Donderdag 3 Februari. Tweede Blad. A°. 1916. Binnenland. Uit de Omstreken. FEUILLETON. Violette of de Schoonzuster. K«. 17159 irsc Minister Treub en de-„Nieuwe Rottcrdamsclio Courant". Uit wat we gisteren meedeelden, weet men, dat de „N. R. Ct" naar aanleiding van de door minister Treub in de „N. Ct." op haar gerichte aanvallen, dezen eenige vragen stelde. .Do redactie heeft van mr. Treub het vol gende antwoord .ontvangen „Hooggeachte Redactie, U hebt geschreven, dat ik (ministeriee- len) zelfmoord had gepleegd. Voila tout. Hoogachtend, Uw dw., TREUB." „Wij lezen het, maar begrepen het niet," zegt de „N. R. Ct.". En dan vervolgt het blad „Inderdaad is het woord „zelfmoord" in het opschrift boven ons Kameroverzicht ge bruikt. Wat daarmede bedoeld werd, kwam duidelijk uit in den aanvang van dat over zicht-, dien wü hier nogmaals afdrukken, met spatieering van eenige woorden „De minister van financiën gaat heen het is niet twijfelachtig na de aanneming van de motie-Schaper c.s., welke door hem zelf als een motie van afkeuring is 'gekwali ficeerd. Voor velen zal dit een treurmare zijn; menigeen toch zag in Treub den man, die geroepen scheen om onze ontwrichte -fi nanciën weder, op orde te brengen, om ons belastingstelsel geheel te herzien. Hij was dan otfk een financier van groote bekwaam heid, een doortastend man en een werker zooals men er wellicht geen tien in ons nijvere Nederland vindt. Maar één ding miste hij: tact, aanpassingsvermogen; één eigen schap overheerschte zijn andere groote kwa liteiten al te zeer: de onbuigzaamheid van den forschen individualist. Imponeerend eer dan innemend, overbluffend eer dan over redend, heeft hy ten slotte zjjn hoofd te pletter geloopen tegen den onafhankelijkheidszin vaö een Kamermeerderheid, onwillig om zich, naar het woord van dr. Bos, te laten behandelen als een afdeeling van een depar tement. Gisteren, toen de Kamer door de aanvaarding van het besluit van de centrale afdeeling den minister haar gesden wil toonde om met de behandeling van de be- lastingontwerpan spoed te maken, ware een schikking mogelijk geweest; heden, na een nacht peinzens over 's ministers jongs ten eisch betreffende samenkoppeling van Ouder domswet en Pensioenbelasting, bleek het psy chologische moment ongebruikt te zgn voor bijgegaan: het conflict was niet meer te vermgden!" Uit welke zinsnede, uit welk woord zelfs valt nu een voorstelling onzerzijds af te leiden, dat mr. Treub om welke reden dan ook een conflict met de Kamer zou hebben gezocht? Wij hebben nu nogmaals ons kamerover zicht van Vrijdag, ons artikel „Treub's val" en ons artikel „Het hooi aan den disselboom" nagelezen, maar kunnen waarlijk niet begrij pen, hoe mr. Jreub ons, nog wel in zulk 'een scherpen vorm, het verwijt kan maken, dat wij boven hebben afgedrukt. Wij weten wel, dat het vervolg van mr. Treub's brief in „De N. Ct", waaraan wjj het vermelde gedeelte ontleenden, de strekking had vm een verzet tegen een streven, dat mr. Treub had ontwaard, om hem uitsluitend de ver antwoordelijkheid van het gebeurde in de schoenen te schuiven, doch zelfs dat streven heeft onzerzijds niet bestaan. Ook in dit opzicht zijn wij, dunkt ons, volkomen billijk geweest. Immers schreven wij in ons artikel „Treub's val" met zoovele woorden „De heer Treub heeft een groote verant woordelijkheid op zich geladen. De Kamer evenzeer." Hiermee hebben wij den last eerlijk ver deeld, gelijk onze Kam er overzichtschrijver deed, toen hij mr. Treub's „onbuigzaamheid" stelde naast deu „onafhankelijkheidszin van de Kamermeerderheid." Wij zijn uitvoeriger moeten worden, dan mr. Treub, doch het verwijt, dat hft ons deed, is te'grievend, om het met het korte briefje van mr. Treub als afgedaan te kun nen beschouwen. Het Vertrek van den Gouverneur-Generaal. Onder groot en hartelijk belangstellinga. betoon hebben gisternamiddag te 4 u. 5 minuten de nieuwoptredende gouverneur- generaal van Ned.-Indië, mr. J. P. graaf van Limburg Slirunv, en zijn echlgenoote, gravin Van Limburg Stirum-Van Sminia, per Hol- landsche Spoor de Residentie verlaten, zich begevende naar Rotterdam, van waar de „In- sulinde" van den Rotterdamschen Lloyd hen, via de Kaap, naar Indië zal* brengen. In de gereserveerde wachtkamer eerste klasse van het Hollandsche Spoorstation ver drongen zich tal van dames en heeren om afscheid van de vertrekkenden te nemen. De talrjjke schare> van welke de dames bloemen tuiltjes aan mevr. Van Stirum aanbo den, vergezelde vervolgens de vertrekken den tot aan den voor kon gereserveerden eerste-klasse-coupé, waarna de trein onder hartelijke hoera's en tot wederziens-geroep vertrok. De gouverneur-generaal en mevrouw wer den te Rotterdam afgehaald van het station per auto door den directeur van den Lloyd, den heer B. E. Ruys. Het hooge echtpaar is reeds gistermiddag oircöi 5 uren aan boord van bet nieuwste passagiersschip van den Lloyd aangekomen, aan den valreep ontvan gen vanwege de Maatschappij door de hee ren H. L. Becker, directeur, en D. T. Ruys, terwijl verder ter begroeting van Z^jne Ex cellentie en ztjn gade aanwezig waren de gezagvoerder van het schip, kapitein T. Bakker, met het étafc-major, de eerste officier Ter Marsc-h, de eerste machinist Stridi- rion, de administrateur Kreyscke en de doc tor Seynave. De begroeting had overigens zonder eenige bijzondere plechtigheid in al len eenvoud plaats. Na de begroeting begaven de gouverneur- generaal en mevrouw Van Stirum zich on middellijk naar de vertrekken, die door de goede zorgen van de directie der Maat schappij voor hen op een gereserveerd ge deelte van het promenadedek zijn ingericht Door het doorslaan en samenvoegen van dekhutten heeft men een serie, door Mut ters gemeubileerde, vertrekken gekregen, die nauwelijks zouden doen vermoeden, dat men iop een schip is. Onder de kundige hand van den decorateur, heeft men aldus ver kregen een stemmige werkkamer voor den Gouverneur-Generaal en een slaapvertrek. Aan de overzijde treft men de bad- en toi letkamer aan, benevens een kleedkamer. Aan weerszijden zijn nieuwe, eveneens keurig" gemeubileerde loggia's uitgebouwd, die een des to vriendelijker indruk maakten, nu ver schillenden van hun belangstelling in dit vertrek hadden doen blijken door het zen den van de fraaiste en de kostbaarste bloem stukken. Nevens andere, door vriendenhand geschonken, trof men er .een van den bur gemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmer man, en van mevrouw Idenburg. Wethouder Havelaar kwam ter vervanging van burgemeester Zimmerman, die uitstedig is, het echtpaar goede reis wensohen. Even eens deed de- voorzitter der Kamer van Koophandel, de heer E. P. de Monchy Rzn. De Gouverneur-Generaal vond te zijner be groeting aanwezig zijn adjudant, de kapi tein d'Engelbronner en zijn particulieren secretaris mr. W. O. Beuker Andrea. De directeur van den Lloyd, de heer R. E. Ruys, en zijn echtgenoote, mevrouw Ruys van Hoboken, boden den heer en me vrouw Van Limburg 'Stirum' een diner aan, aan boord van- het schip, aan welken intie- rnen maaltijd overigens alleen familieleden der vertrekkenden aanzaten. Onmiddellijk na aankomst van den nieu wen Gouverneur-Generaal zal de heer Iden burg de thuisreis aanvaarden per „Goen- toer" ran den Rotterdamschen Lloyd, welk schip te dien einde een dag later dan vast gesteld was, zal vertrekken uit Batavia. ,,Dc Telegraaf". Naar aanleiding van de berichten over de huiszoekingen met betrekking tot het anfci- smokkolbureau schrijft de „Tel.": „Het schijnt den ,,HandeIsblad"-heeren nog niet genoeg to zijn, dat de justitie ten kantore van het z.g. Anti-smokkeibureau huiszoeking gedaan heeft. Zij fant&seeren er nu reedh op los dat de Engelschman Lang, in wiens voormalige woning de jus titie mede. een onderzo©- instem©, een* der leiders van het bureau zou zijn ge weest. „Dit is een grove onwaarhe^.. Do heer Lang storud in geen enkele be trokking tot het Anti-smokke-oure.au, doch kon vrijelijk beschikken over de gegevens, die dit bureau ten dienste stonden, geheel in den geest als vele anderen dit deden, van wie wij slechts noemen den opperbevel hebber van ons leger en den minister van Landbouw. Ook deze rectificatie zullen de rechterlijke heeren wel weer niet overne men.' Wij nemen nota van do correctie, repli ceert het „Hbld."- De justitie heeft blijkbaawel verband gezien tusschen den heer Lang en het anti- (smokkelbureau. De heer Lang, die „vrije lijk kon beschikken over de gegevens van het bureau", is reeds daags na de verschij ning van het communiqué der Amsterdam- soho Pers uit Amsterdam vertrokken, voegt het blad hieraan toe. BOSKOOP. De „Sts.Crt." bevat de statuten van de Ver. „Ons Lokaal'1, alhier. BODEGRAVEN. De „St9.-Crt." bevat de statuten van de Ver. tot bestrijding der tuberculose in de gemeenten Bodegraven en Zwammer- dam, gevestigd alhier. HAZERSWOUDE. In het af geloop en jaar werd door de pleegzuster 3079 keer hulp verleend aan zieken van de verschillende gezindten dat is gemiddeld 9 koer per dag. Op het Dorp bedroeg hefc aantal malen 2517, aan den Rijndijk 562. De ontvangsten aan contributiongiften on collecten bedroegen f 1042.30^, de uitga ven f 1001.42, zoodlat er een batig saldo is van ƒ40.880. De Ned.-Herv. Gean. mag zich gelukkig prijzen in de vervulling van deze eohoone taak en aan allen, van welke gods dienstige richting zij ook zijn moge, die door hun bijdragen daaraan medewerkten, wordt voorzeker door vele lijdenden oen hartgrondige dank toegebracht. Een woord van lof voor zuster Zambeek en baar plaatsvervangsters mag hier niet ontbre ken. wegens do groote en onvermoeide toe wijding, waarmede zij hun zworen arbeid hebben verricht. LISSE. Begunstigd door goed weer had giste ren te Lisserbroek in het oafé „Het Wa pen van Lisse" vogelschieten plaats. Er was veel belangstelling want er waren 3-4 schutters. Er werd geschoten in twee groepen. De uitslag was als volgtGroep I, 1ste vogel Romp, W. van den Berg, te Baa-rn sbaart, J. de Bruin te Lisserbroekkop W. van der Berg, te Baam1ste vleugel, Th. van den Burg te Noordwijberhout2de vleu gel, W. van der Berg, te. Baam vlag, A. van der Goest te Warmond. 2de volgel Romp, J. de Bruin, te Lisserbroekkop, Jac. van Noort, te Noordwijkerbout staart, Th van den Burg, te Noordwijikor- hout Ito vleugel, J. de Bruin, te Lisser broek, 2de vleugel, W. van den Berg, te Baamvlag, J. de Bruin, te Lisserbroek 3de vogel, romp. verlootkop, C. Bis schop, te Hillcgom; staart, P. van Oos ten, te Lisserbroek, 1st© vleugel, J. de Bruin, te Lisserbroek2de vleugel, P. Vreeben, te Warmond, vlag, verloot. Groep II. 1ste vogelRomp, E. Bak ker, te Noordwijkerhoutkop, J. Mel- man, te De Kaag; staart, B. Leenen, te Warmond, 1ste vleugel, P. Bram-a, te Noordwijkerhout2de vleugel, G. Meijer, te Noord wi.Tkerhoutvlag, P Oorts, te Noordwijkerhout. 2de .vogelRomp, C. Meijer, te Noordwijkerhputkop, W. Sohrior, to Warmond staart, verloot. 1ste vleugel, B. Leenen, te Warmond 2d'e vleu gel, verlootvlag, verloot 3de vogel, romp, A. Brama, te Noordwijkerhout kop, J. Bakker, te Noordwijkerhout staart, W Schuier, te Warmond-, Isto vleu gel, J. Mc-lman. te De Kaag. 2de vleugel, A. Bram-a, to Noord wijke rhett tVlag, dezelfde. VOORSCHOTEN. Op d-e begraafplaats der Ned.-Herv. Kerk werd gisteren begraven onze veld wachter C. W. Hoogteijling. Het stoffelijk overschot werd grafwaarts gedragen door gemeenteboa/mbten en eenige rijksveld wachters. Aan de groeve werd, behalve door cis. C. van Wijngaarden, het woord gevoerd door den burgemeester, die den overledene her dacht als iemand, die trouw zijn plicht bad gedaan, die met bijzondere aanbeveling van den officier van Justitie hier was ge komen en getoond had dezo aanbeveling waardig te zijn. Zeker zal dit waarde erend woord van dcrn burgemeester een droppel balsem rijn in de wonde, welke door dit overlijden is geslagen in cle harten van zijn vrouw en kinderen. Voor de leden der A.-R. P.-Clnb „Keuchenius" en enkele genoodigden trad gisteravond in de consistoriekamer der Ger. Kerk alhier op de heer E. G. Broek stra, hoofd eoner Chr.- S oh ooi to Oogst feest.. Het onderwerp luidde: „Iets uit het leven van Groen van* Prinster er." Na opening der vergadering, die op de gebruikelijke wijze door den heer J. D. van Clii-lenburg gesohdedde, verkreeg de referent het woord, om in pittige, zaak rijke woorden het leven van- den grooten kampioen Groen te schetsen. Enkelen dor toehoorders maakten na de rede opmerkingen of deden vragen, xi-a welker beantwoording de heer Broékstra de vergadering met dankzegging 9loot. Wekcüjksche Mededceling betreffende Mond- en Klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 26 Januari 1916 werden gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd: in Noord-Brabant een geval in elk dor gemeenten Teteringen Osscndrecht en Beek en Donk in Zuid-Hollandtwee gevallen te Berg ambacht eh een geval in olk der gemeenten Lekkerkerk, Haastrecht, Maa-sland en lie- thel; I in Limburg een geval in elk der gemeen ten Mheer en Amby. De maatregelen werden opgeheven re Aarle-Rixtel, .Lieshout èn Overschie. De gevallen in Zuid-Holland en ook het geval te Leiden van de vorige opgave, hou den alle met elkaar verband en werden ver oorzaakt door ha-ndelsvee van de veehande laren Frans van Yliet, tc Haastrecht, en gebroeders Yan den Berg, tc Bergambacht. De gang van zaken was als volgt: 21 Januari wordt aan den ingang van do markt te Leiden een koe lijdende aan mond- en klauwzeer, van O. v. d. V list, te Haastrecht, aangehouden. Deze koe werd tijdelijk aangevoerd met eenig ander vee, waaronder 25 runderen van F. van Yliet. Dit verdachte vee werd op gestald aan iiet abattoir tot 28 Januari, toen hieronder do riekte eveneens uitbrak. De eerst-aangehouden koe was gestald ge weest bij F. van Yliet, te Haastrecht. 29 Ja nuari vertoonde de ziekte rich bij het vee in diens stal. Later, toen de ziekte te Berg ambacht werd geconstateerd, bleek, dat F. van Yliet 20 Januari te Gouda 9 koeion had gemarkt.. Hiervan waren er 6 verkocht aan Gerrit van den Berg, te Bergambacht, 2 aan een veehouder te Reeuwijk, terwijl -:én koe werd overgehouden. Twee van de 6 aan Van den Berg verkochte koeien werden den zelfden dag verhandeld a-an D. Hoogenbbe- zem, te Bergambacht, de 4 overige bleven één dag bij G. v. d. Berg op stal en werden den volgenden dag verhandeld aan diens broeder D. 0. v. d. Berg, te Bergambacht, die er weder 3 van.verkocht aan P. Noor- dergraaf, te Lekkerkerk. Bij beide laatstge noemde veehouders werd 26 Januari mono- en klauwzeer geconstateerd bij G. v. d. Berg op 28 Januari. Het vee van lïoogenboezem, uit wiens stal de twee verdachte dieren den 26sten onmiddellijk zijn verwijderd, ri nog gezond. Toen op 1 Februari de ziekte werd gecon stateerd bij W. Moerman, te Maasland, bleek, dat deze op 25 Januari vee heeft aan gekocht op de Rotterdamsche markt van Gerrit van den Berg bovengenoemd. Deze veehandelaar verkocht dien dag 9 kooien, hotgeen hij ovenwei den 263ten, toen bij hem de ziekte werd geconstateerd, niet mede deelde. Bij C. van den Berg, te Kethel, die even eens van dit vee kocht, werd 2 Februari j.i. dc ziekte geconstateerd. De overige der ver kochte koeien worden thans opgespoord. Hadden F. van Vliet en Van den Berg heb veeartsenijkunchg staatstoezicht tijdig van hun transacties op respectievelijk 20 en 25 Januari en andere dagen op de hoogte gebrachtmogelijk had dan nog veel kwaad kunnen worden voorkomen. Voor de veehouders moge het bovenstaan de een aansporing zijn om ten onzachte van den aankoop van vee de uiterste voorzich tigheid te betrachten. BURGERLIJKE STAND - OMSTREKEN. AAKLiAJNUE.II VEEN. Geboren: Iz&k, z. van Dirk Bijsdam en Agatha Stolwijk. Cornelia, d. t. Pietor Laros en Johanna Margaretlia Baas. Overleden. Lambertus Britsemmer, lj Adriaan Joh an Dompoling, 18 j. Cornells Wille- brordus van Egraond, 65 j. AEPHEN'. Bevallen A A. Verschuur geb. Zoutman, d. W. v. d. Akker gob. Van Zwieten. z. J. v. Beusekom geb. Verhagen, z. (J. J. v "Dijk, geb. Borst, E. Verwoerd geb, Montague, d. en z. BOSKOOP. Geboren: Helena Apolonia, d. v. J. H. Verbij en P. M. Wildenburg. Catharina en Pieter, d. en z. van G. Kranenburg en W. C. I. Nijvelclt. Dominions, z. v. H. van Es en J. J. Graatsma. CV er leden Maria van Wijk, 3 mnd. Ja cob de Kater, 9 mnd. Jan Johannes Walraad 7-1 3. Uit het Engelsoh van Miss YONGE (Nadruk Varboden). Ofsohoon rij dus zeer verlangend was om Londen te verlaten, wilde zij toch haar woord niet geven, om in het einde van Juli naar haar broeder to gaan, dan toen zij de zekerheid meende te hebben,, dat Violette haar hulp niet verlangde. En Violette vond wel degelijk, dat die hulp haar eep grootcs steun zou geweest -rijn; maar zij bemerkte, dat het Lady Eli zabeth niet bert gelegen kwam, en daaren boven had zij recos geraden, dat het een heersohende neiging van Theodora was, zich voor anderen noodzakelijk te maken. Zij vreesde haar gevoel te kwetsen, en zooals gewoonlijk bracht zij haar eigon wenschen weer ten offer; zij verp.ocht Lady ELvabeth om harentwililo geen verandering in haar plannen to.maken, sp&al^met grooten lof van de'zorg en op- etfcendheid, welke Theodora haar bewees, I en wat ontving het arme vrouwtj tot loon !aror toegevendheid 1 Dat Emma oordeel-* I e, dat zij bevreesd was om weder gekapit- I telu to worden. I 1 kreeg ook eensklaps een onrustige ui. Eenigen zijner vrienden begaven zich l Schotland op de snippen jacht, en hij niett,onduidelijk te kennen, dat hij lust I lor °PV rout hen mede te gaan, indien Vio- I rii m zoov?rre hersteld was. dat zyn bij- do v worden. Theodora verlang- -ook zeer, dat hij een poosje van huis moeht gaain, want zij begon een sterk ver moeden te krijgen, uat liij zoo ongemerkt al meer en meer met Mark Gardner ver keerde, en zij iioopto, dat zijn afwezigheid een eind 'aan dien omgang zou maken. Met geen enkel wo^ l, ja, zelfs met geen onkelen blik toonde zij, dat Fotheringham nog voor haar bestond. Violette vond dit onbegrijpelijk en «.on het niot anders ver klaren dan door te veronderstellen, dat Theodoria zidhadlve misüeid had,, toen zij meende Percy to oom Innen, en eigenlijk niet hau geweten wat liefde was, daar er geen- schijn van spijt ot teleurstelling in haar gedrag 'was op te maken; integendeel, hot scheen bijna aLsof zij blijde was weder vrij to zijn. Het was een moeilijk oogenblik, toe.i or een nieuw nummer eener revue uitkwam, waar een kritiek op cte moderne poëzio was opgenomen, die, zooals aan Theodora en Violette zeer goed bekend was, een beoor- deeling inhield van cie gecaenten van Lord St.-Erme, door Percy Fotheringham ge steld. Den gehe-elen dag bleef die ivovue on- opengesneden liggen, omdat goen der beide zusters haar in het bijzijn der andere in handen wilde nemen; doch toen Violette den volgenden morgen hot artikel wildo gaan lezen, Vond zij de bladen reeds open gesneden. Lord St.-Erme's gedachten wer den er wol in t.oorgehaalu, maar hij kwam er ten slotte nog met -tamelijk veel loi af doch met dat al was de beoordeeling toch gestreng en satiriek genoeg, om de opmer king to doen maken, dat die arme Lord St.-Erme hefc hard te verantwoorden had gehad. 1 zeer dikwijls werd die opmerking ge maakt, want hot artikel trok ieders aan dacht het was zoo w r en goed gezien, zoo scherp en geestig uitgedrukt, en de schrijver trok tegen alle bespottelijke over drijving en gemaaktheid zoo dapper te vel de, en waar hij loi sprak, scheen cue* lof zoo oprecht gemeend, dat het eerste woord van ied'eren bezoeker was: „Hebt gij dat artikel over moderne poëzie gelezen? Weet gij ook wie het geschreven heeft"? Of: „Is het waar, dat Mr. Fotheringham het ge schreven heeftl" Ofschoon Violette zeer verlegen werd bij dergelijke vragen, gevoelde zij toch een hei melijke voldoening, toen zij zag, dat Thed- dora zich niefc' kon onthouden te blozen, en haa.' zelfbeheer selling zoo verro verg-at, van niet te weten wat zij zou antwoorden, of schoon zij heldhaftige pogingen aanwendde om haar gevoel te verbergen. Op zekeren dag was Theodora in een win kel, en terwijl Violette in de koets op haar zat te wachten, Kwam Mr. Fotheringham daar voorbijhij kwam dadelijk naar haar toe, drukte haar do hand en scheen innig blijde haar te ontmoeten. Hij deelcle haar mede, dat hij weer een brief van John had ontvangen, die met de grootsto ingenomen- hei-u over Mr. Fanshawe sprriK, en dat hij zelf plan had om een voetreisje, door Ier land te gaan maken. Op cu& oogenblik gaf de knecht het sein, dat Miss Martindale ge reed was, en Fotheringham maakte zich met een haastig vaarwel uit de voeten, zooals Violette meende, ongezien cloor Theodora. Thuis gekomen be§af deze rich dadelijk naar boven, en toen Violette een pookje daarna toevallig naar haar kamer ging, om met haar te overleggen welk kleed zij zou aandoen, kreeg zij geen antwoord op haar aankloppen, en hoorde zij een geluid, dat haar deed besluiten, de deur te openen. Theodora lag bij haar bed geknield, mot haar gelaat in haar handen verborgen zij. zag vuurrood en snikte en weende zóó he rig, als Violette nog nooit had bijge woond. Zij stond geheel versla-gen en onop gemerkt daar, e.11 was nauwelijks in staat zioh goed te houden, veel min -een woord van troost te spreken, en ook begreep zij dat karakter te wèl, om niet overtuigd te zijn, dat zij Theodora geen grooter be- lcediging kon aandoen dan in haar smart te willen deelen en rioh te mengen dn het geen deze voor haar verborgen .verkoos te houden. Zij ging dus stilletjes heen, hopendo dat er thans een uitricht geopend was om van haar sympathie te doen blijken, en had nu de zekere verwachting, dat de treurige stemming van Theodora haar gelegenheid zou geven haar medelijden te toonen maar neen, toen zij elkander ontmoetten, was Theodora zoo opgeruimd en ongedwon gen als immer, en het kwam Violette thans bijna als een-droom voor, dat zij haar die wanhopige tranen had zien storten. Misschien was dit bij Theodora zelve ook hot geval. Zij had zioh door haar gevoel laten overmeesteren en was verstoord op riölizelve, dat zij zoo aangedaan geweest waszij, die zoo weinig, om liem gafmaar dat kwam, omdat zij toch altijd vrouw bleef,-ofschoon zij getoond had, dat rij niet onder het dwangjuk van een man wilde staan en daarom verkozen 'had alleen haar weg te bewandelen en haar geestkracht, ten steun voor de zwakken aan te wenden. Zij zou de ongetrouwde 'tante zijn en blijven, die lieveling en de toevlucht der familie, en Arthurs huisgezin zou liet middelpunt we zen van haar genegenheidde plaats, waa.r zij nuttig werkzaam zou zijn voor hen, die zij liefhad. Daarom verzette zij zich tlians ook nie'o langer tegen Ydolette's medegevoel, diaar zij verrukt was zulk een zachtmoedig en liefderijk wezen tot leidsvrouw te kunnen strekken. Dat zon voortaan de bezigheid en het genot van haar leven zijn nu zou zij eerst naar haar waarde gesohat worden en de gewichtigste diensten bewijzen, nu zij ge legenheid had om die solide eigenschap pen, naar welke rij immer gestreefd had, in praktijk te brengen. Al wat zij maar ©enigszins dacht, dat Violette kon behagen of genoegen geven, was haar welkomzelfs ging zij zoo ver haar over Wrangertoin aan het praten te helpen, en onderdrukte een zeker gevoel van jaloezie op Annette, -dat onmiddellijk in haar oprees, toen zij bemerkte hoe lief .Violette die zuster soheen te hebben. Yio- letto was bovenmate gelukkig, juist nu iemand te vinden, met wie rij over haar tehuis mooht spreken, nu zij onophoudelijk allerlei berichten vernam aangaande het huwelijk von Albert en de drukten, die er hefc gevolg van waren, want zij zou zioh werkelijk verlaten gevoeld hebben, indien zij niemand dan Sara had geha-cl om die belangrijke zaken te bespreken. Oom Cristoffel ging naai* do bruiloft en werd 's "Zondags na zijn terugkomst to Cado- gan-Plooo ten eten verzocht, bij welke ge legenheid Theodora zich wel verwaardigde hartelijk te lachen om zijn droog komieke verhalen van al de pracht en staatsie, die men ten toon gespreid had, terwijl Arthur en Violette in stilte de aanmerking maak ten, die zij wel dankbaar mochten wezen, dat Mathilda bij hun bruiloft zoo weinig te zeggen had gehad'. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5