No. 17190. LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Maart. Tweede Blad. Anno 1916. Eerste Kamer. Binnenland. SPORT. Uit de Omstreken. FEUILLETON. Violette of de Schoonzuster. Vergadering van gisteren. Zijn rede vervolgende, zei de MINÏSÏKR VAN KOLONIËN, de heer Pleyte, dat het besluit der Tweede Kamer inzake de Dj a-rabdza&k voor spr. een groot» teleur stelling was. Heb contra-ct lieeft spr. krach tig verdedigd. Bij spr.'s optreden vond hij eon contract. Met heit winstaandeel aan het land kon spr. -rich vereenigen, do oh hij keurdle af, dat heb land zoo weinig mede- seggenschop zou, hebben. Spr. wilde niet de terreinen uitgeven aan één Maatschap pij. Tom de Zuacl-Perlaik uitviel, kon hij niet besluiten allé terreinen aan de Kon. uit to geven. Een wetsontwerp tot wijzi ging van d:e Ned.Mnddsohe Mijnwet heeft het Departement veriaion. Toch blijft spr. van oordeel, dat heb petroleumbedrijf on geschikt ia voor Staatsexploitatie. Een draadlooze telegrafisaho verbinding niet Ned.-ïnddë acht spr. mogelijk. De zaak dB bij de Regeering in studio en als er beter geschikte tijden aanbreken kunnen voor stellen worden verwacht. Spr. is voor stander van zelfbestuur. Naast de politie ke ontwikkeling is intellectueele ontwik keling en bevordering van de welvaart aoodig. De Regeering heeft voortg haar beete krachten te wijden aan een Militie- leger. Daarna schetst spr. wat op hygdcnsch ge bied is tot stand gebracht. Aan de vor ming van troapenartaen hecht de R-egee- riug groote waarde. Het Koloniaal Insti tuut tc Amsterdam ia opgericht met parti culier geld en wordt mefc Indisch geld ge steund. Het lag nu ook op den weg van „Kolo niën'' het Instituut in staat te stellen rijn taak te vervullen door het Tropische Insti tuut. -Van benadeeling der Leidsclie "universiteit is geen sprake; zy, die het Tropisch Instituut bezoeken, zgc bijna allen arts. Aan alle onze universiteiten wor den beurzen beschikbaar gesteld v-oor hen, die een opleiding voor de Tropen wenscken. Intusschen is spr. bereid er by den Mi nister van Binnenlandsche Zaken op aan te dringen de inrichting voor Tropische riekten te steunen. Maar spr. kan niet zeg gen, dat men daar heen gaan moet. Versnip- nering van krachten is hier niet gewenscht. Bovendien moet een dergelijk Tropisch institnut gevestigd zijn in een groote haven stad; een inrichting als Amsterdam reeds heeft, bezit Leiden niet. Be cursus, zoo als die-in Amsterdam gegeven wordt, voldoet geheel on al aan de Indische eischen. Komende tot de justitie, wat de straffen oetreft, die hier te zwaar werden genoemd, het wil ook spr. voorkomen, dat wel wat zwaar is 'gestraft. Het zou noodig kunnen z\jn, dat de bevoegdheid van het Hoog Ge rechtshof werd beperkt Doch spr. verwacht» dat een vingerwijzing wel voldoende zal rijn. Den heer Van den Berg antwoordt spr., dat om politieke redenen het Europeanen- recht zooveel mogelijk voor de Chineezen toepasselijk werd verklaard. De bewuste Staatscommissie is niet gehoord. De cen tralisatie dient krachtig te worden bevor derd, ook op de buitenbezittingen. Het in zeilen van Gemeenteraden acht spr. een krachtig middel, om het openbare leven te bevorderen. Spr. erkent, dat de sa'arïssen by liet binnenlandsch bestuur dienen te worden verbeterd, doch de omstandigheden lieten het thans niet toe. De heeren VAN DEN-BERG en CREMER repliceeren. Daarna dé heeren VAN KOL en GIL LISSEN en DE GIJSELAAR. De MINISTER dupliceert en de b'egroo- ting Hoofdstuk Koloniën wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Zonder discussie en hoofdelijke Stemming wordt aangenomen het ontwerp tot aanvul ling en-- verhooging van het Xde hoofdstuk (Beschikbaarstelling van melk tegen ver minderde prijzen). Daarna is aan do 'orde bet ontwerp houdende verhooging en wij ziging van 'hot Xde hoofdstuk (kosten van dé maatregelen ter bestrijding van mond en klauwzeer). Nadat de heer MICHIELS VAN KESSE- NICH, geen partij kiezende tusschen iso leer- en afmaaksysteem, het ontwerp heeft gesteund en de Minister hem daarvoor heeft bedankt, wordt het ontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen, evenals het ontwerp tot heffing van vergoeding van koe ten voor afgifte van oonsenten voor uitvoer. De Kamer ging daarna uiteen, vermoede- lyk tot Woensdagavond, naar do VOORZIT TER zeide, in verband met het" stadium; waarin het leening-onfcwerp verkeert. De toestand van Staatsraad jhr. mr. Qnarles van Ufford, in Den Haag, blijft steeds zorgelijk. De patiënt is zeer zwak. Mr. Treub beeft aan curatoren der Technische jHoogoschool verzocht hem bij het opmaken der voordracht voor een opvolger van pröf. yan Blom buiten aanmerking te laten. Tei Hilversum is, naar het „Hbld." meldt, Op 70-jarigen leeftijd overleden de lieer J. A. Wormser, oud-lid van den Am- sterdamachen Raad, dio jaren lang aan het hoofd van de uitgeversfirma Hövekec Wormser heeft gestaan. Ingesteld is de betrekking van inspec teur van militair onderwijs bij de zeemacht. Met de betrekking is belast de gep. vice- admiraal Tydemnn. Te Schoten was in de kas der gasfa briek een tekort van f1124, welk bedrag de boekhouder volgens Raadsbesluit moet aanzuiveren. Dit is nog niet geschied en daarom besloot de Raad den boekhouder mede te deelon, dat, indien het bedrag niet vóór 1 April a.s. fa betaald, hem met In gang van 1 Mei a.s. ontslag zal worden verleend. i De Aotic der Sigareiunakers. De werkliedenorganisaties in de sigaren- industrie zjjn tot overeenstemming gekomen over een nieuwe oollectieve arbeidsovereen komst, die zij aan de patroonsveroenigingen hebben toegezonden. Aan de ongeorganiseer de patroons is kennis gegeven, dat, zoodra; de overeenkomst met de patroonsvereenigin- geu zal zjjn gestoten, voor hen minstens der zelfde arbeidsvoorwaarden zullen gelden. De ontwerf-overeenkomst is vergezeld van een „overzichtelijke staat" van de minimum-loo- nen, die thans in het land worden beta3td, en die, welke door de vier werkliedenorga- nisaties worden gevraagd. De verlangde ver hooging varieert van f0.50 tot f2.50 per 1000 stuks. Bestaande loonen zullen echter onder geen voorwaarden mogen worden ver laagd. Èr is voorts in dit ontwerp een bepaling opgenomen omtrent de afschaffing van huis arbeid, met nederzijdsche verplichtingen van werkgever en werknemer. De werknemer zal buiten de fabriek, waar op hjj werkzaam is, noch in dienst van een werkgever, noch voor eigen rekening arbeid mogen verrichten, welke in eenigerlei ver band staat met de tabak- of sigarenfabricage. De werkgever mag buiten de fabriek geen arbeid doen of laten verrichten, welke in eenigerlei verband staat met de tabak- of sigarenfabricage. Wat den Zondagsarbeid betreft, 2ol als re gel den werknemer geen arbeid worden op gedragen op Zon- of Sabbatdagen, Roomsch- Katholieke, Christelijke- en Israë.ietisehe feestdagen, welke als rustdagen worden ge toerd, volgens dé religie van den werknemer. In buitengewone omstandigheden kan den werknemer door zjjn werkgever worden ver zocht, op voornoemde dagen arbeid te ven- richten, doch zal deze niet worden gevor derd, indien de werknemer hiertegen be zwaren beeft. De werklieden zullen recht hebben op twee vacantiedagen met behoud va® loon. Dit aantal wordt echter ieder jaar met één vermeerderd, totdat het over vier jaar een w eek zal zjjn. Do werkgevers betalen als bijdrage der ziekteverzekering li/, pCt. hoven het ven- diende weekloon. Wat de organisatorische verplichtingen aangaat, wortlt in het ontwerp voorgesteld, dat de werkgevers geen andere werknemers in dienst zullen houden of nemen dan lede® van de contracteerende partij ter andere zijde. De werknemers verbinden zich om geen werk bij niet-leden der patroODs-organisatdes te gaaa vragen of te aanvaarden. Voor hen wordt echter de uitzondering gemaakt, dat zij vrij tojn, als er bij de georganiseerde pa troons voor hen geen passend werk te. vin den is. Voor de oplossing van eventueels gesohil- len wordt voorgesteld' een scheidsgerecht samen te stéllen van negen personen, tw. vier te benoemen door de patroons, vier door de werklieden met een voorzitter door de benoemden te kiezen. De „J. P. t'oen". De „Cape Times", het voornaamste Bnget- sche blad van Kaapstad, zegt in een lange beschrijving van de „J. P. Ooen", het scMp van de maatschappij' „Nederland":- „Als Nederland had besloten een schip de wereld rond te zenden als reclame van wat het vermag in den bouw van een schip van de hoogst mogelijke klasse, met de mooiste en artistiekste salons en al de kleine gerief lijkheden, waar de meeste reizigers zoozeer aan hechten, ken er geen beter sohip zijn gekomen dan de mailtwot „fan Pieterszoon Coen." Het is niet te veel gezegd, heet het ver der, dat het het mooiste schip is, dat ooit in de haven van Kaapstad heeft gelegen. Het eerste-klas-salon en de rookkamer zijn „net musea van kunst."- TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer Ss thans bijeengeroepen tegen Dinsdagochtend te halftwaalt, ter be handeling van het wetsontwerp tot het aam- gaan eener geldleen in g ad 1126,000,000. DE WATERSNOOD. Door den hevige® wind, die gisternacht woedde, zijn te Buiksloot wederom twee perceelan bezweken, w. o. de wagenmaker^ van den heer H. I. Dijkman aan den Meer weg. Nog meerdere perceelen steam op in storten. Het water was heden dalende. Het opruimen van wrakhout lu Water land geeft velen handen werk. De voor raad is zeer groot op dan ffrooten water plas (Havenrak genaamd), die geheel vol lag. Tusschen het wrakhout liggen doode varkens, schapen, kippen en andere huis dieren. Dezer dagen kwam er een kleer kast aandrijven uitdeBnlkslctermeer, waarin o.m. zich eenige zilveren voorwerpen be vonden, benevens het adres van den eigenaar. De goederen werden bij de po litie gedeponeerd. Bp het stationsgebouw der N. H. T. M. is men reeds eenig» dagen bezig rails op te breken. Uit Landsmeer meldt men, dat door den Matsten storm het water zooveel gestegen is, dat de Zuiderschool te Ooetzaan niet meer langs de noodbrug bereikt kan wor den, zoodat het onderwijs thans weer tijde lijk gestaakt is: Thans, na den storm, kan men weder zien, welke schade er is aange richt geworden. Massa's wrakhout drijven iep de water vlakte rond, waardoor de vaart naar de verschillende dorpen als Ooetzaan, lands meer, Watergang, Zunderdorp en Ranodorp gevaarlijk wordt gemaakt. Aan den Sohal- lingwouder IJdjjk dreven stukkan van wo ningen en schuren aan, afkomstig uit Water gang en Schouw. De telegraafpalen naar Broek in Waterland en Monnikendam staan geheel scheef en enkele zijn reed3 omge vallen. Zoowel deze als de bruggen heb ben veel te lijden van üe lange sleepen van zandbakken, die naar de gaten worden vervoerd. De kerk te Ranadorp zal opnieuw door de militaire wacht betrokken worden. Uitdam en Holysloot worden bewaakt door de mi litairen uit Durgerdam, alwaar nu negen soldaten en eenige rijksveldwachters gesta- tionneerd zijn, die ©en drietal motorbooten ter hunner beschikking hebben. Wethouder Dekker vertoeft nog steeds met een 45-toI bewoners te Raasdorp, waaruit ook Holy sloot van levensmiddelen wordt voorzien. De totale opbrengst van het gevonden wrakhout te Marken bedraagt f69.20, welke som, na aftrek der onkosten, ten goede zal komen aan het Watersnood-Comité. Voor het herstel van de begraafplaats en de school aldaar, heeft de Raad in de laatste zitting dekking der kosten toegezegd. Na de opheffing van de militaire macht aldaar heeft de Raad een adres gezonden aan den minister van Oorlog, waarm hij zijn groote erkentelijkheid betuigt voor de hulp, ver leend bij het lenigen van den nood. In de laatste (togen a^ju weer en wind voor Anna Paulowca gelnkldg niet ongun stig geweest en dank zij de bemaling blijft het water in het Westdeel steeds zakken. Voor en na gaan vluchtelingen dan ook weer hun huizen betrekken. De Oostpolder blijft natuurlijk vooreerst nog onbewoonbaar. In de school aan de Kleine Sluis zal de volgende week het on derwijs weer beginnen, zjj het dan aanvan kelijk nog maar 3lechts met weinig leer lingen. Aan den spoordijk wordt nog steeds ge werkt. De dichting van het gat vordert goed en ook met de bekisting Is men reeds flink opgeschoten. In het Oomité voor Sport treffen wij de namen aan van de heeren R. G. Leegstra en E. L. Soesman, oud-leden van het Leidsche „Ajax." Voor de paardensport staat op. het pro gramma drie meetings van een week, waar in om den anderen dag rennen en concoura- hippique zullen gehouden worden. Ver scheidene dagen worden gereserveerd voor wedstrijden met automobiel en motorrijwiel. Op het voetbal-programma staan: stede lijke competitie van den „Soerabajaschen V. B." en van den „Sarekat Islam V. B.", ste- dentfedstrijden om het kampioenschap van Java en bovendien zal men Australië en Sin gapore (ütnoodigen. Ook voor de andere takken van sport zei men belangrijke wedstrijden organfaeeren, waarvoor men de beste krachten, ook ran buiten, zal uitnoodigen. Na afloop der tentoonstelling zal het sportterrein als blijvende herinnering aan de stad Soerabaja geschonken worden. HILLEGOM. Wedstrijd-Programma voer Zondag t Korfbal. NEDERLANDSCHE KORFBAL-BOND. Eerste Klasse Zuid: Leiden: Flnks-Vites- se (L.). Derde Klasse Zuid 'A: Leiden: Fluks H A. L. 0. n (12—2 uur). Voetbal. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijk© Afieeling. Darde Klasse D: Lelden: L. V- ,V.Gouda' (Ajax-terrein). LEIDSCHE VOETBAL-BOND. Eerste Klasse: Leiden: L. F. C.De Sport man H: Voorschoten: L. V. V. HBere- steyn; Leiden: Ajax HLugdunum (L. V. V.-terrein). Tweede Klasse: Noordwijk: Norvicus Lisse; Voorschoten: Ajax IHBerestevn H gO.80 nur); Leiden: D. L. y. II—L. F. H (2.15 uur). Derde Klasse: Leiden: De Sportman Hl Ltoee H; Wassenaar: BackershagonNor vicus H. Grootscho Sportdemonstra- ties te Soerabaja. Aan het te Soerabaja verschijnend „Het Sportblad" ontleenen wjj eenige bijzonder heden over een internationale tentoonstelling, die men in het jaar 1918 wil houden. Men herinnert er aan, hoe de heer. D. A. Hooyer, als hoofdredacteur van het „Bat. Nieuws blad" voor 10 jaar ongeveer een pleidooi hield voor'het houden van Olympische Spe len op -lava. Niemand geloofde toen aan de mogelijkheid van dat plan. Eenige jaren geleden werd- het denkbeeld geopperd om voor de voetbalsport een Java kampioenschap te organiseeren. De directie der Winkelmaatschappij „Onderlinge Hulp" te Batavia werd bereid gevonden een koet- baren prijs daarvoor uit te loven. De toen nog bestaande „Batatoasche V. B." verzette zioh er tegen, omdat het onmogelijk zou zjjn de vertegenwoordigende elftallen van de vier hoofdplaatsen gedurende enkele da gen op dezelfde plaats te verzamelen. In net eind van 1914 eohter werd het Java-kampioenschap te Semarang tijdens de- Koloniale Tentoonstelling, verspeeld. Eto zijn nu jpwteoher plannen in wording. Te Soerabaja is opgericht de vereeniging ..Algemeene Tentoonstelling van NeÜer- land3oh-Indische Landbouw, Veeteelt, Vis- scherjj, Handel en Nqverheid", waarvan de statuten ter goedkeuring zjjn opgezonden. De tentoonstelling zal vermoedelijk ge houden worden van 15 Juni15 November 1918 ein een der grootste attracties zal zjjm: Sport Alle in Indië beoefende takken van sport zullen gedemonstreerd worden: automobilis me, motor-wielrijden, hippische spurt, voet bal, fietsen, town-tennis, golf, cricket, hoo key, athletiek, gymnastiek, qoherraen, enz. Er zal een renbaan met tribune worden aangelegd, benevens verschillende andere terreinen en banen voor diverse sporten. Gisteren was er veel balangsbei'ling voor do veiling van gladiolussen, ranon kels, anemonen en b? gewassen (.leverbaar en plantgoed) van den Vealingkring Hille- gcan. Er werd besteed voor Glad. Piin- oepa 13 en op 2400 etuks 0.60, idem 1112), o.M. 4200 stuks 0.90, idiem 10—12 c.M. 400 etuiH ƒ14.. Lily Lehman 12 c.M. en op 1000 stuks 1. EmpresB of India 1-jarig 610 o.M. 1000 stuks ƒ0.20, en ƒ0.22. Elec- bra 810 o.M. 500 sfcuikB 1.70. War 1-jarig 35 o.M. 100 8t/uia ƒ1.70. Niagara 1-jarig 46 o.M. 500 stuks ƒ150. In don catalogus sbtddken 775 nummer- Ten overstaan van notaris Langeveld is gisteren het koffiehuis „Centrum" in de Hoofdstraat alhier geveild. De hoogste bieder was de hoer N. ran der Krooht, al hier voor 3600 HOOGMADE. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Ge Cl. te Asperen ds. K. Olivier, alhier. LIS8£. Den tuinman Th. H., van hier, is in een logement op de Kipstraat to Rotter dam een portefeuille met 30 en 150 mark ontstolen. OUDSHOORN. Ter alg. vergadering te Stolwijk van het kaascontrole-statiou Zuid-Holland werd een gouden medaille, door het bestuur uit geloofd voor den persoon, die het meest voor het kaasoontrolestation heeft gedaan, toegekend aan deD heer P. den Hertog Czn., alhier. VOORSCHOTEN. Bij Kon. besluit is "aan deze gemeente verleend een voorschot uit 's Rijkskas tot een bedrag van ten hoogete ƒ23.648, ten einde haar in staat te stellen tot den aan koop van grond te behoeve van arbsiders- woningbou— WASSENAAR. Den lsten Mei a.s. zail hot 26 jaar go- leden zijn, dat de lieer H. H. van dor Plaa wend benoamd tot onderwijzer aan de R.-K. Jongenasohool alhier. WARMOND. In „De Zon" vergaderde de ouderafd. Ziekenfonds van den Ned. R.-K. V., waarin het driemaandelijkse!; verslag werd uitge bracht, waarbij een batig saldo aanwezig bleek van f28.75, het op de Raifeissen- bank belegde bedroeg f825; totaal f348.75. Een kwestieus geval van ultkeering bij een ziektegeval deed na eenige bespreking be sluiten, dat men zich Beslist aan het regle ment zal Ronden 9n nogmaals jrogingen In hel werk te stellen het aantal donateurs te doen toenemen. Op initiatief ran deu heer G. Ramp, alhier, had gisteravond in „De Stad Ro me" een bespreking plaats, uitgaande van het Bestuur der afd. Leiden van den Holl. Mjj. v. Landbouw, in betrekking tot het Uit hot Engelsch van Miss Y0NGE. (Nadruk Verboden). U0) 'fcWas 'n brief aan Lady Lucy; haar broo der had dien op 'n blaadje van zn zakboekje geschreven voordat hun laatste lamp "was uitgegaan, en toen z'n krachten hem begon nen te ontzinken, had h$ dien aan een der mijnwerkers in bewaring gegeven. Zij was te duizelig en te zeer ontroerd, om het pot loodschrift te kunnen ontcijferen, en gaf my den brief om haar dien voor to lezen. Ik hoop, dat ik er geen kwaad aan 'doo met u uit dien treffend en, heerlijken afscheidsbrief iets mede te deelen. Hij smeekte haar, om, 5x3 zij dat vaarwel ooit in handen kreeg, fiich niet' te bedroeven over de wijoe. v/aarop h\j den dood gevonden had. Het was. hem een troost, zeido hij, dat hij omkv/am, terwijl Lij pogingen aanwendde om het ver zuim van vroegere jaren te herstellen; do mijnwerkers, die hém vergezeld haddon, aaron knappe, moedige lieden, en hy beval haar aan om voor hun wodiiwon an kin deren to zorgen. Met do innigste liefde dacht hy aan haar en zeide al wat mogelijk om haar te troosten. Nog één zin racet ik u mededeelen; hij sclïryft: „Indien gfl ooit het edele meisje ontmoet, dat ik ?jöc vurig bemind heb, zeg haar dan, dat ]k haar in mijn laatste uur nog dank en f^&on, dat zij het besef van plicht in my heeft opgewekt en my als haar ridder naar kampplaats gezonden- heeft Ik verkies dezen dood boven het leven, dat ik leidde, toen ik haar leerde kennen. Misschien zal uw vriendin en uw leidsvrouw willen zyn.'* geloof, dat cttt de woorden waren. Ik kon mij ni'ot weerhouden, die of te schrijven. He arme Lady Lucy bovoohtigde den brief mei; haar t/ranen en was tot niets meer in efcaafc: zij lieiten nu een mandje met levens middelen naar beneden zakken en verna men dat Lord St.-Ermo nog.steeds ih zwijm N lag; de tijd, dio er moest verloopen eer do opening groot genoeg was om do onge- lukkigen te bevrijden, scheen ons een eeuw te duren. Zij waren dood af en konden van hun zijde niet meer werken. Als Lord St.- Eriue niet bij hen geweest ware, zouden zij zexer zijn omgekomen; hij schijnt de e-e-nigo geweest te zijn, dio zijn tegenwoordigheid van geest behield, toen de instorting plaats had. Eén lamp was nog blijven branden, en hij had hen aangespoord om van dat licht gebruik te maken teneinde een mictael tot hun redding te zoeken. Een der mijnwerkera wist, dat zij niet ver van den ouden mijnput waren, en gelukkig had Lord St.-Erme een klein kompas, hetwelk hij op zijn verre wandclfngen gebruikte, aan zijn horloge hangen; dit wees hun de richting aan, ter wijl hij hen aanmoedigde zlcu aio mannen te gedragen. Hijzelf werkte niet mede, daar het gebrek aan lucht, hem veel meer dfeed lijden dan do mijnwerkers; hij had weinig hoop zijn ei&on leven te redden, wat ook de uitslag hunner pogingen mocht rijn; hij ondersteunde al dien tijd hot hoofd van den gewonde sprak de overigen moed in ©n leid de hun gedachten op tot. Hem, die alleen machtig was hen te i edden uit dien vreeselij- ken nood; hij vermaande hen om tot God te bidden. „Hij heeft- beter gesproken dan tien predikanten en ons meer nut gedaan daa veertig preeken", zeide een der mannen. Maar hij had veel minder lichaamskracht dan zij, ofschoon hij meer energie en stand vastigheid getoond heeft aan zij allen; en hij waa bijna bewusteloos, toen de eersto hoop op verlossftig verscheen. Het scheen alsof hij rijn krachten tob dat oogenblik had we>t/en op to houden, want toen hij zijn lotgenooten niet meer behoefde te ondersteru nen, ontzonken ze hem. Eindelijk toch werd hij geheel bewusteloos opgehaald, te geüjlr met een reusachtiger, gespierdien mijnwer ker.- Zoodra die man Lady Lucy in het ooj kreog, riep hij haar toe: „Daar fe hij, Miso, ik hoop dat gij hem spoedig bij zult bren gen." En toen zijn vrouw hem buiten rioh- zelve van blijdschap om den hals viel, schudde hij haar als het ware van rich af en wilde rifeh, afgemat als hij was, niet naar zijn hut laten geleiden, voordat hij do doctoren had hooren zeggen, dat Lord St.- Enne nog leefde. Lady Lucy, die over haar broeder gebogen stond, hoorde dit; rij zag op, legde haar handje in de hand van den mijnwerker en 1 ".e: ,,Ik dank u, goed© man." Toen barstte die ruwe man in tranen uit en liet rich door rijn vrouw naa^- huis brengen. „Ik zag Lord St.-Erme een oogenblik; nooit heb ik zulk een doodelijko bleekheid gezien, die nog akeliger voorkwam t«J het kolenstof, dat zijn gelaat bedekte. Mon heeft hem nu in huis gedragen en* de doctoren doen hun best om zijn levensgeesten op te wekken. Het schijnt, dat hij thans bij kennis is; hij heeft de hand zijner zuster ge-irukt, maar hij schijnt nog geen macht te iiebben om iets door de keel te krijgen, hetgeen de doctoren «eer ongerust maakt. De anderen zijn wèd hot volk komt in troepen aan de deur, om naar cfen zieke te vragen. 26ste. Eindelijk zijn wij gerust. Hij is van nacht langzamerhand beter geworden, ^en dezen morgen heoben de doctoren ver klaard, dat het gevaar geweken vr.3. Mama zegt, dat rij nauwelijks haar tranen kon bedwangen, als zij do gelukkige, tevreden aangezichten van dien broeder en die zus ter gadeslaat, terwijl hij zoo bleek als een geest daar nederligt en zij over hem heen- gebogen staat, als kon zij zich niet verzadi gen hem aan te zfen. Verscheidene n der mijnwerkers, die met hem begraven zijn ge- we eet, zijn vanmorgen reedo vroegtijdig naar rijn welstand komen vornc1 -n j geen hunner heeft zooveel geleden ids hij. Het is heerlijk te zien, hoe hij aller har ten gewonnen heeft, en hen te hooren ver- halon, hoe edel hij zich heeft gedragen. „Vijf uur. Mevrouw Delaval is geko men, en daar er zoo weinig ruimte in deze woning is en wij nu ook wel kunnen gemist worden, vertrekken wij naar huis. Het is zeer goed, want mama, die den goheelen nacht bij Lord St.-Erme gewaakt heeft, ia zeer vermoeid. Hij is vandaag weer veel in beterschap toegenomen, en men heeft hoop, dat hij spoedig naar zijn huis vervoerd zal mogen worden. De mijnwerkers willen hem op een matras daarheen dragen. Hij heeft reeds naar ieder hunner gevraagd, en Lady Lucy, die niemand vergeet, is naar beneden gegaan om de onde Bett-y toe te spreken. „Wol, mijn mooie, lieve dame," zeide de oude vrouw, „berouwt hot u nu wel, dat gij het kruis, dat de Hoer u toezond, geduldig gedragen hebt7 Neen, nietwaar? Want riet gij, daarom is uw leed nu ir blijdschap ver anderd." En toon Ladv Lucy niet wildo, dat rij ha-ar geduld zou prijzen, zeggendo, dat zij geenszins onderworpen was geweest, antwoordde Betty haar „Ach, ja wel, maar gij rijt nog jong, en God heeft u geen zwaar deren last dan gij dragen konclet op de schouders gelegd.'' Hoe hrengt een voorval als dit het waro karakter van onderachei- - dene menschen, die anders onbekend zou den gebleven zijn, aan het lichtWie zou er ooit ann gedacht hebben een voorbeeld van zulk een vrome onderwerping in de heidebewoners van Coalworth te zoeken, of j gemeend hebben, dat Lady Lucy Delaval bij 1 die arme, oude vrouw den besten 6fceun en troost zou vindon? „Wij vertrekken zoo aanstonds. Lady Lucy betoonde ons de warmste dankbaar heid, ook Lord St.-Erme zeide mama op don hartelijksten toon vaarwel, haar dan kende voor al hetgeen zij voor zijn zuster gedaan had. Het spijt mij in zoo verre, dat wij heen gaan, dewijl wij nu weinig van hen zullen hooren, maar het was hoog tijd voor mama. want de goede vrouw heeft reeds to voel van haar krachten gevergd. Dit zal alzoo de laatste brief zijn, dien gij uit Coal worth ontvangt. Uwe U harte'ijk liefhebbende A. M. „P.S- Heeft hij rich niet heldhaftig gedra gen? Mij dunkt., dat hij nu toch wel gelijk staat met het- edele meisje, dat hij bemint. Ik Bchaam mij, dat ik u geschreven heb, het geen eigenlijk geheim had moeten blijven, maar ik reken er op. dat gij zwijgen kunt. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5