17118 Woensdag I3eceiail>eiv Tweede Blad. A°. 1916. Tweede Kamer. Uit de Omstreken. Gemengd Nieuws, LEIISCH fit DAGBLAD r, n y ■■BMBJEasaEgaaggag^iT^. 1 .^»jvvw.q.«vii *mi»ni rJ.-^Jui£;zzz23z&27^s^ttc^z*mTTZZKii5c^Ti-viarr?rti Zitting vam gisteren. De heer DE JONG doe-lt mede, dat de be doeling met het schrijven zijner artikelen in het „Handelsblad" was de onjuistheid aan te tconen, van de legende, welke zich ging vormen in den Lande, dat de Regoe- ring op haar graampolitidk een bedrag van 18 milldoen zou hebben toegelegd. Hij meent, dat de Regeermg niet an de ra kon doen dan bij het distribueoren van het graan doorsneeprijzen handhaven. Door het niet volgen der marktsohommeldngen heeft, zij voorkomen, dat de goedkoop© broodvoorziening en het op behoorlijke prijs houden van het wittebrood aan de sohabkist milliioonen zou koeten. Ook hij zou, als het mogelijk is, den import willen vrijgelaten zien, MINISTER POSTHUMA merkt op, dat de uitgeschakelde importeurs slechts 4 of 5 ook imporfceerendo meelfabrikanten zijn cn eendge commissionairs. Overigens is het be slist onjuist, dat concurrentie zou zijn uit gesloten voortdurend is gelegenheid gege ven om aanbiedingen te doen. Die waren evenwel steeds te hoog. De Minister zal de tarwebloem, waarvan bij nog oen grooten voorraad hoeft, langzamerhand gaan afge ven, in afwachting, dat do importeurs aan voor aanvulling zul'len zorgen. Bij vrijla ting van den import zouden we hier een zeer onregelmatige graanvoorziening krij gen, omdat cla.h alleen zou worden inge voerd, als, met het oog op de maximum prijzen voor witbrood en do verschaffing van goedkoop brood, te verdienen zou zijn. Indien men ten minste, wat de Minigter niet wil, maximumprijzen en broodvoorzie ning zou willen prijsgeven. De heer VAN VUÜREN repliceert-, waarna het ontwerp zonder stemming wordt aangenomen. Evenals Hoofdstuk II clier Staatsbegroo- ting en de wetsontwerpen tot intrekking ran de wet tot regeling van het pensioen der militaire leden van het Hoog Militair Gerechtshof tot wijziging van do pensioen wet voor de gemeen te-ambtenaren 1913 tot vaststelling der begrooting voor het Pensioenfonds voor de gemeente-aimbteaia- ron tot vaststelling der begrooting van het Weduwen- en Weezenfondis voor burgerlij ke ambtenarentot toepassing van art. 44 der Burgerlijke Pensioenwet ten behoeve van den oud-1 eeraar J. 0. Fischertot vaststelling der begrooting van het Lee- mngfonda. Aan de orde is daarna het wetsontwerp betreffende het aangaan van een overeen komst met de Kon. P-aketwaart-Maat- sdhappij te Amsterdam betreffende het on derhouden van stoomvaartverbindingen in Nederl.-Indië gedurende de jaren 1916 tot en met 1925. De heer HUGENHOLTZ klaagt over de late indiening van dit ontwerp, waardoor het niet mogelijk is een beslissing te ne men over Staatsexploitatie van de scheep vaart, omdat de tijd voor invoering daar van zoü ontbreken. Spr. klaagt over de wij ze, waarop het troepenvervoer door do Maatschappij plaats heeft, on dringt aan op wijzigtBng dor betreffende bepalingen, ten einde aan de manschappen een minder onaangenaam verblijf aan boord te verze keren. De heer FOCK sluit zich aam. bij de klacht- van den heer Hugenholtz over de late in diening van het ontwerp, waarvoor z. i. geen verontschuldigingen zijn aan te voe ren. MINISTER RAMBONNET hoopt te kun nen bevorderen, dat over 10 jaren het ont werp tot verlenging van het contract vroe ger wordt ingediend. Do klachten over het troepenvervoer zal Z.Exc. overbrengen aan den Gouverneur-Generaal De hoer FOOK verdedigt een amende ment, om de Maa/tsohappij weer te ver plichten steeds de tiisschensta/tions aan te doen, ook al moet daarvoor een omweg vam meer dam 25 zee-mijlen worden gemaakt. Do heer NIERSTRASZ acht het door het amendement gowensobte te bezwaarlijk voor de Maatschappij. Hij noemdt de be paling, zooal8 ze zou worden na de aan neming van het amendement, eenvoudig onaannemelijk voor de Maatschappij. MINISTER RAMBONNET deelt mede, dat de Faket-vaart Maatschappij het amen dement onaannemelijk acht Mocht het wor den aam-genomen, dan zou de Maatschappij liever vrij blijven tegenover do Regee ring. Evenwel heeft zij verklaard, dat geen vrees behoeft te bestaan, dat zij plotse ling -een aantal tusschensha/tions zal uit schakelen. To veel boemelbooten" even wel zouden in strijd zijn met de eischen vam een commercieel opgezet bedrijf. Echter heoft do Maatschappij zrioh bereid ver klaard tot het aanbrengen eener wijziging, waardoor wordt verzekerd, dat alle thans geregeld aangedane havens zullen blijven aangedaan. Do voorzitter stelt voot de discussies over dit ontwerp te verdagen tot Woensdag, op dat de leden zullen kunnen kennisnemen van de voorgestelde wijziging. Aldus wordt besloten. Bij het zonder stemming aangenomen ontwerp tot behandeling een co* overeen komst- met de Nederl. Handelemij. voor den verkoop in Nederland van de voor Rijks rekening in Ned.-Indie gewonnen voort brengselen vn-n land- en mijnbouw, enz. dient de heer VAN RAAI/TE een motie in, ten einde de Kamer te doen uitspreken, -dat zij voor het sluiten va-n dergelijke over eenkomsten steeds het voorbehoud kan goedkeuren, door de Staten-Generaal noo- dfig geacht. Deze motie zal op nader te be palen dag worden behandeld. Achtereenvolgens worden zonder stem ming aangenomen de wetsontwerpen be treffende o.a. een Indisch tariefwet, sup pletoir© begrooting van Curasao van 1914 en 1915 en de suppletoir© IndÜsohe begroo ting 1914, cle suppletoir© marinebegroo- ting 1915. Herziening wettelijke bepaling omtrent betaling van accijns op gedistil leerd em suppletodre landbouwbegrooting 1914 (bijdrage aam het Koninklijk Nationaal Steuncomité). Bij dit laatste ontwerp constateert de heer SPIEKMAN, dat ~e>r verbetering merkbaar is ten aam zi en der udtkeering, terwijl hij voorts aandringt op meer inlich tingen omtrent de wijze van besteding der gelden voor het ste-uncomité. MINISTER POSTHUMA betoogt, dat hij voldoende inlidhtdngen heeft gegeven op gestelde vragen. Do heer VAN DOORN wijst op het de- moraliseerende van het zoolang blijven ge ven van wekelijksche uitkeeringen waar uit blijkt, dat er ook wijsheid ligt in do po gingen van liet steuncomité om de uitkee- rdngon te verminderen Te ruim 5 uren werd de zitting tot heden elf uren verdaagd. HAZERSWOUDE. Aan de Chr. school aan den Rijndijk is tot onderwijzer benoemd de heer A. van W a melen j van Amersfoort. Het was voor ds. H. Smelt een zeer aangename ervaring, toen hij in de laatste vergadering der Chr. Jongelingsvereeniging „Eer-e zij God", die hjj presideerde, onder aanbieding van een keurig bewerkt diploma, tot e^re-voorzitter van die Vereeniging werd benoemd. LISSE. Gisteravond hield de R.-K. Midden- staudsvereeniging „De Hanze" een buiten gewone vergadering in hotel „De Wit te Zwaan", waarin als spreker op trad de heer J. van der Poll, te Hillegorn, met het onderwerp: „Is credietregeling voor den middenstand noodzakelijk?" Naar aanleiding van de aanvaring van de brug over de Ringvaart, eenigen tijd geleden, heeft men thans in plaats van één lantaarn, twee groote lantaarns aangebracht op ue brugleuning. NIEUWEWETERING. Dat het toezicht op den uitvoer van de Stelling Amsterdam zeer wordt ver scherpt, blijkt hieruit, dat de wacht op de Nieuweweteringsche brug weder met drie soldaten wordt vermeerderd. Zij bestaat nu uit vier soldaten en een marechaussee. NOORD WIJK. In „Do Poort van Kleeff" vergaderde gisteravond de afd. Noordwijk van de Holl. Maatsch. van Landbouw. De tweede voorzitter, de heer 0. Wasse naar, presideerde. Ingekomen was een schrijven van het Hoofdbestuur betreffende de aanbieding van een beperkte hoeveelheid La Plaita Maia k f 220 per 2000 K.G., direct van het Cen traal bureau te bestellen. De heer R. J. de Groot deelde mode, dat hij voor dezelfde prijzen, als thans genoemd worden, leveren wil, en gelooft, d}at de particuliere handel spoedig beneden den Regeeryngspnjs zal staan. De voorzitter merkte op dat het toch in elk geval goed was, dat de Regeering ingreep. De heer De Groot blijft sterk ontraden, meer in te slaan, dan op het oogenblik noo- dig is. De secretaris deelt nog mede, dat vol strekt niet vaststaat, dat het centraal-bu- roau het te bestellen quantum geheel zal kunnen leveren. Door eenige aanwezigen werd een gemeen schappelijke hoeveelheid opgegeven. De secretaris boou oonige boekjes betref fende de vee-arbitrage te koop aan. De door den Bond van Kaasproducenten te Gouda op 9 dezer aangenomen motie, be treffende bezwaren togen het afmaaksj Bteenl tot heden door de Regeering gevolgd, was aanleiding tot een zeer gemoedelijke dis cussie. Bot resultaat was, dat over het al of niet steunen dezer motie de stemmen staakten 1010 en 2 onthoudingen, zoodat de afd. noch het een, noch het ander zal doen. Voor het huldeblijk aan den heer F. B. Löhnis stelde de vergadering op voorstel van het bestuur f10 disponibel. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Heems kerk Jr. of er van de afd. een melkconfero- leur bestaat, waarop werd geantwoord, dat deze is aangesteld door de Fok vereeniging. Voorts informeerde de heer Heemskerk naar het tarief van dezen controleur, omdat hem wel eens de noodzakelijkheid van melk- controle was gebleken, en vreest anders moeilijkheden voor zichzelf. Het spreekt van zelf, dat hem in deze den goeden weg werd aangewezen. De heer W. v. d. Holst wenscht hot hoofd bestuur op te dragen om bij de Regeermg op regeling der bedrijfsschade aan te drin gen. Voorts zal gevraagd worden of de Re- geering ook lijnmeei kan beschikbaar stellen^ NOOIiDWIJKERHOUT. Met den gemeentelijken vischverkoop gaat 't nog niet naar wensen. Tot schade van den aan gestelden agent kan IJmuiden de voor hier benoodigde hoeveelheden, moeilijk le veren. De vangst is niet groot genoeg. De jaarrekening van het R.-K. Zieken fonds „Hulp in Noch!" sluit met een batig saldo van f671.27. Getracht zal worden aan het bestaande fonds een weduwen- en wee zen fonds te verbinden. De tuindersvereeniging „De Eendracht^ veilde in het afgeloopen seizoen .aan dop erwten voor ,fS7S0.561/2; aan bruine ca- pucijners voor f 1335.54; aan witte capucij- ners voor f419.65; aan tuiuboonen voor f 1121.11 en ran snijboonen en heerenboo- nen voor f83.383.89. RIJNSBURG. Gisteravond vergaderde de afd. Rijns, burg" der Algem. Vereen, voor Bloembol lencultuur, bij den heer Verbree. Aanwezig \va ren 40 leden. De Voorzitter, de heer A. de Mooy Jrv opende met een kort woord de vergadering. Aan de orde was de beschrijvingsbrief van de 131ste Algemeene Vergadering. Be sloten werd den af tredend en voorzatter der Algem. Vereen. te herkiezen. Als candidaten voor het hoofdbestuur voor de periodiek openkomende zetels, werden gekozen de heeren A. Verdurjn Jr., te Lis3e, en Valkering, te Limmen. Voor de derde vacature besloot men den afgevaardigde een vrij mandaat te geven. Punt 10, voorstel Hillegorn: intrekking van het besluit, waarbij het scheidsgerecht voor de leden verplichtend is gesteld en het be noemen van een commissie van onderzoek, enz., grondslagen scheidsgerecht. De Voorzitter lokte een bespreking over dit punt uit. Daaraan werd niet ve9l ge volg gegeven. De algemeene meening was echter voor het verplichtend stellen van het scheidsgerecht. Besloten werd derhalve te gen het voorstel-Hillegom te stemmen. De vrjfstellen, die in geheime vergade ring zullen worden behandeld, besloot men to steunen. Op het dubbeltal voor afgevaardigde kwa men voor de heeren N. v. d. Eijkel Jr. en J. v. Egmond Nz. Gekozen werd de heer N. v. d. Bijkei Jr. Na nog een paar inge zonden stukken te hebben behandeld, ging men over tot de gebruikelijke verloting. Terzelfder tjjd vergaderde de vereeni ging „Bloemenveiling Flora", bij den heer Coster. Deze vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer C. Vianen. Het hoofdpunt op de agenda was: be spreking invoer afgesneden bloemen in Duitschland. Door verschillende bepalingen en formaliteiten, aan dien invoer verbonden, en de kosten, daarop komende, en niet te vergeten het oponthoud aan de grenzen, is de handel in dit artikel totaal lamgeslagen. Dat belanghebbenden daarover niet be6t te spreken zijn, spreekt vanzelf. Na veel dis cussie besloot men een paar afgevaardigden naar het Duitsche consulaat en andere of- ficieele lichamen te zenden, ten einde deze belemmeringen opgeheven te krijgen. Nog wenl besloten aan de Vereeniging te verbinden een cursus in de Duitsche taal en daarvoor een geschikt onderwijzer aan te stellen. Dit zou zeker ten goede komen aan den handel van de leden der Xereeniging. Nog enkele zaken werden besproken, waar na men overging tot de verloting. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Wiersma, komt voor op het drietal voor hoofd der Chr. School te Kamperveen. TER-AAR. De Raad komt bjjeen a.s. Vrijdag morgen om elf uren. De voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school in deze gemeente bestaat uit de heeren B. Jonker, onder wijzer te Winsum; K. Jager, hoofd der school te Oud-Karspel, en P. Schurjer, on derwijzer te Ridderkerk. KERKELIJKE BERICHTEN. De Kaag: Donderdagavond .te halfzeven de beer P. B. Muller. ALKEMADE. (5F| jfTj f Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Van IWichen. Afwezig: wethouder Bakker. Medegedeeld wordt, dat de oud-gemeente werkman Kruisen overleden is en dus diens pensioen niet meer ton laste der gemeente komt. De heer Boog, te Veltrum, heeft medege deeld, dat hij 16 Jan. in functie hoopt te treden te Nieuwe wetering. Op zftn verzoek wordt den nachtwaker Van der Hor tegen 1 Jan. a.s. eervol ont slag verleend. De besprekingen over de nachtwakers zul len in besloten zitting gehouden worden. Hetzelfde zal geschieden met een verzoek van de vrouw van den wegwerker Akerboom, om haar huis te mogen inrichten voor ver lofslokaliteit. Verder zal in besloten zitting behandeld worden het adres van de afd. Zuid-Holland 'van de Vereen, tot afschaffing van alco holhoudende dranken om verlaging van het aantal vergunningen. B. en W. zullen praeadviseeren op ver zoeken van het onderwijzend personeel om verhooging van jaarwedde van den heer Loroy, die hetzelfde vraagt en van den Bond van Gemeente-Ambtenaren, die ook hetzelf de vraagt voor alle gemeente-ambtenaren. In de volgende zitting zullen deze adres sen worden afgedaan. Volgt de zaak-Eageïnan. Zooals men weet heeft dit plaatsvervan gend hoofd der school te Nieuwewetering op» eigen houtje den kinderen vrijaf gegeven. Op klachten van de ouders is daarop een onderzoek ingesteld en kennis gegeven aan het schooltoezicht. De arromdissem©nts-sohoolcpzd©ner heeft daarop geadviseerd den betrokkene te ont slaan, hem tijd gevende zelf dit ontslag te vragen. Daarmede in verband hebben B. en W. dien heer Hageman voor zes weken ge schorst. De districts-sohoolopziener maakte be zwaar tegen het geven van ontslag ook al doordat de heer H. verontschuldigingen heeft aangeboden. Hoewel do betrokkene geen ontslag ge vraagd heeft, hebben B. en W. geen aan leiding ontslag voor te stellen. In besloten zitting zullen verdere mede- deelingen gedaan worden. Hierop wordt de begrooting voor 1916 be handeld. Zo is onderzocht dJoor do heeren De Jong, Bondia e-n Van dier Meer. Do commissie heeft als zoodanig geen op- of aanmerkingen. De heer De Jong zou er echter maar voor zijn, slechts een pK>sb te hebben en wel onvobraien© uitgaven, omdat er toch in ieder© vergadering af- en overgeschreven wordt. De heer Bonda klaagt over de kosten der b* oodvoorziening. De heer Strijk over de kwaliteit van het brood. D© Voorzitter zegt beter© controle toe. Do heer Do Jong vraagt ho© 't nu moet met het adres van Pauw. D© Voorzitter stelt namens B. en W. voor over 1915 een toeslag te geven van f 35. Aldus besloten. De begrooting wordt hierop in totaal vastgesteld in ontvangst on uitgaaf tot een bedrag van f 99,462.03, zijnde buitengewoon f 53,147.891- en gewoon f- 46,314.18 j. De heer Bonda vraagt naar het voordeel, dat de gemeente heeft bij de opheffing der O- L. school te Roelofarendsveen. Do Voorzitter becijfert dit op ongeveer f 1000. De heer Bonda hoort vorder van den Voor zitter, waaraan de geleende f 16.000 is be steed en tevens dat de schuldenlast der ge meente op 1 Jan. a.s. zal bedragen f 43.370 k 4 pCt. Goedgekeurd worden wijziging begrooting 1915 en af- en overschrijvingen. Het schoolgeldkohier wordt vastgesteld op f 456.60. Afschrijving van hoofdelijken: omslag wordt verleend aan De Haas, Rietfort en mej. Biesiot wegens vertrek. In besloten vea-gadering qal gesproken worden over de proef met de nachtverlich ting te Roelofarendsveen. Nader zal aan de orde gesteld wordon een voorstel-De Jong om een proef te nemen met wegbestrating. De Raad gaat hierop in comité-generaal. Bij een met twee dienstbo- den wonende oude dame te Tilburg, die be kend is om baar liefdaclighoidszin, bemerkte een politieagent, die 's nachts de ronde deed, licht in de woning op een ongewoon uur. Zich naar de woning begevende, ont moette hij een tweetal mannon, die het huis zoo juist verlieten en tinnen kommen en an dere voorwerpen meedroegen. De agent verzocht den hem onbekenden mannen mee te gaan nar 't bureau van po- litio, waaraan zij gewillig gevolg gaven. Plotseling wierp een der bandieten den politieagent zijn cape over het hoofd, gre pen beiden hem aan, wierpen hem op den grond en sloegen hem zoodanig, dat hij be wusteloos op straat bleef liggen, waar hij later door een collega gevonden werd. De kerels waren natuurlijk gevlogen en van hen is geen spoor meer ontdekt. Zij hadden in de woning der dame ook een brandkast geforceerd. Een militair, die in den a f- geloopen nacht door de Torenstraat in Den Haag kwam, vond op straat een man lig gen, die hem verzocht even aan het politie bureau aan de Biviervischmarkt hulp voor hom te gaan inroepen, omdat hij ton gevol ge van ondergane mishandeling niet loopen kon. Bedoelde man, een politie-agent, deelde later op het politiebureau mede, dat hij omstreeks één uur in burgerkleeding in de Torenstraat loopende plotseling een trap of slag in den rug had gekregen, tengevolge waarvan hij tegen den grond was gesmakt-, waardoor hij ernstig aan een der beenen was gekneusd. Wie de dader was kon Inj niet zeggen. Even vóórdat hij den slag ont ving, waren hem een paar mannen en vrou wen gepasseerd, die, op hem doelende, zei den: „Daar heb je nu een Hollander", waarop hij gezegd had „Dat is zoo". De verwonde politie-agent is in het ge meenteziekenhuis opgenomen. InbrakenteLaren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is diefstal ge pleegd in de R.-K. kerk te Laren. De dti- dors hebben zich vermoedelijk laten inslui ten in de kerk. Daar de kerksieraden wa ren weggesloten, konden zij alleen een zilve ren kroon van een beeld medonemen. In denzelfdon nacht werd ingebroken in villa „Vrijoord", aan de Rozenlaan, terwijl de be woonster afwezig was. Hier werden slechts eetwaren vermist. De politie vermoedt, dat de beide diofstallem door denzelfden persoon hebben plaatsgehad. Een derdo inbraak is beproefd bij de schil deres mej. De Graaf, op het Zoveneind, die eveneens afwezig was. De daders werden be trapt, toen zij bezig waren een ruit uit te» snijden. Zij wisten echter te ontsnappen. („Hbld.") Gisteravond is de stoom- wasch- en strijkinrichting van den heer L.i H. Engelkens, te Helpman, Groningen, ge heel uitgebrand. De machinekamer en ma chines bleven gespaard. Oorzaak isbroei- - ing op den droogzolder. Alles was verze kerd. Do 71-jarige juffrouw Jacobs,; wonende aan de Grutberg te Nijmegen, ge raakte, ziftende op een stoof met vuur, in brand. Een in do buurt zijnde brandweerman trachtte haar te redden, maar doei den rook misleid, viel hij met de vrouw van de trap, waar hjj bleef liggen tot ook hjj opj zijn beurt geholpen werd. De vrouw is gestorven; de redder, kwamj er gelukkig nogal goed af. Eenigen tijd gele den is gemeld,; dat een Duitschen koopman, uit Bochum, op; den Visschersdijk te Rotterdam was be roofd van een bedrag van ruim 22^000. mark. De politie heeft dadelijk een uitge breid onderzoek ingesteld, doch 't mochti haar niet gelukken eenig overtuigend be wijs in handen te krijgen. Wel zijn toen per- sonen aangehouden, doch zij a len moesten weder worden vrijgelaten, omdat geen grond aanwezig was, weike een vasthouden van deze personen wettigde: De politie zette echter haar onderzoek voort, met het resul taat, dat thans ernstige verdenkingen zijn ge rezen tegen juffrouw L. de C. de F. en haar. echtgenoot J. M. R., wonende te Den Haag. Deze juffrouw is voor slechis korten fcijcL met R. in het huwelijk getreden en juist op den trouwdag verscheen de politie in haar nieuwe woning en verrichtte daar huis zoeking. Vele nieuwe kleeren, meubelen en een groot bedrag aan Holiandsch geld wer den in de woning gevonden. Een val van 250 met er. Maan dagmiddag verspreidde zich hét gerucht, dat er op de Oranje-Nassau III" te Deer- lerheide een ernstig ongeluk zou hebben plaats gehad. Gelukkig bleken de eerste ge gronde vermoedens onwaar. Drie arbeiders hadden juist plaats genomen in den korf om af te dalen. Zijnde een mijn in voor be-, reiding, is de schachtinstailatie der „Oran- je-Nassau Hl" natuurlijk nog niet compleet en geschiedt het stijgen en dalen in een soort korf. Een plotseling defect aan de rem van het electrisch gedreven ophaal- werktuig veroorzaakte voor zoover men tot nu toe kon vaststellen een nederstor- ten van den korf door den werkvloer heen tot op de 250 meter verdieping. Gelukkig heeft de neerstorting niet met een razende vaart plaats gehad, anders waren de drie inzittenden ongetwijfeld verpletterd. Men verwachtte nochtans het ergste. De met het toezicht belaste autoriteiten waren reeds ter plaatse, oveneens de ziekenauto van het hospitaal te Heerlen. Intusschen was men langs de in de schacht geplaatste noodladders afgedaald. Eén heefc vrjj ernsti ge inwendige kneuzingen bekomen, een an der hoeft een arm gebroken en eenige min- beteekenende wonden; de derde kwam met eenige lichte verwondingen vrjj. Daar het ophaalwerktuig niet meer functionneerde, moesten de drie personen door den verbin dingsweg van „uranje-Nassau III" naar „Oranje-Nassau I" een onderaar'dsche weg van pl.m. 3 K.M. vervoerd worden. AL len berinden zich naar omstandigheden vrij wel. Het is wel geen alledaagsch gebeuren, 250 M. naar beneden to storten en eenige uren later langs een 3000 M. langen onder- aardschen weg weer op te stijgen. („L- EL") Te Utrecht zullen open baar worden verkocht, vanwege de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de van 1 jan. tot 1 Juli van dit jaar gevonden f cederen, w. o. 993 parapluicS en parasols,. 47 wandelstokken, 23 ringen, 17 horlo ges, 14 armbanden. Kortsluiting. Een merkwaar dig geval van- kortsluiting deed zioh te Haarlem aan den Schoterw-eg voor. Daar is onder clen grond kortsluiting ontstaan in hefc gedeelte van den eleofcrischen ka- bol, die doorgetrokken is naar de nieuwe militaire gebouwen op het terrein van de cavalerie-kazerne. Zondagmiddag rook men or oen onaange name lucht van brandend caoutchouc en zag het water op de straat, tot kookhitte gebracht. Er volgde een geweldige ontploffing in een riool en een vlam sloeg uit do straat op. Tegelijk werd in ecu der 'huizen aan den Sohotcrweg een deksel vai den beer put geslingerd en daaruit steeg een vlam op, die tot aan de bovenste verdieping reikte. Het naastbijzijnd huis stond vol rook. In allerijl bracht men in de straat de leidingen in de zijstraat in veiligheid, maar er gebeurden verder geen ongeluk ken. Technisch personeel van de electri- sdho centrale beeft later den kabel ver nieuwd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1