°«N 17104 Maandag; £5 O IVovemJbei*. Tweede 13 lad. A#. 1SÏ5. EEN HALVE EEÖW. LEID8GHEN SCHOUWBURG. Binnenland. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. x HET VIJFTIGJARIG BESTAAP» van den 1805 23 November 1915 iWe zullen voor het verdere ons zeer moe ten beperken. De stof is nog buitengewoon, omvangrijk, maar wo zullen steeds de nei ging moeten onderdrukken om niet te veel' uit te wijden. Van eenige volledigheid kan nu geen'sprake meer zijn. IWe bepalen ons Rechts tot eenige grepen. De schouwburg en de studenten. Elke achouwburgganger weet, dat daar voor in hot parterre een viertal banken Vga, waar 't een gewoon burger met toege staan is zich nel er te vlijen. Dat is tenmin ste een hooge uitzondering, 'fc Zrjn dev plaat sen, die de studenten-corpsleden, het voor recht hebben voor zich gereserveerd te zien. Daar is om die banken al heel wat te doen geweest. «Nu zou zoo'n voorrecht niet licht worden verkregen. Het bezoek van de zijde der studeerende jongelingschap is tegen woordig vrij slecht. Maar daar zijn andere dagen geweest, .waarin de corpsleden een zeer, zeer voornaam aandeel in het bezoek hadden, 't Waren loon ook dagen, dat ze min der rustig zaten te luisteren dan thans en 't voor kalme burgers niet aangenaam! Was, tusschen die levenslustige jongelui te Leest maar weer eens, wat Klikspaan in zin hiervoor genoemde schets daarover ver télt. Maar 't Icon iets lijden, want de bur gerij vertoonde zich minder, zoodot vol gens Kiikspaan de academische jeugd „wel dra goheo 1 alleen den schouwburg zal in 'Stand koudon." Do sUidentenbanken dateeren reeds van iden tijd, der particuliere exploitatie. O, o, wat hebben de jongelui het toen; dikwjjls bont gemaakt. Verteit niet Klikspaan, dat „met woesit getier en ruw misbaar, over spannen door scherts en wijn, dwazeljjk toe getakeld en uitgemonsterd, met den Doc tor aan do Spits een promotiepartij tijdens oen voorstelling de zaal kwam binnen- j stuiven. En weraen»niet vanuit de „bak" ge- spïekken aangeknoopt met de artisten op het tooneel. 't Werd allengs beter, maar toch ,was 'fc nog lang zoo oude Leidenaars vertellen 't u wel dat dames niet naar den schouw burg gingen om zich te amuseeren. Jaren lang is cfit geheel anders, maar eens is er een .uitbarsting geweest, die aan vroeger deed herinneren, en waarvan het gevolg is «^vreest het ontstaan van een reglement pp ue rechten der corpsleden. In 1890 barstte er een ernstig conflict liit. De schouwburg-commissarissen uit het corps waren huns inziens, en hun studie- makkers deelden allen die opinie, door den tcenmaligen voorzitter van het schouwburg bestuur onheusch bejegend. Daar kwam nog b£, dat bij een concert niet-studenten op de vier voorste banken hadden gezeten. Het collegium werd van het gebeurde in kennis gesteld en de voorzitter van den schouw- 1 burg moest zijn excuses aanbieden. "Van do zijde der studenten was er nog een ksisch, namelijk dat de rechten der studen ten zouden worden gereglementeerd. Aan vergaderingen der betrokken colleges geen gebrek. Het corps bezat een tacfevollen voorzitter in den hoer H. J. Coster dezelfde die later I op zoo droevige wijze te Etandslaagte jn den laatwten Boerenoorlog het leven liet 'en aan zijn besidigd optreden in ,de ge prikkeld© omgeving is 't nog te (janken, dat de studenten zich niet nog jneer te buiten gingen. Maar één avond liepi 't toch leeli,k mis. De hoeren J. Nyman, W. C. Th. v. d. Schalk, J. Th. Stok en C. E. van Marïe, achtten 't niet mogelijk, om zonder regio- ment de orde te handhaven. De vijfde com missaris, de heer H. J. Boo!, vond dit zoo onmogelijk nog niet en wees vooral op de onaangename gevolgen, die de L^idenaars, dïo met het conflict niets hadden uit te staan, op de eerstvolgende voorstelling hier van zouden ondervinden: De corps vergade ring gaf da vier heeren gelijk, ook al wees tie I heer Coster er op, dat ae eer van het corps demonstreren in de oomedie niot gedoogde. In de voorstelling van Maandag 3 Maart, liep 't op een geweldige demonstratie uit. De schouwburg was eivol. De Leidsche bur gerij hum voor de première van een oor spronkelijk Nederlandsch stuk, „Een ge vaarlijke Vriendendienst", door Lodewijk Mul der, op te voeren door de Rotterdammers. Studenten zaten overal met het kennelijk dool herrie te maken. 't Werd een helsch kabaal. De „Minerva'- veislaggover, de heer P(lemp) v(an) D(uive- lflnd), heeft in levendigen verhaaltrant dien avond beschreven; Maar-de Leidsche burgerijergerde zich. Nog velen zullen zich dien avond herinneren. Nog eens heeft zioh deze manifestatie, zwakker gelukkig, herhaald, dooh epoe tin? kwam er verbetering. Met oen paar wijzigingen word het door de stu denten voorgestelde reglement aangenomen fcQ de commissarissen 'hervatten hun func- hot zorg dr&gea voor de orde onder tio studenten, waarvoor Zij alleen aan het corps verantwoording .verschuldigd zrjn. Toen tegen den win tor het 25-ja rig jubileum gevierd werd, was 't alles pads en vree en heerschte do grootste har monie .tusschen burger- en s.tudenten-coml- mis9ie, in welke Laatste we teen o.m. aan troffen den tegen wo ordi gen professor, mr. A. J. Blok en den huidigen hoofd-redacteur, van de „Nieuwe Courant"* mr. L. J. PlernJp van Duiveland. Tooneel genot. V/at we hierover zullen vertellen, zal uit den aard der zaak weinig zijn. Vooral in vergelijking tot) de menigte gegevens, die ons ten dionste staan. Een achttal pagina's van dit blad zouden ongetwijfeld nog (onvol doende zijn. Programma's van vijftig jaren met slechts weinig ontbrekende men piroboere zich een beeld te vormen van deze reu zenmenigte! Veel van wat we aan aantee- keningen hebben bijeengezameld, zullen we achterwege laten. De talrijke jubileum- en benifico-voorstellingen moeten bleven ruf ten. Evenzoo de eerste voorstellingen van mijnheer of mevrouw zus of zoo, na hun on gesteldheid. Men kan nit dien geweldigen stapel pro gramma's zoo menig interessant feitje o]> aiepen: ziekte, huwelijk en scheiding, het op komen en verdwijnen, het vereenigen en splitsen van gezelschappen, de premières van nu nog bekende Nederlandsche en ver taalde Franse he, Duitsche of Engelsohe stuk ken. En dan nog het optreden van be faamde buitenlandsche sterren. Met veel behagen snuffelt men in die oude logramma's uit de jaren, waarin de dames toetzMajofski en haar dochter Christine Stoetz, later de vronw van Van .Westerhoven, KieineGartman, AlbregtEngelman, Suze en Wilhelmina Sablairolles, Jeannette Co- rijnHeilbronn, Cath. Beersmans, de oude mevrouw Sophie de Vries en zooveel andere triomfen vierden, daarbij trouw ter zijde ge staan door de beroemde acteurs uit die da gen Veltman, Kis tomaker, Aug. Morin, Roo- bol, Judels, Bamberg, Rosier Faassen, Al- bregt, Willem van Zuylen, Frits en L. F. Rosenveld, Henri Morriën Sr., Victor Dries- sen, Jaapten Dirk Haspels, Frits Bouwmees ter, Henri van Kuyk, kortom te veel om1 op te noemen. En van die eerste jaren zijn er nog eeni- gen die ons thans nog, of voor kort nog van hun kunst doen of deden genieten. In het seizoen 1866'67 vinden we reeds yerméld mejuf frouw Dora Bouwmeester, thans nog de grootste onzer actrices. Een negental jaren na haar, vinden we Esther van Rjjk, onze be ls amde Kniertje, voor 't eerst genoemd bij Lo Gras, Van Zuylen en Haspels. In de tach tiger jaren trad hier Marie Vink voor 't eerst op. Zoo zouden we voort kunnen gaan. Van de acteurs noemen we Louis Bouw meester, Louis B. J. Moor en Alex Faassen, in latere jaren nog gevolgd door Jan C. de Vr.s, Chrispyn, Poolman, Tartaud enz. Meer dan dertig jaar hebben deze alle de Lei- denaars reeds van hun kunst doen genieten. Hoe menig gezelschap heeft hier triom fen gevierd! In de eerste jaren waren heb de gezelschappen van J. C. Valois, van Boas en Judels^ van Roobol, Tjasink en Peters, van Van Ollefen en Albregt de Rotterdam mers van Victor Driessens het Vlaamsch Tooneelgezelschap van Prot en Kiste-maker, van Le Gras, van Zuylen en Haspels en van Willem van Zuylen. Later kwamen Alex Faassen, de Amsterdamsche en de Rotterdamsche afdeeling van „Het Neoerlamdsch Tooneel", het Hol land sch ge- zeischap: van A. van Lier, het „Tivoli"- gezelschap van Jen C. de Vos en Van Korlaar en het ensemble van Kreukniet en Poolman met nog zooveel andere. Zoo volgde bet eene gezelschap op 't andere. De „Ne- derlandsche Tooneelvereeniging" verrees, Van Eystien werd directeur over de Rotter dammers, Louis Bouwmeester stichtte zijn „Haarïemsch Tooneel", Royaards zijn N. V. „Bet Tooneel." „De Hagespclers" gingen on der Verkade de provincie in en zoo zijn we al heel dicht genaderd bij dit jubileumjaar. Al deze met nog zooveel andere ensembles, hebben den Leidsehen Schouwburg bespeeld. Eén jubileum willen we toch niet onver meld laten, dat van de lievelinge van de Leidsche sohouwburggangers, van Marie van EysdenVink, op 14 Maart 1904. Dat was een grootsche jh'uldiging. Een volle schouw burg, veel bloemen en toespraken en van haar groote populariteit getuigde een bloem stuk van de galerij-bezoekers. Toen zij naar het hotel zou rijden, stonden studenten met fakkels voor don schouwburg. Anderen span den de paarden van den wagen, en getrokken door de studeerende jongelingschap^ ging 't naar „Levedag." Een kort résumé van de opgevoerde too neel werken, kunnen we niet geven. Dat aan tal is legio, zoowel Nederlandsche als ver taalde en oorspronkelijke Fransche, Duit sche en EngelScho stukken. We zullen ons tot de auteurs beperken. In die vijftig jaar zijn hier werken opgevoerd van o.m. de volgendo Nederlandsche schrijvers: Vondel, Hooit, Langedijk, Oemer, Conscience, Schim- me(, Rosier Faassen, Van Maurik, Lodewijk Mulder, mr. A. M. Maas Geesteranus, Ruysch, Jan C. de Vos, Marcello* Emants, Heijer- nians, Schürmann, Mynssen, Van Nouhuye, Van Riemsdijk, Van Reden, SimonsMees, BoudierBakker, Dekking, Fabricius, Feith Roelvink, Walch en nog meer anderen. Van do buitenlanders, wier werken 't meest 't zij in de oorspronkelijke taal of in 't Nederlandsch vertaald zrjn ten tooneele (glevoerd, noemen we de ver vaardigers van draken niet uitgezonderd, ook onrler do Nederlandsche schrijvers zal men er zoo aantreffen Molière, Victor Hugo, Saidou, Dumas, Scribe, Sandeau, Legouvé, Augier, Sue, Bouchardy, d'Ennery, Bour geois, Charl. BirchPfeiffer, Erckmann Cha- tiian, Roderich Benedix, Shakespeare, Schil ler, Von Moeer, Kadelberg, Blumenthal, 1'Ar range, Von Sohönthan, Labicke, Ibsen, Björn- Eton, Bataille, Bernstein, Shaw, Tolsboï en Rostand, 't Is een greep uit de velen. Buitenlandsche gezelschappen treden in de laatste jaren minder dikwijls op. Meestal was 't ook vroeger de een of andere ster met een meer of minder goed ensemble. Namen, die men ook elders in tooneelherin- neringen terugvindt, zijn: Marie Niemann Seebach, Frederike Gossmaü, Julie Herrlin- ger, 'mademoiselle Agar en madame d'Askoff. Veelal was het aan Abraham van Lier te danken, dat op hun toumée de voornaamste buitenlandsche artisten Leiden aandeden. Zoo wes dit o.m. het geval met Ernst Possart en August Junkermann, die meermalen hier op traden. Qoquelin Cadet gaf in November 1902 can. Tarfcuffe en last not least, den 20sten October 1903, vertolkte hier Sarah Bern hardt Marguerite Gautier in „La Dame aux Camélias". Veel is er nog, waarover we zouden wil len schrijven, over het vertolken van meer dan één rol door één artist, over voordracht avonden, maar 'dit zou te veel van onze ruimte vergen. Opera en Operette. De Leidenaars moeten zich tegenwoor dig opera-genot vrijwel ontzeggen. Dat is vroeger heel anders geweest. In het tweede jaar van het bestaan van den schouwburg, kwam voor 't -eerst het „Théatre Royal Fran cais de la Haye" en jaarlijks keerde 't terug. In 1869 trad ook het „Deutsche Opern Ge selschaft" uit Rotterdam, directie Louis Saer, opy en dit kwam nog vaker dan het Fransche gezelschap. Een paar jaar later voesde Jean Pfiaging de directie over de Duitschers, die ook tooneel werken gingen opvoeren. Er zijn jaren geweest, dat er een tiental opera's werden opgevoerd. Bn nu? Eén of geen enkele. Behalve Fransche en Duitsche opera's, kreeg men Italiaansche te aanschouwen, waarvoor Dje Houdt zorg droeg. Bij' de Ita liaansche (pperaj is een paar maal de beroemde Isalberti opgetreden in „La Bohème" en „Cavalleria Rusticaua". Geen Nederlandsch or era-gezelschap passeerde Leiden. Herhaal delijk kwam het gezelschap' onder directie van J. G. die Groot o.a. met „Faust", „Zampa", „Lakm'é" en „Brinio" van Fiore della Neve, door S. van Milligen getooudicht waarbij C. van der Linden orkest-direc teur was. Toen deze laatste zelf directeur wac, kwam hij ook te Leiden, gaf er 2 Octo ber 1896 „Leiden ontzet", een opera in vijf bedrijven, van E. van der Ven, met muziek van Van der Linden. In die jaren kreeg men geen of bijna geen Fransche en Duitsche opera's te hooren. Ook. is Elise PoonsVan Biene nog eens verschenen, aan het hoofd van een Nederlandsch opera-ensemble, en volledigheidshalve maken we nog melding van een Noord- en Zuid-Nederlandsche Ope- ro-Vereeniging,waarbij1 o.m. wijlen .Johan Schmier hier ter stede optrad in Samson en Dalila". Een ander Nederlandsch gezelschap gaf 18 Februari 190S Heijermans' „Op Hoop van Zegen", door Charles Grelinger als opera bewerkt, waarmee hij minder succes gehad heeft dan Heijermans met zijn tooneelspel. De Weener operette dateert van 1884, toen een gezelschap onder directie van Sig- munü Lautenburg, Carl Miilöckers „BetCel- student" gaf. Meerdere ensemble's zijn gevolgd, die niet alle even dikwijls optraden. We noemen de directies Miksa Preger, Edmund Lövve, Hana Edmund, Julius Lasker, Braun en Meister, en in den laatsten tijd George Braun. Neder landsche ensemble's waren er onder Kiehl en onder Alph. Jan mart. Ook trad nog een en- pemb.e opy bestaande uit 24 Weener dame tjes, onder directie van Gothov-Griineka. Van de verschillende sterren, die in de laatste jaren hier niet meer zijn opgetreden, noemen we Emma Mul- kewska, Grete Meyer, Siegfried Ad'er, Ro- beit Fuchs Liska, Frits Digruber en Hans Harmei, Een lange lijst van opera's, opera's comi- ques, opera's bouffes, operettes en „Possen mit Sang", ligt voor ons, doch daan^an mel ding maken, kunnen we evenmin als met de toneelwerken. Laten we alleen nog zeggen, dat zelfs Richard Wagners werk hier ook vertoond is. Sohonwbur g-C oncertgebouw. De muziekliefhebbers onder onze lezeres sen en lezers willen misschien ook wel eens herinnerd worden, aan wat in den schouwburg op dit gebied is gegeven. In vroeger jaren was dit niet zoo heel veel, daarvan is, zoo dit wel het geval was, weinig bewaard gebleven. We vinden o. m. een concert van de zangeres Carlotta Patti in het seizoen 18651866. Een zestiental jaren Jaber keerde deze zangeres nog eens terug. In het seizoen 18681869 gaf Miss Minnie Hauck van de Keizerlijk Italiaansche Opera te Parijs Frankrijk was toen, zooals de jaren uitwyaen, een keizerrijk een zang avond. Een paar dflettantenvereenigingen traden op, zooals er ook nu wel door dilettanten, zij 'b dan ook met medewerking van moisioi van den eersten rang; concerten worden ge geven. Maar de laatste vijftien jaar is op dit gebied veel verandering gekomen. Heel wat sterren, dio in d9 imiziimie wereld schi-ter- den en schitteren, zijn hier opgetreden. Het Concertgebouw-orkest van A. sterdam deed zich hier hooren, toen Willem Kes nog dirigent was. Veel concerten zijn in den Leidsehen. schouwburg gegeven onder leiding van den Algemeen en Muziekhandel te Am sterdam, directie Stumpf en Koning: kwartetten, trio's, pianisten, violisten, zan gers en zangeressen. In November 1889 trad Teresa Tosti, uit Milaan, op, in heb begin van het volgend jaar Sigrid Arnoldson. Voor muziek minnend Leiden spreken de volgende namen van avon den van veel kunstgenot: Pablo Casals en Julius Röntgen, Harold Bauer en Pablo Ca sals, Joh. Messchaert en Julius Röntgen, Carl Flesch en Joh. Wijsman, Wüllner en Coen- rnad Bos, Suzanne Metcalfe en Louis Schnitz- ler. En verder: Tilly Koenen, Myra Hess, Hcinrich Fiedler, Kathleen Parlow, Percy Grainger, Georg Henschel. We doen slechts een greep, maken dus geen aanspraak op volledigheid. Meer dan eens traden deze kunstenaars hier op. Grain ger b. v. wel vier- of vijfmaal, Kathleen Par low viermaal. Van de kwartetten deed het Sevcik-kwar- tet, dat een paar jaar achtereen ons land eenige malen door trok, zich het veelvul- digst hooren. Doch het eenige kwartet is 't niet geweest, dat in den Leidsehen Schouw burg optrad. We vinden nog: Rosé-kwartet, Brcdzky-kwartet. Gurzenich-kwartet, Monza- ley-kwartet en Parjjsch kwartet. Een tweetal trio's vinden we nog ver meld, n.l. een Russisch trio en Hambourg- trio. Ook zrjn hier nog eens een gezelschap Russische dames en heeren opgetreden, die in hun liederen vertelden van het leed van Siberië. Bij het" muzikale gedeelte wi'len we ook nog wijzen op d© dansavonden van Cléo de Mérode, Rita Sa- clietbö, Magdaleine (droomdanseres), Vallya Ladowska (Lili Green) en Andreas Pavley en dan ook Isadora Duncan. De laatste heeft haar kunst zelfs tweemaal doen genieten. 't Was niet altijd hooge kunst, die te genieten werd gegeven. Behalve de concer ten, opera's en tooneelwer^eoi naas, Ne- derJandsche, Fransche en Duitsche gezel schappen verscheen een enkele maai een Engtisoh en zelfs een Japanscü ensemble (in 1908 o. m. Sada Yacco) werden ver schillende lezingen gehouden. Goochelen, ge- dochtenlezen, acrobatiek, men kon er vroe ger evengoed van genieten a.s tegenwooruig. De Leidsche Schouwburg verleende aden gastvrijheid. Onze plaatselijke ülctua-iten-v^r- eenigingen weten dat bij ondervinding. Slechts in één geval heeft de plaatselijke overheid als haar meening te kennen ge geven, dat die gastvrijheid moest worden geweigerd. Dat was in 1905 en in 1913 voor de opvoering van „Allerzielen" van Herman Heijermans. Zoo dikwijls wordt geklaagd, dat een schouwburgbezoek zulke hooge financieele eischen stelt. Ja, de tooneelspelers moeten ook leven, een schouwburggebouw eischt ook onderhoud. Uit de oude programma s heb ben w© kunnen nagaan, dat vroeger de prij zen niet beduidend lager waren, bij buiten gewone gelegenheden zedfs veel hooger. WaDneer men dan rekent, dat vroeger een gulden zooveel meer waard was, dan is 't nog de vraag, of 't nu duurder is. Maar iets uit vroeger jaren, hopen we, dat terug zal keeren: de volksvoorstelling van goede stukken. Zou dat mogelijk zijn? We hopen, dat de Leidsche Schouwburg nog lange, lange jaren mag bestaan. Een woord van lof komt den tegenwoordigen be stuurders, den heeren prof. S. J. Fockema Andrea©, G. Gerlings, A. D. Vijgh, André de la Porte, J. Hartevelt Azn. en A. Goe- koop, toe voor de wijze, waarop ze de be langen van publiek en schouwburg beharti gen. Hun komb den dank van Le'dens bur gerij toe naast dien aan de Leidsche Schouw- burgvereendging, die met groote opofferingen dezen kunsttempel in stand houdt. De kerkeraad der Portugeesch Israël. Gemeente te Amsterdam, heeft bes'oten een tedrag van f 100.000, ingeschreven op ^ïet Grootboek, te verkoopen ten dienste van het nieuwe Port. 1st. Ziekenhuis. Zooals men weet, is door den Bond van Ne&erkindscüie Onderwijzers een proces aanhangig gemaakt tegen de gemeente Leeuwarden op girond van een verschil van opvatting over een der artikelen der sala risverordening. Naar wij vernemen, hebben eenige le den van het onderwijzend personeel, aan wie het salaris en de toelagen, waarom het hier gaat, werd uitbetaald overeenkom stig de opvatting van de Bondeaideeling, thans een besluit van B. en W. ontvangen, waarin hun wordt medegedeeld, dat aan hen tiefn onireohto het bedrag dier toelage te veel is uitbetaald en dat mitsdiien het te veel betaalde (bij enkelen over 14 maan den) aal worden ingehouden bij de maan- dolijkBÓhe salarisuitbetaling, i/n vier termij nen. Voor sommigen moet het een bedrag van ruim f50 betroffen. GLw. Crt.") H. M. de Koningin-Moeder woonde in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenho- ge de uitvoering bij van „Dio Legende der Heilige Elisabeth'door de Haags oho Onder- wi j zers-Za ng ver eend gi ng. De Vorstin, die vergezeld was van den kamerheer mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum, b^eef tot het einde en betuigde na afloop aan den directeur van het Geboxiw, den heer F. F. H. van Ghc-el Gildemeester ham groote in genomenheid met de voortreffelijk geslaag de uitvoering. De dirigent, de hoer Rijke, ontving een' krans. De veelbesproken „driestarren" 'van! dir. Kuyper hebben een collectief antwoord uitgelokt van mr. Anema, dr. Bavinok, mr. Diepenhorst, mr. Heemskerk en hit. De Vries. Met ingang van 15 December e. k. wordt' do lieer P. E. Dodenhuis, stations chef der H IJ S. M. te Schiedam, overge plaatst naar Delft. Jhr. H. H. Roëll heeft met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag aange vraagd als archivaris van Haarlem. Naar men ons uit Den Haag meldt, heeft de Staatscommissie voo-r een bevredi gende oplossing van het onderwijsvraag stuk tegen het «inde van deze maand eert vergadering belegd tot het vaststellen van haar eindrapport. De gowone audiënties van de Ministers van Landbouw, enz., van Oorlog en van Financiën zullen reep. Woensdag 1, Don derdag 2 en Vrijdag 3 December a.s. niet plaats hebben. De aanbeveling voor de benoeming van directeur eter gemeentelijke kweek school tot opleiding van onderwijzers te Rotterdeim bestaat uit de heeren W. Rein- tierama, directeur der onderafdeeling H. B. S. van het Ned. Lyceum te 's-Groven- hagc, en dr. A. R. van Hattujn, arron-dflsse- ments-sohoolopziener te Alkmaar. In Den Haag waar hij met verlof vertoefde is overleden de heer J. J. H Kater, procureur bij den Raad van Justi tie te Makassar, oud-lid van de Wees- en Boedelkamer te Makassar. Hij bereikte don leeftijd van 50 jaren. Weduwen en Wcezen van Onderwijzers, Een wetsontwerp is ingediend tot rege'inrr van het pensioen voor de weduwen en zen van vóór 1 Januari 1906 overleden, pensionneerde of op wachtgeld gestelde on derwijzers. De Regeering teekent hierbij aan, dat in het algemeen pensioenwetten niet behooren terug te werken; maar er kunnen zich ge vallen voordoen, waarin billijkheidsoverwe gingen er voor pleiten een uitzondering te maken. Zulk een geval is hier aanwezig. Er naar alle waarschijnlijkheid nog slechts een klein getal weduwen in leven van on derwijzers, die op het tijdstip van het in werking-treden van clo Wed uwen wet 1 Januari 1906 niet meer in dienst waren. Het meerendeel dezer weduwen is vermoede lijk hoog bejaard en er zijn er onder haar, die in kommervolle omstandigheden verkee- rem Hard is het voor dezen zich op haar ouden dag, bij haar geldelijke zorgen, het genot van pensioen, dat reeds aan lal van jongere weduwen van na 1 Januari 1906 overleden, gepensionn-eerd© of op wachtgeld gestelde onderwijzers ten deel gevallen is, onthouden te zien. Haar dat genot alsnog te verschaffen, is, naar het oordeel der Re geering, een door de billijkheid geboden voorziening. Gemotiveerd is het aan de regeling voor de weduwen een voor de weezen beneden den leeftijd van 18 jaren mede gering in aan tal te verbinden. Aan de suikerfabriek „Hol land", to Halfweg, is Zaterdagavond een Nij- kerker door Huizers en Brabantsche arbei ders, nadat onderling ruzie en vechtpar tijen hadden plaats gehad, aangevallen en o. m. met een mes in den hals gestoken Na voorloopig to zijn beiiandeld is de ge- iro if ene, een gehuwd man met twee ninderen naar het Binnengasthuis te Amsterdam over gebracht. Zrjn toestand is ernstig. De dader, een 20-jarig Noord-Brabauter, ongunstig bekend, is onmiddellijk gearres teerd. De rivierpolitie te Rotterdam hoeft aan boord van het stoomschip „Ophir", van den Rotterdamschen Lloyd, aangehou den den boekhouder J. C. L. wiens aan houding de commissaris van politie te Zeist verzocht had. De man wordt verdacht van vaLschheid in geschrifte en, verduistering. Hij wou met de „Ophir" naar Oost-Indië ver trekken. Men meldt uit Hengelo (0.):-In verband met de drukke werkzaamheden aac de machinefabriek van Gebr. Stork en Co. is de vrije Zaterdagmiddag aan enkele af- doelingen dier fabriek tijdelijk ingetrokken. Zaterdagnacht to halfécn ont stond in de kabel van de Amsterdamsche gemeentetram op de brug over de Haarl -n> mervaart bij liet Westsrpark kortsluiting. Een groote vlam 3loeg uit en in korten tijd

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5