N«. 17103 Zaterdag November. <idUh A0 1915. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen Yyfde Blad. Officieels Kennisgevingen. HedsrSand en de Sering. Binnenland. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels /'1.05. Iedere regel meer /'0.17J. Kleine adrertentiën 'ran 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incasseeren wordt f0.05 berekend. Bewijsnnmmer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden 1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 'i 0.10, Franco per post1.65. WUUTIE. Ngei-lnschrijving voor de Militie. De Burgemeester der gemeente Leiden, vestigt bij deze de aandacht van belang hebbenden op artikel 13 sub. 2o. der Militie- iwot, waarbg bepaald is, dat niet voor de Militie wordt ingeschreven lig, die blijkt in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere worolddeelen woonplaats te hebben, piits dit niet zij ter zake van krijgsdienst Oudere, voogden, curators of andere ter 2ake belanghebbenden, die inschrijving voor de Militie van .personen als bovenbedoeld menschen te voorkomen, zullen dientenge volge in de maand Januari a. s. ten op zichte van de betrokken in 18 97 geboreü personen, moeten doen bljjken, dat zg wer kelijk in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddoelen woont laats hebben, tot staving waarvan o.m. voldoende geacht wordt een desbetreffende schriftelijke ver klaring van de overheid der woonplaats van den in 189 7 geborene, vermeldende, dat laatstgenoemde aldaar op 1 Januari 1916 zr'n woonplaats had. Belanghebbenden worden uitgenood!gd, de bescheiden, welke tot bewijs strekken van woonplaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen, zoo spoe' dig mogel^k nh 1 Januari eus. jn ,te leveren ten Raadhui ze alhier jaf- deel'iïng Militaire Zaken, kamen No. 9), waar desgewenscht ter zako inlich tingen verstrekt worden. De Burgemeester voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Leiden; 26 November 1915. KALKEIEREN. De Burgemeester dor gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, voornamelijk vim inrichtingen als Ziekenhuizen e. a., dat zg, die zich voor dit winterseizoen wenschen te voorzien van kalkeieren, daartoe "hun opgaven kunnen inzenden nasi het EIER-BUREAU te AMERSFOORT, en wel voor den 2den December e.k. De prezen Van kalkkipeieren zgn vastgesteld op f 1.35 per K.G., waarvoor ge leverd zullen worden eieren van 5055 ILG. per duizend; de prijzen van kalkeendei - eren zgn vastgesteld op f 7.per 100 stuks, waarvoor geleverd worden eieren van .62—85 K.G. per duizend. De eieren worden geleverd bjj een kleinste hoeveelheid van 600 stuks, franco huis, boot, spoor of schuit Amsterdam. De levering kan geschieden per contract tot ultimo Februari of voor direct verbruik. Betaling contant of onder rembours. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 27 November 1915. NA 12 UUR is men NIET ZEKER dat; 'de aangeboden advertentie nog denzelfdon dag geplaatst wordt. Heeren adverteer ders verzoeken wij beleefd hieri. deze dagen wel rekening te houden, opdat te- leursteling voo hen vermeden worde. LEIDEN, 27 NOVEMBER. De FeesivoorstelIËng in den Schouwburg. 't Zaïl Maandag bij en in -den schouwburg ongetwijfeld druk zijn door do vele be langstelling, ddo voor dien avond wordt be toond. We weten bij ervaring, hoe op aul- ao drukke avonden het publiek meestal niet precies op tijd aanwezig is. Ieder wacht tob het laatst en dan komt alles tegelijk. Het programma is Maandag a.e. zeer uitge breid. „De Quinney's" is een tooneel- werk van ferme afmetingen en ook de te verwachten plechtigheden vragen tijd. Daarom is 't ditmaal vooral geboden op t'jd aanwezig te zijn en gevolg te geven aan het verzoek van het schouwburgbe stuur om kwart voor acht de plaatsen te hebben ingenomen. Alhier zijn geslaagd voor heb examen van apothekers-assistent de dames E. M. Arnold, te VoorschotenM. A. J. de Graaf, te Den Haag, en Chr. A. Visser, to Lan ge raar. Toen van morgen de draaibrug, ge legen in den Haagweg, over de S.S.-ihaven, na voor bet doorlaten van vaartuigen open gedraaid te zijn, niet gauw weer kon wor den gesloten, ondervond het verkeeT op dien weg aanmerkelijke vertraging, en konden do stoomtram trein en Den Haag Leiden him eindpunt, alhier in het Noord- 5lnde., niet bereiken, zoodat passagiers en goederen onder Zoeterwoude mo&3ten wor den uit- en ingeladen. Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen11. In de gisteravond gehouden algemoene vcrg-Mkriug van heb Departement Leiden der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", die, zoo.als gewoonlijk, slecht bezocht was behalve het bestuur waren slechts vier leden tegenwoordig deelde de Voorzitter, mr. A. van der ElBt, mede, dat mr. A. J. Fok ker gemeend heeft wegens zgn vele drukke bezigheden ais lid van het Departements- bestuur te moeten bedanken. Do Voorzitter bracht hulde aan den heer Fokker voor de vele en belangrijke diensten, hg was ook gedurende eenige jaren secretaris aan het Departement bewezen. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat do heer K. H. Korff den wensch had te kennen gegeven om ontheven te worden van het penningmeesterschap. Den heer Korff werd dank gebracht voor zgn vele goede zorgen ten behoeve van de financiën van heb Departement en voor de vele moeiten, die hij zic-h ten opzichte van de volkstuinen „Stnalwgk" getroost had. Ter voorziening in de vacature in het Depart-ementsbestuur, werd uit de ingedien de aanbeveling de heer J. A. A. Dool be noemd, aan wien tevens in een later ge- honden bestuursvergadering het penning meesterschap werd opgedragen. Door het vertrek van den heer J. Kore- vaar P.Az. en het overlijden van den heer S. J. Le Poole waren in het bestuur der Leidsche Spaarbank vacatures ontstaan, waarin voorzien werd door de benoeming van de heeren mr. P. A. Pijnackor Hor dijk en IC. H. Korff. Tot commissaris v. d. Volksleesbibliotheek in de vacature, ontstaan door het overigden van den heer P. J. Burgersdgk, werd be noemd de heer H. E. van der Heide Jr. Nog werden tot lid van de Commissie voor de Volksbijeenkomsten wegens het ver trek van de heeren C. E. Hoorens van Heijningen, J. G. Lijbering en J. W. Ver ff, benoemd de heeren mr. J. Draayer, Ad. Goekoop en H. W. Fischer. Uit het door den Secretaris, den heer A. L. A. van Unen, uitgebracht jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen dienstjaar twee algemeene vergaderingen gehouden werden en dat, in verband met de tijdsomstandig heden, slechts ëéne bijeenkomst der leden met hun dames uitgeschreven werd. Verder bleek, dat wegens overlijden, ver trek of bedanken, het ledental met 20 ver minderd was, terwijl 10 nieuwe leden toe traden. Bg de rondvraag werd door een der leden nadere inlichtingen gevraagd omtrent de volkstuinen „Staal wgk". Door den heer Korff werd daarop mede gedeeld, dat deze instelling als goed ge slaagd mag beschouwd worden. Gebleken is, dat onder hen, voor wie de tuinen bestemd zijn, veel animo voor de zaak bestaat en dab die tuinen aan de huurders veel genot verschaffen. In de laatste jaren waren de tuinen alle in gebruik genomen en voor het volgende jaar hebben zich reeds meer liefhebbers aan gemeld dan tuinen beschikbaar zijn. Reeds sedert geruimen tijd wordt overwo gen of heb mogelijk is ook in een ander stadsgedeelte nieuwe tuinen aan te leggen. D. O. S. Allen, dde in den zomer van dit jaar de mooie openlucht-uitvoering van de Chr. gymnastiek- en sohe.riii-veree.niging „Door Oefening Sterk" op „Den Burcht" kobben bijgewoond, zullen zioh die nog wel herin neren en nog wed weten hoe kranig de vele werkende leden daar boen hebben geturnd. Ten einde nu eens de Vereandging in haar gewone doen aan belangstellenden te la ten zien, werd gisteravond in „De Graan- beurs" door haar een openbare les gege ven. Het midden der ruime zaal was bestemd als terrein voor de oefeningen. Daarom heen waren op rijen stoelen geplaatst voor de toeschouwers, die in grooten getale waren opgekomen. De heer Verschoor leidde de samenkomst, welke op do bij deze Voreenigdng gebrui kelijke wijze werd geopend en gesloten, zette het doel van deze avond uiteen en sprak voorts een woord van opwekking om de gelederen van „D-. O. S." nog te ver sterken. De oefeningen geschiedden onder lei ding van de heeren Mebz en De Kok, cle leiders der meisjes- en der jongensafdoe- ling. Er werd flink geoefend. Er werd veel ge daan. Er werd, al was dit geen uitvoering, kranig geworkt.. Wij kunnen niet in onder deden afdalen, niet noemen alles, wat te zien gegeven, niet bespreken alles, wat achtereen volgens a-an de orde gesteld werdmaar kannen kortweg wel verkla ren, dat deze openbare oefeningsavond van adspiranton en rneor gevorderde werkende leden een gunstigen indruk moet ge maakt hebben op allen, die hom bijwoon den. Mocht deze bot resultaat, h'ebben, dat die tooh reeds krachtig en bloeiende Ver- eenigdng nog sterker werd, dan zullen zeer zeker het bestuur en de leden zeer tevre den zijn. Deze Leidsche Vereendgmg is steun waard. Dit staat vast. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reiivens11. Gisteren had, onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Kueueu, de half]aarlijk- scho vergadering plaats van de Vereeni- ging Openbare Leeszaal en Bibliotheok „Reuvens". Na opening der bijeenkomst door den Voorzitter werd de bogr-ooting voor het volgende jaar vastgesteldin ontvangst en uitgaaf op f 4645. De penningmeester, de heer J. Schaap Hzn., gaf een overzicht van de begrooting, waaruit bleek, dat de contributies en sub sidies waren geraamd op f 2150 of f 150 hooger dan lief; vorig. jaar. Van het Rijk en van do gemeente woTdc een bijdrage ver kregen ieder van f450. De inkomsten uit eigendommen, huur, enz. worden geraamd op f 1275, de rente op f 100, de boeten op f 100. Onder de uit gaven vermelden wijonderhoud van ge bouwen f 400, belasting f 110, verzekering f 30, kosten exploitatiegebouw 611sala rissen van directrice, adj.-directrioe en twee dames helpsters 1650voor aan schaffing van boeken, enz. f 1200, voor on derhoud bibliotheek f 300, kosten voor da- golijksoh beheer f250 en voor onvoorziene uitgaven f64. Na e tan go bespreking werd de begroo ting, zooals zij door het bestuur wan inge diend, goedgekeurd. Alsnu kwam aan de orde de statutenwij ziging. Nu het reglement opnieuw moest worden gedrukt, meende het bestuur, dat het thans tijd was het meer in overeen stemming te brengen met de pra-obijk. De verschiiliende voorgestel-do wijzigin gen werden alle goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren N. Brouwer, P. G. Hooks, J. B. Meynen, prof. dr. A. W. Kuenen en mr. d>r. J. O. Overvoorde, werden bij acclamatie herbe noemd. Aan het slot der - vergadering deed de Voorzitter oonige ïnededeeliogen over de leeszaal en do bibliotheek," waaruit bleek, dat de instelling in steeds verhoogde mate aan haar doel beantwoordt. Het aanta.l leden vermeerderde met 25 en bedraagt thans 618, terwijl het aantal begunstigers stc&g tot 1599, zoodat de in- steLling thans op het respectabele aantal van 2200 con tri bu eerenden kan bogen. De militairen maken een toenemend ge bruik van de leeszaal cn bibliotheek. In tim maanden van dit jaar bedroeg liet aantal militairen, die geregeld boeken uit de bibliotheek lezen, 239, tegen 94 ge durende hot geheele vorige jaar. Ook zijn er 116 kin derdezere. Vorlcdon Zaterdag werden er in het ge heel niet minder dan 446 boeken uitgege ven. Het aantal boeken, de vorige maand uitgeleend, bedroeg ruim 5800, waarvan ongeveer 40 pOb. van wetenschap pehjken aard. Vooral tecömische werken worden veel gevraagd. Uit een en ander blijkt hoe veel e>r van de werkkracht van de directrice en haar staf wordt gevergd. Eindelijk deelde de Voorzitter mede, dat de leeszaal gedurende de wintermaanden ook des Zondags van ha-lftwee tot vier uren geopend zal zijn. Vereertiglng 4ot bevordering der Bouwkunsi. Aan de 141ste vergadering in het Nuts- gebouw ging vooraf een kunstbeschouwing van een groote collectie plattegronden, ge velfragmenten en details van het gebouw der nieuwe H. B. S. alhier, welwillend af gestaan door den heer G. L. Driessen, (jirec- teur van Gem.-Werken, en gearrangeerd door den opzichter bg den bouw, den heer L. Hoorweg. Er was ook aanwezig "een model van den kap van het hoofdgebouw, op 1/20 der ware grootte, vervaardigd door den heer A. Dubbeldam; een keurig stuk werk. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, ogende de vergadering. Als spreker trad op de heer P. F. van der Wallen, ingenieur ie Brielle. Het was van den Voorzitter goed gezien, ook eens iemand uit te noodigen, die ee-n actueel punt uit de praktijk behandelen vil de; 'lii1 erdoor krijgt „Elck wat wils". De heer Van der Wa len behandelde aller eerst, hoe of de mélange van goede rnor- tels moet zijn, speciaal die mortels, welko bestaan uit zand en steenkaik, schelpkalk, tras en cement-, en waaruit duidelgk bleek hoe hoogstaand ons nationaal product, de schelpkalk is, in vergeüjkiDg met de Luik- éche kalk. Met lichtbeelden toonde spreker aan welk een enorme schade er aan het metselwerk wordt toegebracht, wanneer de kalktoeslag in do specie te groot is. Vooral een afbeel ding van de kerk te Wolvega, vóór 50 jaren gebouwd, gaf hiervan een treurigen aanblik. Het gebouw is dan ook aan den dienst ont trokken moeien worden. In de metselspecie moet een gepast vo lume grofzand verwerkt worden, terwgl de toeslag van eènig slap zand mede de druk- vastheid der specie verhoogt. Een tweede eisch is ook, dat het bindmiddel een zekere mate van hydrauiieifceit bezit en ook dit werd door spreker aan de hand van tabellen nauw keurig toegelicht. Een groot aanlal afbeeldingen van bouw werken, zoo hier te lande als in het buiten land, gaven duidelijk te zien welke ver woestingen het gebruik van minder goede mortels kan doen ontstaan, en spreker gaf den raad, eens te gaan zien naar de nieuwe brug over Het Zieke in Den Haag, waar zells een stuk van het hardsteen, mede is afgebrokkeld. Evenwel komen hier dikwijls bgoorzaken in 't spel, die men direct nog neg niet aan de' specie kan toeschrijven. Er hebben in de mortels vaak zulke eigen aardige chemische werkingen plaats, dat men er dikwijls voor staat, wat nu wel de juiste corzaak wezen mag. Het staat echter als een paal bovpn water, dat de steenkalk zeer vaak de boosdoenster is, en dus de schelp kalk in alle opzichten het wint, vooral wat betieft het versteeningsproces. Ook enkele geraden liet spreker zien, waar de kalk in den vorm ran s-ala- cieten uit de steen wordt gedreven. Zoo ziet men, dat tot zelfs in de metsel specie de vrede niet kan bewaard blijven, en tracht de eene bindstof de andere te ver dringen. Toch is men in den laats ten tijd op den goeden weg, dank z§ de bijzondere studie, die heeren deskundigen er van ma ken. Men maalt tegenwoordig de schelpkalk en met een zeker volume tras verbonden, vormt zien het nieuwste product. Schelpkalktrac- meel. Dit preparaat schijnt de orde te kun nen bewaron onder zijn minderen, tijdens het versteeningsproces; althans de resultaten be loven veel voor do toekomst. Dat liet mortel vraagstuk wel zijn eigen aardig© gevallen te zien geefl; toont ons aan de fraaie gevel van een huis, dat vroe ger aan de Breestraat te Leiden gestaan heeft waar nu „Minerva" gebouwd is, en welke ge vel thans precies gelijk en met dezelfde steen herbouwd is, in den tuin van P. S. te Delft. Nu, de specie da&r verwerkt, zal toch wel 1ste klasse moeten zjjn, gemaakt als zo is onder toezicht van de Hooge^- priesters op het gebied der gereglementeer de bepalingen der kalkmé&nge. Doch, 't zal niet gaan; die gevel heeft het ook te jokken, en hier te Leiden mankeerde er zoover men weet niets aan. Concluderende, w s het wetenscha-p lijk betoog des heeren Van der Wa len uiterst leerzaam, on bijzonder interessant-, vooral voor diegenen, onder de talrijke aanwezi gen, die direct of indirect zich voor de mé- ïange der metselspecie interesseeren. Applaus viel spreker ten deel, toen hg zgi» keurige improvisatie eindigde. "FRED. A. WEMPE. De Verkiezingen van den Gemeenteraad. De verkiezingen voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature van den heer Koreva-ar in het eerste on den heer Bosch in het clerde district, op 15 December a-.s. zullen niet, zooais de periodieke verkiezingen dezen zo mer, in het teeken van den Godsvrede staan. Toen gold niet alleen de afspraak bij de vrijzinnige en kerkelijke partijen dat men zou laten zitten wat zat, maar ook de open gevallen zetels werden onbestreden gelaten aan de partij of partijen, door wie zij vroe ger waren bezet. Wij vernemen, dat de kerkelijke partijen niet genegen zijn, bij deze vacatures dezell- de ta-kt-iek t© volgen. Zij zullen zoowel voor de vacature van den heer Korevaar als voor die van don heer Bosch met een can- didaat uitkomen, wat de vrijzinnigen zal nupen hetzelfde te doen. Zooals wij reeds mededeelden, zullen or ook van socialistische zijde candidaten worden gestold. De verkiezingsstrijd zal dorhalve weer op de gewone wijze worden gevoerd. Er werden al verscheidene namen van candidaten genoemd. Wij zuflen echter met de vermelding van nameu liever wachten tot de definitieve candidaatstel'ling. Ü1T ONZE STAD. Dienstweigering. De dienstweigeraar M. A. Romers, van wien wij gisteren meldden dat hij zioh in voorarrest bevond, is thans naar w-ij ver nomen overgebracht naar Den Haag, om vermoedelijk spoedig voor den krijgsraad te worden gebracht. De heeren J. Bosch en A. H. Dros heb ben ontslag genomen als lid der voedings- middelencommissie alhier. In plaats van den lieer Bosok heeft de burgemeester aLs voorzitter benoemd mr. O. W. van der Pot en in die van don heer Dros den heer J. P. Vergouwendie tevens met het pennin- meestorschap is belast. üst mim. Voor de Zesde Kamer der Rechtbank to Amsterdam stond terecht de heer O. A. Koning, eenig firmant der firma Carel A. Koning Co., gevestigd op de Keizers gracht, beklaagd van zeven overtredingen van art. 25 van net Koninklijk Bestluit van 26 Maart 1872, gehandhaafd bij art. 7 dor Invoeringswet. Aan beklaagde werden uit Ncd. Oost- Indic gezonden 174 pakken „tabak." thans in de generale verklaring van cPe reede-rij waren die pakken als „pakken tabak" aangegeven. Om die „tabak" te kunnen ontvangen, moest hij de volglijsten voor 174 „pakken tabak" teekenen. Op Vrijdag 23 April weruen aio door beklaagd de gefcee-kendo volglijsten aan den fiseua ingeleverd. Bij de visitatie echter bleek, dat de 171 „pakken tabak," die gelost worden in de lichter „Clasina", liggende aan de Prins Hendrikkade, om vervoerd te worden naar het Ha n d el sent-re p ót, el echts voor één derdo tabak bevatten. Twee derden der pakken bleek uit rubber to bestaan. Do pakken zagen er uit ais pak ken tabak. De talbak diende echter blijk baar sleohts als verpakking van de rubber, 't Was, gelijk een der getuigen 't uitdruk te, rubber, verpakt in tabak. Beklaagde bekende net feit. Hij zeide de volglijsten eerst geteekend te hebben, rada-t hem gebleken was, dat hij anders de tabak niet had kunnen ontvangen. Eerst heeft hij geweigerd te teekenen. Mr. C. D. Asser Jr., de Rijlsadvocaat vroeg namens de administratie, wegens het niet juist opgeven van de soort goederen veroordeeling tot zeven gelc3boe«ten ad ƒ400, en het O. M., mr. Cluysenaor, vor derde toewijziüg van dien eisch. Mi-. Modderman, die beklaagde verdedig de, was van meening, dat hier slechts een overtreding van formeel-en aard is ge pleegd, een overtreding, .die geen nadeel voor den fiscus opleverde (rubber is oiet aan een invoerrecht onderworpen). De ge nrrale verklaring werd door de reederij afgelegd en beklaagde kon de goederen niet krijgen als iiij geen verklaring rflegde, welke met de generale verklaring klopte. Niet zeven overtredingen zijn z. i. begaan, maar slechts écu overtreding. PI. verzocht slechts 6cn boete en wel een niet hooge boote op te leggen. 1 De heer Kees Meijer deelt aan „Het Volk" mede, dat het Zondag, Wanneer hij te Amsterdam spreekt, de laatste maal is, dat hij voor het Religieus Socialistisch Ver bond zal spreken en hij Zondag afscheid van zijn gehoor wenscht te nemen. Het is hein gebleken, dat het Religieus Socialistisct Verbond als zoodanig te veel plaats laat en kans geeft aan dezen cle partijmeerdec- zoodat hij nog slechts voor zeifstandigo, heid vijandige strooraingen en agitaties, plaatselijke corporaties als religieus socia listisch spreker zou wenschen op te treden De heer D. J. Pott, theol. doctorandus te Zetten, die dezer dagen het beroep voor de Ned.-Herv. Gem. te Oene (Gld.) aao» nam, is overleden. ACADEMIENIEUWS. Leiden Geslaagd is voor he-t voor bereidend kerkelijk examen die heer J. P. C Poldervaart. Utrecht. Bevorderd zijn tot arts d® heeren O. Goedkoop en A. O. Nicolaï. KANTONGERECHT TE DELFT. De kantonrechter veroordeelde: J. H., te Stompwijk, wegens j-achtovor- trodir.g-en, tot tweemaal tien gulden oi tweemaal vier dagen hechtenis, en J. V., aldaar, wegens overtreding leerplicht., tot een gulden of een dag. H. J. W. de M-, te Zoetermecr, wegens rijden zonder licht, tot twee gulden of twee dagen P V., te Benthuizen, P. A. v. d. M., te Zoctermeer, on A. B. tp Zegwaard^ wegens rijden zonder licht-, tot twee gul den of twee dagen. G Tli. van H., to Sassenheim, vregenp eenzelfde overtreding, tot een gulden oi ►een dag. KANTONGERECHi TE UTItECTTT. Hot kantongerecht te Utrecht eischtc te gen R. H., wegens overtreding der wot, re gelende de uitoefening der geneeskunde, 200 boete of 40 dagen hechtenis, omdat a if op zijn woning een bordje geplaatst had met het opschriftH- .uo< ophaat, kenne lijk met de bedoeling om daarmee aan te geven dat bij homoeopkaat is. y.ULLISSEH ENTEN. J. L. Goldstein, graanhandelaar te Almea. J. van Heyningen, winkelier en koopman te Woerden. F. Lodewijkx, brooddepot-h, te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1