Rechtzaken. Seen toenadering tusscfcsn Duitsche en Fransche socialisten. Ofschoon de „Hmnanité", het officieel© orgaan der socialistische partij,- geen ver slag geeft van de zitting van het congres van de federatie van do Seine, dat belast) was met de voorbereidende werkzaamheden voor het jaarlijksjoh nationaal partijcongres, dat den 25sten December zal bijeenkomen, weten minder discrete bladen te vertellen, dat verschillende voorstellen ten doel had den een onmiddellijke toenadering te bewer. ken tusschen de Duitsche en Fransche so ciaal-democraten, met een verpletterende' meerderheid verworpen zijn. De vertegen woordigers van 9947 socialistische groepen' hebben zich tegen en die van 545 voor dit dwaze voorstel verklaard. De Servische schatkist. De „Corner© del la Sera" vernoemt uit Marseille, dat de stoomboot, -cliie db Servi sche staatskas aan boord had met ©en be drag van 18 mdLldoen aldaar is aangeko men en dat de gelden in de Servisch Fransche bank te Parijs zullen bewaard worden. Ter dood veroordeeling in België. Wij lezen in ,,Eet Vlaamsche Nieuws" «de volgende bekendmaking van den Duit- echen gouverneur van de vesting Antwer pen, gedagteekend 8 December De Belg Leon Parant is wegens krijge- verraad door het Gouvernemenfcsgerieht der vesting Antwerpen ter dood veroor deeld geworden. Hij heeft aanhoudend sol- dlaten en krijgsvrijwill'igers aan het vij andelijke leger toegevoegd. Ook was hij in betrekking met Fransche spionnen, hoeft hun bijstand verleend en een zul'ker spion nen bij zioh opgenomen. Het oordeel is heden door doodschieten uitgevoerd geworden." Eeri derde Belgisch Grijsboek. De Belgische regeering zal kortelings een derde Grijsboek uitgeven. Het dient als ant woord op het Duitsche Witboek over de le gende der Vrijschutters en zal hoopt men al! lieden van goede trouw van de valschheid dezer legende overtuigen. Een verctddigingsbelasting. Bij de behandeling in den Duitschen Rijks dag van het wetsontwerp tot het treffen van voorbereidende maatregelen voor een oorlogswinstbelasting, dat is aangenomen, hebben de socialisten, bij monde van David, een motie verdedigd, strekkende ora 'n nieu we verdedigingsbelasting te heffen in den loop van het belastingjaar 1016/17. David drong allereerst aan op zoodanige uitbreiding van het ontwerp, dat de daarbij ingevoerde belasting zou blijven bestaan in den vorm van een Rijks-inkomsten- en ver mogensbelasting, als grondslag voor het be lastingstelsel in de onderscheidene staten. Dc vorstelijke personen moeten in de belas ting meebetalendat eischt de ernst des tijds. Echter zullen de eerste belastingpenniQ- gen uit de aangekondigde wet op zijn vroegst' op 1 April 1917 binnenkomen. Hoe wil de re geer! ng tot zoolang de begrooting in even wicht houden? Zonder nieuwe inkomsten gaat dat niet. Het gaat toch niet aan. de gewone uitgaven onder de oorlogsuitgaven te rekenen. Dat is een ondegelijke politiek. De minister van financiën heeft wel beweerd, dat de Engelsehe financiën er slechter voor staan dan de Duitsche, maar in c'ën opzicht is men in Engeland toch beter af. Daar dekt men ten mins'to een deel der uitgaven door de belastingen. Op de Engelsehe begrooting voor 1916 vindt men een vermeerdering van de inkomsten aan directe belastingen van 12 milliard en daarnevens een ontvangst aan oorlogswinstbelasting Van 600 millioen. Dit voorbeeld behoorde men in Duitschland te volgen^. In Engeland betaalt bovendien slechts 11 procent der bevolking inkomsten belasting. Engeland heeft dus een meer so ciaal werkend belastingstelsel dan Duitsch land. De oorlog besloot David maakt de rijke menschen nog rijker en de armen nog armer, veroorzaakt dus een verscherping van de sociale tegenstelling. Dit moet wor den verholpen door de voortzetting van de sociale wetgeving en de socialisatie der volkshuishouding. In een volksbuurt van Berlijn. Een correspondent van de „Tel." te yiis- singen schrijft: Een Duitsche vrouw ©n haar vijf have- looze, bleeke kinderen zitten te eten. 'p Dankbaar aanvaarde voedsel schijnt lekker nij. Haar man is een Engelschman. 't Gezin woonde in een volksbuurt te Berlijn. Bij 't uitbreken van den oorlog werd de man ge ïnterneerd. Na zestien maanden in ©en kamp vertoefd te hebben, genoot hrj de gunst uitgewisseld te worden. 'Nu ie hrj in Engeland. De moeder en de kinderen reizen hem ach tern& De vrouw laat me een boekje zien. „Tweemaal per dag, moest ik pie te Ber lijn op 't politiebureau aanmelden, vertelde ze. Ik, een Duitsche, die een broer ra 't veld heb en ran wie twee neven gesneuveld ayn, werd in mijn vaderland behandeld als een straatdeern, Iedere maal bij de aanmel ding werd dit Jioekje afgeteekend. Vóór 8 uur mocht ik niet op straat komen; na 7j uur 's avonds moest ik binnen zijn. En dat alles, omdat mijn man een Engelschman is. Buren sloegen mijn ramen in, gooiden stee- nen tegen de deur, scholden me uit. En mijn kinderen haar stem schokte nu zijn dikwjjls geslagen. „Vervloekte Engelsehen!" Duizendmaal hebben ze dat moeten hcoren. Dat was geen leven. En mijn grootste vreed was, wat er met ons gebeuren zou in geval' van oproer. „Oproer", herliaalde ik. „0, neen, dat vertellen de kranten niet Die spreken van geestdrift. Geestdrift? Rouw en droefheid en ellende! Overal weduwen en treurende ouders. En ontevredenen! Zoo dikwijls hebben er opstootjes plaats. Win kels werden geplunderd. Bereden politie ,of ulanen chargeerden de benden oproerige vrouwen, sloegen er soms met de sabel op in. Maar neen, dat schrijven de kranten niet En ellende. De rijken eten wel, maar de werkende stand en de kleine burgerij lijden veel ontberingen. Brood slecht, geen vet meer tegen redelijken prijs, melk £eer duur, aardappelen ook. Ja, mijn grootste vrees was voor ons lot in geval van oproer. De „vervloekte" En- felschen zouden het 't eerst te verantwoor- en hebben. Men gloeit van wraakzucht bij 't woord Engelschman. Ik ben blij weg te zijn. Duitschland is een land van rouw en gebrek nu. Hierbij sluit zich aan, wat we lezen in een correspondentie uit. Berlijn in de „N. R. Ct." De schrijver heeft het in hoofdzaak over boter, een product, dat vooral onvol doende voorhanden is, wijl Duitsc-h'and te weinig produceert, terwijl de scbaarschte aan veevoeder de melkopbrengst nog vermin derde. We lezen daar: „Slechts met list en geduld krijgt men zijn brood gesmeerd. In lange staarten staan de menschen voor de boterwinkels, uren lang wachtende vaak. Velen krijgen niets, terwijl anderen er nog in zwelgen. Wie niet uit be hoefte naar boter jaagt, doet het a's sport. Huisvrouwen vertellen nu graag, hoeveel zij hebben weten te veroverc-n. Wat zij van betrekkingen op het land gestuurd krijgen, komt daarbij niet in aanmerking; op speur- jacht moet 'de buit zijn behaald. Men ontdekt daarbij natuurlijk leelijke trekjes. In Chariot. tenburg viel een oude dame Rauw in het gedrang van een boterwinkel. Uit haar markt tasch kwamen toen zeven halve ponden voor den dag. Dat is ziekelijke verzamelingszucht; drie-en-een-ha!f pond boter klinkt nu in onze ooren als drie-en-een-half gram radium; daarvan zouden wrj met onze flinke familie nu desnoods een maand kunnen leven. Van dergelijke werhalen hoort men telkens. En van listen! Zie boven. Ik zelf ben met m'rjn gezin dagen lang zonder geweest; tot mij een gedachte inviel, die bij een journalist allicht kan opkomen: van mijn „connec ties" gebruik te maken. Met een pond kwam ik' naar huis, onstuimig toegejuicht door de mijnen. Vele boter- en kaaswinkels zijn nu den heelen dag gesloten. Op een tegen het ven ster geplakt papiertje leest men, wanneer den verkoop begint. Heel lang te voren ver zamelt zich het publiek, moeders met kin deren vooral. Daar verloochent menige huis vrouw haar kroest. De spruiten zijn immers meegekomen om ook een kwart pond boter machtig te worden." Gemeld wordt thans, dat in den loop van deze week te Berlijn een „Butersperrkar- te" uitgereikt zal worden. De inkoop van boter zal dan als' volgt in zijn werk gaan: De huisvrouw krijgt een kaart, waarmede z\j zich naar den boterwinkel begeeft. Daar krijgt zy een bepaalde hoeveelheid boter, waarvan de aflevering door een stempel op de kaart bevestigd Wordt. Staat die stempel op de kaart, dab krjjgt zij in geen anderen winkel voor een bepaalden tyd meer boter. Hoe ^root die beschikbaar gestelde hoe veelheid boter ?al zijn en voor hoelang zy zal moeten duren, wordt op het oogenblik nog uitgemaakt RECLAMES, h 40 Cts. per regel. wordt door 2I.OOO arisen erkend als het beste versterkingemiddel voor 2enuwen en Lichaam. 3899 10 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Do Kantonrechter veroordeelde Wegens loopen op verboden grond, gepleegd te zamen on in voreoniglng, G. V., t-o Leiderdorp, en I. W. O., te Lelden, ieder tot f 2 of 2 d. Wegens loopen op verboden" grond, S. v. d. Z., tot f 2 of 2 d.J. B., zwervende, tot 2-maal f 3 of 2-maal 8 d. Wegens het zonder vergunning vee laten loo pen op bepooten grond, J. B., te Bijnsburg, tot f 1 of 1 d. Wegens dronkenschap C. M., tot 0.60 of 1 d.; O. S., tot f 1 of 1 <L; F. F. tot f 1 of 1 d.; O. F. O. tot f 1 of 1 d.A. L. tot f 2 of 2 d.j J. P.'tot f 2 of 2 d.; JT. S. tot f 3 of 3 d.; J. M. L. G. tot 1 of 1 d.; P. W. tot f 2 of 2 d.; A. J. J. W. tot H of 2 d.; W. F. d. 1. R. tot f 2 of 2 d.; II. v. d. W. totj f 2 of 2 d.; R. d. G. tot M of 2 d.; G. N. B., Co Noordwijk, tot f 1 of 1 d.L. P. S., te Noordwijk, tot 2 of 2 d.; G. v. d. M-, to Rijnsburg, tot M of 1 d.; P. J., zwervende, tot 2 of 2 d.H. J. 0. tot f 1 of 1 d. Wegens een trekdier onbeheerd laton staau, J. v. B. en H. tot f 2 of 2 d.; J. E., to Katwijk aan Zee, tot f 2 of 2 d.; J. W., te Haarlem, tot f 2 of 2 d. Wegons aohoolvorzuim, N. P. tot f 2 of 2 d. W. J. V. tot 3 of 2 d.J. H. T, tot f l of 2 d. H. v. S. huisvr. H. K. tot f 2 of 2 d.G. H. tot f 2 of 2 d.O. v. Z. tot f 2 of 2 d.A. v. d. P. huisvr. D. H., to Katwijk aan Zee, tot M of ld.; T. G., te Katwijk aan Zee, tot f 3 of 2 d. j Wegens overtreding dor Jachtwet, P. v. d. A., te Haarlem, tot 2 of 2 d. Wogens overtreding der Drankwet, T. G. 8., te Noordwijk, tot f 3 of 2 d. Wegens overtreding der Trekhondenwot, 3-maal gepleegd, A. S. tot 3-maal f 2 of 3-maal 2 d. Wegens overtreding dey Arbeidswet, P. H. V; d. H. en S. G. J. d. G., iader tot 3 of 2 d. Wegens rijden mot rijwiel zonder licht, W. B. tot f 2 of 2 d.A. B. lot f 1 of 1 d.D. W. tot l of 1 d.; B. G. v. S. tot f 2 of 2 d.; G. N. V., te Sa86onhcim, tot f 2 of 2 d.H. B., te Oegstgeest, tot f 3 of 3 d.G. v. P., te Noordwijk, tot M of 2 d.; O. M. B. v. d. G., te Warmond, tot f 2 of 2 d.; J. J. 8.. te Warmond, tot f C.60 of 1 d.P. P. V., te Warmond, tot fb of 3 d. I H. v. d. V, to Lisse, tot i 2 of 2 d.J. P. en F. L., te Rijpwetoring, ieder tot f 2 of 2 d. Wegens rijden mot rijwiel zonder bel, O. T. v. H., to Sassenheim, tot f 2 of 2 d. Wegens loopen op eon apoorwog, J. K., te Noordwijk aan Zee, tot f2 of 2 d. Wegens stoomen in Rijnlands boezemwater z. verg., J. D., te Amsterdam, tot 2-maal f3 of 2-maal 2 d. en tot f2 of 2 d.; O. v. 8.. te Zaan dam. tot f 3 of 2 d.; L. v. d. K.. te Zwijndreeht, en W. S., to Nieuwkoop, ieder tot f 3 of 2 d. Wegens te snel varon, J. Z. e» O. V., te Ttettor7 dam, ieder tot f 5 of 3 d.; O. G., te Bodegraven, tot f5 of 3 d.; W. T., to 's-GravenhageF. v. d. E., te Delft; H. O., te Reeuwijk, en G. V.t te Vlaardingen, ieder tot 6 of 3 d.; 0. v. 8., to Rijnsaterwoude, en H. V., to Naaldwijk, tot f 3 of 2 d. Wegens to snel varen on wegons als schipper niet in acht nemen de wèttelijke voorschriften, vastgesteld ter voorkoming van aanvaring of aandrijving, A. v. Z., to Leiderdorp, respect, tot f 10 of 5 d. en f 5 of 2 d. Wegens helm snijden in de onvrije duinen van Rijnland, O. P. 0?n., to Noordwijk aan Zee, tot f 1 of 1 d. Wegens to Leiden mot een handwagen rijden in verboden richting. A. F. tot f 0.60 of 1 mnd. tuchtschool; G. F. H. 8. tot f 1 of 1 d.; D. O. tot f 1 of 1 d J. D. tot f 1 of 1 d.; J. K. tot f 0.50 of 1 mnd. tuohtoohool. Wegons to Leiden een rijwiel berijden door verboden steeg, J. W. tot f 1 of 1 d.j J. Z. tot f 1 of 1 d.; L. v. K. tot f 0.50 of 1 mnd. tuohtsch. Wegens te Leiden met een rijwiel rijden op een trottoir, G. W. F. K. tot f 1 of 1 d. Wegens te Leidon een minderjarig persoon een rijtuig laten besturen, W. v. d. W., to Valken- burg, tot f 1 of 1 d. Wegens te Leiden zioh "bedienen van eon aan gespannen hond zonder muilkorf, D. de J., te Rijnsburg, tot f 1 of 1 d. Wegons te Leiden een vuilnisbak plaatsen voor de komst van den vuilnisman en te Ledden een vuilnisbak plaatsen zonder behoorlijke 6luiting, W. F. J. H. tot 2-maal f 1 of 2-mfaal ld.; W. O. L. tot 2-maal f 0.60 of 2-maal ld.; O. v. U. hr. L. A. D., en 8. V., ieder tot 2-maal f 0.60 of 2-maal 1 d. Wegens te Leiden vuilnis in het openbaar wa ter uitstorten, O. B. huisvr. van W. P., tot f 0.50 of 1 d., en W. T. v. E. tot f 1 of 1 d. Wegens to Leiden deelnemen aan een voetbal spel, J. 8. tot f 0.60 of 1 mnd. tuohtschool. Wegens to Leiden op den openbaren weg een voorwerp voorteohoppen, O. F. O. v. d. M. tot f 1 of 1 d. Wegens overtreding der verord. op de ötraat- poütie te Leiden, A. F. P.; J. v. W,W. F. G. J. H. B., ieder tot f 1 of 1 d. Wegens ovortreding der Pol. Verord. der ge meente Sassenhoim W. 8. tot f 2 of 2 d. WegcnB overtreding der Pol. Verord. der gq- moente Rijnsburg, N. v, E., te Rijn6burg, tot 7 1 of 1 d. Wegens te Noordwijlcerhout zioh als bezoeker bovinden in een horborg tussohen dos nam. 10 uur en des voorin. 6 uur, O. K.A. P.; J. v. d. W.. allen te Noordwijkerhout; 8. v. d. Z., te Noord wijk; J. G.O. K.; J. v. d. W.J. N.; A, P., te Noordwijkerhout; H. N. P., te Haarlem mermeer; N. P.; J. G., te Noordwijkerhout, on D. H., te Noordwijk, iedor tot f 2 of 2 d. Wegens te Noordwijkerhout een rijwiel berij den op een verboden pad, N. v. d. 8., te Waseó- naar, tot 1 0.60 of 1 mnd. tuobtsohool, en H. v. d. V., te Noordwijkerhout, tot f 1 of 1 d. Wegens te Leiden vloeseh Invoeren anders dan bij geheele of halve dieren en wegens te Leiden vleoseh Invooren zonder vergunning W. H. M.p on A. O., ieder tot 2-maal f 3 of 2-maal 2 d. Wegens te Leiden in een horberg na 12 uur 's avonds bezoekers toelaten H. A. B. tot 10 of 2 d. Wegens te Leiden na 9 uur 's avonds in eon winkel waar vorkoopen, O. A. L. tot f 2 of 2 d. Wegens oen te lang houtvlot sleopen en we gens een houtvlot sleepen zonder wit bord waar op staat den naam van den houder, T. 8., te Amsterdam, tot 2-maal f 6 of 2-maal 2 d. In do zaak van A. O. S.. te Den Haag, be klaagd van overtreding van het Prov. Regl. op de wateren, werd do heropening van het onder zoek gelast en bepaald op 3 Januari 1916. Vrijgesproken werden; J. O. d. B., te Den Haag, beklaagd van overtreding van het Motor en Rijw. Regl.; J. 0. d. K., to Warmond, be klaagd van overtreding van hot Prov. Regl. op de wateren, en M. O. v. K.,te Zoeterwoudo, be klaagd van overtreding der Verord. op het rijden der gemeente Leiden. Veroordeelden waarvan de woonfllaata niet is vermeld, wonen te Leiden. KANTONGERECHT TE ALPHEN. N. was verbaliseerd, omdat hij een kar van M-, die voor zijn deur stond een duw gegeven had, zoodivt deze in 't water te recht kwam. Reeds in de vorige zitting was de zaak aan de orde, maar moest worden uit gesteld. Thans was getuige A. d. J. aan wezig, die verklaarde gezien te hebben, dat N. de kar geduwd had, zoodat zij in 't water viel. Getuige had zelf geholpen het voertuig weder uit 't water te halen. Wel moest hij bekennen, dat de kar de uit- en ingang door de deur van N. belemmerde. Eisch f 3 of 2 d. Op de vraag van den kantonrechter of N. nog iets te zeggen had, deelde hij mede, dat hjj van plan was appèl aan te teekenen. Wegens overtreding der leerplichtwet was G. van L. te Boskoop verbaliseerd. Zijn zoontje, dat nog tot Sl Maart 1916 leer plichtig is, houdt hij voortdurend thuis om hem in den arbeid behulpzaam te zijn. Eisch f 5 ol 3 d. Voor hetzelfde feit stond terecht H. d. G., eveneens te Boskoop. Het kind, dat nog tot October 1916 de school moet bezoeken, heeft in het afgeloopen jaar reeds 200 maal ver zuimd. De kantonrechter vroeg of de knaap nu geregeld de school bezocht, waarop het hoofd dor school antwoordde, dat het ge zin t),bans verhuisd is naar Waddinxveen. Eisch f10 of 5 d. Den 30sten November heeft A. P. met zijn aak gelegen voor een gedeelte van den wal ran J. v. L. te Alphen om te lossen, ■waartoe beklaagde geen toestemming had. Hoewel P. gewaarschuwd was daar vandaan te gaan, had hij er zich niet aan gestoord. Van L. vertelde, dat het meermalen voor kwam, dat vaartuigen voor een gedeelte van zijn wal lagen, zoodat hrj dan soms zeil met zijn aak niet geheel bij zjjn aan legplaats kon komen. Op deze manier hoopte hij nu daaraan een einde te maken. Eisch f 5 of 5 d. In ©en schuurtje heeft L. v. d. P. te Kou dekerk schapen geslacht, zonder vergunning te hebben aldaar te slachten. De rijksveld wachter S. had hem daarom verbaliseerd. V. d. P. vertelde den veldwachter toen, dat hjj daar wel meer slachtte. Thans ver klaarde hij, dat hij dit schaap geslacht had voor eigen gebruik. Eisch f 8 of 4 d. Op de vraag van den kantonrechter of v. d. P. nog iets te zeggen had, antwoordde deze, dat in zjjn proces-verbaal stond, dat bij daar wel meer slachtte. Dat is niet het geval, want hij doet het altijd bij een ander, die daartoe vergunning heeft. Om hierover nadere inlichtingen in te winnen, werd de zaak uitgesteld tot een volgende zitting. Twee jongens, M. K. en O. S. te Wou- brugge, hebben op straat baldadigheid ge pleegd door kerkgangers mot rotte appelen en dergelijke projectielen te werpsa, zoo- dat zy door bevuiling hunner kleding nic-J kerkwaarts konden gaan. B. had gezien, dat die jongens dat vuij op den rug van een paar voorbijgaande juffrouwen wierpen. Eisch tegen Mi-K. JU of 1 maand tuchtschool en tegen C. ft. f .6 of 3 Wegens het loopen met een hen 1 in een land ora wild op te zoeken, stond terecht S. v. cL fW. te Benthuizen. Twee getuigen hadden gezien, dat de hond met een haas in den bek kwam aanloopen. V. d. W. zeide dat hij den hond nu maar eens had mee genomen. Hij had dier nog terugge roepen, docli liet baatte .toen niets meer. Eisch f3 of 3 d. met verbeurd verklaring van de haas. P. C. heeft te Hazerswoude gereden op eön fiets zonder licht. De carbidlantaarn was onderweg onklaar geraakt., vertelde beklaagde, zoodat hij zonder licht reed, toen hy bekeurd werd. Doch hy had in Koude kerk de lantaarn weer laten herstellen om Verder, te kunnen rijden. Eisch f2 »of 2d. Voor het sneeuwbaJlen gooien op den openbaren weg was C. v. W. te Aarlan- derveen verbaliseerd. Meer jongens waren daar bezig met sneeuwballen, doch de voorbijgangers hadden er last van en daar het Verboden is dit te doen op den open baren weg, luidde de eisch f2 of 2 d. C. V. teAarlanderveen heeft gereden op een fiets zonder licht, bovendien had hy by zyn bekeuring een valschen naam opgegeven. V. vertelde, dat hij 's morgens en 's avonds met licht reed, doch toen had hy juist geen licht en omdat hij nog nooit bekeurd was geworden, had hij uit angst ©en anderen naam opgegeven. Eisch voor 't eerste feit f2 of 2 d., voor het opgeven van een valschen naam f 10 of 5 d. KUNST. LETTEREN. ENZ. Louis de Vries. Uit Indië ontvangt het „Hbld." een be richt omtrent de welgeslaagde opvoering vaa Shaw's „Pygfnalion", waarmede Louis de Vries te Batavia na zijn aankomst (10 No vember) heeft gedebuteerd. Een volle zaal heeft den leider van het gezelschap als prof. Higgins en Jo Tourniaire als Elisa Doolittlo toegejuicht. Ook Jaap van den Poll en Yard van Staalduinen voldeden in hun rollen. Magtia Janssens. Naar de „N. Ct." meedeelt is Magda Jans sens plotseling ernstig ongesteld geworden. De voorstelling van „De Duivel in de Vrouw" kon gisteravond in Den Haag niet doorgaan. Voorloopig zal deze Vlaamsche ac trice niet kunnen optreden. Berlage 80 jaar. Als hulde aan den Noderlandschen bouw meester H. P. Borlage, die in Februari zijn zestigsten verjaardag viert, zal een werk het lioht zien dat de synthese geeft van Borlage'3 arbeid en diens invloed op de heclendaagsche architectuur. Aan dat boek zullen o.a. mede werken R. N. Roland Holst, J. Gratama, Jan Kalf en Staal. Een Strindberg-iVluseum. Het Noorscho Museum te Stockholm heeft besloten tot de oprichting van een Strijid- berg-Museum, waarin zoowel diens biblio theek, zijn nog niet gepubliceerde handschrif ten, benevens zijn werkvertrek, een plaats zullen vinden. Nieuw verschenen werken. Bij de Uitgevers Van der Haa.r em van Ketel: Uit Zomerdagen, kleine indrukken van J. G. van der Haar, gedichten. Bij den Uitgever Dalmeyer te Amster dam: Over de Staatkundige oorzaken van den huidigen oorlog en de positie van Neder land in het conflict, door J. B. van Heutsz Jr., prijs 50 cent. Bij W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaat schappij to Rotterdam: M. J. Brusse, De Zonderlinge Avonturen van „Zijn Excellentie do Generaal". zijn, en bovendien, zooals Arthur terecht zei- do, ik was het liefst alleen Ik had toen nog niet ondervonden, dat het medelijden, het welk men eerst aanneemt ter wille van den geen, die het ons schenkt, later zoo heil zaam kan zijn voor hem, die liet ontvangt. Neen, ik heb haar van mij afgestooten zoo veel in mijn macht was, en dit grieft mij nu des te meer, nu ik zie welk een edel karak ter cn godsdienstig gevoel zij, ondanks dien ontembaren hoogmoed en dat moeilijk hu meur, bezit. Helena heeft een paar malen met haar gewandeld, toen zij op Martindalo was, cn zij verhaalde mij hoeveel goeds Theodora in zich haddoch ik heb nimmer getracht dat te ontwikkelen. Ik meende, dat, als Helena haar zuster zou zijn doch die kans is voorbij. Haar onbuigzame geest zal nimmer verzacht worden dan door liefde maar, helaas! ongelukkig zou ik niemand weten," vervolgde hij glimlachend, „die Theodora tot vrouw zou willen hebben." .."VViel! Hoe kunt gij zoo iets zeggen En zij lijkt zooveel op Arthur." John rnoest lachen, en zeide: ..Nu, ik goef de hoop dan op." „Doch zou Mr. Wingfield...ik meende... ,,Yv7ingfieldriep John, "opspringende. „Neen, neen, dat is niet waarschijnlijk." „Lord St.-Ermc dan?" „Ik hoop van neen. Zij heeft, geloof ik, zijn verbeelding getroffen, doch hij is haar meerdere niet. Met hem verbonden zou zij, wel verre van gedwee te worden, nog <>a- verzettelijker zijn. 2\een, hoe vrr-emd zij zich ook te zijnen aanzien moge gedragen hebben, is cr slechts 6én persoon, die naar mijn mce- ning eenigen invloed op haar Kart kan uit- oefenen „Me-ent gij Arthur?" „Neen, het kind van Arthur." „O, zou dat mogelijk zijn? Nu, wanneer zij mijn Johnnie slecht-s liefheeft, zal ik| .Jr mij in troosten, dat zij niet van zijn moeder houdt." HOOFDSTUK VIII. Ondanks zjiohzelve gevoelde Theodora haar hart sneller kloppen, wanneer zij zich voorstelde weldra Arthur's zoon te zullen zien. Zij lette op alle kleine kinderen in het dorp, en de buitengewone schoonheid van Arthur en zijn vrouw in aanmerking ne mende, stelde zij zioh hun kind nog hon derdmaal aanvalliger en schooner voor, dan het mooiste kindje, waarop het dorp roemen kon. Hoe hoog echter haar ver wachting gespannen was, liet zij, volgens haar gewoonte, volstrekt niet blijken, dat zij naar hem verlangde, en was niet te be wegen oim zei Is de geringste harer diage- lijksohe bezigheden in het dorp op te go- ven, ten einde bij zijn aankomst thuis te zijn. Desniettemin keerde zij met verhaasten tre-d in den brandenden zonneschijn langs den kortsten weg naar huis, doch vertraag de haar stap, toen zij een rijtuig zag aan komen het was echter sleohts dat harer tante, die een oogenblik daarna-voor het huis stilhield-; dë oud'e dame werd er uit geholpen en leunende op de arm van Lady Martiindialc, bekllom zij do stctep, terwijl Miss Piper, die haar te gemoet kwam om haar te ondersteunen, berichtte, dat het gezelschap reeds een uur geleden was aangekomen, dat de beide heeren uit warren en mevrouw MartindaJe zich op haar ka mer bevond. Bevende van ongeduld volgde Theodora haar moeder en haar tante, die niet lang zame sohreden de trap opklommen. Op de bovengang kwam een tengere gedaante met een zacht blozend gezichtje, dat van vreugde en vriendelijkheid straalde, haar te gemoetiets op den arm dragende, dat men voor een pop van middelmatige groot te zou gehouden hebben, indien er ooit een pop met een weinig haar, zoo mager en ge rimpeld en met zulko schrale armpjes en dorre handjes bestaan had. Was dit nu het kind, dat zdj Arthur tot zoon en erfgenaam geschonken hadDooh de moeder scheen zoo trotsch en gelukldg, alsof haar zoon het bekoorlijkste wichtje was, dat men met oogen zien kon, en de kleine schelm zelf keek zoo loven dig en vrijpostig in het rond, alsof hij de goede gedachten, die zijn moe der van hem koesterde, ten volle deelde. Lady Martin dale groette haar zeer sta tig, terwijl mevrouw Nesbit haar koeltjes de hand gafdaarop bracht Theodora liet met moeite zoo ver om te zeggen„Hoe maakt gij hetV' en otm Violette een kus te geven, doch zonder naar het kind om te zien, en trad daarna aobteruit, terwijl haiar moeder, om mevrouw Nesbit niet te lang staand!© te houden, haar wandelende ver der verwelkomde. Theodora volgde haar moeder en tante doch zoodra de tochtdeur achter die dames was toegevallen, drukte Violette haar zoon aan haar borst, en fluisterde hem in „Geen woord van welkom voor mijn ar men kleinen jongen Niemand geeft iets om hem dan zijn eigen moedertje? Nu, het komt er niets op aan, mijn Johnnie wij zijn niet te grootsch om elkander lief te hebben." Op datzelfde oogenblik kon Theodora zich niet weerhouden uit te roepen„Dat ar me kind 1 Wat ziet heb er akelig uit!" „Spreek er niet van, kind," zei Lady Martindalo, berwij'l haar een huivering dooi de loden voeT en een smartelijke uitdruk king op haar gelaat verscheen. „Dafc arme lieve kiindHij ziet er net uit als uw ©ver leden broertje er uitzag!" en zij verliet met een drift-, niet overeenkomende met haar gewonen langzamen en sbatigen gang, de kamer. „Zoo", zei haar tante, op half bedroef den, ha-lf verstoorden toon„dat ziet er mooi uitWij mogen dat kind wel uit haar gezicht houdenGij moogt wel zorgen, Theodora, 'dat uw mama hot niot weder on verwacht te zien krijgt, want dat wekt slechts oude herinneringen op." „Wat bedoelt gij toch, tante?" zei Theo dora. „Ik heb nooit geweten, dat ik nog oen broertje gehad hebt." „Dat was ook lang vóór uw tijd, dooh uw mama heeft er zich nimmer overheen kunnen zetten, ofschoon hij slechts negen weken geleefd heeft. Ik zou voor geen geld ter wereld er haar aan herinnerd hebben, en daar brengt John nu dat kincl hier Als hij hier komt te sterven, weet ik inder daad niet, welke gevolgen dat voor uw ma ma zal hebben." „Hij zal hier niet stervenzei Theodora driftig„maar vertel mij toch eens van mijn broertje, tante!" „Daar is niets aan te vertollen, zed me- vrovw Nesbit. „Hoe kon dat onnoozole vrouwtje er aan denken, om ons dat kind zoo opeens hier te brengen? Dat is alweder een gevolg van dat bc-.potfelijko bederven, dat John haar doet-. Zij meent zeker, dat haar kind veel opgang zal makenmaar wij zullen haar wel leerc.n, dat dit geen huis is, waarvan zij iedere kamer als kin derkamer kon gebruiken." „Zeg mij toch eens iets van mijn broer tje", herhaalde Theodora. „Hoe oud zou hij zijn? Hoe was zijn naam?" „Zijn naam was Theodoor. Hij kon niet in het leven blijven", zei mevrouw Nesbit „Het was hetzelfde geval met hem als met het kind van Arthur." Theodora begreep nu beter de geheime sympathio harer moeder voor Violette en de meer openlijke voorkeur, welke haar vader voor Arthur te kennen gaf. „Wij waren zeer ongerust," vervolgde mevrouw Nesbit; „het arme kind was een ellendig klein wioht, dat geheel wegkwijn de, zoodat wij het best keurden hem onder behandeling van onzen dokter in Engeland j to stellen, en uw vader verkoos hem t° j vergezellen om meteen eens naar John <c i gaan zien, dio teen ook al zeer ongesteld was." „En ging mama niet mede?' „Zij was to zwak om die reis te doen, maar ik bleef bij haar. Hoe gelukkig, dat ik dat zoo geschikt had, want ik wist voor uit-, dat hij niet in het leven kon blijven, en do angst voor dat kind hield haar her stel tegen, ofschoon wij haar bijna nooit toelieten het to zien." „En toen stierf hij? Hoeveel t-ijcl nadat hij weg waa gebracht?" „Ja, laat eens zien, het was te Frank- fort, veertien dagen nadat wij hem verla ten hadden. Het was een nieuwe sch> - vcor uw mama, en indien het kind in hc. bijzijn gestorven ware, geloof ik. dac_'- 'i het niet te boven gekomen zou zijn. V,-1C- het wel veertien dagen daarna? Ja, to?1'- ik zag het goed. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10