, dat dit niet h'efc oogen blik was om te trachten het hart van deze vrouw te verzachten of de moederliefde op te wekken, die stellig verborgen moest liggen achter de harde en ruwe opper vlakte. Zij stapte af van zulk een lastig onderwerp als Hetty en begon naar inlich tingen to vragen omtrent de reis, 'die z\j zou 'doen in plaats van mevrouw Marshall en zoo bracht zij de ^gedachten van de patiënte terug op haar man en leidde ze af van haar dochter. Het was niet zeer gemengde gevoelens, dat zij ongeveer oen uur later wegtféed van de cottage in het huurrijtuig1, dat reedte b'e^ steld was, om mevrouw Marshall naar het station te rijden. Aan' den eenten kant gaf de toestand van haar patiënte Kaar geen geringe reden tot bezorgheid en zij vond net neer onaangenaam hhar den geheeled dag aan Hetty's zorg over to laten; aan den anderen kant schrikte zij -met mis schien vergeeflijke zenuwachtigheid terug van het bezoek, dat haar wachtte. Wat zóu het voor een man wezen, die; echtgenoot van mevrouw Marshall en de vader van Hetty? Volgens de hartstochte lijke verklaring van zijn vrouw, was de man, dien zij zou ontmoeten, onschuldig aan de misdaad, die hem werd ten laste gelegid, niets dan het werktuig van anderen, niet slecht, maar" zwak. Maar natuurlijk be schouwde zijn vrouw hem met vooringe nomen oogen en dit kon Joyce niet in haar afkeuren. In ieder geval besloot zq onpar.-. tijdig te wezen; zij zou haar belofte hou den tegenover mevrouw Marshall en deo veroordeelden man niet hard vallen. Gedurende de reis waren haar gedachten niet alleen vol van de moeder en de doch ter, die zij had achtergelaten op de heide», het tweetal, dat zooveel voor elkaar had kunnen wezen, in plaats van als het ware altijd op voet van oorlog met elkaar om te gaan. Haar gedachten waren ook ver vuld van den man, opgesloten hu-aten de muren van een gevangenis, en het was met een ernstig gebed in het h^rt, dat zrj mocht zeggen wat het beste en het billijkste was,- dat zij eindelijk na vele formaliteiten in de naakte ontvangkamer van de groote ge vangenis werd binnengelaten. Zij nam heel weinig van dc omgeving in zich op. Zij was zich alleen bewwstj een ren hek gezien te hebben, gevangenbewaar ders norsoh en stilzwijgend, en eindelijk een man aan den anderen kant van het hek een man, die haar met oogen van verlan gende teleurstelling aanzag. f (WdrJï vervolgd^1

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5