De Europeesche Oorlog. Birmeniand. Uit de Omstreken. Rechtzaken. AGENDA VAN DE WEEK. Maandag Leidsche Schouwburg: „Het Neder]. TCo- neel". Pro Domo." Nntszaal: Nederl. Reisver'., Lezing, 8 uur. Dinsdag i Koudekerk, Gemeenteschool: Openb. Ui tv. Koudekerk^ Zangschool. Woensdags Graanbeurs: Verg. S. D. A. P. Sgr. Mr. Mend els, halfnegen. Kerkgeb. Hooigracht: Chr. Zangv. ^,De Lofstem", Openb. Uitvoering, 8 uur. Vrijdag: Leidsche Schouwburg: Dansavcnd. 'Angele Sydow. Zaterdag: „Zomerzorg". Bijeenkomst Selskip „Fier fen hüs", 8 uur n.m. Maandag tot en met Vrijdag: Leidsche VolkshuisTentoonstelling van Beeldhouwwerk, 's avonds van T10 uur en Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Dagelijks: Bioscopo Variété-Theater, Stationsweg 19, 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Thalia Bioscoop eu Variété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). zijnde kompassen geverificeerd. De „Ask" zal in het dok gaan. Het stoomschip „Ask", in 1908 te Go thenburg gebouwd, is bruto 1041 en nette 592 registert-on groot. Het behoort aan de reederij „Svea" te Stockholm, directeur H. Blomberg. Internationale Bijeenkomst van Socialisten. De Temps", die de in Nederland te houden internationale bijeenkomst der socialisten bespreekt-, qualificeert haar als* een vergeefscbe agitatie, aangezien toch iedereen weet, dat, volgens dat blad, slechts de bemoeiing der Duitsche sociaal democratie er achter zit. Er kan van een ontijdigen vrede geen sprake zijn, omdat do vrede slechts uit de overwinning mag voortvloeien. Het blad voegt er aan toe ,,Wij zullen overwinnen en den vijanden van recht en waarheid voorwaarden dic- teeren, die de beschaafde wereld voor eiken terugkeer van het Teutoonsche bar barisme beveiligen, want wij weten, dat elke andere oplossing het einde van onze economische, politieke en moreele onaf hankelijkheid zou beteeken en. De socia listen uit do landen der geallieerden zul len niet in den val loopen. Wat het neu trale internationalisme betreft, die heeft in dit drama geen rol te spelenhet heeft genoeg to doen met aan de vergetelheid prijs te geven, welke schuld het op zich geladen heeft, doordien het de volken met zijn lichtvaardige formules van paci fisme en vermindering der krijgstoerusting misleidde, toen de roofstaten zich opmaak ten, om de wereldheerschappij te verove ren". Naar gemeld wordt, zal de bedoelde bijeenkomst der socialisten niet in Neder land plaats hébben. Wel werd aanvanke lijk het plan daartoe geopperd. Inmiddels v i dt een vervolg-congres (op fcïat van Zunmerwald) voorbereid, maar de plaats is nog niet bepaald. Door een marechaussee en een grenswachtsoldaat te- Winterswijk is aan gehouden oen zekere Eeekhuis, die aan do grens bij Huppel 60 pond vet wilde smokkelen naar Duitsch gebied. Reizigers van T uitschland, in het bezit van Nederlandsch goud- of zilver geld, mogen met niet meer dan vijf gul den Nederlandsch zilvergeld naar Neder land terugkeer en. Op het Duitsche grens station wordt het bedrag, dat zij meer bij zich hebban, ingenomen en Duitsch bank papier daarvoor uitgereikt. Zestig Belgische geïnterneerden zul len aan het werk worden gesteld bij de ijzergieterij „De Etna" te Breda. Wegens gebrek aan tabak is do siga renfabriek „Java te Vreeswijk stopgezet. De werklieden zijn ontslagen. Naar „De Ned." verneemt, heeft do Ned. Chr. Stud.-Vereeniging de vil'a „Bloem- heuvel", Utrechtsehe weg te Zeist, voor den beschikbaren tijd van IJ/2 jaar van den eigenaar, den heer Van Rheenen, gehuurd, om daar voerloopig haar centraal-bureau te vestigen. Do beide algemeene secretarissen, dr. H. C. Rutgers en de heer M. van Rhijn, zullen da3r wonen. Er sul!en geregeld stu dentencursussen over zending, sociaal werk, faculteitskvvesties gehouden worden, waar voor logiesruimte voor 15 personen beschik baar is. x Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrok Zaterdag per auto voor eenige dagen ran Den Haag naar Het Loo. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag 23 Maart a.s. niet plaats hebben. Bij Kon. besluit is het besluit op do Indische bestuursopieiding gewijzigd met het oog op de bepalingen betreffende de studie beurzen. Bepaald is, dat aan ben, die worden aan gewezen als candidaat-Indisoh ambtenaar, te beginnen met de aangewezenen in 1915, een toelage kan worden toegekend naar reden van 11000 's jaars, als tegemoetkoming in dé studiekosten. Het genot der toelage is afhankelijk van goed gedrag, jjver en vorderingen, ter be oordeeling van den Minister van Koloniën. De toelage wordt genoten gedurende ten hoogste drie jaren, welke termijn evenwel in bijzondere gevallen door den Minister van Koloniën met ten hoogste één jaar kan war den verlpngd. Zij, die in het genot van een studietoe lage wórden gesteld, zijn gehouden aan de Rijksuniversiteit te Leiden den cursus voor den Indischen administratieven dienst te volgen. Vanneer elders een, naar het oordeel van den Minister van Koloniën daaraan ge lijkwaardige cursus wordt ingesteld, kan ook die gevolgd worden. Een tiental leden van de Ned.-Herv, Kerk in Den Haag, heeft" zich vereenigd in een commissie tot stichting van een „Duin- oordkerk." Het voornemen is, het gebruik van het te stichten kerkgebouw voor 26 Zondagen '3 jaars aan kerkvoogden der Haagaehe Ge meente aan te bieden. Voor do overige 26 Zondagen wenscht de commissie, naar zij in de ,,'s-Gravenhaagsche Kerkbode" meedeelt, de keuze van voorgangers aan zioh te hou den. Voorts wil rij het gebouw gebruiken tot Evangelisatiewerk, niet het minst ten bate van hel jonge geslacht. De commissie stelt zich voor, het kerkgebouw, zoodra dit moge lijk blijkt, alls de „Duinoordkerk" in eigen dom aan de kerkvoogdij aan te bieden. De keuze der commissie is voor de stich ting van de kerk gevallen op een bouwter rein van ongeveer 2000 vierk. meter, gele gen op „Zorgvliet", in de onmiddellijke na- bijheid van het Stadhouderspfein, binnen de grenzen van kerkelijk 's-Gravenhage. De grond is dank zij de tussch'eukomst van een welwillend kerkganger - door cemm's- sarissen van de Maatschappij „Het Park Zorgvliet" voor het doei tsr beschikking ge steld tegen f 21 per wierk. meter. A'oigens globalo deskundige berekening zullen de kosten voor een kerkgebouw op „Zorgvliet", van ongeveer 1000 zitplaatsen, met i nbegrip van bouwterrein, f 150,000 be dragen. Deze kosten zullen gevonden moe ten worden uit giften en eventueel gedeel telijk door uitgifte van een obligatieleening. Wegens het vijftigjarig priesterfeest van den hoogeerw. heer S. Cnnoy, kanunnik en pastoor-deken van Sitiarl, was dez? stad gisteren in feestdos. Na de plechtige Hoogmis, waarbij de feest predikatie werd 'gehouden door Mgr. If. J. D. Claessens, huisprelaat van Z. H. 'den Paus en oud-pastoor ran Buitenzorg, werd de jubilaris door do stad naar do pastorie geleid. Meer dan veertig vereenigingen, met vaandels en banieren namen aan den stoel deel. Een meisjeskoor voerde een feestlied uit. Mot muziek, zaug en illuminatie werd de dag besloten. In de Herv. Kerk zijn 133 vacaturen, aldus over d3 provincies verdeeld: Gelder land 17, Zuid-Holland 32, Noord-Holland'19, Zeeland 6, Utrecht 2, Friesland 16, Over- ijsel 8, Groningen 18, Noord-Brabant 6, Limburg 3, Drente 7. Een Waalsehe preti- kantsplaats is vacant en tjjdelfjk zijn er wegens oproeping der predikanten in Fran- schen militairen dienst zes vacaturen. Bij de Engelsche kerken één vacature; Evang.- Luth. Kerk 4; Hersteld Ev.-Luth. Kerk 1; Doopsg. Gemeenten 6; Buitenl. Doopsg. Gemeenten 6; Remonstrantsche Broeder schap 2; O. en W. Indische Kc-rken 4. De heer N. P. "Visser, boekhouder kassier der Schotensche gasfabriek,- heeft aan de Kroon vernietiging gevraagd van het Raadsbesluit, waarbij hem met 1 Mei een ongevraagd niet-eervol ontsag wordt verleend, zoo hij niet véór 1 April in de kas van het gasbedrijf stort een bedrag van f 1124, die, nsar de heer Visser beweert, tweemaal zijn uitbetaald aan den aftreden- den gemeente-ontvangc-r, terwijl dezo laatste zegt die maar éénmaal ontvangen te hebben. De heer Visser heeft bovendien aan den Raad intrekking van het besluit verzocht, op grond, dat hij inderdaad twee kwilantiën van dit bedrag kan toenen. Een ontslag voor het tweemaal, bij vergissing, uitbetalen der som acht adressant ook niet gerechtvaar digd. In elk geval meent de heer Visser* dat het hier een civiele kwestie betreft, dia door den rechter kan uitgemaakt worden. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder woonden Zondagochtend de goüsdlenstoefening bij in de Regentessekerk in Den Haag, onder het gehoor van ds. A, J. A. Vermeer. Benoemd is tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter slandplaats Ber- gen-op-Zoom de heer .J. Chr. H. Perée, can- didaat-notaris te Veghe!. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Driesum door dr. C. U. Impeta, te Avereest. „Het Volk" meldt, dat het partijbe stuur 'der S. D. A. P. besloten heeft den Vrouwendag niet op P a ac ohm a a 0 dagdoch op lö April to doen plaats vinden. Indisch X cgercommando. In bevoegde kringen wordt als vaststaande aapgenomen, dat de sinds het overladen van generaal Michielsen opgetreden wd. com mandant van het Indische loger, generaal- majoor H. C. Kronouer, chef van het wa pen der artillerie, bij aankomst van den nieu wen Gouverneur-Generaal in Indië, definitief zal worden benoemd als leger-commandant. De generaal is nog niet ten volle 53 jaar oud en in. zijn tegenwoordigen rang 'j)0- noemd op 2 December 1911. ACADEMIENIEITWS. Amsterdam. Tot arts zijn bevorderd de héeren A. C. van der Togt, geb'. te Amsterdam; Hugo Visser, geb. te Hillegers- b?rg, en P. E. A. Hazebroek, geb. te Ber- gen-op-Zoom. FAILLISSEMENTEN. C. Simonse, koopman, te Helder, F. de Jager, melkrijder, te Kollum. AALSMEER. Op de Rijkstuinbbunwinterachool al hier, zijn bevorderd tot de tweede klasse de leerliDgen W. L. Berghoef, Th. F. Helsloot; N. Hofman, W. J. v. d. Meer, E. .Tas en J. v. ZjjVerden, alhier. Het diploma ontving met zeer gunstig gevolg D. W- O. Keessen, alhier. Aangemoedigd door het succes, dat in November van het vorige jaar werd be haald met een toen gehouden chrysanlhe. mum-teetoonstelling, heeft „AaJsmeeris Tuin bouw", gevestigd in het oostelijk deel dezer gemeente, besloten, een rozententoonsteliing ta houden gedurende de Pinksterdagen. ALPHEN. Bij beschikking van den -Minister van Waterstaat is bepaald, dat, met ingang van 1 Mei a.s., de naam ran de stopplaats „Blok land" van den spoorweg UithoornAlphen Oudshoorn der Holl. Electr. Spoierwegmjj., zal werden gewijzigd fn „Do- Hoef." BOSKOOP. Bedankt is voor het beroejj naar de Chr. Gerot Kerk te Werkendam, door dem heer .1. van Vliet, voorganger alhier. L1SSE. De hulp-brievenbOsteller O. do Graaf, alhier, is met ingang van 1 April a.s.. be noemd tot brievenbesteller te Beverwijk.x NOORDWIJK. Aan den heer H. Reekers, alhier, is opgedragen het maken der boringen voor de waterleiding. De 17 schapen voor de R.-K. Kerk, gekocht voor f14 elk, brachten bjj verkoop elk f32.50 op. REEUWIJK. De heer R. J. van Djjk (lib.) heeft be dankt als lid van den Gemeenteraad. WADDINXVEEN. De hoer A. V., broodibakker alhier, had het ongeluk van den oven to vallen, waar hij eenige werkzaamheden moest ver richten. Hij kwam met het hoofd op den cementen vloer terecht op zulk een wijze, dat hij des avonds aan de gevolgen daar van is Overleden. HAAUSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde heden: G. J. B. v. d. D., A. D. K., F. 0. St., H. L K., J. W. Gr., A. A. A. Kn., J. R. 0., W. O. M-, N. J. G., H. H. F. v. K, W; E. Spr., J. F., jhr. V. de V. on W, J. H. St., allen studenten te Leiden, wegens huis vredebreuk te Voorschoten, ieder tot eon boete van f25, subs. 10 dagen. Beklaagden St, Kn., en F. werden voor het hen jnoer- dere ten laste gelegde ontslagen van rechts vervolging. (Eisch f15 subs. J.5 dagen). Th. .V., wegens verduistering van èen kruiwagen te Alphen, tot 13 ol 3 dagen. (Eisch f10, subs. 10 dagen). J. K-» té Katw^k-aan-Zee, wegens diefstal van een sloep op het strand te Waa senaar, tot een week voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar. (Eisch 3 weken (voorw.). Jac. v. d. P., visscher te Katwjjk-aan- Zee, wegens wederspannigheid, tot f5 of 5 dagen. (Eisch f10 3ube. 10 dagen). Diefstal van een stuk zink te Zoeterwoude. Hiervoor kwam in de bank der beschul digden A. van Sch. de B., koopman te Lei den. Hem was ten laste gelegd op Woensdag op 29 Januari, des morgens te tien uren, vaji een gebouwtje onder Zceterwoude een stuk ank te hebben weggenomen tot een gewicht van ongeveer zes K.G. Beklaagde bekende den diefstal te hebben gepleegd, terwijl zijn broertje bij hem was. Als getuigen werden gehoord de rijks veldwachter G. J. Veth, te Hazerswoude, die de jongens op gemelden dag had aange houden" en het zink in beslag genomen en de landbouwer G. Janson, op wiens land 't ge bouwtje stond, verklaarde dat hjj 2 ojn- gens bij het huisje had gezien en later had gemerkt, dat hij het zink vermiste. De subst. -officier mr. Bijnen merkte op, dat deze beklaa-gde nog nooit ia veroor deeld geweest. Het feit zelf aohtte hij ech ter nogal ernstig. De jongens zijn er klaar blijkelijk op uit gegaan om te stelen. Hij moest daarom een zware straf vragen, doch hij wilde het gaarne nog eens met het jongmensen probeeren. Rij eischte daarom een gevangenisstraf van zes weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. De president vroeg nog aan de getuigen hoeveel de schade zou geweest zijn. De veldwachter schatte dit op 4 a B. Jan son zou echter met 2.50 tevreden zijn Den president deelde "e beklaagde een en ander mee. Deze zeide, dat hij de scha- vergoeding zou betalen en nooit weer zou stelen. Niet voldoen aan do vordering van een ambtenaar te Leiden en weigeren belasting betalen. Hiervoor stond terecht Joh. van B., ex ploitant van een panoptioum te Leiden, wien ten laste was gelegd, dat hij op 10 De cember den ambtenaar, belast met de in ning van leg- en havengelden in de gemeen te Leiden, den havenmeester J. Romanesko niet heeft willen toelaten tot het door aom als woonschip ingericht vaartuig „Quo Va- dis", liggende in 't Galgewater aldaar en geweigerd heeft het leggeld te betalen. Beklaagde had reed® vroeger voor dezelf de overtreding terecht gestaan en werd toen'vrijgesproken, op grond, dat in do desbetreffende verordening te Lelden niet is bepaald, dat do havenambtenaren be voegd zijn een vaartuig te bei reden. Naar aanleiding daarvan werd door het gemeentebestuur aan de verordening eeu artikel 3bis toe^bvoegd, waarbij het recht aan bedoelde ambtenaren wordt ver leend, met het oog op de inning der belas ting in een vaartuig zich te kunnen bege ven. Do gewijzigde verordening werd den löden December afgekondigd en heet van de naald zou do havenmeester gebruik heb ben gemaakt van het recht-, hem nu toe gekend. Hij begaf zich niet den havenrechc rcheur B. Broers, naar het vaartuig, waar zij de zuster van beklaagde vonden, die zeide, dat zij hen niet mocht toelaten. Zij moesten maar gaan naar het pakhuis aan het Gal- gowater, waar haar broeder was. Daar gekomen, wilde deze de belasting niet betalen en hij meende ook niet ver plicht te zijn de ambtenaren op zijn vaar tuig toe te laten. Do havenmeester liet hem toen de nieu we' verordening zien, doch daardoor bleek hij nog niet overtuigd. Hij wilcfe zelf de zaak nog eens onderzoeken. Beklaagde erkende een en ander, doch hij had na onderzoek op de Secretarie een aangeteekenden brief aan den havenmees ter gezonden en daarin gemeld, dat deze bet schip kon zien. Hij beweerde, dat het vaartuig geen woonschip is. Elk schip kan eoht-er wel be woond worden. Getuige Romanesko verklaarde, dat het vaartuig inderdaad tot woonschip is inge richt, zelfs de laadruimte. Getuige B. Broers, haveErechercheilr, bevestigde dit. Op de Vraag van den president aan ge tuige R., wanneer het proces-verbaal is op gemaakt, kon deze geen bepaald antwoord geven. Hij had vergeten den datum er in te setten. Dat het binnen 24 uur na de con state er ing der overtreding is geschied durf de hij niet verklaren. Beklaagde merkte nog op, dat het wa ter, waar zijn vaartuig lag, eigendom is van den heer Noordman, onder Zceter woude. Mr. Libourel, uit Leiden, heeft deze zaak in onderzoek. Getuige R. verklaarde, dat naar zijn meëning, het GaJgewater een openbaar vaarwater is. Naar hij wel eens gehoord heeft, heeft do heer NoordmaiS alleen een privilege met betrekking tot het visdh- en baggerrecht. Beklaagde bracht weder mr. Libourel in. het debat. De president hacT het beter gevonden, dat beklaagde dan mr. L. maar als ver dediger had meegenomen, dan had deze het eens duidelijk kunnen maken. De officier dacht er ook zoo over en eischte voor het niet-toelaten van do amb tenaren op het vaartuig een boete van f 20 en voor het weigeren het liggeld te beta len f 5 te vervangen door 10 dagen en 1 dag hechtenis. Diefstal van een Vaarboom to Vcur. Daarvoor kwam In de bank der beschul digden de tuindersknecht Gerh. v. d. T., aldaar. Hij zou op 29 Deo. een vaarboom hébben weggonomen uit de schuit van den tuinder T. van Beveren aldaar en dit voor werp later hebben verkocht. Beklaagde ont kende. Verkocht had h$ den boom wel, maar hij had het voorwerp gevonden. Nadat een poar getuigen waren gehoord, kwam de officier tob de .gevolgtrekking, dat beklaagde inderdaad het voorwerp had weg genomen, en eischte 14 dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. Bedelarij te Wassenaar. Daaraan had zich' een HaagsoTi straattype A. H. R., schuldig gemaakt. Beklaagde be kende, maar aou nu weder jaan het werk jgaan en wilde niet graag naar een Rijkswerkin richting, waar hft reeds eer gelogeerd had. De veldwachter De Boer, die beklaagde had verbaliseerd, verklaarde, dat hij dezen nog nooit had zien werken. Het 0. M. eischte op grond daarvan 8 dagen hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van drie jaar. Mishandeling tc Leiden. Daarvoor werd opgeroepen Coin. Spr., uit Leiden, een bekende bij de politie en justi tie. Hij was niet versohenen, doch uit het getuigenverhoor van den 70-jarigen loge menthouder G, Meerleveld in ae Clarasteeg en diens echtgenoot© bleek, dat beklaagde op Oudejaarsavond daar was jnnnen geko men en zich niet heeft willen verwijderen. Toen de bejaarde logementhouder hem met zachten drang wilde verwijderen, heeft hij dezen ernstig mishandeld, zocdat de oude man bijna drie maanden lang onder behan deling van den dokter is geweest. De officier achtte het feit vrij ernstig en waar beklaagde reeds heel wat op zijn Kerfstok heeft, eischte hij drie weken ge vangenisstraf. Wederspannigheid te Wassenaar. Jac. v. K., 17 jaar, tuinder te Wasse naar, had op een rij,wiel zonder licht ge reden en was daarvoor door den rijksveld wachter Corn. Moerman aangehouden. Hij- weigerde af te stappen en toen hij niet kon ontkomen, gaf hij een valschen naam op. De veldwachter Avilde hem voor don burge meester brengen, doch toen verzette hij zich ook nog. Omdat hij nog een blank strafregister heeft, meende de officier met een geld boete te kunnen volstaan en eischte f 15 of p5 da gen. Huisvredebreuk te Oudshoorn. Huibert B., 35 jaar, te Oudshoorn, huis vader, zooals hij zeide, die vo zijn kinde ren moet zorgen, was op Dinsdag 18 Jan. toen zijn zoontje niet op tijd van de school thuis kwam, naar de school gegaan en toen hij vernam dat de jongen nog in het school lokaal was en moest school blijven, is hij binnengegaan en heeft, na de juffrouw met den klomp en een kolenschop te hebben ge dreigd, de jongen meegenomen.,. Beklaagde meende, dat hij niets kwaads deed. Zijn jongen was tegen halfvijf p0g niet thuis, terwijl de school te half vier uit. gaat. Met een klomp heeft hij nifct gedreigd nog minder met een kolenschop. bjej. Vissej, onderwijzeres, verklaarde, dat de jongen te laat was gekomen, en daar om een halfuur moest nablijven. Zij had de deur op slot gedaan en beklaagde heeft deze met geweld geopend. Ook heeft hij wel degelijk gedreigd. Beklaagde zeide, dab de onderwijzeres loog. Zij is heel streng. De juffrouw vertelde, dat zij 35 kinderen in de klas heeft en als zij niet streng was, zou zft g'een orde kunnen hebben, wat toch noodig is. De officier meende, dat de juffrj^iw schooD gelijk had, dab zij de otde met strengheid over zooveel kinderen hand haaft. De president meende, dat beklaagde maar eens had moeten klagen bij het hoofd der school, en zoo dit niet hielp, bij den burgemeester. De officier was beklaagde niet sympa thiek gezind, die trouwens reeds een von nis achter den rug had, en hij was van oor deel, dat de man allerminst zijn eigen rech ter in dezen mocht zijn. Hij achtte het feit', vrij ernstig en eischte-daarom zeven div gen gevangenisstraf. Wederspaimigbeid tc Leiden. Hiervoor stond ten slotte terecht Willem Fred, de la R., een bekende bij de justitie.; Hij was echter niet verschenen. Uit do ver klaring vam. den politieagent Sibbe b'eek, dat beklaagde op Woensdag 7 Januari zioh krachtig had verzet, toen deze agent hom wegens dronkenschap wilde arresteeren. De off ieder eisohte 7 dagen. Uitspraak over 8 dagfen. KANTONGERECHT TE DELFT. Vrijgesproken werd E. E., van Stomp- wijk, en veroordeeld werdn J. v. B., te Stomp-wijfk, wegens jachtovertreding, tot twéémaal vier gulden boete of tweemaal vier dagen hechtenis, en N. B. en J. V., al daar, wegens leerplichtwetsovertreddng, reap, tot vijf gulden cf vijf dagen en twéé gulden of trwee dagen. De Lading en Post van Onzijdige Schepen. Dat de Engelschen wel oen3 terecht neu trale schepen aanhouden, waar zij er op uit z^jn ogi voor eigen veiligheid te waken, blijkt uit de volgende mededeeling van het En gelsche ministerie van buitenlandse he zaken. Onder de lading van het Zweedsche stoom schip „Urna", van New-York op weg naar Gothenburg en Kopenhagen, bevonden zich goederen, die in den ladingsbrkf s onddn aan geduid ah 15 kisten hamers, »lit de Vereenig- do Staten naar een Deensch handelsagent gezonden. Bij onderzoek is echter geblekou dat deze 15 kisten elk 'n zak bevatte met mo- chine-onderdeelen van koper, messing en blijkbaar aluminium. Do geconsigneertio weet niet voor wien de z.g. hamers bestemd zijn, en de goederen worden aan de beslis sing van het prijsgerecht onderworpen. Do censuur stelde een gezelschap AmcrL kaansthe, Skandinavische en Nederlandschc journalisten in do gelegenheid, enorme ver scheidenheid van Duitsche goederen to be zichtigen die in de brieven bij 't onderzoeken van de mail zijn gevonden. De monsters vormden een Interecsant mu seum: Duitsche juweliersartikelen, allerloi» soorten horloges, sigarettenkokers, armban den, gespen, portretlijsten, zakdoeken, etc. Allo3 was in talrijke kleine pakjes verzon den, die te samen groofce verzondingen naar "verschillende overzeesehe landen vormden, ofschoon de artikelen als correspondentio of drukwerken werden aangegeven. Velo van deze pakjes waren in Nederland op do post gedaan on droegen N ederlandscho postzegels. Zoo waren f rz - -a g^ teek en ne pakketten, elk van Nederlandsche post zegels voorzien, ter waarde van 7.50. Ieder pakje bevatte tien doozen vioolsnaren, ver vaardigd door een zekere Duitsche firma en verzonden door de firma Schenker te Rotterdam. Er waren ook kleine pakje3 met rubber, die uit Zuid-Amerika via Nederland verzon den waren. In één mail bevond 7ich 324 pond rubber, verdeeld over kleine pakketjes, allo geadresseerd aan denzelfden.persoon to Hamburg. De journalisten ontvingen de ver zekering, dat één doorzochte mail minder dan één percent correspondentie bevatte. Do rest» bestond uit handelsartikelen of Duitsche propagandaliteratuur. Van dezo laatste worden met de Nederla,ndsche mail groote hoeveelheden naar verschillende deelen van de wereld gezonden, voorname lijk naar Spanje dat blijkbaar hot centrum is, van waar de verspreiding plaats vindt. Het is verbazingwekkend, welke enormo sommen de Duitschers aan dc propaganda in neutrale landen ten koste leggen. Hun pKOpagaatla-geschriften zijn in verschillende talen, zelfs in Arabisch en Hindoesch ge steld. Op enkele Fransche en Engelscho boeken staat valschelijk aangegeven, dat oj in Londen of Parijs gedrukt zijn. Er waa nog een groote brievenzak, afkomstig van d.e „Noordam" en van het postkantoor in Den Haag naar New-York verzonden. De heele zak bevatto slccht3 pakketten, voor zien van Ncdcrlandschc postzegels. Er za ten uitsluitend brochures in. gctit-cld: ,,Het Britsche bestuur over Indië". Daaronder stond gedrukt: „ïndis-he nationale partij. Londen 1915", maar dc boekjes waren nooit onder een Britsche pers geweest. De inhoud van deze brochures had ten dool, de Indiërs tegen Engeland op te zetten. Zij werden zelfs naar China en Zuid-Amerika gestuurd. Eén pakket met dergelijke brochures was veeibeteekenend geadresseerd aan dc ,'.Le- gacion Alemana" te Santiago, in Chili. Er waren ook bladen, die in het Fransob waren geredigeerd, ten einde de neutraleo te" misleiden.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 2