„Mathesis Scientiaruin Geuitrix." Eerste Kamer. Tweede Kamer. SPORT. Gisteravond hield het Genootschap M.S.G. alhier in de groote zaal van „Zonierzorg" zijn 131ste algemeens vergadering, welke, be- halve door het bestuur en leden, directeur en leeraren, ook werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van zustervereenigingen, zooals „De Ambachtsschool" en de Yer- eeniging tot bevordering der Opleiding van Instrumentmakers, leden van de Commissie van Toezicht op het M. O. en van de Plaat selijke Schoolcommissie. Het gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door de wet houders de heeren Van Hamel eu Fischer. Ka' opening der vergadering door den voorzitter, den heer A. M. Touw w.i., en' lezing der notulen van de vorige vergade ring, die onveranderd werden vastgesteld, werd verslag uitgebracht van de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De ontvangsten voor "de Algemeene Vak ken hebben in 1915 bedragen f 19.317.37, waaronder aan scfioolgelden Ï31S4.75, aan lidmaatschappen f 1375, aan toelagen van 'ge meente, provincie en Rijk, resp. f9300, f1650 en 11950, terwijl bet batig saldo in 1914 fll92.12V2 bedroeg. Uitgegeven werd een totaal bedrag van f 16.945.16, zoodat het batig saldo in 1915 was f 2372.21Vs'. Aan salarissen voor leeraren werd uitgege ven fl4.479.07i/», aan bedienden 1458.221/3 aan druk- en schrijfloonen f416.40, aan gas 1628.09. De rekening voor de afd. Fiectriciteitsleer wjjst in ontvangst en uitgaaf aan een be drag van f5322.851/», met een nadeelig saldo van 11222.851/;. In deze afdeeling werd aan salarissen uitgekeerd f3700.68. Het Pensioenfonds van de leeraren be draagt in ontvangst eu uitgaaf f6729. Hier voor storten Rijk, provincie en gemeente onderscheidenlijk f2000, 1600 en f900; dg bijdragen der leeraren bedroegen f 380.841/»'. Aan premiën werd gestort f2538.43; voor aankoop lijfrenten f4185.32. Tot bestuursleden werden herbenoemd mej. A. A. Groll, en de heeren N. IV. van Does- burgh c.i., mr. H. A. Sijpkens en M. van Wamelen. Na afloop dezer huishoudelijke werkzaam heden werden de leerlingen binnengelaten, die weldra de gebeele zaal vulden, waarna de Voorzitter de gebruikelijke rede hield, waarin hij al dadelijk deed uitkomen, dat het bestuur met een gevoel van dankbaarheid en bevrediging kan terugzien op den afge loopen cursus, al werd door de nog voortdu rende mobilisatie en door de invoering van de landstormwet, waardoor tal van leerlin gen onder de wapenen moesten komen, eeui- ge stoornis in den geregelden gang van het onderwijs ondervonden. Het aantal leerlingen der school is thans gestegen tot 450, en hiermede is wel de uiterste grens bereikt, die een plaatsing op; de school toelaat, wat zeer te betreuren is met het oog op de telken jaro toenemende aanvrager, tot plaatsing. Op nijpende wijze doet zich het «ebtek aan ruimte gevoelen en het yereischt heel wat zorg en overleg van bestuur en direc teur, om, zonder al te nadeoligen invloed op den gang van bet onderwijs, de leerlin gen behoorlijk in de beschikbare ruimten onder te brengen, waarbij het echter niet te vermijden is, dat in sommige klassen dertig en meer leerlingen moeten worden gekaatst, en de meermalen door de .leeraren geuite klacht over to groot? klassen maar al te gegrond kan worden geacht. De lokalen voor het teekenonderwijsvol doen niet meer aan de meest bescheiden cis oh en, die men redelijkerwijze aan zulke lokalen mag stellen. Het bestuur had er eenigermate op gere kend, na de overplaatsing van (le H. B. S. voor Jongens naar het nieuwe gebonw, de beschikking te erlangen over de daardoor vrijgekomen lokalen in de benedenverdie ping van het oude schoolgebouw. Aan deze hoop werd echter de bodem ingeslagen, door het feit, dat bedoelde lokalen door het ge meentebestuur ter beschikking van het Rijk werden gesteld, ten behoeve van de Ned. Postsehool. Indien het bestuur iets geweten had van het voornemen der gemeente, om over de vrijgekomen lokalen elders te be schikken, zouden er krachtige pogingen zijn van den predikant, mevrouw l'leming, heeft het Hugo gezegd. Heeft mevrouw Fle ming het u ook gezegd 1" vroeg zij Har- pur. Vivien vermoedde oe waarheid, en wacht te in angst, of liij liegen zou. Maar dat deed hij niet. Ja", zei hij. „Dat dacht ik wel", zei mevrouw Hydc. „Ik geloof, dat Humphrey Wtott alles zou gegeven hebben, als liij veertien dagen ge leden geweten had, ffat mevrouw Fleming het wist. Maar dlat is bijzaak. Herinnert u zich nog, dat zij, toen ik haar voor het eerst bij u ontmoette, er met Hugo over sprak, dat bij nooit gevraagd Jiad, of zij hem oji school eens kwam bezoeken. Toen dacht ik al, dat zij iets van plan was, of schoon ik niet wil beweren, dat zij toen wat kwaads in den zin had. 1denk veel meer, dat er na dien tijd iets gebeurd is", voegde zij er ter loops bij. „Hoo het zij, zij haalde Hugo over haar op school uit te noodigen op den etïoli- tingsdag aan het eind van het kwartaal, als fle jongens een feestje hebben. Zij haalde hem aan en beklaagde hem, tot hij niet meer wist, of hij op zijn hoofd of op zija heenen stónd. Toen verteldo zij hem, dat die vuilo pruldichter, die hem iQ het vorige kwartaal opgezocht had, zijn vader war, en het schijnt wel of 't zijn dood zal zijn. Wat de beweegredenen van de vrouw ge weest mag zijn, weet alleen do Hemel cn mogelijk Stott. Vivien dacht, dat- zij liet wist, maar zij zei het niet. „Maar heeft Hugo het niet dadelijk aan mijnheer Stott verteld vroeg zij mevrouw Ibyde. „Neen; dat is liet^ ergste", zei ze. „Hij zei niets; hij tobde er over. gewaagd deze lokalen voor de. school van II. S. G. te krijgen.. Behalve de groote moeilijkheid om door gebrek aan ruimte, de leerlingen behoprl.ijk te plaatsen, klinkt steeds dringender en lui der de eisch, tot yerbetering van het vak onderwijs. Het bestuur, doordrongen van zijn, verantwoordelijkheid ten deze, heeft ter ber voegddr plaatse concrete voorstellen inge diend, die kunnen leiden tot oplossingen yan beide vraagstukken. De voorzitter van de schoolcommissie uit het bestuur, prof. dr. Wi de Bitter, eu spr., hebben met den heer De Groot eenige con ferenties te dier zake .gehouden, en het is spr. aangenaam te kunnen mededeelen, dat de voorgestelde reorganisatie-plannen van het onderwijs aan de school en de consequen ties, daarvan, de sympathie en medewerking van den heer De Groot mochten erlangen. Met groote erkentelijkheid moet hier wor den gewag gemaakt van de vele nuttige wen ken, die daarbij van den heer De.Groot zijn ontvangen. Aangemoedigd door het goede resultaat dezer conferenties, heeft het bestuur daarop de voorstellen en aanvragen om verhoogde subsidies aan Bijk, provincie en gemeente ingediend. Op 17 April had een conferentie plaats van de gedelegeerden uit het bestuur en B. en W., pok bijgewoond door den Inspec teur van het M. O. Mede met het oog op deze conferenties gaat het bestuur met goeden moed en ver trouwen de toekomst te gemoetl. Het Genootschap telt thans 8 leden van verdienste, 1 eerelid, 16 buitengewone le den- en 320 gewone leden. In het corps leeraren hebben dit jaar nogal mutaties plaats gehad. Op grond van heb hereiken van den daarvoor gestelden Ieeftjjd, werd aan de heeren F. Niesten, J. J. van Tertholen, H. de Vries en J. G. Enders met ipgang van 1 October 1915 eervol ontslag als leeraar aan de. school verleend. Met ingang van denzolfden datum Werden als tijdebrjko leeraren aan de school verhon den de heeren Wt. A. J. Monhemins voor het machineteekenen, H. van Lienden voor de Nederlandsehe taal, ZL. J. van Asperen voor de Nederlandsehe taal en aardrijkskunde, J. Bergeron voor schets- en natuurteeken'en,. terwijl de heer M. A. van Heuven, tot hogj toe ais assistent bij het handteekenen werk zaam, tot leeraar in dit vak werd bevor derd. De heer D. J. Wagner, leeraar in de stoomwerktuigkunde en bouw- en werktuigk. constructieleer, vroeg ontslag wegens zijn benoeming tot leeraar aan de Midd. Tech nische school te Dordrecht De heer H. G. Meerburg, w.i., die reeda als leeraar in de werktuigkunde aan da school verbonden was, werd, op verzoek! van het bestuur, bereid gevonden, de lessen van den heer Wagner in de stoomwerktuig kunde over te nemen, terwijl de heer J. J. Planjer, b. i., benoemd werd tot leeraar in de "bouw- eu werktuigkundige construc tieleer. i Op 1' December werd door het bestuur aan dr. J. C. Schalkwijk op de meest eer volle wijze ontslag verleend als leeraar. Het bestuur deed vruchtelooze pogingen om deze zeer gewaardeerde leerkracht te behouden. In den heer Overeinder, w. i., en leeraar aan de H. B. S. voor Jongens, alhier, vondi men een waardigen opvolger van den heer Schalkwijk. Eindelijk verloor de schoei in den heer D. Coster, als leeraar in de natuur- en werktuigkunde, een goede leerkracht. Door dat het bestuur den heer Valkenburg, sckeik. ing., bereid vond, kon op gelukkige wijias in deze vacature worden voorzien. De heer G. van Driel, leeraar in het bouwkundig teekenen, was^ door een lang durige ongesteldheid, gerunnen tjjd verhin derd zijn lessen te geven. Gelukkig verklaarde de heer W. C. Mul der, architect en oud-leeraar van de school, zich bereid de lessen van don heer Van Driel waar te nemen. ïn het afgeloopen jaaf hadden weder tal rijke excursies plaats, onder leiding der. leeraren, waarvan door spr. gewag werd gemaakt, evenals van de geschenken, ten behoeve van het pnderwijs, waarvoor de Voorzitter de gevers dank betuigde. Eindelijk richtte de. heer Touw. zich tot di recteur eij leeraren. Het klopte alles zoo akelig juist met Lorraine's bezoek aan hem, en de vragen, die hij deed, en al die geheimzinnigheid om trent het onderzoek. Een paar dagen voor dat hij naar huis ging. vertelde mevrouw Fleming het hem, en toen hij pas thuis .was, zei hij er niets van. Stott merkte op, dat hij stil en uit zjjn gewone doen was, en vroeg hem, wat er aan scheelde; maar de jongen scheen dichtge vroren te zijn. Toen werd hij ernstig ziek,, en Stott inoest dr. Pascoe laten komen, die zei, dat Hugo geelzucht had. Dr. Pascoe: vermoeddeeen geestelijke storing en hjj schijnt Hugo beter gepakt te hebben 'dan Stott, want hij kreeg alles «iit den jongen. Denk eens wat een zielsangst de jongen moet doorstaan hebben! Zijn vertronwen is geschokt. Om veel dingen ben ik blij, dat het voorbij is als do jongen er maar boven opkomt. „Maar is hij erger?'' vroeg mevrouw! Eady angstig. „Dat weet ik' juist nieV' zei mevrouw Hyde. „Humphrey Stott's brief is zoo onsa menhangend; hij is vol van zelfverwijten. Hij' schijnt brjgeloovig to worden; hjj zegt, dat bet als een oordeel is, ömdat hjj den jon gen niet trouw is geweest maar, wat hij daarmede bedoelt, begrijp ik' niet ,Voor zoo ver ik kan nagaan, 'is het eïgste van den aanval voorbij; maar de jongen kan of wil zich niet opwekken. Het schijnt hem niet te kunnen schelen, hij ligt dahr maar en zegt: „Dank U" en „hot spijt me, dat ik zoo lastig ben" voor alles, dat voor hem 'ge daan wordt. O, 't is ellendig!" Haar oogen vulden zich met tranen, en zij draaide haar hoofd af. Doordat zjj in bet publiek waren, hiel den zij zich alten min of meer. in. Harpur In dit afgeloopen studiejaar, waarin ik de eer had, Voorzitter van het Genootschap te rijn aldus sprak hij den heer Vermaas toe heb ik veel gelegenheid gehad u nader te leeren kennen en ik mag oprecht verklaren, u nader te leeren kennen is u meer te leeren waardeeren, niet alleen als Directeur van onze school, maar ook als vertrouwden raadsman van ouders en voog den onzer leerlingen en als vaderlijken; vriend der leerlingen, en waarlijk, deze beide kwaliteiten dragen er niet weinig toe bjj, om het succes van een inrichting van onder wijs in hooge mate te bevorderen. Na het uitspreken der toegejuichte rede. en het zingen van de Mathesianenmarsch werden de diploma's en medailles met har telijke toespraken door den Voorzitter aan de ontslagen en bekroonde leerlingen uitgereikt, waarna de tentoonstelling van teekeniugeaó die in de zaal was aangericht, werd ge- geopend. Bekroond werden in de Vjffjaarlijk- scbe Prjj'svraag; Het maken van twee aaneengebouwde woonhuizen in een buiten- Wijk van de stad; le prirjs, gr. zilv. med. ea f200: H. Sutterland, 2e prijs, gr. zilv. med., B. Hoogstraten. Bouwkunde: le prjjs, kb zilv. 'med.: Ja'o. de Haan; 2e prjjs, gr. br. med.: G. van Wijk. Handteekenen: le pr., gr. br. med.: A. Li P. Dingjan; 2e prijs, kl. br. jned.: O. vau( Wijk oi li 6. L Lokman. Boetseeren: le. prijs, gr. br. med.: M. J. ■van 't Zelfde; 2e prijs, W. br. med.: A. Ia P. Dingjan. Vergadering van gisteren. Bjj 'de behandeling van aangenomen wets ontwerpen (26) tot naturalisatie verklaarde de MINISTER VAN JUSTITIE te hopen binnen zeer korten tijd den uitslag te kun nen kenbaar maken van de door hem' ïn het buitenland ingewonnen inlichtingen omtrent de naturalisatie van mevrouw da Villors Grignoucourt, geboren Van Nispen tot Se- venaer. Bjj het Wetsontwerp betreffende' verze keringsovereenkomsten tegen het gevaar van oorlogsmolest, vroeg de heer DIEPEN (N. Brabant), waarom ook geen verzekering te gen moleet-risico te land wordt ter hand ge nomen, waarop de MINISTER VAN JUSTI TIE verklaarde, het denkbeeld aan zijn ambt genoot van Landbouw! in overweging te zul len geven. Het wetsontwerp werd aangenomen. Vervolgens werd o.m. nog aangenomen het ontwerp betreffende bevordering van den aanleg van Rjjkswege van een spoor- wegvan Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alp hen. Hierna kwam in behandeling het wetsont werp tot aanvulling en verhooging van do jWaterstaatsbegrooting voor 1915 betreffende aankoop van terrein voor een gebouw voor hot Centraal-Bureau voor de Statistiek. De heeren DE VOS en VAN DER DOES bestreden het ontwerp, de MINISTER ver dedigde het, waarna het met 19 tegen 18 stemmen werd aangenomen. De vergadering ging vervolgens uiteen tot 20 Jnni. i i I i x Zitting van gisteren. Buitengewoon Crediet. [Verder besprekende die klachten betref fende deai militairen geneeskundigen dienst, wenscht de MINISTER VAN OORLOG te genover de vele dlebetposten, zonder daar mede fouten te willen vergoelijken, eenige oreditposten te plaatsen. Het geval (met doodelijken afloop) vain den jongen Boseli van Oud-Amelisweerd heeft spr. omstandig onderzocht. De geneesheer, die het geval behandelde, is een resenve-afficier van gezontfibteio prak- tizoerend geneesheer in een Medne ge meente. Het ziektegeval deed' zich voor op een dag, dat de officier van gecondheid het zeer druk had. De patiënt lag wel degelijk te bed en werd onderaocht. De patiënt klaagde over hoofdpijn en pijn in do beo- nen en had een iets frequoenter pols. De durfde [Vivien niet aan kijken, maar Ihj was verwonderd over de koelheid en zelf- beheersching in liaar stem en wijze van doen. Zij scheen opeens in een halfuur tijds gerijpt te zajn. Hij iwas te iverstandig, om iniet in te zien, dat zij in geen stemming was om verzachtende omstandigheden aan te nemen. Het zou hem niéts baten te pleiten, zoo- als hjj met eenig recht had kunnen doen, dat mevrouw Fleming hem de geschiedenis ini vertrouwen verteld had en hem bad ge.* vraagd ze niet verder te vertellen. Het zon niets baten, er op te wijzen, dat Sfcotb zelf in de eerste plaats schuld had en dat van geen vreemde verwacht kon worden, dat hij! de noodlottige gevolgen van mevrouw Fle ming's onbescheidenheid of kwaadaardigheid zou voorzien. Zonder precies te begrijpen, welke beweegreden mevrouw Fleming had, om hem zoo nadrukkelijk te waarschuwen, aan [Vivien de geschiedenis niet te vertel len, prkende lnj bitter de juistheid van haar oordfeel. Als [Vivien tot over do ©oren verliefd op hem geweest was, zou zij hem zelfs den laster over Stott vergeven heb ben. Er was toch wel eenig nadeel ver bonden aan een genegenheid, die op weder- zijdscbe achting berustte. „Ik heb er over gedacht, er heen te gaan, om te zien wai) ik doen kan", zei me vrouw Hyde „maar u weet hoc Humphrey Stott is. Hij mocht het eens kwalijk ne men." Zij wachtte 'evén, alsof zij een denkbeeld had opgeworpen. Niemand sprak en zij ging voort „En dan, ik geloof, dat juffrouw Ford heel geschrikt is". Toon zij heenging en Harpur de nota waarop bij vergissing ook mevrouw Hyde's ,v doktor concludeerde tot influenza. Na eenige dagen te zijn bezocht, stond de "pa tiënt uit zichzelf op en trok den volgenden dag uit. Des middags rukte hij weer uit en werd ongesteld. Na eenige dagen advi seerde de doktor tot opneming in het hos pitaal. Eenige dagen was daar de temperatuur 37, om op den dag van den dood van den patiënt plotseling snel te stijgen. Hot is haast niet aan te nemen, dat iemand met oen acute longontsteking uitrukt. De offi cier van gdfcondhoid staat bekend als een goed medicus, die in zijn zieken veel be lang stelt. Daarna gaat spr. na heb tweede hier be sproken geva-lerkent dat hier eenig© be trekkelijke fouten zijn gemaakt, en de an dere gevallen. In het algemeen den geneeskundigen dienst besprekend, veronderstelt spr. don toestand van de gebouwen in de drie groot ste gemeenten als bekend. Het zijn oude ge bouwen, waarvan dat te Amsterdam nog het minst slecht is. Ook daar is nog te ver beteren ,waarmede op sprekers initiatief reeda is begonnen.' In Den Haag is hot hos pitaal door aantrekking van een pand uit gebreid. Te Ulrecht beschikt men over 4 inrichtingen, waar zieke militairen kunnen worden verpleegd. Maatregelen zijn geno men om iji oorlogstijd over 20,000 bedden te kunnen beschikken. Wat het personeel betreft, onder de officieren van gezondheid bevinden zich 2/3 burgermedici in don mo bilisatie tijd. In den tandheelkundigen dienst werd door spr. voorzien. Bjj het verplegend personeel deed de gediplomeerde verpleger zijn in trede. Spr. ontkent echter, dat de niet- gediplomeerde, maar soms met 30'jaar er varing, onvoldoende zou zijn. Door oplei ding moet geleidelijk verbetering komen. Ook onder de gediplomeerde burgers zijn' goede en minder goede. Het gediplomeerde is niet het alleen noodige; toewijding! is nog meer noodig. Nu overal verplegers dienst doen, is het moeilijk over voldoende verplegers te beschikken. Tegen verpleeg sters in de militaire hospitalen, bestaan onoverkomelijke bezwaren. ^Het materiaal, in de hospitalen laat inder daad hier weinig, daar veel te wenschen over. Na zijn kruistocht heeft spr. 'daarin reeds verbetering gebracht Instrumenten zijn goed en in voldoend aantal aanwezig. Vervolgens doet spr. nog eenige mededee- lingen betreffende de voorbereiding van het vervoer van gewonden in oorlogstijd, waar voor treinen worden beschikbaar gehouden. Vaccinatie tegen pokken heeft op uitge breide schaal plaats gehad. Ook werd door den militairen geneeskundigen dienst voor het eerst vaccinatie verricht tegen typhus. Veel laster is 'over dezen dienst verspreid. Aan den heer Van Hamel, die het hos pitaal te Amsterdam vuil noemde, vraagt spr.: „Hebt gij het zelf bezocht?" (De heer. Van Hamel zwijgt). Spr. bezocht de in richting ook onverwacht, en ontkent, dat de zindelijkheid te wenschen overlaat. De ge zondheidstoestand is over het geheel gun stig, het aantel sterfgevallen gering. Het aantal zelfmoorden in den aanvang der mo bilisatie bedroeg 52. Spr. erkent, dat er te verbeteren valt, doch laat zich niet meeslee- pen door alarmeerende berichten. Of de mo tie-Ter Laan wordt "aangenomen of verwor pen, spr. gaat zijn gang en zal doen wat zjjn hand te doen vindt. Het was reeds Sprs. voor nemen een commissie in te stellen. Spr. vraagt ten slotte of de heer Van der Voort van Zijp van plan ÏS zijn motie te hand haven. Vervolgens begonnen de replieken, op voorstel van Jden Voorzitter op 5 minuten bepaald, die geopend werden door den hoer SCHEURER. t [Replieken volgen 'dan van de heerefa DUYMAER VAN TWIST en TER LAAN (dje overneemt in zijn motie de wijziging, hem' aan de hand gedaan door den heer .VAN HAMEL, dat de Minister bij de vol gende begrooting zal mededeelen wat er reeds ïn verband met de reorganisatie van 'den geneeskundigen dienst is verricht), van de heeren VAN HAMEL en VAN DER VOORT VAN ZIJP, die verklaart zjjn motie in te trekken, en de vraag stelt of de Mi nister bereid is, de rapporten der bewuste commissie van onderzoek aan de Kamer over te leggen. Van 'den heer TER SPILL, die vertering stond meenaan naar de kas, etond mevrouw Hyde naast hem. „Ik betaal voor mójzelve, mijnheer Har pur", zei zij, en «dit waren de eenige woor den, die zij tot hem gesproken had sedert haar „dat dacht ik wel". „Het spijt me zoo, lieve", fluisterde zij tegen Vivden, toen zij haar do hand gaf, „maar ik moest het doen. Wees dapper, en wees heel zeker van wat ge werkelijk wilt. Als ik u helpen kan ik ben in mijn oude hotel in de buurt van den Boulevard Montpamasse.- Zij gaf haar het adres. In het naardiuio-rijden zag Vivien heel kalm uit, maar zeer bleek. Zij eprak bijna niet, noch tot Selwyn, noch tot haar moe der. Een plaats uit eenjboek, dat Selwyn haar op haar laatsten verjaardag gegeven had zij hadden het «men overgelezen tussohen de brem op de klippen te Pe- nolver speelde door haar hoofd. „De wreedste leugens worden dikwijls in stilte verteld. Iemand kan' urenlang in een kanner gezeten cn zijn mond niet open gedaan hebben en toch uit die kamer ko men als ©en valsch vriend of een lage las teraar". Zelfs dat, vreesde zij, wa6 nauwelijks sterk genoeg voor de daad van haar aan staande. Weinig meer dan een uur gele den had zij tot zicihzelve gezegd: „Wat er ook gebeurt, de eerbied blijft." In do vestibule van het hotel hield zij hem even staande. „Ik wilde jo één ding vragen, Selwyn", zei zij zachtjes en moeilijk, alsof de woor den van verre kwamen en zij zich moest in spannen ze zich te herinneren. „Toen je zei, dat er iets was van mijnheer Stott en de vrouw van een ander, wist je dit toen V' 'de motie-Ter Laan thans overbodig acht en VAN LEEUWEN. Nada* nog de Minister in zijn dupliek ha§ verklaard, dat hij betreffende de samenstel- ling van de commissie van onderzoek no* geen mededeelingen kan doen, en 'dat hjj ook tegen de gewijzigde motie-Ter Laan evenmin bezwaar heeft (doch dat men bis treffende de mededeelingen bij de aanstaande begrooting niet de verwachtingen te hoog moet stellen) en dupliek van den heer DUY MAER VAN TWIST wordt de motie z. h. g. aangenomen. De heer. RUTGERS bespreekt don ou- voldoenden toestand van Üe Bussumer Vaart. Nadat de MINISTER o.a. heeft geant woord, dat de afdamming noodzakelijk was, en de heer RUTGERS heeft gerepliceerd,' worden de beraadslagingen gesloten, het ontwerp z. h. g. aangenomen'en de verga, dering verdaagd tot Maanflag halftwee. De Wedstrijden van Zondag. Een week geleden heeft de „N. C. B." zijn seizoen geopend. Inmiddels hooft Ajax zich uit de eerste kliasse teruggetrokken en komt het nu in de duidelijke tweede klasse uit, waarvoor het morgen zijn eersten wed strijd spfflen zal. Men zal het genomen be sluit moeilijk kunnen veroordeelen, maar men zal het toch moeten betreuren, dat de cricketsport hier weer een jaar op onge veer hetzelfde peil zal blijven staan. Het was zeker niet goed, lichtvaardig cBe 1ste klasse in te stappen dót had tot teleurstel lingen kunnen leiden, die misschien doe- dend hadden gewerkt. Op een flink sport man mag dit echter geen invloed hebben Maar de Leidsohe crioketters staan nu weer aan een andei' gevaar bloot. Dat ir in de eerste plaats geringschatting van den tegenstander. Men komt in een zwakkero afdeeling uit dan het vorige jaar. Zal dc spelkwalrteit van „Ajax" niet zakken? Het vorige jaar heeft men tegen „V. 0. G." en tegen do ,,'s-Gr. C. C. II" zijn uiter ste best moeten doen om nummer één te worden. Vermoedelijk zal nu de strijd tus- scben de ,,'s-Gr. O. G. II" en „Ajax" gaan 't Is verder te hopen, dat ook de ou dere partijen meer kracht ontwikkelen dan men voorloopig verwacht! Voor de crioketleiding van „Ajax" lijkt ons in dót seizoen de aangewezen weg, meerdere aanraking te zoeken tegen ster- kere elftallen. („Telegraaf"-beker bijv.), verder oprichting van een tweede elftal, door de crioketenthusiasten van „Vitesse" hier in te halen. Laat „Ajax" het initia tief nemen om daarvoor ©en competitie in te richten tegen de ,,'s-Gr. C. C. ELI", B. S. II" en mogelijk nog wel een of meer vereenigingen in Den Haag, die in alle be scheidenheid ergens op Duinoord het «dele spel van bat en bal beoefenen. Eenige militairen zullen morgen niet me de kunnen spelen en „Ajax" zal dus mor gen zwak naar „V. O. O. II" gaain. Geluikik5*5 loopt bet voetbalseizoen op zijn einde. Het kampioenschap van Neder-f land wordt morgen nog niet beslistde wedstrijd „Willem II"„Hpaiba" is nu van ondergeschikt) belang geworden. „Sparta" zal moeten winnen; „Go Ahead" (het ia niet te verwachten) mocht eens raar doen tegen „Willem II". Voor do oersto kl. voor den „L.V.B." heeft „Ajax II" aan do Sportman II" gewonnen gegevenzoodat de „Ajax"-reserves de laatste plaats blijven innemen. Verder zal „Lugdunmn" zijn vierdo plants -wel te gen „L. V. V. II" kunnen bêwiaren. In de tweede klasse zal „L. F. O. H" wef van „Lugdunum H" weten' te winnen eu ook „L. V. V. IEL" heeft thuis tegen ,,^cr- vicus" een goede kans, daar de Noordrnj- kers zeer ongeregeld opkomen. Voor „L. F. O. Hl' is het niefa gelukkig, dat „Ajax II" gewonnen heeft gegeven. Wanneer „De Sportman II" had moeten spelen, hadden wij de geelzwarten een overwinning toegedacht, die hen van ée laatste plaats had gebracht. Misschien zal het nu niet gaan. Aan den Zoeterwoudsche-Singel spelert „De Spartaan", kampioen HI Z. en „H- S. V. II", nummer laatst klasse Z., om( een plaats in de 2do kl. Z. Deze wedstrijfl moet de beslissing, brengen, partijen won nen ieder één wedstrijd. Hij antwoordde niet dadelijk en zij zei: „Zeg niets, als 't je belieft; ik zie, dat j e het ,wdst". Haar oogen vulden zich met tranen, cn zij keerde zich af en ging langzaam naar boven. Mevrouw Eady hoopte, dat zij eens flink zou uithuilen en dat het dan klaar zou zijn. Dat zij dit niet deed, kwam misschien daar door, dat, koebel het nieuws van mevrouw Hyde haar droevig had gestemd, het haar toch ook ©en gevoel van verlichting gege ven had Haar aandoeningen waren te in gewikkeld, om alleen in droefheid uitdruk king te vinden. Gedurende den avond was zij zoo rustig en natuurlijk in haar gedrag jegens Selwyn, dat een buitenstaander niet gemerkt sou hebben, dat ter iete gebeurd was, waardoor haar vertrouwen gesohokt was. 's Morgens kwam zij vroeg in de slaap kamer van haar moeder, frisoh en kalm, of schoon zij niet geslarpen had. „Moeder, is u er op gesteld in Parijs te blijven?" vroeg zij. „In 't minst niet", zei mevrouw Eady. „Ik wilde graag naas huis", zei [Vivien, haar hoofd afwendend. Misschien had mevrouw Eady nooit in haar leven iets gehoord, dat haar meer go* nocgen deed. Zij was nooit zeer ©verdraven in het toonen van haar genegenheid, maai nu hield zij het wecnende meisje in ha^r armen en suste hhar. Selwyn scheen zeer verwonderd over hl,D besluit, toen hij zo in de eetzaal ontmoet te. Hij werd wat bleeker en zei„Jh, da* zal wel het beste zijn. Ik zal dadelijk d« noodige m&otrcgelew nemen." - 4 (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6