Binnenland. DE WATERSNOOD. Gemengd Nieuws, I „Mecklenburg*, bevinden zich aan boord van de .„Westoruijk". De overigen zijn aan boord van de „Sa- ma rinde" en de „Prins der Nederland en". Het s.s. „Westerdyk" vervolgt zijn reis. Een gedeelte van de bemanning en der passagiers zijn aan boord van bet s.s. „Win terswijk", dat op weg is naar Rotterdam.' De „Rotterdamsche Lloyd" deelt mede, dat bet naar New-York bestemde s.s. „Sa- marinde gisteren de „Galloper" passeerde met 3 passagiers ön 12 leden vau de be manning van de „Mecklenburg" aan boord. Het s.s. „Mecklenburg, groot bruto 2885 en netto 1133 register-ton. in 1909 te Glasgow door de firma Fairfield aud Co. Ltd. gebouwd, was een dubbelschroefstoom- schip, voorzien van draadlooze telegrafie onderwater-kloksignaal. - Yromvencomité voor daarzamen Vrede. Heb Nederlandsen Comité van Vrouwen voor duurzamon vrede beeft bet onder staand adres aan de Tweede Kamer ge zonden „Wij vrouwen hebben ons in deze moei lijke tijden, waarin de schrijnende werke lijkheid zicli aan ons opdringt, waarin we niet langer onbewust of halfbewust kunnen voortleven, nekensjchap gegeven van het feit, dat de vrouw verplicht is te doen, wat in haar vermogen is om een toekomst aan het komend geslacht to waarborgen, waar van Internationalisme, harmonie buiten de landbegreuangen zoowel als daar binnen, dus duurzame vrede onder de volkeren de basis zal zijn. „Het is ons meer dan ooit duidelijk ge worden dat, om daadwerkelijk te kunnen meewerken in de krachtige pogingen, welke de regeering van ons land tot nu too met zooveel succes in het werk heeft gesteld om den vrede te waarborgen, wij vrouwen in het volle bezit van onze burgerschaps rechten moeten komen. „Wij voelen in ons do kracht der overtui ging dat wij, te zamen mot de mannén, ook Jn deze richting in staat zullen zijn tot groot en nuttig werk voor de gemeen schap. „Waar eenerzijda op ons de verantwoor delijkheid rust het geslacht der toekomst oor die toekomst rijp te maken en wij an derzijds rekenschap zullen moeten afieggen van de erfenis welke wij in de handen van onze opvolgers zullen achterlaten, daar zijn wij van meening, dat onze taak te nauw verbonden is met de gevolgen daaruit voor do gemeenschap voortkomend, dan dat wij niet ten volle gerechtigd zouden zijn tot het ons toekomend aandeel ïn-de verantwoorde lijkheid, welke hot staatsbestuur en al wat daar mee samengaat, meebrengt. „Talrijke, vrouwen, ten volle bewust van haar plichten in engeren kring, koesteren den wensch daarnaast deel te nemen aan het bestuur der Staatshuishouding, in de overtuiging, dat. zij een kracht te meer zul len vormen in het ernstige streven om voor het heden en de toekomst de onderlinge verhoudingen der volkeren op te bouwen op den hechten grondslag- van vredige samen werking. Dok op dien grond komt het ons voor dat de regeering niet langer mag drar len, do vrouw "bij de komendo Grondwets herziening haar volle staatkundi'go rechten to verleenen."* Afschrift hiervan wordt gezonden aan den minister, aan do leden van oen Raa t van State en aan do leden der beide Kamers der Staten-Generaal. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend van 'slnorgcns 9—12 verr en des midda-g3 van 2—6 nnr AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reiziger. 2 Incasseerders, 3 Kantoorbedienden, 13 Timmerlieden, 1 Lijstenmaker, 4 Opperlieden, 1 Voeger. 6 Stuoadoore, 2 Steenhouwers. 1 Beton werker, 11 Schilders, 3 Stokers, 2 Bankwerkers, 1 Alach. Bankwerker. 1 Blikslager. 1 Babbelaars- koker. 1 Banketbakker. 1 Bakker. 1 Spekslager. 14 Grondwerkers. 1 Bloemist. 1 Warmoezier, 12 Loopknechten, 1 Schipper, 2 Winkelbedienden. 1 Por tier, 1 Glazenwassciier, 35 loseo Werklieden, 4 Werksters, 1 Breister, 4 Naaisters, 2 Aardanpel- echiletore, 1 Verpleegster. RECLAMES, 40 Cts. per regel. A LA CORSETIERE RAMOKDT. LEIDEN. Breestraat 34. Tel. Int. 1425. Wasschen, Repareeren en Vermaken van Corsets. 667J 1 4 Voor de bezoldiging van de'surnume rairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is een nieuwe regeling vastge steld, die met 1 Juni a.s. in werking treedfcA Voortaan zullen die surnumerairs ter stond na hun aanstelling een bczojüigihg van f 720 's jaars genieten, welk bedrag, nadat zij aan het vak examen- hebben voldaan, tot f 1200 wordt verhoogd. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor zes leden voor den kerkeraad bij d«s Port. Israël, Gemeente te Amsterdam wer den tot leden gekozen de keeren A. S. Oattela Zzn. met 56 stemmen, S. E, Colaco Osorio met 55 stemmen, J. D. Santilhano met 57 stemmen, J. A. Melhado (cand. Port. Israël. Gemeentebelang) met 49 stemman, J. Jobatto Rzn. (cand. Port. Israël. Gemeen tebelang) met 57 stemmen en A. Abendana N ami as met 54 stemmen. Het feest van het 100-jarig/ bestaan van de Studentensociëteit „Placet. Hic Requies- cere Musis'' to Utrecht werd, na de kroeg jool van Vrijdagavond, Zaterdagmiddag voortgezet met 'n receptie van de commissie van bestuur der sociëteit. In de versierde zalen van de soos, waar het bestuur reci pieerde, maakten velen van de gelegenheid gebruik hun opwachting te maken. Onder de aanwezigen werden o.a.' opgemerkt de commissaris der Koningin, graaf Van Lyn- den v%an Sandenburg, burgemeester Focke- ma Andreac, de wethouders, de senaat van het Utrechtsch Studentencorps, het bestuur van do Utrecht-sell e Vrouwelijke Studenten- vereeniging cn vele anderen. Door de honorair-leden werden aan het bestuur der sociëteit een tweetal lichtkro nen aangeboden; door den Senaat van het U. S. C. een zilveren presenteerblad en na mens de hoogleeraren een groote klok. Met enkele feestelijkheden werd daarna de dag besloten. Reuter seint uit Kaapstad: Graaf Van Limburg Stirum, de gouver neur-genera-al van Ned. Oost-Indië, is Bier aangekomen, en gebruikte het middagmaal bij Botha. Morgen zal hij de Hollandsche kolohie ontvangen en het middagmaal bij den administrateur gebruiken. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag 2 Maart a.s. niet plaats hebben; die van den Minister van Landbouw, Nijv. en Handel, Woensdag 1 Maart nfet. De Internationale School voor Wijsbe geerte zal haar werkzaamheden beginnen mei vacantiecursussen in do maanden Juli, Augustus en September a.s. in de omstreken van Amersfoort. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren Zondagochtend in de Kloosterkerk in Den Haag onder gehoor van ds. A. J. A. Vermeet.- Een vijftigtal belangstellenden in de opluchting Van een vo'lklgumversi'teit (uni versity extension) in Den Haag is Zater dagmiddag bijeengekomen. Dr. Van dér Meulen nam bereidwillig de leiding op zich. Nadat de heer Roest Örol- lius doel en inrichting van zoodanig in stituut had uiteengezet, volgden breedvoe rige besprekingen, met het resultaat, dat een commissie van voorbereiding werd ge kozen met het récht van assumptie met nog enkele leden'. Binnen enkole dagen zal de samenstel ling dezer commissie Worden bekend ge maakt. Te Maastricht ia Zaterdag in den ouderdom vain 75 jaren Overleden jbr. mr. A. E. Ruys de Bee re nbroucfc, oudwooTVit- ter van het Hof van Appèl te Luik. Nu ds. Pop, van Elden, het beroep naar Idö Ned.-Herv. Gem. 'te Middelf- ha.mis heeft aangenomen, heeft dte Ver- eeniging toü Evangelisatie te Middclharnis Sotomelsdijk besloten, baar kerkgebouw voortaan de3 Zondags te sluiten. ACADEMIENIEUWS. Y] 'j Amsterdam: Tot arts is bevorderd do heer P. B. Wann-ehblirg, gob. te Pre toria. Pas is de floorderstorir: bedaard o£ de koude oostenwind jaagt over de watervlakte en doet overal ijssehotsen ontstaan, die naar den Noorder IJ- en Zeedijk van vka'.erland gedreven worden. Van Schellingwoude aï tot liet Barnegat voorbij Oostzaan strekt zich thans één ijs- en sneeuwvlakte uit. Zoowel de Buikelotcrir.eer- als de Wilckcbreoknieer- polder zijn geheel met sneeuwijs bedekt, zoodat de scheepvaart gestremd is. Recht tegenover de plaats, waar de dijk dreigde te bezwijken, liggen in liet Oost- zhanderkanaal groote zandbakken, waaruit het zand wordt gelost en langs een geslagen loopplank wordt gekruid naar de kruin van" den ctjjk, alwapr het aan de binnenzijde wordt gestort achter de neergeslagen kist dammen. Van de negen woningen nabij den aanleg steiger der Nieuwedieper boot, voorbij de wnterkeering te Buiksloot, is er thans nog één blijven staan. Een der huizen is totaal van de fundamenten weggeslagen en ligt thans op den ondergeloopen straatweg van het Noord-Hollandsche kanaal. Ook de hui zen van de iWaal en Boon, nabij Nieuweüdanv. zijn verdwenen. Ran.sdorp is na den laat ste 11 storm1 geheel ontruimd geworden^ Zoo wel de' huizen als de omgewoelde bodem .vertoonen de sporen van den jongsten storm. Onder verschillende huizen is de grond weg gespoeld en zijn deze thans aan het verzak ken. Vpn uit Holysloot en Ransdorp komen langs den dijk van Durgerdam naar Nieu- wendiep Vele meubelen, als kasten, stoelen, banken, landbouwgereedschappen en hokken aandrijven. Te Durgerdam' is het kerkhof tot .een' ruïne gemaakt en wordt daar niet jneer Êcgraven. De dijk van hier naar Uitdanv ziet er allertreurigst uit en is op vele plaatsen zwak, zoodat bij hot passeeren van wagens of auto's de grond afschuift. Eigenaardig is het, dat de meeste thans hier voorkomende breuken aan den dijk langs de vroeger ge maakte geul voor den telefoonkabel voorko men, zoodat daardoor de hechtheid van den dijk verloren schijnt to zijn geraakt. Ten ge volge van den snerpenden en steeds sterker wordenden wind ondervindt het versterkings ou diclitingsvserk veel vertraging. Te Uitdamj is de groote boerderij van G. Smit. bezweken. Te .Watergang is de toestand meer dan treurig. De storm' heeft hier groote verwoes ting teweeggebracht en is het kerkhof der mate omwoeld, dat de lijkkisten tevoor- Schijn kwair.cn, zoodat men thans bezig was, rakken zand daarvoor aan ta voeren. .'De schade, te Schouw en te Broek aan gericht, is eveneens verschrikkelijk. De boer derijen van Jb. de Boer, S. Houtman, wed. P. Pronk en W. Worp zijn verloren gegaan. Daarbij wordt tevens nog groote schade aangericht door het harde varen en woeste- sleepen der sleepbooten met zandbakken en' dergelijken, zoodat verwacht jnag worden dat dit ral worden tegengegaan. Tegen \va- ter en storm staan wij menschen machte loos, doch tegen een wijze van varen, die gevaren oplevert voor de eigendommen der reeds zwaar beproefden kan, naar onze rn.ee- ning, wel gewaakt worden. Monnikendam1 is thans weer geheel inge polderd; 't gat dat verleden week in den Ua'nr geslagen is, is gedicht en vandaag begint men weder te malen, zoodat Monnikendam .waarschijnlijk weldra weer geheel droog zal zijn. Door het vliegende weer is or in den Anna Panlownapoldcr een ijslaag gevormd, die den spoordijk beschermd voor den Oosten wind, maar een bedreiging kan worden als de schotsen los komen. De dijk, die uit zand bestaat, is echter, geducht versterkt. De tweede brug over hot Hal- la 11 cis eli Diep. Omtrent het plan-De Mu- ralt wordt nader gemeld, dat de tweede spoorovergnng over de bestaande spoorbrug niet wordt verkregen door een tweede brug Over de bestaande brug, maar zoodanig, dat door versterking der bestaande boogbrug gen ook do overgang boven mogelijk zal zijn. Do bestaande spanningen zullen als boogbruggen werken voor het verkeer, bene- den en als balkbruggen voor het verl; boven. De aansluitende banen voor het k venverkeer zjjn eenvoudig ontworpen. Moet ten tegen den spoorovergang-van bovca alY veel technische bezwaren worden gemcal-j' tegen een overgang van boven voor ge, verkeer^ over bet Hollandseh Diep, kunt-, volgens den ontwerper .weinig ernstieo l,d zwaren bestaan. Ook heeft de ontwerper een regelipg vii het verkeer ontworpen met het oog or dn belasting van pijlers en bruggen. De werkplaatsen der N. e. 5. Naar het „U. D." verneemt, is dezer da^n door de directie van de Ned. Centr.-Spwr aangekocht het terrein, dat zij noodig heep voor den bouw van haar nieuwe werkplaat, sen. De N. C. S. heeft van twee eigenaren terrein aangekocht, bü elkander ruim 12 H.A. Dit terrein wordt begrensd door ds spoorbaan, die langs de Vechtbrug in du richting van De Bilt loopt, door de Vereen!- gingstraat. door. 3e Beenzwartfabriek en dsn Kwakkeldijk.' Do bakkersknecht 0. W. van M. te Hengelo (0.), die zich onlangs met pin. f 100 van zijn patroon uit de voeten maakt;! en sedert eenigen tijd spoorloos verdwenen was, werd te Rotterdam door de recherche aangehoudenen ter confrontatie naar' Hen gelo overgebracht. Hij werd daarna ter be schikking ran de justitie gesteld. 1 Te Ta a r 1 o (D r.) Is op ruin. 101-ja- rig^n leeftjjd overleden de heer Sjoerd du Boer. De overledene bezocht tot voor en kele weken geleden nog geregeld de (Week markt te Assen, Brutale zilverdiefstal. Aan de Keizersgracht 129—131 te Amsterdam, is gevestigd het verkooplokaal „Nieuw Hee' renlogement" van deD makelaar Lacobys Leefson Jzn. Zondag zou liet-kijkdag zjj'n, zoodat enkele knechts en vrouwen, tijdens het bezoek van het publiek rr.et de bewa king der verschillende voorwerpen op da zalen belast, oven over halfnegen ia hel ver kooplokaal verschenen. Do knechts zagen, dat in de achterzaal, gelijkvloers, het daglicht doordrong, wat hun verdacht voorkwam1, omdat de luiken 's avonds voor de ramen aan de, achterzijde ran het gebouw werden gehangen. Bij onder zoek bleek een der luiken van de ramen te zijn genomen; het stond tegen den buiten muur aan den achterkant ran het gebouw. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat op '3© achterzaal, twee hoog, waar ta fel- en étagère-zilver op een tafel is ten toongesteld, een belangrijke zilvorvoorrand was gestolen. De gouden voorwerpen en de juweelen werden 's nachts in de brandkast opgebor gen, maar het zilver blijft op de tafel van do zaal twee boog uitgesteld, .wat reeds jaren de gewoonte is, zonder.dat iets va» bete kenis werd gestolen. Thans hebben echter ongenoode gasten een f linken slag geslagen. Een belangrijk verzameling antiek porselein lieten zij on aangeroerd; ook de voorwerpen ran inlis- tiezilver bleven achter, doch van de ecl zilveren stukken werden de voornaaasie Pk' degenomen. De étui's bleven achter. De geheele lijst van nummers uit den catalogus, allo van ilc afdeeling tafel- en étagère-zilver, gezimen- lijk ongeveer zestig nummers, "-.,n verdwe nen. Daaronder een stel oud-zilveren kande labers van flOOO, '11 présenteertrommel met paarlranden, waarde eenige honderden gul dens, een dozijn gepolijst zilveren talellepels en -vorken. Onder het gestolen étagèreziivjr is o.a. een geslepen zilveren gebaksnand. De gezamenlijke waarde van het geste lene bedraagt -vele duizenden guldens; een voorloopigo schatting bracht het tot f3000, doch er is stellig meer. De heer Leefson is tegen inbraak verze kerd. Omstreeks te negen uren Zondagmorgen werd de politie gewaarschuwd. Onder lei ding van den inspecteur van het bureau Westerstraat, den heer A. Luteyn, is on middellijk met het onderzoek ter plaatse be gonnen. Daaruit bleek, dat de dieren zich in den nacht van Zaterdag op Zondag, toen zich niemand in het perceel bevond er woont n.l. niemand in aan de achterzijde gelijkvloers toegang hebben verschaft De perceelen grenzen aan do achterzijde aan de evenzjjde van de Heercngracht apn ïerd door een matroos van de „Zecland"- «Iaatschappij $>er fiets naar de huis;;enoo- ten der leden van de bemanning gebracht en dadelijk begeerde men natuurlijk weer bijzonderheden. Enkele zijn nog bekend ge worden, ofschoon men natuurlek het volledig verslag nog afwachten móet. De „Mecklenburg", een der nieuwe mail booten (de op een mijn gestooten „Prinses Juliana" en de alhier liggende „Ornnje- Nassau" zijn de beide andere.) wa-s Zaterdag morgen uitgevaren en werd hedenavond te rugverwacht. Om zeven uur had ze Tilbury Docks verlaten en stootte om halftwaalf op een £iijn, vermoedelijk bij het Galloper lichtschip. Ze had 22 passagiers aan boord. Hun nomen zijn hier niet bekend, men bezit te Vlissingen slechts de lijst van de vertrek kende reizigers.' De bemanning telt een vijf tig leden, onder commando van den ge zagvoerder Reedeker, den*eersten officier Kuyler en den tweeden officier Beneker. Eerste machinist is Yan der Pol. Zooals bekend is, zijn alle opvarenden gered en aan boord van drie schepen. Deze zouden zijn de „Westerdijk", de „San Marinda" en de „Koningin der Nederlanden". Ook de mail werd van boord gehaald. De „Mecklenlpirg'1 is dus eenigen tyd drijvende gebleven; een uur, beweert men, wat echter nog niet be vestigd is; meer is alhier niet bekend en dat men ongeduldig nadere bijzonderheden afwacht^ laat zich begrijpen. Aan de haven verzamelden zich veel be langstellenden, waaronder familieleden van' de opvarenden, maar rij moesten zich te vreden stellen met het kort, doch gerust stellend bericht aan het kantoor der maat schappij „Zeeland". Zouden ze waarlijk allen gered zijn? vroeg me een Belgisch heer, en met tranen jn de oogen vertelde hrj my, uit Den Haag gekomen te zijn, om zijn vrouw en drie kinderen af te halen, die van het uitbreken van den oorlog af in En geland vertoefd hadden. Ieder stelde hem gerust met de verzekering, dat men op de waarheid van kapitein Reedeker's bericht natuurlijk mocht vertrouwen, maar de angst bleef en die spanning heerscht ook bij de familieleden der bemanning. Mijn man, verhaalde mo een vrouw van een der opvarenden, verliet ons gisteroch tend kalm als altijd, maar, booals steeds, dacht ik aan de mijnen en kwa-m de vraag 'op: zal ik hem nog terugzien? En dat h$ hetzelfde dacht gevoelde jk, toen hij ons slapendo kintij6 zoo innig kuste. Maar we Verzwegen onze gedachten om elkaar niet te bezwaren. Na de „Prinses Juliana" was de vrees grooter geworden bij ons. Vroeger ging 't zoo goed op de lijn en wisten we nq maar vaar en wanneer de schepen, die ze opgepikt hebben, aankomen. Ze zija allen gered, ja, maar werd niemand gewond? En zoo vragen velen. My kwamen ze *t zeggen, zei een andere vrouw, de Mecklenburg" is op een mijin geloopen, maar allen zijn gered. Ik stond styf van schrik en hoorde met of men zei gered of verdronken; maar ja, gered. Vleet je 't vast? Is het vast? vroeg ik. Moeke, paatje is .toch niet verdronken? vroeg een aanvallig kind van drie jaar. Hij komt terug. Ja kind, en wat zal-iè vanmid dag veel aan je gedacht hebben. En- zoo is ëen spanning in meer dan vijftig gezinnen hier te Vlissingen en omgeving. .Wat een wederzien als allen terugkeeren. De dienst der „ZeeJand'-maatschappy blijft voorlcopig gestaakt, er rijn wel rader booten, maar deze liggen sedert het mijnen gevaar stil, daar ze door zuiging der raderen het gevaar voor die rampvolle ontmoetingen verlioogen, en zoo breekt een nacht van vachten aan. Men ziet uit naar bericht." Nader wordt gemeld, dat kapitein De Jong van het s.s. „Westerdijk", van de „Holl.-Amerika-Lyn" draadloos rapporteer de, dat het s.s. „Mecklenburg", van de Mij. -,;Zeeland", gistermorgen lialfelf by 't vuur schip Galloper op een mijn geloopen is en gezonken. Hij heeft 46 opvarenden aan boord genomen. Ook de „Samarinde" van den „Rotterd. Lloyd" was in de nabijheid en heeft schip breukelingen opgenomen. Eeide s.s. rijn, naar vermoed wordt, naar Duins doorge stoomd. Een ander bericht luidt: Alle passagiers en de geheele bemanning zijn geréd. 46 passagiers en 19 van de bemanning, waaronder de kapitein van de niets te doen, zoo opeens haar handen wist to gebruiken. Voor Theodora was haar oppassing een nieuw en heerlijk genot. Zij ondervond thans voor het eersrb de liefdte hareT moe der, en was tevreden, ja, zelfs gelukkig, zoo hulpbehoevend te zijn. En terwijl zij daar zonder zich te kunnen verroeren neer lag, slechts in zichzelve woorden van dank ehc-melende en het gewillig toelatende, dat men haar koesterde en oppaste, ademde haar gelaat niets dan 'kalmte en dankbaar heid en een kinderlijk vertrouwen op de tcederheid barer moeder, terwijl een glans van geluk het bestraalde, wanneer haar vader in hartelijke en diepgevoelde woor den baar zijn medelijden te kennen gaf. „Zóó zou men nog wel eens ziek willen zijn", sprak zij mest een gevoelvol lachje, toen haar ouders haar goeden nacht had den gewensoht en aan de zorg van Violet te hadden overgelaten, die op een matras voor haar bed op den grond zou slapen. HOOFDSTUK IV. Ën waar bleef Arthur al dien tijd? Hij bracht dien dag zeer tot zijn genoegen met zijn jachtvrienden door, tot hij tegen den avond gro'otendeéls tegen zijn zin moest gaan dineeren bij den ouden heer Randall van Gothland?, den eigenaar van honden, die zij op do jacht gebruikt haddon. De nichtjes van dien heer, de dames Marstone, bestuurden zijn huishouding. Het waren zeer elegante dames, wel een weinig passé es, doch dit hadden zi j naar alle waarschijnlijkheid zeiven nog niet eens ontdekt. Arthur zag al de binnentre dende gasten met oplettendheid aan, hopende, dat aan een voornamer persoon hem de eer mocht to beurt vallen, de a an het huis aan tafel te geleiden, en den vloed van woorden aan te hoor en waaraan hij reeds dubbel genoeg had, toen, tot zijn groote bevreemding, er nog twee dames, die daar blijkbaar thuis -waren, in de kamer traden. De eerste, mager en faankleurig, met een bril op, was, dit wist hij reeds, een huisgenootemaar de andere, een klein, tenger, verlegen persoontje, wie men het, ondanks haar slappe, gekreukelde netel de ekscho japon en haar vreesachtige hou ding, toch kon aanzien, dat zij tot den voornamen et-and behoorde, was al een zeer onverwachte verschijning voor hem. Enfin, dacht hij, dat is ten minste één dame; did mij het hoofd niet warm zal maken door te veel praten, en hij sprak haar aan etn vroeg ha-ar hoe Lady Eliza beth het maakte. Emma vroeg op haar beurt naar Viölette's gezoindlheidmaar het kluohtigste van de zaak was, dat zij beiden die eenvoudige vragefi met zekere benauwdheid deden, alsof zij ieder voor rich gevoelden, dat zij wel iets hadden van kinderen die uit school waren gebleven. Alweder een verrassing„Mr. Gardner." Ja, waarlijk, het was Mark in eigen per soon, die daar binnentrad, en die, nadat hij voor de oudste Miss Marstone rijn com pliment had gemaakt, naar Emma en haar vriendin toekwam en met hartelijke gemeenzaamheid ontvangen Werd, Hij be gaf zich dadelijk in' gesprek met Arthur, ging onder het praten gedurig een stapje verder van Miss Brandon af, tot hij Arthur vlak naast den ouden heer Randall gebracht had, die hem ^ogenblikkelijk in beslag nam, om hem zijn denkbeelden over de opvoeding der jachthonden roede te deel en. Toen Mark zijn vriend dat koopje bezorgd had, trok hij rich terug en was weldra weder in gesprek met- de beide vriendinnen, waarvan Emma met de grootsto ingenomenheid naar hem luis terde. Het gelukte kolonel Martindalo evenmin om van do e ereplaats aan' tafel als van de oudste Miss Marstone af te komenhij 6ohikte zich dus maar in rijn lot en praatte zeer druk met haar, en ofschoon hij een weinig breeder en ronder was geworden en rijn gelaatstrekken en kleur een' weinig grover waren dan eenige j'aren te voren, zag hij er toch zoo vröolijk e!n luchthartig uit, dat rijn buurmeisje ree-dls bij ridhzelve begon te overleggen, of hij al dan niet de oudste zoon. zoü rijn, en zioh stellig voor nam, om door middel van haar zuster Sara Theresa alles, wat hem aanging, te weten te komen. „Het ds zoo aangenaam, als goede vrien den elkander zoo onverwacht ontmoeten", merkte zij aan. „Ik wist niet, dat gij met twee onzer gasten zoo bekend waart." „Miss Brandon woont niet ver van het buiten van mijn vader af, en zij is 'n groote vriendin van mijn vrouw."- Dit gaf den doodsteek' aan de geheime plannen van Mass Marstone, maar rij liet er niets van blijken,- en glimlachte even vriendelijk, toen zij antwoordde: „Zij is een heel lief meisje, en welk een moede plaats is dat! Rickworth, beet het zoo niet?'-. „Ja, het is een mooie plaats, een fraaie bezitting", zeddo Arthur, als in een droom voortpratende, daar hij naar Mark luister de. „Mijn zuster logeert 'er zeer dikwijls", vervolgde de jonge dame. „Gij weet im mers', dat Mis9 Brandon heb voornemen heeft om de Abdij te laten opbouwen?" „Ik heb er wel van kooren spreken, maar 5k heb mij altijd verbeeld, dat het bij praatjes zou blijven." „Dat- meende ik vroeger ook", zedde Mios Marstone„maar zij en mijn zuster Sara meanen het nu ernstig, en Mr. Gard- nor is hun raadsman in die zaak." Arthur sprong op van verbazing, terwijl hij zich bijna niet van lachen kon onthou den. „Ha ja", vervolgde zij, „ik weet al wat gij ze-ggeri wilt ik heb ook wel eens ge boord, dat hij een wc-dnigje los is geweest, maav dat is nu geheel over. Hij heeft ridh, I om zoo te zeggen, geheel bekeerd en af stand gedaan van al die soort van dingen, enfin, hij wijdt rijn leven t-haDs ge heel aan de groots olie plannen dor beide vriendinnen." „Zoo, waarlijk," zeide Arthur, die tot zijn eigen schade kon weten, dat die bekeering, 2ioo zij al had plaats gegrepen, dah toch zeer onlangs moest geschied zijn. „Ja', ik kan u verzekeren, dat het zoo is. Hrj woont thans bij den predikant Mr. Sil- worth in huis." „Ha, zoo! Die naam 'staat mij nog voor van het dollége." „Juist, Mr. Gardner en hij waren ook schoolkameraden; Mr. Sihvorth .is een zeer godvreezend man; ik geloof, dat het voor- namelyk aan zftn vermaningen te danken ie. dat Mr. Gardner zoo ten goede is veranderd." 2$ Wees hem' waar de predikant zat; en Zoodra Arthur een blik op dien heer gesla gen had, was het geheele raadsel voor hem opgelost, Want hjj herkende hem als denzelf den Silworth,_die op de school door al de jongens werd beetgenomen, en wien hij alles wijs had kunnen maken wat lienv goeddacht. Thans begreep by den geheelen stand der Zaken. Mark, die geducht slim was, die een zeer fatsoenlijk voorkomen bezat en er bij zonder slag van had, om zich de taal en de manieren van degenen, met wie hij •mging, eigen te maken, was bezig een ergen gui tenstreek uit te voeren hij had aijn gocd- hartigen, onnoozelen vriend weten te over tuigen, dat hij een berouwhebbend zondaar was, die 'zich wilde bekeeren, hem weten over te halen om hem aan de dames van Goth- lands te presenteeren, en weldra begrepen. welken toon hij bij Emma en Theresa moest aanslaan. Voor het tegenwoordige waren het geestelijke beschouwingen en verzachtingen, die het .onderwerp van zijn gesprek uit maakten, terwijl hij zeer ontevreden scheen piet het heerseliende kerkgenootschap, ^:r namelijk in alles, wat boetedoening betrof: langzamerhand, w:anneer hij vasten voet zov hebben, zou hij de rijke erfdochter aan hei versland pogen te brengen, dat rij het eer ste werktuig tot zijn bekeering geweest was, en me4) zijn ziel te redden ook zijn hart ge wonnen had. JSenigo woorden van de wartaal, v.vik Miss Sara Theresa uitkraamde, en hot vaa geestdrift vonkelend oog en bezield geJaa* der arme Emma waren bewijs genoeg, d?l zij zachtjes in den haar gespannen strF zou vallen, en hij, die zoo gewoon was Mark in een geheel ander licht te zien, was ver wonderd over de bekwaamheid, waarmeik deze zijn nieuwe rol speelde: de ootmoed en bescheidenheid, die bij het gevoel r tekortkomingen pasten, bootste hij zóó nveef; lijk na, en hij was zóó geheel thuis iu ni haar eigenaardige spreekwijzen en koosde onderwerpen, dat Arthur vevphf". was zijn hand in den zak te steken, en boekje, waarin hun weddenschappen si 'J1 den aangeteekend, te betasten, om zien overtuigen, dat hij met dien vromen en 1 teressantén boeteling nog aanmerkt U schulden had te verrekenen. f (Wordt vervolg'!/-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6