N» 172S4 Donderdag 8 Juni. A°. 1916. fëoarant wordt dagelijksmet uitzondering van ,§pn- en feestdagen', uitgegeven. IDSCH PKIJS DEK ADVERTENTIENl Vat l-t regelt fl.Ob, Iedere regel meet fOJ2(X Kleine «dTertentiën ren 80 voorden 10 Oen» eontant) elk tiental voorden meer 10 Cent», Teer hat (ncanseoron eordt /0.06 berekend. Bewijsnummer 6 Oenta. PBIJS DEZEK COUKAHTj Voor Leiden per 3 maanden L30| per week. 3 Buiten Leiden en vaar agenten gevestigd nijn per veek. Franco por pest .■.i,,.»**.,,. 1 t o.io o.io. 1.65. öii notr.£ii©i" bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIDEN, 8 JUNI. Me-j. AOverduin, alliier, is te Haar lem als onderwijzeres geslaagd. Ds. W. Bouwman, te Hallum, die in de Geref. Kérk .alhier bevestigd zal wor den op Zondag 6 Augustus a.s., hoopt zijn intrede te doen niet, gelijk eerst was be paald op Woensdag 9, maar op Maandag 7 Augustus, des avonds, in de Hooigracht- kerk. De „Sts.-Ort." bevat de statuten van de afd. Leiden van den Ned. Schildersge- zellenbond. Vanwege de Leid&cho Zwemclub zal Zondag 2 Juli een zwemfeest plaats heb ben ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan en het eerste seizoen van exploitatie der Gemeentelijke Zweminrichting nabij den Hooge-Rijndijk. Er worden voor de prijswinners kunst voorwerpen en medailles uitgeloofd. Op de te Amsterdam gehouden Plan- tenkeuring van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd aan- Delphi- niuih Bella-Don na Amerika" een ge tuigschrift. van verdienste toegekend. In zending van den lieer W. van Veen, vaste- Plantcnkweekerij, alhier. Door een agent van politie werden gisternamiddag alhier op den Kaagweg nabj de grens der gemeente aangehouden twee personen. Eén hunner zat op een rijwiel en was in 't bezit van éen zak, waarvan de inhoad bestond uit een geslacht schaap. Het vleesch, uit Zoeterwoude ingevoerd, bleek bedorven te zjn. Bij zrjn poging om den zak' in beslag te Demen, welke ten £otto gelukte; ondervond de agent verzet. Het vleesch werd naar het Openbaar Slachthuis overgebracht en daar afgekeurd. Er zal proces-verbaal tegen £e aangehou denen worden opgemaakt wegens verzet en invoer van bedorven vleesch. Leitlschc Vereenigiug ter Bevordering van de Studie der Tropische Geneeskunde. In de algemeene vergadering van leden heeft deze Vereeniging besloten te benoe men a. tot lector, om onderwijs tc geven in speciale pathologie cn therapie, alge meene on bijzondere prophylaxis der tro pische ziekten, den heer G. J. W. Koole mans Beijnen, arts, officier van gezond heid te 's-Gravenhageb. tot lector, om onderwijs te geven in de tropische huidziek ten, den heer J. D. -Kaijser, huidarte te 's Gravenhage. De heer Koolemans Beijnen vertrok in 1901 als officier van gezondheid 2e klasse naar Indiö, deed daar dienst in verschillen de garnizoenen en ook te velde, en vertoef de de laatste jaren van zijn verblijf te Ba tavia, waar hij tevens leeraar was in inwen dige goneeskunde aan die schoei tot oplei ding van inlandsche artsen. Ook in deze functie verwierf hij zich een goeden naam. In 1912 Invam hij met verlof in het vader land terug, maakte deel uit van do Ned. Roode-Kruis-ambulance naar Bulgarije, en werd na- zijn terugkeer daarvan in 1913 benoemd tot lid van de geneeskundige com missie bij het Departement van Koloniën. De heer Koolemans Beijnen stond in Indië als clinicus en wetenschappelijk werken good bekend. Ook het hygiënisch gedeelte j der tropische ziekten wekte zijn belang stelling, en tijdens zijn verblijf in Nedér- land heeft hij zich mede met labo ra tori nm- arbeid bezig gehouden. Niet mdndier bekend in Indische geneeakun I dig© kringen is de hoer J. D. Kaijser, thans huidarts te 's-Gravenhage. Als particulier geneesheer en specialist voor urologie en huidziekten, had hij te Batavia een uitge breid© praktijk, met particuliere polikli- I niek. Tevens hield hij voordrachten aan I den cursus voor tropische ziekten aan het geneeskundig laboratorium te Weltevreden, bestemd voor militaire en burgergenccs- h'eeren. Bekend is ook vooral zijn bijzonder werk I op het gebied der lepra-bestrijding, terwijl h'i een zeer gewaardeerd boek over tro pische huidziekten het licht heeft doen I zien. De beide thans benoemde lectoren gaven reeds onderwijs aan de vanwege de Lcid- Rche vereeniging gegeven cursussen in tro pische geneeskunde en hygiëne. D© Statenverkiezingen. Daartoe uitgenoodigd door het verlriezings- coinité der drie reohtsche partijen, trad gis teravond in het gebouw, „Prediker" in een openbare vergadering op de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid der ^Tweede K^mer. Do eerst vrg goed en later zelfs druk be zochte vergadering werd met een opwekkend woord geopend door den voorzitter, den heer H. W. Spendel, waarna de spr. 'aanving ihet op te merken, dat, hoewel ons slechts nog maar een week van de verkiezingen scheidt, het overal nog bijzonder kalm is. De reden daarvan.is, dat eigenlijk de strijd al gewon nen is, zedelijk gewonnen door rechts, wat spr. dezen avond wilde aantoonen. Critiseerende een vlugschrift ran de vrij zinnigen over de tariefwet, doet spr. uitko men, dat nog altijd acctjnzen een slechter be lasting zjn dan invoerrechten en deze re geering wil immers verschillende accijnzen verhoogen. In 1913 stonden ernstig op, aen voor grond: 1. de verzekeringswetten ran minister Talma, en 2. het streven van de rechtsche parijen om rechtsgelijkheid op het gebied van het onderwijs. Tegen de wetten van Talma werd krachtig gefulmineerd en fel werd er tegen' gewaarschuwd, dat de rech ter partijen de openbare school wilde ver nietigen. En nu heeft min. Cort vah der Linden ge zegd, dat de verzekeringswetten van Talma een mooi stuk werk vormen en dat de onder wijsstrijd der rechter partijen pen rechtvaar dige strijd is. In dat opzicht is dus de strjd gewon- uen. Ook werden in 1913 de vrienden van de Hervormde Kerk gewaarschuwd voorden invloed van Rome. Thans ziet men daarvan de dwaasheid wel in en er wordt niet meer over gerept. Het gaat nu echter om iets anders, n.l. ohi Eerste Kamer. Deze moet omgezet. En waarom? Omdat men bang is, dat de Eerste Kamer de ouderdomswet of het z.g. Staatspensioen zal tegenhouden. Spr. herinnerde in dit verband aan een ander door de vrijzinnigen verspreid blaadje, waarin wordt gezegd, dat het mede gaat om het behoud van het ministerie-Cort van der Linden. Spr. noemde dat een insinuatie. Laat men maar eens nagaan wie dit ministerie het meest hebben tegengewerkt, de vrijzinnigen en de sociaal-democraten of de rechtsche partijen. Spr. laat het oordeel over aan den onpartijdigen beoordeelaar. Inderdaad, de rechtsche partijen hebben dit-,ministerie, dat trouwens ook in menig opzicht steun ver dient, loyaal 'gesteund. En toch, als rne-n een vroeg welke ministers men ïn dezen crisistijd liever zou hebben: Talma of Pos- thuma? Colijn of Bosboom? dan zou liet ant woord ook van tegenstanders niet twijfel achtig zjn. Het gaat, zooals spr. hot reeds had ge zegd, bij dezon strijd om de vraagwat regeling van inval, en oud. voorziening de beste is, die, welke minister Ta-lma heeft ontworpen en heeft willen invoeren, of die welke de huidige Regeering voorbereidt en de vrijzinnigen en sociaal-democraten wil len, wat, volgens spr., trouwens evenveel op Staatspensioen gelijkt als een stokvisoh op de Hooglandsche kerk. Spr. stelde beide regelingen tegenover elkaar, waarbij hij uitging van heb sfcelsel- Treub, waarbij hij tot de slotsom kwam, dat de regeling van Talma ook voor de ar beiders zelf verreweg to prefereeren is, wat de stoffelijke voordoelen betreft. Nog veel moer slaat de schaal over naar den kant van het stelsel-Talma, wanneer men daarin de zedelijke motieven werpt. Om dit aan te toonen, stolde hij het voor, dat een straatslijper cn landlooper in het vrijzinnig stelsel per slot van reke ning nog een voorsprong heeft boven een eerlijk werkman (a p p 1 a u s). Spr. erkende, dat er gebreken schuilen in de wet-Talma. Er vallen nog te veel buiten en dat betreurt spr. zeer. Maar men vergeet daarbij, dat wij ton opzichte van deze wet in een overgangstijdperk leven. De eenige weg, om daarin te voorzien, wa re geweest, dat men met de invoering haast maakte. En dat Kceft deze Regeering niet gedaan. Ook zou spr. gaarne wenschen, dat reeds de ouderdomsrente op G5-jarigen leeftijd word toegekend, maar alles kan niet in eens. Concludeerende, herhaalde spr. nog eens wat de Tweede Kamer thans onder leiding van de sociaal-democraten heeft tot stand gebracht is niet in het belang van het Ne derlandsche volk. In de tweede plaats behandelde spr. het onderwijsvraagstuk en voornamelijk de voorstellen van de Bevredigingscommissie. De-ze voorstellen worden door rechts toege juicht en spr. brengt hulde aan wijlen dr. Bos-en min. C-ort van der Linden, die bei den aan de-ze voorstellen hebben medege werkt en deze eerlijk bedoeld. Maar er zijn anderen. Spr. noemde mr. Tydeman. Kappeijne van de Copello cn prof. Eerdmans, die er allerminst vrede mee hebben. En ah men straks de Eerste Ka mer heeft omgezet, vreest spr., dat er van gelijkstelling van openbaar ©n bijzonder on derwijs niets zal komen. En dat zou hij zeer betreuren. Hj heeft geen kwaad gesproken van het openbaar on derwijs; maar hij herinnert dan toch aan het woord van mr. Troelstra, dat de sociaal-de mocraten eerst het proletariaat zullen ver overen en daarna de openbare school. Verder deed hij met een beschouwing over de zending uitkomen, dat inderdaad de maatschappij moet berusten en bestuurd wor den door de Christelijke beginselen. Daar van is spr. innig overtuigd en daarom durft hij mannen als dr. De Visser en mr. Briët met ernst en aandrang aanbevelen. (App aps). Na het eindigen der rede kwam mr. Briët juist de zaal binnen en werd met een: Leve onze candidaat! ontvangen. Eigenlijk debat was er niet. Alléén door dr. J. A,. Vollgraff, secretaris van de U.- L. kiesvereeniging, werden enkele opmer kingen gemaakt, waaruit waardeering sprak' voor de rede van den spr. De spr. vreesde echter niet, dat de open bare school onder sociaal-democratischen in vloed zou komen. In Leiden is thans de socialistische invloed niet eens merkbaar. Dat van do bevredigingsvoorslellen bij een vrijzinnige meerderheid niets terecht zou komen, betwijfelt spr. ook zeer. Dat de sociale wetgeving bij vrijzinnig be wind, minder veilig zou zijn dan bij een rechtsche meerderheid, Wordt door spr. mede, ontkend. Tij beval ten slotte prof. Heeres aan. Nog werd er door mevrouw Alings ge vraagd, spr.'s meening te hooren over het VTOUwenkiesrech t. Principieel staat spr. niot, zoo zei hij in zijn antwoord, vijandig tegen algemeen kies recht. evenmin tegen vrouwenkiesrecht, maar warm maakt hij zich daarvoor ook niet, even min als de rechterzijde in het algemeen. Spr. zou echter in ieder geval van kies recht willen uitzonderen ben/ die hun be lasting niet betalen en die Van de .ouder lijke macht zijn ontzet. Spr. acht het niet noodig, dat de vrouw in de politiek wordt gehaald- Op andere wijzé kan rij op de maatschappij en samen- iéving wel "invloed uitoefenen, en doet dat oök. Verder beantwoordde spr. verder nog den heer Vollgraff. Voornamelijk bestreed hij r.og het t^g'n- sel van Staatspensioen. 'Mevrouw Alings verkreeg nu nog het woord en hield een warm pleidooi voor vrou wenkiesrecht on zij geloofde o.m., dat deze verschrikkelijke oorlog niet zou zijn uitge broken als de vrouwen medezeggenschap in de Regeeringen zouden -hebben gehad. Dit laatste werd door spr. krachtig ont kend. Hierna werd de goedgeslaagde vergade ring door den voorzitter gesloten, die me dedeelde, dat Woensdagavond nog een ver gadering in dit gebouw zal worden gehouden, waarin zullen optreden mr. Briët en" de heer Wcsselingh uit Den Haag. De Strijd voor iiefc Algczueem ELies» recht en het Staatspensioen. Ter behandeling van bovenstaand onder werp; had de afd. Leiden der S.-D. A.-P. een vergadering belegd in „Zomerzorg" met als spr. de heer J. W. Albarda, lid van de iSveede Kamer. De heer mr. D. A'. van Eek hield een openingswoord. Sociaal-demociaten, zeide hij, durven de werkelijkheid onder de oogen te zien, en zoo ontkennen ze niet, dat het klas- sebewusto proletariaat op het oogenblik te weinig belang stelt in belangrijke zaken. Spr. wekte hierna' op om Zaterdag in groo- ten getale te betoogen tegen de duurte en tevens om de komende dagen nog hard te werken voor de belangrijke Slatenverkie zingen, waarbij het zal gaan om de beide' groote beginselen: het algemeen kiesrecht en de invoering van ptemievrj staatspen sioen. De heer Albarda begon, met dit laatste te onderstrepen. De beide grootste vraag stukken uit onze politieke geschiedenis der laatste jaren hebben kans te worden ver wezenlijkt. Geen der eischen van het sociaal-democra tisch Werkprogram, kan de vergelijking door staan met die voor het algemeen kiesrecht, wijl dit de weg effent, waarlangs de andere eischen worden verkregen en verbeterd. In den strijd voor het A. K. slaat hoog het toekomst-ideaal voor oogen, daarmee willen we strijden, aldus spr., voor cfe bevrijding der arbeidersklasse. Dit land der klassieke Vrijheid is in menig! opzicht nog zeer ach terlijk en het is een der Weinige landen, waar het proletariaat het recht ran mee spreken mist, en «1* z® die 't meest de so ciale hervormingen van noode hebben, daar over niets hebben te zeggen, is 't niet te verwonderen^ dat 't met die hervormingen zoo langzaam gaat. Aanvankelijk werd de strijd voor A. K. door de arbeiders gevoerd tegen alle bur gerlijke partijen, al waren er wel eens. die voor, dijj beginsel gevoelden". Doch' met den groei van de' politieke arbeidersbeweging, kWam de bereidwilligheid*, om bij wij zo' ran geschenk, A. K. te geven.. Tot in 1913 gevoeld werd, dat aan den eisch moest wor den toegegeven. Door een heftigen strijd en door beleid bij de verkiezingen, kwam toen voor 't eerst een meerderheid, die A, K. voor de mannen en wegneming van de beletselen voor vrou wenkiesrecht wilden, in de Tweede Kamer. Niettegenstaande de moeilijkheden, waar in het land verkeert, is minister Cort van der Linden zijn belofte van 1913 op de meest royale wjze nagekomen. De voorstel len, 'die. aan minimum-eischen, hoewel niet geheel, aan de verlangens der sociaal-de mocraten voldoen* zijn er. Aan de idealen voor de democratiseering van den Neder- landschen staat voldoen ze nog niet. Doch er is een vooruitgang. Nu geen verhooging van den leeftjdsgrens, zooals in het ontwerp van minister Heemskerk werd gewild. Het fceglnsei ran uitsluiting der bedeelden i$ overboord gegooid en niet dat aanvaard uit het ontwerp-Heemskerk, dat wel kiesrecht wilde voor bedeelden van kerkelijke instel lingen om hun meerderheid wat hechter te maken waarschijnlijk maar n'et voor bedeelden ran een burgerlijk armbestuur. Hierbij 'ge-en uitbreiding van de rechten der Eerste Kamer, dat instituut van con servatisme. De strijd van 1913 is niet vruchteloos ge bleven, er zrjn thans alleen vooruitzichten op vooruitgang. Blijft de arbeidersklasse krachtig aandringen, dan is 't niet onmo gelijk, 'dat in de Tweede Kamer nog meer dere voordeelen kunnen worden bevochten, dan durven de burgerlijke partijen niet te rugkomen, op den in 1913 ingeslagen weg, dan kan waarschijnlijk nog wel verlaging van de leeftijdsgrens ën vrouwenkiesrecht worden verkregen. Maar na aanneming in de Tweede Kamer gaan deze wetten do moeilijkst denkbare tooht ondernemen. Verwerpt <£e de wet ten, dan is 'fc te laat cn van deze Kamer kan thans wel verwerping worden ver wacht. De Eerste Kamer, het bolwerk van do mocht der groo-oen, gevoelt niets voor de eischen van het volk. Daarin spiegelt zich de volksinvloed eerst op langen duur af. Anders had in 1897 de s.-d er haar in trede moeten doen en dit werd eerst 1913 door de bijzondere verhouding in do Frie- sohe Staten. Daar zouden er thans 9 soc.- dem. moeten ritten. Elke democratische strooming wordt daar gebroken. Dit bol werk van den eigendom heeft, 't in 1900 aan gedurfd de met zeer groote meerderheid in de Tweede Kamc-r aangenomen, zeer goede Ongeval!onwet-Lely te verwerpen. Ze verwierp in Februari 1912, in dure tij den de zeer ma tige duurtetoeslag voor rijks werk li eden. De heeren hebben geen last van de duurte- cn ze hebben maling aan de arbeidlerseaschen. Wel komen zo voor eigen zak op. Dat dedon ze in Mei 1915, toen zo de verbete ring van de grondbelasting niet wilden, toen minister Treub een klein beetje wilde tornen aan de bevoorrechte positie der grondbezitters. Maar do Eerste. Kamer is bij uitstek de Kamer van de groot-grond bezitters. Die Kamor moet omgezet en daarom zijn de verkiezingen voor de Staten, de kiescol leges van de Eerst© Kamerleden van zoo- voel belang.. Spr. schetste hierop het belang dier ver- Irieziugen speciaal in Zuid-Holland, wees nog op de macht van een Eerste Kamer bij Grondwetsherziening, waar 17 leden in staat zijn den wil van- het Nederlandsche volk to beletten. Na de bespreking van het A. K. volgde het Staatspensioen. Toen in 1898 de S. D. A. P. dien eisen stelde, werd hij belachelijk gevonden. Maar door harden strijd hebben eindelijk de politieke partijen moesten huk- kon. Eenige weken geleden is het wetsont werp aangenomen .Doch do Eerste Kamer zal het verwerpen, de christelijken in de Tweede Kamer hebben het. reeds gezegd. De strijd zal ditmaal weer moeten gaan tegen de Chr. partijen. Dit is onaange naam, maar 't is hun schuld, want zij kan ten zich juist togen deze voornaamsto eischen. Voor het A. K. hebben ze nooit iets ge daan, alleen heeft dr. Kuyper leuzen uitge vonden. Het door hun gewild huismans- kiesrecht leed schipbreukhun eigen man nen hebben vooy het ontwerp-Heemskerk er geen vorm voor kunnen vinden. Noch het ministerie-Kuyper, noch het mi nisterie-Heemskerk hebben ooit iets ge daan ter bevrediging van de kiesrecht ver langens van Patrimonium. Precies zoo is 'b mot de Katholieken ton opzicht© van vrouwenkiesrecht, dat vele kerkelijke autoriteiten niot meer id strijd achten met do Katholieke beginselen. Hun partij doet echter niets. Hun strijd tegen het staatspensioen is als een zeer -onohristelijke geweest. Spr. schet-st hoe, dank zij een socialistisch amendement, er thans gedeeltelijk staats pensioen is en nu blijkt de leugen, dat de arbeiders het zoo vernederend vinden, zoo- als de chr. bewezen. Geen christelijke oud jes weigeren het pensioen. Dat valt in hen te prijzen. Do chr. partijen doen 't' nu voGrkomcn of de wet-Talma beter wa-s. Dat is niet wa-ar. Een invaliditeitswet van minister Lely komt spoedig en deze is ook hierin voor zien. Kerkelijke bladen noemen nu groote be dragen, die de wet-Talma zou geven, b.v. 4.705.60. Spr. geeft de heeren dier kranten in overweging te lezen art. 372 dat vergeten ze altijd waarin staat, dat de eerste 24 jaar geen hooger pensioen dan 2 zal kunnen worden gegeven. Daar voor is dan altijd premie betaald en nu krijgt men 't zonder premiebetaling. Met cijfers bestrijdt spr. ook voor de jaren na die 24 de beweringen der kerkelijken. Maar in die 24 jaar, vervolgde spr., heb ben wij al gepoogd verbeteringen to bren gen. Wij willen geen 24 jaar wachten met die 2. Spr. eindigt met een krachtig betoog ora deel te nemen aan den strijd voor de bei de groote beginselen, aan de verkiezingen voor de Prov. Staten. De rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. De eerste debater was de heer L. de Vis ser, van Den Haag, die vertelde met ver wondering te hebben geluisterd naar Al- berda's rede. Hij wa-s geheel als regee- ringspropagandist. Maar dat is het stand punt geworden van hen, die tot de arbei derspartij behooren, oordeelde spr. Ze zijn geworden deelen der bourgeoisie, van het) liberale kapitalisme, dat voor het prole tariaat het allergevaarlijkste is. We wisten, dat de reformisten naar het kapitalisme zouden afzakken, maar dat het zoo snel zou gaan, dat ze zoo ovcr-onnoozel waren, hadden we nooit gedacht, zeide de debater. Het bedrag van 1913 met A. K. en staats pensioen wordt nu Voortgezet. In 1913 heeft spr. hier in een debat met dr. Bos reeds gewaarschuwd dat er geen A. K. zou ko men en nu in 191G is er nog geen sprake van staatspensioen en A. K. komt er niet Spr. gaat d-oor met zijn beschuldigingen van heulen met een deel <3er kapitalistische klasse, wie deze regeering steunt is da magoog van de ergste soort, erger dan alle PostJiuma's. De heer De Visser, verweet de soc.-dem, fractie- nog hun houding ten opzichte van het staatspensioen en zeide, dat ze zich met huid en haar aan het militairisme had den verkocht, dat. ze heulden met het na tionalisme. De debater moest eindigen daar do tijd was verstreken. De tweede debater, de heer Akkerman, bestreed alle parlementarisme, en het A. K., waarmee toch niets te bereiken is. Daardoor wordt de arbeider niet vrij. De' zwendelarij zal er door toenemen. De S.-De A. P. vreesde in 1914 den strijd tegen het militairisme en daardoor leden thans z i. dö arbeiders honger. Verder betoogde debater nog dat de Nederlandsche arbeiders schuld zrjn, dat de oorlog voortduurt. De heer Albarda bestreed de debaters.- Hij deed daarbij o.m. uitkomen, TTat niet del soc.-dem. de liberalen volgden, maar dat 't juist omgekeerd was. Op 't oogenblik had den deze beide problemen aller aandacht noodig en daarom is 't verkeerd om als De Visser en zijn vrienden, de krachten te' versnipperen. Ook de chr. begeven rich' steeds op zijpaden om He aandacht af te leiden. De heer De Visser ziet de zaken op hun kop, wanneer hij ons, aldus spr., 'de slaven noemt. Hij heeft geen begrip van verhoud dingen. Door de kracht cïer arbeiders zrjn' de liberalen tot deze zaken bereid gewer den. Verder zet spr. de houding der s.-d,- uiteen bij de staat-spensionneeringswet, die geen andere kon zijn om door een truc der chr. partijen de geheele wet te doen duikelen. Ook ten opzichte der m obilisatie-cr e die ten' verdedigde hij de s.-d. Die zijn toegestaan omdat alleen een gemobiliseerd Nederland buiten den oorlog kan blijven. Anders trekb ken de legers er zoo binnen. Ds. De Ligt heeft zelf nog gezegd, dat demobilisatie oorlog beteek'ent en Wijnkoop zeide nog, dat men er wel voor kan werken, omdat 'i; toch' niets geeft. Altijd is de kiesrecht-stajd door soc.-dem. in alle landen als de belangrjkk ste beschouwd; dat deden vroeger ook Dö Visser en zijn vrienden. Akkerman's woorden, oordeelde de heer Albarda, hebben hun tijd gehad, waarna hij eindigde met een opwekking tot krachtigen' strijd, een opwekking, die door mr. D. A'. van Eek' in 'zijn sluitingswoord werd her haald.- ACADEMIENIEUWS. Amsterdam. Bevorderd is tot cSoctoï in do klassieke letteren op proefschrift:' „De Arnoris ct Psyches Fehella Apuleiana/ nova quadam rati one explicate.", de heer J. A. Schröcder, geb. te Amsterdam. Aan de New-York University te Ncw- York is bevorderd tot doctor in de handels wetenschappen, op proefschrift-, getiteld:1 „Corporation Finance in Holland, A Stu< dy on Corporate Legislation", do heer W- Th. E. van Hoorn, geb te Sitoebondo, werkzaam aan do Amsterdamsehe Bar.*: - Amsterdam,

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1