De Europeesshe Nog. S^©„ 17264. LE9DSCH DAGBLAD, Doncfercfag 8 Juni. Officleeis Kerinisgeving. Binnenland. Gemengd Nieuws, Vragen en Antwoorden. Tweed© Stad. Aran© 3S36. GOEDKOOPE AARDAPPELEN. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dab, vermits de aanvoer der z.g. regeerings-aardappe- lcn niet regelmatig kan geschieden, hier ter stede zal worden overgegaan tot een ander stolsel van distributie, waaraan uit gifte van aa rd app elkaar teil is verhonden. Zij, die een zoodanige aardappelkaart wenschcn te ontvangen, worden uitgenoo- digd zich aan te melden aan het' Bureau Vischmarkt 18, met medebrenging van een duidelijke schriftelijke opgave van naam on voornamen van het gezinshoofd, woonplaats en huisnummer, aantal personen boven 12 jaar in het gezin, naam en woonplaats van den aardappel handelaar, van wien goedkoope aardappe len zullen worden betrokken. Tot liet in ontvangst nemen dezer aan vragen zal het distributiebureau op Vrij dag 9 Juni doorloopend geopend zijn van 's morgens 6 uur tot 's avonds 10 uur. Bovenbedoelde schriftelijke opgave wordt afgegevon aan het bureau; de aanvrager ontvangt daarvoor terug een nummer, waarop op een nader te bepalen dag, de aardappelkaart kan worden verkregen. De Burgemeester van Leiden, N. O. DE GtJSELAAR. Leiden, 8 Juni 1916. De Diaconie der Ne<L-Herv. Gem. te Utrecht heeft van wijlen jhr. Huydecoper ontvangen 'een legaat van f25.000. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Beek (L.), door ds. G Hengoveld, oud-O.-I. predikant te Drieber- gen.- Nadat het Class. Bestuur van Gouda den geheelen kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. van Bergambacht voor vyf dagen geschorst had, omdat hy weigerde kinderen, in een andere gemeente (moderne) gedoopt, in te schryven in zijn doopboeken, heeft de ker keraad bovengenoemd geweigerd zyn dienst werk na afloop der schorsing te hervatten. Hierop heeft 'het Class. Bestuur <jen kerke raad in zyn geheel provisioneel geschorst met ingang van 3 Juni en de zaak overge dragen aan het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland. Tot procureur-generaal in Suriname, in de plaats van mr. P. Hofstede OruLl, is benoemd mr. P. M. F. Ba/uduin, thans sub- stótuub-officicr van justitie te Haarlem. Met ingang van 16 Juud is benoemd tot directeur van. hot post- en telegraafkan toor te Wildervank de heer J. J. Notoman, thans in gelijko betrekking te Balk. Men ingang van 2 Juni ia bij het. le ger in Ned.-Indië benoemd tot generaail- jnajoor der infanterie de kolonel van d!at wapen K. E. Sohutb. Z. K. H. de Prins bracht gistermid dag, vergezeld van den gewesbelijken com missaris van do Ned. Vereeniging ,,Het itoodo Kruis", jhr. A. W. G, van Riems dijk, en zijn adjudant jhr. Backer, een be zoek aan jhr. mr. A. Röell, Oonimissaria der Koningin in Noord-Holland, om dezen hot kruis van verdienste van „Het Roode Kruis" aan te bicden als erkenning van diens groote verdiensten 'ten opzichte van „Het Roode Kruis." Na' een korte poos to evens vertrok de Prins naar Amsterdam. Prins Hendrik installeerde gistermid dag als voorzitter van den Bond „Het Oranje-Kruis" de in de laatste algemeene Bondsvergadering benoemde oommissie, welke een onderzoek zal instellen inzake de veiligheid van het snelverkeer te land in verband met den licliamelijken en gees telijken gezondheidstoestand van het ver antwoordelijk personeel. De installatie had plaats in het gebouw der Ma-atechappij tot Bevordering der Geneeskunst in de Raad huisstraat te Amsterdam. Prof. dr. G. Jelgersma, te Leiden, maakb deel uit van deze commissie. In de aula van de Ubrechtsche Univer siteit nam gigteren prof. dr. T. Cann ©gie ter, hoogleeraar in de Godgeleerdheid, vanwege do Ned.-Herv. Kerk, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, af scheid, met een rede, getiteld„Reken schap van beginselen." Door verscheidene personen werd de scheidende hoogleeraar toegesproken; als door ds. Bakhuizen van den Brink, prof. Daub an ton, prof. dr. S. D. van Veen, mr. J. F. Dijkstra, theol. candidaat, prof. mr. De Louter, prof. dr. Ernst Cohen en do hoer B. ter Haar, van Leiden, sprekende namens den Bond van Vrijzinnige Studen ten, die zijn dank betuigde voor hetgeen prof. Oannegieter in het belang van dozen Bond heeft verricht. Spr. nam geen afscheid van prof. Oannegieter, maar wenschte dat hij nog vele jaren den Bond met zijn voor lichting zal ter zijdo staan. Door den secretaris dor Utrechtsche Vrij- zinnigo Chr. Stud. Vereeniging werd daar na aan prof. Oannegieter, namens de Stu- dentenvereeniging een huldeblijk aangebo den, wat eveneens met oenige hartelijke woorden gepaard ging. Prof. Oannegieter dankte allen. Nadat verschillende leden, uitgetre den uit de „Vereeniging. voor Vrouwenkies recht", omdat deze in haar demonstratie gelegenheid geeft te propagecren voor Al geracen Mannen- en Vrouwenkiesrecht, reeds in principe besloten hadden tot het oprichten van een. nieuwo Vereeniging, heeft de consfcituoerende vergadering plaats gehad, waar statuten en huishoudelijk re glement zijn vastgesteld. De "Vereeniging zal den naam dragen van „De Neutrale", Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, en strikt onzijdig ten opzichte van politieke partijen en gods dienstige stroomingen werken voor gelijk kiesrecht voor man en vrouw. De Vereeni ging zal demooratisch bestuurd worden. De leiding zal berusten bij een Centraal-Be- stuur. In de statuten is vastgelegd, dat zoowel mannen als vrouwen bestuursfuncties kun nen bekleeden, maar dat geen enkel be stuurslid, hetzij centraal of locaal, lid mag zijn van een politieke partij. Men is in Dea Haag begonnen met de afbraak van een gedeelte van do voormalige kanongieterij, n.l. van dat deel, hetwelk grenst aan de Prinsesegracht, om op het vrijkomende terrein een. nieuw ge bouw voor de Topografische Inrichting te plaatsen. Hiermede wordt niets beslist om trent hot' eigenlijke hoofdgebouw, dat ge deeltelijk aan de Kanonstraat en aan heb Smids water staat, en tegen welks afbraak om redenen van kunsLhistorischen en an deren aard door verschillende veréenigiii- gon adreseen bij het Departement van Oor log waren ingediend. Een meisje uit Volkel, als dienstbode werkzaam op de Hoeve, een ge hucht onder die gemeente, is gepasseerdon Zondag naar haar familie te Volkel gegaan, doch keerde niet in haar dienst terug. Gis teren is haar lijk gevonden, hangend aan eon boom in een bosch tusschen Uden en Volkel. Berooving. Een tweetal paar denhandelaren, die Maandag de markt te Utrecht bezochten, raakten in gezelschap met drie dames en een militair. Nadat zij in een (café het een en ander gebruikt hadden, besloten tzy met hun zessen een auto- .tochtje te maken. Zy vertrokken daarop per auto in de richting van De Bildt In deze gemeente werd .eerst nog een cognacje ge bruikt en vervolgens de tocht voortgezet naar Bosch-en-Duin. In de buurt van Bosch- ey-D,uin hebben de „dames" en de soldaat do paardenkooplui van hun geld, ruim f 800, beroofd, en hen uit het voertuig weten te verdringen. Een bankbiljet van f300 werd lator to De Bildt gewisseld. De veldwachter Zoete van „Huis ter Hei de" werd met het geval in kennis gesteld, maar daar de bedrogen kooplui onder den invloed van sterken drank verkeerdeo, kon deze uit .hefc onsamenhangende verhaal der boeren niet wys worden. Dinsdagmorgen werd aanstonds een onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen zyn de „dames" reeds aangehouden, op wie nog een gedeelte van het gestolen geld werd oevonden. Den sol daat zoekt men nog. (,,U. D.") Te Oisterwijk ia <1 e veldiwao li ter Van Dijk door den arrestant Wiillems ernstig <Joor messteken mishandeld. Hij was verdacht van diefstal opgesloten. Toen de veldwachter hom gisteravond eten kwam brengen, werd hij door den arrestant aan gevallen. Bij de worsteling kreeg W. de overhand, groep hot buiten de cel liggend mes, dat hem bij insluiting was ontnomen, en bracht den veldwachter een tiental steek— en snij wonden toe. De man kon vluohten, doch werd in zijn woning weder goarresteord. Men meldt ons uit Tiel: Eeni gen tijd geleden maakten wij melding, dab te Tiel op straat een 9-jarig meisje was aangetroffen, met verschillende verwondin gen over heb lichaam, welke haar thuis wa ren toegebracht, o.a. met een pook. Het kind, dat do ouderlijke woning was ont- vl.uoht werd in het ziekenhuis opgenomen. De politie onderzocht de zaak verder en bracht haar ter kennis van de justitie, die het onmiddellijk voorloopig aan den Voog dijraad to Tiel toevertrouwde. Er werd 'n instructie in de zaak gelast, om zoo moge lijk de moeder-en den stiefvader-van B., te Tiel, uit de voogdij te kunnen ontzetten en onverhinderd een vervolging wegens mis handeling in te stellen Een groot aantal ge tuigen zijn reeds in instructie gehoord. Heb kind is reeds op li-jarigen leeftijd door haar moeder, destijds wonende te Rot terdam, bij het overlijden van haar vader, in den steek gelaten en toen door do groot moeder opgenomen Bij het overlijden van laatstgenoemde is de moeder uit de voogdij ontzet en de kleine door den Voogdijraad te Rotterdam aan de Vereeniging „Onze Tuin" toevertrouwd, die het onderbracht inleen gezin te Apeldoorn tot haar 6^-]^- gén leeftijd Do moeder kreeg toen de voog dij over haar kind terug en hield 't bij zich. Het gezin te Apeldoorn, dat door middel van de bladen van de mishandeling hoorde, heeft thans aan den Voogdijraad te Tiel verzocht om het kind voor eigen rekening te mogen opvoeden. DeheerJ. v. S., te Wageningen schrijft aan de „N. R. Ct.": In de bosschen achter 't buiton „Selters- karap", nabij Bennekom, had ik langs een eenzamen weg het nest gevonden van een zwarten lijster. Het zat in een lagen spar, midclen op een tak, ruim oen meter van den grond. Zondag 28 Mei waren de vijf jongen uit het ei gekomen en Zondag j.l. ging ik opnieuw naar het nest, om mij van den wel stand der lijsterfamdlie te overtuigen. Op ongeveer 50 M. afstand, ttoen ik den spar, waarin hot nest, kon zieh, bemerkte ik een ongewone beweging. De beide oude vogels vlogein onder angstig geroep om en in den boom, terwijl twee der half naakte jongen op het pad fladderden. Haastig toegeloo- pen, ontdekte ik de oorzaak van het mis baar. Een eekhoorn had de lijsters overval len cn was nu bezig oen der geroofde jongen te verslinden. Bij mijn komst liét hij den bloedenden vogel, die nog leefde, vallen. Blijkbaar hadden de oude lijstors getracht hun kroost to redden, want het nest was leeg en op heb pad lagen nóg twee jongen, waarvan het eene dood was en heb andere spoedig stierf. Het half verscheurde jong heb ik dadelijk gedood. Een poging den brutalen roover, die in den boom bleef zit ten kijken, hoe het afliep, naar verdienste te straffen, mislukte. De beide nog levende jongen heb ik weer in het nest gezet en op eenigen afstand afgewacht wat er ge beuren zou. De oude vogels keerden echter, ook na geruimen tijd, niet terug, en de jongen ontvluchten het nest. Daar de dier tjes nog te Slecht in do veeren zaten, om tegen de koude nachtlucht bestand te zijn, on omdat ze niet vliegen konden, heb ik ze meegenomen in de hoop ze te kunnen grootbrengen. Bedenkt men, dab in de genoemde bos schen do eekhoorn veelvuldig voorkomt, dan is het duidelijk, welk een schade hij aan den vogelstand kan toebrengen. De „B a n k a-h o e v e" in den G r o o- ten LTpolder met ruim 84 H.A. bouwland aldaar, liggende onder de gem. Sloten en Haarlemmerliede, ingezet op f 260.700, verhoogd tob f 285.800, is in do eindcombi- natie, te Halfweg gehouden, afgemijnd met f 2200 door den heer J. van Splunter, te Yelsen, die dus eigenaar werd van hét ge heel voor de som van f 268.000. In don nacht omstreeks éón uur hoorde mevrouw H., wonende Midden weg, te Watergraafsmeer, een paar keer geritsel op de slaapkamer. Onraad, vermoe dende, stak zij het gaslicht aan en schrok geweldig, toen zij een man languit op den grond achter haar ledikant zag liggen. Door haar geroep werd haar echtgenoot wakker, maar vóór deze was opgesprongen, vloog de kerel overeind en koos het hazenpad. De Watergraafameersohe politie werd ge roepen en stelde een onderzoek in. Het bleek, dat het raam aan de voorzijde der woning opgeschoven was. Door do opening was de man naar binnen geklommen, en had via die voorkamer, do slaapkamer we ten te bereiken. Hij heeft niets kunnen me- donemen. De Strijd oki Verdun. Wat de laatste communiqué's deden, ver wachten is gebeurdhet fort Vaus, of beter gezegd de resten van wat eens een fort was, zijn in Duit- eohe handen. Dit meldt ten minste een Duitsoh bericht. Gisternacht, van Dinsdag op Woensdag dus is het geschied, maar het Fransohe communiqué rept er niet over. Daar staat „Aan den rechteroever van de Maas werd gisteren een hevige aanval der Duitsche ra op Vaux gestuit door het vuur der Fran sohe mitrailleurs. De Duitachers trokken in wanorde terug en lieten een groot aan tal doodon op het terrein achter. De Duit- sohe artillerie, op welke krachtige tegen aanvallen worden gedaan door do Fran sohe artillerie, zet zonder onderbreking de beschieting van het fort en de omgelegen streek voort." Het Duitsohe legerberiaht vertelt, dat het fort feitelijk reeds op 2 Juni door de eerste compagnie van het Paderbomsohe infanterieregiment onder bevel van luite nant Ravkof werd bestormd, die daarbij door pioniers van de eerste compagnie van heb res. pionierbataljon No. 20 onder lui tenant Ruberg krachtig gesteund werd. Op de bestormers volgden spoedig andere ge deelten van deze uitstekende troepen. Do publicatie is tot dusverre achterwege ge bleven, omdat in de ontoegankelijke on- deraardsohe gewelven nog eenigen van de bezetting aanwezig waren. Zij hebben zich thans overgegeven, waardoor met de bij de vergeefs beproefde <mtzettingspoging gemaakte gevangenen het totaal aantal krijgsgevangenen 700 ongewende mannen beloopt', terwijl oen groot aantal kanon nen, mitrailleurs en mijnwerpers werd ver overd. Ook de strijd om de hellingen aan weers zijden van het fort en om de hoogterug ten zuid-westen van het dorp Damloup is met succes voortgezet, aldus het Duitsche legerbericht. De vijand heeft in de laatste dagen verschillende pogingen gedaan om den val van het fort en aansluitende wer ken en loopj^avcn te voorkomen, maar al le tegenaanvallen zijn onder zeer zware verliezen afgeslagen. Behalve de Paderbor- nere hebben zich andere Westfalen, Lip- pensche en Oost-Pruisische troepen onder scheiden. De keizer heeft luitenant Rarvkof de orde Pour le Mérite verleend. De keizer heeft in zijn rede te Wilhelms haf en gezegd, dat de Fransohe tegenstand bij Verdun, ineenstort. Nil is dit verlies daarvoor nog geen bewijs, maar wel is dit van beteekenis, wijl Vaux steedss voor een belangrijk punt ia doorgegaan als stand punt voor artillerieBewezen is nu weer dat de Duitsohera blijven bij hun systeem van partieeie aanvallen en die met alle maobt van hun artillerie. Het is welhaast duidelijk, dat ze, wat dit wapen betreft nog steeds in de meerderheid zijn. Toch moet men heb verlies niet al te zwaar voor de Franschen rekenen, want de wekenlange heftige beschietingen hebben hier 'n geheel anderen toesband geschapen. Zoo konden we nog dezer dogen lezen, dait een vijver daar ter plaatse, die in 'b begin nog al eens genoemd is» geheel ver dween. Het Russisch offensief. Daar wordt In en by GaliciS weer eën ge weldige strijd gevoerd, die' voor de Russeni tot nu toe een niet slecht verloop heeft. Daarin stemmen beide communiqués over een. Het Russisch legerberioht is zeer sober. Het noemt geen plaatsen, geeft alleen maar een opgaaf van gemaakte gevangenen en van den materieelen buit Zoo luidt t stafberioht van gisteren. De sucoessen der Russische troepen in WoUrpmië, Galicië en de Boe- kowinal breiden zich' uit Het aantal gevan genen en tropeeën, die bjj de verdrijving van den vflana nit zftn krachtig versterkte stellingen tn hianden der Russen wifn geval len, neemt nog stoed3 toe. Sedert het begin van de jongste gevechten tot 6 Juni 's mid dags henben de legers van generaal Broe- silof 900 officieren en meer dan 40.000 manschappen gevangen ge nomen, zy maakten 77 kanonnen, 134 mitrailleurs en 49 bommen werpers buit on bovendien zoeklichten, tfciéroons, veldkeukens en veel wapens en ander oorlogsmaterieel. Eenige geheele bat- teryen met al hun kanonnen en caissons wer den door de Russische infanterie veroverd. De jongste gevechten hebben den vijand getoond hoezeer het Russisch oorlogsmate rieel is toegenomen. Het Oostenryksche communiqué noemt meer plaatsen en doet zien, dat er voor hen Weer terreinverlies is op een belangrijk punt aelfs. Het bericht luidt: „De Oosten rijkse h-Hongaarsohe troepen, die in Wolhynië aan de Boven-Putilowka streden, werden door in aantal veel sterker vijande lijke troepen aangevallen en zyn daarom in de streek van Luck terugget^ok- k e n. De beweging werd door den vijand zoo goed als niet gestoord. Op alle punten aan het geheele noord- oost-front werden de Russen bloedig afge slagen, ten noordwesten van Rafalowka (aan de Beneden-Styr, ten noorden van Tsjato- rysk), bij Sapanof, (aan de Boven-Strypa), by Joslowico (aan den Dnjester) en aan de Bessarabische grens. Ten noordwesten van Tarnopol sloeg een der Oostenryksch-Hongaarsche divisies op één punt twee, op andere zeven aanvallen af." Het genoegen van het offensief In Ita lië wordt leelyk vergald. De zeeslag B>aj het $kagcrrak. Er is bhan3 een Duitsohe tegenspraak van het Engelsche bericht. Een gedeeltelijke tegenspraak, want de Duiteohera vullen him verliezen weer aan, nu met nog een slagkruiser en een kleinen kruiser. Maar welke dit zijn is niet duidelijk. Ze geven nu in totaal toe1 slagkruiser, 1 linieschip van ouden datum, (hiermee wordt waarschijn lijk de „Pommern" bedoeld), 4 kleine krui sers. en 5 torpedobooben. In dit bericht zegt de Duitsche marine staf verder, dat de Engelsohen do „Pom mern" als een modern slagschip van dien naam aanduiden. Dit kan niet juist zijn, want een dergelijk officieel bericht had ook ons moeben bereiken. We hebben er juist op gewezen, dat het Engelsche bericht geen ruimte laat voor de „Pommern", die ze maanden geleden reeds als getorpedeerd opgaven. Heb Duitsche- borioht zegt verder dat het schip van „Iran Duke"-klasse, in een bo rer berichten genoemd» niet de „Marlbo rough" is geweest. Ook wordt onjuist genoemd de Engel sche bewering, dat de Duitsohe vloot er van door is gegaan. We moeten hier opmerken, dat nog voor het Engelsche communiqué hier dienaan gaande inlichtingen verstrekte verschillen de Nederlandbohe gezagvoerders van sche pen, geheel onafhankelijk van elkaar in dien geest verklaringen aflegden. En men zal toch niet d-enken, dat dezo onwaarheid spraken. De Now-Yorksoho bladen gelooven ook niets van de Duitsche verklaring, dat hun vloot 'n zege bevochten heeft en besohouwen het einde ook liever als een Engelsoh suc ces. Bij een noenmaal van den „Imperia! Council of Commerce" heeft Balfour om trent het gevecht in de Noordzee ver klaard, dat het rapport van admiraal Jel- lecoe nog niet ingekomen is en hij dus niet zou spreken over nadere bijzonderheden van den slag en dat hij nog minder zou gaan twisten met do Duitsche nieuwsver- spreiders over de bei de rszij dsche verliezen. Yan Engelsche zijde is de volle waarheid betreffende de verliezen medegedeeld. Het vervalsohingswerk der Dudtschers be gon reeds urenlang voor de Admiraliteit het eerste authentieke bericht van Jellicoe had ontvangen. Even voor hij zich naar de lunch begaf had Balfour nog een onderschept Duitsch draadloos telegram aan de „Press" te New-York gezien, waarin werd medege deeld, dat de Engelschen een slagschip zou den hebben verloren, dat n.l. sinds Don derdag veilig in de haven heeft gelegen. Sprekende over den slag zelf zeide Bal four: „Hoe meer schepen de Duitsche rs volgons hun eigen bericht in den grond boorden, hoe vlugger zij wegsnelden, of schoon toch juist het tegendeel het geval had moeten zijn." De Duitechers hebben een groote vloot, maar deze is niet- bij machte zich met de Engelsche onder gelijke omstandigheden t-e roeten. Hun fout ligt. niet in het terugtrek ken, maar in het belachelijke gebluf in hun mededeelingen. De positie der Duitschers is slechter dan voor den slag, de Engelsche blokkade is ef fectiever geworden, Engeland heeft Duitsahlancl thans vaster in zijn greep. Duitschla-nds droom en zijn onvervuld ge bleven; de oorlog heeft ze voor eeuwig doen vervliegen. Engeland heeft te recht grooter vertrou wen en meer hoop op de overwinning dan tien dagen geleden mogelijk zou zijn ge weest. Het heeft niet alleen dta eer van den dag gehad, maar plukt ook de vruchten. Zoo sprak Balfour. Deze slag heeft duizenden gezinnen in rouw gedompeld. Uit Engeland krijgen we dienaangaande mededeelingen. Vooral Portmouth van welks depót het eskader deel uitmaakte, heeft bet verlies van veel inwoners te betreuren, nog vergroot door den ondergang van de „Hampshire", die daar thuisbehoorde. Ongeveer 2000 vrou wen zijn weduwe geworden. 3000 man kwa men om. De toestand in en de bonding: van Griekenland. De „Daily Chron." verneemt d.d. Maan dag uit Athene, dat Venizelos in de „Kiryx" een krachtig artikel tegen de regeering en de overgave van het fort Rupel aan d<3 Bulgaren, heeft geplaatst. Hij stelt de botte weigering van de regeering, om faciliteiten voor de overbrenging van het Servische! leger te verleenen tegenover de bereidwii-. ligheid, ja zeif3 hartelijkheid, waarmee dei regeering zioh neergelegd heeft bij den in-, val van de Bulgaren in Grieksch gebied. Griekenland, dat een wanregeering heeft en een kabinet van marionetten, gaat snel zyn verderf tegemoet. Het i& zegt Veni zelos verder, zijn plan, om volledig gebruik! te maken van de persvrijheid, die in Grie kenland beetaat, ten einde de schuld de verantwoordelijkheid van de mannen aan de kaak te stellen, die aan een nationale! ramp voor het land meewerken. Uit Athene wordt naar Petrograd gemeld, dat de GriekBche regeering voornemens zou zyn den staat van beleg in Griekenland af te kondigen en Yenizelos met zyn voor naamste politieke vrienden in hechtenis tei nemen. De Russische pers is zeer verbolgen tegen Griekenland. De „Beurscourant" vindt, dat de koning van Griekenland goed zou doen met eenigen tijd naar een plaats te gaan,, die beter voor zyn gezondheid is dan Athene. De entente moet tegen Griekenland, dat zyn bestaan en zyn welvaart aan haar te dan- heeft, optreden. De „Retsj" schrijft: Als de Bulgaren Grie kenland binnengekomen zyn ten gevolge van een afspraak met de Grieksche regeeringy, moet de entente de noodige en onvermrjde^ lyke gevolgtrekkingen maken. De „Den" zegt: Griekenland i3 in h"e.t kamp van onze vijanden. Het „Nowoje "Wremja" vindt de te Salo- niki getroffen maatregelen onvoldoende en wil, dat de entente aan den Piraeus en te! Athene den noodigen druk zal oefenen. FAILLISSEMENTEN. Mej. M. de Sauvage, winkelierster, Lei-den. J. van Andel, manufacturior, te Haar lemmermeer. J. A. O. Hoelen, Den. Haag. E. Boots, aannemer, te Castricum (Noord- Bakkum). A Bl/oemer Gzn., limonadefiabrikanb, te Santpoort, handelende onder de firma Bloe- mer en De Roos. F. J. Walgering, koopman ia garen ea band, te Kampen. K. E. Puhlmann, koopman, te Scheve- ningen. Vraag: lederen morgen tegen 8 uur zie ik een net zwart, jongmensch van leef-" tijd ongeveer 20 tot 22 jaar, hij kijkt, mij wel aan maar zegt nooit iets tegen mij. Nu zou ik u willen vragen hoe aou ik eens met dien mijnheer kennis kunnen maken» hij schijnt mij erg verlegen toe. Antwoord: Knik eens vriendelijk en geef hem ean knipoogje. Vraag: Gaarne zou ik willen weten, wanneer er in Den Haag Hondeaitentoon stelling is, daar ik er graag naar toe zou gaan Antwoord: Juist Zondag geweest. Vraag: Ik heb aan een koopmaD koeien verkocht, die later bleken voor uit voer bestemd te zijn. Toen de tijd van leve ring er was, weigerde hij ze te ontvangen, omdat de Regeering de grenzen gesloten hield. Moet hij de koeien ontvangen'? Antwoord: Wanneer hij ze van u kocht onder voorwaarde ze te kunnen uit voeren, dan moet u de koeien terugnemen. Zijn ze echter door den koopman gekocht zonder daarover te spreken, dan is de koop voor zijn Tekening en risico gesloten. Wat hij er achteraf mede wil doen, cn of dit lukt of niet gaat U n ct mui. Vraag: Kunt U mij ook zeggen hoeveel K.M. do afstand bedraagt van Rynsburg over Noord wijk naar Zand voort? Antwoord: 30.2 K.M. f raag: Wat is de kortste wég van Leiden naar Zalt-Bommel per fiets en hoe groot de afstand? Antwoord: Leiden, Hazerswoude, Wad< dinxveon, Gouda, Haastrecht, Vliet, Schoon hoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slingeland, Schelluinen, Gorkum, Vuren, Herwijnen, Hel-, low, Haaften, Tuil, Zalt-Bommel. 79.9 K.M. Vraag: Zou U mij ook kunnen zeggen,- waar men roomys van maakt en hoe men dit moet bereiden? Antwoor d:'Neem 3 eierdooiers, 3/i liter room, I/* liter melk, 1 stokje vanielje, 225 gram suiker. Verwarm den room, de melk, de suiker en do vanielje: zorg dat de massa? niet kookt; klopde eierdooiers en voeg de verwarmde massa en voorzichtig bij; laat ze daarna bekoelen, zonder dat er een vel opkomt en doe ze vervolgens in de ïjsbus. Vul de ysmachine tot aan den vooruitspringen, den rand met fijngehakt ijs; stort daarover! pekel, gemaakt van L. water met Va L- grof zout. Na 3 H uur is het ijs ge reed. Ii. het begin moet de vla van tijd tot tijd geroerd worden met de spatula: Vraag: Rijksmelkcontroleur zijnde, ben ik dan dienstplichtig? Antwoord: Da betrekking van RykS- melkcontroleur ontheft u niet van dienst plicht. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Alphen aan den Ryn naar Doetinclieiü en hoeveel kilometer is dit? Antwoord: Alplien, Woorden. Utrecht, Zeist, Woudenberg, Renswoude, Ede, Arn-, hem, Velp, Do Steeg, Doosburg, Laag Kep^ pel, Doetinchem. 128,8 K.M. Vraag: Is hier te Leiden een.af(i:e^ ling van de Vereeniging „Dc Dageraad", welko ten doel heeft de bevordering den vrije gedachten? Zoo j"a, waar is het adresI Antwoord: Voor zoover wo wetend- bestaat zulk een afcJecüng in Leiden niet. Mocht het wel zoo zijn, dan wil dé secreta ris misschien het adres ons wel opgeven.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5