Gemengd Nieuws. SPORT. De pers over de „Palembang." Onder den indruk vaiNhet sobere beticht, dat 9e ochtendbladen brachten, schreef de „Nieuwe Eott. Ct.": „Wy beseffen, dat voorzichtigheid bij het uitspreken van een oordeel dus vooralsnog noodzakelijk is. Toch kunnen reeds eenige punten 'worden vastgesteld. De „Palembang" was op weg ,van hier naar Java van contrabande-vervoer kan dus geen sprake feweest zyn. Wy mogen ook aannemen, dat e kapitein van het schip, in het bewustzyhi van zijn groote verantwoordelijkheid, met de uiterste voorzichtigheid zijn schip, zal hebben genavigeerd. Aanleiding om het schip te torpedeeren was er dus niet Voor den schuldige is men natuurlijk geneigd, bi) de Duitsche marine te zoeken. Wel bereikt ons zooewen omtrent de „Tubantia" een officieel Duitsok bericht, dat dit schip niet door een Duitsche boot is getorpedeerd, doch de grondeD, waarop waarop deze stelling berust, zyn weinig over tuigend. Bij vorige gelegenheden heette het daarenboven steeds, dat de terugkomst van do duikblooten eerst moest worden afge wacht, eer er iets kon worden gezegd. Hoe is men dan nu zoo spoedig zeker van zijn )2&ak? Voorshands is er niet de minste aan leiding, om de verdenking naar de overzijde van de Noordzee te richten. Tot nu toe is van Engelsche zijde geen enkel neutraal schip vernietigd; de gevallen, dat dit van Duitschen kant is gedaan, rijn niet meer te tellen. Ons werd gevraagd: zoekt de Duitsche marine soms een conflict? Dat kan na het Officieel e bericht nit Berlijn in ieder geval niet worden volgehouden. Er zouden toch ook wel openlijker middelen zijn, om dit kenbaar te maken. Dit mag dus niet aange nomen worden al doet dit niets af aan het feit, dat er geen zekerder middel is, om onze nationale gevoelens te kwetsen, dan thans, uit welke overwegingen en van welke zijde dan ook, in toepassing zijn. Do mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het eerste bericht onjuist is, en dat de „Palembang" niet getorpedeerd, doch opeen mijn geloopen is. Dit maakt, voor ons, niet veel onderscheid. Ter gelegenheid van de torpedeering van de „Tubantia" hebben wij dit reeds te kenneA gegeven. Zonder waar schuwing zonder voorzorgen voor de neu trale vaart in het internationale vaarwater ter zee mijnen te plaatsen, is onrecht. Of men een torpedo afschiet, zonder zich er over te 'bekreunen, welk schip men treft, of mij nen in zee strooit, zonder zich er aan ge legen te laten liggen, welk schip' daarop loopen zal, komt ook zedelijk op hetzelfde neer. Het Duitsche bericht ontkent ook, dat er, ter plaatse waar de „Tubantia" is ver gaan, Duitsche mijnen gelegd zijn. Dan toch elders, op onbekende plaatsen, wèl? Meer mogen wij, bij de uiterst spaarzame gegevens, die ons op het oogenblik ten dienste staan, van deze zeer ernstige nieu we gebeurtenis niet zeggen. Juist komt daar een telegram uit Keulen binnen, waarin al lerlei praatjes worden opgedisoht, die in de „Köln. Zeitung" over de „Tubantia" schij nen te staan. De conclusie er van is, dat do meeste passagiers van dat schip het er over eens zouden rijn, dat het schip noch getorpedeerd, noch op een mrjn geloopen zou zijn. Er zou een ontploffing in de lading hebben plaats gehad. Of de Keulschö ingezetenen met zulke praatjes in slaap worden gesust, gaat ons niet aan. Men mo^e echter in Duitschland beseffen, dat wij, hier in Holland, ons door zulke commerage niet laten vangen." „De Maasbode" meent dat de beteekenis van deze gebeurtenis 21a hetgeen in de pers over do „Tubantia" gezegd is, niet nader belicht behoeft te worden. „Het feit, dat men nu met een vrachtboot te doen heeft, terwijl in het eerste geval een passagiersschip tot offer gekozen werd, verzwakt die beteekenis geenszins. Ongetwijfeld zullen gr.outer ontzetting en ontstemming zich van ons Nederlandschei volk meester maken, dan toen de vernietiging der „Tubantia" gemeld werd. Hoe meer immers gevallen als de onder havige zich herhalen, hoe meer de indruk- gewekt wordt, dat men hier te doen schjjnh te hebben met een svsteem om in geen ge- ral meer neutrale schepen te sparen. Zelfs voor de flauwste hoop, dat een misver stand een vergissing in het spel zou kunnen zyn, bljjft ten slotte geen plaats meer over. Meer en meer schyat de veronderstelling te worden bevestigd, waar op* wij bp het ge val van de „Tubantia" reeds doelden, dat de bevelhebbers der Duitsche onderzeeërs over een absolute vrijheid van handelen be schikken tegenover neutrale schepen. Ook thans weer dringt de vraag, pf wij kunnen berusten in een dergelyken toestand en of niet een zeer ernstige stap van onze regeering gewenscht is." De Fransche pefs. De Fransche pers betuigt haar deelne ming met het verlies, dat Nederland in de „Tubantia" heeft geleden. Zy toont zich ech ter zeer verontwaardigd, dat zekere Neder- laüdscke bladen by deze gelegenheid eenige overeenkomst hebben kunnen zien tusschen de oorlogvoering van de entente en haar maatregelen vaii toezicht, noodig geworden door de handelingen van zekere onzijdige fir ma's ten bate- van haar vjjanden, eenerzijds en anderzijds de handelingen van de mid- delrijken, die slechts werken van verwoesting en vernietiging zyn tegenover ook de ou- zydigste en onschadelijkste schepen en hun opvarenden. De Fransche gezant in Den Haag heeft opdracht dan de bevoegde vertegenwoordi ging van de Nederlandsche marine de diepe deelneming van de Fransche marine te be tuigen met het verlies van de „Tubantia", die een van de schoonste schepen van de N©-" derlandsche handelsvloot wordt geacht. De Engelsche per& De „Daily Chronicle" zegt over de „Tu bantia": Deze brutale, gevoellooze en doel- looze misdaad betreft in de eerste plaats de neutrale staten. Holland lijdt er het meest onder, maar voor ieder en neutralen staat is het karakter van onzen vijand duidelijk blootgelegd en tevens hoeveel waarde er te hechten is aan de voorwendsels der Dui tr ackers, dat de schepen der geallieerden al leen zonder waarschuwing tot zinken zyn gebracht, omdat zij gewapend waren of aan- vals-manoévres uitvoerden, als de officier van den Duitschen onderzeeër de torpedee ring van de vreedzame „Tubantia" zonder, eenige noodzaak voorbereidt! Het geval met de „Tubantia" za 1 de bij zondere aandacht van de Amerika arische re geering trekken, evenals de brutale aanval op het Fransche schip- „Patria". Wft kun nen niet vooruit zeggen welke beslissing de Amerikaansche regeering 2al nemen, maar het is duidelijk, dat prote. tien eecq kun kracht verliezen. Het zou in het dagelijkscke leven een vreemd schouwspel zyn, indien de poli- _tie kalm bleef toekijken, indien moordenaars met tusschenpoozen op hun slachtoffers vuur den en niet tusschenbeide kwam, alvorens) een der slachtoffers gedood werd. De „Daily Mail" is van meening, dat Ne derland het voorbeeld van Italië moet_volgen na het „Anoona'-incident, en dus volledige satisfactie moet eischen. Er zyn in de Ooet- Imlische havens genoeg Duitsche schepen, die ingerekend kunnen worden. De Argentajnsche perS. De bevestiging van het bericht over de tórpedeering van de „Tubantia" door de agenten "an den Kon. Hollandse hen Lloyd heeft te Buenos Aire" eea ongunsfïcen indruk gemaakt-. „La Nacior." z.ct in een beschouwing over de wandaad, dat het recht om de scheepvaart te storen en passagiersbooten, die tussohen Rotterdam er. Bueos Adres dienst) doen, in den grond boren, niet erkend kan worden. „Ons geweten", zoo zegt het blad, „kan deze onmenschelijke methoden ven oorlogvoering niet goedkeuren. Kunnen wij onverschillig blijven ten aanzien vao oorlogsdaden, die een misdaad zyn en ons zoozeer schaden?' „Lq Nac-ion" verlangt ten slotte, dat de regeering het vraagstuk zal overwegen en er een oplossing voor zal vinden. .De neutrallen en dei duikbootoorlog. 1 „Het Vaderland" zegt o.ra. „Is de tijd niet aangebroken, dat de hier boven genoemde .(Noorwegen, Zweden, De nemarken, Spanje, Noord-Amerika, Argen tinië, Brazilië, Chili) Europeesche en Ame rikaansche neutrale staten zich vereenigen in een gemeenschappelijke actie tegen den Duitschen duikboo ten-oorlog? „Ja, maar vooreerst slechts te Wranger- tonik heb plan ook dergelijke leesuren te Coalworth te beginnen. „Beantwoordt dit aan uw verwachting? Hoe hebt gij het ingesteld?" „Twee avonden in de week gebruiken wij om de arbeiders voor te lezen, hun onder wijs in den zang te geven, en een poort van cursus met hen te houden de overige avon den kunnen zij er boeken, platen pq nieuws bladen vindenen gij zoudt verwonderd rijn, als gij zaagt, hoezeer zij dit op prijs stellen Wij hebben ook een knaap, (.ie les in het teekenen krijgt, en het is onbegrijpe lijk welk een smaak hij daarin aan den dag legt! Ik wilde wel, dat gij hun gezichten eens hadt kunnen zien, toen ik hun „Koning Hendrik de IV" voorlas. Ik heb plan om hetzelfde te Coalworth in to stellen, ge durende den winter namelijk, want in den zomer zou ik hen geen oogenblik lan ger dan hoog noodig i3 van de vrije lucht en het licht willen bcrooven; maar ik kau niet aanzien, dat zulke knappe jonge man nen en jongens die lange winteravonden in vadsige rust doorbrengen en hun geest vermogens als het ware verslapen." \v as dat de man, die yroeger met zoo groo te minachting van de Engelsche boeren en vooral van de mijnwerken gesproken had? Theodora was dankbaar, dat zijn stokpaard je haar uit do verlegenheid gered had, welke zij anders misschien bij dat tètc-k-têto zou gevoeld hebben, en nog dankbaarder, ioon het geheel werd afgebroken door de komst vaji Lady Elizabeth Brandon. Dezo had, op haar reis Londen doortrekkende, vernomen, dat kolonel ï£ai cindale zoo ern stig ziek lag, en kwam nu naar hem verne men, met het aanbod van hulp, indien zij 7an dienst kon zijn. Emma was in het hotel achtergebleven. Nadat Lord Mjartindalo haar hartelijk bedankt had voor haar vriendelijk voorstel, gingen de twee heeren, met elkander heen, en deed Theodora haar goede oude vriendin een omstandig verhaal van de' ziekte haars broeders, met het in nige gevoel, dat zoo natuurlijk is na de aan vankelijke beterschap uit een doodelijk ge vaar. Maar zij was nog niet vei\ gevorderd, toen Lady Elizabeth haar reeds met blijkbaro verstrooidheid aanhoorde, en voordat Theo dora met haar verhaal tot dien eersten dro gen kuch te BrogdeD, het eigenlijke begin der ziekte, had kunnen teruggaan, vroeg Lady Elizabeth plotseling, of Percival Fo- theringham in Engeland was. „Ja, hij i3 thans op Worthbourne. Gij weet, dat het zijn neef is, dio „Ja, dat weet ik; het wao een vergis- oing," zeido Lbdy Elizabeth, zoo haastig van dit onderwerp afstappende, alsof het van geen liet minste belang geweest ware; „maar kunt gij mij ook zeggen, of hij Mr. .Mark Gardner ontmoet heeft?" ,.Ja-," zeide Theodora, zeer verwonderd. „Hebt gij hem ook hooren zeggen, hoo Gardner ach tegenwoordig gedraagt?" „Weet gij niet, dat hij met mevrouw Ernch gaat trouwen?" Theodora was verbaasd over de uitwer king, welko deze mededeoling op d'a ge woonlijk zoo bedaarde cn verstandigc/nido dame- maaktewant dezo ontstelde zicht baar, riep uit', dait zij het niest kon geloo- ven, drong haar om het bericht nog jeena te herhalen, met vormokTing van vicn zij het gehoord had', en liep toen do kamer op en neer onder den uitroep„Die ellen deling! Mijn arme Emma!" Het zien der verwondering, <üe Theodora Dat hun belangen in dezen samengaan, behoeft niet betoogd te worden. Over de gevoelens, die hen bezielen, kan geen ver schil bestaan. Bovendien is het thans voor stappen in die richting het psychologische moment Het geval van de „Tubantia" heeft zoowel by onze noordelijke naburen als in de Vereonigde Staten een diepen indruk gemaakt; en vooral niet minder fa de Zuid-Amerikaansche repu blieken, voor wie de ondergang van dat schitterende schip het verlies van één der, weinige in dezen oorlog nog overgebleven middelen van gemeenschap met Europa be teek ent, en in twee waarvan (n.l. Argentinië en Brazilië) het een bekende en populaire. verschijning1 was. Zulk een gemeenschappelijk optreden be hoeft niet tot doel te hebben, Duitschland te nopen den geheelen onderzee-oorlog op te geven, nlaar het zou er naar dienen te streven, door 't uitoefenen van een krach tige diplomatieke pressie op Duitschland vanwege de acht genoemde neutrale staten te zamen, Duitschland te overtuigen, dat het van de wyze, waarop die vorm van den zeeoorlog tot nu toe is toegepast, za] moeten afzien, indien het niet in conflict wil geraken met de geheele beschaafde we reld, d.i.N behalve met de tien ryken waar mede het in oorlog is, ook met deze acht, dia tot dusverre neutraal zijn gebleven. Ook ten opzichte van Duitschland is het oogenblik thans gunstig. Met het succes van den oorlog gaat het niet meer crescendo. De opmarsch der Rus sen in Klein-Azië heeft den droom van een uitweg naar dó Perzische Golf verydeld. Byi Verdun is de doorbraak, waarop men het aanlegde tot dusverre mislukt. Aan den anderen kant maakt het aftreden van Von Tirpita .veranderingen in de leidende poli tiek .aan het Duitsche departement van Ma rine gemakkelijker dan anders. De omstandigheden zyn dus niet alleen gunstig om voor het bedoelde gemeenschap pelijk optreden een gewillig oor te vinden bjj de aitdere zeven staten, maar óék om -voor de Duitsche regeering een eervolle retraite uit de impasse, waarin de duikboo tenoorlog haar heeft gebracht, wenschelijk en mogelijk te maken. Om kort te gaan: het psychologsch mo ment is daar. Men late het vooral niet ongebruikt voor bij gaan!" Een bran dk asfc gestolen.— Een brutaal stukje hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag inbrekers te Am- Eterdam uitgehaald. Naar het „Hbl." meldt, 13 uit het kantoor van de steen drukkerij J. A. Luiï Go., Lijnbaans- gracht 210 hoek Passeerderstraat, die nacnt eenbrandkast gestolen! Vermoe delijk hebben de dieven den buit met een handkar vervoerd. De ingang der drukke rij aan do Lijnbaansgracht wiedt ruimte om er zulk een voortuig veTdakt op te Btellen. IntiKtchen is do buit niet groot geweest. Er waren namelijk slechte eenige boeken In de brandkast-, dio van klein model en ongeveer één meter hoog was. Ook ove rigens was de buit der dieven, die zich vermoedelijk met een valsohen sleutel toe gang versohaft hebben, schraal. Deze be stond n.l. uit een bedrag van 2.36. De 35 centen werden uit een lessenaar ont vreemd, de twee gulden waiAen op een lessenaar gereed gelegd voor de werk ster, die Zaterdagmorgen üwam. Te Schoten wordt door da Ned Fed. van Gemeentewerklieden en de S» D. A P. een actie gevoerd tegen het ontslag van I. Negryn, stoker by het gasbedrijf, die ontslag zou gegeven zyn, omdat de ont slagene voorzittof zijner vakvereeniging- is. Hec gemeentebestuur ontkent dit echter. Re organisatie van het bedrfif maakte perso neel overbodig en hoewel Negrijn de oudste stoker was, werd h$ in aanmerking voor het ontslag gebracht, omdat hy. geen inge zetene der gemeente was, doch te Haar lem woont Door liet sterke remmen voor een zich op de spoorbaan bevindende boe renwagen, beladen met boonien, geraakte de machine van den sneltrein, die onge veer 2 uur van Steen wijk naar Meppel ver trekt, defect, en bleef de trein bij den over- Hot blijken, bracht haar tot riokzelve terug „Ach, gij weet het dlan nog met?" zeide rij, en nu rij tooh eenmaal zoo ver gegaan was, vond zij maiar beter de geheele zaak to vertollen, hetgeen rij vergezeld deed gaan mot de levendigste betuigingen van dankbaa/rheid a<an Arthur en Ydolette, die het geheim zoo wol bewaard hadden, dat do zaak nu voor iedereen verbolgen kon blijven. Theodora had moeito om haar to begrij pen, zoo monsterachtig kwam het denk beeld haar voor, dat Emma Brandon met Mark Gardner verloofd was. Zij hield haar bandon voor de oogon, alsof rij in een droom verkeerde. Toen rij echter van do waarheid overtuigd werd, gaf haar ge heel e voorkomen en wijze van doen zooveel hoogachting en medegevoel voor Lady Elizabeth te kennen, dat deze er werkelijk door vertroost en opgebeurd werd. „Laat mij u nog één vraag mogen doen,", zeido do oude dame, „alleen maar om mijn gemoed gerust te stellen. He heb verno men, dat uw broeder eenige geldzaken met dien ongelukkigen mensch uitstaande had ik hoop toch, dat dit niet meer hot ge val is?" Theodora legde haar, voot zoover rij het zelve begreep, uit, hoe Percy hem daarvan bevrijd had. „Ach," sprak Lady Elizabeth, „ik vrees, dab wij in zeker opzicht de oor zaak zijn van de schandelijko behandeling, welke uw broeder van hem heeft moeten verduren, want mijn anno Emma wao on voorzichtig genoog, kolonel Martin dale to noemen als do zegsman van hetgeen wij van Mr. Gardner gehoord hadden, en zij heeft mij later verteld, dat Gardner zoo bleek was geworden van toorn, dat rij er van ontstelde, en hij haar wijs had ge maakt-, dat Arthur hem verleid had." weg aan den Rijksweg tusschen daar en Nyeveen, ongeveer drie kwartier van het station aldaar, staan. Na ongeveer vy-f kwar tier bracht een uit Leeuwarden ontboden locomotief bedoelden trein weer naar Steen* wijk terug, waarna het vervoer weer als gewocn kon doorgaan: Yan den toren te Zunderdorp wordt thans in dè nachtelijke uren gewenkt met een zoeklicht over het overstroomde gebied, met het oog op db veiligheid van de verlaten huizen. De 35-jarige vrouw H. H. W., wo nende Binnenrotte, te Rotterdam, is van de zeer steile trap van haar woning geval len. Hevig bloedend bleef zij bewusteloos in het portaal liggen. Per brancard naar het ziekenhuis overgebracht, bleek rij bij aankomst te zijn overleden. Te Hardinxveld i de zoète- laar De Joode, uit Woudriohem, door een stoombopt overvaren en verdronken. Nog geen eerste kievitsei. In Frieeland moppert men* dat het 17 Maart ia geweest en nog geen eerste kie vitsei ie gevonden, en dat niettegenstaande er geen ijs geweest en deze winter bijzon der zacht is. Een bekend Friesch rijmpje luidt: Sinte Gertrüd (17 Maart) Dan moat it ears te aei er ut, Al is 't ek op 'n skosse iis De kivyt bliuwt a-llike wiis. Zaterdag had eon arbeider op de Spiritusfabriek „Astra" aan het Mer- wed'ekanaal onder Jutfaas het ongelijk, toen hij iets uit een put wilde halen, te vallen. Hij verwondde rich daarbij zoo ern stig aan het hoofd, dat hij kort daarna is overleden. Zware mishandeling. De varensgezel H. J. Y. kwam in den nacht van Zaterdag op Zondag, ruim een uur, in een dood drankgebruik opgewonden toe stand, thuis in zijn woning aan de Wijde- steeg no. 4, te Rotterdam (oud-Delfshaven). Zijn vrouw, die te bed lag, werd door hem met een vuistslag in het gelaat gewekt. Toen rij uit bed gekomen was, heeft hij uit een rich in de kamer bevindende hangkast een bajonet gehaald en is daarmede, na rich ontkleed te'hebben, te bed gaan liggen. De vrouw vluchtte, uit vrees voor haar man, de straat op en daar, voor haar wo ning staande, hoorde zij een kwartier later haar kinderen, die met hun vieren in een bedstede in de keuken lagen, schreeuwen. Toen is zij met spoed naar het politiebu reau aan de Aelbrechtskolk geloopen, om hulp te halen. Op weg daarheen kwam haar man haar in naohtgewaad hard achteroploop en, roe pende „Jou moet ik ook hebben" doch voor hij haar inhaalde, gelukte hert naar 't politiebureau te bereiken. De man, die haar ook daar volgde, werd er gegrépen. Bij een onderzoek, dadelijk ten Huize van H. J. Y. ingesteld, werd in de bedstede In de keuken gevonden diens 2^-jarig zoontje Marinus, met een wond in de borst en ter zelfder hoogte in den rug, welko verwon dingen, volgens mededeeling van een oude ren broer, die in dezelfde bedstede lag, door den vader met een bajonot waren toe gebracht. Daarmede heeft hij rijn kind dwars door 't lichaampje gestokenhoogst waarschijnlijk ia een long daarbij geraakt. Op advies van dr. M. J. M. Yuijlsteke is het kind, welks toestand zeer ernstig is, naar het Ziekenhui^ vervoerd. De bajonet is in beslag genomen en de vader voorloopig op het politiebureau in de Witte de Withstraat in bewaring gesteld. In hel ziekenhuis is nader gebleken, dat het jongetje drie bajonetsteken in den rug en een in de borst heeft. („N.R^Ct.") Rattenplaag. Nu het water we der laag is geworden te Oostzaan, staat het nog 70 c.M. boven den dorpsweg en doet de ivvttenplaag zich weder in alle dorpen gel den. Het groote aantal van dit ongedierte dat zich in gewone tijden ophoudt in en om eenden- en kippenhokken, moest bij de overstrooming een goed heenkomen zoeken op de zolders der huizen en schuren. eni gen tijd konden zij rich daar van voedsel voorzien, doch weldra was ook dit verdwe nen en dolen do ratten thans in de wonin gen rond, 's nachts kippen en eendon, die daar nog genoeg zijn achtergebleven, ver slindend. Dat de huizen hierdoor zeer be- „Die arme Arthur! Indien gij allee wist!" zeédte Theodora, „en wie"maar rij brak ecnsiklaps af en zeide„Peroy heeft aan papa verteld, dat Mr. Gardner sirih op Arthur wilde wreken, omdat doze hem de hand met had willen leen on tot het volvoeren van een schandelijk plan. Nu is alles duidelijkwant gij zegt immers, dat gij ook bij Violette nariohten hadt ingewon nen, en Percy heeft hem hooren zeggen, dat hij de vrouw, die hem gedwarsboomd had, er voor zou laten boeben." „Ach, mijn arme dochter 1" „Maar nu is zijimmers vrij, en rij zal tooh om ziullk een nietswaardige niet treuren." „Ik vrees, dat haar genegenheid voor hem zóó eberk is, dat zij hem in een geheel ander licht zal beschouwen" „Maar nu hij haar, zonder eenig taal of teóken te geven, verlaten heeft, moet rij, dunkt mij, te verstoord op hom rijn, om bedroefd to bunnen wezen." „Ik geloof niet, dat dit in haar aard tigt." „Zooveel te boter voor haaT. Toorn en ware vertroosting kunnen niet te zamen gaan. Een zoo vroom en zachtaardig meisj zal bet niet aan huilp van boven ontbre ken. Hoe gaarne zou ilc iote voor haar doenmaar rij kan nergens beter da.n thuia rijn, gelukkig dat Rdokworth haar geen herinneringen aan hem kan aan bieden." „Ik wenGchto, dat zij reede thuis ware. Theresa Marsbone logeert thans bij haar broeder te Londen en, rij wac juist bij Em ma-, toen ik het hotel verliet." „Het ia gelukkig, dat zijn gedrag ten min ste nu niet voor tweeërlei uitlegging vat baar iw', zeide Theodora. Lady Elizabeth was te zeer verlangend, cm die tiidiinr aan baar dochter, te bren- vuild en verpest worden, laat zich begiij. pen. Daarbij komt nog, dat vele r{ii vaa gebrek rijn omgekomen en onder en in do woningen liggen te rotten. Voor de bewo ners dan ook weder naar hun haardsteden terugkeeren, zullen zij deze dan ook zeer goed moeten reinigen ontsmetten. De brievenbestoller* G. van Wriel, te Oud-Beierland, is nabij zijn wo ning dood gevonden. In de rtabylicid 1^ een sehepel. Vermoedelijk is hij daarmede doodgeslagen. Zijn buurman T. M„ met wien hij op niet al te besten voet stond, 19 in verzekerde bewaring gesteld. De justitie uit Dordrecht is met de zaak op de hoogte gebracht. Te Zevenaar is de remmer der Staatsspoor, Gerritsen, uit Emmerik, door een goederentrein overreden en gedood. Loonaotie der Kellnors Door de moderne, Katholieke en neutrale kell- ners bonden rijn aan de werkgevers de na volgende loonoischen medegedeelda. aan de kellners, die geen loon ontvangen, een minimum-loon van ƒ2.50 per week te be talen b. de bestaande looncn met dit be drag to veihoogeno. de door kellners aan de onderneming betaalden toeslag, in wel ken vorm ook, af te schaffen. RECLAMES, 40 Cts. per regel. A LA CORSET1ERE RASVJONDT. LEIDEN. Breestraat 34. Tel. Int. 1425/ Wassehen, Repareeren ©n Vermaken van Corsets. 667j 3 4 De Wedstrijden van Zondag. De laatste competitiewedstrijd was voor „Ajax" een nederlaag, evenals zoovele andere. Nu we ,,A. F. O." hebben zien spelen, kunnen wij begrijpen, hoe „Ajax" in Amsterdam beeft, kunnen winnen. De voorhoede van „A. F. O." mist de capa citeiten om doelpunten te maken. De „Ajax"-voorhoede dfeod R dit opzicht niet voor haar onder. Maar natuurlij^ was dé verdediging van „AjaJx" een stuk minde: en dat gaf den doorslag. De „Ajax"-doel man had geen gelukkigen dag, hoewel hij voor de rust enkele malen prachtig redde. Met zijn uitgebreide programma heeft d? ,,L. V. B." deze eerste maal al weinig succes gehad. Alle factoren werkten gun stig mede, behalve de scheidsrechter, zoo dat twee wedstrijden geen doorgang kon den vinden. Het tweede elftal -van „De Sportman" speelde gelijk tegen „Alphcn"1- en werd daardoor nog een puntje rijker, dat het ge bruiken kan. Do andere eerste klasse-ont moeting bracht een ovcrwinnig voor „Lug- dunum". „D. L. V." schijnt wel zeer in kracht afgenomen te zijn. Het derde elftal van „L. V. V." opende de rij zijner overwinningen mót een flink aantal doelpui ten te maken. Zeven in een wedstrijd, terwijl het tot lieden in vier wedstryden maar tot drie doelpunten ge komen was. Ook „Norvicus" kwam nu c. 3 goed voor den dag en haalde van „Beresteyn II" twee punten. De strijd om de laatste plaats in deze afdeeling kan nu nog belangwek kend worden. „Lisse" won met normale cijfers van „Ajax III". „Lugdunum en „L. F. C." speelden niet, evenmin „U. Y. S." en „L. F. O. III". „Noordwijkerhout" verdrong J)e Sport man III" met een groote overwinning van de tweede plaats. De bekerwedstrijd „L. V. Y. I" en „L. gen, om to wachten tot Yio-lctte beneden kwamrij ging dus spoedig heen, beloven de den volgenden morgen terug to zullen komen, om haar mede te deel en hoe Emma rich gedragen had bij het vernemen van den sla-g. Theodora was verheugd, dab rij een oogenblik Voor richzelve had, ora over do voorvallen van dóen dag na te denken. Sedert rij de les van nederighedcS ge leerd had, was Emma Brandon, op wie zij vroeger met zooveel minachting had neder- gerien, aanmerkelijk in haar achting gere zen. De eenvoudigheid van haar manieren en haar oprecht gemeende toewijding en zelfopoffering - konckn gemakkelijk tegen haar kleine dwaasheden opwegen, en do spijt, die Theodora gevoelde, dat zij haar Timmer gering geacht en verzuimd had, scheen haar thans nog meer aanspraak to geven op haar achting cn genegenheid. En nu te vernemen, dit haar vroegero voortellingVervuld was; dat Emma, door haar opgewonden verbeelding misleid, ricb op zulk oen dwaalspoor ha.d Jatcn voctcp-, cou werkelijk een triomf voor Theodora ge weest rijn, indien er nog een zweem van hoogmoed in haar hart ware overgebleven doch rij had de war.o nederigheid leerer. kennen. Zij zag nu slechts een nieuwe Jc" don tot zelfvernedering in de tegenstelling van het oprechte, reine hart van het meis je, daio in blind vertrouwen haar liefde hac.' weggeschonken, en haar zelveay had eerst vrijwillig haa^ hart gegeven o» later uit ongeduld en oigenzirnigheid den man, wiens liefde zij gewonnen had1, ge marteld en met zijn genegenheid gespot, om, wat nog erger was, de liefde van een onder aan te moedigen, die zij nimmer meende its beantwoorden. (Wordt vervolgd).*

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6