Nederland en de Oorlog. No. 17208. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 Maart. Tweede Blad. Anno 1916. Binnenland. Üit de Omstreken. FEUILLETON. Violette of de Schoonzuster. Ingezonden. UIT ONS LAND. By het classicaal bestuur van Haar lem' is in behandeling een verzoek der Ned.- Herv. Gem. te I-1muiden totr stichting vap. een tweede, predikantsplaats. Bij Kon. besluit is aan den Commissaris der Koningin in Noord-Holland machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op 13 April a.s„ ten eindo aan de orde te stellen; lo. de verkiezing van twee leden van Ged. Staten, ter voorziening in do vacature, ont staan ten gevolge van de aanneming zijner benoeming tot lid van de Eerst© Kamer door uir. J. Kappeyne van de Coppelo en ter voorziening in de vacature, welke 12 April a.s. zal ontstaan, doordat jhr. G. S. Boreel met ingang van dien datum ontslag heefh genomen2o. het rapport der commissie uit de Staten omtrent de nota van Ged. Staten d.d. 16 Februari 1916 inzake den waters nood; 3o. voorstellen van Ged. Staten in zake droogmaking van het ondergcloopen gebied. Benoemd is tot notaris binnen het ar rondissement Botterdam, ter standplaats Botterdam, de heer A. J. H. von Claren- book, candidaat-nótaris te Berg en Dal, ge meente G roesbeek. De Raad van Auna-Paulowna hechtte ajjn goedkeuring aan het plan van het da ge] ijksch bestuur, om den herbouw der ver- booste woningen van gemeentewege te doen plaats hebben, voor zoover dit niet door de eigenaars zal geschieden. Dezen zullen het benoodigde terrein dan hypotheek vrij aan de gemeente moeten verkoopen eii zich ver binden voor ten minste tien achtereenvol gende jaren de woning te huren. Z\] zul len deze nochtans ten allen tyde tegen den balausprijs van de gemeente in eigendom kunnen krjrjgen. In Januari 1916 werd aan de Rijks postspaarbank f2,001,880.83V2 meer inge legd dan terugbetaald. Aan mr. J. J. L. van Haugest baron d'Yvoy is op zijn verzoek eervol ontslag ver- leend als procureur-gonoraal bij het Ge rechtshof te 's-Giavenhage, tevens belast met de function van directeur van politie in het ressort van dat Gerechtshof, onder dank betuiging en zijn benoemd tot procureur-ge neraal bij het Gerechtshofte 's-Gravcn- hage jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler, thans in golijke betrekking to Leeuwarden; te Leeuwarden mr. H. J. v. Lulofs Umbgrove thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem zijn tijdelijk belast met de func- tiën van directeur van politie voor het res sort van het Gerechtshof te ;s-Gravenhago jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler, be noemd procureur-generaal bij dat gerechts hof: to Leeuwarden mr. H. J. van Lulofs Umbgrove, benoemd procureur-generaal bij dat Gerechtshof, een cn andcTr met ingang van 1 April a.s. Z. K. H. Prins Hendrik leidde gister middag ten huize van den secretaris dr. O. S. Mijnlieff te Amsterdam, een vergadering van het dagelijksch bestuur van den Kon. Nat'. Bond voor Beddingwezen on Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis". In tegenwoordigheid van haar bescherm heer Z. IC. H. Prins Hendrik, hield gister avond het Genootschap „Liefdadigheid naar vermogen", aldaar zijn jaarlijksche vergade ring. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft, naar „De Nieuwe Ot.'1 meldt, voor hun belanglooze bemoeiingen voor de taxatie en den ver koop van het vee uit de overstroomde stre ken, aan de hoeren J. S. Lion, M. Zilversmit, M. Pinto en 8. van Zwanenburg de gouden medaille der Maatschappij aangeboden. De; zilveren medaille der Maatschappij ontvin gen de heeren F. J. Dyselhoff, Landsmeer; M. Haringhiiizen, Nieuwer-Arastel; H. Outj Zaandam; P. Kamp1, Purmerend; C. D. Kaas- kooper, Oosthuizen, en het lid van het hoofd bestuur J. Kaan Kz., "Wieringerwaard. Dezo medailles zijn gisteravond aan een maaltijd te Scheveilingen, waaraan ook mi nister Posthuma aanzat, uitgereikt. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft uit het overstroomde gebied van Waterland en Anna-Paulowna, alsmede uit het Utrechtsche gebied, 12662 runderen en 853 schapen overgenomen voor een totale Nederlandsche marktwaarde van ongeveer 3 millioen gulden. Dit vee werd verkocht naar het buitenland en bracht een aan merkelijk hoogeren prjjs op; het surplus van de opbrengst zal, pondspondsgewijze verdeeld over alle afgeleverde dieren, aan de be langhebbenden worden uitgekeerd. In de gisteren te Gouda gehouden ledenvergadering van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren waren 83 firma's ver tegenwoordigd. In zijn openingsrede herin nerde de heer Middelbeek aan de zeer wei- nige belangstelling van minister Posthuma bij billijke verlangens, dit jaar ondervonden. Uit liet jaarverslag bleek, dat de Vereeni ging 143 .gewone en 9 buitengewone leden telt. De heer Middelbeek, die bedankt heeft als vertegenwoordiger der Vereeniging in het bestuur der Kaasvereeniging, werd vervan gen door den heer Schilt. "Getracht zal worden de regeling van cer tificaten op 4 Maart 1.1., tot oen meer bil lijke te maken. De voorzitter deelde mede, dat in de centrale pakhuizen van half Dec. tot 25 Maart 2,600,000 K.G. volvette kaas *was verhandeld. Over de regeling van in- en verkoop van volvette kaas, uitsluitend door de Zentral Einkaufsgesellschaft, zal kunnen worden beslist in een dezer dagen te houden vergadering van exporteurs, uit geschreven door de Kaashandel-Maatschappij Gouda. Het bestuur zal trachten, dat met het nieuwe seizoen de handel ook een kleine winst kan maken op de 20 pCt., die aan de centrale pakhuizen wordt afgeleverd. - De firma Jac. de Rooij, van 's-Hertogen- bosch, noemt feiten, waaruit blijkt, dat er groot gebrek aan kaas is in Limburg en Noord-Brabant. De heer Middelbeek acht dan ook 20 pCt. voor binnenlandsch gebruik' onvoldoenda Hij begrijpt niet, dat de Mi nister in de Eerste Kamer heeft beweerd, dat 115 pOt. voldoende zou zijn, terwijl in gewone jaren de totaal productie 95,000,000 K.G. was, waarvan werd uitgevoerd plm. 60.000.000 K.G., zoodat reeds toen onge veer 35 pOt. in 't binnenland bleef. Kerkelijk Hoogteer aar te Utreclit. De Commissie van Voordracht ter benoe ming van hoogleeraren vanwege de Ned.- Herv. Kerk heeft voor de benoeming van een hoogleer aar vanwege die kerk aan de Rijks universiteit te Utrecht (vacature-dr. T. Oan- negieter. die aftreedt wegens 70-jarigen leef tijd) opgomaakt de volgende alpliabetisch ge stelde voordrachtdr. A. M. Brouwer, rec tor van de Ned. Zendingsschool te Rotter dam dr. A. H. de Hartog, predikant te Haarlem, en dr. J. R. Slotemakor do Bruine predikant te Utrecht. BODEGRAVEN. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft toet ingaing van 1 April p.B. be noemd tot lid van de Gezondheidscommissie voor de Vereeniging van Gemeenten, waar van de zetel is alhier, den heer J. D. A. Sneep, directeur der gemeentebedrijven te Boskoop. HILLEGOH. De scheepstimmerwerf van wijlen den heer Van Winsen, aan de Leidsche vaart, is gisteren door notaris Langoveld, alhier, verkocht aan den heer C. van der Vossen, voor f 3002. HOOFDDORP. In hotel „De Beurs", alhier, werd .een vergadering gehouden van personen, die zich voorloopig reeds hadden opgegeven als lid eener op te richten „Middenstandsvereeni- ging" toe te zullen treden. Statuten en huishoudelijk reglement werden behandeld en besloten daarop de Kon. goedkeuring te verzoeken. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren S. Silver, K. Fragile, jT. Brands. G. J. de Tello, R. L. Krabbendam, N..J. de Bakker, R. P. Offringa, 1. Bonsingl en M. Oldenburg. Voorloopig znn reeds veer tig personen ats lid toegetreden. In een vergadering» van de aid. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw al- Uit het Engelsch van Miss Y0NGE. (Nadruk Verboden). 180) Alle vrool^kiieid, behalve «die, waartoe de kinderen aanleiding gaven, werd voor Ar thurs kamer bewaard, en de zieke kon niet anders denken, dan dat Percy oven vtoo- Ijjk en luchthartig was als ooit, en zijn zuster niet veel jnindor. Theodora verwonderde zich steeds, hoe Percy er zich op kon toeleggen, om -de zwaarmoedige buien, welke Arthur kon heb ben, wanneer hty over zrjn gezondheid, over zftn geij'/^ken of over zijn kinderen dacht, door VTOolijke gesprekken te verdrijven. Hoe grievend het haar ook ware hem te hoor en zeggen, dat hü nimmer weder van die kamer zou komen, of dat hjj niet zou leven om zijn kinderen groot te zien. of dat hij niet de geringste beterschap kon bespeuren, toch achtte zij het een valscRe vriendschap, thans, daar er zooveel afhing van de indrukken, welke hy nu ontving, die treurigheid, welke hem misschien tot berouw kon brengen, weg te schertsen. Misschien had Percy gelijk, maar zg zou het nooit op zich hebben dur ven nemen zóó te handelen. „Theodora, riet gij dan geen verschil tusschon ernstig nadienken en neerslachtig heid 1 Arthurs berouw ligt to diep aan dat hij er oppervlakkig over zou kunnen Bpre- ken, on ik zal zijn gevoel van berouw niet versterken of verminderen, docrr hem nu *n dan eens te doen lachen. „Maar als de angst over zijn toestand hem toch op don goeden weg bracht." „Indien ik, om zijn berouw op te wek ken, hem liet gelooven, dat ik niet aan zijn herstel geloofde, zou ik hem misleiden, en daar heb ik geen recht toe. Het ia beter, dat hij berouw heeft met hot voornemen om zijn misslagen te henstellen eu de ver zoeking te ontvlieden, dan uit een gevoel van vrees en in de overtuiging, dat de vor- leid/fag hom niet weer bereiken kan. Toen hij mij bijvoorbeeld verleden zeide, dat ik zijn rijpaarden voor hem moest verkoopen, want dat hij toch nooit weer te paard zou stijgen, bebeekendo dit niets, en wist ik niet beter te doen, dan de hoop in hem op te •wekken, dat hij met het voorjaar wel weer zou kunnen uitgaan, want toen jammerde bij slechta over zijn fraaie grijze merrie; maar toen hij later, er nog eens over sprekende, richzelven beschuldigde, dat hij, om dat paard te kunnen houden, Violen te van het genoegen beroofd had te kun nen uitrijden, en dat hij 'n egoïstiaobe deug niet wast die niet verdiende ooit weder een paard te ba-tij gen, en eindelijk met een clfepen zuoht zeide: „Doe het paard maar weg, ik zie er van af", toen zag ik,^ dat een innig on oprecht gevoel hem bezield© eo .handelde ik zoo als hij wenschte. Neen, in dien gij wonscht, dat Arthur, als hij de riekekamer verlaat, inderdaad een ander mensoh zal zijn, moeten wij trachten hem in rijn goede voornemens te sterken en nitet zijn geest te verzwakken, door hem aan rijn moedeloosheid prijs te geven, die he* gevolg zijner riekte is." „Gelooft gij clan wezenlijk, dat bij veran derd is? O, gij weet niet hoe dl© twijfel mfi doet lijden j voor mij, <tio zooveel aandeel hier is besloten, dat door de afdeeljpg po gingen in het werk zullen worden gesteld om te komen tot afschaffing van de plok- of strijkgelden bij publieke verkoopingen van landerijen. Over het algemeen werd de in stelling van 'deze plokgelden voor de land bouwers een verderfelijke instelling ge noemd. LISSE. 1 In de gisteravond gehouden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van den Roversbroekpolder, werd de rekening over het dienstjaar 1915 vastgesteld in ont vangsten op f3603.37V2 en in uitgaven op f2971.82l/o, met een saldo van f631.55. De begrooting over het dienstjaar 1916 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van 4190.43. Aan den voorzitter Van het bestuur, den heer O. Zwetsloot, werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig, ingaande 1 Juli a.s. TER-AAR. Voor een lid van den Raad, ter voor ziening in de vacature door het overlijden van den heer Van Zwieten, zqn candidaat gesteld de heeren C. .Kempenaar en J. A. Kocleman. De stemming zal plaats hebben op Dinsdag 11 April a.s. WARMOND. Voor 'n vrij goed bezette kerk gal de Chr. Zangveroen. „Excelsior", thans staande on der cle directie van den heer A- Teljeur, van Leiden, haar achtste uitvoering. De eero- voorritter, ds. Haselager, opende de bijeen komst met gebód en sprak'n iuleidend wcord. Het mooie programma werd met belangstel ling aangehoord. De koornummers, op één na ii capella gezongen, voldeden goed en werden, behoudens enkele uitzonderingen, zuiver en met veel gevoel ten gehoore ge bracht. Een tweetal heeren, uit Leiden en Lisse, werkten welwillend mede. Als so praan-soliste deed zich wederom hooren me vrouw Van der Laan, die met het keurig gezongen „O heb toch lief", van Gerritson, het programma opende. Ook in de oud-Hol- landsche liederen van Valerius, en een com positie van den Directeur „Zondagmorgen", gaf genoemde soliste veel to genietén. Do hr. Teljeur gaf ook eenige orgelnummers ten beste. Ook de begeleiding der solo's was bij den dirigent in goede handen* Met genoegen mag „Excelsior" op dezen avond terugzien. Aan het slot dankte ds. Haselager allen, die tot het welslagen van deze uitvoering hadden medegewerkt-, en eindigde met dank gebed. "ZOETER W OU DE. Gistermorgen feed langs don Hoogen Rjjndijk alhier een familie uit Voorhout, van vier personen, twee mannen en twee vrouwen. Zij gingen een dagje uit naar Bos koop. Ter hoogte van het „bosch van £y- landt", brak plotseling het tuig van het paard, waarvan het gevolg was, dat het dier doorsukkelde en het rijtuig met de vier inzittenden in de diepe sloot terecht kwam. Met vereende krachten werden personen en wagen weer spoedig-op het droge gebracht. Het paard werd eveneens, na een eind door gedraafd fee zijn, gegrepen. Het rijtuig, dat vrij erg beschadigd was, werd bij den heer Van Bylandt onder gebracht, en de perso nen werden bij den neer Bontje van droge kleeren voorzien. Per omnibus werd dc reis toen voortgezet naar Boskoop. De Leidsclie Bcstuurdcrsbond en het Leidsche Drukwerk. Niet wat staat op het wit, doch wat niet staat tusscheu enne - en enne plus een. Multatuli. Goaohte -Redaotie. Vergun ons 'n enkel woord als antwoord op datgene, wat de heer Aarso nog meent in het midden te moeten brengen om zijn af tocht te dekken. Wij hebben ons in ons vorig antwoord niet verweerd op de besohuldiging. dat de Leid- aohe Bestuurdersbond zijn jaarverslag liet drukken aan de Ooöperatieve drukkerij „De aan zijn schuld heb, is die angst dubbel smartelijk I En Ik kan geen bewijs van be rouw bij hem opmerken, behalve in zijn treurigheid, die gij aan liohaamvzwakte t-oe- Bchrijffc.'- „Wij kunnen de diepten van het mensohe- lijk hart niet peilen", antwoordde Percy. „Sla zijn vrouw gade, en gij zult zien, dat zij niet ongerust over hein is. Haar kunt gij vertrouwen. Yan één ding ben ik zeker, dat» hij namelijk veel meer geduld en inschik kelijkheid voor andoren hoeft, en dadelijk gereed in zijn wenschen op te offeren, en dat was vroeger in het geheel zijn gewoon te niet. Gij rijt nog niet voldaan? Ik weet wel, dat uw berouw zich geheel anders zou vertoonen; maar bedenk, dat Arthur veel eer het karakter van een jongen dan van een man beaat; hij heeft rijn dwalingen zoo levendig gevoeld, als hij ciie gevoelen kan, en wanneer hij zorgt er niet weder in te vallen, kunnen wij niet meer van hem cdschen, te meer, daar wij weten, dat zijn fouten eer het gevolg van zijn zwak karak ter waren dan van lust fn het kwade.-' „Dat kan ik van de mijne niet zeggen zeide Theodora; „maar nog iete, tFerqy. Vindt gij het wel goed, dat er nog geen geestelijke bij hem geweest ia?" „Hth slecht® geduld"V vermaande Percy weder. „Violette moet dat beoordeelen; rij beeft meer invloed op hem dan gij of ik Wees er gerust op, dat rij te rechter tijd wol aal doen wat noodig ie. Ik geloof, dab wü op het oogenblïk den vedligeten weg inslaan, wanneer wij hom aan rijn eigen nadenken overlaten; van rijn kinderen sal hijmeer leeren dan van iemand andere." Theodora gaf dffe toe, en was een wednSn getroost door dat onderhoud, hoewel bol een dho omstentfigbedkn was, waarbij hol Voorwaarts", te Rotterdam.- Wij hebben dit feit erkend als juist te zijn, en in uitzicht gesteld, dat-, als het onder zoek van den Patroonsbond zou zijn afgeloo- pen, het- bestuur van den L. B. B. zeer waar schijnlijk wel in het openbaar zijn stand punt in deze zal verdedigen. Wij hebben te vens vastgesteld, wat in het stukje van den heer-Aarse absolute onwaarheid was. Doch, toon wij naar de beweegredehen van den heer Aarse zochten, op welken grond hij toch meende, dj kwestie te moeten voor uitloop en, hebben wij gedacht aan datgene, wat wij hierboven als motto plaatsten. Wij meenden ons toen te moeten verweren niet tegen wat cr stond, maar wat er niet stond; niet tegen wat de heer Aarse zeide, maar wat hij niet zeide. Uit de spijtigheid, welke uit het ant woord van den lieer Aarse blijkt, uit de boosheid, waarvan hij blijk geeft en welke wij voldoende mecnen te kunnen begrijpen, om hem zijn leelijke woorden van harte te kunnen vergeven, blijkt ons, dat wij goed hebben gelezen op wat niet stond op hefc wit. Wij hebben den vos gewezen, wij vertrouwen, dat de typo's op cle kippen zullen passen. Geachte Redactie, onze dank voor de plaatsing P. J. BOMLI, Secr. L. B. B. liefhebbendste hart rioh met onzekerheid moet tevreden stollen, en niet anders doen kan, dan to volharden in geduld, in hoop en in gebed. Even vóór Kerstmis werd Theodora naar huis ontboden, daar haar moeder zoo ongesteJd en zwaarmoedig was, -dat zij haar niet langer missen kon. Haar yader bood aan om over te komen en haar plaats te vervullen, maar Arthur en Violette konden het niet van zich verkrijgen hem opnieuw to vergen zijn huis en zijn gewoonten, waar aan hij zoo gehecht wa^.t© verlaten. Ar thur bevond zich thans in zoo ver hersteld, dat hij een paar uren op den dag opzat, en Percy boloofclo dikwijls naar hem te zullen komen zien. Hij was uitgenoodigd, om de Kerstdagen te Brogden door te brengen, maar het was tussahen hem en Theodora afgesproken, dat rij zichzelven het genoe gen, om die dagen met elkander door te brengen, moesten ontzeggen, daar zij het niet raadzaam vonden, Violette, al was het dan ook slechts voor een paar .dagen, ge heel zonder hulp te laten. Mr. Hugo Martindale kwam om Theodora naar huis fee geleiden. Hij bracht een vol doend bericht aangaande Emma mede, die nimmer de beloofde opheldering van The resa aan Theodora gezonden had. Hij ver haalde, hoe Lady Elizabeth rijn hulp had Jngeroepen om te trachten Emma's gemoed van de twijfelingen en bezwaren, waarme de haar vriendin het vervuld had, te be vrijden, en ofschoon zij, volgens zijn zeggen, op heb oogenblik, toen hij haar verliet, nog seer zwaarmoedig was, vond haar moeder toch, dat rij een groote schrede vooruit had gedaan, daar zij had opgebonden lederen dag aan Miss Marston© te schrijven, Theodora, had veel hoop gebouwd op dé hior eens goed acht op, en wanneer er weef. levensmiddelen te verkoopen zrjn, wijst dan uw Coöperatie hiervoor aan en opent geen verkoopplaats aan de overzijde; dan ver zekeren vrij u, dat het vet nog 21/g cenl per pond goedkooper wordt dan 40 centsl Wanneer wij het mogen beleven, dat aan den treurigen tijd dien we thans doorwor stelen, een eind is gekomen, dan kan men er zeker van zijn, dat over de geheele wereld de coöperatieve instellingen haar dagboe ken openen en aan het publiek toonen zul len van welk groot nut zij zijn geweest, al is het nog niet zoo vee, dat zoalle zwen- delarjj hebben kunnen bezwerenl en dan zal, wat trouwens nu reeds het geval is, ook in Sassenheim, het coöpareerend publiek erken nen, dat coöperatie een zegen is voor den verbruiker. Nogmaals dankzeggende voor de ingeno men plaatsruimte, met alle achting: De Chef v. d. Cop. „Helpt Elkander", Sassenheim. DIT ONZE STAD. samenkomst van haar neef en Arthur, maar zij spraken slechts te zaïnen over de gewone nieuwtjes van Brogden; met dat al vernam zij later, dat Mr. Hugo zeer tevre den was over de stemming, waarin hij hem gevonden had, cn dat ook hij het voorzich tig^ vond den raad van Percy te volgen, en het beter keurde Arthur geen berouw op te dringen. Zij had een zwaren strijd oer zij het besluit genomen had om te vertrekken, doch zij nam dit besluit-, vervuld van innige dankbaarheid, teen zij zich de gewaarwordingen herinnerde, welke haar bij haar aankomst bezield hadden. .In den vroegen morgen ging zij naar boven om Arthur vaarwel to zeggen. Hij richtte zich op en omhelsde haar teeder. „Heb dank, Theodora", zeide hij, „gij zijt een goede zuster voor mij geweest." „Aoh, Arthur, Arthur'." riep zij. toen do donkere herinnering aan het gc-bcurde haar voor den goe3t kwam, doch hij bemerkte dit niet. „Ik ben ©en ondankbare geweest, maar ik heb dat nooit zoo ingezien dan sedert korten tijdr", hervatte hij. „Die brand, die kinderen „Sfeil, stil, gij zult u nadeel doen", sprak zij, want de aandoening verstikte zijn stem. „Ik kan niet meer zeggen maar o, als ik er slechts een middel op wist om uw geluk niet in den weg te staan!" Hij was geheel afgemat door ontroering, en kreeg zulk een hoestbui, dat rij geweldig schrikte. Zij was dus genoocfeaiakt te zwijgen, en verge noegde zich met hein nogmaals vaarwel te kussen'. (Wolrdt Vervolgd), I>e Duni'le. Geachte Redactie! Gaarne zagen wij, dat u het onderstaan de opnam in uw geëerd blad. By voorbaat véél dank! In uw blad van 29 dezer lazen wij een reeks ontboezemingen, geteekend Een Bur gertje. Wat loojit B. hard \an stapel! En boe zien wij ook Weer door dit stuk, dat (le liefhebberij van schrijven, zonder vooraf te Onderzoeken, aanleiding geeft tot leugenach tige beweringen en het publiek misleid wordt. Wanneer Burgertje weer „wat hoort", zou den wij hem aanraden te gedenken bet spreekwoord: „Van hooren zeggen, liegt men veel", dan bestaat er ten minste kans, dat bij, vóór de groote klok te luiden, zorgt, degelijke gronden onder den voet te heb ben en althans niet met een zinsnede voor den dag komt als: „Naar men vertelt." Want vergeet dit nooit. Burgertje, dat u een zeer verantwoordelijken stap begaat door iets aan de .publieke opinie prijs te geven, waar ge geen betere gegevens voor bezit dan van de z.g. „Men." Zeker, B. slaat spijkers met koppen in de eerste alinea's. „Eere vvien eere toe komt!" Doch in de laatste alinea van zijn stuk geeft hjj een verkeerden kjjk op* de zaak en wij vinden dit, voor het overi gens respect-afdwingende stuk, zeer jam mer, dat wjj het tegen den schrijver moe ten opnemen. Neen, de werkliedenvereeni- gingen hebben geen vet voor 35, maar voor 40 cents verkocht. En de winkeliers waren het ni e t, die adviseerden regeerings- vét te verkoopen voor 45 centswant vóór den verkoop aanving, liet de burge meester van Sassénheim den winkeliers een stak teekenen, waardoor zjj zich o.a. ver binden moesten het vet voor 45 cents to verkoopen. De inzender grijpt de Coöperatie bij den kraag, als had zjj eeu aansporing verdiend om wat meer voor den verdrukten minderen man op te komen. Laten wij B. dan even mededeelen, dat wij in de Coöperatie niet dan onder groote verontwaardi ging den vetverkoop op ons namen onder die voorwaarden. Evenwel dient er onmid dellijk bij gezegd: „dat Z.Ed.Achtb. den prijs bier met vijf cents per pond verhoogde, omdat bij den winkelier óók bet „meer ge goede" publiek koopt en zoodoende een scheiding moest maken." D.och trots we ons verbonden vet voor 45 cents te verkoopen, hebben wij gemeend niet erg te zondigen door onzer weduwen (die zijn meestal geen lid van de vakvereenigin- genl) het vet te verkoopen voor 40 cents. U ziet dus, dat de Coöperatie wel degelijk voor de belangen van bet publiek strijdt. We vinden bet anders een blijk van zeer helder inzicht, dat B. de Coöperatie ver antwoordelijk stelt; schrqver toont althans hierdoor te erkennen, dat de Coöperatie het aangewezen lichaam is, om te waken voor de belangen van de verbruikers. H.H. Bestuurdoren ran de vakvereenigingen, geeft De jaarvergadering van den Leidschet Bestuurdersbond lieeft do volgende motie aangenomen kennis genomen hebbende van de her nieuwde pogingen, bij het Leidsche Steun comité aangewend om erkenning van de vak beweging te verkrijgen: constateert, dat de houding van het Leidsche Steuncomité door het Kon. Nat. Steuncomité ten zeerste wordt afgekeurdconstateert verder, dat het Kon. Nat. Steuncomité bereid is, om, wanneer de Leidsche Vakbeweging meent, zich tegen do handelingen van het Leidsche Steuncomité te moeten blijven verzetten,dc steun aan het Leidsche Comité in te-houden. Overwegende, dat zeer waarschijnlijk daar van het gevolg zou zijn, dat dc verkloozen de dupe zouden worden van het halsstarrig weigeren door het Leidsche Steuncomité om de Leidsche vakbeweging voldoende verte genwoordiging te geven en aan haar ernsti ge bezwaren tegemoet te komen, besluit, on der protest tegen het conservatieve stand punt van het Leidsche Steuncomité, de actie om erkenning voorloopig op te schorten, en gaat over tot de orde van den dag. Het tolegraafverKeer met Engeland Eiei'gteld. 1ü nog bijna de geheelo oplaag van ons vorig numme-r hebben wo kunnen melden, dal het telegraafverkeer met Engeland, spoedig hersteld zou zijn. Thans is reeds over één draad van de verbinding gebruik gemaakt. De oorzaak was namelijk defect aan don landkabel in Engeland, gevolg van do fello stormen en sneeuwval. Wanneer de andere landlijnen veer gereed zijn, kan het genecle verkeer worden hervat. De andore zeekabels rijn natuurlijk nog niet gem a as. c. Het iu gevaar Bressen van do neutraliteit van den &£uat. Het Gerechtshof te Amsterdam deed uit spraak in de zaak tegen den 30-jarigen Duitsoher Victor bilborbergv die door de rechtbank to Rotterdam on, in hooger be- roop, door het Gerechtshof te 'e-Graven- hage tot een week gevangenisstraf was veroordeeld wegens het opzettelijk eenigo handeling verriehten, waardoor de, onzij- digjheid van den Staat in gevaar wordt gebracht (beklaagde had soherpe pat-roneD van het geweer van hot Nederlandsche le ger naar het- Duitsche legerbestuur^ gezon den, fti verband met een aan die legerauto- rit eiten aangeboden of aan te bieden uit vinding ter verhooging dor gevechtcwaar- do voor een oorlogsgeweer). In cassatite had de Hooge Raad de zaak verwezen naar hefc Gerechtshof te Amsterdam. De advo caat-generaal mr. Van Geuns liad de vrij spraak van beklaagde geëischt, op grond dat het beklaagde niet helder voor der geest heeft gestaan, dat de neutraliteit

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5