De Europeescfie Oorlog. LEIDSGH DAGSLAO Dinsdag 20 Juni. Tweede Blad. Anno 1916, Ho. 17273. FEUILLETON. Ingezonden. Het 20-miliioen-ontwerp. i. Blö'kens het afdeelingsverslag over de <>uppl. Landbouwbegrooting 1916 betreffende je beschikbaarstelling van levensmiddelen dpraken verscheidene leden hun .waardeering uit over de moeite, welk ede minister zich heeft gegeven, ten einde een behoorlijke voorziening van levensmiddelen zooveel mo gelijk te bevorderen. Wat de uitvoerpolitiek aangaat, wezen sommigen er op, dat de regeering niet steeds van juist inzicht blijk geeft, waar het geldt do richting, waarin onze export moet wor den geleid. Voor zoover de uitvoer van onze land bouwproducten wordt toegestaan, vinden deze afzet op de markten, waar voor bet oogenblik de hoogste prijzen worden be steed. Vergeten wordt den export zoo te re gelen, dat de markten, waarheen zich vóór den oorlog onze producten bewogen, voor ons worden behouden en men vroeg, of de re giering het hare doet om de aandachb van belangstellenden daarop te vestigen. Gewe zen werd op Engeland als afzetgebied voor; onze boter. Deze had er de laatste jaren het vroeger verloren terrein herwonnen. Gedu rende <len oorlog is die markt verwaarloosd. Denemarken, dat ook veel boter naar Duitschland "exporteert, had intussc-hen zorg gedragen zich op de Engelsche' markt te handhaven. Eenige leden hadden den indruk gekregen, dat de regeering, althans in het begin van den oorlogstoestand, er vooral op; bedacht was door de expor(maatregelen zoo- Veel mogelijk' goud naar Nederland to trek ken. Een wijzere politiek volgden de Scan dinavische staten, die tegenover den uitvoer van hun producten, den invoer van de pro ducten der oorlogvoerende landen bevorder den. Men schreef de stijging van de prijzen voor een deel toe aan de ten deze door onze regeering gevolgde politiek. Deze beschouwingen werden door anderen niet gedeeld. Vervolgens werd scherpe critiek geoefend op den in Mei j.iy plotseling toegelaten uit voer van melkvee. Verschillende inlichtingen werden ver zocht. Men wenschte zoo nauwkeurig moge lijk op de hoogte te worden gesteld van de wijze, waarop ten aanzien der consenten was gehandeld. Was men wel ingelicht, dan wa ren de consenten, behalve die voor inge schreven stamboekvee, alleen gegeven aan het Ned. en het Friesche Rundveestamboek. Wrarom had men zich daartoe beperkt en bijde Groningsche gelijksoortige veree- nigmgen niet op .gelijke wijze behandeld? tWat is de Regeering bekend omtrent de verhandeling der consenten en hetgeen daar voor werd betaald? Is de regeering bij een belangrijken maatregel a'ls dezen "in overleg getreden met het bestuur van den Ned Slagershond? Hetgeen geschied was, deed' opnieuw aan dringen op een regeling, waarbij minder onzekerheid heerscht on alle belanghebben- ten zooveel mogelijk gelijke rechten ver krijgen. Van verschillende zijden stelde men prijs pp nauwkeurige mededeeling van de gestie van het Rijksgraanbureau, van de wijze, waarop het graan wprdt gekocht qn de tus- Bchenpersonen. Ook omtrent de vraag of niet te veel tarwe wordt ingevoerd ten koste van den meelin- voer ?ou men gaarne worden ingelicht. De meening werd geuit, dat de bruin- taoodregeling van de laatste weken niet wodig ware geweest-, indien in dit opzicht anders Ware te werk gegaan. In zake de bruinbroodregeling werd door eenige leden nog opgemerkt, dat in sommige gemeenten een te hooge weistandsgrens is gesteld voor het verkrijgen van goedkoop Regeeringsbrood. Een stelsel, waarbij de goedkoop© beschikbaarstelling van bruin brood tot sommige groepen der bevolking wordt beperkt, kwam sommigen niet aanbe velenswaardig voor, wegens de vele uitzon deringen. Regeling door de gemeentelijke autoritei ten wie het goedkoope brood krijgen, zo-n leiden tot onbillijkheden. Men vroeg or de bakkersorganisaties zgn geraadpleegd yóór do invoering van cle te genwoordige bruinbroodregeling. Gevraagd werd, waarop des ministers pressie steunde, Na. Ist-sig*© Jaren. Naar 't Engolsch, door L G. MOBERLY. (Nadruk Verboden). 15) Zij las niet veelwaarschijnlijk had zij de volgende regeb van den dichter nooit ge hoord „Aud sho who most believes in man, Makes man what she believes." (En zij, die het meest gelooft in den man, maakt hem, wat zij gelooft). En toch bewees zij iederon dag de waarheid van die woordenten minste, terwijl zij bij hem was, begon John TTacey een vage gelij kenis te vertoonen met den man, dien haar grooto liefde in hem zag. Nadat zij zich overtuigd had, dat alles onder zijn bereik lag, dat er niets mankeerde, ring zij naast hem zitten en maakte het handwerkje lps, waaraan zij bezig was. Het v.'as een plechtige overlevering in de familie Traeey, dat ledige handen bijna misdadig wa- rcn; en Marion had buien van wroeging, Wanneer zij soms haar borduur- of breiwerk verwisselde voor een bock. Lezen was niet meer dan een uitspanning, het gebruik van "aafd of breipennen was werken en zelfs de plagerijen van James konden haar nooit 0vertuigen dat het goed zou kunnen wezen *°o maar te zitten en niets uit te voeren. Hij .aS achterover in zijn stoel en keek naar haar jjverigo vingers met een spottende uitdruk- nnS op zijn gezicht. »Men zou nieenen, dat de brood moest toen hij bij (le bruinbroodregeling rnaatre- len nam tegen het ontslag van arbeiders in het bakkersbedrijf, welke in die vrijheid der patroons zeer ingrepen. Vele'leden toon den zich weinig ingenomen met den vorm, waarin het wetsontwerp is aangeboden. Uitslag der Verkiezing voor de Provinciale Staten. HOOKD-tlOJLLAND. AMSTERDAM I. Uitgebracht op de boe ren F. van der Goes, S.-D., 579, mr. H. IV L Hubrecht, Lib., aftr., 1272, R. Stenhuis, S.-D., 517, mr. Th. Stuart, V.-L., aftr. 1198, mr. J. Verdam, A.-R., S92, en F. J. A- M. iWierdels, R.-K., 935 stemmen. Herstemming tusschen de hoeren Hu brecht, Stuart, Verdam en .Wierdels. AMSTERDAM II. Uitgebracht op de hoe ren Ch. E. H. Boissevain, V.-D., aftr., 474, J. Douwes Jr., A.-R., aftr., 891, Jos. Loopuit, S.-D., 898, C. J. Stroër, Lib., 320, J. van den Tempel, S.-D., 1017, en F. J. M. fil ming, R.-K., 814 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. Dou wes, Loopuit, Van den Tempel 'en Wilming. AMSTERDAM Hl. Uitgebracht 10.336 gel dige stemmen. Op de heeren E. J. Abrahams, V.-D., 203(?, mr. H. Bijleveld, A.-R., 2334, B. Luteraan, S. D. P., 262, C. A. Meyer. C.-H., 1986, I. H. J. Vos," U.-L-, 2001, Th. van der Waerden, S.-D., aftr., 4999, D. Wijnkoop, S. D. P., 584, en j. A. van Zut- phen, S.-D., aftr.-, 5441 stemmen. 'Gekozen de heer Van Zutphen. Herstem ming tusschen de heeren Van der Waerden en Bijleveld. AMSTERDAM IV. Geldige stemmen 2-118. Uitgebracht op de heeren H. Barnsfceio, V.-D., aftr., 1194, mr. G. AL van Hamel, U.-L., aftr., 1221, B. Luteraan, S. D. P., 37, W. H. A. M. Roelvink, R.-K., 328, P. Voogd, S.-D., 726, S. de Wolff, S.-D., 775 en D. D. Wijnkoop, S. D. P., 80 stemmen. Gekozen mr. G. A. van Hamel. Herstem ming tusschen de heeren Barnstein en De Wolff. AMSTERDAM V. Uitgebracht op de hee ren mr. P. A. Diepenhorst, A.-R., 3213, W. van Diesen, V.-D., aftr., 3220, B. Lute raan, S. D. P., 179, Ed. Polak, S.-D.,*3092, O. G. Vattier Kraane, V.-L, aftr., 3102, P. Voogd, S.-D., 2917, en D. Wijnkoop, S. D. P., 363 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Diepen horst, Van Diesen, Polak en Vattier Kraane. AMSTERDAM VI. Uitgebracht op de hee ren J. N. Hcndrix, R.-K., aftr., 1697, J. B. A. Jonckheer, U.-L, aftr., 1518, P. Joosl- ten, S.-D., 411, mr. A. Philips, V.-L, 1410, Bd. Polak, S.-D., 425 pn mr. C. F. Schoch, C.-H., 1550 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Hen- drix, Jonckheer, Philips en Schoch. AMSTERDAM VII. Uitgebracht op de hee ren mr. E. P. F. A. van den Bogaert, R.-K., aftr., 1365, dr. J. H. Gunning Wzn., U.-L, 884, J. ter Haar Jr., C.-H., aftr. 1428, N. van Hinte, S.-D., 562, dr. J. F. Hoekstra. V.-D., 842, en J. T. de Roode, S.-D., 584 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Van den Bogaert, Gunning, Ter Haar en Hoekstra. AMSTERDAM VIII. Uitgebracht op (le heeren dr. D. van Emden, V.-D., aftr., 792, J. J. de Roode, 'S.-D., 1073, W. de Vlugfc, A.-R,, 1564, KI. de Vries Sz., y.-D aftr., 1008, en L van der Wal, S.-D., 102b stem men. Herstemming tusschen de heeren Roode, De Vlugt, De Vries en Van der Wal. AMSTERDAM IX. Uitgebracht op de hee ren J. van Eisinga, S.-D., 4242, J. G. van Kuykhof, S.-D., aftr., 5278 B. Luteraan, S. D. P., 241, P. Nolting, V.-D., 5029, Th. Ruys Gz., A.-R., aftr. 4729, J. H. ScheL- tema, V.-L., 3961 en D. Winkoop S. D. P., 509 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Van Eisinga, Van Kuykhof, Nolting en Ruys. HAARLEMUitgebracht 7376 geldige stemmen. Op de heeren mr. J. B. Comans, R.-K., 3148. Jhr. mr. J. W. G. Boreol van Eogelanden, V.-L., aftr., 2226. Jhr. mr. I>. E. van Lennep, C.-H., aftr., 3596. Mr. J. H. Monnik, A.-R., £979. Mr. J. H. Thiel, V.-D., 2097. L. J. C. Poppe, S.-D., 1946. verdienen met de naald," zei.hij droomcrïg waarom werk je toch altijd alsof je leven er van afhing Dat is zoo niet dat weet jo toch. Ik heb nooit een vrouw gezien, die iets zoo lang kon volhouden." Ik dacht, dat het goed was James," ant woordde zij treurig. „Ik zal het natuurlijk niet meer doen als het je zenuwachtig maakt, maar ik heb beloofd zooveel mogelijk te maken voor den bazaar te en ik dacht, dat ik mijn best moest doen." Doe, Waar je lpst in hebt lieve," ant woordde» hij loom en vriendelijk „je doet nooit iets, dat mij hindert of zenuw achtig maakt maak je daarover niet onge rust. Ik heb graag, dat je precies doet waar je plezier in hebt, maar bedenk dat je je vin gers niet stuk behoeft te naaien voor ba zaars of iets van dien aard. Als jo graag een kraampje inricht of de armen wilt kloeden of wat dan ook, waar jc zoo hard voor werkt, kun je immers alles koopen, wat je noodig hebt! De Hemel beware mij 1 Je behoeft die din gen niet zelf te maken." „Ik doe het graag, James." Met haar zachte oogen zag zo hem ernstig aan. „Je bo- grijpt, als ik dat kocht, dan zou ik een ge voel hebben of ik niets werkelijk zelf deed, noch voor den bazaar noch voor do armen. Het zou geen moeite voor mij zijn, ik zou alleen maar jouw geld uitgeven. Ik moot er mij zelf wat moeite voor geven." „Je hebt een al te gevoelig geweten, kind. En praat niet over mijn gold. Heb ik het jou niot alles vermaakt of zco iets derge lijks, toen ik met je trouwde? Je kunt geld uitgeven en werken ook er is geen kwaad in het allebei te doen. En als jc nog fijner kleeren wilt dragen, draag ze dan gerust." Zij lachte, een weinig gedwongensij be- D. Peereboom, S.-D., 1680, M. A. Reinalda, S.-D., 1644 en dr. J. Timmer, U.-L., 1760 stemmen. Herstemming tuasohen de heeren Co- mans, Boreel van Hogelanden, Van Len nep, Monnik, Thiel en Poppe. EDAMUitgebracht 2913 stemmen, waarvan op de heeren J. Korthals Altes, Lib., aftr., 1547 en W. J. Kernkamp, C.-H., 1365 stemmen. Gekozen de beer Korthals Altes. DEN HELDERUitgebracht op de hee- Ten O. Adriaans, A.-R., 1324, E. J. Bok, U.-L., aiftr., 1539. Mr. J. B. Comans, R.-K., 1162. G. J. O. D. Dikkers, U.-L., aftr., 1457. A. W. Miohels, S.-D., 1583 en A. G. A. Ver: stegen, S.-D., 1483 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Bok, Dikkers, Michcls en Verstegen. HOCRNAantal kiezers 5519. Uitge bracht 4059 geldige stemmen. Op de hee ren A. Commandeur, R.-K., 1795, A. W. Miohels, S.-D., 333, en J. Winkel, U.-L., aftr., 1931 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Winkel en Commandeur. VELZENUitgebracht op de heeren Z. Gulden, S.-D., 1359. H. van Leeuwen, V.-D., 1920, en P. Vermeulen, A.-R., aftr., 3955 stemmen. Gekozen de heer Vermeulen. ZAANDAMUitgebracht op de heeren B. W. Binnendijkr S.-D., aftr., 3267. Joh. W. Dekker, U.-L., 2331. J. E. W. Duys, S.- D., aftr., 3526. D. L. Harms, A.-R. 2161. R. P. F. Hulsemans, R.-K., 2093 en P. van Melrver, V.-D., 2354 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Binnen dijk, Dekker, Duys en Van Meiver. NIEUWER AMSTEL: Uitgebracht 3805 geldige stemming. Op de heeren C. Spaar garen Dzn., S.-D., 300. Dr. I. H. J. Vos, Lib., 967 en mr. W. J. M. Westerwoudt, R.-K., aftr,, 2537 stemmen. Gekozen mr. Westerwoudt. ALKMAAR.Geldige stemmen 6322. Uit gebracht op do hoeren jhr. mr. H. Gevers, C.-H., aftr., 3954, A. W. Udo, Lib., 1600 en O. J. Verkerk, S.-D., 168 stemmen. Gekozen de lieer Gevers. WEESPUitgebracht 19232 geldige stemmen waarvan op de heeren G. van Mesdag, U.-L., 2831. W. van Diesen, V.-D., 2425. Mr. H. Verkouteren, C.-H., aftr., 5905^ Mr. J. N. J. Heerkons Thijssen, R.-K., aftr., 5812. J. van Eisinga, S.-D., 1285, en G. L. A. Wagenfeld, S.-D., 1278 stemmen. Gekozen de heeren Verkouteren en Heer- kens Thijssen. ENKHUIZENUitgebracht op do hee ren P. Bos, R.-K., aftr., 4311 H. J. Avis, U.-L., 2860. Van den Brug, S.-D., 363. S. Groot, A.-R., 4383. Dr. J. Zijp, U.-L., 2866 en H. Ko&nan, S.-D., 432 stemmen. Gekozen do heeTen Bos en Groot. PURMERENDGeldige stemmen 3709. Uitgebracht op de heeren J. Koopman, U.-L., aftr. 1513. C. Nolet, R.-K., 1983, J. Verdam, A.-R., 1018. A. de Vries, S.-D., 1003. J. de Vries, S.-D., 1052, en J. Wild schut, U.-L., aft-r., 1459 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Koop man, Nolet, J. de Vries en Wildschut. SCHAGENGeldige stemmen 7485. Uit gebracht op de heeren J. Zijp Hzn., U.-L., aftr., 3S46, K. Breeb&aTt Jzn., U.-L., aftr., 3971. Mr. A. Dorboek, R.-K., 2507. P. Ver burg, A.-R., 2580. Miohels, S.-D., 876 en Verstegen, S.-D., 932 stemmen. Gekozen de heeren Zijp en Breebaart. Met Noord-Holland zijn de stemmingen voor de Staten aïgeloopen eö resten nog de herstemmingen, waarvan de 'eerste Vrijdag zullen plaats hebben. Noord-Holland is door de rechterzijde niet te veroveren. Wanneer (le concentratie met de sociaal-democraten een accoord" kunnen, aangaan, is er zells alle kans, dat de kerke- lijken nog zetels verliezen. De oude stand was 54 links en 23 rechts. Van links tra den 25 leden af, van rechts 14. Bij 'de af tredende linksche mannen waren 5 sociaal democraten van wie er in totaal lë in de Staten zaten. Zitting hielden dus 9 kerke- lijken, 18 concentratieleden en 11 sociaal democraten. Na de stemming is dit 16 ker- kelijken, 22 concentr.-leden en 12 sociaal-de mocraten. Links -dus 34. Voor de 26 plaatsen, .waarvoor 'herstem- greep James niet altijd volkomen, ofschoon zij zijn zachte plagerijen wel aardig vond. Haar echt godsdienstige aard deed haar alle ontevreden gedachten verbannen en na dat oogenblik stilte, na dien eenen blik in den tuin en het park, wondde zij haar oogen we der naar haar man. „Humphry zal wel spoedig hier zijn," zei hij een oogenblik daarna„nu hij uit Ame rika terug is en ik weer beter word, moeten we aan zijn huwefijk beginnen te denken. In had gedacht, dat ze hier maar moesten trouwen, als jij" en hij en de jongedame het goed vinden. Hij is het hoofd van je geslacht en je erfgenaam, daar wij zelf geen zoon hebben. Wij moesten maar veel werk maken van zijn huwelijk. Beiden, man en vrouw, zuchtten even en er lieerschte een oogenblik stilte in do groote, weelderig ingerichte bibliotheek. Zij hadden geen kinderen en mevrouw Traeey zog uit over de uitgestrekte bunders land, die zij geërfd bad van haar voorvaderen, met groot verlangen, dat het oude landgoed niet zou komen aan Humphry, dèn zoon van een verren neef, maar aan haar eigen zoon. De titel kwa mnu aan Humphry toe, daar had hij recht op, en James was zoo edel moedig geweest te besluiten, dat de bezit ting, mot langer bezwaard door schulden en hypotheken, bij hun dood ook aan hem zou worden vermaakt! Maar indien het landgoed aan een eigen zoon had kuzinon komen, wat zou dat een vreugde geweest zijn I „Humphry is heeft slim en verstandig", zei ze, maar ik wou, dat hij mij niet altijd het gevoel gaf niet geheel recht door 2eo te gaan en somtijds comedie te spelen. Ik wil volstrekt niet onvriendelijk zijn; maar hij geeft mij dat gevoel.-* ming moet plaats hebben, komen in aanmer king 17 kerkelijken, 20 concentratie-leden en 15 sociaal-democraten. In Je Noord-Hollandsche Staten zitten 77 leden. liet Russisch Offensief. Trouwen in Oorlogstijd of het Paard van Tr^je binnenhalen. Hooggeachte Redactie! Zoudt u het volgende willen plaatseu, naar aanleiding van het stuk: „De Vrouwen in Oorlogstijd"? Bij voorbaat grooten dank! Naar aanleiding van do beweging van vrouwen te bekwamen in verschillende tak ken van dienst of werkzaamheden, zfg het mg vergund, ook eeji „contra" uw lezers onder het oog te brengen? Ik wil namelijk den vrouwen eenvoudig toeroepen: „Past op! Voetangels en klemmen!!" Wie dan ook het stuk gelezen heeft en er bjj gedacht heeft; het stuk, waarin het co mité, op zoetsappige en poeslieve wijze, de werkzaamheden van het eerstgenoemde ge zelschap onthuld heeft, denkt al direct: 0, daar schuilt iets achter! Al lijkt dat alles op het eerste gezicht zoo „koe en ei." Maar hefl tegendeel is waar; wij zijn nu op een hellend vlak aangekomen, geleidelijk wordt het Ultra-Militairisme vaardig over ons vaderland! Dat alles bljjkt uit het opdringen van het eerstgenoemde comité; zoo zachtjes aan; langzaam, maar zeker! worden ook de vrouwen- opgeëischt voor het Monster- Mi 1 i t a i r i s m e, om het te voeden en alzoo in het leven te houden. Het is hier nog slechts het dierbaar begin, maar ik zeg u, zoo zeker als 2 X 2 4 is, dat het zal eindigen in de munitie- en kruitfabrieken!! Vrouwen, "blijft Vrouw! met uw rozen krans van heerlijke, uitstralende lief de om het hoofd; doet niet mee aan deni dollemansdans, van het militairisme. Het is geljjk een maalstroom, hoe verder wij verzinken in den poel van zonde en ellen de, des te meer krijgt het vat op ons. (Wacht u voor de Wolven in Lamsvellenü P. v. d. BERGH. Leiden, 19 Juni 1916. De Grens gesloten voor do meeste Yersohe Groenten. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij een klein plaatsje in Uw hooggeacht Blad, over het óngeronde stuk van het sluiten der grenzen voor de mees- sto versohe groenten. Volkomen ben ik, on- dergeteekendehet met den inzender eens. Nu vraagt die abonné Zou de Regeering nu geen maatregelen kunnen treffen, dat het anders wordt Zou de Regeering niet in overleg willen treden met den Bond van Groenten- en F ruilhandelaren in Neder land? Als ik daar nu even op antwoorden mag, kan ik als bestuurslid van dden Bond me- dedeelen, dat onzerzijds bij de Regeering ia aangeklopt, zelfs j.l. Vrijdag nog; maar U begrijpt, wij alle in Nederland kleine handelaren, (te veel practisoh bekend mis schien voor het mooi) zijn niet zoo in tel als die Groothandelaren, waar de Regee ring haar lioht opsteekt. U begrijpt, die weten beter wat voor Nederland noodig is (ik wou haast zeggen wat voor hun portemonnaie noodig is). Be grijpt U Want moermalen hebben wij op gemerkt, dat den eenen dag do grens voor een of ander artikel gesloten werd, wacht even, vlug een Commissie van Groothan delaren er op uit en een dag later de grens weer open. Vat U het? Wat aangaat ons belang, of de groen ten dhiur of goedkoop zijn, hebt U zelfs al goed geantwoord, want een middelmati ge prijs is voor ons het bestgeloof mij dan ook, dat de toestand, zooals hij nu is, voor ons onhoudbaar is. Zie de prijzen in de marktberichten, hetwelk tegelijk voor het geacht publiek controle is. Met vriendelijken dank, A. KNIJFF. Bestuurslid van den Ned. Bond. v. Groenten- en Fruithandelaren. Leiden, 19 Juni 1916. „Humphry is 'n beste jongen." Haar man keek haar lachend aan. „Breek jc hoofd maar niet over hem en verbeeld je niet, dat hij comedie speelt. Zijn hoofd zit op de rechte plaats. Zijn engagement met een arm meisje is zijn eenige fout geweest. Hij had naar een rijke erfdochter moeten uil zien. Maar de erfdochter is nu niet langer noodig: mijn fortuin zal aan hem komen als hoofd van je geslacht en als iouw erf genaam." „James, wat ben je v-och goed voor mij en de mijnen," antwoordde het vrouwtje, ter; wijf ze haar hand legde op do zijne. „Ik heb een gevoel of ik nooit genoeg voor je kan doen, nu jo zoo goed voor mij bent geweest. Do schulden van mijn vader heb je betaald, dit dierbare, oudo landgoed gered, mij zoo gelukkig gemaakt en nu nog te bepalen, dat het landgoed aan Humphry zal komen. Ik zou nooit gedacht hebben, dat iemand zoo goed, zóo vol liefde kon wezen. Er was een beschaamde blik in de oogen, die James Traoey naar de zonnige buiten wereld opsloegëen oogenblik kwam de be geerte bij hem op aan zijn vrouw te beken nen, dat hij alleen met haar getrouwd was, omdat hij van zijn ontzettend groot fortuin een groot landgoed wildo koopen en 'n his torisch en naam. Maar het zachte licht in haar oogen legde hem hot stilzwijgen op hij had den moed niot dat licht to doovcn of haar de waarheid to laten begrijpen. Deze- kleine, onbeduidende vrouw had eon merk- wa-ardigen invloed 6<p hem, een invloed, waarvan ha] zich flauw bewust wanhij hield van haar op een wijze, dio hij zelf nauwelijks begreep, en dat zij de beste in- vlood was m zijn leven, wist hij zeer goed. Een gevoel van wroeging en berouw deed hera haar hand aan zijn lippen brengen en Er wordt aan het oostelijk front Aevig gevochten met voor de Russen gunstig suc ces. De Duitsche en Oostenrijksclie leger- berichten komen (ailleen met mededeelingen, van afgeslagen aanvallen en met de vermei- ding dat ten noord-westen van Luck voor hen gunstige gevechten zijn geleverd. De „Voss. Ztg." verneemt, dat in Rusland nieuwe strijdkrachten, vooral Siberische troe pen, worden gereed gehouden om naar Wbl- hynië te vertrekken. Het blad spreekt zelfs van 250.000 man. Het Russisch legerbericlit geeft uitvoerig aan, waar zooal gestreden wordt. Het luidt: Aan het front der legers onder generaal Broe^silof tracht de vijand door tegenaan vallen onzen opmarseh in de richting va®. Lemberg te stuiten. In den omtrek vau het dorp Rogowitsji, ten zuid-oosten van het dorp Lokatsji, 6 wersten ten zuiden van den groofcen weg LuokWladimir Wolynsk, hebben de Oos tenrijkers met een sterke macht onze afdee- Iingen aangevallen en bij het binnendringen in een vak van ons gevechtsfront drie ka nonnen genomen van een batterij, die tot bet laatst dapperen weerstand heeft geboden- Toegesnelde versterkingen hebben den vijand in zijn opmarseh gestuit, hem een der ka nonnen weder ontrukt, 300 krijgsgevange nen gemaakt en twee. machinegeweren ver- mees terd. In de streek van Korytnitzy, ten zuidoost ten van Swinioekhi, ten zuidoosten van Lo katsji, heeft een onzer dappere regimenten een tegenaanval gedaan en de aanvallers op de vlucht gedreven, onderwijl een afdeeling van ons rrente geschut den zoom van het bosch naderde en de vluchtelingen" volle lagen gaf. In dit gevecht hebben wij ma chinegeweren genomen, 3_ officieren en 100. man krijgsgevangen gemaakt. Ten oosten van Gorochof en ten 'Zuiden van Swinioekhi hebben wij ons 'na een yer- woed gevecht van het bosch bij het dorp Bojef meester gemaakt en 1000 soldaten gevangen genomen en vier. machinegeweren buitgemaakt. In gevechten in de streek ten zuiden van Radziwilof heeft de vgand onze troepen met brandende vloeistoffen ontvangen. Wij heb ben daar gisteren 1800 gevangenen ge maakt. Na Czernowitz te hebben bezet, zijn onze: troepen op verscheidene plaatsen over de Proeth getrokken. Sj rukken krachtig op naar de Seret Èg "de bezetting van het bniggehoofd Czernowitz door de troepen van' generaal Letsjitsky is vastgesteld, dat wg '49 officie ren en 1800 man krijgsgevangen hebben ge maakt en bij de stad Czernowitz 10 kanonnen hebben genomen. Bg de vervolging van den vijand hebben wij bg het dorp Koetsjoermarei- 400 soldaten gevangen genomen, 2 zware stukken geschut, 2 affuiten, ta.1 van caissons met munitie, meer dan 1000 karren met levensmiddelen buitgemaakt. Bg het dorp Storonyjetz namen wij 2 officieren en 85 man gevangen en maakten wg een machine geweer buit. Het totale aantal krijgsgevan genen iQ den loop van den 18en gemaakt, bedraagt ongeveer 3000. Bij het slation Zoetsjka, ten noorden van Czernoyritz, hebben wij een bergplaats met materialen genomen. Aan het front ten noorden van het woud gebied en aan het Duna-front houdt de ge-( schutstrijd 33n. Sofia en Lemberg. Na er op gewezen te hebben, dat het thans het geschikte oogenblik is, om, te gelijk met de Russische actie in Galicië, het geallieerde Oosterleger in Macedonië te ck>en oprukken naar Sofia, na zich, door omzetting van de Grieksche regee ring, beveiligd te .hebben tegen een even tueel Grieksök gevaar in den rug, betoogt het Journal des Dó'bats", in een vol gend artikel, da-t de Engelsche bondge noot nil tot het .welslagen van een stoot door den Balkan heen tegen Wcenen het zijne moet bijdragen door alle mogelijke beschikbare krachten uit Egypte los ite maken en naar den Balkan te zenden, zoo- er een zachten kus op drukken; maar de be kentenis, die hij op het punt was geweest uit te opreken, bleef voor eeuwig vorzwe* gen. Nooit, tot aan don dag van haar dood toe, had Marion Traeey zelfs in haar bangste droomen kuDnen droomen, dat haar man haar om een andere reden had getrouwd dan uit liefde een liefde, die hij haar zoo weisprekend betuigd had in de dagen, toen hij haar onstuimig het hof maakte. De theetafel was juist voor Marion ge- pkiatst toen Sir Humphry Traeey, do ver wachte reiziger, twee uur later de bibliotheek! Werd binnengelaten. Hij werd hartelijk be groet door James, maar een weinig minder hartelijk door James' vrouw, die den neef, nu het hoofd van het geslacht, nooit ge heel had kunnen liefhebben en vertrouwen. Het was een taan van ongeveer vijf en dertig jaar, lihap van uiterlijk, met een donkeren^, bijna; somberen blik, maar rondom zijn oogen' en mond had hij duidelijk sprekende trek ken en lgneo, die de geschiedenis van zgn leven gemakkelijk te lezen gaven. „Ja, ik' ben blrj, dat ik weer in Engeland terug ben," zei hij, als antwoord op een' vraag van mevrouw Traeey. „Amerika is gced voor iaën peesje, maar rmgeland lie ver voorgoed. Ben jo het niet met mij eenS; TraCey?" voegde hij et bij, zich tot den 'ander wendend*.- „Zeker, ik ben het nrL jo ecüs," zei Tra- $ey lachend. „Ik heb geen wrok tegen Ame rika. Ik heb er vrij wat meer nit gekneld dhn ik! er binnen braoh\ dat moet ik zeg gen. Ik zeg maar: Amerika is het 'and om' ïortuir te maken. Engeland het laDd om[ een tehuis te vinden." (WörcH Vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5