Nederland en de Oorlog. 3>iercle Blad. A0. J9J5. X> o ui cl ei-da® 25 T^"o>;reiiiI>©ïs<. (Bezs Bourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. HET SÏ.-NIGOLAAS-CADEAU. Officieefe Kennisgevingen. UST ONS LAND. Uit de Omstreken. n». moi PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels /'l.Oö. Iedere regel meer f 0.171. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. 'Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnnmmer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0,09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I J B 0.10. Franco per post1.65. Alea jacta estl Ook bet contract van 500 regels en de vijf en twintig gulden hebben hun weg gevonden. De heer M. H. YAN HOOFF, Breestraat alhier, kwam heden No. 53 aan. Voor hem is dus het contract van 500 regels te verbruiken in de a.s. week. De eerstvolgende particulier, in dit geval particulieren, was het De- stuur cener groep tuinders te Rijns burg, die een veiling bloeiende Tul pen annonceer en voor a.s. Vrijdag. IJrosit i Heeren voor de eerstvol gende vergadering. RA&P0LIE. De Burgemeester der gemeente Leiden, itvoering gevende &a<n de circulaire van ion Minister van Landbouw, Nijverheid on landel van 18 November 1915 No. 48485, frengb ter kennis van belanghebbenden, dat IET INGANG VAN VRIJDAG 26 NO VEMBER DE BVSaximum-prtjs voor Raapolie. A bepaald op f 59.25 PER 100 K.G. BIJ Eerkoop door groothandela ren, grossiers of olieslagers detaillisten aan "winkeliers, en op f 0.65 per liter bij levering door. winkeliers aan verbrui kers. Door grossiers cn winkeliers kan slechts raapolie worden betrekken op do daar voor bestemde bestel kaarten, die na invul ling, DOOR DEN BURGEMEESTER van 'ie plaats van inwoning van den besteller MOETEN ZIJN AFGESTEMPELD Nadere inlichtingen zijn to vorkrijgen aan net Buroau Visohmarkt >8. KLACHTEN over niet in achtneming van bovenstaande maximum-prijzen bohooren te worden gericht tot den BURGEMEES TER, RAADHUIS, KAMER. No. 10, of tot den DIRECTEUR VAN DEN GEMEEN TELIJKEN KEURINGSDIENST, HUGO DE GROOTSTRAAT 32. De Burgemeeste'r voornoemd, N. C DE GIJSELAAR, Leiden, 25 November 1915. drankwet. Burgemeester en Wethouders vun Leiden; Gelet op do artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter al gemeen o kennis. dat door AALTJE ROBERT!huisvrouw JOES. YAN DAM, Tronende to Leiden, oen vorzoeksohrift is ingo- diend. om verlof voor den verkoop van alcohj'- houdenden. anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaat-s© van verkoop, in den winkel en do achterkamer van het perceel Pietorakork- choorsteeg no. 28. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. YAN STRIJEN, Sooretarls. Lelden. 25 Novcmbor 1915. drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Qeltt op de artt. 12 r 37 der Dranlnvot; Brongen te- algemeerr keunis dat door M E WIJTEN BURG. J. E. ZERKZEE. T. RIJNS- BTTRGER en J. PLEZIER vred. SCHALKS, wonen de to Leidon, een vorzevsksohrift is ingediend, om vorlof voor den verkoop vnn uitsluitend alco holvrijen drank, voor gebruik ter plants© van verkoop, resp. in don winkel van het pe*cee.l Sint Taeobsgracht no. 9. do zijkamer van litt perceel Stcenstraat no. 22. den winkol van het perceel Söhelpenkado no. 4. den winkel van hot perceel Molensteen no. 13. Burgemeestor cn Wethouders voornoemd. N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. YAN STRIJEN. Secretaris. Loidon, 25 Novcmbor 1915. LEIDEN, 25 NOVEMBER. Protest tegen het voorste! van B. en W. inzake den DuurtetoesSag. Do Bond van Werklieden in openbare dien sten en bedreven en de Ned. Ambtenaars- bond hadden tegen gisteravond in het Nuts- 'gebouw een vergadering belegd, ter bespre king van heb door B. en W. dezer ge meente aanhangig gemaakte voorstel tot toekenning van een duurtctoeslag aan de werklieden, beambten en ambtenaren in tostei -gemeentedienst, zooals het door ons Maandag is medegedeeld. De vergadering was zeer druk bezoekt ral Van personen moesten ziek met een staanplaatsje tevreden stellen. Onder de aan wezigen waren ook enkele vrouwen. Uit do kioeding bleek ook, dat het beambten- en ambtenaarsporsoneel er sterk was vertegen woordigd. Enkele organisaties, zooals bijv. de vereeniging van politiebeambten, waren officieel vertegenwoordigd. De Raadsleden alleen hadden slecht ge volg gegeven aan de uitnoodiging van het be:tuur om tegenwoordig te zijn, waartegen van de bestuurstafel werd geprotesteerd. Do vergadering werd geleid door den voorzitter van de afd. Leiden van eerstge- noemden Bond, den heer J. van Weizen, die na een kort openingswoord, den eer sten spreker, den heer L. Buurman, lid van den Haagse hen Gemeenteraad, het woord gaf. Deze ving aan met een alge- meene beschouwing over den huldigen toe stand, waarin hjj er op wees, dat naast do ellende, door de voortdurende prijsstij ging veroorzaakt, een deel der bevolking rijke oorlogswinsten maakt. Hij deed uit komen, dat de prijzen der noodzakelijke levensbehoeften met 25 h 30 pCt. zijn ge slegen. Daarnaast zette hij het sober be rekend weekbudget van een Haagsch brand weerman, huisvader met 5 kinderen, in 1908 opgemaakt, en toen bedragende fl5.11l/2- Dit zou nu tot f20 moeten stjjgen. Hjj stelt daar tegenover de loonen, in Leiden genoten: bij publieke werken van f 9 af, aan de Gasfabriek van f 10.80. Dat zulke toestanden in Leiden nog wor den geduld, sch rij ft spr. voornamelijk toe aan de omstandigheid, dat er geen sociaal democraten in den Gemeenteraad zitten, en hij knoopte er de opmerking aan vast, dat do arbeiders bp de straks geopende stem bus er voor moeten zorgen, dat de eerste sociaal-democraat in de Raadszaal zjjn in- tredo doet, om er den muffon geest te verdrijven. Het praeadvies van B. en W. onderwierp hy aan een scherpe critiék. Dal er .slechts een kindertoeslag wordt voorgesteld alsof menschen geen behoeften zouden hebben, acht hij absurd. Als door B. en W. wordt beweerd, dat gezinnen met kinaeren met een inkomen van even beneden f 1200 met gepaste spaarzaamheid thans niet rond kunnen komen, hoe zullen dan gezinnen, die slechts f 10 per week hebben, och al hebben zij geen kinderen tot hun last, liet stellen? Het bedrag, door B. en W. voorgesteld, acht hij mede veel te gering on hij dringt ten slotte aan op een behoorlijken toeslag ineens jnet een flinke loonsverhooging in spoedig uitzicht. De spreker, wiens rede af en toe door appiaus was onderbroken, werd vooral aan het eind luide toegejuicht. De tweede spr., de heer S. F. Noordhoff, bezoldigd bestuurder van den Ned. Ambte- naarsbond, wees in de eerste plaate op bet moedgevend verschijnsel, dat mede door den oorlogstoestand by de minder bezoldigde ambtenaren het besef meer en meer door dringt, dat zrj ook bij de arbeiders bslioo- ren. In do tweede plaats conslatoer'de hp, dat de vroeger gesmade socia istisehe maat regelen thans tot redding in den nood, ook worden aangegrepen door de burgerlijke Re- gteiing. Zij zuilen blijven nawerken, ook als do oorlogstoestand voorbij is. Eindelijk wees hij er nog op, hoe in onze maatschappij beter gezorgd wordt voor de gevangenen en de verpleegden in de Rijks opvoedingsgestichten, dan voor don eerlij ken werkman en ambtenaar, om daardoor te komen op het aanhangig praeadvies, dat eek aan hem een meermalen herhaald pro test ontlokte. Ook hij drong ten slotte op een royale te gemoetkoming in eens aan, om vervolgens, zoo spoedig mogelijk, tot een flinke loons verhooging ovor to gaan. Ook deze spreker verwierf veet bijval. Van do gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt Een der bestuursleden maakte, zooals we boven reeds opmerkten, er den Raadsleden een grief van, dat zij hier niet tegenwoor dig waren. Bij acclamatie en onder applaus werd ten slotte de gisteren reeds door ons vermeide motie aangenomen. De soldaat van bet 4de reg. inf., M. Bos, thans gedetacheerd bij het IVde depót- batajjon, hoopt den SOsten November e.k. öe zilveren medaiile te ontvangen voor 24 jaar trouwen dienst. ÜIT ONZE STAD. Dn Lichting, die heengaat. Xn aansluiting op he>t roods Dinsdag ge melde, omtrent het steunen van miliciens, die uit den dienst torugkeeron d. do steun- oomité's, meldt men ons dat ook do Natio nale Vereeniging tot Steun, aan Miliciens in dezen workzaam zad zijn en morgen, Vrijdag, haar arbeid hi-or ter stodo begint. Hiertoo wordt zatting gehouden in het lo kaal boven do Waag, Voorloopig zal het buroau van 9—12 uur geopend zijn. Het Dienst wei gerings-Manifest. Het Haagsohe Cor r ospond'ontieb u r ca u meldt onsWij vernemen, dat op een na alle onderbeokenaren van het manifest in zake dienstweigering, behoorende tot ondar liet departement van Waterstaat ressor- teoronde personeel, hun onderbeekenlng van bedoeld manifest hebben teruggeno men. Door de politie te 's-Gravenhage is we derom. proces-verbaal opgemaakt tegen den voorzitter en dien secretaris d'er Ver eeniging „Dienstweigering", thans op ver moeden, diat die vereeniging oen „verbo den vereeniging" zou zijn. Naar vernomen wordt, is ook togen de overige bestuursleden der vereeniging „Dienstweigering" proces-verbaal opge maakt. Dc zaak van dr. Louis A Ballier, om. precWfcant to Paterswolde, inhoudende be schuldiging van opruiing door middel van het zoogenaamde manifest der dienstwei geraars, zal op Zaterdag 11 December voor de Rechtbank te Assen behandeld worden. De gemeenteraad van Amsterdam1 heeft gisteravond met 36 tegen 3 stemmen een voorstel van B. en W., zooals het door de heeren Oudegeesb c. s. was geamendeerd, in verband met de duurte, aangenomen. Hierbij is besloten: Met ingang van de eerste loonweek in No vember wordt aan de vaste werklieden, de voorloopig aangestelde ambtenaren, beamb ten en werklieden en aan de gemeente geëmployeerden, die hun maximumloon staan, doch nog geen f 17.28 per week of f 900 per jaar verdienen, al of niet ge mobiliseerd en kostwinner zijnde voor een gezin, een of twee vervroegde periodieke verhoogingen toegekend van hun loon of salaris voor zoover dit niet hooger is dan f 900 per jaar of f 17.23 per week, of door de verhooging zal worden overschreden. Het verhoogingsbedrag zal voor niemand méér bedragen dan f 75. Aan hen, die op hun maximum staande, doch beneden f 17.28 per week of f 900 per jaar verdienende, zal een verhooging als toeslag worden gegeven, voorloopig gelden de voor de eerstvolgende zes maanden. Ook de losse arbeiders, niet onder de wapenen zijnde, krijgen een toeslag voor den duur vod zes maanden. 's Avonds tegen 7 uur togen ongeveer driehonderd gemeentewerklieden, leden der af deeling Amsterdam van den Nederland- schen Federatie ven Bond van Gemeentewerk lieden, onder do leuze: meer loon, naar den Ouden Zijds Voorburgwal, met de bedoeling voc-r liet stadhuis 'een manifestatie te hou den ten aauschouwe der raadsleden, die zich naar de avondzitting begaven. In dichte drommen stonden ze voor de poort van het raadhuis en bleven daar eenige 'iren den kouden regen Irotseeren. Af en toe maakten troepjes oen rondgang over den Da.m en door de Kalversfcraat, maar het gros bleef toch op den Voorburgwal. Langzamerhand begonnen manifestanten en belangstellenden af te zakken en om half- tien was Or niemand meer op de gracht te bekennen. Er waren eenige agenten van politie, die zorgden, dat de auto's en rijtuigen der ge meenteraadsleden konden passeeren. Alios had een oven ordelijk en kalm verloop. Toen de raadszitting was afgeloopen, wa ren voor het Stadhuis nog eenige honderden leden van de Federatie van gemeentewerk lieden aanwezig, die den uitslag afwachtten. Voor de rechtbank te Middelburg stond Dinsdagmorgen een man terecht, die wonende te Koewacht, door den militairen bevelhebber van Zeeland was uitgezet uit het in staat van beleg verkeerend gebied, doch die terug was gekeerd en zich te Mid delburg by den staf had aangemeld, met de bedoeling verlof te vragen zijn kinderen op te zoeken. Hij werd toen gearresteerd. De officier van justitie meende, dat de man reeds genoeg gestraft is met het voorarrest cn eischte 10 dagen gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en onmiddellijke invrijheidstelling van bekl. De rechtbank wec-s direct vonnis en veroordeelde bekl. overeen komstig den eisch en gelastte zyn invrij heidstelling. Deze man zal nu moeten trachten Zee land weder uit te komen, want als hy ont dekt wordt, heeft hij weer kans te worden gearresteerd. Door de Engelsche regeering werd aan den burgemeester van Harlingen een prachtige zilveren beker met inscriptie toe gezonden, bestemd voor kapt. J. G. Kny- penga, gezagvoerder van het Nederlandsche stoomschip „Minister Tak", die op 10 Sep tember 1.1. te Nieuwediop aanbracht de 4 man equipage van do Eagelsche vischsmak „L.T. 308" van Lowestoft, welke in de Noordzee door een Duitschen onderzeeër in den grond werd geboord. De directie van de zuivelfabriek te Blija (Fr.) heeft aan haar melkleveranciers bericht, dat zy geen melk meer aan parti culieren mogen leveren. De huismoedors zit ten nu in zak en asch,; Gisteren werden wederom vijf kisten met boeken voor de Belgische soldaten naar H. M. Koningin Elisabeth afgezonden. Deze zending bevatte een groot aantal mooie en belangrijke werken, evenals tal van keurig gebonden afleveringen van tijd schriften, welke vooral in de hospitalen bij zonder op prijs gesteld worden. In de vergadering van den gemeen teraad van Arnhem is een geheele dag be steed aan de bespreking van een voorstel tot toekenning van een duurtctoeslag. Er was door B: en W1. praeadvies uitgebracht over een voorstel, ingediend door den heer Hermans c.s. (S. D. A. P.), hetwelk, aange vuld met een amendement, beoogende aan alle gemeentewerklieden en -ambtenaren, die f 16 of minder per week verdienen, een duurtetoeslag op het loon toe te kennen, zoclang de Raad deze verhooging, in ver band met de tijdsomstandigheden, noodig mocht achten. Docr den heer Ribbius c.s. was een amen dement ingediend om voorloopig een termijn van vier maanden aan te nemen en te be palen, dat het loon door dezen toeslag de f 16 per week niet te boven mag gaan. B. en W. hadden praeadvies uitgebracht over het voorstel-Hermans en stelden voor, dit niet aan te nemen, maar te besluiten tot het instellen eener commissie uit den Raad, die zou hebben te onderzoeken, welke gemeentewerklieden steun behoeven in ver band met de dure tijden; voorgesteld werd, hiervoor een bedrag van f5000 beschik baar te stellen. Na heftige discussies werd ten slotte door den Raad met 1813 stemmen de voorkeur gegeven aan het voorstel van B. en W. en werd de raadscommissie, hierin voorgesteld, bfnoemd. In een vergadering van 572 groenten- handelaren te 's-Gravenhage werd beslo ten medewerking tot het verstrekken van regeeringsgroentcn te weigoren, tenzij de gestelde voorwaarden worden gewijzigd. Tenoindc dit te verkrijgen, werd een com missie benoemd. Gisteren werd de Rijkstuinbouwwin- terSohool te Alkmaar op -officieel© wijze geopend met een rede van den burgemees ter, die het gebouw aan het Rijk over droeg. De inspecteur van den Landbouw, dr. K. van der Zande, aanvaardde de school. Het gebouw staat aan den Bergerweg, achter de ambachtsschool, en werd voor rekening der gemeente gebouwd. De aan- nemingssom bedroeg f31.900, waarin de pro vincie een subsidie van f15.000 verleende. Ook de grond werd kosteloos afgestaan, evenals de grond voor een proef- en school tuin. Op do begraafplaats „Zorgvliet", te Amsterdam, werd gisteren bij do ter-aarde- bestelling van den he#r J. S. Meuwsen het woord gevoerd door prof. Anema, a's secre taris van de Staatscommissie voor den Mid denstand, van welke commissie Meuwsen de ziel was; door den heer F. Begeman als plaatsvervanger van den heer Everwijn, na mens de Regeering; door den heer H. Kop pel Jr., onder-voorzitter van den Midden standsbond, die dank zegde voor al hetgeen de overledene ten behoeve van den jnidden- stand heeft gedaau; door mr. Aalberse na mens het Internationaal Instituut voor den Middenstand, en ten slotte door den heer G. Muller namens de Alg. Winkeliersvereeni- giug. De zoon ran den overledene bedankte voor de belangstelling. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen op Maandag 29 Nov. 's nam. te halftwee, ter voortzetting van do behandeling der Indische begrooting. In plaats van den Minister van Koloniën, die op medisch advies eenigen tijd rust moet hou den, zal de Minister van Marine de verde diging der Indische begroeting op zich ne men. Ook moet Let in het voornemen van den Voorzitter liggen, om voor te stellen het wetsontwerp!, houdende machtiging tot het aangaan van oen overeenkomst met de naaml. vennootschap- Koninklijke Paketvaart- Mjj. te Amsterdam, betreffende het onder houden van stoomvaartverbindingen in Ne- deil.-Indië, gedurende de jaren 1916 tot en met 1925, voorloopig nog niet kte be handelen. AOADEMIENIEüWS. Leiden. Voor het tijdvak van 1 De cember 1915 tot en met 31 December 1916 is benoemd tot conservator bij de pharma cologic, tevens belast mot het geven van oen cursus in verbandleer aan de ver pleegsters in het ziekenhuis aan de Rijks- universitet, dr. J". R. F. Rossers. Bevorderd is tot doctor in de genees kunde te Würzburg (Beieren) op proef schrift: „Vereuche und Gedanken über die konserviorendo Wirkung der Ben- zoëesaure"," de heer D. Hfifd, arts, offi cier van gezondheid N.-I. L. KUNST, LETTEREN, ENZ. Nieuw verschenen werken. Bij den Uitgever W. de Haan te Utreolvb Walter Bloem, De'Smeden der toekomst, Roman uit den Framsöh-Duitsolieai Oorlog. Twee deelenprijs per deel elegant gebon den, 75 et©. Bij de uitgevers Meulcnhoff Co. te Amsterdam: Onze Kinderversjes van Vroeger en Nu, Bloemlezing voor School en Kinderkamer, verzameld door S. Abramsz, redacteur van „Voor het Jonge Volkje", met 100 plaat jes van Jan Sluyters, tweede bundel, prijs ing. 1.10, geb. 1.25. In de Meulenhoff-EditieDe laatste da gen van Pompejï, door E-dw. Buiwar Lyt ton, 7e druk, prijs 95 cent. Brand, dcor Hendril. Ibscn, dramatisch gedicht in 5 bedrijven, naar de oorspron kelijke Noorsoho Uitgave, door J. volant van der MyllPiepers, prijs 85 cent. „Grootmoeder komt sprookjes vertei len", verhaaltjes, versjes en liedjes bijeen gebracht door Anna Wens ma-Klaasen, met plaatjes van Jan Wiegman, gecart. 1.25, geb. ƒ1.50. Joh an de Witt, door Dr. N. Japikse, ge- illustreerd onder toezicht van den schrij ver in do Nederlandsche His. Bibliotheek, onder leiding van prof. dr. H. Brugmans, ing. 5.90, geb. f 6.90. op kunstdrukpapier in kalfslceren band 12.50. ALPHEN. Het Classicaal Bestuur der Ned.-IIerv. Kerk te 's-Gravenhage reikte de akbe van godsdienstonderwijzer uit aan den heer J. G. II. Versteeg, alhier. NOORDWIJK. De R.-K. Gemengde Zajigver. „Kunst naar Vermogen" lieeft gisteravond een uit voering gegeven in het café „Het Fortuin" der erven Gordijn. Over de opkomst viel niet te klagen. De heer S. J. H. v. Helvert, van Leiden, organist der Petruskerk aldaar, en direc teur dezer zangvereeniging, mag op een wel geslaagde uitvoering bogen. De directeur ontving onder luid applaus een bloemenhulde. Vanavond wordt hetzelfde programma uit gevoerd voor do militairen. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Uit het Voorloopig Verslag omt-re-nt Hoofdsi-uk Financiën der Staatsbe-grootkig voor 1916 blijkt, dat e-enige leden er op aandrongen, dat hot domein-beheer den aan leg van Rijkswege bevorderde vatn een weg door de domeingronden in het noordelijk deel dezer gemeente. ROELOFARENDSVEEN. Alhier had de inwijding plaate van de op 1 November door het R.-K. Kerkbe stuur van de gemeente overgenomen jon gensschool. Uit de woning van het hoofd der school ging het in processie over de speelplaats naar den ingang der school, waar de plechtigheid der inwijding een aauvang nam. Do kruisbeelden werden tevens gewijd en door den pastoor ter bestemder plaatse opgehangen. Het Kerkbestuur woonde met nog enkele poison en de plechtigheid bij. Na afloop sprak de pastoor eenige hartelijke woorden tot de genoodigden, alsmede tot het personeel ein de leerlingen. VOORHOUT. De Raad ging heden in geheime zit ting over, onder meer ter behande'ing van het punt „Teylingerlaan", waarvan sprake is dat deze door de gemeente Sassenheim zat worden overgenomen, waarvan opheffing van den zich in die laan bevindenden tol het ge volg zal zijn. WARMOND. Gisteren hield de „Harmonie van War mond" haar jaarvergadering in liet lokaal „De Zon". Herdacht werd het overlijden van het lid van het bestuur, don heer O. J. A. Haaic- man. Uit het verslag van den peningmeester bleok, dat het boekjaar sloot met een batig saldo van f 41.36.1. Aan de bourt- van aftr. als bestuursleden was de heer B. Rotteveel, die met algemee- ne stemmen werd herkozen, terwijl in de plaats van wijlen don heer Haakman werd gekozen de heer H. J. W. Verkouteren, ter wijl de heer C. Macher, lid van bestuur, het secretarisschap word toebedeeld. HAARLEMSCÏÏE RECIITBANK. In hooger beroep. P. W., arbeider te Hi lie gom, is iiï hooger beroep gekomen van het vonnis dezer1 rechtbank, waarbij hij ter zake van he ling- is veroordeeld tot een jaar en zeg maanden gevangenisstraf, met aftrek d r pre ventieve hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1