Nederland en de Oorlog. N°. 17196 "Vrijdag: Maart. A0. 1916. Qeze fëourant wordt dagelijks, met aitzonderiag van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officie©!© Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. UIT ONS LAND. DAGBLAD PRIJS Ï)KB ADVERTENTIEN* ?an I6 regels /1.05. Leder© regel meer ƒ0.20. Kleine advertentiën <7öd 80 «oorden 40 Oenta oontantj elk tiental woorden meer 10 Oentt. Voor het inoaeaeeren wordt 0.06 berekend. - Bewijsnummer 6 Oentt. PRIJS DEZER COÜRANTi Voor Leiden per 8 maanden f 1.30; per week j 0.10 Buiten Leiden en waar agenten- gevestigd rijn per week. 0.10. Franco per post B 1,65. HINDERWET. Burgemeester on Wothouders van Loiden; Gezien urt. 8, le alinea, der Hinderwet; Brengen bij doze ter algemeene kennie. dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. L. A. MEIJS, en reohtverkrijgunden tot het uitbreiden van de smederij in het perooel Doeta- etraat nos. 3-5-55, Sectie E no. 1635. Burgemeester t-i Wethoudors voornoemd, N. O. DE GIJSELAAB Burgemeester. YAN STBIJBN. Leiden. 16 Maa^t 1916. 8ecretari«. Toen een belangstellende ons gistermor gen vroeg of de vergadering lang zou du ren, waagden wg de veronderstelling, dat zq wel tegen vier uren zou zijn algeloo- pen. Uit deze voorspelling bljjkt, dat, spijt een jarenlange ervaring, ons inzicht in de psyche van het veelhoofdig lichaam, dat wij Gemeenteraad noemen, nog niet grondig fenoeg is geweest Ter onzer verontsohuL iging kan echter worden aangevoerd, dat de samenstelling in den laatsten tijd sterk is gewijzigd, en het is dan oek vooral aan een dor nieuwelingen te danken of te wtj- ten, ai naar men het nemen wil, dat men aan een drukke middagvergadering nog een avondzitting heeft moeten vastknoopen. Als men het half dozijn onderwerpen der agenda, waaronder een viertal waar'by de bat haast scheen uitgesloten, voor zich had, sou men het heuscn niet hebben kunnen denkon, dat er twee vergaderingen mee ge moeid zouden gaan. Wg zullen nader zien, hoe het kwam. Voor den molen „De Stieri een zeer oneigenaardige naam voor zoo'n eerbied waardig erfstuk tusscken twee haakjes is nu ook de Vereeniging „Vreemdelingen verkeer" in de bres gesprongen, terwjjl aan hot slot gisteravond de heer Van der Bist een motie heeft ingediend, waarin van B. en W. klaarheid wordt gevraagd omtrent hun voornemen. Wjj 'zullen nu maar rustig het praeadvies van dit College afwachten. Wie weet hoeveel zakken meel de molen vóór dien tijd nog malen kan. Het verzoek van ,.M. S. G.", om een nieuw schoolgebouw en het v^leenen van een hoogere subsidie, kwam den heeren blijk baar onverwacht op het lrjf vallen. En dan dachten we nog wel, dat het Genootschap zoo in zijn schik was met de oude'Hoogere Burgerschool, nu men het gebruik van het gebouw niet meer met de H. B. S.-scholieren behoefde te deelon! Trouwens, dat aan de Indische Postschool in enkele lokalen gastvrijheid is verleend, stond den heeren slecht aan. Wij- hebben dat indertijd wel aan een niet erg vrien delijk speechje van den heer Hoogenboom gemerkt. Een mooi, nieuw gebouw is ook veel beter. Alsde gemeente maar wii betalen! Dat men over de vergunning tot sloot- demping op de gebruikelijke voorwaarden, zooqjs er herhaaldelijk zonder eenige dis cussie passeeren, ditmaal een boom opzette van belang, bewijst wel, dat de heeren ineen-den de zaken op zijn gemak te kun nen doen. Hetzelfde geldt o. i. in mindere mate •van de volgende, hoewel ook eenvoudige zaak. Hier kwam zoo jets van een principe in het geding. Moet een" gemeente-ambtenaar, die, door welke omstandigheden cl£n ook, tijdelijk iets meer doet dan z\jn gewoon werk, daarvoor extra beloond worden? Men kan daar vóór zijn of tegen, doch dan moet dat worden uitgemaakt, en voor allen gel den of voor niemand. Pikt men er een enkele uit, dan wekt dit jaloezie bij anderen. Men heeft het gisteren ad gezien. De heeren Botermans en Huurman kwamen, om strijd op voor een anderen ambtenaar, die ook extra werk had gedaan. Er zullen er nog wel meer zijn. Als de rechtspositie der ambtenaren ge regeld is, waarvoor reeds voor den oorlog oen concept-verordening werd ontworpen, dan krijgt men in dezen een zuiveren toe stand, merkte do heer Van der Lip op. Laat men er maar eens aan beginnen. Voorstellen tot onbewoonbaarverk armgon van woning n geven haast a tijd aanlei iing lot verschil in opvatting, omdat het abso luut onmogelijk is een bepaalden norm vast to stellen voor het geval, Bat een perceel onbewoonb ar moet worden verklaard. Het- is steeds een kwestie van meer of binder. Dit kwam ook gisteren weder uit ton opzichte van een der perceelen. Er was °on minderheid in den Raad. die dit nog u's bewoonbaar' wilde handhaven. Mogelijk kan.de eigenaar nog een weg vinden, waar door zijn gerestaureerd pand ge. ade han vinden in de oogen van Gezondheidscommis sie en Bouw- en Woningtoezicht De poging van mr. Van der Pot, om nog voor een lager dan het thans geldende tarief, personen bot de nieuwe "Zweminrichting toe te laten, heeft schipbreuk geleden. De te- tegenstanders, die de groote meerderheid vormden, schenen blikbaar te vreezen, dat de aanwezigheid van minvermogenden de in richting bfj de meergegoeden en de burgerjj in miscrediet zouden brengen. En waarom zou men dit doen, waar het water der Volkszweminrichting aan de voormalige Hee renpoort volstrekt niet slecht is? werd er geredeneerd. Het bleek ook, dat het bestuur van de Leidsche Zwemclub, die in den na zomer van 1915, zeer ten genoegen van het gemeentebestuur en het publiek, de inrich ting beeft geëxploiteerd, veel bezwaar tegen een verruiming der toelating had. In ieder geval geldt de overeenkomst slechts voor één seizoen. Men kan, wanneer de toeloop eens minder overstelpend groot mocht zijn, dan gedurende den proeftijd, altjjd weer zien. Inderdaad zou het jammer geweest zijn, wanneer de Leidsche Zwemclub het bijltje er bjj neergelegd had. Zou de gemeente al even goed kunnen exploiteeren, al zou het dan iets meer moeten kosten, in het voeren van propaganda is de Zwemclub haar toch ver de baas. En de heoren doen het werk geheel belangloos ook. Het tarief is boven dien zoo matig, dat het ook voor jongens of meisjes uit den werkenden stand, die zich in de volkszweminrichting niet .thuis voelen, toch niet geheel onmogelijk is, van de nieuwe zwemschool gebruik te maken. Zoo kwam men betrekkelijk vrij laat in den namiddag tot den hoofdschotel; de ontwor pen Kooiplannen. Wn wisten, dat ér, vooral onder hen, die tot de deskundigen worden, gerekend, in den Raad nogal bezwaren te gen de ontwerpen bestonden. Wij hadden echter niet vermoedt, dat men ze breed zou uitmeten, om de eenvoudige reden, dat het aanbrengen van ingrijpende wijzigingen de plannen weer geheel zou omver werpen. Zjj zijn voortgekomen uit jarenlang ge pleegd gemeen overleg tusschen verschillen de autoriteiten van gemeente en Rijk met de Bouwvereeniging en door verschillende des kundigen overwogeü, gewijzigd en nog eens gewijzigd. De Raad had nu te kiezen of te deelen. Hij had de voorstellen aan te nemen, zooals ze daar lagen of hij kon ze terugwijzen. Het overleg zou dan misschien opnieuw zijn aangevangen, doch er zouden weer eenige jaren over verloopen zijn voor de naar den zin van den Raad gewijzigde plannen weder in hetzelfde stadium tot den Gemeenteraad waren gekomen. En het stond bij ons vast, dat de .groote meerderheid van den Raad voor deze verantwoordelijkheid zou terug deinzen, gezien den werkelijk zeer nijpenden woningnood. Daarom -hadden wij gedacht, dat men van verschillende kanten zich zou heb ben bepaald tot- korte verklaringen, tot en kele opmerkingen en daarnaar had gestemd. Het is anders geloopen. Het waren voor al de heeren Hoogenboom en Huurman, die tot in onderdeelen de plannen hebj>en bestre den, wat natuurlijk de verdedigers, met name den wethouder" Fischer, op uitnemende wijze ter zijde gestaan door mr. Van der Pot, lid van het bestuur der „Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmans woningen", noopte de bezwaren zooveel mo gelijk te ontzenuwen. En toen het niet kon blijven bp een porie* tra en pro in eersten termijn, zat er wel niets anders op-, of de heeren moesten nog eens terugkomen, wat al vast een extra uitgave aan presentiegeld voor de gemeente beteekent Ook toen is er nog weer uit den treuren gedebatteerd^ waaromtrent wij ook naar het verslag moeten verwezen. Stippen wij slechts aan, dat het hoofdbezwaar van den heer Hoogenboom, ook op den vóórgrond gesteld door den heer Huurman, den bouw van de z.g. Hofjes, in het bijzonder werd voorge staan door den rgksbouwkundige, den heer Van Boven. Gaarne verklaren we tegen dien bouw ook geen enkel bezwaar te hebben. Een ander voornaam, haast wel het voor naamste bezwaar van den heer Huurman was, nl. dat hiermede niet de minstbedeel den werden geholpen, waarvoor hij speciaal woningen zou willen bouwen, ook al zou dit de gemeente veel meer geld koeten. De heer Briël^ ook een tegenstander van het plan, achtte het noodig te verklaren, dat h^ het daarmede volstrekt oneens was, een be wijs te meer, hoe moeilijk het zou zijn ge weest om andere plannen algemeen aanne melijk te maken. De voorstellen werden ten slotte, zooals te verwachten was, met groote meerderheid aangenomen. Met den voorzitter, durven wij de ge^- meente met de aanneming dezer plannen go- luk wenschen. Vooral de combinatie met de bebouwing en den aanleg van het Volkspark, achten wij een zeer gelukkige oplossing. Leir den zal, als wij ons niet bedriegen, een stadsh wijk rpker worden, waarop wij trotsch kun nen zijn en waarvoor het nageslacht ons dankbaar zal wezen. LEIDEN, 17 MAART. Bij resolutie van den Minister van Koloniën ia de heer J. C A. J. Paulus, aihier, gestald ter beschikking van don Gouv.-Generaal van Ned.-Indië, om te worden aangesteld tot administratief amb tenaar voor de bezittingen buiten Java en Madoera. Voor de nuttige handwerken zijn in Den Haag geslaagd de dames N. E. de Haan en J de Wekker, alhier. Bij het opmaken van de handelingen der vaste oommiesiën bleek de vaste keu- ringscomm. van de Ned. Mij. v. Tuinb. en Plan tik., welke vergaderd heeft in „Artaa", te Amsterdam, dat de volgende onder scheidingen, behaald op de groote keuring te '8-Gravenhage, vergeten zijn te vermel den Getuigschrift 1ste klasse, aanDecora tieve Dahlia ,,Insulinde". Getuigschrift van verdienste aan-Deco ratieve Dahlia Venus", Decoratieve Dah lia „Mr. Frylink" en idem „Fantasie"; alle vier ingezonden door den heer Jan Kriest Jzn., te Leiden. De heer F. Reindersoia, alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd der schóól be Lisserbroek. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. Kerk alhier (vac.-wijlen ds. Roorda) zftn geplaatst de predikanten W. Bouwman, te Hall urn, en K. van Anken, te Pernis. „SUR8UM CORD A". A-capella-Uitvoering. Heb gemengd koor „Sursum Oorda" gaf, onder leiding van dien directeur Louis Ro bert, van Haarlem, gisteravond een uit voering in de Pieterskerk, welke uitvoe ring door een talrijk publiek werd aange hoord. Ter inleiding van de a-capella gezongen koornummers ©peelde de bekwame Leid sche organist, de heer O. B. Duyster, een Fantasie van Bach, waarna het koor Hasler's „Ein feste Burg" aanhief. Het koor, dat niet zichtbaar was, ontwik kelde een vollen klank, waaruit de talrijk heid van „Sursum Corda" afgeleid kon worden. Het trof ons, met welk een juist heid van uitdrukking het koor ieder te zin gen lied weergaf, daarbij weergevend de muzikale intenties van den heer Robert, terwijl de zuiverheid weinig te wenschen overliet. Bij Bach's „Wen ich einmal soa scheiden" had het koor even moeite om op dreef te komen hetgeen na eenige inspan ning gelukte. Zeer ernstig werd de com positie van den oud-Duitsohen componist Handl vertolktmuziek vol uitdrukking, waarbij het slot mooi-week werd gezongen^ Na deze sombere tonen werden opge wekte aangeheven in Baoh's altijd frissohe, jubelende aria uit de „Pfingstcantate". Reeds was 't jubelende uit 't orgelvoorspel te hooren, voortgezet door de sopraa% zangeres: mejuffrouw B. Dooremans, uit Haarlem. In deze stem ontdekten wij vele goedklinkende tonenin 't begin klonk de stem niet vaet, welke vastheid hoe langer hoe bete- werd. De zangeres had een nei ging tot trekken met het tempo, hetgeen het de orgelbegeleiding niet gemakkelijk maakte om gelijken tred te houden. Na deze Baoh-muziek volgde Schumann, aan wiens hand wij noohthans in Bach- etemming bloven, door de orgel fuga op den naacm B. a. o. h, welke fuga de knappe or ganist duidelijk voor ons openlegde. Deze fuga vormde tevens een overgang tot de muziek der nieuwere componisten, tot koorliederen van Loots, on Giesen, welke levendig en flink gezongen worden, en tot sololiederen van Loots, Hiller en van Rennes. Het lied van Oath, van Rennes muntte uit door eenvoudige voordracht. De uitvoering werd besloten met het zin gen van „Exaudï Deus" van Balthasar Florence, waarna de vele toehoorders dankbaar voor het genotene, het kerkge bouw verlieten. De uitvoering geschiedde ten bate van het Wïjkgeboaw Levendnal. DIT ONZE 8TAD. Vooreerst nog; geen varkensvleesch! Het bestuur van de Leidsohe Varkens- slagersvereoniging heeft de stellige verze kering gekregen, dat de spekslagers ook de geheele volgende week nog geen Regeê- rings varkens zullen bekomen. Het Rijks Centrale Administratiekan toor voor de distributie van levensmidde len heeft dan ook thans officieel aan de burgemeesters doen weten, ^at in de week van 10 tot 26 Maarb geen varkens kunnen worden geleverd, met vermelding, dat in de week van 20 Maart tot 1 April de leve ring wederom zal plaats hebben. Naar wij vernemen is het chter niet ze ker dat alsdan de aflevering zal plaats heb ben tot het volle aantal der gevraagde hoe veelheden. Troepenverwisseliug aan de Grenzen. Naar wij vernemen, maakt het thans een ernstig punt an overweging uit om de troepen aan de grenzen door andere af- deelingen te doen vervangen, een omwis- 8elig van troepen dus, waarop reeds meer malen van verschillende zijden werd aan gedrongen. („Avp."). Groenten voorziening. Het lid van de Tweede Kamer, jhr. Van Foreest, heeft don 2den dezer de volgen de vragen ingezonden lo. Is de minister van meening, dat de prijzen, die aan de exporteurs uitgekeerd worden voor rogeeringsgroenten, van dien aard zijn, dat, gelet op den stand der ge wassen en op de bedrijfsuitgaven, het tuin- bouwersbedrijf bij deze prijzen Loonend mag worden geacht? 2o. Aobt.de minister het te rechtvaardi gen, dat een betrekkelijk klein centrum van. tuinbouw, n.l. de Langedijk en omstreken, belast wordt met het grootste deel der groentehvoorziemng vanhet geheele land, tegen prijzen,die lager zijn dan die van normale jaren, terwijl alle standen van deze groenten voorziening kunnen profi- teeren 3o. Heeft de minister een bepaalde re den, om die regeeringsprijzen. voor de pro ducten van zuivelbedrijf en veenderij ge let op de hoogere productiekosten te stéllen overeenkomstig die van normale tijden, doch bij de prijzen voor regeerings- groenten de hoogere bedrijfskosten blijk baar niet in rekening te brengen en de "prij zen niet- vast te' stellen overeenkomstig die in normale jaren? 4o. Acht de minister niet, dat deze voor ziening tegen abnormaal lage prijzen dub bel zwaar drukt en als nog grooter on billijkheid wordt gevoeld doordat ook voor het leger deze groenten tegen regee ringsprijzen worden betrokken? 5o. Is de minister overtuigd, dat in de stijging der regeeringsprijzen. voor groen ten gedurende het- seizoen, ten volle is uitgedrukt de stijging van den kosten den prijs, ontstaan door gewichtsverlies, en de bosten van voortdurende behandeling dier groenten gedurende den geheelen winter? De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft daarop don 15den dezer ge antwoord lo. De tegenwoordige regeling inzake uit voer van groenten, waarbij aan exporteurs en verbouwers de verplichting van beschik baarstelling tegen bepaalde prijzen is op gelegd, is in werking gesteld in de ver wachting, dat de nadeelen, voortkomende uit genoemde verplichting, door de hooge exportprijzen op het buitenland zouden worden afgewenteld. Deze verwachting is ten aanzien van. de meeste tuinbouwproducten volkomen be waarheid. 2o. Uit den aard der zaak had de z.g. „koolstreek" voor een belangrijk deel bij ie dragen in de groentenvoorziening, het geen trouwens in normale jaren eveneens heb geval i3. Alle tuinbouwcentra in ons land hebben intussohen al naarmate de productie, in deze groentenvoorziening ge deeld en 't is ondergeteekende aangenaam, dat van de medewerking der tuinbouwers in deze aangelegenheid niet dan met den meesten lof kan worden gesproken. Wat de opmeriring betreft-, dat alle stan den van deze groentenvoorziening konden profiteeren, zij er op gewezen, dat bij -het vaststellen der onderwerpelijke regeling de opvatting is gehuldigd, dat ook de niet onmiddellijk tot de min- en ojrvermogen- den behoorenden zrioh van de regeerings- groenten moesten kunnen voorzien, in ver band met het feit, dab voor vele levens middelen de prijzen zijD veihoogd en de tijdsomstandigheden voor velen verminde ring in hun inkomsten hebben gebracht. Hier zij echter aan toegevoegd, dat de praotijk heeft uitgewezen, dat de rogee ringsgroenten volstrekt niet onder het be reik van alle standen zijn gekomen, daar in de meeste gemeenten de leverantie zaoh beperkte tot winkels in de volksbuurten en coöperatieve verkoopvereenigingen. 8o. Bij de vast-stclHng van de regeerings prijzen, zoo voor groenten als voor andere artikelen, zijn eventueel hoogere pro ductieprijzen niet over het hoofd gezien. 4o. Waar ondankB de verplichte be schikbaarstelling het tuinbouwbedrijf in het algemeen loonend, in de meeste ge vallen zeer loonend is geweest, heeft hot dezerzijds geen bedenking ontmoet ook voor de militaire intendances goedkoop© groenten beschikbaar te stellen. Er zij echter op gewezen, dat de levering aan leger en vloot uitsluitend vatgroenten betrof en geen stapelproducten. öo. De stijging van den tastenden prijs der groenten is wellicht niet geheel tot uit drukking gekomen in de verhooging van de j regeeringsprijzen in den loop van het sei zoen. Hier dient echter de vraag gesteld, of door een en ander de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar is gebracht en hierom trent zij verwezen naar de meodedeeling sub 1 Katoengebrek. Eenige afgevaardigden van de Neder- Landsche wevers- en" spinnerspatroons heb ben een bezoek gebracht aan de N. O. T. Verondersteld werd, dat na den aankoop van 2000 balen katoen, te Schiedam opge slagen, de katoenen garens en de ruwe katoen weder ^ou worden vrij gegeven. Do commissie werd echter teleurgesteld. Ze vernam.n.l., dat, behalve deze 2000 balen nog belangrijke hoeveelheden elders waren opgeslagen. Ze hoopt echter gelegenheid te hebben ook deze kwestie tot een goed einde te brengen en heeft alle vertrou wen, dat het niet tot een crisis zal komen. Uitvoerverboden. Het St.bl. no. 132 bevat een Kon. be sluit van den ÏG611 dezer, houdende verbod van uitvoer van peper en het St.bl. no. 131 een besluit van den 16en dezer, houdende verbod van uitvoer van bind rotting. Soda. Naar men meldt, zal, ten gevolge van de bemoeiingen' van de soda-commissie en de N. O. T. een aantal reeds te Rotterdam aangevoerde partijen soda kunnen worden vrijgegeven en gedistribueerd en is voorts de kans groot, J -t -ook de verdere aan voer van soda than© wordt verzekerd. Intussohen dient vermeld, dat, hoewel een groot aantal bedrijven en instellingen thans door tusschenkomst va-n de soda- commissie van soda zal kunnen worden voorzien, enkele bedrijven en personen vooralsnog van de distributie moeten blijven uitgesloten. De in het Badhotel te Katwijk aan Zee verblijvende 70 he-stellenden, gedu rende den oorlog afgekeurde, Belgische militairen, zijn te 's-Gravenhage aan een keuring onderworpen. Deze geschiedde door een EngeJschen geneesheer, met het.resul taat, dat 18 hunner zijn goedgekeurd. De zen zullen binnenkort vertrekken om dienst te doen achter het front Zij zullen echter buiten de gevechtslinie blijven en waar schijnlijk voor den administratieven dienst in het Belgische leger worden bestemd. Bij nader onderzoek is het terrein bij Zwanenburg in de Haarlemmermeer, dat men voor militair vliegtuigen wilde inrich ten, niet geschikt geblekt i. Thans is voor dit doel aangekocht een terrein bij de Nieuwe Meer. Door toenemend gebrek aan grondstof fen kunnen van de ongeveer 550 arbeiders van de Kon. Stearine-baarsenfabriek Gou da slechts 200 geregeld aan den arbeid blij ven. In verschillende af deelingen wordt thans drie dagen per week gewerkt. Aangezien het organiek aantal vrijwil ligers van het reservekader bij het Sst» regiment infanterie aanwezig is, kunnen bjj vermeld regiment voorloopig alleen ter ver vulling van openvallend© plaatsen, vrijwilli gers van het reservekader worden aange nomen. De lands tormpliohtige J. W., in Op- sterland, heeft geweigerd aan de oproeping te voldoen. Eenige dagen geleden werd meege deeld, dat er weder een partij vet be schikbaar was gekomen, waarvan aan de burgemeesters mede deeling was gedaan. De bij het distributiebureau in Den Haag ingekomen aanvragen overtroffen de be schikbare hoeveelheid in belangrijke mate, zoodat aan de gemeenten- die yoor ont vangst van dit vet in aanmerking komen veel minder zal kunnen worden verstrekt dan werd aangevraagd. Meer en "meer beginnen de geheimen zich te ontsluieren inzake het verdachte emokkeLchip „Speculant", dat in de Enk- h/uizer haven ligt. Wij vernemen, dat de reeds vroeger te Zwolle geloste 80 vaten lijnolie, welke door den kapitein van dtrt schip naar Mop pel waren verkocht, reedis eerder te Rotterdam waren" ontvreemd. Na dat op last van- den officier van justitie te Rotterdam een onderzoek was ingesteld, bleek de olie verbruikt te zijn De vaten werden echtoT herkond. GEMEENTELIJKE ARBEIDSFLURS. ETADSTTIIIIEEWEEB TELEFOON 127. AANVnAAQ VAM WERKZOEKENDEN. 1 Roizicor, 1 Incasseerder, 2 Timmerliodon, 1 Blikslax^r. 1 Loodgieter. 1 Boekbinder, 1 Grond werker, 1 Motorsohipper, 4 Loopknechten. 1 OoP'^orge, 1 Glnzenwaasoher. 8 losso Worklieden, 2 Naal9tera, 1 Aardappelsohilstor, 3 Werkstcrs- 1 Fabrieksmeisje, 1 Wasohvrouw, 1 Breister.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1