Nederland en de Oorlap. Mo. 17159 Donderdag 3 Februari, A°. 1818. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §onen feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. DE WATERSNOOD. Oificiesle Kennisgeving. U5T ONS LAND. IDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van I8 regels f 1.06. Iedere regel meer '0.17$. Kleine advertentiën yqd 30 woorden 40 Oent-s oontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoassesreD wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURAJfTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post1.65. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladera. Wjj ontvingen heden Van eenige Belgi sche Vluchtelingen, alhier, in kring ver- eenigd f 4.8S; van S. Gl. Julianaweg, Noord- -Vr'ijk f 2.50. Totaal met gisteren 13065.525. MAXIM UM-KAASPRIJZEN. De Burgemeester van Lei-den brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde vrinkelier8 en handelaren in kaas, dat ter Gemeente-Secretarie (Kamer No. 10) kos teloos verkrijgbaar zijn kaarten, inhou dende de maximumprijzen van kaas, zoo als die voor de maand Februari 1916 zijn vastgesteld. Hij herinnert hun er tovens aan dat deze kaarten op van den weg af duidelijk zichtbare wijze moeten worden opgehan gen en opgehangen blijven. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 3 Februari 1916. LEIDEN, 3 FEBRUARI. De voorstelling van ,,Zaire" in den Leddschen Schouwburg belooft reeds een 1 groot succes te worden wat betreft liet be zoek. De eerste opvoering alhier'blijkt een goeden indruk te hebben achtergelaten, want het zal vol zijn morgen 1 Uitverkocht, is het huis nu nog wel niet, maar het gaat er toch heen 1 Een groote voldoening voor degenen, die deD avond op touw hebben ge zet. De ,,Sts.-Crt.'' bevat de gewijzigde statuten van de Unie van Geref. studen ten aan de openbare hoogescholen, onder de zinspreuk ..Libertas ex Veritate", ge vestigd alhier. De afdeeling Lemen van den Trans- portarbeidersüond heeft in haar laatst ge houden vergadering besloten een actie voor een duurtetocslag te beginnen bij verschil lende patroons. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier, ia uit het reeus medegedeelde zestal eon tweetal opgemaakt, bestaande uit ds. K. van Anken te Pernis, en ds., H. A. Mun- nik, to Bunschoten. De stukadoorswerkzaamheden van een in aanbouw zijnde R.-K. Jongensschool aan de Tenierstraat in Den Haag zijn uoor de aannemers Schoonhoven en Van Elton, te Hilversum opgedragen aan den heer Joh. do Best. stukadoor alhier. „VRIJZINNIG ZANGKOOR". In de Remonstrantsche Kerk gaf gis teravond hot .„Vrijzinnig Zangkoor", on der de als altijd ook nu energieke leiding van den^ directeur C. B. Duyster een uit voering ten bate der watersnoodlijdenden. Voor een talrijk, aandachtig luisterend publiek werd n met zorg samengesteld programma uitgevoerd. Begonnen werd roet Mendelssohn's Lobgesang, dat, al is het wat ouderXvetsch, toch mooie gedeel ten bevat, die waard zijn gehoord te wor den. Zoo bijv. het duet voor sopraan en tenor en het machtige slotkoor. De romance-cyclus „ToggenburgV van Rkeinberger heeft veel minder inhoud, roaar is zoetvloeiend en begrijpelijk om aan te hooren Een tenor-aria uit Men delssohn's „Elias" vormde den overgang tot Bruch's „Jubilate" voor sopraan-solo cn koor De uitvoering van deze werken slaag de over het algemeen genomen goedhet ten klonk beter dan het andere; als goed geslaagd noemen wij in de eerste plaats het laatste nummer: Bruch's „Jubilate", waarin het koor een krachtigen klank ont wikkelde. De koren in het „I obgesang" gaven bl--V door flink in te zetten van een ijverige studie. Precies op toon te blijven, dat is zelfs teor een grooter koor altijd moeilijk; <oor met de begeleiding die op een avier in handen was.van mejuffrouw C. de Haas flink te eteunoi., kan de Pianiste hiertoe bijdragen. Verschillende begeleidingen, o.a. van „Toggenburg", hebben ons getroffen door muzikaal en lieflijk spelkrachtiger behandeling van het klavier ware het steunen van het koor ten goede gekomen. Als solisten hoorden wij onze bekende stadgenooten, de zangeressen W. Korswa gen, sopraan en Annie van Leeuwen, alt. Mej. Korswagen had heel wat te zingen; waarbij haar geluid voortdurend zuiver bleef, vooral in het „Jubilate" kwam de stem fraai uit tegen het koor. Vaa mej. Van Leeuwen hebben wij de met veel voordracht gezongen solo in „Toggen burg" met veel genoegen aangehoord. De derde stadgenoot, de heer Van der Hoe ven, bas, handhaafde zijn goeden naam op zanggebied. De tenor, Otto de Weert, was uit Rotterdamin de met ernstige voordracht gezongen aria uit „Elias" zijn wij getroffen geworden door zijn echt- tenorgeluid, dat klankvol door het kerk gebouw tot ons kwam. Den heer Duyster komt een woord van dank toe voor deze welgeslaagde uitvoe ring. Verslag van dc Gezondheids-Commissie, Gisteravond hield de Gezondheidscom missie onder voorzitterschap van prof. dr. L. van Itallie ten Raadhuize haar jaarlijk- sche openbare vergadering ter vaststelling van het verslag harer bevindingen ©n han deling voor de gemeente Leiden over het jaar 1915. Aanwezig waren, behalve do voorzitter, de leden dr. H. J. M. Boonacker, dr. E. Gorter, D. van Gruting. mr. Ph. B. Libou- rel en do secretaris de hoer W. O. de Graaff. Na enkele besprekingen en met kleine redactie-wijzigingen werd het verslag, zoo als het aan de vergadering in concept was voorgelegd, vastgesteld. Aan dit verslag is het volgende ontleend. in het jaar 1915 werden gehouden één openbare en acht gewone vergaderingen. De algomeene gezondheidstoestand ge durende het afgeloopen jaar was gunstig. Het sterftecijfer per 1000 inwoners bedroeg 12.07 tegen 11.37 in 1914er stierven 104 kinderen beneden het jaar; de aangiften van levend geborenen bedroegen 1365, het geen een sterftecijfer oplevert van 70.19 por 1000 levend aangegevenen. Het totaal der aan kanker overledenen heeft in het jaar 1915 78 bedragen, waar van 15 afkomstig waren van buiten onze gemeente. Het aantal sterfgevallen aan carcinoom van het maagdarmkanaal be droeg totaal 53 of 68 van het geheele aan tal. In 1914 werden als aan kanker overle den opgegeven 82, waarvan 21 gevallen van buiten de gemeente afkomstig bloken. Aziatische cholera, dysenterie, typhus exanthematicus en pokken kwamen in hot afgeloopen jaar hier ter stede niet voor. F ebris typhoidea 16 gevallen, waarvan 5 afkomstig van buiten de gemeentemet 2 sterfgevallen. Van eenig onderling verband tusschen de voorgekomen gevallen bleek niets. Roodvonk 47 gevallen, waarvan 3 afkom stig van buiten de gemeentemet 0 sterf gevallen. Dipiitheritis 44 gevallen, waarvan van buiten do gemeente 12 afkomstig; met 1 sterfgeval. Op hot einde van het jaar gaven een aan tal gevallen van diphtheritis onder de leer lingen der bijzondere school in het Noord einde aanleiding, om in overleg met de schoolartsen en do Gezondheidscommissie, die school te sluiten en een ondorzook in to stellen naar het voorkomen van bacillen dragers. Ook ded.Cn zioh enkele gevallen van poliomylitia cn een geval van me- n i n g it is voor. Aan tuberculose zijn voorgekomen 121 sterfgevallen, betgeen beteekent 16.8 pOt. van alle sterfgevallen, of 0.203 pOt. d'er to tale bevolking. Ook dit jaar deed de Verceniging tot be strijding der tuberculose weder uitstekend werk. Het consultatiebureau schreef over het afgeloopen jaar 216 patiënten voor het eerst in, waarvan 190 uit Leiden een 26 uit de omliggende gemeenten. Huisbezoek werd in 1037 gezinnen afge legd en betrof 1312 patiënten, aifkomstig uit Leiden, Oegsbgeest en de aan onze ge meente grenzende gedeelten van Zoeter- woude, Voorschoten en Leiderdorp. In verband met de bestrijding van be smette lijko ziekten hebben dit jaar twee onderwerpen in het bijzonder do aandiaoht van de Gezondheidscommissie gevraagd on wel eerstens hot vliegongevaa-r en ten twee de het gevaar van besmetting door voor worpen, voedingsmiddelen, enz in de huis industrie vervaardigd of behandeld. Met welwillende medewerking der plaat selijke dagbladpers en het gemeentebe stuur heeft de commissie de bestrijdings middelen tegen vliegen ter kennis van- liet publiek gebracht. Met betrekking tot het tweede punt besloot de commissie een vragenlijst te zonden aan de secretarissen van vakveroenigingen, waarop de commis sie slechts één antwoord ontving. Helaas mochten al de pogingen, om eenig inzicht in deze materie te verkrijgen, niet baten, zoodat de Commissie zeer tot haar spijt den Hoofdinspecteur moest berich ten, dat zij niet in staat was de verlangde gegevens te verstrekken. Door den Hoofdinspecteur der Volksge zondheid werd der Commissie vei-socht een onderzoek in te stellen aangaande het voorkomen en de verspreiding hier ter stede van zoogenaamde „pestratten", Mus rattus.. Over de uitkomst, bij dit on derzoek verkregen, kan nog niete worden vermeld, daar het nog niet ten einde is ge bracht. Reeds sinds lang heeft de Gezondheids commissie de aandacht van B. en W. er op gevestigd, dat men te Leiden onvoldoende ia voorbereid, om een d'redgendo epidemie oener besmettelijke ziekte met succes te boeren en reeds herhaaldelijk is er door de Oom mistic op gewezen, dat én de oprichting van oen G emeentel ijken geneeskundigen dienst ën de inrichting van 'n behoorlijken Oem. desinfectiedienst met den bijbehoo ren desinfectie-oven een eisdh des tijds is en dab door langer talmen ernstige geva ren kunnen ontstaan. De Commissie heeft deze gevoelens dn een schrijven aan bovengenoemde Commissie tot uiting sobracht en mocht daarop ten antwoord ontvangen, dat een rapport was opgesteld, dat binnenkort aan het Dage- lijksch Bestuur onzer gemeente zou wor den aangeboden. Dit punt werd gisteravond op de verga dering door den Voorzitter nog nader toe gelicht. Vooral bij voorkomende besmette lijke ziekten van eenige beteokenis zou deze leemte sterk worden gevoeld. Aan den desinfectiediensb zou ook moeten zijn ver tonden een goede opsporingsdienst. Met betrekking tot de verontreiniging van do luoht en het water, afvoer van vuil, heb plaatsen van mestvaalten, het onhy giënische van woningen, enz. enz. bereikten d'e Oommissi© een lange reeks klachten, die werden onderzocht en waar noodig en mo gelijk handelend opgetreden. Blijkens de aohte-r het verslag gevoegde bijlage kwamen niet minder dan 71 schrif telijke stukken bij de Oomissie in en gin gen meer 'dan 40 sobriftelijke missives van haar uit. LEIDSGHE SCHOUWBURG. „LE DANSEUR INC0NNU". 't Is ongeveer zes jaar geleden, dat we met Tristan Bernards „Le Danseur Inoonnu" keanis maakten. Onder den titel „De onbe kende Gast" werd dit blyspel indertyd op gevoerd door de K. V. „Het Nederlandsch Tooneel." Voor zoover ons bekend, is heb hier ter stede evenwel nog nooit opgevoerd. Van „Le Danseur Inconnu" hadden we aangename herinneringen behouden: een aar dig stuk en een vlotte, levendige vertolking. Gisteravond hebben we met dit blijspel in de oorspronkelijke taal kennis kunnen maken. Het gezelschap, dat als „Comédie Fran^aise" hier eenige weken terug is opgetreden met twee werken van Rostand/ heeft gisteren „Le Danseur Inconnu" gegeven. We hebben het ten zeerste betreurd, dat er voor dit Fransche gezelschap zoo wei nig belangstelling was. Was 't de naam Rostand, die bij het vorige optreden een zoo goede opkomst ten gevolge had? In allen gevalle was 't ditmaal treurig. Heel veel meer dan een honderdtal bezoekers waren er niet Op die manier komen we hier in een zoo slecht blaadje by bui tenia ndsche ge zelschappen, dat die op den duur onze stad wel eens zouden kunnen my den. Nu is dit Fransche gezelschap er niet een van den eersten rang, zelfs een ster is er niet by te ontwaren, maar toch verdie nen de goede artisten, die hiervan deel uit maken, wel onze belangstelling. „Le Danseur Inconnu" heeft de bezoe kers aangenaam bezig gehouden. Ook wel een gegeven hiervoor. Stelt u voor een jongmensch, dat zelfs een onbeteekend menschje weet door te dringen in een hotel en daar in aanraking te komen met een millionairs-doc-htertje, een jonge dame, die niet alleen rijk, maar ook mooi is. Om dan de zinnen bjj elkaar te houden, is geen kleinigheid. En ook het jongemensch, de „onbekende" verliest hart en hoofd. Henri Calvel, dat is de „onbekende", krijgt hulp van een kennis, Barthazard. Deze heeft nogal invloed bij den vader van de lieve Berthe, den rijk-geworden Gontkier. Berthe zelf is ook doodelrjk verliefd ge worden op Henri. Liefde op-het-eerst-o-go- zichfc. Doch ten slotte wordt 't Henri toch wel een beetje te benauwd. Vooral, wanneer een vriend van Gonthier hem eens aan den tand gaat voelen over zijn Engelsche handels- agenteeren en over het groote inkomen, waarvan Barthazard die een flink somme tje zal krijgen, als het zaakje gelukt, een transactie, die zelfs op schrift is gesteld tegen Gonthier gesproken heeft. Maar niet dat is echter d.e hoofdzaak in den omkeer van Henri's opvattingen. Dit is iets ernstigers. Bij hem zijn voor Berthe oprechte liefdegevoelens ontwaakt en dat meisje wil hij niet bedriegen. Dus gaat hij heen. Zeer tot misnoegen na tuurlijk van Barthazard, die zich zijn buit ziet ontglippen. Doch gelukkig is er voor hem nog een kans om iets te verdienen. Hij zal den miskenden aanbidder Herbert een handje helpen. Hij toont daartoe papa Gonthier de schuldbekentenissen, uit te betalen na het huwelijk Papa woedend en voor Her- bert staan dus de kansen goed. Henri schrijft een briefje, waarin hij te kennen geeft, niet diegene te' zijn voor wien men hem houdt. Hij gaat daarop in dienst in een meubelmagazijn van me vrouw Tombelle. Maar hier zal voor hem de gelukkige ontknooping plaats vinden. Om kort te gaan, hi: ontmoet ->r Berthe on door de hulp van de vriendinnetjes Louise en Jeanne heeft hij ec onderhoud met haar alleen. Alles komt in orde en wanneer daar naderhand ook Herbert komt, moet hij vernemen, dat hij achter het net heeft gevisckt, want Berthe wil trouwen met Henri. Het stuk had een welverdiend succes. Sommige rollen werden bovendien ver dienstelijk gespeeld. Blanche Derval was een lieve Berthe. In stem, actie en hou ding doet ze steeds veel denken aan me vrouw Royaards. Maar of ze zich: hier niet nog wat meer had kunnen geven 1 Stellig l Emma Morel herinneren we ons als vrij wat temperamentvoller in dieze rol. Zoo gaf ook Rëule een meer sprekende vertolking-van Henri. Max Péral voldeed ons het best in de beide eerste bedrij ven, maar in liet laatste uitte hij te wei nig, wat er in hem omging. Tournis was uitstekend als Barthazard. In alles gaf hij goed weer den berekenen den huwelijks-makelaar. Gonthier van Gerbeau was een kostelijk type van een rijk geworden burgermanne tje en de verliefde kwast door Rousseau gegeven als Herbert, was hoogst verma kelijk. Zijn uiterlijk heeft hem hierbij ook wel geholpen. Twee aardige vriendinnetjes waren Flore Gerbeau en Suzanne André als Louise en Jeanne. De laatste had ditmaal min der gelegenheid om van haar talent te doen blijken dan in „Les Romanesques" als Sylvette. Niet onvermeld mogen blijven het kitti ge dienstmeisje van G. Dicése en de ko mische oude knecht uit het meubelmagazijn van Tot-ah. Het spel werd in een vlot tempo gehou den, zooals dit voor een volledig succes gewenscht is. UIT ONZE STAD. Voor do Militairen. De Commissie tot Ontspanning en Ont wikkeling van "Gemobiliseerden te Leiden gaat nog maar steeds ijverig voort met het organiseeren \an avonden voor gemobili- seerden; samenkomsten, welke uitstekend aan het voorgestelde doel beantwoorden. En zij hoopt er mede door te gaan zoo lang haar middelen hot haar veroorloven. De belangstelling in wat zij doet is van de zijde der militairen groot. Omtrent al deze avonden kunnen wij geen mededeeiingen doen, maar voor die van gisteravond maken wij een uitzonde ring. „De Graanbeurs" was geheel met ge- mobiliseerdcn bezet. Men was zelfs ge noodzaakt geweest een aantal den toegang te weigeren wegens gebrek: aan plaatsruim te. Ook eenige officieren vereerden deze ontspanningsbijeenkomst met hun tegen woordigheid. Het was c.en groote krachtsportdemon stratie-avond. Voor de onmisbare muziek zorgden de sergeanten Mulder, Biegel, Van Went en de miliciens Wagner en Kok De leden der Militaire Krachtsport-Ver- eeniging „D. M. O.", instructeur milicien 0. Krop, van wier prestaties wij vroeger reeds een en ander meedeelden, hebben ook nu weer mooie worstelpartijen te zien ge geven. Zeer interessant was de partij tus schen den kampioen van N-co-v'. en Zuid- Holland, den heer Kok een welbeken den sportman uit Den Haag, die 15 Febr. a.s. zijn zilveren jubileum als zoodanig hoopt tc vieren en den reeds genoem den heer 0. Krop. Ook het boksen werd met aandacht en zekere spanning gevolgd; in 't bijzonder de partij tusschen den kampioen van Ne* derland, den heer A. Kiks, en dien van Den Haag, den heer M. Verhey. „Ursus", dé Haagsche Sandow-trekkera- Vereeniging, instructeur de heer F. Don- nars, was overgekomen om haar verrich tingen te doen bewonderen, en slaagde daarin volkomen. Afwisseling brachten een a*r imitatie- worstelaars De Wit (in plaats \an Flip Heil) en Kees Rademakerseen declama tor, die niet op het programma stond ver meld, maar welbekend is en zijn goeden naam handhaafdegenoemde Kees, die zeer veel succes had, vooral met zijn goed gezongen Engelsche liedjes; de stafmuzi kant, de heer O. de Winkel, met zijn xylophone- en zijn tubophone-spel, voor welk laatste inzonderheid hem veel lof toe komt. Het was voor de militairen een zeer ge* notvolle avond. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 17 Jan.£2 Jan. Totaal Lodental 1954,- IVerklooze leden.. 22 Aantal kinderen be neden de 16 jaar 30 Loonverlies per week f 242.62 Vergoeding? v. d. Patroon f van het Steuncomité 39.05 Uitkeering werkloozenkas 120.50 159.56 Loonverlies per week GedeoltetIJk werkloo- ze leden 85 Aantal minder werk uren por week 634 Aantal kinderen be noden de 16 jaar 153 Loonverlies per woek Vergoeding v. d. Patroon f r«v— van het Steuncomité Uibkcering werkloo-' xkaa 58.94 f S3.0T f 125.03 Loonverlies per week rr- 66.14 Aantal onder de wapenen 283 Aantal kinderen bo neden de 16 jaar 265 Loonverlies per week f 3390.715 Vergoeding v. d. Patroon f 179.77s van het Eljk 922.10 Steuncomité 17.50 1119.37* Loonverlies per week 2271.34 Totaal loonverlies per ■- week, waarbij betrok ken 370 loden m M f 242Q.6S Dit getal wordt govormd doorl Gehuwden en kostwinners, welke vergoeding ontvangen - Werkzaam bij Gemeente. .Rijk en 8poorweg- Maasohappij Ongehuwden, welke geen vergoeding en geen loon ontvangen Totaal 121 Een Zeppelin boven ons land. Men meldt d.d. 2 Februari: Ook te Hol- lum is gisteren de Zeppelin L 19 met 5 c.M.'s beschoten en geraakt HedenmorgeD ging nog een luchtschip bovon Ameland. AnilL Wij vernemen, schrijft do „N. Ct." dafl vanwege de Duitsche fabrieken aan de af nemers hier tc lande per circulaire is mede gedeeld, dat dc prijzen van aniline van nu af aan viermaal zijn verhoogd. Bovendien zal de prijs in guldens worden berekend, d.w.z. de mark tegen den koers van 60 ets. I Onder de kleurstoffen-afnemers hier t© lande heeft deze mededeeling (die voor een deel als een officieuse poging wordt be schouwd om den markonkoers te keipon herstellen) groote opschudding verwekt. Mon heeft er zelfs oen oogenblik over go- dacht de loopende contracten op te zeggen^ maar hiervan is afgezien. Hoewel ODze nijverheid van deze plotse linge enorme prijsverhooging van een harefl grondstoffen zeker moeilijkheden zal onder vinden, kan het meer duurzame gevolg daarvan toch slechts zijn, dat zij zich meer cn meer in andere landen van aniline gaat voorzien. Dit zal mogelijk zijn, daar da .aniline-nijverheid zich zoowel in Engeland (British Dyers Ltd.) en Amerika als ook in Zwitserland (dat reeds een tiende van de geheele Duitsche productie kan leveren) in den la-atsten tijd sterk uitbreidt. Waarom zou ook Nederland zelf niet al lengs mede in deze behoefte onzer nijver heid kunnen gaan voorzien? We kunnen aan deze mededeeling van da „N. Ct.'-' nog toevoegen, dat een aantal tex tiel- en papierfabrikanten thans naar aan leiding van deze prijsverhooging de verbrui kers van Duitsche chemische tcerkleurstof-

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 1