Neerland en de Oorlog. LEIOSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 April. Tweede Blad. Anno 1916. ingezonden. o. a o. o. a a o. Gemengd N!euws. Vragen en Antwoorden. Dc Oorlogswinslbclasluig. I. Blijkens het voórloopig verslag over het .Wetsontwerp tot heffing eener Oorlogswinst- oolafiting, sprak men van verschillende zij den zijn leedwezen uit over de late indie ning van dit wetsontwerp. De Meruit voort vloeiende nadoelen liggen voor de hand. Over een groot tijdvak zal thans belasting worden geheven, hetgeen betalmgsmo.'iiijk- llfiden voor dc belastingplichtigen ten gevolge heeft, vooral voor hen, die door allerlei omstandigheden van hun oorlogswinst geen profijt meer hebben; bovendien zal in vele gevallen 't belastbare bedrag niet meer zijn te achterhalen. De rechtmatigheid van een belasting van deze soort bleek in den lande wel algemeen te worden erkend. Het meest bevreemdde, dat zoo lange tijd moet voorbij gaan voor dat een voorsle! ten deze kon worden gedaan. Hen merkte hierbij op, dat dezen Minister van Financiën geen verwijt kon treflen. Hetgeen-niet bijdroeg tot een vlugge behandeling was de instelling van een Staatscommissie, v.elke eerst op 8 Oc tober 1915 haar werkzaamheden kon aan vangen en uit eon buitengewoon jpoot aantal leden bestond. Aldus ging veel ti>d verloren. Iutusschen gaven'sommigen toe, dat de voor-" bereiding van deze zaak, waarbij zoo vele belangen betrokken waren, niet aan pen commissie van slechts enkele leden kon wor den opgedragen. Toen de commissie haar arbeid, waarover vorscheidene leden hun waardeering uitspraken, had voltooid, is het voorstel der regeering 'spoedig gevolgd. .Voor de hierbij betrachte voortvarendheid bracht men den minister hulde. Enkele leden gaven als hun.gcvoelen te kennen, dat het thans geen geschikt oogen- blik' is om tot heffing van een oorlogs winstbelasting over te gaan. Nu zulks niet eerder was geschied, deed men beter te wachten, totdat de oorlog tot het verleden behoorde. Eerst dan zou men met juistheid kunnen vaststellen of winsten een gevolg van den oorlogstoestand waren en zou uit te maken zijn in hoeverre met later onder vonden verliezen rekening moet worden ge houden. Reeds thans is gebleken, hoe in som mige bedrijven, do voordeelen in den be- rinne verkregen, door latere omstandighe den zijn geneutraliseerd. Vrij algemeen deelde men ecbter dezo. zieustvijze niet en men verwees daarbij naar de. v-nd- to behandelen >be»|lingen in bet dwjnj&'erp, die ,4'W conijjrijtatie {en deze verhand- houden. Indion-'ifel nog langer met dezo belasting draalde,zou van de opbrengst weinig of niets terecht komen, en ook zij, die aan een afwachtende hou ding- de voorkeur gaven, moesten wel over tuigd zjjn van de billijkheid om in eeu tijd als deze, waarin menigeen door de duurte van het levensonderhoud en door den slechton gang van zijn zaken zwaar wordt getroffen, tot buitengewone bijdragen ie verplichten hen, die ten gevolge van den oorlog meer verdienen, dan hun onder normale omstandigheden toevalt. Omtrent do vraag in hoever het juist is, dat ten aanzien van allo personen en be drijven in dit belastingvoorstel óén lijn wordt getrokken, bestond ryqj^jl van mee- njng.jlje w-ilde handel zal gi$atendee]3 vrij uit&ftp,,-omdat gggeyefts, rapral van den eersten tijd, bezwaarlijk zullen zijn te ver krijgen en door het vrij te stellen bedrag van f2000, waaromtrent nader zal wor- gesproken, zal den landbouwer slechts ia betrekkelijk geringe mate in die belas ting deelen. Van meer dan één zijde werd betreurd, dat niet een onderscheiding is gemaakt naar de wijze, waarop oorlogswinst werd verkregen. Bpdrjjven, waarbij van bij zondere risico of buitengewone krachtsin spanning geen sprake was men wees op de winsten van de landbouwers be hoorden aanmerkelijk zwaarder te worden getroffen dan die, waarvan de voortzetting mëer dan gewone energie vorderde en wel ker uitoefening gepaard ging met voort durende gevaren; men dacht hierbij o. m. aan het reeders- en aan het viaschersbedrijf. Ook wenschten sommige leden een onder scheid te zien gemaakt tusschen volkomen rechtmatige bedrijven en andere, welke we gens daarmede gepaard gaanden smokkel handel en opdrijving van prijzen, niet tot de geoorloofde kunnen worden gerekend. Ook ware met winst, verkregen door spe culatie, rekening te houden en zwaarder te beiasten hetgeen diroct ten gevolge van don oorlog, als winst uit leveringen aan leger en vloot, werd ontvangen. Iutusschen behoort met de belangen der bedrijven rekening te worden gehouden. Of dit in dit ontwerp in voldoende mate ge schiedt, werd door eenige leden betwijfeld en ook anderen meenden, dat hier reden voor critiek was. Vooral kwam hierbij ter sprake de winstberekeniug in verband met gemaak te reserves. Verscheidene léden wezen daarbij op de groote gevaren, Waaraan met mame de stoom vaart-maatschappijen zjjn blootgesteld en die haar tot het maken van bijzondere reserves verplichten. Het verlies van schepen be- - lemmert de getroffen maatschappij in bij zondere mate in haar bedrijf, omdat op ver vanging er van niet of slechts tegen zeer hoogen prijs en na lang wachten valt te rekenen. Men wees lo.m. ,op het verlies, dat de Koninklijke Hollandsche Lloyd had geleden door het vergaan van de ,,Tubantia". Dit schip was, naar men vernomen had, voor een bedrag van f-1 millioen tegen molest verzekerd; fl millioen was afgeschreven; ovc-r dezo" boekwinst zou volgens het ont werp 30 pCt. belasting moeten worden be taald. Intusschen zou vervanging van het schip niet beneden den prjjs van f8 mil lioen kunnen geschieden, terwijl levering Van het nieuwe schip zeker drie of vier jaren op zich zou laten wachten; over die jaren zou derhalve de winst worden ge derfd, welke bij behoud van het schip ware gemaakt. In werkelijkheid is er dus geen Winst van f 1 millioen, doch een verlies - van f 4 millioen, meer geëischt voor de aanschaffing van het nieuwe schip, waarbij komt de winstderving gedurende dnc of vier jaren. Zou het ontwerp wet worden, dan werd voor 'de winstberekeniug nlleen rekening gehouden met de afschrijvingen op zaken, die voor de uitoefening van liet bedrijf worden gemaakt volgens goeil koop- uiansgebruik, derhalve op schepen, die reeds' in do vaart zijn, en zou zelfs niet worden gerekend met de reserves, welke stoom vaart-maatschappijen in deze buitengewone omstandigheden voor schepen, die op stapel staan, maken. Men was tan gevoelen, dat ook de bijzondere positie, waarin de scheep vaart ten aanzien van onze nationale be langen verkeert, noopt tot de overweging of voor haar niet een afwijkende regeling gewenscht is. Het is van groot gewicht, dat bjj herstel van den normalen toestand, vooral onze koopvaardijvloot onverzwakt is'; do oorlogswinstbelasting late derhalve on aangeroerd de bijzondere reserves, welke de maatschappijen noodig achten om den moei lijken tijd, waarin zij in liet bjjzonder van gevaren te lijden hebben, op bevredigende wijze door te komen. Men vestigde de aandacht .op den in eeu adres van stoomvaart-maatschappijen nn de Kamer kenbaar gemaakten wensch, om de belasting over het bedrag der reserveeringeu te doen deponöeren en te doen betalen ten hoogste vijf jaren na het einde van den oorlog, tenzij vóór "dien is aangetoond, dat de buitengewone omstandigheden gehee'.o of gedeeltelijke vrijstelling van dit bedrag der belasting tot dekking van verliezen of hoo- gere afschrijving noodig maakten. Er wa ren leden, die een regeling als hier aan geduid ook voor andere bedrijven gewenscht achtten. Verscheidene leden verzetten zich echter tegen een zoodanige oplossing der moeilijk heid. Daargelaten, dat er omtrent eventueele verliezen niet de minste zekerheid bestaat en het een zeer gewaagde voorspelling is, te beweren, dat in den stand der wisselkoer sen vooreerst geen verbetering is te ver wachten, moest het denkbeeld om eenmaal in de schatkist gestort:-, belangrijke bedra gen aan de belastingplichtigen terug te ge ven, worden afgekeurd, wijl het, met een geregelde staathuishouding niet zou zijn overeen te brengen. Andere leden, die het denkbeeld eveneens atkeurden, waren van gevoelen, dat art. 92 van het ontwerp genoegzaam in de bezwa ren voorziet. Weer anderen achtten het ver langen van de adresseerende stoomvaart- maatscliappjjen, die intusschen de waarde van.haar materieel sterk zagen vooruitgaan, evenmin voor uitvoering vatbaar, doch wa ren van oordeel, dat in andere richting een oplossing behoorde te worden 'gezocht, in dien zij ton gevolge van de Oorlogswinst- belasting in financieels .moeilijkheden zou den geraken. Ten aanzien van de .bezwaren, welke zich doen gevoelen, wanneer bedrijven ook ten aanzien van haar reserves worden belast, wezen sommige leden nog in het bijzonder op do verzekerings-maatschappijen. Deza hebben over het algemeen een belangrijk, somwijlen zeer groot effectenbezit. Aange zien de waarde der fondsen echter over het algemeen sterk is gedaald, boeken zij een reserve voor koersverschillen. Tot deze reserve wordt men derhalve door de be palingen eoner wet gedwongen; en nu zou het naar de meening dezer leden, zeer onbil lijk zjjn, zoodanige reserve mede te rekenen brj de" vaststelling van de ocrlogswinstbelas- tingë Vergeefsch© Lessen. (Slot). Als antwoord op bet ingezonden stukje van een verpleger van „Endegeest", ineen ik heb navolgende te moeten aanvoeren. 's Mans verweer bepaalt zich in hoofd zaak hierop, dat ik niet vist, diat er een af- deeling Leiden bestond der Ned. Verple- gersvakvereeniging, gevestigd nog wel te Oegstgeest, en ik was over één nacht ijs ge gaan. Het "navolgende, verpleger zal u vermoe delijk duidelijk maken, dab dit ijs sterk ge noeg is geweest om mij en mijn betoog te kunnen dragen. Laat ik beginnen niet u te verzekeren, dat ik geenszins kon vermoeden, dat er on der don rook van den modernen Ambte naarsbon d een zeker onkruid groeide, welks be-sbaan mij onbekend' was. ik hoorde nog nimmer uw stemme en het klappen uwer vleugelen. Het is ongelooflijk, verpleger, en tooh waar, dat Nederland niet minder dan 260 ambtenaarsvereenigingén telt, dde, de eone meer, de andere minder, het karakter dra gen eener vakvereeniging, 260 organisaties, met minstens 260 be sturen, 2G0 kastjes, 260 jaarvergaderingen, 260 maal kosten van beheer, 960 maatl ver lies vaai tijd. en kraöht van een leger van bestuurders, 260 maai verloren contributie, die wordt opgebracht, zonder dat er oonig nut mee wordt gesticht, 260 maal de dwaas heid eener geheele vereemgmgs-m,achin©- rie, die nu eens loopt, en dan eens hokt; doch in gécn geval 260 maal een goed pro duct, in oasu verbetering van arbeidsvoor waarden brengt. Wat zou er door deze 260 vereenigingen, samengevoegd tob één machtigen ambte- naarsbond, aangesloten bij heb Neder- landsoh Vakverbond, we}k lichaam ruim 100.000 leden telt, een hoop ambtenaars- mistoestanden kunnen worden opgeruimd. De overheid zou zich dan wel tweemaal bedenken om een ctuurtetoeslag voor te stellen, welke neerkomt op circa 6 cents per dag en per kind. Hiervan is verpleger schijnbaar nog niet overtuigd. Bij het samenstellen der con cept-verordening, regelende de rechtsposi tie der gemeente-ambtenaren, ia verpleger met zijn oollega's er netjes buitengesloten. Dit, verpleger, zijn do ontvangen lessen, wcllco gij niet van mij, d'ooh van uw werk gever hebt ontvangen, en nog meer zult ontvangen, zoolang niet gij en de geheele ambtenaarsklasse tob het besef zullen ko men, dab een verbrokkelde ambtenaarsmas- sa de speelbal blijft, der machthebbers. Ik herhaal nogmaals, zoo zal liet blijven, gaan met de ambtenaren, wanneer zij de lessen, welke door de overheid herhaalde lijk worden gegeven niet wensohen ter har te te nemen, en blijven doorgaan op een wijze als tot dusverre. Dit,, zegt verpleger, haalt kant noch wal, enis uit den booze. Bit....'., hoe vindt je 'm? Ten slotte raad verpleger mij, alvorens lessen to geven, te zorgen zelf eerst goede lessen te ontvangen. Ik kan hem hieromtrent geruststellen met de meel ede eling, dat ik gedurende vier jaar mijn lessen ontvang van heb hoofdbe stuur van den Algemeen en Nederland- selien- Ambtenaarsbond te Amsterdam, wel ken ik hem ten zeerste kan aanbevelen. IJ, mijnheer de Redacteur, dankend voor de mij toegestane plaatsruimte, verblijf ik, Een modern georganiseerd A m b t e n a a r. Leiden, 8 April 1916. Duitsclie soldaten op den Leidsclien Straatweg. Mijnheer de Redacteur! -Met verbazing las ik het ingezonden stuk over dit onderwerp in het „Leidsch Dag blad" van Zaterdag j.l. „Oegstgeest Neutraal" laat zich in dit artikel vol verontwaardiging uit over het feit, dat „Die Wacht am Rhein" wordt ge zongen door een op marsch zijnde afdeeling militairen; maar schrjnt in heb geheel niet te beseffen, dat de militairen op marsch een lied zingen om. aangenamer te loopen. Werkelijk, „Oegstgeest Neutraal", U moet niet denken, dat daarbij eenige voorliefde tot een buitenlandsche mogendheid tot uiting komt. Zelf militair zijnde, weet ik uit onder vinding, dat zoowel „Die Wacht am Rhein", als „God save the King-", de „Marseillaise", „Gott erhalte Franz den Kaiser", e. a. op marsch worden gezongen, maar uitsluitend om den pas er goed in te houden. Ons legerbestuur bevordert in den laat- sten tijd zeer den zang in het leger. Daartoe zij'i aan de manschappen bundeltjes uitge reikt met Hollandsche liederen, die in de diensturen worden ingestudeerd. Langzamer hand komen dezo liederen er in en hoort men reeds dikwijls op marsch deze Hol landsche liederen zingen. Dat evenwel zoo nu en dan eens een Duitsch, Franscli of Engelsch nationaal' lied wordt gezongen ter afwisseling, zal toch werkelijk onze neutraliteit niet in gevaar brengen, indien de manschappen op de maat van deze liederen aangenamer marcheeren, en hierdoor minder de vermoeienissen van een marsch gevoelen. Had „Oegstgeest Neutraal" de zaak eens van dezen kant bekeken, dan zou hy zeker niet uiting gegeven hebben aan zyn bekrom pen idee, over. op marsch zijnde zingende militairen. Ik voor mij hoor liever flink zingen „Die Wacht am Rhein", waar melodie in zat, dan Zaandvoort brjj de Zeei. Dankend voor de plaatsruimte, Oogstgees t-M i lit a i r. VergectacJiisghehl ie Wonbragge. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij a. u. b. eenige plaatsruimte voor het volgende, waarvoor bij voorbaat xnijn oprechten dank. Heden vervulde ik den treurigen plicht mijn schoonzoon ten grave te geleiden. Ik had daarvoor de gewone beschikkin gen in orde- gemaakt, waartoe o.a. ook be hoorde het deen luiden van de kerkklok, waarvoor ik het verschuldigde vooruit be taalde. Groot was echter mijn verbazing, toen ik bemerkte, dab op den aangewezen tijd de klok niet geluid werd. Daar do klok bij elke begrafenis bijna zonder uitzondering wel geluid wordt, kon ik mij niob begrijpen, waarom het dezen keer ni'eb geschiedde. Bij navraag echter werd dit opgehelderd -en jawel...... heb was vergeten Daar het mij zeer aangenaam zou wezen, indien dit ter a/lgemeene kennis komt, om dat niefc ik do schuld draag van het niet- luiden der klok, zou u mij zeer verplichten bovenstaande fce willen o laatsen. C. *DEN HERTOG. Oudshoorn, 0 April 1916. Een verzuimde Hulde. "Onze president, machtig ingenomeu met mijn verslag van ons jubileum, merkte ech ter ter snede op, dat ik nog vergeten had de Rechierlyke Macht te huldigen. Vergun mij, gaatvrye Redactie, nog een plaatsje om onze geëerde staande en zittende magistratuur te plaatsen in het Aprilzonne tje, dat ik op de overige'notabiliteifcen, (aan onze Vereeniging welgezind, liet schjjnen in bet vorig numm'er ^van Uw dagblad. Hoe kon ik Haar vergeten, die zoo door loopend, een eeuw lang, ten eenenmale on gemoeid liet do bestuurders, leden, aange slotenen, begunstigers en Handlangers van üT^ Onderlinge Ondomeming Om Onvoorziohtig- lijk Openbare Opstallen Op te branden, zulks niettegenstaande de zeer duidelijke strafac ties en civiele acties in onze wetten neer geschreven. Het geheele politiekorps is terecht ge mobiliseerd tot wering van^het gruwelijke feit, dat een eerzame dienstmaagd soms een matje op een verboden uur mocht uitstoffen. Doch tegen het tot stof en puin brengen van onze grootsche(?) monumenten van gods dienst, wetenschap en kunst, van onze kost bare^) verzamelingen, wordt evenzeer te recht niets gedaan. Dat schijnt in principe besloten en vast te staan, voorgoed gelukkig. Voor dit blyk van waardeering van ons streven, (aan de Magistratuur in Nederland nog ónze welgemeende hulde en "dank! De Secretaris vfe Lelden, A pril 1916. Diefstallen in „D e Bijenkorf" to Amsterdam. Naar „De Tel." verneemt zijn Zaterdagmiddag eenige personen van 't personeel van „De Bijenkorf", op verzoek van den directenr, den lieer Isaac, door do politie gearresteerd, te weten de chef-con troleur K. en de controleurs O. en D. Con troleur O. is reeds weer op vrije voeten ge steld. Do chef-controleur K. was reeds langen tijd bij „De Bijenkorf'' in dienst en genoot daar het volste vertrouwen, dat hij zich waardig had weten te maken door zijn acti viteit in het opsporen on aanhouden van personen, die ten nadeele van de zaak dief stallen hadden gepleegd. K. gold zelfs voor onomkoopbaareen persoon, die op diefstal was betrapt en hem geld aanbood om de zaak ongedaan te maken, kreeg niet alleen nul op het rekest, maar zag zich zelfs we gens poging tot omkooping aangegevenIn den laatsten tijd vertoonde K. zich echter herhaaldelijk op afdcelingen, waar hij ab soluut niets te maken had, hetgeen de aan dacht van do directie trok, dio K. met de eveneens onder verdenking staande contro leurs O. en D. onder scherp toezicht plaat ste. Zoo kon geleidelijk geconstateerd wor den, dat allerhande artikelen van de ga ding der heeren warenetenswaren, schoe nen, kousen, dassen en andore dagelijksche henoocligdhedon, evenzeer als luxe-artike len. Totdat do directie do heeren Zaterdag middag met de politie verraste. Maar er is nog een vangst gedaan. Te Leiden werd de hand gelegd op een kwitantieloopcr van „De Bijenkorf", die er sinds eenige dagen met een bedrag- van f 200 van door was. Bij zijn arrestatie bleek gelukkig nog het grootste gedeelte van deze som in zijn bezit te zijn. 't Is wol merkwaardig te vernemen, dat deze man reeds herhaalde malen in een gesticht voor krankzinnigen verpleegd is. Of de man in een helder oogenblik of in een vlaag van zwakzinnigheid met f 200 in den trein is gaan zitten, zullen wij in het midden latenmaar het feit, dat hij door de directie van „Dc Bijenkorf' met 't innen van gelden word belast, wijst er wel op, dat bij het aannemen van personeel niet al te nauwkeurig wordt geïnformeerd. Waar door hot ook verklaarbaar is, dat bij „Do Bijenkorf" zoo vaak van verduistering sprake is. Door het koele weer groeien de tuinbouwproducten niet hard, zoo wordt uit Loosduinen gemeld. Doordat echter het zonnetje op het glas schijnt, krijgen de kom kommers haar goeden wasdom en kleur. De prijzen zijn bevredigend, die voor spina zie zeer goed, voor peen zelfs zeer hoog. Een bosje van een stuk of 10 peentjes brengt tot 30 cents en meer op. Wat moet men daar in het buitenland wel niet voor betalen 1 De salade alleen is laag in prije. Nekkramp. In het kamp te Waalsdorp, bjj Den Haag, deden zioh reeds een zestal weken geleden onder de militai ren gevallen van meningitis voor. Op 28 Februari" werd de eerste lijder in het Militair Hospitaal in Den Haag opgeno men. Sedert zijn een twaalftal gevallen ge constateerd, waarvan 3 in Waalsdorp, 7 in een viertal scholen, een op Bchevenlngen en een in de Oranje-Kazerne. In totaal zijn vier lijders overleden. De patiënten zijn voornamelijk recruten, en in verband hiermede is onder de ge nomen voorzorgsmaatregelen ook _een aan schrijving voor een lichteren dienst voor de betrokken troepen, Aangenomen mag voorts worden, dat deze gevallen in zooverre op zich zelf staan, dat als oorzaak overbrenging van den eenen lijder op den ander uitgeslo ten moet zijn. Daarom ook wordt het voor komen van gevallen in Den Haag niet zoo zeer verontrustend geacht, vooral ook in aanmerking genomen het tijdsverloop, waar over de gevallen zijn verdeeld; het groot aantal militairen, hier .gelegerd, en het sterf tepercentage. Intusschen hïeeft de militair-geneeskun dige dienst verschillende maatregelen ge nomen en voorsohriften gegeven tot beper king van de ziekte. De kwartieren, en de scholen, waar de gevallen voorgekomen zijn, werden onder contröle gesteld, en verboden is, dat de manschappen van' de eene school naar de 3ndero gaan. Ook zijn aanwijzin gen gegeven om groote samenscholingen van militairen tegen te gaan, m. n. in de militaire tehuizen; om dezelfde reden is een militair feest afgelast. Bjj 'de behandeling der patiënten, ook met serum, heeft men bevredigende resultaten verkregen. Intusschen vernam „De N. Ct." van an dere zjjde, dat volgens resultaten, door prol Spronck, to Utrecht, verkregen met het serum, geen effect verkregen wordt Uit Groningen meldt men, dat aldaar t?u gevolge van nekkramp is overleden de 20- jarige student in de rechten, de heer Kijlstra. Paté de foie gras. Wij lezen m „De Hotelhouder": Thans bedraagt de uitvoerwaarde van Straatsburger ganzeleverpastei ongeveer de som van f 1.000.000. Talrijke personen hou den zich aldaar met het mesten van ganzen bezig. Msn gebruikt er ganzen voor uit Elzas, Baden en de Rijnpaitz. Dit mesten is feitelijk een gruwelijk bedrijf. "Het beste ganzevleesch verkrijgt men door het mes ten piet graan; de grootste g3nzelevers ech ter door het z.g. „stopmesten", dat ook des nachts niet wordt onderbroken. Dit geschiedt aldns: Alle twee oï drie uren worden de mestdieren ongeveer 5 eCM. lange en 2 o.M. dikke stukken voederdeeg in den slokdarm geduwd. Dit deeg wordt gekneed uit gerste- meel en ongekookte afgeroomde melk met wat zout. Alvorens het den dieren in den slokdarm wordt gestopt, wordt het in. melk gedompeld. Men Degint met vjjf zulke stuk ken deeg en elke portio stjjgt totdenl4den dag tot 15 stuks per portie. Tegen het einde der mesting, die vier weken duurt yermindert men het aantel stukken w»r por tie weer. Moge dit staaltje van dierenkweller^' vela liefhebbers van ganzeleverpastei van deze lekkernij afkeerig maken! Herbouw der woningen op M'ar- k e n. De Raad van Marken was, naar het „Hbl." meldt Zaterdag in spoedvergadering bijeengeroepen. Naar de voorzitter mede deelde, was een schrijven ingekomen van jhr. De Graeff, inspecteur van het woning toezicht. Deze zou bereid zijn naar Marken te komen, ten einde met den Raad te over leggen over een plan ran herbouw der ge heel vernielde woningen op het z.g. 'Akker tje; eeif stuk land, dat daartoe zou moeten worden opgehoogd (Volgespoten). De inspec teur wilde echter vooraf weten of de Ge meenteraad op dit plan wilde ingaan. Behalve bij het- Raadslid G.' de Jong, vond dit plan, waarin zooveel mogelijk ont ruiming van de Moeniswerf begrepen is, blijkbaar geen instemming. De Raad was van oordeel, dat het maken van zulke hoogs kosten als dit plan zou medebrengen, door niets gemotiveerd is. Indien slechts een gedeelte der voor dit plan benoodigde gelden voor den herbouw der vernielde woningen 'werd gesohonken, zouden deze op de oude plaatsen zóó stevig kunneu worden opgebouwd, dat bij over strooming geen enkel gevaar te vreezen wak. Ook de mededeeling van den voorzitter, „dat hij niet wist of het W'atersnoodfonds de vernielde woningen wel geheel vergoeden zon, indien dit plan niet aangenomen werd," bracht geen verandering in het oordeel van. den Raad. Naa r „D e Tel." verneemt, bes taan. er bij de directie der gemeentelijke gasfa briek te Amsterdam planueu, indie» de fa brikanten geen hoogere prijzen voor baar teer-afval willen besteden, zelf de teerdis- .tillatio ter hand te nemen en daartoe een fabriek te bouwen op het terrein van de Zuider-gasfabriek te Ouder-Amstel, waar o.m, lichte teerolie en pek zullen worden gefabriceerd. Of er eventueel 'ook zwavel zuur zaf worden vervaardigd, staat nog niét vast Te Delft werd Zondag in de Ge- reformeerde Kerk in de Vlamingstraat de godsdienstoefening verstoord door smartkre ten, die zich tusschen de orgelmuziek meng den. De organist vond dra de oorzaak der onwelluidende muziek: in hot orgel zat een kat, die, razend van angst, zich niet liet vangen. De gemeeitte behielp zioh verder zopder orgelspel. Eerst 's middags werd de poés uit haar vrijwillig gekozen gefengenis' verlost. Vraag: a. Ia het geoorloofd, dat een, gemeente-ambten aar particuliere bouw werken aanbesteedt en als architect daar over gfaati b. dat een gemeente-ambtenaar voor particulieren tegen betaling teekeningen voor bouwwerken maakt? o. Is het den controleur van Gemeente belastingen bekend, dat er gemeente-amb tenaren zijn, die boven hun gemeente- salaris ruime, ^verdiensten hebben van particulierenj ,r d. Zaleen ambtenaar, die dergelijke: werkzaamheden doet, ten nadeele, van ons bouwondernemere, zijn krachten ge ven aan de gemeente, die hem daarvoor betaalt? e. Is het het- gemeentebestuur bekend, dat de vorige weck door eeu gemeente ambtenaar een particulier bouwwerk is aanbesteed, hetgeen door hem is ontwor pen en onder zijn leiding zal worden uit- gevpeid, waarmede die ambtenaar 1788.50 gulden zal verdienen? f. Heeft de wethouder van fabricage des tijds bij een behandeling var tractemente- verhooging van de ambtenaren bij gemeen tewerken den Raad niest verzekerd dat het' streng zal worden togeDgegaan dat die ambtenaren werkzaamheden voor particu lieren doen? g. Zal de commissie die door den bur gemeester in het leven zal worden geroe pen, om Z.E.A. van advies te dienen bij de herziening der salarissen van gemeen te-ambtenaren ook met dergelijke aangele genheden rekening houden? Antwoord: De geachte vrager vergt in zijn zevental vragen al te veel van ons., Hoe zullen wij weten wat dencontroleur, van gemeente-belastingen al of niet be kend is, en wat een commissie, die nog niefc eens benoemd is, zal doen? "VVij zullen een en ander dan ook maar beschouwen als gedaan, om het hart in het publiek eens uifc te storten. Wel kunnen we zeg gen, dat. een gemeente-ambtenaar, zooals hier wordt bedoeld, geen particulier werk mag verrichten, zonder speciale vergun ning van B. en W. Wij-" twijfelen er dan ook niet aan of deze vergunning zal in dit geval - wel verkregen zijn. Het lijkt ons met den 'vrager toe, dat B. en W. met zulke vergunningen niet te gul moeten zijn. In de eerste plaats, omdat het werk voor de gemeente verricht, er al lioht onder lijdt, cn in de tweede plaats, omdat de" ambtenaren concurrentie aandoen aan particulieren, wat te gemakkelijker gaat, aangezien een ambtenaar desnoods onder de markt kan werken, omdat zyn tracte- ment tooh doorgaat. Vraag: Is een student, die geheel uit beurzen leeft, en studeert en geen an dere inkomsten heeft, belastingschuldig? Antwoord: Ja zekerde gemeente vraagt niet naar de bronnen van inkom sten. Een student, die op kosten van zijn ouders studeert, betaalt ook, terwijl van dat geld hier of elders deze er ook nog be lasting van moeten betalen.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5