üederlanii en rie Oorlog. Dinsdag 8 Februari. Tweede Blad. A°. 1916. Gemeentezaken. SPORT. UIT ONS LAN0. Binnenland. Vragen en Antwoorden. fj°. 17163 IDSCH Herstelling Ketel Stoomspuit. Naar do commandant van de Brandweer mededeelt, isTsij een onderzoek van den ke tel van stoomspuit No. 11 gebleken, dat de ichoorsteenloop zeer „puttig" en op twee plaatsen „door", is. Vernieuwing van den ketel zal 'n uitgave fan pl.m. 450 vorderen. li. en W. geven mitsdien in overweging een bedrag van 150 te hunner beschikking te jtellen voor -de herstelling van dien ketel. Op den post voor „Onvoorziene Uitgaven" is nog een-bedrag van 20.823 beschikbaar. Tentoonstelling en Congro. Gemeen te-Fin ancien Zooals uit een door B. en W. overge legde circulaire blijkt, is door de Vereeni- girig van Ambtenaren der Gemeentefinan- oiën een commissie gevormd tot het voor bereiden eener tentoonstelling en congres op liet gebied der Gemeentefinanciën. Het doel der tentoonstelling, welke de commissie in de maand September a.s. in net Stedelijk Museum te Am t.rdam wil hou den, is in de circulaireuitvoerig om schreven. In navolging van verschillende and ére ge meenten, komt het B. en W. voor. dat er ook voor de gemeente Leklen wel aanlei ding bestaat, om ter bereiking van het be oogde doel ©enigen steun te verieenen. Onder verwijzing naar den inhoud der circulaire geven zij den Raad derhalve in overweging als blijk 'van b^angs telling een bgdrage van f50 in de kosten van tentoon stelling en congres te verieenen. Geven van een Straatnaam. In do raadsvergadering van 26 Augustus 1915 werden aan de verschillende s'.raten, gelegen op het terrein achter den Heeren- singal, de namen gegeven van Waldeck- Pyrniontstraat, Julianastraat, Anna Pau- lownastraat en Alexander straat. Aan de straat, die het bovengenoemde stratemcomplex dÖórsnijat en toegang geeft tot den Maresingel, werd eohter geen naam gegeven, vermoedelijk om lat deze straat nog slechts voor een gedeelte was bebouwd, of omdat de officieus© naam „Sophiastraat" reeds burgerrecht-Rad verkregen. Hoe dit zft, nu de z.g. Sophiastraat on de verderop gelegen z.g. Verlengde So phiastraat aan beide zijden zijn volgebouwd on ook in-het middengedeelte aan beide zjjden huizen zijn verrezen, waardoor één doorloopeude straat is ontstaan, achten B. en W. het wenscbeljjk, dat ook aan deze straat door den Raad een naam wordt ge geven. En dan komt het hun m:-t den Gemeente archivaris voor, dat de naam „Sophiastraat" niet slecht gekozen is. Immers de aan de vier bovengenoemde straten toegekende namen, geven alle die ran leden van ons .Vorstenhuis weer. Het schijnt daarom gewenscht daarmede -voort te gaan en aan de hier bedoelde straat den naam te verbinden van de eerste gemalin van wijlen Koning "Willem III. B. en W. geven dan ook in overweging aan de straat, gelegen achter den Heeren- sïngel en toegang gevende tot den Mare- singd, den naam to geven -ran „Sophia straat." Verordening Commissie voor de B ezw a a rsek r i f ten Jn hun praeadvies van 18 November 1913 kwamen B. en W. tot de .conclusie, dab de commissie, belast met het onderzoek van do bezwaarschriften tegon aanslagen in do plaatselijke directe belasting, behoort tot de vaste commission van voorbereiding, be doeld bij art. 54, le lid der gemeentewet. Ofschoon de werkkring der commissie fei telijk reeds geregeld is in art. 15 der veror dening van 5 October 1911, regelende de heffing van oon plaatselijke rlircctó bekis ting to Leiden, komt het B. en W in over eenstemming met het bepaalde in art. 55 der gemeentewet gewenscht voor, dat haar werkkring alsnog wordt geregeld m een bij dat artikel bedoelde verordening. Do door B. en W. ontworpen concept-ver ordening is op denzelfden leest geschoeid als de verordeningen betreffende de overig© vaste commission. Aan de Commissie voor'de Huishoudelijke Verordeningen heeft de haar toegezonden concept-verordening aanleiding gegeven tot de opmerking,, dat hot gewenscht zou -ijn, indien do belastingschuldigen een op- rooping ontvingen, om hun bezwaren desge- wenscht voor de commissie too te lichten of te doen toelichten, zulks in verband met hot voorschrift van art. 4, 3e lid, waarbij be paald is, dat de commissie haar advies niet uitbrengt, dan na den belastingschuldige, dio daartoe zijn verlangen heeft to kennen gegeven, in de gelegenheid te hebben gesteld yip bezwaren mondeling toe te lichten of te doen toelichten. B.achten deze toevoeging niot noo- 1 Jg. omdat de reclamanten toch wol op an- cie wijze tob de wetenschap komen, dat zij Wiondeling hun wenschen en bezwaren te j oerde kunnen brengen. 2o Suppletoir Kohier PI. Dir. Belasting. ie? ^Y' bieden den Raad aan het 2e PP kohier der plaatselijke cVireqte belas ting dienst 1915 met 271 aanslagen (waaron der 8 als forens) met een belastbaar in komen van 232.220 en een opbrengst van f 4296.87. Wedstrijd-"V erslagcn. Voetbal. „De Sportman"„L. V. V." 12. De gastheeren, die met drie invallers uitkomen togen het volledige „L. V. V.", hebben eerst het voordeel van dei^sterken wind, die bijna van doel tot doel staat. Het spel gaat b^na gelijk op, maar staat op geen hoog gehalte. De leiding is eerst bij „De Sportman"; „L. V. V." maakt gelijk en kort voor het einde komt voor de tweede maal de bal in het „Sportman"-doel. Na de rust speelt het „Sportman'-elffcal veel fanatieker. Iu het begin ontstaat her haaldelijk een kluwei van spelers, voor het ,;Sportman"-doel, maar alles gaat er naast, er over of tegen een ander ^an, terwijl wat de invaller-doelverdediger te doen kreeg, gemakkelijk werk was. Als die eerste pressie afneemt beginnen de groen-witten ook weer aanvallend op te treden. De hoop is daarbij gevestigd op een doorbraak ran Harst, wien het dan ook eeni- ge malen gelukte de „L. Y. V."-veste te be stormen en duchtig in 't nauw te brengen. Aan den anderen kant lukt het evenmin, niet tegenstaande vele aanvallen en hoekschop pen. Nog een eigenaardig geval deed zich voor. Bijna aan de achterlijn krijgt „L. V. V."' een vrijen schop wegens het spelen van den bal met de hand. Kimmenade zet den bal met een mooi scherp schot in eens in. De scheidsrechter erkent het doelpunt niet en laat uittrappen. „L. V. V." heeft gewonnen, maar had met 'n beetje bof voor „De Sportman", ook wel kunnen vörliezen. De rood-zwarten faalden eenige noodig© doelpunten te maken. Korfbal. „Fluks II"—„Vitesse (L.) II" 2—1. „Fluks" verkiest voor rust tegen den zeer sterken wind in te spelen, aldus de gas ten een'groot© kans gevende om een~voor sprong te behalen. Maar Fortiina schijnt dezen keer do blauw-gelon gunstig te zijn, want het gelukt aan de' „Vitesse'-reserves slechts 10 te maken, waarmee rust ingaat. Dè gastheer en kregen slechts enkele koe ren den bal in den aanval en 't is dan ook alleen-aan den wond en doelpech te wijten, dat de blau'w-witten niet verder, voorkomen. Dadelijk na de thee nnaakt „Fluks" gelijk en nu gaat het vrijwel tegen elkaar op. Een „Fluks"-dame maakt nummer twee, en alleen aan do verdediging is het te danken, dat de „Vitesse'-aanval niet gelijk maakte, daar het laatste kwartier de gasten de meer dere waren en elk oogenblik de gelijkmaker verwacht werd. De „Fluks'-reserve zal nu tegen een Rote terdamsch 12-tal moeten kampen om 'fc kam pioenschap van de derde klasse Zuid. Watersport. Opleiding voor Leden van „De Kaag" voor behandeling van Jachten. Op het Oongres voor Watersport, In De cember 1915 te Amsterdam gehouden, werd do wensoholi jkheid betoogd, dat door do Nederl. Watersportver eenigingen worden opgericht opleidingen voor jachtvaarders en de instelling hier te lande van een di ploma als geoefend jacshtvaarder. Hét bestuur van „De Kaag" heeft steeds het nut hiervan ingezien en vanaf do oprichting der verèenigttng steeds ge poogd nuttige kennis omtrent het varen met zeil- zoowel als motorjachten aan do leden te •verschaffen door het organiseeron van populaire lezingen. De cursus, welke nu voor do loden wordt ingesteld, zal volgens een vastgesteld plan gehouden wordjeai en wel hetzelfde pro gramma-, dat door het Congres voor Wa tersport werd goedgekeurd. Hierdoor, doch ook voornamlijk door de zeer gewaardeerde medewerking van do hoeren P. Tjebbes en E. Crone, leiders van den cursus to Amsterdam in Januari aan gevangen, wordt verkregen, dat de noodi- go gelijkvormigheid met dezen cursus ont staat, waardoor het voor de deelnemers mogelijk zal zijn, zich na afloop to onder werpen aan het examen ter verkrijging van een diploma-, waarvan de instelling wordt voorbereid. Het voornemen bestaat, do lessen te doen geven fn Leiden en (of) in Den Haag, het geen zal afhangen van do woonplaatsen dorgenen, dio zidh voor deelname aanmel den. Het bestuur was zoo gelukkig de navol gende heeren zeer welwillend bereid te vinden tot medewerking: P. Tjebbes, Ernst Crone, dr. G. H. van Dissel, P. C. Oallen- fells, H W. do Voogt, J. C. v. Hoolwerff, H. .T. do C-root en anderen. Deze mede werking wordt door het bestuur op hoo- gen prijs gesteld, want de algemeen be leende deskundigheid van de-zo docenten waarborgt het succes van dezen cursus. Deze eerste cursus vangt aan op 14 Febr. Ï916 en zal omvatten ongeveer 16 lesavon- cïen, welke eens per week zullen gehouden worden n.l. op Maandagavond van 8 tot 10 uur. Roeien. De Varsity. Op de vergadering van den Ned. Stu- den ten-Roei bond, Vrijdag 28 Januari 1.1. ge houden, is, naar de „Ned. Sport" meldt, besloten, dat de Universiteitswedstrjjden plaats zullen hebben op 1 Juni a.s. (Hemel vaartsdag) op het Noordzee-Kanaal. De baan zal iets voor de Hemburg verlegd worden, met het oog op de zeeschepen voor de brug. Het hoofdnummer (Varsity) zal gehouden worden op een baan ter lengte van 3009 M., de bjjnummers op een baan van 2000 M. Wegens de tegenwoordige duurte van materiaal zal voorloopig nog niet worden overgegaan tot het bouwen van een tribune. Zooals bekend is, bestaat het hoofdnum mer (de Varsity) uit oude vier. Als bjjnum- mers komen jonge twee, jonge vier, jonge .acht en overnaadsche vier. ÖIT ONZE STA0. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1911. In de afgeloopen week meld den zich om steun aan. 5 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad. 2S00 2805 pers. Hiervan werden direct afge wezen 278 Tot- 29 Jan. waren behandeld 2520 In de afgeloopen week kwa men in behandeling 2 2522 pers. Thans worden ondersteund 212 personen. De gezonken Engelseho Duikboot. Te Oostmahorn aan de Lauwerzee en Frie- sche Wadden is een detachement kustwacht aangekomen, om de gezonken ELgelsche duikboot in het Friesche Gat uit te graven. Het werk vordert niet snel, de zee spoelt de geulen weer dicht. Met het Rjjks recher chevaartuig worden de mannen dagelijks naar en van de duikboob gebracht. Duurtetoeslagon. De heer Van Vliet heeft de volgende vragen gericht tot den Minister ran Bin- nenlandscho Zaken „Kan de Minister van Binnentandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den minister raad, meüedeelen tegen wanneer het toege zegde voorstel tot het verieenen van duurte- toeslag zal warden ingediend en „kan, om een einde te maken aan de daarover gepubliceerde, maar niet altijd overeenstemmende mededeelingen in de-pers, reeds worden aangegeven in welken geest de regeering aan haar voornemen in dezen denkt uitvoering te geven?" De Minister van Binnenlandse he Zaken heeft daarop het volgende geantwoord „In antwoord op de door den heer Van Vliet gestelde vragen, zij meegedeeld, dat de voorstellen in zake de duurte toeslagen tij droo vonden voorbereidenden arbeid vorde ren, welko thans echter nagenoeg is afge loopen. De noodige wetsontwerpen zullen dan ook naar verwacht mag worden, spoedig den Raad van State kunnen bereiken. In dit stadium kan nopens de strekking der in to dienen voorstellen geen'mededee- iing worden gedaan?' Een Voordcel van een Tor Gouds. Naar bekend is zal eerstdaags een aan vang worden gemaakt met de» verbouwing van de WestergajafabriekHef contract met de Duitsche firma is (ten 1sten Februari gofceekend en onmiddellijk daarna is het geld gesborb bij do Amsterdamsohe Bank. Bij den tegenwoordigen koers van de Mar ken levert dat voor de Gemeente een aan zienlijk voordeed" op. Een gedeelte van de aannemingssom, n.l. het bedrag dat in Ne derland verwerkt en betaald zou moeten worden, is omgerekend tegon een koera van ƒ0.51, waarop bij het maken der plan nen was gerekend. De rest van het bedrag" is eöhter aangekocht voo-r 0.42, waardoor dè Gemeente Amsterdam een onverwacht voordeel van ruim een ton gouds heeft. Van het gedeponeerde geld wordt, tot het verstrijken der respectieve betalings termijnen, aan d'e^ Gemeente 5^ pCt. rente vergoed. („Hbld."). „De Toekomst". Naar aanleiding van prof. J. A. van Ho rn el's mededeeling in „De Amsterdammer" dat zekere uit het bureau van „De Toe komst" afkomstige stukken zich in zijn handen bevinden, schrijft de Raad van Be stuur der Nieuwe Uitgeversmaatschappij (uitgeefster van „De Toekomst"), met on- derteekening van de heeren Van Vree- denburoh, Sleeswijk en (Van) Heeckoren van Wassenaar, in dat Weekblad;: „Wij hebben thans de overtuiging, dat het hier gaaf om aan zaten, uit hun ver band gerukt, een valschen schijn te ge ven. Men bedenke daarbij, dat de stuk ken pas in handen van prof. Van Hamel zijn gekomen, nadat een poging om door chantage een openbaarmaking in den „Am sterdammer" te voorkomen schipbreuk had geleden. Een openbare gedaohtenwdsseling om trent deze stukken kan niet van ons ver wacht worden, omdat wij dan eveneens ver trouwelijke geschriften zouden moeten open baar maken, waartoe wij niet gerechtigd zijn. Meent intusschen - prof. Van Hamel, dat wij iets hebben verricht, dat, buiten elk po litiek meeningsverschi 1aan een Nederlan der niet betaamt, hij berwandele dan den eenigen voor hem betamelijken weg en, instede onbetrouwbare „onthullingen" te doen logge hij zijn reproductie-materiaal in handen van onze regeering. Tegenover haar zal het ons welkom zijn en Diet moeilijk vallen ons te rechtvaardigen. Inmiddels zullen wij de justitie op de hoogte steil *.n van de in deze aangelegen heid ten onzen nadeel e gepleegde hande lingen." De Incasso-Bank te Amsterdam heeft aldaar in haar gebouw aan de Heeren gracht het 25-jarige bestaan der instelling gevierd. In de feestelijk gesierde hal, waar heel het personeel van het hoofdkantoor en der bijkantoren bijeen was, kwamen te gen elf uren de commissarissen en directeu ren samen. Uit alle oorden des lands had men de fraaiste bloemenmanden en telegra fische gelukwenschen gezonden. Nadat de directeuren met hun dames wa ren binnengeleid nam de plechtigheid een aanvang. De presidentecommissaris, mr. D. J. van Stockum, trad uit den wijden kring naar vo ren, om de feestrede te houden. De heer W. J. H. Stark, directeur van de Incasso-Bank der Beura voor den Diamant handel, sprak namens het personeel van Am sterdam, Rotterdam' en Almelo. Als huldeblijk werd een door den archi tect Baanders ontworpen gedenksteen aange boden, waarin de namen der directeuren vereeuwigd zijn. En spreker eindigde zijn rede met een „Lang leve de Incasso-Bank!" Op dat oogenblik werd een gordijn wegge trokken en zag men den gedenksteen en de drie oorkonden, die het geschenk verge zelden. Daarna bood spreker namen3 com missarissen en oommissiën van toezicht uit Rotterdam-en Almelo zilveren herinnerings geschenken aan de directeuren, de heeren Karei en Tobi Goedewaa-gen en den heer Foekens. Met een sierlijke toespraak bood de heer Stark de oorkonden aan, terwijl hij- ieder der drie directeuren en hun echtgenooten afzon derlijk complimenteerde. De heer Karei Goedewaagen dankte, ook namens zijn mede-directeuren, voor de hulde, hun gebracht Doch hij meent, deze niet geheel verdiend te hebben, omdat men het meeste to danken heeft aan de commissaris sen en het personeel. Ten bewijze van den dankbaarheid der directie voor het perso neel heeft men besloten, een ieder een maand extra-salaris uit te betalen, terwijl de ver gadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld f50.000 in het pensioenfonds te sterten. De heer Matthijsen, voorzitter van het pensioenfonds, daDkte voor de gift, die het fonds ten deel is gevallen. En daarna werd de eerewijn aangeboden. In den Huize Zomerdijk Bussink was door commissarissen een diner aangeboden aan de directeuren, de procuratiehouders, de chefs der afdeelingen en de chefs der bijkantoren. De heer Karei Goedew^gen sprak bti deze gelegenheid een rede uit1, waarna de heer A. M. de 'Reus, procuratiehouder, het woord voerde. Een reeks van sprekers heeft vervol gens nog de beteekenis van dezen feestdag voor de Incasso-Bank uiteengezet. Het adres-Van A-atet o.s. inzake hot af treden van munster Treub, wordt ook in Den Haag druk geteekend. Het hoofdbestuur ran den Alg. Ned. Ambtenaarshond, heeft naar aanleiding van het ontslag, verleend aan de gemeente-amb tenaren J. M. K. Pennink en P.A M. Hackstroh een motie aangenomen, waarin bij den Ante sterdamschen Raad .wordt aangedrongen op het nemen van zoodanige maatregelen, dat, in afwachting van de vaststelling der vol ledige rechtspositie, - geen ambtenaar in dienst der gemeente Amsterdam meer wordt ontslagen, zonder desgewenscht door een onpartijdig scheidsgerécht gehoord te Zijn. - Ds. C. J. Warners, tot dusver vloote predikant te Den Helder, vanwege de Nat.- Christen-Officierenvereeniging, en, j^oo men weet, than3 door aanneming van een beroep als zoodanig tevens verbonden aan de Ned.- Herv. Gem. te Den Helder, hoopt er Zondag 20 Februari a.s. zijn intrede to doen. Als bevestiger treedt op dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer en veldprediker in alge- meenen dienst. („Rott") De buitengewone Kabinetsraad, welke 'gistermiddag te vier uren in Den Haag zou worden gehouden, heeft ten gevolge van ver hindering van enkele ministers op dat uur, gisteravond te 9 uren plaats gehad. De heer- Treub heeft dezen Ministerraad niet bijgewoond. Vraag: Ik heb een plant, genaamd Ascaria; de plant ia van flinke lengte on begint geheel en al slap te worden de takken laten zich hangen en of ik ze nu al water geef of in een poosje weer niet, het helpt totaal niets. Ik heb ér een takje bij ingesloten, misschien, dat u er iets aan be speurt. De plant staat in een kamer, waar heel den dag gestookt wordt en waar wei nig zon is. De tuinman, die er bij geweest ia weet ook niest wait het is. Hij gaf me den raad, veel water te geven maar toen dat niets hielp, zei hij, dat de plant geen water moest hebben. Ook heb ik gehoord dat de plant misschien te oud is. Antwoord: De ingezonden takjes zijn van een dennetje, genaamd Araucaria ex- celsa. De reden van het slap neerhangen der takken is eenvoudig omdat zij niet op tijd nieuwen grond gehad heeft. Als men een Araucaria niet op tijd verplant vertoont zij steeds dit verschijnsel. Het komt dan ook veelvuldig voor. Als grondmengsel geeft gij bladaarde met wat zand vermengd, een weinig oude koemest er door heen kan voorts geen kwaad. Verder behandelt gij haar goed, alleen is haar plaats in het ver trek waar den geheelen dag gestookt wordt niet de beste. Beter staat zij wat koeler, doch zij moet steeds vorstvrij staan. Vraag: De aarde van mijn kamer planten zit vol witte beestjes; ik heb ze al meermalen een halven dag in het zeep water gezet, denkende, dat dit ze zou doo- den. doch zoo.dra ik ze uit het water haal, komen ze weer te voorschijn. Eén plant heb ik versche aarde gegeven, doch na een paar weken, zit ze ook al weer vol. Weet u een middel om dit te bestrijden? Of is het niet nadeelig voor de planten? Antwoord: De witte beestjes op de _aarde uwer planten zijn maden en moeten in elk geval bestreden worden. De meest af doende methode daarvoor is do planten verschö aarde geven. Do oude aarde moet dan worden verbrand en zooveel jaiogelijk tusschen de wortels uitgeschud worden. Als gij den ouden pot weaerom wilt gebruiken, moet deze met flink kokend water ontsmet worden. Beter is 't echter een nieuwen to nemen. In zeepwater doop en is in elk geval niet goed, de planten nemen dit met haar wor tels op en worden er niet beter van. De aarde die gij gebruikt vermengt gij dan met wat gebluschte kalk. V raag: Zou U mij ook kunnen zeg gen het adres van don Inspecteur, ene te Leiden onderzoekt of de Militaire verloven Qoodig zijn? Antwoord: Misschien weet men dit op het Raadhuis wel. Opgemerkt wordt, ^at de militaire verloven om verschillend!© redenen noodig zijn en dus door verschil lende deskundigen worden beoordeeld. Vraag: Ik ben als landstormplichtige ongeveer 5 maanden in werkelijken dienst. Aangezien mijn vroegere betrekking niomen- teel door een ander wordt bekleed en hot niet aan zou gaan dezen, bij demobilisatie, te ontslaan, zou u willen vragen: wie verzekert mij dat ik na de mobilisatie we derom een goede betrekking krijg? Kan ik, in opleiding voor landstorm- sergeant, alsnog overteekenen bij het reser ve-kader? Zoo ja, binnen welken tijd is het' dan mogelijk den rang van luitenant te ver krijgen? Antwoord: Niemand is verplicht U bij demobilisatie een goede betrekking te verzekeren. Ge kunt evenwel aankloppen bij de Nationale Yereeniging tot steun van dienstplichtigen (te Leiaen voorzitter gep. luitenantekolonel H. G. van Mours, Maria- Gondastraat). Deze vereenigiDg kan U ver moedelijk dan wel wat helpen. Als landlstorm-se^gea-nt kunt gij niet over gaan naar het reserve-kader, wel bestaat er gelegenlhed-d om tot landlstorpi-iofficier te worden opgeleid. Vraag dit Uw militairen Chef maar eens. Vraag: Is het waar, -dat de mil. se>ng„ na een paar maanden een cursus te heb been gevolgd, aangesteld worden tot offi cier, en ook buiten' diensttijd een jaarlijk- soke bezoldiging krijgen. Mij werd verteld van ongeveer 250 k 300 guldenIs door den minister reeds antwoord gegeven op de vraag van prof Eerdmans betreffende het gelijk naar huis gaan van menschenL die door een of andere reden later gediend hebben, met hun oorspronkelijke lichting Antwoord: Neen, dezo genieten buiten den dienst geen toelagen of "andere vergoe dingen. Voor zoo ver ons bekend is door den Minister nog geen antvtoord gegeven. Vraag: 1. Ik ben mil. serg. bij de inf., (Lichting 1909), gaarne zou ik vrijwillig dienst willen nemen bij do marechaussee," zou u mij den bepaalden weg daarvoor kunnen wijzen? 2. Welk salaris is daaraan verbonden? 3. Hoe lang kan dat circa aanloopen voordat LP het ben, als ik er-dadelijk werk van maak? Antwoord: 1. Een verzoek aan den commandant van het onderdeel waartoe gij behoort om u vrijwillig bij het wapen dèr Kon. Marechaussee, te mogen verbin den. Deze is verplicht u verder tor zake voort te helpen. 9. Ge kunt u niet anders verbinden dan tot marechaussee- 2de klassejaarwedde 490, aanvang. 3. Dat is niet met juistheid te zeggen; doch langen tijd is daartoe niet noocüg.

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5