Tweedie Blad. A°. 1915. Tweede Kamer. N«. 17114- Vrijdtiag; lO öeceimlier. Zitting van gisteren. (Vervolg.) i Ten slotte behandelt minister CORT VAN DER LINDEN de binnenlandsohe po litiek, waarbij hij het eerst de meening der Regeering aangaande de volgorde van be handeling der ingediende wetsvoorstellen duidelijk uitdrukt De Regeering acht het niet van overwegend belang wat het eerst door de Kamer in behandeling wordt geno men. Wel is de tijd krap toegemeten; maar toch is er tijd genoeg, om het een en het ander af te doen, als de Kamer haar aan dacht slechts op de hoofdzaken wil concen- treeren. Vrees, dat de behandeling der be lastingvoorstellen vruchteloos zal zijn door dat de- Eerste Kamer tijdens de behandeling van die voorstellen in de Tweede Kamer de Grondwetsvoorstellen zou afdoen, behoeft niet te bestaan; de Regeering beeft het in de hand die afdoening te regelen doordat het tijdstip der inzending van de Memorie van Antwoord van haar afhangt. Met den heer Nolens betreurt spr. het, dat er van de sociale verzekeringswetten, (Ziek tewet en Invaliditeitswet) wel niets zal ko men. Dit is echter niet de schuld der Re- gee ring, die tijdig met haar voorstellen kwam, doch' van de buitengewone omstan digheden, welke den gewonen gang van za ken hebben opgehouden. Het indienen van een wetje tot verlenging van den termijn van invoering der Invalidi- tei tsvorzek ering-Ta'ma zou eveneens tot ge volg hebben gehad, dat er van de sociale wetgeving als geheel niets zou gekomen zijn. Terwijl er nu door het aan-de-orde-stellonj van de ouderdomsvoorziening althans iets van terecht zal komen. Wat betreft bet niet-invoeren der invali- óitritswet-Talma, de oorlogstoestand is oor zaak, dat de Ouderdomsvoorziening nog niet in behandeling kom komen. Eu nu is een wet er wel om uit te voeren, em de verplichting tot uitvoering van wetten vervalt niet door de indiening van een ander ontwerp; maan het is van een regeering niet te vergen, dat zg een gansche reeks van maatregelen gaat nemer voor het geval een door haar inge diend ontwerp mocht worden verworpen. Staatsrechtelijke verplichtingen vallen niet onder het begrip overtredingen, maar worden bepaald door de omstandigheden en de in tentie der Regeering. Ten aanzien van de vraag of het bestand is opgezegd, merkt spr. op, dat de steun, welke, onder den invloed van het eenheids gevoel der natie aan de Regeering werd ver leend, onvoorwaardelijk werd geschonken en Idat in dat onvoorwaardelijke juisfc zijn kracht en zijn beteekenis lag. Het bestand kwam vrijwillig en zonder dwang tot stand. De Regeering heeft het bestand dan ook niet op gezegd; zij kan niet opzeggen of verbreken wat niet op overeenkomst berust-. Men mag alleen spreken van afbreken. En dit is van beteekenis voor de vijaag of nu ook politieke vraagstukken aan de orde mogen worden gesteld. Bij'heb aan-de-orde-stellen van die vraag stukken is de Regeering alleen geleid door 's Lands belang en niet door politieke be- k. kening. Het kabinet is niet veranderd; bet heeft hetzelfde program als vóór den oorlog. Het aeht nog steeds zijn taak volbracht, als het dat program heeft uitgevoerd. En het al of niet verbreken van het bestand, heeft daar mede niets te maken. Spr. speelt saus atout van den aanvang af en nu nog. Grondwets herziening, pacificatie op onderwijsgebied en ouderdomsrente waren van den aanvang af de programpunten van de Regeering on zgn dit nog. En als dit uitsluitend winst voor Links zou zijn, was dit ook ""steeds het geval. Spr. meent dan ook, dat de Rech terzijde moet blijven volharden in haar hou ding van vóór .den oorlog; de voorstellen der Regeering alleen beoordeelen naar 's Lands belang. Te meer, daar de pacificatie op on derwijs .gebied, welke niet is een program punt der concentratie, thans gegronde ver wachting op verwezenlijking biedt. Het is voor de Regeering dan ook ©enigszins te leurstellend, dat de Rechterzijde thans een minder welwillende houding tegenover haar aanneemt dan vóór den oorlog. Op de vraag of de Regeering verantwoord is, als zij de neergelegde taak weer opvat, antwoordt spr., dat de Regeering zich niet verantwoord zou achten, als do eenheid der natie daardoor in gevaar zou worden ge bracht. Doch daar de nationale eenheid niet is oen füotlie, doch een realiteit, be hoeft politieke strijd niet te worden ge schroomd Die strijd is oen symptoom van gezond nationaal leven. En spr. is er van overtuigd, dab, als het gevaar weer aan den man komt, allo politieke strijd weer aal worden opzij gezet. Evenwel zijn er vraagstukken, dio het gevoel van saamhoo- righeid in gevaar kunnen brengen. Inzake den. schoolstrijd wordt, naar verzoening gie- sbreefd, zoodat het pok fchsuns aan de OTde kan worden gestold. De overige punten van het Regeoringsprograim zijn met spe cifiek Rechts of linksraken de Christelij ke beginselen niet en moeten .beoordeeld .worden naar opportumistische omstandig heden. Dit is ook het govail met de sociale wetten. Erkend moet, dat -door de voorstellen van taSinater Treub inbreuk is gemaakt op de continuïteit in heb Regeeringsbeleid. Even wel neemt spr. nog altijd aan, dat die ^^fwi'gstukkon toch niet onze eenheid tegen over het buitenland in gevaar behoeven te brengen. Uit do indiening der Grondwetsvoorstel len mag niet worden afgeleid, dat de Re geering niet bereid zou zijn, als de B«wr©- dïgingsoooamissie met haar arbeid gereed is, een voorstel tot herziening van art. 192 in te dteoen. De Minister boopt dan ook, dat de Commissie zoo tijdig gec-eed zal zijn, dat de artikelen 80 en 192 gelijktijdig zul len kunnen worden behandeld. Wat het vrouwenkiesrecht betreft, ook dieze kwestie is niet specifiek Rechtop of Links. Naar aanleiding van. de opmerking van deai heer Viseer omtrent het handhaven van de volledige mobilisatie en het aan-de-or de-stellen van politieke vraagstukken, vorkllsaswrfe spr., dat de toestand niet zoo ernstig is ais do ofgierraardigde van Kat wijk uit do woorden der Regeering afleid de on de noodzakelijkheid van waakzaam heid behoeft niet te beiletteo, dat de be schikbare tijd wordb besteed aan de be handeling ook van politieke ontwerpen. Het aam-de-ordo «tellen van deze ontwer pen behoeft geen gevaar op te leveren voor do thans onmisbare contirruitcdt van de Regeering. Een echec voor het Kabinet, dat het in gewone oanstamftgbedeco zon noodzaken zijn taak neetr te leggen, mag in do tegenwoordige omsbandsgheden geen aanlekfog zijn om daartoe over te gaan. Natuurlijk geldt dit niet voor de Irbeövi- dueele ministers. Het kabinet in zijn ge heel za)l 's lands oaken hlijven ledden, zoo- Lang H. M. de Koningin het haar vertrou wen blijft schenken. Spr. moen,t dat de partijen, die heb met de Regeering niet eens zijn, hiermede baar volle vrijheid kunnen behouden. Spr. eindigt met de verklaring, dat de Regeering, waarin zij ook mogen gefaald hebben, steeds geleid ia door 'a Lands be lang. In dezen tijd komen we er niet met nuchterheid alleen, doch is ook een zeker enthiiaiuaroie noodig, gewekt door heb ge loof in de toekomst der menoahheid. We mogen aannemen, dat heb schier onmete lijk lijden van thans zal voeren tot een nieuwe wereld- En ieder onzer moet e&es doen naar plicht e-n consciëntie wtat kan strekken tot handhaving en verheffing vatn het Noderlandsche volk. MINISTER TREUB behandelt vooreerst de kwestie der werkloosheidsverzekering. Hij wil de ervaring, dfie thans wordt opge daan, ook ten aanrion van de vrijwüBge medewerking der Regeering, to dien aan zien afwachten. Do noodregeHng kan niet als blijvende voortbestaanhoc zij in een blijvende regeling zal moeben overgaan, zsail ZKxc. nador bespreken bij Hoofd stuk V U. Wait de verplichting van den Minister bot uitvoering der Invaliditeitswet betreft, verklaart spr. geen bezwaar te hebben te gen de stelling, dat die Regeering verplicht is aangenomen wetten uit te voeren. Eren- wel geldt dat ndeb, als do Regeering tijdig komt met wetsvoorstellen ter vervanging van webben, welko op een bepaalden ter mijn moeten worden ingevoerd Om de jaiisbheèd dezer bewering te staven, be roept spr ach op een uitlating van don heer Lobman. Bovendien zouden de bij aanneming der Ouderdomsvoorziening ge boden maatregelen tot invoering der In- validïteitewet-Talma ndot minder dan min stens een half mffleoen boston. Dat aües zou gaan lijken op oen politiek Meeren- berg. Dat do arbeiders moeten wachten, is de schuld der omstandigheden. Als de oorlog niet was uitgebroken, zou de Ouderdoms wet nog in 1914 kunnen rijn tot stand gie komen. Nogmaals bomt epr. op tegen de legende, dab hij ter wille van rijn portefeuille het staatspensioen zou zijn gaan aanhangen. De zaak staat andrwszoo, dat het Staats pensioen reeds lag opgesloten in het door rrministor Talma overgenomen aimendoment- Duys op die Invalidfetoitswet. Dat bij verbreking der continuïteit in de wetgeving moest worden aangetoond, waar om dit geschiedde, spreekt vanaelf. En daar om moest spr. in rijn toelichting tot zijn Oudordomswet het werk van minister Talma bespreken. Hij tart evenwel de Kamer aan te wijzen, waar hij daarbij op onheusche wij ze ovef zijn voorganger zou hebben gespro ken. Het rechtsgevoel wordt door de InvaBdi- teitswot inderdaad gekrenkt, daar er ver scheiden on zijn, dio Invaliditoitsrente ont vangen in overeenstemming met de wet, en die zulk een ronte niet moesten ontvangen. Het is volstrekt onjuist, dat de arbeiders in minder conditie zouden komen door spre kers voorstellen. Als men spr. vorwijt irriteerend te hebben gesproken over minister Talma, dan moot men hem niet een voorbeeld laten nemen aan de onheusche wijze, waarop de heeren Lehman, Rutgers en Van der Voort van Zijp hebben gesproken. De hoer LOHMANWelko onbehoorlijke woorden heb ik gesproken? MINISTER TREUB Ik zal er wel eezi stuk of wat noemen. Evenwol heb ik niet gesproken van onbehoorlijkheden, maar van onheuschheden. Na eenig zoeken zegt Z.Exc. dat de heor Lehman hoeft gezegd, dat de Minister "be hoefte heeft aan vernedering van den te genstander. De MINISTER betoogt verder, dat een compromis als waarvan de heer De Geer sprak, alles op niets zou doen uitloop en. Bo vendien wordt zulk een compromis niet ge vraagd door de meerderheid der Kamer. Er u dus geen andere weg dan zoo spoedig mogelijk behandeling der Ouderdomswet. Spr. komt hierop tot de financieele kwes tie. Hun, die op bezuiniging aandrongen en klaagden over verkwisting van 's Lands gel den, vraagt Z.Exc. bepaalde gevallen ter kennis van de betrokken Ministers te bren gen. Tegenover een besluit der Kamer tot instelling eener bezuinigingscommissie zou Z.Exc. absoluut niet vijandig staan. Monopolie en regie acht spreker voorals nog slechts kwesties van theoretische be teekenis. Hij zal er dus thans niet op ingaan Het waarschijnlijk tekort over '15 schat spr. op 34 üt 35 millioen, als alles zeer meeloopt, 80 millioen, dus ongeveer de helft varl het geen waarop gerekend is bij de indiening der bclastingontwerpen. De vlottende 3chuld stijgt per maand bovendien met ongeveer 21 millioen. Er zal dus in het voorjaar ook moeten gerekend worden met crisisuitgaven tot een bedrag van 225 millioen om genoeg te hebben tot don zomer. De oorlogsnitga- ven zullen van Juli 1914 tot Juli 1916 on geveer een half milliard bedragen hebben. Do 60 müloen per jaar, door spr. ge vraagd, zijn dan ook beslist noodig. Blij vende en niet alleen tijdelijke versterking der middelen is noodig. Tijdelijke heffing van opcenten en andere middelen tot tijdelijke dekking van het te kort mocht spr. niet voorstellen, zoodra hij overtuigd was, dat men te doen had met blijvende en niet met tijdelijke tekorten. Daarom heeft spr. dan ook niet zulk eea groot bezwaar tegen het woord spoedbe stelling als de tijdelijke voorzitter van den Ministerraad. Het is niet de Regeering, wel ke tot spoed dringt, doch wel de omstandig heden. Er is spoed noodig met de Ouderdoms voorziening, evenwel zou spr, zich niet heb ben verantwoord geacht ter zake van de indiening daarvan, indien hij niet de mo- reele zekerheid had, dat met 1 Mei 1917 nieuwe belastingen tot een bedrag van 30 millioen, 20 millioen voor het tekort en 10 millioen voor de Ouderdomswet, zouden kun nen zijn toegestaan. Daarom is behandeling der belastingontwcrpen nog urgenter dan die van de Ouderdomswet. Over het laten rusten der Grondslagenwet zal mot den Minister te spreken rijn, als de Kamer bij de behandeling der voor de dek king van het tekort noodige ontwerpen zich onthouden wil van algemeen© financieel© ontwerpen. Evenwel wil de Minister niet voorbijzien, dat ook bij deze beperking de belastingonü- werpen eenig gevaar kunnen meebrengen voor de Grondwetsherziening. Mocht dit net geval zijn, dan zou hij zijn belastingontwer- pen terugnemen. Afhandeling der Grondwetsherziening in eersten termijn en de bepaald noodige belae- tirgontwerpen nog in dit zittingsjaar is al leen mogelijk als de Kamer zich zeer groot© beperking oplegt. Wil of kan de Kamer hier toe niet overgaan, zoodat de belastingoat- werpen moeten blijven rusten, dan zullen door de Regeering voorstellen tot tijdelijke dekking van tekorten moeten worden ge daan. Wat dit voor spr. zal beteekenen, weet hij nietdoch voor het kabinet in zij geheel zal dit geen gevolgen hebben. Do Kamer zal zich evenwel zoo spoedig mogelijk hebben uit te spreken of rij tijdelijke of blijvende dekking wonscht, zoodat rij en niet de Regeering de verantwoordelijkheid di aagt voor de tot-stand-koming der finan cieele ontwerpen. De vergadering wordt verdaagd tot avonds. (Avondzitting van Donderdag). I 1 J ustitie-Begrooting. Voortgegaan wordt met de behandeling lier Justitie-begrocting. De heer SANNES klaagt over de slappe toepassing der arbeidswetten door vele rech_ terlf ke ambtenaren. De arbeidsinspectie ver vuil haar taak op lofwaardige wjjze, doch ondervindt daarbij niet genoeg medewerking. De heer KLEEREKuOPER meent, dat de opsporingsambtenaren, die belast zijh met het opsporen van overtredingen der arbeids wetten, ten deele rrret op bevredigende wijze hun taak vervullen, ten gevolg© vooral van slapheid te dien opzichte van de zijde van de burgemeesters. De heer SCHIM VAN DER L0EFF be toogt de wenschelijkheid van het salarieeren van raadsheer-, rechter- en kantonrechter plaatsvervangers. De heer BICH0N VAN IJS3ELM0NDE dringt er op aan, dat bij een nieuwe kanton. na.0 indeeling rekening zal worden gehouden met d© (rivieren als grens. Voorts klaagt spreker over het vooropgaan der aanbeve lingen van de betrokken college© bij* benoe mingen in de rechterlijke macht. De heer SMEENGEa» dringt aan op sa!a- risverhooging voor het griffie-personeel en de justitieel© ambtenaren en bedienden. De heer LIMBURG verklaart het nit eens te rijn met den heer Bichon omtrent 't voor bijgaan van de aanbevelingen bij benoemin gen in de rechterlijke macht. Minister 0RT "verklaart steeds het oog te houden op de naleving der sociale weit- ten, waarmede het evenwel niet zoo slecht gesteld is als men wel meent. Met rijn ambt. genoot van Binnenlandsche Zak^ti zal hij overleg plegen omtrent meer activiteit der gemeentelijke ambtenaren ten opzichte van overtredingen der Arbeidswetten. Het niet- bezeïdigen van plaatsvervangende rechters acht de Minister niet bedenkelijk, evenmin als het desgewenscht buiten do aanbeveling o?n benoemen van reohterljjke ambtenaren. De heer Smeenge wordt door ZLExc. verwe zen naar hetgeen minister Cort van der Lin den heeft medegedeeld over een eventuêèien duurtetoeelag. De heer TER LAAN (Rotterdam) bepleit salarisverbetering voor Ide klerken ter griffie. De MINISTER zegt overweging toe. De heer SANNES dringt aan op het ver_ eemgbaar maken van hot ambt van concierge en schrjjver bij den Raad van Beroep. De MINISTER zegt overweging toe. De heer KT EEREKOPER bespreekt de meer dan schandelijke positie, welke de rifksveldwacht in ons land inneemt. De heer BEUMER vraagt eveneens posi tieverbetering voor de rijksveldwachters- De heer [VAN SASSE VAN IJSSBLT dringt er op, aan, dat de marechaussee niet zullen worden gebruikt voor diensten, die niet be boeren, tot hun ambt. Minister 0RT stuurt zooveel mogelijk in die richting. De heer MENDELS dringt aan op salaris- verbetering voor de commiezen en schrij vers bij de administratie der gevangenissen. De heer TER LAAN (Rotterdam) vraagt een behoorlijke regeling van diensttijden voor het bewakerSpersoneel der gevangenis sen en gestichten. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT sluit zich aan bij het betoog van jden heer Men- dels. De MINISTER VAN JUSTITIE zal trach ten de uitgetrokken som van f30.000 zoo büK^k mogelijk te verdoelen. Evenwel zul len de laagstbeaoldigden het eerst in pan- merkmg moeten komen. Een regeling van den arbeidstijd is in bewerking. Het is even wel een moeügke kwestie. Zonder stemming wordt de justitiebegró-ï- op cuimvn <u©uioaa8a95i3 finp BEGROOTING VAN BUITEN.- LANDSCHE ZAKEN.. KNOBEL brengt hulde aan jrf- mster Loudon, dien hg bedankt voor de open baarmaking van het Oranjeboek, dat even wel wat laat kwam. Ook dringt spreker er op aan, dat onjuiste berichten omtrent ons land voortaan onmiddellijk zullen worden tegengesproken. In de diplomatie mpet jong bloed worden gebracht en de geheimzinnig, heid ter zake van het burtenlandsch beleid moet verminderen. Te kwart vóór twaalven wordt de verga dering verdaagd tot Vrijdag elf uren. Nederliml en de Oorlog. UIT ONZE STAD, Voor Belgisdie Kinderen. Het Hudsvestings-Comifeé aütier, ontving een gift van 175. Deze werd ter hand gesteld door den heer G. A. Cox, te Utrecht, van wege het Oomifcé „Oudwijk" voor Belgische Vluchtelingen, welk Comi té zijn werk volbracht heeft en dlit over schot van zijn kas aan het Leid soke Kin dercomité ter hand stelde. Het geld zal door genoemd Comité besteed worden voor arme kindertjes van alle gezindten LEIDSCHE BE8TUURDERSB0ND. Opgave van de week van 2227 November. Totaal Lodental 1871, Worklooze loden...* 35 Aantal kinderen be noden de 16 jaar 42 Loonverlies por week f 433.47 Vergoeding v. d. Patroon f van het Steuncomité 20.50 TTitfeeering werkloozenkaa 171.60 192--^ Loonverlies per week 1 f 241.47 Gedeeltelijk werktoo- ze led ca 1$J Aantal minder werk uren per week 1471 Aantal kinderen be neden de 16 jaar 181 Loonverlies per weck f. 226-66 Vergooding v. d. Patroon f van het 8tonnoomité Uitkot ring workloozonkas 99.68 S9A8 Loonverlies per week i 1 12AS8 Aantal onder do waponen 283 Aantal kinderen be noden de 16 jaar 262 Loonverlies por week f 34SS.SS Vergoeding d. Patroon, f 192.76 rii van het Rijk 970.75 b Steuncomité 11.16 1174.65 Loonverlies per week 231L23 Totaal loonverlies per week, waarbij betrok-* In-beslag-ncming van Vijandelijke Vermogens in Duitsehlanc. en de Gevolgen voor den Ncdcrl. Koopman. Van DuL'che zij'Je w >rdt aan 't „Hblcl." geschreven Door verordening van den Rijkskanselier ▼an 10 October moeten alle in Duitschland aanwezige vermogens van onderdanen van vijandelijke landen aan den staat worden aangegeven. Als vijandelijke landen worden be schouwd Engeland en Ierland, Frankrijk, Rusland, Finland, en de koloniën der ge noemde landen. Aan te geven is elk vermogen, waarde, vorderingen, bezittingen. De aanmelding moet geschieden voor 15 December 1915. Deze verordening heeft verschillende be langrijke gevolgen. In Duitschland hebben een groot aantal vijandelijke firma's filialen van hun za ken, die om in Duitschland zelfstandig te kunnen optreden onder eigen firma in het handelsregister moeten zijn ingeschreven en voor hun verplichtingen persoonlijk ver antwoordelijk rijn, zonder dat het stamhuis waarborgen voor die filialen heeft aan vaard. Indien nu de Duitsclie regeering tot de inbeslagneming van deze vermogens zou overgaan, zou de toestand voor den buiten lander, die vorderingen van zulke zaken heeft, zeer onaangenaam kunnen worden. De Duitsche regeering zal zich ongetwijfeld op het standpunt plaatsen, dat doze firma's slechts filialen zijn, en zal crediteuren naar de in het buitenland vertoevende stam- fima verwijzen. Doch deze firma zal iedere betaling weigeren, met de verwijzing, dat met haar geen overeenkomst is aangegaan, en in haar land en volgens de daar gelden de wet zal zij waarschijnlijk gelijk krijgen. In welk een onaangenamen toestand de schuldeischers en in Nederland zijn ei vele zoo dan geraken is te denken. In ieder geval is hij thans rijn geld kwijt cd heoft hij slechts het vage vooruitzicht, als het weer eens vrede wordt, slechts Da lange en kostbare processen zijn geld te zullen terugkrijgen. Daar nu de termijn van aanmelding tot 15 December loopt, is voor den 16en niets te verwachten. De Nederlandsche firma's echter, die in Duitschland vorderingen heb ben op filialen of zelfstandige onderafdee- Bngen van firma's in bovengenoomde lan den, moeten dan op do volgende wijze han delen Ie. pogen vóór 15 December hun vorde ringen bij de bedoelde firma's te innen 2e. op naam loopende en voldoende ze kerheid geven 3e. de vorderingen door de in het bui tenland gevestigde stamfirma's laten er kennen. In deze drie gevallen loopen de Neder landsche firma's geen gevaar hun geld t3 verliezen. Een andere quaestie is het bij firma's, die in Duitschland door vijandelijke buiten landers rijn opgericht, zonder eenige afhan kelijkheid van een vreemde stamfirma. Ook bij deze kan zekerheid niet schaden, maar deze firma's moeten voor hun overeenkom sten met hun voorhanden bezittingen opko men, daar de Duitsche regeering niet in staat i9, hier naar een, rich in het buiten land bevindende, firma te verwijzen voor de betaling. Kon 451 leden - f J) Dit petal wordt povormd door i Gehuwden en kostwinners, wolke verpoodinp ontvanp n llfi Werkzaam bij Gomeente, Rijk en Bpoorwep- Maatoohappljen h. Onpehuwden. welke peen verpoedinp en peen loon ontvangen M4 Totaal280 Onze Grenswacht. Men sohrijft uit Limburg aan het „Hbld." Uit <le Servdsohe oorlogsberichten leest mem telkens, dat er zoo weinig meer te be speuren is van een uniformkleedmg bij dë Servische soldaten. Maar tegenwoordig Isost het ook aan onze grens moeite, een Nedërlandsoh© grenswachter tc ontdek ken in het hulsel van grauw, blauw, grijs, bruin een vaal Het hoofd gedekt door een grijs kleploos petje, het bovenlijf gehuld in een donkerblauw sfegors- of kruidenders- jasje, met beenen knoopen, de boenen iD een okerkl euiuge imitatie bombazijnen broek, de kuiten in grijze been windsels en do voeten in zwarte rijgschoenen... rara, wie is dat Aan den stok herkent men den dorpsveldwachter. En zoo is nog al- aII een aan 't geweer de grenswacht te her kennen. Naar men zegt, hebben de witlinnen werk pakken voor eetn deel plaats gemaakt voor blauwe en bruine of okerklourige werk pak}es, zooals rij reeds vóór dien door cor- veeërs werden gedragen. Op wacht nat ge regend, vinden de grenswachten dan in hun kwartier een stel droge küeeren. Blijkbaar wordt er echter niet veel onderscheid ge maakt tussoben dienstpak en werkkleeren en trekt men de laatste over het eerste heen, om zoo, in bombazijnen broek en blauw bonkortje, de uniformiteit in onze militraro Heeding wat te breken Bij verzending van paarden per spoor naar stations, gelegen in Groningen en Dren te, moet hiervan door de chefs van de sta tions van afzending onmiddellijk per tele gram worden kennis gegeven aan den com mandant der 4de divisie van de Kon. Ma rechaussee te Assen. De directie der H. IJ. S. M. heeft be sloten aan haar personeel met eon salaris beneden f1500, met ingang van 1 Januari IS* een buitengewone verhooging toe te kennen,

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5