N'. 17101 JDoiiclerdag 25 November. Tweede Blad. Aa 1915. EfelSCIHE BRIEVEN. Binnenland. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DA&BLAD (Van onzen Lóndensoheai medewerker). (Nadruk Verboden). In Holland zegt men: „De boste stuur lui staan aan wal", en in Engeland, „It is easy to be wise after the event of met andere woorden, als een zaak een maal is misgeloopen, weet elke domoor 'j>rooie9, hoe zij had moeten worden aan gepakt. Nu geven de beide spreekwoor den niet preoies hetzelfde weer. Het Hol- •landsöhe zegt iTonisoh en teekenend met oen beeld uit ons zeemansleven ontleend: oritiseeren is gemakkelijk, maar doen, daar komt het op aan. Er ligt evenwel niet in opgesloten, zooals in Engelsdhe, dat die oritiek dan eerst gegeven wordt, als de zaak is mislukt. Wij" Hollanders zijn een oritlisoh volk en ■wo steken ons oordeel niet onder stoelen of ban&eu. We beoordeelen en veroordee- len eigenlijk veel te veel, maar ik geloof niet, dat men ons van de laagheid kan be schuldigen ons oordeel vóór ons te houden tot de zaak is misgeloopen en dan eerst aan het ezelsbalken te slaan van „Dat heb ik altijd wel gedaöht en „Wat een oliedom- heM! Als ik het had moeten doen. Deze gedachten worden mij ingegeven door de campagne, die dezer dagen (in de OctobermaandRed.) in een deel der En- gelsohe pers gevoerd wordt tegen den mi nister van BuitenlZaken over de gebeur tenissen in den Balkan. Waarom zijn de diplomatieke betrekkin gen met Bulgarije afgebroken De söhruld vaai de diplomatieke vertegenwoordigers van Groot-Briitbaamië in Sofia. Waarom heeft Griekenland niet onmiddellijk daar op die partij van de verbondenen gekozen? Alweer de schuld van de onvoldoende Britsoho diplomatie Wat klinkt door al die laaghartige ver wijten hoon Niet alleen de zuoht om te bedillen en uit betweterij of met andere nog leel ijker oogmerken de regeering een hak te zetten, maar ook een grenzelooze minachting voor het karakter, de verstan delijke ontwikkeling en de souvereine rech ten van. andere volken en landen. I'k laat geheel in het midden om welke motieven Bulgarije de partij mag hebben gekozen van zijn erfvijand Turkije en te gen zijn weldoener Rusland. Men kan daarover zijn persoonlijke mee ting hebben en in den toestand, geschapen door den tweeden Balkanoorlog, de hoofd oorzaak van Bulgarije's visschen in troe bel water zien, om het even het is absurd het mislukken der onderhandelingen van do Entente-mogendheden toe te schrijven aan onhandigheden of domheden, begaan door de Britsche diplomatieke vertegen woordigers. Absurd, want welk een ver watenheid spreekt mt die woorden! Aan Bulgarije's regeering evenmin als aan de Grieksohe wordt een eigen oordeel en een eigen wil toegekendals de Britsohe di plomaten maar wijzer of flinker waren ge weest, zouden zij die staten wel naar hun pijpein hebben laten dansen Het is nu wel de moeite waard eens na te gaan door welk deel dier Britsche pers dio campagne tegen de regeering gevoerd wordt. Onlangs bevatte de „Daily Mail een fel hoofdartikel onder het opschrift in vette letters Hebben wij een departement van Buiten'landsch© Zaken? Wat de Balkan-debacle aan het licht brengt. Zulk een opschrift scherpt de leeslust van het op sensatie beluste „Daily Mail"- publiek. Dit is namelijk oog een geheel apart soort publiek. City-klerken, conser vatieve winkeliers, de onontwikkelde^ lage re middenstand -kortom iedereen, die on machtig is of niet de moeite nemen wil zich een eigen oordeel te vormen, laaft zich gul zig onder het ontbijten me«t eieren, spek en marmelade aan de ontuitputttelijke bron van kennis, die de „Mail" hom 's morgens biedt. Populair geschreven, en vol sensa tie, voidoert dat blad geheel aan den alle- inanssmaak van de onontwikkelde kruide niers en kantoorbediendendne het „be dient". De geïllustreerde „Daily Mirror" (Spiegel van den dtag), onder dezelfde di rectie uitgegeven en door dik en dun mee gaande met de zienswijzen van de ..Dailv Mail", wordt- oaid/erwijl door moeder de vrouw en do opgeschoten dochters gono- ten. Deze beide bladen hebben door hun ontzaglijke circulatie een invloed van be lang. vooral in do metropolis. De „Mail'' nu begon met het vuurtje aan to stoken met het hoofdartikel dat als volgt begon De staf vaa het Duitsche hoofdkwar tier bericht, dat de vijandelijke legers ■den Donau zijn overgestoken en vasten voet op Se^visoh grondgebied hebben ge kregen. Dit ernstige nieuws i& 't militaire crovolg van een reeks diplomatieke fiasco's waarvan in de geschiedenis van welk land ook de tegenhanger niet wordt gcv:nden. De sohrijver geeft", dan aanhalingen uit feen boek „Veertig jaar in Konstantrnopel" Evenals do vorige brief is ook de?© met belangrijke vertraging ontvangen. De belangrijkheid van den inhoud lijdt daaron der echter niet. Red. door JSir Edwin Pears, waaruit zou blij ken, dat er op de Britsohe ambassade te Konstantinopel de laatste negen maanden voor het uitbreken van den oorlog met Turkije niemand was, die Turksch ver- - stond, en geeft dan fel af op het departe ment van BuiteLlandsohe Zaken, dat ver antwoordelijk moet worden gesteld voor dien stand van zaken. Er is goede reden om aan te nemen (ais iemand iets wil insinueeren, dat hij niet ka-n bewijzen begint hij altijd zijn be toog met„Er is goede reden om aan te nemen dat de ambassade te Konstantinopel een typisch voorboeld is van de manier, waar op de Britsche diplomatie in de andere hoofdsteden der Balkan-Staten werd ge voerd. De schrijver, die altijd-door vergeet, dat hij niets weet van wat er is omgegaan tus- schen de regeeringen dei" verschillende staten en louter afgaat op wat hij en elk ander niet-ingewijdo ziet en hoort, vergeet, dat er gevallen zijn, waarin de meest voor treffelijke diplomaat mahteloos staat, ver geet, dat gedane zaken geen keer nemen en er zeker niets gewonnen wordt met hep uitlokken van een kabinetscrisis, maar daarentegen ontzettend veel wordt verlo ren, vooral in prestige, die sohrijver heeft den treurigen moed als volgt voort te gaan Groot-Britannië kan ach niet veroor loven zulke grove fouten te maken in een worsteling op leven en dood. En verder Wij kunnen niet vergeten, dlat het de zelfde diplomatie is, die don reuzenstrijd met. Dudtschland niet voorzag, de door traagheid en -nalatigheid alles in de waagschaal stelde wat. Groot-Britannië in eeuwen van gedulddg werken had op gebouwd. Ik weet niet wat de lezers van een der gelijke kritiek denken, maar ik vind haaT eenvoudig misdadig. Was er een schijn van bewijs voorhanden voor de beschuldigingen, was er eenige zin in de holle aantijging dat de „diplomatie" den reuzenstrijd niet voorzag, zelfs dan nog zou iemand, die het belang van rijn land waarlijk voor oogen heeft, er zich wel voor wachten ze in een krant te schrijven, die onder de oogen van honderdduizenden onontwikkelden komt. We zullen nu eens nagaan, hoe de agita tie wordt voortgezet. Den volgenden dag bevatte do „Times" een hoofdartikel over de Britsohe poli tiek in den Balkan. Nu is de „Times" van oudshor het blad van de ontwikkelden en van de bezittende klasse geweest. Wel is het de laatste jaren diep in aanzien ge daald, maar het kan niet ontkend worden, dat het blad nog immer den naam heeft van ernstig en góed-ingelicht te zijn. De toon van het artikel is, zooals dat aan die „Times" past, beza-diger dan die van de „Mail", maar ook op kalme wijs kan men leolijko en hatelijke dingen zeggen, beter zelfs dan op een heftige. De tekortkomingen van onze diplo matie vormen een pijnlijk thema Het verwondert ons niet dat de wijze, waarop de regeering in deze kwes tie is opgetreden, overal en door iedereen besproken wordt Groot-Britannië alleen kon met kracht en gewicht in den Balkan optre- don en kon er zeker van rijn aandachtig te worden aangehoord. Dat kostbare voordeel is op de een of andore manier in de laatste maanden verloren gegaan, voornamelijk ten gevolge van onoplet tendheid, lauwheid en besluiteloosheid.... Zoou.ls men ziet, wederom ernstige be schuldigingen en, het behoeft nauwelijks gezegd, zonder zweem „van bewijs. Maar, zal de lezer zeggen„Als de „Times" het nu ook al zegt, zal er toch wel iets van waar zijn Daarover straks. Daarna nam ik de „Weekly Dispatch" ter hand, een echt Zondags-volksblad en ik vind daarin een artikel van vijf en een halve kolom groot formaat gesohud uit de mouw van Robert Blatchford, re dacteur van de socialistische „Olarion", die om der wille van het smeer we kelijks een kroniek schrijft voor de conser vatieve „Dispatch". Dit blad betaalt best. Hot is een der minst geziene maar meest gelezene der weekbladen en vooral door cl en minderen man. Blatchford's produc ten zijn dan ook altijd in den opgeruimd- gemcenzamen toon van don volksredenaar, doorspekt met volks-uitdrukkingen en zeer laag bij den grond. Maar het. rnoet erkend worden, d-t hij overtuigend schrijft en wer- kel aardtig-booiend. Of hij ernstig en op recht is, deze „Janus met het dubbele voorhoofd", zooals onze Vlaamsohe vrien den zouden ze^ven Zijn artikelen over den Balkan bevat een aanval op de Britsche regeering, zoo verre gaand heftig en onbeschaamd, dat ik hem bier niet wil aanhalen. Weer een stem dus die zich verheft! Nu, dan zal er toch zeker wel wat van aan zijn. Oordeelt niet te haastig. Blatchford van de „Weekly Dispatch", de deftige „Ti mes", de middenstands-organen „Mail" cn „Mirror", al die, en nog tallooze meer rijn niet anders dan de willooze werktuigen in do hancl van óón man, den eerzuohtigen d&gblad-eagonaar Lord Northcldffe, vroeger rar. Harmsworth, denzelfde die eenige maanden geleden met rijn schandelijken aanval op Lord Kitchener het land in be roering bracht. Al wat hij doen kan om het de regeering moeilijker te makon in dezen moeilijken tijd, grijpt hij aaD, natuurlijk onder den schijn van de grootste vader landsliefde. Wij mogen wel dankbaar zijn, dat onze pers dergelijke toestanden niet kent en ook zoo'n macht niet heeft. Men ziet er uit, welk een kwaad zij uit kan richten, zoo zij voor bij-oogmerken wordt misbruikt. KUNST, LETTEREN, ENZ. M. van der Valk. De werken van onzen stadgenoot M. van der Valk lijken mij juweeltjes op het gebied der etskunst. Die, welke hier geëxposeerd zijn, kan men in verschillende oategorioën indeelen, er zijn n.l. landschapsetsen, etsen van schelpen-stillevens en etsen geïnspi reerd op oud-Oostersche kunst. De landschapsets die v. d. Valk maakt, is zooals trouwens zijn teekeningen van groote voornaamheid. Niet alleen, dat de kunstenaar de etsnaald met zwier han teert, Van dor Valk toont behalve een bui tengewone knapheid van lijn een meester lijke synthese, die op diep doorgevoerde ana- lise steunt. Want bijzonder frappant in zijn landschappen is de arohitectuur van het sujet, de buitengemeen© constructie van landschap en wolken, het volkomen even wicht vain het ensemble. Hij reageert daar mede tegen het verloopencle impressionis me immers de groote meesters zooails de Marisson en Mauve verwaarloosden 't constructieve clement geenszins, wel hun slappe, decadente epigonen. Bovendien is bij v. d. Valk een ets werkelijk ets, d. w. z. lijn en niet een in koper gebrachte sepia teekenifng met toontjes en vlekjes. Zoo brengt de artist ons er toe zelf het land schap nauwkeuriger te betrachten en zelf te observeeren het wonderbare spel van lijn en vlak in de natuur. Het gevoel voor d!e mooie lijn brengt Van der Valk or ook toe zulke fraaie etsen te maken van schelpen-stillevens. Merkwaar dig hoe hij van zoo oogenschijnlijk eenvou dige gegevens zulke prachtige dingen maakt. Ofschoon ik reeds vaker deze stille vens als tcekening behandeld op exposities zag, iedere keer, dat ik ze terugzie, waar deer ik ze meer. Maar ook oude kunst heeft v. d. Valk weten te trekken, het oud-Oostersche, Buddibistd- sóhe bijv., waarvoor hij reeds meermalen in woord en beeld onze belangstelling vroeg. Zijn „Hond van Fo" de hier geëxposeerd is, een ets geïnspireerd op een oud-Ohi- neesch monstertje, i£ prachtig van lijn, evenzoo zijn „Ohineesoh Leeuwtje". Als men riet hoe v. d. Valk zulke kleine voor werpen herschapen heeft tot geweldige, fantastische, monumentale dingen, tot grootsche lijnsymphonieën, dan krijgt men een groote bewondering en eerbied voor dezen kunstenaar. Tegelijk met Hartz' en Van der Talk's werk zag ik bij S&la een kleine houtsneë van S. Jcssurun de Mesquita, een liggend hertje voorstellend. Werk van bijzondere, decoratieve kraoht, dat goed de gracie van het rustende diertje weergeeft. Nu men hier in Leiden weer iets goeds kan zien op liet gebied van grafische kunst, is het tc hopen, dat belangstelling daarvoor in ruimeren kring gewekt worde. Heeft men nog niet. genoeg van slechte gravures en afschuwelijko Gibson-girls, o burgers en studenten van Leiden? H. H. Men schrijft ons uit Noord-Brabant Op den dag der candidaatstelling voor de Raadsverkiezing, 29 Juni, ging de burge meester van een gemeente van ongeveer 8000 zielen in deze provincie heel gewoon een paar uren van het Raadhuis af om in en kele herbergen te borrelen. Tegen de verkiezing zijn bezwaren inge diend bij Gcd. Staten te 's-Hertogenbosch De burgemeester heeft zijn bitter-uitstapje in zijn verweerschrift moeten bekennen, tn de Raadsvergadering verklaarde ook een wethouder, dat hij met den burgemeester, terwijl deze zitting moest hebben, een bor rel gedronken had. De Staten hebben do zaak echter gelaten gelijk zij was. Ze zijn niet tusschenbeide gekomen, er is wel naar de Kroon geschreven, breedvoerig, want er vielen ook aanmerkingen op do stemming maar de gekozen Raadsleden zijn beëedigd en hebben zitting genomen I (,,N.Ct.' Naar aanleiding van het bericht van 't Haagsche Correspondentiebureau, dat de vervolging tegen „Het Volk" door de Am- sterdamsche justitie zou worden ingesteld, schrijft het blad „Voor zoover dat bericht, blijkbaar op een der ministerieele bureaux geinspireerd, den indruk zoekt te wekken, dat de straf vervolging aan het eigen initiatief der Aw- sterdamsche justitie is toe te schrijven, is het misleidend. Wij horhalen wat wij reeds schreven, dat de vervolging is ingesteld op uitdrukkelijken last van den Minister vaa Justitie. In hoeverre deze daarbij handelde op aandrang van zijn collega van Land bouw, onttrekt zich uiteraard aan onze ken- Naar thans kan worden medegedeeld, is 't wetsvoorstel betreffende drooglegging van de Zuiderzee naar den Raad van State verzonden. De heer T. Boonstra, directeur der ge meentewerken to Assen, heeft als zoodanig èervol ontslag aangevraagd. De Raad van Amsterdam benoemde tot rector aan het gymnasium aldaar dr. A. Poutsma, conrector. In zijn Memorie van Antwoord no pens de suppletoir© Justitiebegrooting voor 1915 (kosten reclasseeringsarbeid, enz.) zegt de Minister, dat bij het Leger des Heils nog een bijzonder onderzoek plaats had van de boeken dier stichting door een speciale com missie uit het Centraal College voor de re- classeering. Daarbij bleek niet van de door sommige leden gevreesde verkeerde praktijken, doch integendeel van een nauwkeurig gevoerd be heer en van niet onbelangrijke eigen uit gaven boven het genoten subsidie voor verricht omvangrijk reclasseeringswerk. De meening, ten dez9 door andere leden ge uit met betrekking tot den arbeid van het Leger des Heils, wordt door den Minister derhalve gedeeld. Diploma's voor Schippers var> Stoomvisschersvaartuigen. Men meldt ons uit IJmuiden Door de Vereeniging van Schippers van Stoomtrawlers „Eensgezindheid", alhier, is een adres aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid gezonden, waarin met aandrang wordt verzocht maatregelen te willen overwegen, dat ten spoedigste voor schippers van stoomvisscherijschepen het hebben van een diploma, dat wettelijke bevoeghedd geeft het gezag op zoodanige vaartuigen uit te oefenen, verplichtend wordo gesteld, iuet overgangsbepalingen voor de thans met zoodanig gezag bekleede schippers, bijv. door het uitreiken aan hen van z.g. diensbdiploma's. In het adres wordt o. m. betoogd, dat do veelvuldige straffen van min en meer ern- stigen aard, door den Raad voor de Scheep vaart tegen schippers van stoomvisschers vaartuigen uitgesproken, sleohts een ge volg zijn van de omstandigheid, dat bij de keuze voor het uitoefenen van het gezag op een stoomvissohersvaarfcuig in de eerste plaats gelet wordt op de capaciteit als, of meerder geluk van den „vissoberman" en eerst in de tweede plaats en dikwijls in het geheel niet wordt gevraagd naar voldoende of cenigo elementaire en nautisohe kennis, vereischt om ingevolge de hoofdstukken II tot en met VI van de Wet van 1 Juli 1909 S 219 (Schepenwet) het gezag op een stoom- (vissöhers) vaartuig te kunnen uitoefenen tor voorkoming van scheepsrampen, enz. dat die straffen werden uitgesproken tegen de schippers, die ala verantwoordelijke ge zagvoerders maar al te dikwijls gedwongen worden met scheepsvolk naar de vissdherij te gaan, dat nog nooit op een etoomsolidp heeft gevaren en rij, de schippers, door het niet bezitten van eenige wetteliifce bevoegd heid, machteloos tegenover zulke maatre gelen staan, op poene van direct ontslav dat reeds bij de voorbehandeling van het Ontworp-Schepenwet de wensohelijkheid van zoodanige diploma's met klem naar vo ren werd gebraohtdat door de oprichting en uitbreiding der Vis3ch©rijscholen het be halen van zoodanige diploma'6 zeer verge makkelijkt is, doch dat zoolang het bezit van een diploma niet ver plichtend gesteld is, bij de rissohorlieden geen aandrang wordt gevoeld zioh daartoe te bekwamen, omdat het bezit er van thans geheel waardeloos voor hen is en dat het bestuur der Vereeniging van Schippers van Stoomtrawlers zich overtuigd weet, dat. liet verplicht stellen van een diploma, als schip per op een stoomvisscher3vaarbuig de vol komen instemming heeft, van de Scheep vaart-Inspectie, van den Raad voor de Scheepvaart, van de Verzokeringmaat- soha.ppijon en van alle directóën van. Stoom vaartmaatschappijen, voor wi'o het mede van groot belang is, dat bij de uitbreiding van de stoom vissdherij vloot de veiligheid ter zee het gebiedend maakt, dat de steeds d'e Noordzee doorkruisende stoomviasoherij- schepen worden gesteld onder gezag van meer deskundige zeevaarders dan thans maar al te veel geschiedt. testgevallen op Java. Bij het Dep. van Koloniën is ten vervol ge op het bericht, opgenomen m de „Staats courant" van 6 dezer, het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Netl.-ln- dië, d.d. 22 dezer, betreffende pestgevallen op Java van 22 October t/m 4 dezer ontvan gen Malang 6 niouwe gevallen, S dooden; Pa ree 86 nieuwe gevallen, S3 doodenBerbek 11 nieuwe gevallen, 6 dooden; Soerakarta 143 nieuwe gevallen, 133 dooden Kediri 35, Toeloengagoeng 4, Blitar 1, Madioen 1, Soerabaja (stad) 1, Soerabaja (afdeeling) 1, Soekoardjo 3 en Bojolali 1 doodelijk geval, len." Hierbij wordt- aangeteekend, dat de to taalcijfers over bovenbedoeld tijdvak zijn 293 gevallen, 277 dooden en dat rij over het nagenoeg overeenkomstige 14-daagseho tijd vak van het vorige jaar (21 October t/m. 3 November 1914) bedroegen 560 gevallen en 509 dooden. MINISTER PLEYTE. Do beterschap van minister Plevte blijft aanhouden. Ten einde een spoedig algeheel herstel jje bevorderen, denkt de Minister het advies van zijn geneesheer te volgen, om voor eenige dagen naar Gelderland te vertrekken in de verwachting, dat hij in den loop tder vol gende week zijn ambtsbezigheden zal kun nen hervatten. i Met 9 tegen 4 stemmen besloot do Raad van Sneek, een verordening in het le ven te roepen op vervroegde winkelsluiting. Tot lid van de Prov. Staten van Gro ningen is gekozen mr. P. A. Zeven, vrijzin nig, met 1970 stemmen. De heer ,Van der Hoop van Slochteren (chr.-hist.) verkreeg 1539 stemmen. Op voorstel van het bestuur werd in een vergadering van de Katholieke Kamera club het bestuur, dat tot nu toe uit drie le den bestond, aangevuld met een tweede- secretaris en een penningmeester. Als zoo danig werden gekozen mr. F. J. J. Jansen en mr. P. J. M. Aalberse. Men meldt uit 01 denzaal: Sinds esTiige dagen is een gesloten post zak, afkomstig van Aibergen en bestemd- voor Almelo, zoek. Deze zak, bevattende o.m. f400 aan bankpapier en f160 aan zik ver, moest verzonden worden per postrit van Aibergen naar Oldenzaal, en van daar per: spoor naar Almelo. De conducteur van het) postrijtuig in den trein, waarmede het ver voer van Older zaal naar Almelo moest ge schieden/ver^ «f den postzak op het tra^ ject Oldenzaai-iengelo en gaf van het ont breken onmiddellijk bij aankomst kennis. Ook de justitie werd kennis gegeven en onmiddel-. lijk een onderzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. To Honselersclijk. gemeen te Naaldwijk, is de bakkerij, een schuur ei) stal, toebehooreude aan C. de Vries, op on verklaarbare wijze tot den grond afge brand. De schade is zeer groot. Het bedrijf staat geheel stil. De firma Wambersie Zoon te Rotterdam, heeft een klacht ingediend tegen de redactie van het. dagblad „De Te legraaf" en aan den officier van justitie te Amsterdam verzocht tegen haar een vervoeging te willen instellen wegens smaadschrift. Op informatie van het „Handelsblad" deelde de redactie van „De Telegraaf" mede In „De Telegraaf" kwam een week ge leden een artikel voor onder het hoofd „Van leder en schoenen." In dit artikel wordt onder meer gezegd, dat een firma te Waalwijk, Sekkendorf genaamd, schijnt te trachten door bemiddeling van den caiv gadoor Wambersie Amerikaansche huiden machtig te worden, met bestemming naar Duitschland. Do redactie vermoedt, dat dit' "bericht de aanleiding is tob de vervolging. De pogingen om inDenHaag een centraal-gebouw voor socialen arbeid te stichten, zijn voorloopig mislukt. De slager B., te Haarle ra% liet onlangs door zijn 17-jarigen knecht B. eenige kwitanties innen. Het jonge mensch inde zo ook, doch toog met het geld naar Amsterdam, waar hij het verteerde. Met leege handen keerde hij terug en een fün- ko gevangenisstraf was zijn deel. De slager B. wilde den jongen voorthel pen en nam hem in rijn dienst on heb ging goed, zóó, dat B. hem met ƒ50 aan kwi tanties ter ontvangst uitzond. Sedert eert paar dagen heeft men niets van den jon gen gemerkt, hij is spoorloos verdwenen en met hem het ontvangen geld. Uit den wankel van don smid De Wilde, aan do Kampervest te Haarlem, is een kasregister mot ongeveer f 100, dat op de toonbank stond, weggenomen. Do oassa weegt 100 K.G, Het vermoeden is, dlat de dieven door het magazijn in den win kel gekomen zijn en het gestolene op een handwagen hobben vervoerd. De aan het station te Naarden- Bussum gearresteerde rij wie ldief is naar Alkmaar overgebracht, waar hij bekende, dat ten zijnent 24 rijwielen waren, afkom stig van een broeder. Doze is daarop te- Amsterdam aangehouden en naar Alkmaar overgebracht. Deze broeder werd in het bezit gevonden van een bedrag van f 1100, verschil len do gouden voorwerpen, benevens van een: bos loopers. Onmiddellijk werd de politie te Hilversum met den uitslag van het on derzoek in kennis gesteld, die daarop allo rijwielen in beslag nam, waarvan er acht zijn herkend als afkomstig van diefstal to Amsterdam, 4 idem to Hilversum en 3 idem te Alkmaar. Tevens is nog in beslag geno men te Laren een rijwiel, eveneens van deal aangehoudene afkomstig. Aan „Het Volk" wordt gemeld, dat met ingang lan a.s. Za/terdag de loo- non van de arbeiders bij Van Gend en Loos in de groote steden met 1.50 per week cn' van de arbeiders in andero plaatsen met f 1 per week zullen worden verhoogd. Voor do losse arbeiders zal het loon van 2 op 2.26 per dag worden gebracht en de vergoeding voor Zondagswerk zal 50 cents hooger wor den gesteld.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9