fl», 17108 Vrijdag 3 X>ecesnlber. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. A°. 1915. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Qfficieeie Kennisgevingen. Onder onze Vroede Vaderen. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05.'Iedere regel meer ƒ0.175. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents. "Voor het incasseeren wordt ƒ0.06 berekend. Bewijsnummer 5 Gents. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. i I l l f 0.09, Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week- 2 2, 0.10, Franco per post.2», 1.65. MAXIMUM-MELKPRIJS; Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter keainis der ingezetenen, dat, met ingang van 4 December 1915, onder hand having van den algemeenen maximum- niclkprijs van 12 cent per liter (aan huis bezorgd) aan onderstaande melkinrichtin gen, die steeds gewoon waren de melk te leveren tegen een prijs, één cent hooger dan de algemeene melkprijs, wordt toege- staan melk te leveren tegen een maximum prijs van 13 cent per liter: I Melkinrichting „DE LANDBOUW", Rijnsburgersmgel 23 (G. F. Noordam), Melkinrichting „DE TOEKOMST", Hooigracht 41 (J. Prins), Melkinrichting „DIJK EN RIJN", Hooge Rijndijk 20 (P. v. d. Kloot), Firma Wed. F. VAN DER KLOOT, Diefsteeg 10. De Burgemeester van Leiden, N. C. DL GIJSELAAR. Leiden, 3 December 1915. MAXIMUM-PRIJZEN VAN VARKENS'VLEESCH. De Burgemeester van Leiden; Gelet op het feit, dat in de spekslagerij van den heer TH. M. W'. BERGERS, ge vestigd Mare 10 te Leidon, reuzel is ver kocht tegen den prijs van f 0.55 per 1/2 K.G.; in aanmerking nemende, dat daardoor de voor dit artikel vastgestelde maximum-prgs is overschreden. bepaalt, dat aan voornoemden spekslager, de z.g.n. regeeringsvarkens zullen worden onthouden gedurende een 'termijn van èén week, ingaande op 6 December a.s. De Burgemeester, voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR. Leiden, 3 December 1915. DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algomeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge steld het kohier der Personeele belasting No. 17 va-n den dienst 1915, executoir verklaard den 30<>n November j.l. en her innert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 3en December 1915. Inschrijving van Leerlingen voor ie Openbare Scholen der le en 2e Klasse. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algomeene konnis; lo. dat tot het doon inschrijven van leerlingen voor de oponbare eoholen der lo en 2o klasse, waarvan bij onderzoek moot blijken, dat zij hot onderwijs op een der bestaande klassen kunnen volgen,gelegenheid zal gogoven worden van den 7eu tot en met den 18en Decomber o.k. in de gebouwen en op de uren hierna vermeld: voor do Jongensschool lo klasse (hoofd der sohool, do hoor M. van Wamelen), in het sohoolgebouw aan do Aalmarkt, dagelijks (behalvo des Zondags) van des voormiddags halfnegen tot nogen uren on op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien van haiftwee tot twee uren des namiddags; voor de Meisjesschool lo klasse (hoofd dor sohool, Moj. G. Bruintjes), in hot sohool gebouw aan de Boommarlct, dagelijks (be halvo des Zondags) van des voormiddags halfnegen tot negen uren on on Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien van halftweo tot twee uren des namiddags; voor de Jongensschool 2o klaa6e (hoofd dor school, do hoer P. Ilibma), in hot gebouw der voormalige Hoogoro Burgerschool voor Je--ons (ingang Lokhorststraat No. 16), dagelijks (behalve des Zondags) van des voormiddags halfnegen tot negen uren on op Maanda". Dinsdag-. Donderdag en Vrij dag bovendien van haiftwee tot twee uren dos namiddags; voor de Meisjesschool 2e klasse (hoofd der Bchool. Mcj. O. B. Renaud), in de R.-K. Meis jes sohool, aan do Van dor Worfstraat INo. 98. dagelijks (bohalvo des Zaterdags en des Zondags) "des voormiddags van elf tot tw aalf uren voor de &ohool 2o klasso voor jongens en meisjes No. 1 (hoofd der school de heer D J. M. do Hondt), iu do bijzondero sohool aan de Hooglandsolio Korkgracht (ingang naast perceel No. 20), dagelijks (behalve dos Zondags) des namiddags van een tot tweo uren voor de 60I100I 2e klasse voor jongens en meisics No. 2 (hoofd der scbqol de heer A. Wisse), in het sohoolgebouw aan do Heerenstraat, dagelijks (belir'v) des Zon dags), van des voormiddags halfnegen tot uur en op Maand-"-, Dinsdag. Don- derii.vg eu Vrijdag bovendien van halftweo tot twee uren des namiddags; dat bij do inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden Vertoond. Burgemeester en Wethouders van -Leiden, N. O. Do GIJSET \AR, Burgemeester. VAN STRTJEN, Seoretaris. ^»aee, den Zen December 191^ HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; G-ozion het vorzook van GEBR8. G. on J. VAN DEN OORD. om vergunning tot opriohting van een broodbakkerij op het perceel 3-Octoberstraat> Sectio M. no. 3470, waarin geplaatst zullen wor den twee heeto-luohtovons en een eleotromotor van 5 pk. tot het in beweging brengen van een' docgkneedmaohine Overwegcndo, dat het onderzoek ter zake nog niet geöintligd is; Gelet op artikel 8 der Hinderwet; Hobben beslotens do beslissing op hot verzoek te verdagen.- Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Seoretaris. Leiden, 2 Decomber 1915. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leidenl Gekt op de artt. 12 en 37 dor Drankwet; Brongen tor algemecno kennis, dat door E. A. VAN SCmE. Wed. W. VAN STEUN en J. B. KLUIT, wonende te Leiden, verzoekschrif ten zijn ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik tor plaatee yan vorkoop, resp. in het voorhuis van hot porceel Ohoorlammorsteeg no. 4 en de benedenvoorkamer van het porceel Aalmarkt no. 18. Burgemeester on Wothouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 2 December 1915. DRANKWET. Burgemeester en Wothouders van Leidenl Gelet op de artt. 12 on 37 der Drankwet; Brengen ter algemecno kennis, dat door O. VAN HOOIDONK, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den vorkoop van alcoholhoudenden, anderen dan ster kon drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in de voorzaal en de billardkamer van het perceel Langebrug no. 45. Burgemeester on Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaris; Leiden, 2 December 1915. De heeren hadden gisteren feitelijk niets anders te doen dan zich bezig- te houden met het restant van de vorige vergadering, toen de agenda ook wat al ,te zeer over laden was. Allereerst had men nog eons te stemmen over het amendement-Vergouwen c. s., dat do beambten met een inkomen beneden de f800, die voor een toeslag in aanmerking kwamen, niet f 1.60 per kind en per maand wilde uitkeeren, doch f2.40, waarover de stemmen hadden gestaakt. Er was echter nog een amendement, of zooals sommigen meenden een ge heel nieuw voorstel ingediend door den heef I Sgtsma, waarbij het stelsel, dat allleén kin dertoeslag zou worden verleend, gedeeltelijk w„erd verlaten en voorgesteld om de grens van het inkomen te beperken tot hoogstens f 1000. Do voorsbeller vond daarin aanleiding nu tegen Ret amendement-Vergouwen te stem men, waar hg zich verleden week vóór had verklaard. Hg vreesde anders zelfmoord aan zijn voorstel te plegen, omdat, als dit amen dement werd aangenomen, zijn voorstel moeilijk meer ernstig kon worden volge houden. Het goede zou dus de vgand zijn va-n het betere. Het amendement viel nu en zoo kon het amendemenfr-Srjtsma in behandeling komen. Het is een ongelukkig lot beschoren gewor den. Van allen kant is men ier op. losge stormd. Da heeren Korff en Van der Lip meen den, dat het in het stadium van het debat niet aanging met nieuwe voorstellen'te ko men; de heer Aalberse, die zooals ook reeds bij vorige gelegenheden het stelsel van uit sluitend kindertoeslag prefereerde, greep een omissie in het voorstel aam, waarin de we duwnaars vergeten waren te noemen, alsof dit verzuim met eenige welwillendheid niet gemakkelgk te verhelpen ware om het amendement onbekookt te noemen; ook de heer Botermans hield er een philippica tegen, omdat de belastingbetalenden er bij zonder door zouden worden getroffen. De Voorzitter toch had verklaard, dat het voor stel niet f11,500, zooals de heer S. be cijferde, maar f13,500 zou kosten. De zelfde heer Botermans verklaarde zich ech ter zeer gaarne vóór een amendement, waar door de kosten- van het voorstel van B. en W. tot f 13,000 zjjn gestegen; alzoo f 500 aan de belastingbetalenden den dood zou aandoen. Hoewel de heeren Van der Pot en Fokker in beginsel meer voelden voor het systeem- Sgtsma, dan voor dat van B. en W., in de voornaamste plaats omdat het den toeslag niet uitsluitend afhankelijk maakte van het bezit van kinderen en ook omdat hun de grens van f1000 beter voorkwam dan die van f1200, vielen ook zij het af, toen het amendement van de heeren Vergouwen c. s. e? rigs zins gewijzigd weder herleefde, door het amendement-Fokker. De voorsteller bleef,' ondanks de krach tige aanvallen, voornamelijk van de zijde van mr. Aalberse en den Voorzitter, het voorstaI vasthouden, ook al voelde hij alleen te zullen blijven staan» Toén het waa gevallen, werd het amen dement-Fokker nog weer. gesubamendeerd door den beer Vergouwen aangenomen (dé Raad was in een royale bui, verklaarde dé Voorzitter later) en daarna het aldus gewijzigde voorstel van B. en W., waarvan dé kosten volgens de berekening ter Secre tarie, zullen bedragen circa f13,000. De beambten in vasten dienst, die een inkomen hebben tot f 825, ontvangen voor elk kind beneden 15 jaar per maand ge durende vier maanden f2.40; voor hen, vier inkomen is van f825 tot f1200, bedraagt de-bijslag 11.60 per kind. Onder salaris wordt de pensioengrondslag verstaan, hoe wei men daaromtrent een ir.ilde regeling wenscht toe te passen. Het kleedinggeld zal bij politie-agenten en brugwachters niet ten volle in rekening worden gebracht. Ongehuwde ambtenaren vallen er natuur lijk geheel buiten en het oude woord, dat kinderen een zegen zijn, gaat met dit voor stel ook in stoffelijken zin in vervulling. Over de verordeningen betreffende het Slachthuisbedrijf is ook nog al van gedach ten gewisseld. Een voorstel van de heeren Sijtsma, Botermans, Fokker, om het aan vangssalaris van den tweeden machinist van f 600 op f 700 te brengen, ging er vlot door; een poging om de weekloonen van de stokers 'en andere werklieden een weinig verhoogd te krijgen, mislukte. Dé heer Yan der Lip deed uitkomen, dat de voorgestelde Iconen slechts minima waren, waar men, op voorstel van den Directeur, dikwijls boven ging in verband met diensttijd en ar beidsprestatie. Bovendien hebben de werk lieden ook nog wel eens extra-verdiensten. De heer Sijtsma bracht ten slotte nog eens dé oude vraag naar. voren of niet nog meer dere lagere scholen aan haar bestemming konden worden teruggegeven. In het bij zonder wees hg op den onaangenamen toe stand voor de leerlingen der meisjesschool der 2de klasse, die alleen in de late na middaguren in een afgelegen school aan de Pelikaanstraat onderwijs ontvangen. De heer Fischer kon de voor de ouders dezer leerlingen zeker verblijdende mede deling doen, dat na de Ker3tvacautie er ten opzichte van deze school verbetering zeu komen en het ondervvgs op de gewone uren zou worden gegeven. LEIDEN, 3 DECEMBER, Gemcenteraads-Ycrkiezingen. De anti-rëVolutionnaire Kie-svereeniging „Nederland en Oranje'' stelde gisteravond voor het derde district ter voorziening in de vacature-J.Bosch tot candidaat den heer J. P. Mulder, lid der firma P. J. Mulder, zoon van het Raadslid van dien naam, dat dezen zomer als Raadslid aftrad en zich niet weder verkiesbaar stelde. De R.-K. en Ohr.-Hist. Kiestfereen. nemen deze Candida- tuur over en de Vrijzinnigen stellen er geen candidaat tegen. Vandaag werden bij den Burgemeester officieel candidaat gesteld: in het eerste district de heeren F. van Romburgh (vrijz.), Jac. Baart, (S. D. A. P.) en dr. J. A. N. Knuttel (S. D. P.), en in 't derde district de heeren J. P. Mulder (anti-rev.) Jac. Baart (S. D. A. P.) en dr. J. A. N. Knuttel (S. D. P.). Studenten- en Bnrger-Afdeelingen van „Oost on West". Gisteravond hield voor deze afdeelingen van „Oost en West" in hét Thalia-theater aan de Haarlemmerstraat, de heer J. Si- binga Mulder een voordracht over„De Rijst- en Suikercultuur op Java". Nadat de voorzitter van de stüdenten- afdeeling, de heer Hartevelt, het publick welkom had geheeten in een korte openings rede, waarin hij tot de aanwezigen een krachtlgen oproep deed de Vereeniging wier doel het is een betere kennis van Indië te verspreiden, te steunen, en dit te toonen door lid te worden, gaf hij het woord aan den heer Sibinga Mulder. Spreker begon met oen korte beschouwing over de mythologie der Oostersche volken, en hoe deze zich het ontstaan van de rijst, sujker en andere gowassen denken. Hierna deelde hij mede hoe het verbouwen in zijn werk gaat: het breedwerpig uitzaaien op het kwoekblad en overplanten op de sa- wak, die flink doorweekt is. Spreker stelde in het licht boe matig de opbrengst van den grond is, wat voor een deel te wijten is aan don oneconomisehen landbouw van den Ja vaan. en welk een geweldig financieel ver lies de rijstbouw in handen van Europeanen zou opleveren. Hierna topnde spreker een groofi aantal zeer aardige kinomatografische opnemingen van het Koloniaal instituut. Na de pauze, waarin gelegenheid was zich als lid op te geven, behandelde spreker de suikercultuurhet maken van plantgeulon, het stekken van het riet, de bemesting met ammoniumsulfaat, het snijden van het riet, on het transport, waarbij wederom eon aan tal fraaie opnemingen worden vertoond. Nadat de voorzitter den spreker voor zijn geheel belangloos gehtjudon voordracht had bedankt, sloot bij de vergadering. LEIDSGHE SCHOUWBURG. „SEMPRE CRESCENDO". De vijftigjarige Schouwburg had zijn- feestverlichting ter gelegenheid van Sem- pre Crescendo's concert nogmaals aange stoken, hetgeen een ongewoon verschijnsel opleverdeeven ongewoon als het vrij groot aantal onbezette plaatsen, omdat wij gewend zijn bij een „Sempre" concert overvolle zalen te vinden. Ook de stoet, die onder het spelen van het lo Vivat naar binnen schreed, leek ons kleiner dan an ders. Wellicht kan in de a.s. komst van St.-Ndcolaas de oorzaak gevonden worden, menigeen zal zich op die komst moéten voorbereiden. Toch was bet jammer, dat niet nog meer deren van het uitvoeren van orkestmuz! _k hebben mede-genoten, vooral omdat Lei den in de tegenwoordige omstandigheden geiheel verstéken blijft van een orkesüuit- voering. Door bet orkest van „Sempre Crescen do" werd onder leiding van den direc teur T. E. A. Koeberg, diien wij altijd weer om zijn energieke directie bewonderen, een evt-i degelijk als boeiend programma ver tolkt. Begonnen werd met Schumann's „Rheinische Symphonie"waaraan een over 't algemeen levendige vertolking ten deel viellie'; "eene deel kwam wat beter tot zijn recht dan het andere, wat meer rust zou aan het laatste deel ten goede zijn gekomen, maar alleen a-1 het overwin nen van de zoo uiterst moeilijke inleiding tot dat laatste deel stemt tot bewonde ring (Aanbeveling verdient, om voortaan de afdeelingen een er symphonie op he': pro gramma te vermelden). Na deze symphonie trad als solist op de pianist Piet de Waardt, uit Den Haag, met Weber's „Concertstück" voor klavier met orkestbegeleiding. Op een Ibach- vleugel werd dit Concertstück gespeeld met een volmaakte technische vaardigheid, waarin vooral het oetavenspel uitblonk en eenvoudige, onopgesmukte voordracht, r.l had die voordracht nog meer poëzie kun nen verdragen. Zeer fraai klonken de inleiding en de marseh, ingezet door het orkest. Nu wij gedurende de pauze in een genotvolle Weberstemming verkeerden, hadden wij die stemming na de pauze met het aanhooren van Weber's Euryanthe wel willen voortzetten, 't. Programma dacht er anders over en bracht ons eerst Beet hoven's Coriolan. Achteraf bleek dit goed gezien te zijn, omdat Euryanthe een beter slot opleverde dan Coriolan ons gebracht zou hei-ben, om dat, hoe goed deze ouverture ook ge- speefld werd, de celli aan 't slot niet op him gelukkigst warénen de Eurvamthe ouverture, met het bepaald verrukkelijk van klank gespeelde middendeel een bril liant slot heeft gevormd. Tusscthen beide ouvertures trad de pianist De Waardt nogmaals op. met Liszt's Hon- gaarsche Fantasie. Men mogfe deze Fan tasie hier en daar met cïreusmuziek ver gelijken, toch kan niet ontkend worden, dat deze' oompositie, wanneer zij, zooals door dezen pianist, kleurig en levendig vertolkt wordt, ongemeen boeiend is. Het orkest was goed op dreef om den pianist in diens vrije, artistieke voordracht te volgen. Een geweldige inspanning voor den diri gent om liet geheel bij elkaar te houden. Dc vele kransen en toojui hingen aan Sempre, aan Koeberg en aan den pianist Do Waardt aangeboden, waren welver diend Kamers van Arbeid voor den Landbouw. Door het Boerencomité van Rijnland, be staande uit de heeren W. Samson, voorzat ter, Leiderdorp, G. Dorrepaal, Koudekerk, A. van Leeuwen, Zoeterwoude, en A. Rijns- burger, secretaris, te Leiderdorp, werd he denvoormiddag een vergadering gehouden, hoofdzakelijk voer landbouwers bestemd, in het Café Bamberger, aan de Beestenmarkt. De vergadering was zeer druk bezocht. De heer Samson opende te ruim elf uur met een toesipraak de bijeenkomst. Hij deelde daar in mede, dat deze vergadering eon voort zetting was van die, welke in den afgeloo- pen zomer oj> initiatief van de Landbouwers- vereeniging te Leiderdorp, in verband met- de maatregelen door de regeering genomen to gen het heerschende mond- en klauwzeer. Men bleef daarbij niet bij een protest tegen het afmaaksysteem, de vergadering gaf het bestuur volmacht tot tweeërlei-: lo. te trach ten tot een regeling der bedrijfsschade te komen; 2o. te zien te komen tot een ver betering van de wetgeving inzake het vee- artsenijkundig toezicht. Het voorloopig bestuur heeft zich gecon stitueerd tot een boerencomité voor Rijn land, waarvan wg de namen hierboven noem den. De spreker ving aan met een critiek op de Regeering met betrekking tot haar optreden inzake den landbouw, waarbij lig in 't biju zonder wees op "do maatregelen ter bestrij ding van het mond- en klauwzeer en andere» besmettelijke veeziekten. Maar het is voor; een deel de s'cliuld van de. boeren zelf. Zij moeten zich ook organis'eeren, Spr. rioenjtf den boerenstand als eenvoudig, nederig ea zedig, maar ze zijto zeer, cons'ervatief. Spr. wil ze leiden naar de boorden der democratic en der vrijheid. De boerenstand is een organisme, waarvani de deeleR alleen nog maar tot' elkaar ge bracht moeten worden. Daarvoor acht spr.- noodig Kamers van Landbouw, en hij stelt zich de Organisatie aldus voor: De provinciën worden verdeeld in distric ten, waarin een districtskamer wordt inge steld, die door' de landbouwers, groot on' klein, wórdt benoemd. Deze districtskamera wijzen élk een afgevaardigde aan, die [te zak men een Provinciale Kamer vjan Arbeid, kun nen vormen, terwijl ten slotte uit ideze Ka-' mers weer een generale landskamer kan wor den gevormd, die zich rechtsstreeks in ver binding kan Stellen met de overheid. Nu worden ook wel landbouwers dcor de overheid geraadpleegd, 'doch ieder op zich zelf. In het door spr. gestelde geval zou den de landbouwers als organisch geheel worden gehoord. Piij verwacht dan voor de landbouwers een beteren toestand met betrekking tot het veeartsenijkundig toezicht. Met een variatie op "een uitdrukking van den ouden Predi ker, roept spr. uit: Wee het land, dat ge regeerd wordt door de veeartsen! Opdat wij verlost zullen kunnen worden van de dwingelandij van de veeartsen, heeft spr. een oplossing gezocht en hij meent deze heb beste gevonden te hebben door de instelling van Kamers van Landbouw. Hoe dit doel te bereiken? Spr. wil het denkbeeld brengen in de kiesvereeniging&n, opdat het komt in de sfear der politiek cn c-en plaats krijgt op de programs van actie der verschillende partijen. Van de gelegenheid om met den spr. vaR gedachten te wisselen, werd het eerst ge bruik gemaakt /door. den heer Van Leer- sum, to Driebergen. Deze wilde, naar het voorbeeld van do socialisten, trachten door, persoonlijke actie der boeren, betere ver tegenwoordiging der landbouwers in de Tweede Kamer te krijgen. Hij noemde het vreemd, dat in de Kamer een man als Duymaer van Twist over de maatregelen legen mond- en klauwzeer moet spreken» De door spr. aangehaalde rede van dr. Kuy» per, noemt debater eenvoudig treurig. Spr» zou willen trachten een man als Samsorri ia de Kamer te brengen, om er zijn steiti te laten hooren tegen het drijven van het veeartsenij kundig toezicht. Die heeren von den zoo'n epidemie wel aardig, omdat zij anders toch niets 'te doen hebben. Spr. constateerde tan slotte, dat niemand zich tegen het denkbeeld van de instelling V3U Kamers van Arbeid heeft verzet, zoo dat hij aanneemt, dat men het allen er mee eens is. Het Comité werd ten slotte ge machtigd met betrekking tot deze zaak dili gent te blijven. Nadat de heer Van Leersum nog had op gemerkt, dat do Kamerleden beter moeten worden ingelicht, sloot de voorzitter de wel geslaagde vergadering met een opwekkend woord. „Non Sordcnt in Undis". Heden, den 3den December, viert voor het eerst een studentenvereniging hier, te Lei den. haar honderdjarig bestaan. Op don 3den December 1815 stichtten eenige hier studeerende Zeeuwen een dispuut voor uit Zeeland afkomstige studenten, eerst nog als deel van hun Gymnasiasten-dispuut in Middelburg, dat zij in 1813 hadden op- gericht, onder den naam van „Fide, Arnici- tia et Virtuts". In 1820 werden de banden mot het sindsdien te gronde gegane Gymna siasten-dispuut verbroken en van toen af noemde het gezelschap/ zich „Collegium II- lustro cui symtolum Non Sordent in Undis". Het was toen nog in de tijden, dat er geen regelmatig Corps bestond, de plaatselijke gezelschappen vormden nog 'den nauwsten band tusschen de studenten en zoo kwam hefi ook, dat „Non Bordent" veel en intens ver- vergaderde. In de notulen die van 1820 af bestaan vinden wij, dat de vergaderingen ge schorst zijn van 1830 tot 1831, met het oog op het uittrekken van de Leidsfche Ja gers. Daarna scheen de studentenwereld zich' al weer zooveel hersteld te hebben, dat het leven zijn gewonen gang ging. In 1839 vinden wij in de notulen de blij ken, dat het L. S. C. gaat ontstaan, een Col legium Supremum, heeft zich tot hoofd van de studentenwereld opgeworpen en dringt bij het Collegium Illustre er op aan, alleen tot zijn leden te -willen inaugureeren dege nen, die het Collegium Supremum als zijn onderhoorigeii zou aanmerken. Daarop echter antwoordt het Cod. 111., dat het de vrijheid wenscht te houden, tot leden te nemen die het goeddunkt. Eerst in de wet van 1859 wordt lidmaat schap van het L. S. C-. veroischt; dat zeido trouwens niet veel, want ziet men een Al manak uit dien tijd*in, dan blijkt bijna elk student Corpslid.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1