Nederland en de Oorlog. Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. ten tot ii.i den jorlog. Hij wil de uit komsten van den oorlog afwachten. De Minister moet dus terugnemen de posten voor de luchtvaart, het moderne geschut en do uitbreiding van de bereden artillerie. Over bezuiniging spiekend, zegt spr., dat vele officieren, alles t-c zamen, toela gen krijgen, die al te royaal zijn. Voorts betoogt hij dat van verschillende bepalin gen omtrent uitkeeringen, o.-a. bij ziekte, misbruik zijn gemaakt, en Jat bij het toe kennen van schadevergoedingen gewerkt is op een wijze, die het vertrouwen schokt. Hij bepleit voorts o.a. extra-verlof voor de grensbewakingstroepen en hij consta teert, dat hier cn daar „Het Volk" nog wordt verboden. Voor de weinige deserteurs wenscht spr. een goed woord te doen. Zij worden ge straft, niettegenstaande een amnestiewet is aangenomen. De heer MARCEANT bespreekt de niet- Nederlandscho deserteurs, die in ons land vertoeven. Hij gelooft niet, dat het een juiste opvatting is de geïnterneerden uit te leveren na den vrede. De Memorie van Antwoord heeft spr. niet overtuigd-; dat stuk ontmoedigt. Ge- dachbenwisselinr met de Regeering over dingen, die niet goed zijn, is nutteloos, want in de M. v. A. heet alles evengoed. Allerlei vragen om inlichtingen worden hooghartig afgewezen of ter zijde gesteld. De instructie van den opperbevelhebber wil de Minister iet overleggen, omdat hij daarin geen heil ziet. Maar de Minister is verantwoording verschuldigd aan de Kamer- De grief van de Kamer is, dat die Minister zich steeds verschuilt achter plaatselijke bevelhebbers en den opperbe velhebber. Zoo bijv. over het verbod van ,,Het Volk". Als de Kamer aanmerking maakt op het beleid van den opperbevel hebber, dan is het ook niet goed. Op die manier is er niemand meer verantwoorde lijk. -De Regeering zegt, dat ons leger bereid moet zijn om ieder oogenblik een over rompeling tegen te staan. Als dit waar is, neemt de Regeering vele lichtzinnige maatregelen. De spionnage wordt niet be hoorlijk tegengegaan. Sprekers meening is, dat bezettingen uit liniën en stellingen naar huis kunnen. Zij zullen snel genoeg ter plaatse zijn, desnoods te voet. Verder behandelt spr. eenige bezuini gingsmaatregelen. Thans gelden te votee- ren voor dingen, die pas na. den oorlog in werking komen, acht spr. de grootste dwaasheid. De heer BEUMER bespreekt de afslui ting van een water nabij Bussum. De kosten, welke deze belemmering voor velen ten gevolge heeft, brhoort het Dep. van Oorlog te dragen. De heer DE JONG gelooft dat er van de voorgeoefendheid weinig terecht zal ko men en critiseert het tactlooze optreden van sommige meerderen. De MINISTER VAN OORLOG is aai Let woord. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdagochtend elf uur. ALPHEN. Op initiatief van den hee«r P .A. Wer- n/ink en na een voordracht van den algo- meenen secretaris der Maatschappij van Nijverheid over doel en middelen dezer Maatschappij, werd alhier een departe ment der Maatschappij opgericht. Tot le>- den van het bestuur werden gekozen de heeren A. H. Hildëmisse, T. Hoogendijk, Ph. Boot Dzn., P. van D*ijk Jr. en A. Oost hoek. BODEGRAVEN. In het afgeloopen jaar worden op de wekolijkscho markten alhier aangevoerd: 12,215 wagens Goudsche kaas met 561,842 stuks; 5 wagens Derby kaas met 309 stuks cn 7 -wagens Edammer kaas met 740 stuks, te zamen aanbrengende 562,891 kazen, ver tegenwoordigende een gev ieht van onge veer 3,375,004 kilogram. Er werden £612 wagens met kaas meer aangevoerd dan in 1914. Voorts werden ter markt gebracht: 5 paarden, 3 veulens. 411 lammeren en 13 biggen. De Huisvlijttentoonsteiling, alhier, iï gistermiddag in tegenwoordigheid van en kele autoriteiten en genooljigden geopend met een toespraak van den heer H. Aug. Drijver, voorzitter der commissie. De zaal van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, waar zij gehouden - wordt, is smaakvol versierd. Veel en velerlei is er ingezonden, zoodat deze tentoonstelling, dc eerste, die op dit gebied alhier gehouden wordt, uitstekend geslaagd mag he eten. Verbazend groot was het getal bezoekers dezen eersten dag. KOUDEKERK. Mej. T. de Ligny, ambtenaar ter secre tarie alhier, is benoemd tot klerk ter secre- tjarie te Goudn. ZWAMMERDAM. De Chr. zangverec-niging „Halleluja", te Bodegraven, directeur de heer J. M. Kou- wenhoven, gaf in het Kerkgebouw der Herv. Gem. alhier, een openbare uitvoering. Het gebouw was nagenoeg geheel bezets Het programma, uit 13 nummers bestaande, werd zeer verdienstelijk uitgevoerd, met name „Adoramus", van Palestrina, en „de Bal ling op Zee", van R. Hol. De directeur gaf twee fraaie vioolnummers, ten beste: ,,The broken melody" van Van Bi ene en „Frü fi ling Erwachen", van E. Bach. Een welgeslaagde uitvoering, die de Ver- eeniging eer aandoet. Het batig saldo komt ten voordeele van de „Tuberculose-Commis- sie", te Bodegraven. KERKELIJKE BERICHTEN. Valkenburg. Ned.-Herv. Gem. Op Oudejaarsavond vangt de godsdienstoefe ning aan om zeven uren. Z w a m m e r d a m'. Ned.-Herv. Gemeente. Zondag doleer J. C. Versteeg, van Alphen. Wetelijlisehe Mededeeling betreffende Mond- en Klauwzeer. Sedert do opgave d.d. 22 December wer den gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd in Noord-Brabant 4 gevallen te Boxtel, 2 gevallen in elk dier gemeenten Budel en Beek en Donk, 1 geval te Lieshout; in Gelderland 2 gevallen te Eist-, 1 ge val in elk der gemeenten Ruurlo en Gen- dringen in Zuid-Holland1 geval in elk der ge meenten Oud-A lblaa en Lekkorkerk in Friesland 1 geval te Schotenland in "Overijssel 1 geval te Weerselo in Limburg 1 geval dn elk dier gemeenten Vlodorp, Maosbree, Linne, Beek en St.-Pie- ter in Drente 1 geval in elk der gemeenten Zweeloo en Zuid-Laren Do maatregelen t werden opgeheven te Oadzand, ÏJzendijkc, Stavendsse, Halstoren, Papekop, Goudswaard, Rozenburg, 'e Gra vendeel, Vlirt, Stolwijk, Bergh, Wehl, Ambt-Doctinchem, Dadam, Wisoh, Zwoller- kerspel, Hasselt en IJselmuiden. Wederom geschiedde in een tweetal ge vallen de aangifte veel te laat, namelijk te Eist, waar bij het eerste onderzoek niet minder dan 27 dieren werden bevonden, en te Lieshout, waar nagenoeg do geheele betreffende veestapel, uit 13 stuks rund vee en 4 Varkens bestaande, aangetast bleek. In beide gevallen werd tegen de be trekken veehouders proces-verbaal opge maakt. De gevolgen dezer nalatigheid deden zich reeds gelden. Zoowel het geval te Eist als dat de Lieshout veroorzaakten reedis oon- taetgevallen respectievelijk te Eist esn te Beek en Donk. Do betrekkelijk talrijke gevallen te Boxtel in deze week en de vorige staan mot elkaar in verband en moeten grootendeels op rekening worden gesteld van het over brengen van smetetof door een aangetasten stier. Gedurende die laatste weken was het aan tal gevallen al.s volgt: van 27 Oct.—3 Nov. 63; 3—10 Nov. 55 10—17 Nov. 64; 17—24 Nov. 47 24 Nov.1 Dec. 56 18 Dec. 88 8—15 Dec. 3515—22 Dec. 30 ££—29 Dec. 23. BURGERLIJKE STAND-OMSTREKEN. VALKENBURG. Ove r 1 e d oil: Abraham, Z. vau Abr. Oo&terleo en Alida van Egmond, 9 j. Geboren- Neeltje, D. van G. van Dijk C-zn. en Joh. Ouwersloot. ZOETER WOUDE. Ondertrouwd: Wouter Mnrtinus Ruiprok, 27 j.. en Oatharlna Tan Die- men, 27 j. Gijsbortus Petrus Spioronburg, 37 j-» wedu. van Maria Catbarina van der Heijden, en Johanna Pctronella Rotteveel. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Wilhel- mina Th. J., D. van 0. Janssen on M. F. Meyer. Johajinos J., Z. von H. Heemskerk en J. Kor- tekaas. Janna, D. van P. F. 8obeepmaker en M. W. Gerrit-sen. Maria, D. von J. van Schoo- ten en E. v. d. Berg. Ove rieden: Willem Bekkers, 78 j. Le venloos kind van L. Meenvrissen en 0. Brama. Theodoras F. van der Prijdt-, 19 mjid., Voorliont. Andrea A. M. Moons, 20 nrnd., Oegstgeest. Ondertrouwd: Wouterus M. Ruigrok, 27 jalhier, en Oatbarina van Diomen, 27 j., Zofelerwoude. Johannes van Sohooten, 20 J., alhier, etf Hole-na P. v. d. Meer, 23 j., Lissc. KUNST, LETTEREN, ENZ. Nieuw verschenen Werken. Bij den uitgever A. H. Kruyt to Amster dam Do dood van Edyt-h Cavell, prijs 20 cent. Bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink to Zwolle: Mr. O. Asser's Handleiding tot de beoefe ning van het Nederl. B. Recht. Derde deel. Verbintenissenrecht door ujr, H. van Ccudoevér. Prijs 1.25. Monument Dc Wet. Naar hot „Hbld." ve-itaecmt, heeft die beeldhouwer Mende® da Costa de opdracht gekregen voor een monument tie<r eere van generaal De Wet. De 1 astgeefster, de be kende kunstbesohermstor mévrouw Krul ler te feGravephage, laat den beeldhouwer in het ontwerpen vota dit huldeblijk geheel do vrije hand. Het zal geplaatst Worden op de hei nabij Hoenderloo. Een Nieuw Stuk van Fabricius. Jan Fabricius heeft een nieuw Indisch tooneeletuk geschreven. Het heet „Nonni". Do auteur noemt het een spel van sleur, voorschot en ethica. Het stuk ia door het Theater-Verkado in studie genomen en zal nog in de maand Januari worden gespeeld. („Vad.") Men, meldt ujt BerlijnBij het begin van den oorlog studeerde aan de hoogeschool alhier een jong Nederlander, Gerard Loe- ber. Door de oorlogsgeestdrift dier dagen meegesleept, besloot hij dienst in het Duit- Bclie leger te nemen. Hij liet rioh naturali- seeren en trad als vrijwilliger onder de wa penen, en in den veldtocht tegen de Russen is hij bij Mitau gesneuveld. De te Hilver sum levende ouders van den overledene hebbeen thans te zijner nagedachtenis aau de hoogesohool te Berlijn een kapitaal ver maakt, van welks renten elk jaar een jong student in de kunstgeschiedenis zal worden ondersteund, aan te wijzen op den datum waarop hun zoon is gevallen. De herbergier H. te Rilland-Bath ver miste eenig geld uit zijn portemonnaie. Een onderzoek werd ingesteld en het huis afge zocht, omdat men vermoedde, dat er de laat ste nachten leven op den zolder was gehoord. Na onderzoek kwam uit een groote kist een bxanspersoon te voorsohijn. Deze werd bij de politie gebracht en weldra bleek het een Duitsche defsfcrteur te zijn, die reeds drie dagen op den zolder doorgebracht had en ge leefd had van appelen en rauw spek. Hij was^över een afdak door een raam naar bin nen gekomen. Ook het geld, dat H. ver miste, werd bij hem gevonden. De deserteur zal naar Middelburg wor- dep overgebracht. De Duitsehers hebben aan de Neder- landsche grens bij Diessen een journalist van een Hollandsche courant aangehouden, die een zakboekje met verschillende belang rijke aanteekeningen bij zich- droeg. Hij is naar Antwerpen overgebracht. Een dertienjarige jongen uit de Belgi sche gemeente Wachtebeke, was in den Moerpuipolder bezig aan de grens rapen te steken. Hij sloeg mot een raap tegen den eclectrischen draad en viel onmiddellijk dood ter aarde. Medegedeeld wordt, dat van de Don derdag j.l. to Falmouth aan boord van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" aangehou den Amerikaansche mail Dinsdag een ge deelte met de bootgelegenheid der maat schappij „Zeeland" hier te lando is aange komen Staatscourant no. 305 bevat het -Kou besluit, houdende intrekking van de tijde lijke opheffing van het verbod van uitvoer van mij nh out. Uit Winterswijk schrift men aan „Het Volk": Onze plaatsgenoot W., wien het verblijven in het in staat van beleg verklaarde gebied is verbeden, woont zoo dicht brj de grens, dat zlpn huis op Hollandsch gebied ligt en een gedeelte van zijn erf tot Duitsch grond gebied behoort. Nu hij niet in zijn woning mag verblijven, heeft hij een houten loods gebouwd, precies op de grens. Met de tafel in 't midden, zit hij nu 's middags op Duitsch en zitten zijn huisgenooten op Hollandsch grondgebied. Men meldt uit Oldenzaal, d.d. 29 dezer Heden, den 1-aatsten dag waarop voorloo- pig de uitvoer van hengsten en ruinen be neden 20 maanden, nog is toegestaan, wer den 214 stuks uitgevoerd. Een Koninklijke Gift voor het Nationaal Steuncomité. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité ontving van de zijde van het Koninklijk Huis opnieuw Jn zeer treffend blijk van belangstel ling in den arbeid van dit comité, doordat H. M. de Koningin-Moeder heden aan den algemeen secretaris van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité, ten behoeve van dit li chaam een belangrijke som gelds deed ter hand stellen. De Tarwc-Invoer. Volgens de Engelsc-he bladen vroeg de heer C&rson aan den president van de „Board of Trade" of er 259.000 quarters tarwe in Nederland waren ingevoerd, gedurende de week eindigend 13 December, tegen 73.000 quarters in dezelfde week van -het vorige jaar, en of sedert 1 Augustus 2.077.000 quarters waren geïmporteerd in Nederland, tegenover 1.092.000 in hetzelfde tjjdvak van het vorige jaar. En indien dit zoo ware, of dan de Board of Trade wist, welke eindbe stemming dat surplus had, en indien de cij fers onjuist waren, welke dan de ware cijfers waren. De heer Runciman antwoordde: De werkelijke hoeveelheid tarwe, die in de Nederlandsche havens, gedurende de week eindigend 13 December is binnen gekomen, bedroeg 45.000 quarters tegen een weke- lrksch gemiddelde in December 19J4 van ongeveer 98.000. Van 1 Augustus tot 17 December werd, met inbegrip van het graan- equivalent aan 't geïmporteerde meel in gevoerd 1.549.000 quarters tegen een net. to-import in de laatste vijf maanden van 1914 van 1.058.000. Van deze hoeveelheid geïmporteerd sedert begin Augustus, Waren niet minder dan 897.000 quarters ingevoerd voor rekening van de Belgian Relief Gom mission, zoodat er slechts 702.000 quarters overbleven voor verbruik in Nederland. STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". „Grotlue" arriv. 27 Deo. van Amsterdam te Batavia; ..Kangoan" yortrols 29 Deo. van Ara sterdam naar Java; „Oranje" (thuisreis) arriv. 28 Deo. te Sneg; „Prinses Juliana" (uitreis) ver trok 28 Deo. van Gibraltar; „Prins der Neder landen" (uitreis) passeerde 28 Deo. Perim; „Roe pat" (uitreis) passeerde 28 Deo. Finistorre; „Rem brandt" (thuisreis) passeerde 28 Deo. Dover; „Rondo" vertrok 28 Deo. van Philadelphia naar Galveston; „Vondel" (thuisreis) vertrok 28 Deo. Van Sabang-. R0TTERDAMSCHE LLOYD. „Monado", van Rotterdam naar Norfolk, pas seerde 27 Deo. Oape Race. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Oranje Nassau" (thuisreis) passeerde 29 Dcc. dos nam. 1 n. 30 den Noord-Hinder. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Am.9toldijk" arriv. 28 Deo. van Rotterdam via Ouba en Mexico to New-Orleans „Sloterdijk" ar riv. 29 Deo. van New-Orleans to Rotterdam; „Gor- redijk", van Tocopilla naar Rotterdam, vertrok 28 Deo. van Coronel naar Montevideo; „Rotter dam*' vertrok 28 Dec. van New-York naar Rot terdam; „Soestdijk" arriv. 29 Dec. van Baltimore te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. „Gelria" (thuisreis) vrtrok 28 Dec. van Santos; „Frlsia" (uitreis) vertrok 28 Dec. van Oorunna. Vraag: In uw blad van 13 Dec. j.l. 'as ik, da-t tegen eenige postbeambten, gekleed in het costuum van - St.-Nicolaas en zijn knecht, in een rijtuig gezeten, óp weg nam een feestzaal, waar een aantal kinderen huu komst blijmoedig afwachtten, proces-verbaal was opgemaakt. I9 het U ook bekend of te gen dc hceron studenten, die Dinsdagmid dag en -avond in Duitsche uniform gekleed, met punthelm op, dooir Leidons straten heb ben gereden, dit eveneens is geschied? Antwoord: Dat zal wel niet zijn ge schied, want wij hebben er niets van ge hoord. Wellicht hebben zij toestemming ge vraagd. Vraag: Waarneer men met zijn patroon geen contract heeft afgesloten, is hij dan toch verplicht om een halven dag voor be graven te betalen, wanneer het een schoon zuster betreft? Antwoord: Neen. Vraag: Moet een heer z'u dame een arm geven, of moet de dame haar arm in de 2j;ne leggen? Antwoord: Dat mag u nu kiezen, hoe of u dat wilt, en moet u maar eens vragen aan de dame, hoe zij het wenscht. Het slaat wel knus, wanneer een heer z'u dame een arm geeft. Het behoort juist andersom; maar men stoort zich er tegenwoordig weinig aan hoe het behoort. V raag: Als men een pakje aan een mi licien laat bezorgen in de Stadsgehoorzaal met volledig adres er op. komt dit daif in handen van den eigenaar? Antwoord: Zeker en gewisZend uw teerbeminde maar iets goeds hij zal er u voor beloonen, zooals een goed soldaat be taamt. Vraag: Hoe kunnen ouders, die vol wassen kinderen 'nebben, het beste een testament l|aten maken, waarin de man do vrouw en de vrouw den man zooveel mo gelijk kan bevoordeelen Er zijn geen vaste goederen. Antwoord: Met een testament gaat dat niet hetgeen aan den man, vrouw en kinderen toekomt, is wettelijk vastgesteld. Éet zekerste is dat u-bei-den een levensver zekering sluit, dan komt bij overlijden het geheele bedrag 'aan dien man of aan 71e vrouw. ,Vraag: Is u reeds iets bekend, wanneer ongeveer de landstormlichting 1910 onder de wapenen zal moeten komen? Antwoord: Neen, daar is nog niets van bekend. Vraag: Ik ben ingedeeld bij het le. Ba'. Ie. Reg. Vesting-Artillerie. Wanneer moot ik nu onder de wapenen komen? Antwoord: Zeer waarschijnlijk tussclien 1 en 5 Maart 1916. Vraag: I. Wordt de landstorm opgeroe pen tot 30-jarigen leeftijd, of als de land weer afgelost is, wordt er dan geen land storm meer opgeroepen? II. Als de landweer afgelost is, wordt er dan ook nog militie afgelost? Antwoord: I. Vermoedelijk voorlcopig totdat de landweer is afgelost. II. De militie wordt niet afgelost. Men schrijft onsOmtrent de kachel, die niet wilde branden en waarvan de smid zeide, dat de schoorsteen te nauw was, 'kan ik u wel zeggen, dat dit van geen in vloed is op !t branden der kachels. Ik zal hier in 't kort verklaren,- hoe een goe de schoorsteen moet zijn, en die beslist ook flink trekt. 1. Een schoorsteen moet een lengte hebben in doorsnee, dus in breedte van 't gat of rookkanaal van J620 cM., dat is ruim groot genoeg en is zelfs beter als zoo wijd. 2. De schoor steen moet vrij boven 't dak van het huis uitgebouwd zijn, anders heeft men last vam valwinden, dan rookt het in huis. 3. Dan moet een schoorsteen van onder tot naar het dak overal goed afgesloten of dicht zijn. 4 Op één rookkanaal mag niet meer dan één kachel geplaatst wor den, worden er 2 of 3 kachels op één rook kanaal geplaatst, dan trekken ze geen van allen. Het ligt niet aan de kachel als hij niet branden wil, maar altijd aan de schoorsteen. de eerste kindsheid hun,levensloop bepaald wordt door schijnbaar toevallige omstan digheden, welke men meestal onopgemerkt laat." „Dat vindt ik vreeselijk", zei Violette. „Bijvoorbeeld, ik ben oxertuigd, dat mijn leven een bijzonder*» richting heeft geno men, doordien mijn kindermeid on mijn tanto mij niet begrepen, en mijn broeder bedierven*, terwijl zij mij aan mij zelve over lieten. Misschien was ik geen aanvallig kind, doch ik had i.egelijke hoedanigheden, die men toch wel had behooren te ontwik kelen, ofschoon *->- er, over het geneel ge- nomeD, thans geen spijt over gevoel, dat men mij reeds zoo vïocgtjjtfig 'aan mijn eigen krachten heeft overgelaten; want dat heeft, mij gemaakt tot - ©oen jX. thans ben." Yiolott-o was. tamelijk vc-rwondërd over ófet gezegde, doch zij hield zich overtuigd, dat. do veTwaar 1 oozing, waarover ddq da me zich beklaagde, inderdaad iete bewonde renswaardig van haar gemaakt had. „Uw kleine lieve jongen houdt zonder twijfel al uw aandacht bezig. De eerste opvoeding en het vroegste onderwijs zijn van zoo groot belang." „Hij is pas vijf maanden", merkte Vio lette aan. „Gij kunt niet te vroeg beginnen met zijn verstand te vormei>. Wèl gekozen platen, eigenaardig speelgoed, de gewoonte dade lijk te gehoorzamen, de keus van de liedjes, die men hem voorzingt-, dat alles is va-n groot- belang, om die dierbare lammeren te vormen en hen aan de strenge tucht des le vens te gewennen." „Gij hebt zeker heel veel met kleine kin deren omgegaan?" vroeg Violette, op wie al die wijsheid diepen indruk maakte. „Ne-en, ten minste niet persoonlijkmaar Emma hoeft u, meen ik, mijn a-llegorisclh boekje, „De Lammeren in de Schaaps kooi" getiteld, gezonden; nu, daarin vindt gij al mijn theorieën ten volle blootge legd." „Ja, Emma hoeft het mij gegeven, het is heel mood", zei Violette met neergeslagen oogen. „Het is jammer, dat ik te' dom ben om het goed te begrijpen maar ik hoop, dat Emma het mij eens uit zal leggen." „Vele menschen vinden het duister, doch ik zal er mij een genoegen van maken het u te verklaren. Ik ben zeker, dat gij er zeer nuttige denkbeelden in zult vinden. Wat begreept gij niet recht?" Violette was zóó beschaamd, dait een schrijfster haar ten aanhoore van een ge heel gezelschap ove-r haar boek onderhield, dat zij uit louter verlegenheid de geheele geschiedenis van de lammeren in de schaapskooi vergeten woe en zich hartelijk dankbaar gevoelde, dat men juist op dat oogenblik den gasten verzocht aa/n tafel te gaan. Doch het scheen wel, dat zij dien mid dag de auteurs niet kon ontgaan, want Mr. Fotheringham braoht haar aan tafel. Iiocïy Mar tin dale had Emma Brandon aan John toegedacht, maar Arthur kwam met een snaaksoh gezicht naar haar toe en maakte zich van haar meester, Miss Marston e Voor John overlatende. Violette was zeer blijde, dat Laar buur man niet over do „Kruisvaarders" sprak, ofschoon zij dat boek veel beter begreep dan „De Schaapskooi", toen hij zich eensklaps naar haa-r toekeerde en kortaf vroeg: „Wie is die hëer naaot Theodora?" „Mr. Wingfieldj de predikant." „Zoo. Is hij goed voor de gemeente?" „O ja, zeer goed." „Houdt Theodora zich ook mot de dor pelingen bezig?" „Jawel, zelfs bijzonder veel." „Wat doet zij alzoo?" „Wel, zij geeft tweemaal per week onder wijs in de school, beha.lve nog 's Zondags, en geeft iedëren morgen les aan de kinde ren. van den pachter." „D'at ia braaf." „En zij is zoo goed voor de kinderen van den portier!" „Laat ik eens zien! Bestond er geen vrees, dat- zijn zoontje doofstom zou wor den „Ja, dat. is ook zoo uitgekomen met dien armen, klein en jongen. Theodora slaagt er zeer gelukkig in hem te onderwijzen." „Goed zoo! Ik wist wel, dat haar goede eigenschappen eenmaal aacn den dag zou den komen. Wat is rij lang geworden, en zij ziet er nog even levendig uit. Zij heeft een seizoen in Londen doorgebracht., nietwaar?" „Ja', rij ie in dit voorjaar veel uitge weest." „En heeft al dat uitgaan haar niet bedor ven?" „O neen", riep Violette met drift, terwijl rij zoo vrij met Percy sprak, als had rij hem haar 'leven lang gekend„zij is slechts te ijveriger geworden in al haar liefdewerk. Zij ontziet geen moeite, en staat somtijds vier uren op om bij de oude Betty Bladn te waken, opdat haar dochter een weinig zou kunnen rusten." „Haar uitzicht zou een fraaie studie op leveren. Zij ziet er nog interessanter uit da,ii ik mij voorgesteld had. Het is aardig om het verschil tusschen aangeboren en aangenomen fierheid op te merken", en daarop wondde hij zijn oogen van Theodora naar haar moeder. „Wat blijft Lady Mar- tindale er nog goed uitzien Ik vind lvaar niets veranderd. Wie is toch die dame, die onophoudelijk tegen John praat?" „Miss Marst-one, een vriendin vam Miss Brandon." „Waarom takelt zij zich zoo toe?" „Zij ia zeer vroom". „Mij dunkt, dat gij dat denkbeeld van vroomheid toch niet volgt wat haar toilet aangaat." „Ik geloof ook niet, dat het noodig is zich zoo to kleeden", zei Violette, blozen de en met een weifelende stem. „Waar heeft men zaïlk een rare figuur vandaan, gehaald? Is rij van de familie der Marstones van Gothland?" „Ik meen van ja. Zij heeft twee zusters, vrbolijke, aardige meisje®, die bij een oom wonen. Dezo dame woont bij haar broeder, die advocaat is." „Sam Marstone. Dien. ken ik wol. Ik heb modelijden met bean. En Emma Brandon hoeft ook haar intrede in de wereld gedaan Waar rit rij „Ddér, naast Arthur, aan deze rijde van dc tafel; kunt gij haar niet zien?" „Wat soort van een meisje is zij Y' „O!'- zei Violette en zweeg een oogenblik. „zij is de grootste vriendin, die ik heb." Hij scheen verwonderd, lachte en zeidö: „Dan zal ik maar niet verder vragen." Violette vreesde, dat zij wat dwaas gespro ken had, en voegde er bij„Lady Elisa beth is zoo heel goed voor mij geweest en Emma is de peettante van mjjn kleinen jon gen." „En John de peetoom „Ja, heeft hij u dat reeds gezegd?" „Welzeker, het scheen hem na aan het hart te liggon." „Hij is zoo zoo ik geloof, dat hij veel van den kleine houdt. zoo eindigde zij haas tig haar volzin), daar de woorden haar in de keel bleven steken. „Het verheugt mij hartelijk, dat hij iets heeft, waarin hij belang stelt. Hij ziet er be ter en niet zoo zwak uit. Vindt gij ook, dat zijn gezondheid verbeterd is?" ,.0 ja, veel verbeterd. Hij ïk est bijna niet meer."- „Heeft hij nog die erge benauwdheden?" „Zeer zelden hij heeft ze niet meer ge had sinds den dag, toen wij uw terugkomst vernamen, en toen was Kot, volgens Brown, slechts door overspanning van blijdschap." „Zoo, zoo, dan schijnt hij waarlijk sterker 'to rwordon."- „Ja, hij kan ook beter tegen vermoeienis.'' „In dat geval hoop ik, dat hij zicli aange spoord zal gevoelen om iets om handen te nemen, want dat ontbreekt hem." „Hij is toch altijd bezig," merkte Violette eenigszins misnoegd aan. „Och komZelfs een boek open te snijden is hem nog te veel inspanning. Wanneer hij niet opgewekt is, moet Brown dat voor hem 'doenj." t „Noen, neen, ik heb hem manuscripten zien. kopiëoren, en voor Lord Martindale brieven schrijvon." Zij durfde etr niets aan gaande het West-Inclische plan bijvoegen, doch had het gaarne gedaan. (W.ordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6