Nederland en de Oorlog. Uit de Omstreken. Gemengd Nieuws, Vragen en Antwoorden. tijd is en algemeen als verloren beschouwd wordt, heeft de gerustheid niet bepaald bevorderd. Een bewijs, dat de reeders de wenschen der zeelieden billijk aohten, zag onze zegsman in het feit, dat eenige pa troons reeds aan die verlangens tegemoet zijn gelcemen. Zoo liggen een trawler der maatschappij „De Een" en de „Henriet- te" reeds zeek laar. Dat de laatste niet uitvaart, komt door dat de schipper in verband met zijn eigen actie niet wenscht te vertrekken. Beschouwt men de wenschen van dta zee lieden goed, dan zal men zien, dat deze gericht zijn tegen het verwaarloozen der verschillende reddingsmiddelen, met ande re woorden, dé reeders en de autoriteiten, belast met het toezicht op de trawlers, doen hun plicht allesbehalve. Daar is bij voorbeeld de wensch omtrent een betere voorziening der reddingsmiddelen. Bij het ongeval met de „Erin" is gebleken, naai onze zegsman ons mededeelde, dat de prop van de reddingsboot te klein was, zoodat het water binnenstroomde. De riemen wa ren aanwezig, do dollen echter niet. Het derde puntde verplichting van den schipper en het recht van de beman ning om een beslissing te nemen betreffen de de plek, waar gevischt zal worden, zal wel aanleiding geven tot tegenkanting van de zijde der reeders, evenzoo het zoo veel mogelijk gecombineerd vissehen. Dit zijn toch besluiten, naar ons van andere zijde ter ooro kwam, clie alleen den gezag voerder raken'. Nummer zes is het nemen van maatrege len door de reeders, opdat eventueel bin nengebrachte sohipbrenkelingon onmiddel lijk geholpc-n kunnen worden. Naar van werknemerszijde werd medegedeeld, heeft een gewone schipper anderhalf urn* thuis gelegen', aleer meclisdhe hulp aanwezig was. Dan wil men vuurpijlen en andere noodseinon aan boord, die op grooter af stand te zien zijn dan de stakellichten. De wensch, dat cle oudste stoker achter in het schip zal logeeren, is weer een veiligheids maatregel, daar hij dan spoedig bij de hand is. De zeelieden-actie omvat ongeveer der- tienh onderdrijf tig man, de sckippers-aotie 150 man. Door de schippers moet bereids een groot© som bijeengebracht zijn, om eventueel e slachtoffers m-et een uitfceering van dertig gulden per week te steunen. Er zal overigens gëcn schipper naar zee gaan, vóór alle wenschen zijn ingewilligd. Het aantal trawlers, dat in de hoven ligt, be draagt ongeveer honderdvijftig. •In een Dinsdagmiddag gehouden verga ring van d'o commissie uit de vereenagde reeders met d'o besturen der Schippers- vereeniging en de afdoe/lang schippers van. den Zeemansbond, zijn de drie verzoeken der actievoerende schippers besproken. Deze verzoeken zijn een gratificatie van I pCt. der besommingen over 1915uitbe taling van lever- en kuitgold en een l'oon- toeslag van pGt. der besommingen zoo lang de zeeoorlog duurt. Iu beginsel is men, wat de laatste twee punten betreft, tot een vergelijk gekomen. Inwilliging van het eerste punt stuitte op bezwaren. In een vergadering van reeders op Woensdag zal definitief beslist worden. 't Is te ver wachten, dat de eohippers bij inwilliging der bedde laatste verzoeken, terzake.van hot eerste punt, zullen toege ven en dus is van die zijde- 'n spoedig eiinde der actie te wachten. Inmiddels zullen van die reedèrijen, die op alle punten hebben toegegeven of dit reocls uit zichzelf ge daan hadden, de schepen onmiddellijk in de vaart gaan, voor zoover ze hebben vol daan aan d'o easob&i der zeeliedenvereeni- glngen, wat de meerdere veiligheid be treft. Te Dinxperlo heeft ds. J. W. Houlz- mann in de Ned.-Herv. Kerk ter gelegenheid veld het Nieuwjaar zijn gemeenteleden ge wezen op het" verderfelijke der daar voort durende smokkelarij en verzocht zich daar mee niet in te laten. HILLEGOM. Gisteren is uit een sloot alhier opge- haald het lijk van H. N. van der Werf, een verpleegde uit het zenuwlijdersgesticht „St.-Bavo", te Noordwijkerhout KATWIJK-AAN-ZEE. Begrafenis slachtoffers ongeluk Gooische Stoomtram. Op do Algemeeno Begraafplaats te Naar-den weid Dinsdagmiddag onder groo te belangstelling tor aaide bosteld het stoffelijk overschot van de beide militairen uit de legerplaats te Laren, A. v. Duijven- bod'e en P. Kuijt, van Katwijk, die juist een week te voren op noodlottige wijzen om het leven waren gekomen bij een onge luk door de Gooische stoomtram. De rouwstoet word voorafgegaan door heb muziekkorps van een landweer-batal jon uit Naarden, terwijl een detachement uit de legerplaats de militaire eerbewij zen verrichtte. Een aantal kransen van hoeren officieren en kameraden dekten do lijkbaren. Aan de geopende groeve trad naar voren de comp-oommandont der beide slachtof fers, de res. le-luit. M. Hillenius. Spr. herdacht de plichtsgetrouwe, op- pasde militairen, wien gedurendle hun diensttijd geen straf, noch berisping had toegediend behoeven to worden, en die in den bloei van hun leven waren weggerukt. Treffende woorden van troost richtte hij tot de oudiers, die, overstelpt van droefe nis, bij do groeve ©bonden. Namens de familie dankte do heer Var- kevissej", van Katwijk, voor cle bewezen eer tevens herinnerde hij aan het drama op den logger „Noordzee", waarbij vader en moeder Kuijt pas een anderen zoon hadden verloren. Diep onder den indruk verlieten de aan wezigen den doocPenakker. REEUWIJK. Beroepen is bij do Geref. Kerk te Reeuwijk Sluipwijk de heer A. J. Verhoog, oand. te Zevenhuizen (Z.-H SASSENEIM. Door dr. De Voo, uit 's-Gravenhage, is voor de alhier gevestigde afdeeling van „Het Groene Kruis" een lezing gehouden over Tuberculose en haar bestrijding. Spr. ver telde iets over de gevreesde ziekte, hoe zij1 zich verbreidt of verbreiden kan en noem de vooral de middelen, die kunnen worden aangewend, om haar tegen te gaan. Na do lezing, die met groote aandacht door het kleine publiek werd gevolgd, vertoonde spr. verschillende lichtbeelden, welke het .go sjrokene verduidelijkten. TER-AAR. De bevolking bestond op 1 Januari 1915 uit 1591 m. mi 1563 vr. In 1915 wer den er geboren 61 m. en 61 vr. en vestig den' zich er 64 m. en 87 vr. en kwam zij daardoor du3 tot 1716 m. en 1711 vr. In het jaar overleden er 23 m. en 30 vr. en ver trokken er 61 m. en 78 vt. en verminderde zij dus tot 1632 m. en 1603 vr., zoodat het zielental der gemeente op 1 Januari 1916 ook 3235 bedroeg. Het dezer dagen gep-ubliceerr de bericht, dat door de te Hilversum wo nende familie A. Loeber, ten einde daarmede de nagedachtenis te eeren van haar tegen de Russen gesneuvelden zoon, aan de Hooge- school te Berlijn, een beurs gesticht is ten bate van jonge studenten in de kunstgeschie denis, kan nog worden aangevuld met de mededeeling, da-t een soortgelijk werk van piëteit door Üe familie Loeber o.ok werd verricht ten bate van noodlijdenden in Hil versum, zij het ook in anderen vorm. De familie Loeber heeft n.l. een aanzien lek bedrag ter beschikking van den Cen tral en Raad voor Hulpbetoon en Armenzorg gesteld, ten einde bj voorkomende gelegen heden bijzonder krariitigen geldt lijken steun to kunnen verkenen aan hen, die dezegi mochten noodig hebben. De in de R ij ks visc-hhallen te IJ muiden in December van die jaar aangek- voerde visch, heeft f 1,649,707 opgebracht, tegen f684,148 in December van het vorig jaar. Alzoo in December 1915 f965,559 meer dan in December 1914. Muntmeters. Eenig.en tijd ge leden is mededeeling gedaan van de uitvin ding van een munt-vloeistofmeter door den horlogemaker G. V. van Kampen, te Beesd (G.). Thans heeft deze van den Octrooiraad een octrooi verkregen voor zijn uitvinding, welke nu zoodanig is ingericht, dat aan slag van onzuiver water of van bjjtendö vloeistoffen op de constructie van geen in vloed kunnen zijn of de werking verhinder ren, en dat evenmin de druk der waterlei ding op de werking invloed kan uitoefei- nen. De uitvinder heeft dezer, dagen octrooi aangevraagd voor een 'nieuws vinding, n.1. een muntsleutel van gasmeters, welke op eiken gasmeter kan worden aangebracht. In een gleuf kan men dan, al naarmate men de hoeveelheid gas wenscht, een 2V2-cent stuk, een vierkant stuiversiukje of een dub beltje werpen. De moeite, om steeds 21/£- cent-stukken voorradig te hebben, wordt hiermee voorkomen. Te Rotterd am is met een Va 1- Bchen sleutel ingebroken in het magazijn van de Kralingsche Gasmaatschappij1, ge vestigd in de Weteringstraat. In het kan toor achter het magazijn wordt vermist een geldkistje met f65 aan rijksdaalders en guldens, uit den muntgasmeter, ongeveer, f 2.50 en uit twee kartonnen doozen 19 glas- mjjjders, benevens een spaarbankboekje-, waarop f10, en een kistje sigaren. In verband met de uitspraak van den kantonrechter, in Den Haag, inzake de Bioscoopverordening, worden in de biosco pen aldaar weder kinderen beneden 16 jaar toegelaten. Gisteravond, aldus worde medegedeeld', even vóór den aanvang der voorstellingen, werd door de politie op order van den hoofdl- commissaris het verbod weder toegepast, na dat Vrijdag te voren was medegedeeld, dat dit voor 14 dagen was geschorst. Een der bioscoop-ondernemers protesteer de tegen de vernieuwde, toepassing van het verbod en stelde de politie aansprakelijk voor de eventueels schade. Hij kreeg toen weer verlof om voor dezen avond do kinde ren wel toe te laten, maar tevens bevel de toelating voor heden te staken. Op. a a n w ij z i n g van een burger zijn gistermiddag in "de Boekhorststraat, in Den Haag, jüisfc op het oogenblik, dat zij' op de tram wilden stappen, om naar. het HolL Spoorstation te rijden, door de politie aange houden twee Rotterdamsche vrouwen, zus ters. verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan het stelen van portemonnaies uit tasc-hjes van marktbezoeksters. De aangehoudenen werpen de schuld op een andere vrouw. Op een der aaugehouden vrouwen werd echter o.a. een portemonnaie gevonden, welke door een dame, die gister middag bi; de politie was komen klagen, dat haar op de Groote Markt een portemonnaie .was ontrold, als haar eigendom werd herr kend. Gisternacht is te Middelburg weder een begin van brand ontdekt, thans in den schouwburg op het Molenwater. De brand kon gelukkig in den aanvang worden gefeluscht. vanavond met hem alleen zijt, want ik zou niet gaarne een gek figuur maken." „Gezegend zijt gij, 0 paraplu ie!" zei Per cy, die hoog in de lucht houdende eer hij die neersloeg. „Uw zeegreen uitspansel heeft mij een hemel van gelukzaligheid aange bracht. Eere zij uw baleinen!" En toen voeg de hi; er op geheel anderen toon bij: „0, Theodora, kondet gij slechts weten boe uw beeld mij bij al mijn plannen en wenschen voor de toekomst voor oogen stónd, en hoe dikwijls ik mijzei ven heb verweten, zul ke dwaze droomen te voeden, die toch nim mer verwezenlijkt zouden worden." „Wat zal tante een geweld maken!" riep Theodora opgewonden uit. Op dit oogen blik ging een der bedienden door^de voor zaal en zij trad dus haastig ter zijde, doch aan den voet van de trap hield zij stil, trad weder naar hem toe, legde haar hand op. zi'n arm, en met een onbeschrijflijk zackten blik sprak zij tot hem: „Wij zullen best met elkander terecht komen, al stellen wij ions niet dwaas aan; maar ik dacht niet, dat hetgeen er is voorgevallen mij zoo geluk kig zou hebben gemaakt." Zij verwijderde zich nu dadelijk en zou zich ook wel gewacht hebben zoo iets te zeggen, wanneer zij niet geweten had, dat hij geen antwoord geven kon, daar lady Martindaie op dat oogenblik statig de trap afkwam. Den volgenden morgen werd er gezegd, dafc John koude hal gevat en om zijn hoest ©11 pijn op de borst het bed moest houden; en men voegde er bij, dat hjj den vorigen avond te laat was opgebleven en te druk gepraat had. In den vroegen morgenstond was Theo dora reeds naar bet zieke "kind gaan zien <?n .vergezeld'*, na liet ontbijt Violette naar de Metdeaanho uding va n twee per sonen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstallen van rijwielen, schijnt de rer cherche te IJmuiden een goeden slag geslar gen te hebben. Zij is daardoor op het spoor, gekomen van een dievenbende, oie zich on ledig hield met nachtelijke strooptochten te IJmuiden. In den laatsien tijd werd meermalen aan gifte gedaan van vermissingen uit stihggende visschersvaartuigen, zonder dat men er in slaagde de daders op te sporen. Bij de ondervraging over bovengenoemde j rijwieldiefstallen, bekenden de aangehoude nen, met nog andero personen, die thans worden opgespoord, onlangs de inbraak in het schaftlokaal te hebben gepleegd, waarbij we.er een ander persoon ais heler optrad. Te Bonne broek heeft de Oude- j aarsavondcollecfce, ten bate der kerk bij den uitgang gehouden, niet minder dan f 1241 opgebracht-, waaronder 2 biljet ten van ƒ300 en 3 biljetten van f 200. Zeeliedonactie. In het Nieuwe Yerkooplokaal had in Den Haag een zeer druk bezochte vergadering plaats der Cr. Matrozonverjeoniging te Sche-ve- ningen. De voorzitter, de heer K. Yinu, zette den stand van zaken uiteen, er zijn blijdschap over uitsprekend, dat het maniiest der Ma- trozenvereeniging, aan de haven ©n in het dorp verspreid, «-«.oei getroffen heeft. Alle loggers bleven binnen, doch r had geen enkele ongeregeldheid plaats. Ook wees hij er op, dat de Reederij thans begrepen heeft", hoe groote ernst en solidariteitsge voel er onder de zeelieden keerscht, zoodat nu reeds een vergadering der lteederij- vereeniging gehouden werd, waarin over de loonwenschen der organisaties gehandeld zou worden. Do voorzitter deelde oorts mee, dat de besturen der Schippers- en Matrozenver- eeniging in ;een vóórvergadering tot volle alge overeenstemming waren gekomen ten opzichte van de verscbillent.o loonwen schen. Over en weer wa-s iets toegegeven. Na de algemeen© bespreking werd aan niet- leden verzocht de vergadering te verlaten. Velen echter b1 even aanwezig en cxven zich als lid djer Vereemging op. De gewijzigde verlangens werden be sproken en konden ae volle rastemming» ver werven. Yoor de totale bemanning schip per inbegrepen wordt nu 30 pCt. der netto-besomming als loon gevraagi; andere ondergeschikte puntien blei en ongeveer ge lijk en aan het weekloon van 12 werd met nadruk vastgehouden. „We moeten tot el- ken prijs," zei de voorzitter, „Schevenin- gen de schande besparen, dat aan prachti ge werklieden f 10 weekloon betaald word|b." Trouwens, reeds op drie erven wordt f 12 gegeven. Ook moet blijvend aan gedrongen worden op een behoorlijken ar beidsduur. Onder applaus werd besloten de gewijzig de loonwenschen bij c«e Reederij in te die nen, opdat spoedig de kwestie tot oplos sing kan komen. Naar men van patroonszijde vernam, zijn dezerzijds aan die vissohera voorstellen gedaan tot tegemoetkoming aan de gedane eischen. Deze voorstellen zoudteD, behou dens enkele nader to regel'en bijzonderhe den, zijn aanvaarden een 50 a 60 schuiten Weitje tot uitvaren gereedlagen en Maan dag hadden moeten uitvaren zullen nu, naar verwacht wordt heden of morgen uit gaan. Het stilleggen van het stoom* vls6cherijbedrijf. Zooals reeds gemeld werd, ligt hot stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden zoo goed als geheel stil. In een onderhoud met een dier bestuur ders van de afdeeling IJmuiden van den Algemeenen N ederlandsöhen Zeemans bond, legde deze er den nadiruk op, dat van een staking geen sprake is en dat do actie het karakter van een staking ook wel niet zal krijgen. De wenschen achtte hij natuurlijk billijk en het meerendeel der reeders ook. De ramp, overkomen aan de „Erin", ie een waarschuwing geweest en de „Neeltje Catharina", die reeds veertien dagen over portierswoning, waar rij bevonden, dat het arme kind met meer goeden wil dan ver stand door zijn oude tante verzorgd werd. Violette nam het nu in haar armen, gaf het voedsel en medicijnen en wiegde het zoo zachtjes in slaap, dat Theodora achting be gon te krijgen voor hetgeen rij het vrou welijk instinct geliefde te noemen. De beide zusters wandelden zeer verge noegd naar huis; aan de deur wachtte Lord Martindaie Theodora op. en riep haar toe: „Waar zijt gij geweest, Theodora? Ik moet u eens spreke-11.". Violette, die gaarne wilde weten of John niet erger was, vond niemand ih het salon om haar te woord te staan dan Mr. Fothe- ringham, die met een zonderlinge^ trek om de hoeken van zijn mond haar verzekerde, dat zmzich niet ongerust behoefde te makem Een oogenblik daarna;, terwijl rij een brief zat te schrijven en Percy bij net venster de couranten stond te lezen en die met groot gedruisch omsloeg, kwam Arthur eensklaps de kamer in en riep haar toe: „Wel, Violette, nu weet fk toch' een'nieoiw- tje. Raad eens wat!" „Een huwelijk? Want de menschen pra ten altijd van nieuwtjes als er een huwe lijk op lil is." „Goed geraden. En nu de slachtoffers?" „Uw zuster?' Wat! Is zij het waarlijk? en met wien? Och, toch niet met jpord St Erme." 1 „Neen, juist met zijn antipode, zooals Har rison zou zeggen Raad nog eens 1" „Help mij eens, Mr. Fotheringhambe gon zijdoch Arthur sprong vier voet ia do hoogte en schreeuwde: „Hei, hei, dat zou valsch zijn Het spijt mij dat ik niet gezegd heb, dat zij een ellendig slechte partij doet.' „Zoo, vindt gij dat?" zei Percy, rich c-m- Te Winterswijk rijn Wee Belgische krijgsgevangenen aangekomen, die uit het kamp bt' Holzminden ontvlucht waren. De een wias professor aan de Gentsche universi teit, de andere een student uit Brussel. *t Was r eeds voor de tweede maal dat ze ontvlucht waren'; den eersten keer echter werden te dicht bil de grens door een Duitsche patrouille aangehouden. Thans zijn ze .naar Rotterdam vertrokken. De heer A. Boes, meubelfabrikant, en A. Bijdebeek, ingenieur, beiden uit Vlaar- dirgen, die zich naar Duitschlana hadden begeven, zijn daar gevangen genomen. keerende en hartelijk de hem toegestoken band van Arthur drukkende. „W-el mam, welk een vooruitriohtzei Ar thur, de schouders ophulende. ,Maar meent gij het inderdaad?" vroeg V:c:ette, nu den een en dan den ander aan ziende, terwijl .Percy haar reeds de hand toestak, om ook door haar gefeliciteerd te wei den. „Ja, waarlijk meen ik het," zei Percy. „O, wat zal John blij zijn 1" luidde haar ge'ukwcDSch „Nu ?al ik maar geen woord over uw rit met dei» schimmel zeggen," vervolgde Ar thur. „Ik zal hem in het vervolg Cupido's ros noemen en haar Psyche, al ware het al leen om Theodora kwaad te maken."- „Waar is uw vader?" vroeg.Percy. Bij John. Daar heb ik het vernomen." Doch toen Percy op heb punt wias de ka mer te verlaten, zei hij„Nu, gij hebt moed, dat verzeker ik u I Maar ik hoop, dat gij de wilde kat, die in haar huisvest, op uw bruiloftsdag zult hebben doodgeslagendat raad ik u ten minste aan." „Jk dank u voor uw raad, want gij spreekt zeker uit ondervinding." „Als gij Theodora, voordat er een jaar om is, kunt maken als deze..." „Och, houd u toch stil, Arthur." Percy liep haastig de kamer uit en Violet te kon maar niet van haar verwondering be komen, dat Lord Martindaie zoo dadelijk zijn toestemming had gegeven. „Hij heeft er niets tegen gezegd. Papa is wijzer geworden na de ongelukkige uitkomst met den armen John, en heoft geleerd, dat het beter ia, om zijn kinderen hun eigen keu ze te laten volgen." „Maar uw tante?" „Ja! aij heeft aan niemand ter wereld VOORSCHOTEN. Aan de aid. L. O. van de H. B. S. „Beresteyn" ia benoemd de heer C. Huge, vroeger hoofd der school voor Eur. L. O. 'te Makassar, thans met verlof Mor te lande. Door den rijksveldwachter"' Witteman met een collega werd alhier aangehouden een mi'ldtair, die van Harderwijk was ko men loope-n met het doel twee huzaren te j vermoorden, die zijn zuster om het leven j zouden hebben gebracht. De ongelukkig© 1 bleek krankzinnig te rijn en is aan d'o mi litaire autoriteiten overgegeven. zulk een hekel als aan de Fotheringham?, i doch zij heeft niet meer dien invloed op pa- j pa, welken rij eertijds hadl Thans aail rij l uit louter spijt aan ons haar goed verma ken. Maar, waar het aanstaande paar van leven zal, verklaar ik niet te begrijpen, ten zij papa hen onderhouden wil." „Ik meende, dat hij erfgenaam ecner ba- roimie was." ,Ja, behalve dat er nog eon halfwijze zoon van den ouden Sir Antonie bestaat, en die zal Percy wel levenslang de baronnie betwis ten, zoo goed als oen wijs mensch." Na het koffiedrinken ontving Violette een boodschap van John, om haar te vragen, of zij hem eens wilde komen bezoeken. Zij vond hem in zijn boekenkamer op dc sofa liggen; hij scheen zeer benauwd op de borst en on gesteld; doch*zijn gelaat verhelderde, toen zij binnenkwam en hem aanbood een poosje te blijven om hem voor te lezen. „Dat is juist, wat ik op dit oogenblik het liest zou hebben, want het ie mij ui et diens tig te praten of te veel te denken. Ik geloof, dat ik mij met beide overspannen heb." Zij moest dus haar nieuwsgierigheid be dwingen en deed zijn ontroering bedaren, dooj-hem mot haar zachte stem zoo lang voor te lezen tot hij in slaap vielna een poosje gewacht te hebben uit vrees hem wakker te maken, verliet rij zachtjes de kamer en had nog tijd om ten tweeden male naar het kind van den portier te gaan zien, waar zij de twee gelieven ontmoette, die over de katoe nen parapluie in strijd waren. Peroy be tuigde, dat hij zijn eigen parapluie in ruil zou geven en deze eeuwig bewaren als een zegeteeken van zijn kunst om paarden en vrouwen te temmen. Theodora was een wei nig uit haar humeur. Dat bij dat frapie stuk tot een aandenken wilde bewaren, vond rij Vraag: Het gebeurde, dat wij om streeks 2 uur uit do H. B.-S. komende, bë de halte Raamland op de tram stonden te wachten. Hoewel de trambestuurder ons zeei* goed zag, reed hij toch door. Toen wij aan het station aan liem vroegen, waarom hij doorgereden had, antwoordde hij ons: „Jullie hadden maar aan deu goeden kant van de rails moeten staan," Dit was echter onmogelijk, omdat daar een troep soldaten liep. Een van ons stond echter toch aan den goeden kant. Zou daar niets aan te doen zijn, opdat zulke gevallen niet meer voor komen 2 Antwoord: Het is zooals de conduc teur zegt, men moet oij een halte aan den rechten kant staan en het lijkt ons daar niet ormogelijk dit te doen ook ai p^aieeren er juist soldaten. Do' Hooge Rijndijk is er breed genoeg. Het is intusschen wel moge lijk dat door op het aantal jongelui aan den verkeerden kant staande te letten, dc con ducteur de eenling aan den rechten kant niet heeft gezien. "'Mogelijk heeft do vrees dat de troep H. B.-S.-jongelui de tram zouden opschep pen, hem ook wel bewogen om ziek streng aan de regels te houden. Deze jongëlui ma ken het den conducteurs wel eens moeilijk en de overige inzittenden lastig zooals ons persoonlijk al eens is gebleken. V raag^ Kan do wet-^albersc niet toe gepast worden op firma's die, zooais nu in dezen treurïgen tijd zwendelen met regee- ringsuien en zoogenaamdo regëeringsaard- appelen, die half bevroren zijn? Waarom zijn do namen van do laatsten ook niet aan de kaak gesteld? Antwoord: Wij begrijpen uw vraag nie«b precies. Be-doelt u dat de regeerings- uien en -aardappelen slecht zijn, dan is daar zeker de wet-Aalberse niet op toe passelijk. Denkt u aan gevallen dat. koop lieden die niet aangewezen zijn voor den verkoop hun waar als zoodanig aan den man trachten te brengen dan is-dat wel strafbaar. V raag: Duizenden en duizenden ge zinnen zijn in Duitschlan en elders in rouw gedompeld. Bommigo betreuren 3 tot 4 zonen; van de koninklijke en keizerlijke families is qp nog niet één getroffen, zelfs met gewrond. Roe komt dat, zijn aie men schen niet zoo dapper als de stumperds aan do fronten, of blijven ze meer achter baks? Antwoord: Het aantal officie* .1 en vooral dat van koninklijken- of keizerlijken bloede, is in verhouding van het aantal ge wone soldaten natuurlijk zeer gering. Er moeten van lien ook bij gelijko kans op gevaar dus veel minder sneuvelen. Of zij zich in den strijd achterbaks houden dur ven we niet zeggen. Wij zijn niet genoog met do methode van strijdvocren bekend. Vermoedelijk moeten co gewone soldaten wrel het meest do spi afbijten, hoewel het aantal gesneuvelde en gewonde officieren in dezen oorlog ook proccntsge- wijzo veel grooter is dan in vroegere oor logen. Vraag: Ik ben van de lichting 1917 en heb gewoon lager onderwijs genoten; zou er nu ook bins beslaan om in dienst ergens voor opgeleid te kunnen worden? Tot hoever zou ik kunnen opklimmen? Zou ik daarvoor naar een daartoe ingerichte school kun nen of moeten gaan, wachten tot ik opge roepen wordt of eerder in dienst gaan? Tot wien zou ik mij ter opleiding moeten wen den en zijn er nog kosten aan verbonden? Antwoord: Terwijl ge miiicien zijl", kunt ge opgeleid worden tot sergeant. Ge hebt u daartoe maar aan te melden bij uw com pagnies-commandant. Voorts bestaat er ge legenheid om vrijwilliger te worden en raden .wij u aan, naar het Instructie-batal jon te Kampen te gaan. Aan een en ander rijn geen kosten verbonden. Vraag: Hoe past men toe „Ozon voor huishoudelijk gebruik"? Is het vloeibaar, of poeder, moet het open of gesloten bewaard worden Antwoord: Wij weten er niet genoeg van om iemand er mee Van dienst te rijn- Mogelijk wil een onzer lezers de vraagster ter wille zijn. goed en. wel, doch om het te doen dienen, tot een teeken, dat hij over haar getriomfeerd had, vond zij minder prettig, want hij wilde volstrekt, dat zij zou bekennen, dat zij er een schuilplaats onder gezocht had. „Dat is niet zoo gij gingt naast mij en hieldt haar boven mijn hoofd." „Ik vraag u nu, mevrouw Martindaie, of dat niet hetzelfde is?" Theodora liet hem praten, doch toen zij thuis waren, vroeg hij„Nu, Theodora, imot ik die parapluie dan maar teruggeven?" „Och neen," gaf zij ten antwoord„doe er mede wat gij verkiest, maar zog er niet zooveel mallepraat over." En toen Violette in huis was, voegde zij er bij„Gij moet niet den baas over mij spelen, Percy, dat kan ik niet verdragen. Als dat hoogmoed van mij is, heb dan een weinig geduld met mij." „Ik wilde u juist vergeving vragen," zei Percy, door haar nederigen toon getroffen. „Neen, neen, dat behoeft niet!" sprak zij glimlachend; „maar ik waarschuw u, het is veiliger mijn slang te vertreden, dan die te sarren," en er kwam een toornige flik kering in haar donkere oogen. „Komaan, nu ga ik mijn tante met ons geheim bekend maken." „Ik wenschte, dat gij dien strijd reeds door gestaan hadt, ofschoon ik wel geloof, dat gij or moed toe hebt. Doch laat mij u slechts één ding zeggen, Theodora wees toege vend, of gij zult haar nog meer verbitteren." „Ik weet wel met haar om ie gaan," sprak zij. (Korft vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 6