ft» 17123 ÏMnsdag; SJL December. Tweede Dlad. A0. 1915, Uit de Omstreken. LEIDSCH DA&BLA1 I ALPHiEN. Gistermorgen is de werkman Van E., die mefc zijn schuit voer in den Rijn te wa ter geraakt en verdronken. hillegom. Alhier zal over enkele dagen een ten toonstelling van bloeiende hyacinten en tulpen gehouden worden in de zaal van café ,,De Beurs." Daar de tentoonstelling te Haarlem geen doorgang heeft, kan deze tentoonstelling interessant worden. Gisteravond heeft Cora Westland voor de afd. Hillegom van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht eei lezing gehouden over het geneeskundig onderzoo*, vóór net hu welijk. In de pauze maakten de neeren Vooren en dr. Van der Kwast een paar opmerkingen, die de spreekster beant woordde. Ten slotte vertelde Cora West- land een en ander o-ver en uit haar beido boeken „Levenswond" en „Eugèno Brieux" Do voordracht verwelae veel applaus, de zaal van den heer Teun was goed bezet. Met ingang van 15 J an. a.s. is tot tij delijk onderwijzeres aan de Chr. school te Zotten benoemd mej. J. E. Bott, thans on derwijzeres aan de Chr. Burgerschool voor M U. L. alhier. KAT W IJ K-A AN-DEN-RIJN. Do .Vereeniging ter bevordering van cle Bloembollencultuur voor Katwijk en Om streken hield gisteren een ledenvergadering in het Hotel „De Roskam". Ongeveer 60 le den waren tegenwoordig; de aftredende be stuursleden, de hoeren W. M. van Beelen, Jb. v. d. Gugtcn en E. van Paridon, werden als zoodanig herkozen en lieten zich die her benoeming welgevallen. Door den heer D. Minnee Jb. werd ge vraagd ofTiet niet mogelijk was om in 1916 een verplichte veiling te houden van droge tulpen, enz.; de vergadering verklaarde zich mot den yrager homogeen en het bestuur zal in de volgende samenkomst ter deze met na dere voorstellen komen. Met de gebruike lijke verloting werd de vergadering besloten; de eerste prijs viel ten deel aan den heer G. do Ruyter. J5EIMUIDEN. Bjj de stemming voor een lid van don Raad alhier werden 205 st. uitgebracht, aai van 183 st. op dr. L. Bouthoorn, 15 op den heer C. Molenaar en 7 st blanco, een uitslag, die geen verwondering wekte, daar 'de heer Molenaar den kiezers per circulaire had doen weten, dat hij niet in aanmerking wenschte te komen. Ateoo is ge kozen dr. L. Bouthoorn. LISSE. Tob ouderling bij de Ned.-Herv. Gem. is gekozen do heer G. van Parijs Sr., en tot diaken de heer li. Veldhuizen van Zanten. Door de Rijksregeering is aan de firma Eert van der Zaal, alhier, opgedragen den bouw van een directeurswoning voor het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Gisteravond werd door de Vrijwillige Landstormafdeeling alhier, de eerste maxsch gemaakt, en-wel naar Sassenheim. Een en ander trok zeer de aandacht van het publiek. NOQRDWIJKERHOUT. Nieuwe Burgemeester. Benoemd is tot burgemeester de heer A. B. Vermeulen, thans gemeente-secretaris. SASSENHEIM. Do baggermachine, waarmee de nieu we Haven alhier woruu uitgediept, is ge zonken, zoodat het wera; plotseling is stop gezet. Enkelo jongens, dio zich vermaakten, met béb opwinden van do lier, moeten de schuldigen zijn. 't Is eon leelijke schadepost voor den aannemer, omdat het niet mee zal vallen de macliino weer ooven to krijgen. .WADDINXVEEN. Het bouwen van een bouwmanswoning met schuren en stalling voor den heer "D. Blanken, te Bergambacht, is opgedragen aan den bp er D. Koster, alhier, voor f 16.000. WOUBRUGGE. In liet oude Rechthuis vergaderde de Zivkenvereeniging „Onderlinge Hulp". Uit de verslagen bleek, dat 66 leden te iWoubrugge en 57 te Hoogmade wonen, ter wijl 17 leden in militairen dienst zijn ge durende de mobilisatie. Het aantal dona teurs bleef op 48 en dat der buitengewone leden op. 16. Bepaald werd, dat do uitkee- ring wegens ziekte per week zou blyven op zes gulden dertig cents. Tot bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen de hee r-en F. Kroes, H. van der Nagel en H. Meijer. B:j den penningmeester waren iil- 19] 3 ingekomen 96 ziekenbriefjes; 20 leden te TVoubrugge ontvingen wegens ziekte f378 en te Hoogmade f243, terwijl aan drie bui tengewone leden wegens ziekte werd uitbe^ taald f70. Twee leden overleden in het ftfgelöop-a jaar; aan hun weduwen werd na den dood van hun echtgenoot nog vier weken ziekengeld uitbetaald. Uit bet verslag van den penningmeester bleëk, dat ontvangen was aan contributie der leden f590.64, buitengewone leden f77.60, dona beurs f48, rente spaarbank f 27.56. Saldo 1914 f1251.61, totaal f 1995.411/2- De uitgaven bedroegen: zie kengeld f 691, bodeloon f 66.13, drukwerk f 11.25, rijtuighuur f5, verschot f0.25, te zamen f 773.63. Batig slot 1915 f 122l.78i/2. KERKELIJKE BERICHTEN. S a s s e n hc i m. Ned.-Herv. Gem. Woens dagavond te halfzeven, ds. Den Hertog, van Rotterdam. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Voorzitterde burgemeester. Afwezig de heer A. de Vos. - De notulen worden goedgekeurd, na een opmerking van den heer* Batelaan aan gaande bet besluit tot salarisverhoogdng van de onderwijzers, welke met algemeen© stommen is aangenomen. Ingekomen stukken o.a. Schrijven van den keor A. do Vos, meldende zijn verhin dering ter vergadering te komenbeslui ten van Ged. Staten beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan gevende, <lat in 1913 te veel genoten is als Rijksvergoeding in do kosten van het Da ger Onderwijs ƒ437.60; verzoek van de Vereeniging van kleine stedelijke en plat telandsgemeenten in Nederland om lid te worden. Allo stukken worden voor kennisgeving -aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Afd. ZuidrHolland van den Ne- derlandschen Bond van Gemeente-ambte naren tob verbetering der jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en l>e- z-oLdigde ambteuaren van den Burgerlijken Stand, wordt op voorstel van den Voor zitter besloten af te wachten wat Gedep. Staten in dezen zullen regelen. In ver iaand diaarmecle wordt op het verzoek van J. Oostcrkeèk, tob veritooging van zijn jaarwedde, afwijzend beschikt.. Bes-loten wordt, naar aanleiding van oen verzoek van de Zuid-Hollandstihe Propa- ganda-eoinmissie van de Nederlanclsahe Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, het maximum aantal ver gunningen te verlagen tot 13. In zake middemsfcandscredie-t'advisee- ren B. en W. voorloopig geen regeling to treffen, omdat er geen behoefte aan blijkt te zijn. Do heer De Jongh betreurt dit advies en wenscht, dat de gemeente voor 25 pCt. borg .blijft, wanneer crediet wordt ver leend. De heer Van de Marei meent even eens, dat, al worden er maar 2 of 3 bedrij ven geholpen, dit nuttig kan werken en wil dus niet het adres voor kennisgeving aaD nemen. Do Voorzitter, zegt, dat het niet do be doeling is om hen, die geholpen moeten worden, in den steek te laten. De heer Van 't Riet vereenigt" zich met de ideeën van de hoeren De Jongh en Van de Marei en stelt voor aan B. en W. een crediet te verleenen, om daarmede voor ten hoogste 25 pCt. als borg op te. tredën in gevallen, waarin het blijkt noodig te zijn. Dit wordt aangenomen. Goedgekeurd wordt het besluit tot ver huur van balans en schalen voor de Waag aan D. Couperus. Het leeningsbesluit voor de tarwe van het vorige jaar wordt ingetrokken. Benoemd word on tót gemeente-genees heer de heer M. W. Marsman, tot verlos kundige mej. ZwartBrouwer, tot leveran cier van geneesmiddelen voor de armen de heer L. C. G. Douwes Dekker. Aan de orde is een aanbod van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Bodegraven", te 's-Gra- von'hage, om het binnenbouwblok van het exploitatieplan, groot 1610 vierk. M. te verkoopen. De Voorzitter wenscht. hierom trent eonigo medede-elingen te doen in be sloten vergadering. Na heropening wordt besloten met ge noemde Maatschappij te onderhandelen over de voorwaarden van aankoop. De armenbus blijkt te bevatten 46.161. De hoer De Jongh wil nog oens terug komen op het schrijven in zake grensre geling tusschcn Zwammerdam. en Bode graven en meent, dat in dat schrijven wel wat te ver is gegaan. Voorts vraagt genoemde heer of het voetpad in de Bruggesbraat spoedig ver- straat zal worden. De Voorzitter ant woordt, dat de telefoonkabel, die daar ge- I gd moet" worden, iederen dag kan aan komen en dat daarna de bestrating van zelf wordt verbeterd. KATWIJK. Gemeen tem ad. Aanwezig 15 leden. Bij de opening was de heer Van Eg- mond afwezig*, hij kwam echter later ter vergadering. Voorzitter, de heer De Waal Malefijt, bur gemeester. De notulen der vorige vergadering werden nog niet goedgekeurd, aangezien de t^jd tot samenstelling had ontbroken. Hierna deed de Voorzitter mededeel ing van de navolgende .ingekomen stukken; Proces-verbaal van het nazien der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Daar uit bleek, dac de inkomsten in 1915 heb ben bedragen f 163,946.3672, de uitgaven f 162.961.18, zoodat het saldo moest bedra gen f 985.-18Vs wat öiefc de kas en boeken overeenkwam. Missives van Ged. Staten, houdende goed keuring van verschillende raadsbesluiten. Bericht van de heeren Haasnoot en De Best, dat zij de benoeming van Commissa»- rissen der Spaarbank aannemen. Een adres der afd. Zuid-Holland van den Bond van Gemeenteambtenaren, houdende verzoek tot aIgeheele herziening der salaris sen van de genoemde ambtenaren. Het adres werd voor kennisgeving aa-ge nomen. Aan den heer G. Horstman werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school te Kalwjjk-aar.-Zee, in te gaan op 15 Februari. Aan de Sociëteit voor Chein. Industrie te Katwijk-aan-Zee, die tot B. en W. het ver zoek had! «gericht een gebouw to plaatsen met' kete Installatie^ waarover de beschik king bij B. en W., en tot het maken van een houten gebouw, waartoe de Raad ver gunning moet verleenen, werd met alge- ineene stemmen den bouw toegestaan. Tot drie leden voor de Commissie tot we ring van schoolverzuim tc Katwijk-aan-Zee werden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren D. Bakker, J. Holtrust en D. Par le vliet -Lzn. Tot leden dier Commissie voor Katwijk- aan-den-Rijn werden benoemd de heeren J. Hueting en H. J. Bokhorst, aftredend, en in de vacature, ontstaan door het vertrek van het lid den heer Snel, de lieer J. Raats- veld, hoofd der Chr. School te Katwijk a/d Rijn. Alsnu kwam aan de orde het besluit tot vaststelling van het besluit tot onteigening van gronden aan het Weeshuis der Ned.- ITerv. Gem. te Katwijk-aan-den-Rijn, toebe- hoorende. In de vergadering van 28 October werd dit besluit genomen en er zijn geen bezwaren tegen ingebracht. De heer Van Egmond zal tegen stemmen. Hij acht de prijs door het Weeshuis niet zoo onbillijk. Het zal do vraag zijn of de grond bij onteigening goedkooper zal zijn. Boven dien zal het nog wel ccn paar jaar duren voor de onteigening een feit is geworden. Hij zou nog eens bij het Weeshuis willen aan kloppen. De heer Kruit steunt het voorstel van B. on W. Het Weeshuis heeft zijn goe den wil niet getoond, dan zou het zich ook aan het voorstel van de gemeente, om des kundige schatters te doen uitmaken, welken prijs moet worden betaald, hebben aanvaard. De heer" Van Tol is van een ander gevoe len. Gold het hier een particulier dan zou hij er anders over denken. Maar tegenover een instelling als een Weeshuis wil hij lie ver niet tot onteigening overgaan. Do heer De Klerk meent, dat alle consi deratie tegenover hot Weeshuis is gebruikt on dat men er nu niet meer over behoeft te praten. Wethouder D. Ouwehand. Az. verdedigt het voorstel van B. on W. nog kortelijk. De heer N. Parlevliet zal tegenstemmen, omdat hij tegen den weg zelf is. De Voorzitter licht het besluit nog nader too. Toen de grond moest worden aangekocht heeft de Voorzitter een deskundige, n.l. het Raadslid den heer Van Egmond, over .den prijs geraadpleegd. Deze schatte den grond op 0.50 p. M3. B. en W. hebebn fcoen f 0.75 geboden, doch Regenten vroegen 2. B. en W. hebben toen aan Regenten voorgesteld, dat elk der partijen een deskundig schat ter ging benoemen, die zoo noodig met een dorden deskundige den prijs zouden bepalen. Dit heeft het Weeshuis niet gewild. De "heer Zijlkor meent, dat het nu niet meer aangaat er zich tegen te verklaren. Met groote meerderheid is het besluit in de vorige zitting aangenomen en nu gaat het niet aan zich er nu tegen te verklaren. Vooral het bezwaar van den heer N. Parlevliet vindt hij vreemd. Het gaat niet aan tegen het besluit te zijn, omdat hij den weg niet wcnschelijk acht. Het voorstel wordt ten slotte aangeno men met 12 tegen 3 stemmen, die van de heeren Van Egmond, N Parlevliet en Van Tol. Zonder hoofdelijk© stemming werd ver volgens den pensioengrondslag van eeni- ge gemeente-beambten vastgesteld. Daarop opende de Voorzitter de bespre king over do voorgesteld© concept-verorde ning op de sbraatpolitde, welko verorde ning in handen was gesteld van een com missie bestaande uit de heeren Deal Duik, Zijlker en den Voorzitter die daarover een rapport had uitgebracht, waarin verschil lende opmerkingen waren gemaakt, waar mede bij nadero lezing rekening was gehou den. Ook de Gezondheidscommissie had enkele opmerkingen ten besté gegeven, waarvan er door B. en W. waren overge nomen. Na uitvoerige behandeling en na aanne ming en verwerping van enkele amendemen ten, werd de nieuwe verordening, bevat tende 71 artikelen, met algemeene stemmen aangenomen. 0. m. werd bepaald, dab per voertuig niet meer dan 12 ton haring mag worden vervoerd. Door B. en Wi was 16 ton voor gesteld; op voorstel van den heer Meer burg werd dit cjjfer op 12 teruggebracht De verordening wordt In werking gesteld acht dagen na <ïe afkondiging. Daarna werd een kleine wtjrigjag gebracht in do gemeentebegrooting en het 2de eoppL kohier van den H- 0., dienst 1915. Bjj de rondvraag drong de heer De Klerk aan op bestrating en afdoende verharding van den weg aan de Zuidzqde van het Prins- Hendrikkanaal. De Voorzitter antwoordde, dat daartoe plannen in overweging waren. De heer Van Walsum achtte opruiming van de ziekenbarak weoschelijk. Ook hier antwoordde de Voorzitter, dat do zaak reeds de aandacht van B. en W. had beziggehou den en onderhandelingen met den Minister daarover aangeknoopt. In de tweede plaats drong dr. Van "W. cp het geven van officieel© namen aan straten der Bouwvereeniging, om te voor komen, dat minéergesehikte namen burger recht zullen verkrijgen. B. en, W. zullen spoedig met een voorstel dien aangaande komen, zooals de Voorzitter zeide. Hierna werd de vergadering gesloten. LEIDERDORP. Gemeenteraad- Met den burgemeester alle loden tegen woordig. - Na opening werd medederiing gedaan van de goedkeuring der begroolng voor 1916 en van het proces-ver baal van kasopneming, waaruit blijkt, dat heden in kas was f 9092.01. Een verzoek van het bestuur der afd. Zuid- Holland van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, in zake safaris regeling, wordt voor kennisgeving aangenomen, vijl daarin reeds is voorzien. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde de behandeling van het schrijven van den Commissaris der Koningin, waarbij a/1vies wordt gevraagd omtrent: 1) een adres van den heer J. de Graaf en 140 anderen, allen ingezetenen van Zoe te rwoude, wonende aan den Hoogen Rijn dijk, verzoekende den Hoogen Rijn- dijk bij Leiderdorp te voegen; 2) een verzoek van den heer A. van Gils en 134 andere ingezet-enen van de gemeente Zoeterwoude om het onder het 1ste genoem de niet in te willigen. Na voorlezing der stukken zegt de Voor zitter, dat B. en W. adviseer en aan Ged. Staten te berichten, dat tegen de inwilli ging van het billijke verzoek van J. de Graal en cons, geen bezwaar bestaat; mits een regeling wordt getroffen, waarbij de belangen van Leiderdorp niet worden ge schaad en de gemeente Zoeterwoude in niet .al te bezwarende financieele moeilijkheden wordt gebracht. Na etenige bespreking wordt, met alge meene stemmen, overeenkomstig dit advies besloten. Daarna is aan de orde de benoeming van een geneesheer, belast met de vaccinatie in 1916. Bij opening der stembriefjes, door de hee ren Boot en Moraal, bljjkt, dat met alge meene stemmen daartoe ïs benoemd deneer G. A. de Bru\jne, arts alhier. Hierna is aan de orde de behandeling van een verzoek van het Steuncomité te Leiderdorp, waarbij, op de gronden in de bijgevoegde Memorie yan Toelichting ver meid, wordt gevraagd: a. om een crediet te openen ten behoeve van het Comité van f500, ter voorziening in de noodzakelijke uitkeeringen van het Comité; b. idem van f 250 voor verschaffing van goedkoops brandstoffen en levensmiddelen aan on- en min\ermogenden; c. een borgstelling van gemeentewege ten behoeve van het Comité to aanvaarden, ten bedrage van ongeveer f 1500, voor den aanschaf van bedoelde artikelen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. met algemeenö stemmen hebben besloten te adviseer en het gevraagde voor den dienst 1916 toe te staan en het voornemen be staat ide kosten .uit een geldleening te be strijden. I)it vooratel geeft aanleiding tot langdu rige bespreking, waaraan alle leden deel nemen; hot wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen en aan B. en W. de machtiging verleend om do f500 bg- ge deelten, naar gelang van de behoeften, die door het Comité moeten worden aangetoond, al -dan niet uit te keeren. Aan den Rijksveldwachter J. P. Letschert wordt een gratificatie van f25 toegekend en aar den gasfitter H. Braggaar een van f 20. Na de rondvraag, die niets belangrijks oplevert, wordt de openbare vergadering ge sloten en overgegaan tot een zitting met gesloten deuren. BÜITENIANBSGHE BERICHTEN, De White Star-Lijn heeft zich bereid verklaard 128,000 pond te betalen als schadeloosstelling aan do nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van de ramp met de „litanie.". Slechts-ongeveer ©en tiende gedeelte zal aan Engelsche eischers uitgekeerd worden. Movr. Aaquith, echtgenoot© van den Engelschen premier, heeft dé „Globe" een proces wegens laster aangedaan. Het blad had reeds sedert ge-ruimen tijd toespelingen gemaakt op misdragingen, van de echtge noot© van een kabineteminister, die name lijk relaties zou onderhouden met Duit- sohe krijgsgevangen officieren en ofschoon do naam van mevr. Aaquith niet werd ge noemd, waren de aanduidingen van zoo- danigen aard, dat memand anders bedoeld kon zijn. Bovendien had een met bet blad in verbinding slaand persoon erkena, dat er hier inderdaad sprake is van de vrouw des eersten ministers. De zaak zal in den loop uezer week door de rechtbank behandeld worden. Naar de Duitsche bladen mectcoeelen is Karl Ritter von Faber, een der stich ters van. do bekende Faberpo-üooctenfa- briek, te Neurenberg, op 66-jarigen leef tijd overleden. Naar do Duitsche bladen melden, is de cacao- en chocoladefabriek van Roiehard te Hamburg verbrand, de schade wordt op eeu half miliioen gulden geschat. Uit Boedapest wordt aan de Duitsche en Oostenrijksche- bladen gemeld, dat op het eind van November 1.1. in het huis vaai een rijken Roemeniër in de Hongaarsche gemeente Tiszabogdany een bruiloft werd gevierd, waarbij men voor de gasten 25 liter brandewijn van een naburig cafo liet halen. Allo feestgangers, 150 man in aan tal, dronken van dezen alcohol. Twee dar gen later stierf een hunner, de 72-jarige Filipcu. Zijn dood zou niet bijzonder zijn opgevallen, maar nog dienzelfden dag stierf zijn zoon en den volgenden dag nog zes an dere feestgangers. En daarna kwamen kort na elkaar neg talrijke gevallen van overlij den voor, zoodat de officier van justitie van het betreffende comitat de schouwing der lijken en tevens de inbeslagneming van den geheclen alcohol-voorraad in hc't cowitat be val. De lijkschouwing bracht aan liet licht, dat de overledenen door methyl-alcohol vergif tigd waren. De verdachte alcohol bleek af komstig te zijn uitlrde spiritus-raffinadénj eener fabriek te. Marmaro. Aan de café houders was het gevaarlijke goed als zui vere geraffineerde brandewijn verkocht. Bij de betreffende firma werd nog ongeveer 80 liter methyl-alcohol gevonden en in beslag genomen. De firma echter beweert, dat zij' deze stof als zuivere alcohol uit Boedapest heeft betrokken. Het. onderzoek duurt nog voort. Tot dus- - verre zijn in 12 gemeenten van het comitat 63 menschen bij deze gelegenheid gestorven aan vergiftiging en 18 zwaar ziek geworden. Nieuw Belgisch geld. Ecu- opti- 'rnist beweerde dat Duitschlaud nimmer Bel gië annexeeren zal. Hij slaafde naar zijn mee ning deze opinie door ons een nieuw Bel gisch geldstuk te toonen van 5 centimes^ onder -Duitseh toezicht van ijzer vervaar digd, hetwelk het jaartal 1915 droeg ea aan de eene z'rj de „de Vlaamsche Leeuwi^ vertoonde. Die zouden ze er niet op geslagen heb ben, zoo België Duitseh moést worden. De pessimist zei: „Neen", de Duitscherö zoeken tweedracht te zaaien tusschen de Vlamingen en de Walen. Daar zijn al meet. staaltjes van vertoond. Wie zou het bij het rechte eind hebben! Koning Gonsiantiin ongesteld. Reuter seint uit Athene, dat koning Con- stantajn, ofschoon hij lichtelijk ongesteld is, den premier in zijn slaapkamer ontvangen heeft-, om de buitenlandsche aangelegen heden met hem te bespreken. Het huwelijk van president Wilson. Zaterdagavond is het huwelijk van presi dent "Woodrow "Wilson met mevrouw Nor man Galt ten huize 'van de bruid voltrok ken. Het uur van de plechtigheid was streng geheim gehouden; slechte familie leden en enkelo vrienden waren er bij te* genwoordig. Do president en mevrouw Wilson bren gen do wittebroodsweken door in het zui den. KUNST, LETTEREN, ENZ. Willem Blokland t. Do heer Willem Blokland, kapelmeester bij Henri ter Hall, is in den ouderdom van 43 jaar overleden. Zijn opvolger is de heer G. van Wee-zei. STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. ,,N EDERLANO". „Grotius" (uitreis) vertrok 19 Deo. van Co lombo; „Java." (uitreis) arriv. 19 Dec. to Tand jong Priok; „Krakat-au" (uitreis) arriv. 18 Deo. to Sabang; „Rembrandt" (thuisreis) vertrok 19 Deo. van Napels; Ambon" (uitreis) vertrok 18 Dec. van Cardiff. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Djcbres" vertrok 13 Deo. van Cardiff naar Port-Said; „Ophir" (uitreis) vertrok 19 Dgo. van Suez; „Tabanan" (thuisreis) vertrok 19 Doo. van Pada-ns; „Medan", van Huelva naar New- York, vertrok 20 Dee. van Bermuda; „Tarnbora"- (uitreis) is 20 Dcc. Finistcrre gepasseerd; „Ma- dioen" (uitreis) is 21 Doo. des ochtends 9 u. 30 Galloper gopa-sseord; „Jacatra" vertrok 18 Deo, van Batavia naar Rotterdam. KON WESTIND. MAILDIENST. Bodewijk van Nassau", van Amsterdam naar Colon, is 18 Dec. Madera gepasseerd; „Orion", van Amsterdam naar W.-Indië, vertrok 19 Deo* van FunohaL HOLLAND AMERIKA LIJN. „Westerdijk" arïiv. 19 Dec. van Baltimore fca Newport News; „Amsteidijk" arriv. 19 Dcc. van Rotterdam te Puerto Mexico; „Oosterdijk". van New-York naar Rotterdam, passeerde 19 Deo. Prawlopoint; „Noordam" arriv. 18 Dcc. van Rot terdam to New-York; „Noorderdijk" arriv. 20 Deo. van New-York te Rotterdam; „Sommols- dijk" arriv. 18 Deo. van Bnenos-Ayres te Malinöj „Zijldijk" vertrok 18 Deo. von Savannah naa* Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. „Dreohterland" vertrok 19 Deo. van Buenoai Ayres naar Amsterdam; „Gelria" (uitreis) arriva ls Deo. te Montevideo; „Gooiland" (uitreis) arriv. 18 Deo. to Montevideo; „Hollandia" (uitreis) pas* aeerde 17 Do.o. Teneriffe; „Salland" (thuisreis) paseeerde 18 t)ec. Dnngeness; „Tubantia" (thuis reis) vertrok 19 Deo. van Falmouth.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1