Nederland en de Oorlog. N®. 17089 Dinsdag SS November. A°. 1815. <§6ze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. DE KANSEN STIJGEN! UIT ONS LAND. LEIDSC PRIJS DER ADYERTENTIEN; Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17L Kleine advertentiën vran 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. 'Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I 1 f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. J B 0.10. Franco per post1-65. Woensdag, Donderdag, V rijdag, Zaterdag; nu nog slechts VIER Dagen, waarin het Oontraot van 500 Regels en de Vijf en Twintig Gulden kunnen worden ter hand ge steld aan den Houder van Kopij N°. 58 en 54, en dan het Gouden iTientj Morgen, Woensdag, is het weer de dag van de Kleintjes".. Zou N° 77 morgen met Goud wor- iden bekroond Het loont de moeite om het nuttige ook met de kans op het aangename te vereenigen 1 „KLEINE ADVERTENTIES" in het „LEIDSCH DAGBLAD" brengen hun geld op, dat weet ieder, maar N°. 7 7 ZEKER! LEIDEN, 23 NOVEMBER. „Athalia". Om te laten hixxren, dat zij er nog is en Wat zij kam, gaf de Gkr. muziekvercenigaiig „Athalia" gisteravond in ,,De Graanbeurs" tegen oen gieningen toegangsprijs een bui tengewone uitvoering, de derde sedert haar oprichting. Do belangstelling, die aandacht en het ge noegen waren van even over achten tot over half én zeer groot. Met gemeenschappelijk gezang, onder or kestbegeleiding, van Psalm 33 vers 2 en ge bed van den voorzitter, den heer D. A. Treur, werd het bijeenzijn geopend Do voorzatter heette daarna allen wel kom, him dankende voor de belangstel ling in deze uitvoering, welke trouwens op aandrang van velen plaats had. Hij hoopte jen verwachtte e-r alles goeds van. Later in den avond was hij nog eens aan het woord, om dank te zoggön voor do be ogen wooTdighedd van afgevaardigden van mstervereenigingen, met name dio van ^oordwij'kerhout ,,De Harpe Davids" en van do Posbharmomie „Prinses Juliana." Voorts betuigde hij toen dank aan allen, die zoo flink en welwillend medewerkten cm dezen avond zoo goed te doen slagen, inzonderheid ook den heer Bakker, den al- rijd bereidw&lligem pachter van „De Graan- beurs", dio steeds bij repetitiën en uitvoe ringen er voor zorgt, dat alles goed gaat en die nu bovendien „Athalia" nog een ge schenk had vereerd, een eerste piston. Natuurlijk werd de directeur, de heer M. Boldierdijk, Met vergeten bij de dank betuigingen. Te zijner eere worden tevens fanfares geblazen. 't Was goed werk, dat „Athalia" gaf. Haar leden hebben goed gestudeerd, haar directeur heeft zeer goed onderwezen cn geleid. Van de vele nummers noemen wij als de beste en liefst gehoorde: den Atha lia" -marsdh van M. Bolderdijk, „Nederland in lied en dans", potpourri, van J. Ooines, en ,,'t Is een lange weg" van M. J. H. Kessels. Een bijzonder eervolle vermelding ver dient het mandoline-ensemble „l'Estudian- tlna" voor zijn welwillende medewerking, 't Was goed gedacht het er linten voor aan te bieden, als bewijzen van hulde en sym pathie. Na het dankgebed wachtte den aanwezi gen nog een verrassingde goochelaar Propèr trad op en wist met zijn aardige toeren allen heel aangenaam bezig te hou den on tot be- on verwondering te bron gen. Hij praatte aardig bij zijn verrichtin gen en ocxsstto dan ook veel lachsalvo's cn bijval sb otuigin gen. Gisteravond, omstreeks halfzes, werd in den Ouden Rijn, alhier, even voorbij de ligplaats van „Do Zwaluw", een ijzeren roeiboot aangevaren, door een motorboot. In de roeiboot zat de 15-jarige P. H. Kort vóór de botsing bemerkte do jongen pas, welk gevaar dreigde. Men heeft nog Hol Ho! hooren roepen. Het schuitje werd ech ter overvaren en de jongen verdween in do diepte. Men is dadelijk aan het dreggen 'gegaan, en aan het zoeken onderaan de motorboot, maar tot heden is de ongeluk kige luiaap nog niet gevonden. Enkel zijn tjasjo is te voorschijn gekomen. Aan do openb. lagere school II to Kat- wijfc is benoemd onderwijzeres mei M H Saraber, alhier. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „DE ZWEVENDE MAAGD". „Laat dat iemand me eens nadoen!" Beste heer Poolman, zoo hebt u 't na tuurlek niet bedoeld, zooalel wrj dien uit roep hier nu eens willen opvatten. Maar wanneer we u daar zoo als ouden snoeper bezig zien, ale den in den val geloopen ouden snoeper, dan komt 't b$ ons op: laat dat iemand hem eens nadoen. En heusoL we zjjn ör van verzekerd, 't zal niemand ge lukken. Poolman is in „De Zwevende Maagd", de nieuwste door 'de Rotterdammers gespeelde klucht, de spil waarom alles draait. Maar 't ensemble staat hem zoo trouw ter zijde in de kleinere zoowel als in de grooterei rollen, dat 't duidelijk blijkt, dat de Rotter dammers hun bijzonderen aanleg om dolle kluchten uitnemend te geven, nog niet heb ben verloren. „De Zwevende Maagd" is van dezelfde schrijvers als „De Spaansche Vlieg", Franz Arnold en Ernst Bach. Maar minder dan de geheimzinnige schoone, die Spaansche Vlieg heet, domineert die andere geheimzinnige schoone^ die in de uitgaande wereld als de Zwevende Maagd de juffrouw verrichtte vroeger acrobatische toeren in een variété, vandaar haar bijnaam bekend is. Met „De Spaansche Vlieg" zijn Arnold en Bach nog beter geslaagd aan met „De Zwevende Maagd." Het eerste is geestiger en bevatte meer handeling, al ontbreekt 't ook hier niet aan die beide vereischten voor een klucht. Er is gisteravond weer kolossaal gelachen. Maar zooals poolman, Hunsche, Morriën, Marie van EysdenVink, G. PoolmanHuy- sers en Lena Ver voornKanstel bezig war ren. asi dat ook niet te verwonderen. Om den inhoud in 't kort zoo weer te geven, dat men zich een goed beeld kan vor men van deze klucht, zou te veel van onze plaatsruimte vragen, 't Ging weer over een dood-soliden ouden heer, die achteraf bljjkt een fuifnummer te zijn. Zijn vrouw is een katje om niet zonder handschoentjes aan te pokken, die zich door middel van een detectieve-bureau van de so liditeit van haar echtvriend overtuigd heeft. Dan is er een schoonzoon, die werkelijk solide is geen kunst, als je zoo'n lief vrouwtje hebt maar die boeten moeten voor de dwaasheden van schoonpapa. Verder een zwager, een geweldige sukkel, die de gang dweilt, groenten schoonmaakt en naar de markt gaat, met een vrouwtje, zooals je er je ergsten vijand er geen toewenscht. Een paar aardige dienstmeisjes en een caricatuur van een lid van de schoone sekse, die als gedienstige verschijnt, bg den zwager voornoemd, in de dagen, dat deze ook eens uit den band springt, volma ken het geheel piet een neger-bokser en eén vrouwelijke detective. Bijna vergaten we de hoogst komischen directeur van het detecti ve-bureau, den man met zijn spraakgebrek, die ten slotte in letterlijke en figuurlijk f beteekenis, het grootste deel van de schuld op den kop krijgt. Poolman is de wijnkooper. Hij heeft een losheid van bewegen, die een dertigjarige geen oneer zou doen. Zijn mimiek, zijn wijze van zeggen, kortom alles is geschikt om! het komische in deze klucht te verhoogen. Marie van EysdenVink kon zich weer eens geven aan de uitbeelding van een vrouwtje^ wier eenig verlangeu is, allen naar haar hand te zetten. 0, O, als die losbarste. Wanneer je weet, zoo'n vrouwtje te krijgen, weiger je voor den ambtenaar van den burger lijken stand nog positief je naam In het befaamde boek te zetten. Een schattig dochtertje Else, is Minny van Olieden, die 't zoo lekker voor haar man kan opnemen en eerst zwicht, wanneer 't haar groen en geel voor de oogen wordt door ae vele valsche beschuldigingen. Aan Van Hees merkte je duidelijk dat Doring, Else's man, een door-en-door solide kerel is. Als G. PoolmanHuysers een Xantippe moet spelen, reken dan. dat ze op dreef is. Ditmaal geen uitzondering en dat haar dier bare Hilsebein schuw-bang voor haar is, is te begrijpen. Die Hilsebein was bij Hunsche in voortreffelijke handen. Geef Morriën een man met een spraak gebrek en er komt een type voor den dag, zooals niemand anders dat kan. We zeiden dit laatst nog, toen La Chapelle zijn creatie in „In Rok" trachtte te imiteeren. Als de directeur van het detective-bureau was Mor riën onverbeterlijk. Henry Engelen was een pootig neger-bok ser. Zijn grootste succes was evenwol de re gie. Daarin heeft hij zich gisteren van zgn beste zijde doen kennen. Een kittig dienst meisje van de Massenbachs, gaf A. Blommers en een oer-komische en oer-leolgke gedien stige bij de Hilsebeins aanschouwden we van Lena VervoornKarstel, die dezen avond prachtig op dreef was. De schouwburg was heel goed bezet en de vele aanwezigen nebben zich uitstekend ver maakt. Wanneer „De Zwevende Maagd" te rugkeert, is een bezoek aanbevolen. Zeer aanbevelenswaardig voor. neerslachtigen en daarmee gelijkgestelden. Heden viert onze stadgenoot H. Kruit-, letterzetter bij de N. V. firma voorheen E. J. Brill, den dag, d'at hij vóór 25 jaar in dienst trad. Deze dag, het gold den vijfden j ubi la-ris in dit jaar, ging ook voor hem we derom niet onopgemerkt voorbij, hetwelk daaraan reeds merkbaar was, dat hij een uurtje la-ter dan het gewone personeel ter drukkerij verooheen. De jubilaris werd toen bij monde van den meesterknecht gelukgowensoht namens het personeel en hij werd genoemd iemand, die, door zijn trouwe püoktébetrachting, tot den bloed, der firma heeft medegewerkt. Spr. hoopte, dat hij daartoe nog vele jaren fin staat moge worden gesteld'. Alanu werd hem door de oommissie, daar toe bestemd, namens de gezellen, een ca deau aangeboden, bestaande uit zes stoelen, hetwelk zeer in den geest van den jubilaris viel, waarvoor hij dan ook zijn dlank be tuigde, het beschouwende als een blijvend aandenken aan dezen dag en ook voor den vriendschap pel ijken omgang, welken hij gedurende die 25 jaar mocht ondervinden. Daarna werd de jubilaris ontboden bij dien directeur der firma, den heer C. Pel- tenburg, die hem feliciteerde met de 25-ja rige dienstvervulling en hoopte, dat hij met denzelfden lust en ijver tot den bloei der firma moge blijven medewerken. Hij over handigde den jubilaris een enveloppe met gebruikelijker! inhoud, waarvoor de jubila ris den directeur dank betuigde. Na nu nog veel trelukwensc/hen ontvangen to hebben, kon hij het verdere gedeelte van dezen dag in gezellig en huislijken kring doorbrengen. In dio alhier gehouden jaarlijksche vergadering van de Yereeniging tot onder steuning van behoeftige Kraamvrouwen kwam, behalve bestuursoverdracht, reke ning en verantwoording van den penning meester, jaarverslag van den ab-aotis, enz. de financieel© toestand ter sprake. Het bleek, dat door den oorlog do prijzen dor lovensmiddcleletn zóó waren toegenomen, en het aantal leden en donateurs zóó was geslonken, dat er een tekort van pl.m. 350 gulden was, en de verstrekte ondersteunin gen zeer beperkt hadden moeten worden. Zoo werd bijv. slechts 8097 L. melk ver strekt tegen 11,556 L. in het vorige jaar, 1784 porties vleesoh tegen 2784 in 1913'14, en ook eieren soep, bestellen en rookvleesoh waren naar verhouding minder verstrekt. Tot dekking van het tekort werd beslo ten oen paar van de met moeite bijeen ge spaarde effectjes te verhoopten. De Commissie van Toezicht is nu saimen- gesbeld uit de heeren mr. J. A. T. Ooe- bergh, mr. J. T. O. Vilury en prof. dr. P. O. T. van der Hoeven, Nieuwsteeg 31, die ook gaarne geldelijke bijdragen in ont- vangst nomen. Ook bij het best-uur (-ab-aotis den heer A. J. Westerman Holstijn, Lelid- eche straatweg 48, Oegstgeest) kan men zich ails lid of donateur opgeven. UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meld den zich om steun aan. 7 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad 2733 2740 pers. Hiervan werden direct afge wezen237 Tot 20 Nov. waren behandeld 2493 In de afgeloopen week kwa men in behandeling 3 2496 pers. Thans worden ondersteund 195 personen. Brandstoffenvoorziening. Het Steuncomité Ledden, Oorlogstoe stand 1914 bericht ons: Ten einde te voldoen aan van verschil lende zijden-tot ons gerichte vragen deelen wij aan talie beiangstetiencten em belanghebbenden mede, dat de voor ziening van goedkoops brandstoffen, voor on- en minvermogenden zoo betrekke lijk laat oen aanvang kan nemen, omdat de door ons tijdig bestelde en voor ons ge reserveerde hoeveelheid brandstoffen, op het oogonblik, waarop wij dit schrijven, slechts nog maar voor een zeer klein ge deelte is gearriveerd, terwijl door ons niet is te berekenen, wanneer de rest kan aan komen. Natuurlijk is door ons bij het Kon- Nat. Steuncomité met klem op de meest spoedige levering aangedrongen. Intusschen werd reeds een aanvang ge maakt met de administratieve regeling voor de inschrijving van hen, dio voor de maand December voor deze brandstoffen in aanmerking zullen kunnen komen. Een advertentie in dit blad, benovens aanplakbiljetten, behelzen daaromtrent na- de regegevens. In aansluiting aan het vorenstaande wordt verzocht aan Ver ebnigingen en spaarfondsen, die gewoonlijk 's winters aan hun leden brandstoffen verschaffen, om de ledenlijst of een afschrift daarvan te onzer beschikking te stellen. Een gelijk verzoek wordt gericht aan diaconieën en ander instellingen van wel dadigheid, die hun ondersteunden 's win ters brandstoffen verstrekken. De gewone Maandagavondvoordracht vanwege de Oommissie voor Ontwikkeling en Ontspanning der Gomobiliseerden al hier werd gisteren gehouden door prof. dr. B. D. Eerdmans. Hij sprak over „Het le ven in het Ooston." De als altijd geheel gevulde zaal luisterde met groote aandacht. De N. 0. T. Reuter seint uit Londen De afgevaardig de Rees vroeg in het Lagerhuis of er maat regelen konden worden genomen, dat Engel- sche reeders en kooplieden vertegenwoordigd werden in de Nederlandsche Overzee-Trust. Robert Cecil, parlementair ondersecreta ris voor buitenlandsche zaken, antwoordde, dat dit denkbeeld reeds een punt van over weging had uitgemaakt. „Daar de genoemde trust echter een zuiver Nederlandsche instel- lings is," zoo vervolgde Cecil, „opgericht door Nederlandsche handelaren, teneinde toezicht te houden op den Nederlandschen handel en dezen aan te passen aan de om standigheden, door den oorlog in het leven geroepen, vrees ik, dat hot denkbeeld niet verwezenlijkt kan worden." De Lichting, dio heengaat, en het Steuncomité. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft naar aanleiding van de mogelijkheid, welke voor do landweerplichtigen van de lichting 1S0S geopend is op 25 Nov. a.s. met k.ein ver lof de gelederen te verlaten, 'n circulaire gelicht tot d9 steuncomité's, in den Jande, waarin o.a. gezegd wordt, dat het te be^ grgpen ;s, dat het voor menigeen noiodig zal ziiQ eenigen tgd naar huis te gaan om daar werk te zoeken, of het bedrijf weder in orde te brengen, en dat het Kon. Nat. Steunco mité, aangezien onmiddellijk na het verlaten der gelederen de Rijksuitkeering aan de ge zinnen der onder de wapenen geroepenen ophoudt, bereid is aan allen, die aldus van het voorrecht van klein verlof gebruik maken en en dei aan deze ondersteuning behoefte heb ben een uitkeering te geven gedurende .ten hoogste 3 weken en we!, de eerste week go- aan drie vierde van het bedrag, dat aan het gezin van den landweerplichtige laatste lijk van Rijkswege werd toegekend en'de 2e en 3e week geljjk aan de helft ran de uit- keering van Rijkswege. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft aan ,de burgemeesters verzocht, 'de daartoe benoo- digde geldmiddelen uit de gemeentekas to willen voorschieten. Naar ontvangst van re- rekening en verantwoording van de burge meesters zal zoo spoedig mogeijjk restitu tie geschieden. Het Kamerlid Schaper over het Smokkelen. In een te Ensokedé gehouden vergadering trad als spreker op de heer J. H. A. Scha per, lid van de Tweede Kamer. In zijn reae waarschuwde hij zooals uit het verslag in do „Zw. Ot." blijkt allien ernstig voor den smokkelhandel't brengt onze onzijdigheid in gevaar en het is spe len met vuur. Het kan tot gevolg hebben, nao Engeland zegt, we hebben liever oor- leg met Nederland, dan dat op doze wijze onze vijanden van levensmiddelen worden voorzien. Komt het zoover, dan is het te laat on gaat men jammeren. Wat thans in de grensstreken gebeurt is gevaarlijk en misdadig. Bij het debat kwam de heer Muilwijk, kommies bij 'e Rijks belastingen, op tegen hert. gezegde van den spreket, dat door smokkelen onze onzijdigheid werd geschon den en verwees hiervoor naar de bekende bekendmaking van den opperbevelhebber van leger en vloot. Ook meent deze spreker, dob men door registreoren van alle paarden in den lande, het paardensmokkelen dien kop in kon drukken, terwijl hij de bepaling, dat men de grens niet diohter da.n op 300 meter mag naderen, niet doeltreffend achtte, aan gezien ddt verbod niet gehandhaafd kan worden, daags gaat het, maar 's nachts is heb in die streek bepaald alsof het kermis is en is liet er drukker dan in de Haver- straa/t te Enschedé. Hiertegen staan grens wacht, politie, maréchaussee en beambten machteloos. Om al die drommen mensch en te verbaldseeren is geen schrijven aan. Ter wijl oak do op de overtreding gestelde 2 kwartjes boete niet afschrikt. Stelde men voor dleze strook dezelfde bepalingen vast, welke gelden voor hen, die het in staat van beleg gestelde gebied is ontzegd en stond bij overtreding daarop een straf van eenige maanden, zeer zeker zou het smokkelen spoedig tot het verleden behooren. De heer Schaper deed in zijn antwoord uitkomen, dat de opperbevelhebber, waar schijnlijk bedoeld heeft, dat smokkel en niiet in strijd was met de wetten, betreffende onzijdigheid. Thans ia het echter iets an ders. Gelijk bekend, tracht Engeland Duitschland en Oostenrijk uit te hongeren. Nederland nu krijgt een aantal artikelen van over. zee door tusschenkomst van. de N. O. T. en men begrijpt, diat, als Enge land verneemt, dat deze naar Duitschland gaan, dab land een oorlog kan verkiezen boven oen diergelijke manier van provion- deering van zijn vijanden. Spreker hoopt, dat het goed zal gaan en kan er gelukkig aan toevoegen, dat ook Engeland van ons land levensmiddelen betrekt, maar smok kelhandel is juist daarom zoo gevaarlijk, omdat zo niet gecontroleerd kan worden. Spreker kan zich voorsbellen, dab het smokkelen vooral in dezen duren tijd zeer verleidelijk is. Spreker dringt er bij allen op aan ook niet op deze wijze te trachten oorlogswinsten te behalen. De publicatie van den opperbevelhebber acht hij een fout. Men schrijft van de Belgische grens aar» de „N. Ct." De vlucht van vele gezinnen vangt aan onze grenzen weer aan. Hedeü werden van het doorgangskamp Hulst naar het vluchtoord Uden overgebracht ongeveer 50 personen, mannen, vrouwen en kinderen, die door de armoede, die in België hcerscht, door de Duitschers zelf waren doorgelaten. Men verwacht er dezer dagen nog meer. Van regeeringswege zullen er maatregelen moe ten worden genomen tegen het overbren gen van besmettelijke ziekten. Eenige weken geleden deelden wij me de, dat een der groot© looierijen in ons land zich wellicht genoodzaakt zou zien door ge brek aan looistoffen een gedeelte har er werk lieden te ontslaan. Metterdaad heeft do be treffende firma uitvoering gegeven aan dit voornemen. Zij slaagde er inmiddels echter in uit de tweede hand looistoffen to koopen, waardoor de ontslagen werklieden weder te rug genomen werden met bijbetaling van net loon dat zij moesten derven. Aan de uitvoerende commissie van de N O. T. wier voorzitter, naar men zich zal herinneren, onlangs waarschuwde tegen heb onslaan van werklieden bij eenige bedrijfa- stagnatie werd van deze oplossing kenni» gegeven. De minister van Landbouw heeft be paald dat aan erkende exporteurs van ppl- naziezaad vergunning zal worden gegeven, voor don uitvoer van z.g. rond spinazieznad, onder voorwaarde, dat zij voor elke 85 K G. die zij wenschen uit te voeren, ten minste '5 K.G. rond zaad van goede qualiteit beschik baar stellen voor den verkoop in het binnen land aan warmoeziers en wederverkooport, tot den prijs van f 45 per 100 K.G. De te vorlcenen uitvoerconsenten zullen geldig zijn tot uiterlijk 31 December. Voor de tweede maal heeft te Alkmaar* 'n massa-vergiftiging plaats gehad in de ba raKken waarin de manschappen van de 3e compagnie zijn gehuisvest. Slechts een 50-tal werd aangetast, daar de anderen grootendcels met verlof waren. Het middagmaal bestond uit roodo kool. aardappelen en vet. Er deden zich geen erns tige gevolgen voor slechts brakingen. *w Door do af deeling Alkmaar van den Ne derlandschen aannemersbond is oen schrij ven gezonden aan den minister van Oorlog, met verzoek, om, wanneer er weer barakken voor de soldaten moeten worden gebouwd, dit niet bij uitnoodiging of ondershandsch* aanbesteding te laten doen, maar iederea aannemer in de gelegenheid te stellen, daar naar mee te dingen, wat ook den rijksmidde len ten goede zal komen. Uit Harderwijk meldt men, dat daar nu een barak voor 20 vrouwen met kinde ren op de heide, vlak in de nabijheid van het interneeringskamp, zal worden opgericht, en dat de regeering voor alle plaatsen, waar interneeringsdepöt-s zijn gevestigd, een uni forme regeling voor alle gezinnen van gein torncerden wenscht te verkrijgen. Louis Raemaekers, over wiens actueele teekeningen de „Times" veel goeds vertelt, gaat er een tentoonstelling van houden te Londen. De Nederlandsche Bond van Werklie den in openbare diensten en bedrijven, af- deelingen „Meerenberg" cn „Duinenbosch", heeft een adres aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gericht, verzoekende aan het personeel in dienst dier gestichten, in verband met do dure tijden, een hoogei weekloon te willen uitkeeren. In de zitting van den gemeenteraad van Enkhuizen werd besloten, om met in gang van 1 November aan de gemeente-amb tenaren, welke een loon genieten, minder dan f 800, een duurtetoeslag te verleencD van f 1 per week en f 0.25 voor ieder kind. In het Engelsche Lagerhuis zeide mi nister Cecil nog, dat aan de Japausche re geering was voorgesteld, den export van boo- nen en boonen-oSe naar Nederland te ver bieden, tenzij de zendingen via Engeland zouden gaan.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1