Üs Europeesche Oorlog. N». 17101 Donderdag November, üerste A® 1915. FEUILLETON. Violette of de Schoonzuster. Uit de Omstreken. de geallieerden en griekenland. Het depart van Buiteiil. Zaken te Lon den, deelt mede, dat geen Grieksche sche pen in de Engelsche havens opgehouden wor den of in beslag genomen zijn en dat geen blokkade van de Grieksche havens afgekon digd of in werking is. 'Het démenti van het Foreign Office be treffende het ophouden van Grieksche sche pen en het afkondigen eener blokkade van Griekenland, komt wel eenigszins als een ver rassing, vooral daar de Engelsche gezant te Athene nog kort geleden verklaard had, dat piet het oog op de twijfelachtige houding van het Grieksche gouvernement de geal lieerden besloten hadden den Griekschen han del de faciliteiten, welke tot heden genoten waren, niet te verleenen, tot alle twijfel op geheven was. Het bezoek van den Franschen minister Denys Cochin en lord Kitchener aan Athene, schijnt dus wel het gewenschte i resultaat te hebben opgeleverd. I De „Times'-correspondent te Athene meldt: Ofschoon er geen mededeeling over 1 do besprekingen van den Griekschen mi nisterraad werd gepubliceerd, is het .zeker, dat de regeering besloten heeft, den geal lieerden alle gevraagde verzekeringen te ge ven voor de veiligheid van de trcepen in Ma cedonië en dat er reeds een bevredigende oplossing was gevonden. De ministerieel© bladen melden, dat de ko ning n de regeering Kitchener de verze kering hebben gegeven, dat Griekenland de troepen van de geallieerden nooit zal aan vallen. De Pa-rijsche bladen vernemen uit Athene, dat Griekenland bereid is alle eischen van de geallieerden in te willigen, behalve dien van deelneming in den oorlog. Als de mogend heden concrete voorstellen doen, is Grie kenland geneigd te demobiliseeren en aan de geallieerden allo vrijheid van handelen op Griekseh grondgebied toe te staan. De gemeenschappe.ijke no'.a der entente- piogcndheden aan Griekenland is' gistermid dag overhandigd. Bij het noenmaal, dat de koning aan den Franschen staatsminister Cochin aanbood, is er over gesproken. De koning liet doorsche meren, dat de nota gunstig zou worden op- 1 genomen. De nota is in vriendschappel\jken geest op- li gesteld. Ze vraagt van Griekenland in 't al- I gemeen een bevestiging van de reeds gege- I ven verzekeringen aangaande den toestand J der entenie-troepen in Griekenland. Het stuk 1 laat geen uitstel toe en eischt zoo spoedig jnogeigk antwoord. Men gelooft, dat de Grieksche- regeering geheel a^n de eischen zal voldoen. Reuters bijzondere correspondent te Athe- I ne meldt, dat na den kabinetsraad de mi- r nieters hebben meegedeeld dat de toe-stand I helderder is geworden en zich op normale I wpjze ontwikkelt De eischen der geallieerden zijn veel min- i der bezwaarlijk dan over het algemeen wordt j aangenomen. De „Daily Mail" bevat een onder houd, dat een correspondent van het blad had met Rallis, den Griekschen minister I. van justitie. Het verslag is uit Messina I verzonden. De Grieksche minister merkte r tegenover den correspondent op, dat in geval Servische, Fransche of Britsche troepen gedwongen zouden worden terug to trekken over de Grieksche grens, geen poging zal worden gedaan om ze te ont- wapenen. Inderdaad is er een cordon van troepen getrokken "vuist om hun te rugtrekken te beveiligen. De correspon dent vroeg, of een Duitsche bedreiging hierin geen verandering zou brengen. Rallis antwoordde, dat dit een dwaze vraag is, als men maar even bedenkt, dat de kanonnen „vaai uw vloot" op on ze steden kunnen gericht worden. Op .een vraag omtrent de mobilisatie van het Grieksche leger, zeide Rallis, dat Grieken land binnen vier-en-twintig uur zou de- mobiliseeren, zoodra de Entente-troepen Saloniki verlaten. De correspondent zegt nog, dat iedere dag dien hij langer in Griekenland door brengt het hem duidelijker maakt, dat de geheele toestand kan worden samengevat in het eene woordvrees. In een onderhoud, dat de correspondent met Venizelos had, zeide deze te vertrou wen, dat Engeland den strijd zal winnen. Venizelos zal, naar Reuter uit Athene meldt, een proclamatie uitvaardigen, waar in hij uiteen zet, waarom de liberalen zich van de verkiezingen zuilen onthouden en er op wijst, dat deze onthouding niet be tee kent, dat hij zich uit het politieke strijdperk zal terugtrekken- Hij zal zich weer met de politiek inlaten, wanneer de horizon is op geklaard. Als de liberalen thans aan de ver kiezingen deelnamen, zou de toestand veel moeilijkheden opleveren, terwijl het nietwen- schelijk is, dat zij de oorzaak zijn van bin- nenlandscho troebelen op een ©ogenblik, dat de buitenlnndsche toestand zoo verward ig en de strijd zoo dicht bij de grens woedt. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Athene, dat de Entente binnenkort de bezet ting van Saloniki afkondigen zal. Een aantal Engelscho en Fransche spoorwegbeambten is te Saloniki aangekomen, die met het beheer van de spoorlijnen SalonikiDoiran, SalonikiGhevgeli en GhevgeüDoiran be last zouden worden. Een medewerker van het „Berliner Tage- blatt" heeft van een pas uit Salonkii terug gekeerde, goed ingelichte persoonlijkheid bij zonderheden vernomen over den toestand aldaar. Hij vortelde1 dat de Engelschen 17.000 man aan land hebben gezet en de Franschen 110.000, terwijl er vermoedelijk nog 100.000 man volgen. De Engelschen en Franschen laten te Saloniki een eigen krant drukken en 'hebben opdracht gekregen te Saloniki niets in te koopen. Er komen voort durend Servische vluchtelingen aan. Do duurs te is enorm; er worden fabelachtige huur prijzen voor kamers betaald. In de café's is den geheelcn avond een levensgevaarlijk ge drang. Engelsche, Fransche en Grieksche patrouilles trekkon 's nachts door de straten. De electrische draad. To Molenkop, bij IJzendijke, is een Duitsch soldaat aan den geëlectriseerden draad dood gebleven. Aan den draad hing een haas. Twee werk lieden vroegen aan den schildwacht of zjj het dier mochten hebben. De militair wei gerde, zeggende, dat wat aan den draad bleef hangen, ran hem was. Meteen greep hij den haas bij een der pooten, maar kreeg tegelijkertijd zoo'n geweldigen 6chok, dat lip driemaal over het hoofd buitelde en dood bleef liggen. De verongelukte Zeppelin Z18". De» „Daily Mail" verneemt uit Kopen hagen, dat de te Tondern, in Slees wijk, ont plof bo Zeppelin volgens do „Ribe Stifteti- dlcoïd'-e."Duitsdhland's nieuwste Zeppelin „Z 18" was, een zeer groot luchtschip, dsat to Tondern in oen nieuwe loods onderge bracht was. De ontploffing was zoo gewel dig, dat hèt daik van de loods in de luolit geslingerd en <k> overige loods zwaar be schadigd wetd. Het ongeluk gebeurde even voor een tocht zou ondernomen worde-. Soldaten waren bezig het luchtschip reisvaardig te maken en met gas te vullen. Een soldaat kwam om on acht werden zwaar gekwetst. Hot „Kolding Folkeblad" bevestigt, dat het ongeluk aan hot achteloos rook en van een sigaar te wijten is. pe expeditie tegen Duitsch Oost-AfrSka. Do werving te Kaapstad is flink ingezet met een rede van generaal Smuts, minis ter van landsverdediging, voor een prop volle zaal van hot stadhuis. Hij voorspel de in weinige dagen de noodige manschap pen voor het contingent dat naar Oost- Af riba gaat, te zullen bije-enhebben. Smuts legde den nadruk op de dringende nood zakelijkheid van dezen veldtocht, ten einde de verdrijving van de Duitsche vlag uit het zuidelijk deel van Afrika to voltooien. Het is de duidelijke plicht der Unie aldus Smuts hot grondgebied van het zuidelijk deel van Afrika onschendbaar te maken to gen de oogmerken van e-en grooter-Duitsah- land. De minister prees geestdriftig de offera door het Fransche volk gebracht ©n werd ook warm toegejuicht, toon hij zeide, dat hot ed-cle voorbeeld van Groot-Britannië, waar zonder dwang milldoenon mannen dienst hebben genomen, hem trotsch maak te op het Britsche rijk, waartoe hij behoor de. Indien de Duitsche wapenen de zege mochten behalen, zou er en militaire ovor- he-ersching komen, die geen rekening hield met zedelijke overwegingen. Burton, de minister van spooTwegen, leg de den nadruk op het feit, dat het belang van de Britsche vloot thans meer dan ooit was gebleken. Een verklaring van ©ud-maïnilster Iïïillerand. Millerand verklaart in de „Teröps," dat een interview van hem met een Engelsch journalist, ook door ons opgenomen, niet geheel juist is weergegeven. De zinsnede: „Weldra zufilen wij drie man stellen tegen over één Duitschcr en tien projectielen te gen één Duitsch projectiel," heeft hij nim mer gebezigd. Genaturaliseerd© fiJuitscliers. In Frankrijk maakten velen zich onge rust over het feit, dat in sommige neutrale landen Duitschers op gemakkelijke wijze kunnen worden genaturaliseerd en dat dan die genaturaliseerde Duitschers in frank rijk zouden komen spionneeren. De „Matin" is op onderzoek uitgegaan en kan op grond van verkregen inlichtin gen verklaren, dat deze vrees geen reden van bestaan heeft. Reeds in de eerste we ken werden door het ministerie van bin- nenlandsche zaken maatregelen genomen om de komst van zoo juist genaturaliseer de Duitschers en Oostenrijkers te beletten. Geen neutralen, geboren in een vijan delijk land en sinds uen oorlog genaturali seerd, mogen over de Fransche grens ko men. Vermeerderde goudproductie. Uit Petrograd wordt aan de „Times" ge meld, dat de commissie voor de goudmijnen, die een onderdeel uitmaakt ran het minis terie van Handel en Nijverheid, met het ocg op de bijzondere omstandigheden be sloten heeft, tot tijdelijke opschorting ven de verordeningen, waarbij het gebruik ma ken van veel werkkrachten in de mijnen van Oost-Siberië verboden wordt. Men zal trachten Chineesche werklieden in de mij nen aan te stellen. Brand in een ambulancegebouw. In een bijgebouw van de firma „Au Bon Marché" te Parijs is in het sousterrain een begin van brand ontstaan. De rook drong weldra door tot de vijfde verdieping, waar zich een ambulance bevindt. Alle gewon den werden verwijderd. De brandweer van verscheidene kazernes was ter plaatse aan wezig. ^Engelsche duikbooten naar de Oostzee. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat een Engelsch eskader, bestaan-ie uit dread noughts, verscheidene kruisers en vele ttorpedo-booten. een flotie-ljo Engelsche duikbooten, waarvan de sterkte als tus- schen de 10 en 25 wordt opgegeven, om De nemarken heen dezer dagen naar de Oost zee heeft begeleid. De dreadnoughts en do kruisers hielden stil bij Kaap tikagen, ter wijl do torpedo en duikbooten tot Elseneur voeren. Vandaar zetten de duikbooten hun reis door den Sond, langs Kopenhagen naar de Oostzee voort De Duitschers ontdekten deze bedrijvig heid van de Engelschen te iaat, maar een torpedo-flotielje kreeg ïasfc om met volle vaart den Sond in de richting van Goten- burg over te steken. Men gelooft, dat zij de Engelsche torpedo-booten nazet n, omdat de laatste geringer ia aantal waren en die vervolging voortzetten, tot zij bij Skagen kwam, waar de aanwezigheid van de groo- to Engelsche schepen ben van plan deed veranderen. Cholera iaa Oostenrijk. De Roemeensche autoriteiten hebben spe ciale maatregelen genomen aan de grens in verband met. het keerschcn van do cho lera in verscheidene L/ostenrijksclie steden. Een anti-Duitsche strooming in Bohemen. Een aantal politieke ballingen en vluch telingen uit Bohemen, met- clen bekenden afgevaardigde prof. T. G. Masaryk, voor zitter van de vooruitstrevende club in liet Oostenrijksche parlement, en den afge vaardigde Joseph Durich, voorzitter van het Comenius-comité te Weenen, aan het hoofd, hebben een manifest uitgevaardigd, waarvan de „Times" den tekst opneemt. In dat manifest verklaren zij „uit naam van het Boheemsche volk," dat zij met him sympathieën aan den kant van de ge allieerden staan en besloten zijn te ijve ren voor de oprichting van een onafhauke- lijken Boheemsch-Slovakischen staat. „Oostenrijk, dat niet aülcen door Rus-- lancl, maar ook door Servië dat het gering achtte, verslagen is, is een Duitsche vazal staat geworden. Zijn schijnbaar tijdelijk herstel onder contröle van Berlijn bewijst slechts dat het zijn onafhankelijkheid prijs heeft gegeven. Wij, Bohemers, hebben a-lle vertrouwen in de levenskracht van Oos- tenrijk-Hongarije verloren. Wij erkennen niet langer zijn reden van bestaan. Do Bo heemsche natie is daarom tot de slotsom gc-komen, dat zdj voor haar eigen welzijn zorg moet dragen." Uit het Engelsch van Miss Y0NGE. (Nadruk Verboden). 13) De bel voor het tweede ontbijt v erd ge luid en stoorde hun gesprok, doch in het naar beneden gaan, voegde John haar nog Itoc: ,,Ik hoop, dat gij niet misnoegd zijt t °ver het geen ik u gezegd heb. Waarlijk, I Theodora, ik gevoel uw verlies." „Ik iben niet misnoegd," ga.f zij met hoog moed ten antwoord, cr weinig over naden- kende, dat zij, ia haar ijver om den een en broeder terug te krijgen, die haar ontsDapt "^as, den anderen, die haar zuster1 "ko lief- j de met warmte zou beantwoord hebben, van zich afstootte en minachtte. De gezondheid j van John was nu in zooverre hersteld, dat zij beiden genot hadden kunnen hebben I van een wederkcerige toenadering, doch j Theodora had er geen denkbeeld van, dat zij op vertrouwelijken voet met elkander zouden kunnen omgaan. Hij scheen baar too tot een vroeger geslacht to behooren, en nauwelijks in dezelfde betrekking tot haar te staan als Arthur. „Lady Elizabeth heeft de uitnoodiging aangenomen," sprak Ladj' Martindale, de kamer binnentredende. „Komt die hier loge eren?" vroeg John. „Ja, wist gij niet, dat wij haar gevraagd hadden, om met ot.s naar het bal te Whit- ford te gaan?" „Och, moeten wij naar het bal te Whit- jord?" zei Theodora met zoo blijkbaren jtegenzin, dat Violette's verrukt gezichtje "lelijk eea andere uitdrukking kreetfjl „Ja, mijn lieve; uw papa verlangt, dat wij daarheen zuilen gaan". „Welk een last!" riep Theodora. „Dab is ook zoo", sprak Lady Martin- dale met een zucht, „doch papa vindt het noodig". „Het is een noodzakelijk kwaad, niet waar, Violette?" zeide Arthur. „Ik hoop toch, dat gij het niet meent?" antwoordde zij, hem bedeesd aanziende. „Ha, zoo, zoudt gij er wol lust in heb ben?" vroeg Lady Martindale, als wilde zij haar vriendelijke toegevendheid toonen voor deze kinderachtige ingenomenheid. „O ja, gij zijt wel vriendelijk", zei Violette, zonder zich lang te bedenken. „Hebt gij al veel bals bezocht?" „Ik heb er slechts één bijgewoond". En zij bloesde sterk on zag voor zich. „Dus blijven de Brandons logeeren Voor hoe lang, mama?" ging Theodora voort. „Van Woensdag tot Zaterdag", gaf La dy Martindale ten antwoord. „Ik heb uitnooddgingskaartjes geschreven voor een diner op aanstaanden Woensdag. Uw papa had nog gaarne, dat wij eenige contra visites maakten, en dus, mijn lieve, zoudt gij wel zoo goed willen zijn om tegen drie uren gereed te wezen?' „Gij bedoelt mij toch niet, mama?" sprak Thccdora, toen er niemand ant woordde. „Neen, gij hebt zulk een tegenzin te gen al wat morgenbezoeken heet. Doch gij, mijn lieve", ging zij voort. Violette aansprekende, „hebt, hoop ik, geen ver hindering voor dezen middag?" .Violette zag verschrikt op, zeggende: „ik vraag u verschooning, ik begreep niet, dat gij mij bedoeldefc. O, met ge noegen". „Gij gaat immers met ons, Arthur?" Het scheen wel, dat hij er weinig lust toe gevoelde, doch nij ving een smeeken- de blik van zijn vrouw op, en was op het punt van ja te zeggen, toen Theodora uitriep: ,,Och, Arthur, doe het niet; het is zulk een heerlijke gelegenheid om dat rij toertje te maken, dat wij afgesproken hebben". „Dat is ook waar; gij weet waar mijn kaartjes zijn, Violette?" „Ja", gaf zij zeer onderworpen doch niet weinig teleurgesteld ten antwoord, daar zij er vreeselijk- tegen opzag zonder hem te gaan en zoovele vreemde menschen te bezoeken. „Het zou inderdaad boter zijn, dat gij medegingt, Arthur", sprak John. wien het gezegde van Theodora zeer scheen te mishagen. „Het is nu of nooit do gele genheid om de zaken geheel in den regel af te doen". „Zoo 'komt het mij ook voor", voegde Lady Martindale er bij,,ik zóu zeer gaarne zien, dat Arthur dezen keer ons wilde vergezellen; men zal het hem, dunkt mij, kwalijk nemen, als hij deze gelegen heid verzuimt". „Gij zult boch niemand thuis vinden; of hij er dus bij is of niet, zal wel geen verschil maken" zeide Theodora, die er nu een punt van eer in -stelde, hem op haar zijde te krijgen. „Ik verbeeld mij toch, dat uw rijtoer- tje wel uitgesteld zal kunnen worden", zeöde haar moeder. Canadcesehe Oorlogslecning. De inschrijvingen op de Canadcesehe ooi - logslecning van 50 millioen dollar werden Maandag geopend. Kort daarna werd officieel medegedeeld, dat de voornaamste banken hadden inge schreven voor 25 millioen en de assurantie maatschappijen voor tien millioen dollar. Het staat vast, dat de leening belangrijk overteekend zal worden. „Neen, dat kan het niet, mama. Ik moet noodzakelijk dien ouden man, den vader van Mary, spreken". „Van welke Ma.ry, lieve?" „Van het meisje, dat in de keuken helpt. Ik moet hem spreken over het doen van haar belijdenis, en de eenige weg naar zijn huis loopt langs de Whitfordsche dui nen en daar moet men over verscheide ne sloot-en springendus kunnen wij Violette uiet medenemen". Violette merkte wel, dat Arthur zoo zeer bekoord scheen door dat slootje- springen, dat haar weinig hoop meer over bleef doch nu wendde John nog een poging in haar voordeel aaneen po ging, die hem veel moest kosten. „Als gij mij nu eens tot uw geleider naamt, Theodora?" Iedereen zag hem verbaasd aan, Lady Martindale niet het minst; zij werd er bleek van. ,Hebt gij ooi', langs de Whitfordsche duinen gereden, John?" vroeg Arthur. „Welja, in vroeger jaren; ik ken dien weg, geloof ik". „Gij praat daar van den weg te weten, gij, die nooit gejaagd hebt!" voegde Arthur liern toe. „Neen, man, gij zijt een groot reiziger maar gij weet het eenige paadje door het Whitfordsche duin. waar men te paard over kan zonder in een moeras te geraken, niet te vindon". „Theodora weet het immers?" „Ja, ik weet het, maar het is voor u to ver, John; ik dank u wel, maar die weg is te vermoeiend. Ik moet dien tocht dan maar opgeven, wanneer Arthur er op gesteld is om do rol op zich te nemen van den ridder met de droevige figuur, BOSKOOP. De Raad van Amsterdam hectt benoemd tot directeur- van het marktwezen den heer C. H. Olaassen, Rijkstuinbouwlcoraar voor Zuid-Holland en directeur der Rijkstuin- bouw-winterschool alhier, op een aanvangs- wedde van f 5000, welke wedde om de twee jaar zal worden verhoogd met f 500, totdat het maximum van f 7000 zal zijn bereikt, met dien verstande, dat, indien aan den be noemde de verplichting mocht worden op gelegd, in een dienstwoning to wonen, van zijn jaarwedde een zoodanig bedrag niet zal worden uitbetaald, als B. en W. in ver band met de waarde der dienstwoning zul len vaststellen, alsmede onder bepaling, dat de benoeming zal ingaan op een nader door hen vast te stellen datum. HAARLEMMERMEER. In Den Haag is voor het examen wis- kuiri L. O. geslaagd de heer W. U. van Geel, alhier. HILLEGOM. Gisteravond heeft dc Chr. Zangvereen'- ging „Asaf" in do Geref. Kerk, alhier, wesr een uitvoering gegeven. Verschillende lie deren werden onder leiding van den heer J. van Snippenberg, directeur, verdienste lijk gezongen. Er was zeer veel belangstel ling. LEIMUIDEN. De „St.-Crt.'' bevat de statuten van de R.-K. Middenstandsver. „De Hanze", afd. Leimuiden-Rijnzaterwoude, alhier. LISSE. Gisteravond gaf de Tooneclvereeniging „Nut en Genoegen" haar 35ste uitvoering in liet Hotel „De Witte Zwaan". Dit was echter de eerste uitvoering na do mobilisa tie, die zij voor lïaar kunstlievende leden en donateurs gaf. Opgevoerd werd: „De wraak van een Dronkaard", drama in 3 be drijven. Na de pauze werd opgevoerd tiet blijspel in één bedrijf; „Een gezellige Ka mer." Dc uitvoering kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. NOORD WIJK. De „St.Crt." bevat de statuten van het Kruisverbond „St.-Jeroen", alhier. SASSENHEBL Woensdag is alhier met den verkoop van Regeeringsgroenten begonnen. Op de kar bevindt zich een bord, waarop duide lijk de prijzen der velschillende groenten zijn vermeld. Door het college van notabelen is de heer J. W. Marbus tot kerkvoogd der Ned - Herv. Kerk herkozen. De jongedochtersvereeniging „Dorcas" bestaat in 't begin der volgende maand 25 jaar, wat feestelijk zal worden herdacht. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert morgenavond t8 acht uren. WASSENAAR. Uit het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk Financiën der Staat sbegrooting voor 1916 blijkt, dat sommige leden er ep aandrongen, dat de domeingronden in de duinen ten noorden van 's-Gravenhage, in meerdere mate ten dienste van de wande laars zonden worden gesteld, in do eerste plaats door het maken van toe-gangen tot die gronden, van uit den zoogenaamden Achterweg en andere onder deze gemeen te gelegen publieko wegen, en voorts ook door het aanleggen van eenvoudige zand en grindpaden. die morgenbezoeken gaat- afleggen". „Zoudt gij er inderdaad zoo tegen op zien zonder mij te gaan?" vroeg Arthur aan Violette, en er bleef haar dus na tuurlijk niets anders over dan te zeggen „Och neen, om mijnentwille moet gij uw plan niet opgevenwaarlijk, ik zou zeer gaarne zien, dat gij dat toertje deedt". „Gij meent het immers wel?" „Welja, zekerlijk. Bekommer u maai niet over mij", voegde zij er glimlachend bij, en deed haar best om op haar gemak te schijnen, toen zij zijn moedor vroeg, bij wie ij bezoeken moest afleggen. Lady Martindale noemde verscheidene dames, die mevrouw Arthur Martindale een kaartje gebracht hadden, en voegd< er bij, dat het misschien wel goed zou zijn, om een kaartje te Rickworth-abdü terug te brengen „Is dat, waar Lady Elizabeth woont?'' vroeg Violette. „Ja", antwoordde Lady Martindale. „Het behoort eigenlijk aan haar dochter. Lady Elizabeth is een uitmuntende vrouw, voor wie Lord Martindale de grootst© achting koestert, en Miss Brandon is eer van Theodora's oudste vriendinnen". „Hm!" zei deze. „Mijn lieve, zij is een zeer lief, bemin nelijk meisje juist van uw leeftijd en bijzonder wèlopgevoed". „Hefc zij zoo", sprak Theodora. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5