KLEIDE ADVERTENTIEN. SPORT. f^ormamint-Ta bietten 11 f® vernietigen de bacteriën van verkoudheid, influ.enz^ e[; Ingezonden. Vragen en Antwoorden. AAKLANDERVEEN. Gemeenteraad. Voorzitter: loco-burgemeester Van Eg- mond. Tegenwoordig alle leden. Er is één vacature. Ingekomen zijn verschillende dankbetui gingen van de secretarie-ambtenaren, wien in de vorige vergadering een jaarwedde- verhooginj of gratificatie was toegestaan. Ook is ingekomen van de commissie voor stratenplan een voorstel tot aankoop van een perceel weiland ter grootte van 2.04.50 H.A. van den heer H. Kompier, te Alphen, voor den aangeboden prijs van f 10.500. Hierop had de verkiezing plaats voor le den van het stembureau. l)oor het overlijden van den burgemees ter, is do voorzitters-functie voor district I vacant, waarvoor nu de loco-burgemeester, do heer Van Egmond, is aangewezen. Dit- bestaat nu uit de heer en Van Egmond, Van Dam en Bosch. Voor district II, dorp, wordt als voorzit ter benoemd mr. Van der Lee, die reeds I'd was, en in diens plaats de heer C. van Muiswinkel. Aan de orde komt nu de grondaankoop van een perceel weiland, groot 2.04.50 H.A. voor de som van f 10.500. De voorzitter licht toe, dat dit perceel grenst aan de Raadhuisstraat en de achter gelegen eigendommen van de Gemeente. Het is door ligging bijna onmisbaar, althans van groot nut voor een geregeld plan van bebouwing, stratenaanleg en exploitatie, van de achtergelegen gronden geregeld af te kunnen werken. De heer Bosch bestrijdt dit, en pal tegen den aankoop voor dien prijs stemmen. Een normale ptrijs is f2300 h f2500. Waarom! hier het dubbele betaald? Htj acht het ook niet noodig voor toegang te koopen, daar men dien toch op andere punten voldoende üeeft. Het geld is beter te gebruiken dan om dure gronden te koopen, die wij niet noo dig hebben, en dat terwijl het Hoofd. Om slag-percentage al van 2 op 3 gekomen is. Spreker vindt die uitgaven niet gemotiveerd, en vreest geen concurrentie, die het voor dien prijs zal afkoopen. Hij wil daarom een billijker aanbod van den eigenaar. De heer Dompeling wijst hierna op het belang voor de gemeente, daar het de sleu tel is voor den toegang tot de andere ge meentegronden, en alhoewel duur, adviseert hij toch tot den koop, al zag hij ook gaarne een lager aanbod van den heer Kompier. De heer Van Dijk vindt ook den prijs hoog, maar toch niet te duur, voor bouwgrond. 1V1OOT 50 ets. per vierk. M., komt men later zeker niet klaar; er wordt dan zeker f 1.50, misschien wel f2 gevraagd; terwijl het noo dig is, voor de reeds geprojecteerde straat in het plan. Overigens onderschrijft hij de argumenten van den heer Bosch, en zou nu na dezen aankoop, een paaltje plaatsen en verdere aankoopen niet meer doen plaats hebben. Nog voeren, het woord de heeren Vaai Muiswinkel en mr. Van der L=ce, waarop do wethouder de heer Van Dam het finan cieel e van deze zaak toelicht en aantoont, dat reeds ander land voor f 3500 k f 4000 per H.A. wordt verkocht en dit de gemeen te geen gekB zal kosten. De Voorzitter, na nog eens aangetoond tc hebben, dat het in het stratenplan on misbaar past, brengt het voorstel in stem ming, dat met 6 tegen 4 stemmen wordt aangenomen, tegen dio van da hoeren Boah, Knape, C. en M. van Muiswinkel. Goedgekeurd werd, dat aan de conditie do-or den verfcooper, den heer Kompier, ge steld, zou worden voldaan en voor Kerst mis de aanvaarding zal geschieden terwijl voor koopsom en kosten een Rijksvoorschot zal worden aangevraagd van f 11,000. Goedgekeurd werd ook, dat het verhuurd zou worden voor 3 jaren, waarmede de huur dan gelijk opliep met do overige per- ceelen. De heer Van Dijk vraagt nog naar een voorstel in verhand met de salarisverhoo- gi ng-aanvraag dier hoofdonderwijzeres, die, wijl B. en W. nog niet vergaderd hebben, niet is ingekomen. Ock wordt door hem de vraag gesteld, waar vandaan het verschil in prijs van wel 40 pOt. van de Regee rings groenten in het naburig Alphen en hier, waarnaar een onderzoek zal worden ingesteld. Do vergadering werd hierop gesloten. Wckelijkschc opgave betreffende hfond- en Klauwzeer. Sedert de vorige ppgave d.d. 17 November 1915 werden gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd: in Gelderland1 geval in elk der gemeen ten Bergli en Gendringen; in Zuid-Holland: 2 gevallen in elk der gemeenten Lekkerkerk en Bodegraven en 1 ge\aj in elk der gemeenten Stolwijk en Ha- zerswoude; in Utrecht: 1 geval in elk der gemeen ten Polsbroek en Snelrewaard; in Zeeland: 1 geval te Domburg; in Friesland: 1 geval in e!k der gemeen ten Opsterland, Idaarderadeel, Sckoterland en Achtkarspelen; in Overijsel: 2 gevallen in elk der gemeen ten Staphorst en Zwollerkerspel, 1 geval in elk der gemeenten Genemuiden en Wijhe; in Groningen: 1 geval ra elk der gemeen ten Noorddijk, Leek, Delfzijl en Haren; in Drente: 1 geval te Meppel; in Limburg: 3 gevallen te Eysden, 2 ge vallen in elk der gemeenten Wittem, Hoens- broek en Wijlre en 1 geval in elk der ge meenten Mheer, Schimmert, Limbricht, Ca- dier en Keer, Hunsel, Vlodorp, Klimmen, Swalmen, Maasbrackt, Oud-Vroenhoven, Bun- de en Ven ray. De maatregelen werden opgeheven te Ambt-Delden, Diepenveen, Gulpen, Ncorbeek en Slenaken. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden en worden tegen 3? Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 n.m. tegen 40 Cts. Voetbal. De Bestuursvergadering van den ,,L. V.-B." Na de goedkeuring der notulen spreekt het bestuur zich uit voor vertegenwoordi ging op een vergadering met andere sport- lichamen hier ter stede, ter bespreking van het terrein-vraagstuk. De rapporten der Enquote-oonimissie worden behandeld en de betrokken vcr- eenigingen zifilen naar aanleiding daarvan worden aangeschreven. De wedstrijd „De Sportman II"—„Be- resteyn." die Zondag geleid is door een door den „L. V.-B." geroyeerd persoon, wordt, om deze reden ongeldig verklaard. Daar „Ajax II" niet meer in do oompe titie van den „N. V.-B." uitkomt en thans in de eerste klasse van den „L. V.-B." is opgenomen, is het motief om een Extra- Competitie op te richten vervallen, zoo dat dit seizoen dio competitie niet zal in gesteld worden. Do heer Van Hoorn ceelt mede, dat hij als secretaris van de scheidsrechterscom- missie zijn ontslag neemt. In verband hier mede komt het scheidsrechtersvraagstuk ter sprake. De ernst van den toestand wordt alge-meen erkend en de grootste be langen van den „L. V.-B." zijn er mee ge moeid. De commissie heeft eenige plannen in overweging om de animo aan te kwee ken en om zich van geregelde medewer king van de zijde der scheidsrechters te verzekeren. Vervolgens werd de loting voor dc vol gende bekerronde gehouden met dit re sultaat: „D. L. V. II"„De Sportman II"; „L. V. V. III"„B'ereateyn I"; „Norvicus I"—„De Sportman III"; „L. "V. V. II"—„L. F. O. I"; „D. L. V. I" vrijgeloot. Ten slotte besluit men „Ajax" uit te noodigen om op oen der Kerstdagen tegen ,,L. V. V." om den „Lugdunum"-beker te spelen. Registratie Clubnamen. De „N. V.-B.", die de registratie der clubnamen houdt, waarmede hij een voor stel van den „L. V.-B." uitwerkt, publi ceert onder vele andere de thans verval len namen van „Leiden" (Leiden), „O. G." (Noordwijkerhout) en „O. N. I." (Leiden). Ter wilÊe van de curiositeit vermelden wij, dat er ook de naam onder is van een vereeniging, die zich noemde: „W. A. R, N. E. R." (naam van den voorzitter van den ,,N. V.-B."). Wedstrijdprogramma „N. V.-B." Het vervoüg van het programma is thans gepubliceerd tot 19 December. Het bevat de volgende wedstrijden voor de Leidsche elftallen: 5 Dec. Alcmaria VictrixAjax. Alphen.L. V. Y. 12 Dec.: V. U. C.Ajax. De SportmanL. V. V. Olympia—Alphen. 19 Dec.: Ajax—A. F. C. L. V. Y.Olympia. T. O. P.De Sportman. Derde Klasse „L. Y.-B.?i Zondag a.s. moet voor deze afdeeling gespeeld worden „Backershagen"„Achil les" to Wassenaar. Het terrein van „Bac- kershagen" ;ligt achter de buitenplaats van dezen naam aan de Papegaailaan. Aanvankelijk was vastgesteld „Achilles" „Backershagen" te Leiden, maar door den wedstrijd „L. Y. V."„Gouda" is dit niet mogelijk. RECLAMES, h 40 cents per regel. roodvonk enz., In mond keel en beschermen tegen Besmetting^ FAILEISSEBIEKTEN. G. H. S. Boels, kastelein, te Rotterdam. H. van der Plas, sigarenfabrikant te Rot terdam. De Handelsvennootschap onder do firma Lamaison en Bouwer Co., thans in liqui datie, van beroep bankiers en kassiers, to Amsterdam. J. W. Middelburg, lid der fa. Laimaison en Bouwer Co., thans in liquidatie, wonende te Amersfoort. W. H. Warnsinck, lid der firma Lamaison en Bouwer Co., thans in liquidatie, wo nende te Zandvoort. C. F. Hekkenberg, lid der firma Lamaison en Bouwer Co., thans in liquidatie, wo nende te Amsterdam. Voor de Militairen. Geachte Redactie! Zooals bekend mag worden geacht, zijn in de barakken aan de Heerenstraat ruim ,700 landstormmannen gehuisvest. Voor hen is ook een ruime cantine inge richt; maar deze kan niet in korten tqd van het noodige worden voorzien, wanneer dat uit eigen middelen moet geschieden. Dam- en schaakspelen, sjoelbakken, enz, zouden zeer welkom zijn, terwijl de withou ten leestafel nog maagdelijk is. Ongetwijfeld zu'len vele Leidsche burgers en burgeressen mij willen helpen mijn man schappen do zoo gewensc-hte afleiding en ontspanning na inspanning te verzekeren. Alles is welkom en oude jaargangen van tijdschriften zullen in onze cantine nog een goed figuur maken. Gaarne zal ik dan ook op mqn bureau geschenken of in bruikleen afgestane voor werpen in ontvangst nemen of op verzoek deen afhalen. Mag ik dan reeds bij voorbaat den milden gevers en geefsters (c. q. leeners ,en leen- sters) namens de manschappen mijn oprech ten dank betuigen, daar mij, naar ik hoop, de tqd. zal ontbreken het ieder persoonlijk te doen. U dankend voor de plaatsruimte, 1 Hoogachtend, De Command, v. h. Barakkenkamp, M. VAN LOKHORST. Een nuttige Instelling. Sedert korten tijd heeft zich te 's-Graven- hage een onderneming gevestigd", die onder den naam „Raagsch Prijskampkantoor" ar beidt, en zich ten doel stelt de vreemde woorden uit onze taal te bannen. Naast dit voorzeker lofwaardig streven beoogt hot kan toor nog iets van minder idiëelen gard, na melijk reclame te maken voor de artikelen van het „Versandhaus Merkurius", welke il lustere firma voornamelijk in Schwarzwal- der klokken, vulpenhouders, barometers, enz. schijnt te handelen. Do vraag ligt echter voor de hand, waar om zakenmenschen met een zoo bij .uitstek vaderlandslievend en geest, als de directie dezer handelszaak, er niet de voorkeur pan geven voortbrengselen onzer nationale nij verheid aan den man Ie brengen. Het is ech ter niet aan ons om in de intieme „Geschaffö- angelegenheiten" der firma te dringen, en wij willen ons er dan ook mede vergenoegen het een en ander mede te deelen omtrent de WTize, waarop de heeren hun tweeledig doel trachten te bereiken, Avat trouwens op zich zelf reeds interessant genoeg is. Een paar weken geleden dan plaatste het Haagsch Prijskamp kantoor in verschillende dagbladen een advertentie, waarin het pu bliek uitgenoodigd werd zijn kennis van de Neuerlandsche taal te toetsen, door uit /de letters van het woord „Wapenoefeningen"' een groot aantal nieuwe zelfstandige naam woord en samen te stellen. Onder de vlugste inzenders zouden verschillende prijzen, als klokken en barometers, alles ter waarde van vijf gulden, verdeeld worden. Voor admini stratiekosten moest dertig cents worden in geloten. Op zich zelf een zeer billijk ver langen, want men kan toch redelijkerwijs niet eischen, dat het kantoor, dat natuurlijk van onze bekrompen regeering geenerl'ei subsidie geniet, geld toelegt bij den onbaati- zuchtigen taalzuiveringsarbeid. De aanbieding lokte ons dan ook wel aan, en wij konden de verzoeking niet weerstaan aan den wedkamp deel te nemen. Op een goeden avond hebben wij' ons dus aan het woordjes zoeken gezet, en met behulp van Van Dale's Groot Nederlandsch Woorden boek, hadden wij in minder dan geen tijd een collectie, die er zijn mocht. Enkele dagen na inzending gewerd onef een gedrukte circulaire, met de mededee- ling, dat wij tot do vlugjste .en beste inzenders behoorden en als zoodanig aan spraak maakten op twee prijzen, ieder ter waarde van vjjf gulden. Deze mededeeling ging vergezeld van een, in gloeiende bewoor dingen gesteld communiqué, waarin de firma) getuigde van haar strijd tegen het vreemde- wcorden-misbruik, dat rich in onze taal zoo zeer heeft ingeworteld. Wij werden uitgenoo digd vóór 30 November a.s'. een heus te doen uit de ingesloten prijzenlijst, en (dan voor verzendingskosten per prijs f 0.74 bij te voegen. Wij waren met dit aanbod dermate inge nomen, dat wij besloten de geschenken ^el ven in ontvangst te nemen, waardoor de expeditiekosten hllicht wat minder zouden! worden. Hoe bitter was echter Re teleurstelling! Toen wij na veel moeite in de avondduister nis achter op- den Rijswijkschen weg jhet kantoor hadden gevonden, werd ons door ,een jongmensch verteld, dat de prijzen nog niet te bezichtigen waren, aangezien deze nog ingepakt stonden. Op herhaald aandringen onzerzijds werd echter een barometer, zoog. ter waarde van vijf gulden, vertoond. Wjj willen niets ten nadeel e van dit hoogst nut tige instrument zeggen; alleen moet ons de opmerking van het hart, dat het ons in het duistere gangetje, bij het zwakke licht van een lucifer, niet duidelijk is geworden, op welke manier de wjjzef van dezen barome ter do veranderde weersgesteldheid zou kun nen aangeven, aangezien wij niets van eenig mechanisme konden bespeuren. De tweemaal f0.74 hebben wij dan ook maar niet betaald, en zonder prijs, maar een ervaring rijker, z\jn wij naar Leiden terug gekeerd. X. Bespoediging van den Vrede. Mijnheer de Redacteur Hierbij een verzoek aan U, om, indien U liet daarvoor geschikt acht, het onderstaan de in Uw Blad op te nemen. Hiervoor bij voorbaat mijn dank. Zooals wij weten, beleven wij een moder nen oorlog, een massa baat en moord, van menschen tegenover menscken, de hol in onzen tijd. Bijzonderlijk is, dat, na bijna alle men schen voor den vrede zijnde, er toch zoo- velen een vredesbeweging alB onnuttig aan merken of de geheele' manier van werken afkeuren zonder een betere te geven. Zoo zegt men bijv.„Wie gelooft er nu nog aan het nut van een vredesbond? Wie gelooft er nog aan do verbroedering der volkeren? De onmogelijkheid daarvan ie wel gebleken." Of als zoodanig„Do oorlog komt en gaat zooals alles zijn tijd heeft en zal al tijd weer terugkeeren. De meening dan ook daar iets tegen te kunnen doen, berust bij menschen zonder nadenken en kan nooit an ders dan teleurstelling veroorzaken." „De lezers en lezeressen oordeelen in hoe verre dit nuttig kan zijn." Met de terugkomst van den Christus op de wolken zal de vrede op aarde gesteld worden. Dus menschen, die dit gelooven, zijn volijverig bezig met het goede te doen en met de voorbereiding van den vrede, om des to geruster deze komst af te kunnen wachten. Doch juist haalt men ook dit wel aan om een organisatie als bijv. de N. A. O. R. tc miskennen en te veroordeelen. Het zij dat men meent van de zoovel en het mo nopolie te hebben, welke geen samenwer king met andersdenkenden toelaat, of om andere redenen. De lezers en lezeressen overdenken wat of te veroordeelen is." Nog zijn er ook menschen, die een be paald gevaar zien in een vredesbeweging. In dier voege bijv. „Een vredesbond, schijnbaar onschuldig, wordt ten slotte met zijn dwingerigheid en dweperigheid gevaar lijk. Men kweekt van licht ontvlambare men schen dwepers, maniakken, enz. Het wordt een besmettelijke ziekte, waarmee in het bij zonder Hollanders aangedaan zijn, en daar om ook gevaarlijk wordt aangezien, en men er licht vijanden mee in het buitenland maakt. (Vermoedelijk meer vrienden.) Men streeft en jaagt naar vrede zonder meer, zonder te letten op het gevaar van een ontijdig of verkeerd gesloten vrede". (Niets minder onjuist dan juist dit.) De lezers en lezeressen oordeelen wat of hier gevaarlijk is. Maar er rijn ook nog andere menschen, kinderlijker gestemd, die er anders over denken en meer als volgt wensclien. Dat zij komen De enthusiasten, de pacifisten! Dat zij groeien tot duizenden cn tien duizenden 1 Dat zij komen Zij, die gelooven aan een verbroedering der volkeren; zij, die probeeren wat tot ver zoening gedaan kan worden zij, die werken om den vrede te bespoedigen en zij, die hen steunen, die hun vernuft en wetenschap stellen tot het verkrijgen van een duurza- men vrede Dat zij toenemen tot honderd duizenden, tot millioenenl Dat de lezers en lezeressen ook zoo denken, wenschen en daarmee over eenkomstig handelen is de wenseh van EEN WERKMAN. Leiden, 25 Nov. 1915. BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. Dc Politieke Gevangenen in Zuid-Afrika. Do Synode der Nederduitsoh hervormde kerk in de Kaapprovincie heeft, met slechts enkele stemmen tegen, een motie aangeno men, waarin der regec-ring de zoo spoedig mogelijke invrijheidstelling van de politie ke gevangenen wordt gevraagd. Nieuw Kabinetscrisis in Portugal. Het Portugeesohe kabinet heeft opnieuw den president zijn ontslag aangeboden. De president heeft geweigerd, het te aan vaarden. Naar de Duiteohe bladen melden, is in het warenhuis van Tietz, to Aken, een. groote brand ontstaan, waardoor aanmer kelijke sdhade word aangericht. William Brewster, kapitein van een treiler die in dienst is gesteld van de En- geleóhe marine-reserve, vertelt in een brief aan den directeur van het werkhuis te Dunmow waarin mr. Brewster als wees jongen word opgevoed, van een merkwaar dig avontuur dat hem overkwam. Mr. Brewster zegt, dat hij op een donke ren nacht ter hoogte van Dover zich op de brug bevond van zijn treiler, toen zijn ©chip werd ingoloopen door een Hoiland- sche boot en in tweeën brak. Mr. Brewster had een luchtboei om, maar hij raakte be kneld op de brug en werd met den romp van rijn schip naar beneden getrokken. Toen ze den bodem bercokte, stootte de kiel en mr. Brewster raakto los door de kracht van den stoot. Hij voelde zichzelf naar boven gaan in het water en kwam aan de oppervlakte. Na een uur rondgezommen te hebben werd hij, heel en a»l uitgeput, opgepikt. Storm heeft in dc eerste dagen van ver leden week de Fransche kust bij La Rochelle geteisterd. Ook bij douarnerez^Finistère) heeft nood weer gewoed. De plaatselijke scheepvaart hoeft 't hard te verantwoorden gehad. Ver scheidene schipbreuken worden vermeld. Ook te land is schade aangericht. „Ons Vaderland", van Potchefstroom, meldt dat de eigenaar van de boerderij waarop Jopie Fourie in een gevecht met de regeeringstroepen gevangen is genomen, 50 morgen grond om de plek, waar dat gebeur de zijn volk aangeboden heeft voor het jaar- lijksche feest van Dingaansdag. Ook geeft, hij het publiek het recht daar een gedenktee- ken ter eere van Jopio Fourie op te richten. To Grünendeich is dezer dagen, op bij na 107 jarigen leeftijd, de weduwe Meta Müller, de oudste vrouw van Duitschland, gestorven. Veertig jaar lang had zij het be roep van vroedvrouw uitgeoefend. Zij was op 16 Maart 1809 geboren. In Spanje hebben do verkiezingen voor de gemeenteraden plaats gehad, waarvan 't halve aantal leden aan de beurt van aftre den was. Te Madrid is de samenstelling van den gemeenteraad ongewijzigd gebleven en volgens een bericht van den bijzondcren cor respondent van de „Temps" te Madrid rijn over het algemeen de verkiezkigen uitgeval len in het voordeel van de liberalen, demo craten en reformisten. In Engeland schijnt in eommigo doe len de winter reeds gekomen. Zoo lezen we, dat men to Wilmstow (Cheshire) Don derdag reeds schaats hooft gereden. Aan de „Messagero" wordt uit Paler mo gemeld dat stortregens groote schade veroorzaakten op Sicilië, inzonderheid in de provinciën Girgenti, Catania en Trapaui. Een hevige cycloon bracht zeer belang rijke schade toe aan de stad Mazzara del Vallo en haar omgeving. De Salso trad buiten zijn oevers en over stroomde de stad Licata, waaruit de bevol king vluchtte. Bij München is een vliegtuig (tweedek ker) door onbekende oorzaak van 20 M. hoogte gevallen. De waarnemer, luitenant Yon Seckendorf, w; s terstond dood, de be stuurder, luitenant Yon Crailsheim, is met een zware hersenschudding opgenomen. Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen, door welke Vereenigingen b.v. door de Ver eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen, de Vereeniging „Mercurius" exa mens worden afgenomen voor machinesohrij ven, en tot wien ik mij eventueel moet /wen den voor deelname aan de examens? Antwoord: „De Federatie van Ned. Sten. Leeraren, systeem „Pitman", stelt ver krijgbaar een diploma machineschrijven en Steno Typist. Voor het doen van dit examen wendt men rich tot het Bestuur dezer Fe deratie, secretaris Anthoon Folmer, Van Weede van Dykveldstraat 199, Den Haag. Vraag: Ik ben van de lichting 1916 en heb mqn biljet voor indeeliug ontvangen en ingedeeld bij' 't 3e reg. Huzaren, Den"Haag. [Zou u mq ook kunnen mededeelen, wanneer ik opgeroepen word? Antwoord: Tusschen 1 en 5 October 1916 of tusschen 1 en 5 Maart 1917 ver moedelijk. Vraag: Zoo ik geen toestemming krqg, om te trouwen door tweeërlei geloof, waar zou ik mij moeten vervoegen om het den Kantonrechter in handen te geven, om alsdan voor hem te trouwen? En welken .weg moet ik volgen? Antwoord: Gij' moet u vervoegen bij den Kantonrechter, eiken welkdag van 9 tot 12 en 2 tot 4; J>ehalve Maandag en AVoensdag, dan alleen van 2 tloit 4 uur. Indien u en uw toekomstige vrouw echter ouder dan 30 jaar rijt, behoeft ge geen toestem ming van ouders of voogden, om te trouwen. Vraag: Is het waar, dat Leiden de eer. geniet,- van (adle gemeenten in ons land, de hoogste plaatse!, directe belasting te heffen?. Hiermede dan bedoeld, dat bijv. van een in komen van flOOO 'e ja/ars nergens zooveel aan pi. dir. bel. wordt betaald jals in Lei den, zelfs niet te Amsterdam? Antwoord: Wij kennen heb belasting percentage van alle gemeenten in Neder land niet, maar we gelooven wel dat Lei den mee een van de gemeenten is, waar het percentage vrij hoog is. Op zich zelf zögt dit nog niet veel, omdat er tal rail piaatsen zijn, waar men nog andere heffingen heeft: straatbelasting, belasting op openbare vermakelijkheden enz., die men in Leiden nog niet heeft. Verder komt het mede aan op den aftrek van het niet be lastbaar- ge deelte wat in da eene gemeente grooter is dan in de andere. Wat speciaal de inkomens van f 1000 en minder betreft,die worden in Leiden niet het zwaarst belast dank zij de degressie. Vraag: a'. Hoe maakt men 'n wit gewor den witte hoedenveer schoon? b. En hoe haalt men petroleumvlekken uit een vloerkleed? Antwoord: a. Uitstoomen zal 't be6te zijn. b. U kunt echter eerst probeeren met warm water afwrijven. Indien de petroleum1- vlékken uitgebeten zijn, kunnen ze er piet meer uitgemaakt worden; is dit niet het ge val, dan afwrijven met azijn. Echter ver dwijnen de petroleumvlekken ook van zelf Men zorgo er dan voor, dat er geen stof in komt, want dan krijgt men een stofvlek. Vïaag: Weet U ook een afdoend mid del om den aanslag op de verf van mijn woning, die veroorzaakt wordt door den' invloed van stinkend grachtwater, te voor komen en om dien aanslag zonder nadeel van do verf te verwijderen 1 A n |t w o o r dDen aanslag voorkomen kunt U niet, wel kunt U hem verwijderen en er afhouden door het houtwerk geregeld af té nemen met water, waarin wat am moniak is gedaan. A'raag: Ik ben van dé lichting 1915, ingedeeld bij het 3de reg. huzaren. Wanneer, moet ik onder de wapenen komen? Antwoord: Vermoedelijk tusschen 1 en 5 Maart 1916. A raag: Is het geoorloofd in een lokaal, waar geen vergunning is, tot middernacht drank te drinken en om geld te dobbelen? Is dat niet strafbaar en moest de politie geen zorg dragen, dat zoo iets niet ge schiedt: Antwoord: Na het sluitingsuur mogen cck verlofslokalen niet open zijn, evenmin ais vergunningslokalen. En daar, naar wij ingelicht zijn, in uw gemeente het sluitings uur op elf uur is bepaald, was de verlof houder daarvoor feeds strcfToaar. Boven dien mag hij absoluut geen sterken drank \erkoopen. L zult het best doen de politie eens te waarschuwen. Vraag: Ik ben van de lichting 1917. Gaarne zou ik willen weten of ik nu ai gekeurd kan worden? Het lic-fste zou ik bq de administratie ingedeeld willen worden. Antwoord: Neen, ge kunt nu niet ge keurd worden; ge moet wachten tot de keu- ringsraad zitting neemt, d. i. ongeveer in de eerste helft van 1917. Bq do administra tie worden geen miliciens ingedeeld. Vraag: Zou u mij kunnen inlichten wat smout van glas is: Ik ben af bq verschei dene drogisten en apothekers geweest, maar zij Avisten niet wat het was? Antwoord: Wij hebben er een vor- nandeling over hét glas en Re glasberêi- ding op nagelezen en het woord smout er niet bij aangetroffen. Wij kennen wel smout uitgebrand vet. Mogelqk zou bij A^qze van analogie, het woord 1*1 den zTn door u bedoeld, daaruit verklaard kunnen worden. Liever verzoeken wij een onzer deskundige lezers u te helpen. Vraag: Zou u kunnen zeggen: waaronï wordt, als het glad is, de brug van den Rijns- burgersingel 's morgens om half zes bestrooid, en de andere bruggen om ha'.fnegen? E* komen aan de andere rijde der stad toch ook boeren met melkbrikken; zou hier geen ver andering in gebracht kunnen worden? Antwoord: Waarom dit gedaan wordt, kunneD wij u niet zeggen. Een bepaalde re den kan claar moeilijk voor zijn. We ver moeden, dat het bestrooien door eenzelfden persoon moet geschieden en deze moet na tuurlijk met één brug beginnen. Een tijds verschil van drie uren, is natuurlijk onge motiveerd groot. Klagen aan het bureau van gemeentewerken.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6