iederland en de Oorlog. Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. die gericht te zijn op afwending der drei gende gevaren. Die toestand is sedert- be langrijk gewijzigd. De militaire maatrege len zijn geconsolideerd, het economische le ven heeft zich zooveel mogelijk aangepast aan de omstandigheden en in den meest dringenden financieelen nood is voorzien. Wetgevende arbeid. Er is geen reden, waarom regeering en parlement den beschikbaren tijd niet zou den wijden aan gewonen wetgevenden ar beid. Het scheen te meer gewenscht, dat daarmede niet langer dan strikt noodig is werd gedraald', omdat na den vrede ons land een eervolle, maar zware taak wacht. Hoe eerder wij voorbereid zijn om allo onze krachten aan de vervulling van die taak te wijden, des te grooter zal de kans zijn, dat wij haar zullen vervullen. Het scheen daarom gewenscht, dat de vraag stukken, die de partijen verdeeld houden, hoe eer hoe beter worden opgelost, opdat deze verschillen niet. worden overgedragen in de nieuwe periode, die zioh gaat openen. Het bestand. Van het verbreken van het bestand, be hoeft daarbij geen sprake te zijn. Wat on der bestand te verstaan is, is trouwens al les behalve duidelijk. Het mag wel als vanzelfsprekend wor den aangemerkt, dat de regeering, waar politieke vraagstukken aan de orde zijn, niet zal vergen, dat leden der Kamer, en kel uit vrees voor politieke verwikkelin gen, hun stem zouden geven aan maatre gelen, cüio met hun politieke beginselen in strijd zijn. De regeering zal echter, indien haar voorstellen niet de instemming der Kamer mochten verwerven, in ieder bijzon der geval hebben te overwegen, op welko wijze de dubbele taak, die tij heeft te ver vullen, de door haar. te volgen gedrags lijn zal moeten bepalen. Consent voor ïeer. Wij hebben wederom een vriendelijk go- knoei met een consent voor den uitvoer van 80,000 huiden to signaleeren, schrijft de „Tel." Dank zij de welwillendheid der geallieer den kunnen huiden hier te lande ingevoerd worden, natuurlijk onder N. O. T.-bepalin gen, vervolgt het blad Hu heeft men het zoogenaamde „veredelingskunstje" er op gevonden om die huiden toch naar Duitsch- land uit te voeren, terwijl men vooruit weet, dat men dezelfde huiden niet terug krijgt in den vorm van leer, ja, zoozeer is men daarvan in de regeeringsbureaux over tuigd, dat men in het consent aleen spreekt van „box", in het midden latende of het box, dat Duitsckland als „veredelde huid terugzendt, geschikt is voor schoenen ol voor luxe-artikelen als cLamestasehjes, enz. Duitschland maakt n.l. van de door ons uit gevoerde huiden schoenen voor tijn solcla/- ten en zendt ons leer terug, dat daarvoor niet ge-schikt isDit weet onze regeering en vult dienovereenkomstig het consent in. Wij moeten aannemen, dat het bestuur van de N. O. T. van deze wijze van „ver edeling" niet op de hoogte is. Anders zou den do mannen, die hun eerewoord gege ven hebben, dat de ingevoerde huiden hier te lande 'blijven, zoDder twijfel tegen deze regeeringspraktijken geprotesteerd hebben. Wij geven der regeering in overweging het consent aan den heer K. voor 80,000 hui den alsnog in te trekken. Geschiedt dit niet, dan zullen wij dit geknoei in al zijn détails publiek maken. Handelsovereenkomst tusschen de oorlogvoerenden I)e correspondent van het „Hbld." te Rot terdam meldt: „Sedert een paar dagen zijn de groothan- delji-rijzen van koffie niet onbelangrijk la ger, hetgeen hieraan wordt toegeschreven, dat uit Engeland zelf onze markten wor den overstroomd met offerten N.O.T.-vrij, dus bestemd voor onze oostelijke grenzen. Of dit moet worden toegeschreven aan den wensch van Engeland om zich tegen klin kende munt van groote voorraden te ont doen, dan wel in een wjjziging van politiek, is natuurlijk niet uit te maken. Wel zou opi dit laatste het feit kunnen wijzen, dat, naar het heet, reeds sedert geruimen tijd onder handeld zou worden over een wisseling van rubber en aniline. Dit zou geschieden door intermediair in Amerika, dat rubber aan Duitschland zou leveren, natuurlijk met goed keuring ran Engeland, dat anders 'de zen ding zou kunnen tegenhouden. De aniline zcu dusgenaamd aan Amerika geleverd wor den doch in werkelijkheid naar Engeland gaan. Naar het heet is deze transactie nog niet tot stand gekomen door de hooge eischen van Duitschland. De offerte- was dat kwan titatief veel meer rubber dan aniline zou worden afgestaan, maar aangezien Duitsch land aanzienlijk meer verlangde is van de overeenkomst tot dusver niets gekomen." Naar aanleiding der in de Jaatste dagen van Londen ontvangen particuliere berichten, dat koffie buiten de N. 0. T. om wederom! van Engeland naar Nederland zoude kun nen worden verzonden, had gisternamiddag een bespreking plaats tusschen de uitvoe rende commissie der N. 0. T. en de be sturen der Yereenigingen voor den Koffie handel te Amsterdam en voor den Goede renhandel te Rotterdam. Van de zijde der N. 0. T. werd medegedeeld, dat noch te dien aanzien, noch ten opzichte van tabak, aan haar iets officieels bekend is. Ook de handelsatlaché van het Britsehe gezantschap te 's-Gravenhage heeft aan de N. 0. T. ver zekerd omtrent beide zaken niets in voormel den zin van zyn Regeering te hebben ver nomen. De N. 0. T. heeft zich onverwijld met bedoelden handelsattaché in verbinding1 ce stoid. b h Te Ter Apel (Gr.) wordt op een ontzet tende manier gesmokkeld. Heb wordt ein delijk tijd, dat de militaire autoriteiten daartegen maatregelen nemen. De daar ge legerde militairen tijn allen uit die buurt afkomstig. Te Gennep en Ottersum wordt den laat- sten tijd zeer streng toezicht gehouden op het vervoer resp. den uitvoer van levens middelen. Iedereen, die, hetzij per tram, fiets of te voet, of cp andere wijzo deze gemeenten verlaat en verdacht wordt ieta to vervoeren, wordt gevisiteerd, wat ten gevolge heeft, dat dagelijks goederen in beslag genomen worden. Zoo werden Za terdag door de grenswacht in het Ven 700 K. G. maïs, meel en petroleum aange houden. Twee vrouwen uit Siebengewald werden te Gennep aangehouden en ter fouillee ring naar de marechat eeskazerne geleid. Bij do eeno vond men 5 K.G. reuzel, bij de andere niets. In de gaDg van het ge- bouw lag daarna evenwel een pak met 7 K.G. reuzel, welke deze daar waarschijn lijk ongemerkt had laten vallenweshal ve het onderzoek in deze nog wordt voort gezet. De grenswacht te 's-Heerenberg heeft, volgens de „Nieuwe Doetinchemsche Cou rant" 600 pond leder aangehouden, waar van 100 K. G. militaire schoenzolen^ nota- bene voorzien van het rijksmerk Door don Algem. Nederlandschen Ambtenaarsbond is een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin adressant zegt, dat als gevolg van den abnormalen toestand, waarin ons land nu reeds langer dan een jaar verkeert, niet alleen do prij zen der voornaamste levensmiddelen sterk tijn omhoog gegaan, maar ook die yan alle mogelijke andere levensbenoodigdheden een ongekende hoogte hebben bereikt, terwijl helaas geconstateerd moet worden, dat de levensmiddelen-politiek der regeering er niot in geslaagd is, de inderdaad onrust wekkende stijging dezer prijzen tegen te houden dat door den ongedachtilangen duur der huidige crisis en het uitblijven van do zijde der regeering van afdoende salaris-voorstel len, de maatschappelijke positie van het lagere rijkspersoneel ernstig wordt be dreigd; dat immers de regeering op de Staats- begrooting 1916 slechts de halve bedragen heeft geplaatst van de sommen, welke vóór de mobilisatie waren uitgetrokken voor een. algemeen© salaris-hrziening, en dat zij dus voortgaat een deel van dc kosten, verbon den aan de handhaving der neutraliteit, te verhalen op de ambtenaarsklasse. Adressant verzoekt onder verwijzing naar een bij het adres gevoegde toelichting, de Tweede Kamer, wel te willen bevorderen, dat de zware druk, welke op de tallooze ambtenaarsgezinnen rust, worde verlicht door een oogenblikkelijko salaris-verhoor ging van 15 pCt. op de salarissen beneden f 800, van 10 pCt. op de salarissen van 800 tot f 1200 en van 5 pCt. op do salarissen van 1200 tot 1500. Het Haagsche Correspondentiebureftu' meldt: En bestaat blijkbaar nog geen voldoende bekendheid omtrent dè gedragslijn die ge- vol<pI wordt teft aanzien van den uitvoer van huiden1. In gewone tijden gebruikt de Nederlaïid- sche looierij bijna uitsluitend van over £ee aangevoerde huiden. In verband met den beperkten aanvoer van deze ligt het voor de hand, dat voor deze huiden nimmer toestemming tot uitvoer wordt verleend'. Ook voor inlandsche huiden wordt als re gel geen uitvoervergunning gegeven, omdat tieze thans meer dan vroeger voor de binnen- Iandsche industrie zijn benoodigd. "Wanneet voldoende zekerheid bestaak dat tegenover de huiden ltder van dezelfde soort in overeenstemmende hoeveelheid zal worden ingevoerd en dit leder hier te lande benoo- digd is, wordt wel eens toegestaan, inland sche huiden in zoogenaamd veredelingsver keer uit te voeren. Dit veredelingsverkeer is noodig, omdat onze industrie onmogelijk aJle* mlandsche huiden kan gebruiken, noch al het benoodigde leder kan leveren. In den nacht werd een smokkelaar bjj Laagsche paal bij Ootmarsum van Maandag op Dinsdag, die op den aanroep van de grens- wachtpatrouille van Fit ringen niet stilstond, m het been geschoten. De smokkelaar werd gearresteerd en bleek een Duitsch militair m uniform te zijn. Per rijtuig werd hij naar Oldenzaal vervoerd en verd.-r naar Almelo ter beschikking van den officier van justi tie aldaar gesteld. In de zomervergadering van de Pro vinciale Staten van Zeeland werden twee ver schillende voorstellen ingediend, beide be doelende aan de ambtenaren met een jaar wedde van minder dan f8C0 in dienst der, provincie, 'een duurtetoeslag toe te kennen. Beide voorstellen werden aangehouden tot do najaarszitting, ten einde Ged. Staten ge legenheid te geven er advies over uit te brengen en zoo ncodig een ander voorstel in dezen geest to doen. In hun thans versche nen advies deelen Ged. Staten mede, dat zij twee berekeningen hebben gemaakt-, vol gens heb een zouden de kosten voor de Pro vincie in een halfjaar ongeveer f2580 en volgens het andere ongeveer f3900 kosten. Na nauwgezette overweging kunnen zij ech ter geen vrijheid vinden te adviseeren tot het verleenen van een toeslag over te gaan. Ten eerste wijzen tij er op, dat ook het Rijk geen toeslag geeft en aJs het Rijk geen voor beeld geeft, is er voor de provincie ook geen reden voor. De particuliere werkgever, staat op een ander standpunt dan de pro vincie. Hij betaalt den toeslag uit tijn eigen zak of uit de kas der maatschappij, aan wieri hoofd hij geplaatst is; terwijl de provincie moet putten uit do algemeenc kas, dat is uit de zakken der belastingschuldigen. Door de grenswacht te Glanerbrug zijn Zondagnacht 9 paarden in beslag genomen. De smokkelaars wisten te ontsnappen. i HAZERSWOUDE. Heb was# voor den heer N. Abspoel een eigenaardige gewaarwording, toen hem, na het eindigen der lessen, Maandagmiddag, verzocht werd, eenige oogenblikken zijn schoollokaal te verlaten en er met zijn aan staande echtgenoote terug te komen. Zoo- dra heb bruidspaar binnentrad, klonk uit meer dan honderd jeugdige monden een feestlied, waarna het hoofd der school, met een waardeerende toespraak, namens de leer lingen, eenige stoffelijke blijken van erken telijkheid aanbood. Dat de ouders der school- faande kinderen het onderwijs van den heer bspoel op hoogen prjjs stellen, was uit die geschenken duidelijk merkbaar. Ook het hoofd der school en de onderwijzeres boden heb jonge paar nuttige voorwerpen voor de huishouding aan. De heer Abspoel bedankte voor de ver rassende wijze, waarop deze oogenblikken voor hem en zijn bruid onvergetelijk waren gemaakt en de vreugde steeg ten top, toen laatstgenoemde met toepasselijke versnape ringen bij de jongelui rondging. Met een welgemeend „Lang zullen ze leven!' werd het toekomstige echtpaar uitgeleide gedaan. Ds. H. Smelt, predikant der Ned.-Herv. Gem. alhier, hoopt den 12den December a.s. zijn afscheidsrede te houden en den 19den daaraanvolgende zijn intreerede uit te spre ken te Dootinchem, na bevestigd te zijn door ds. M. J. Beukenhout, van Sluis. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gis te-ren reden twee auto's langs den Nocrdwijkerweg naar Katwjjk-aan-Zee; even buiten ons dorp gekomen slipte een dier. voertuigen ten gevolge* der gladheid van den weg en geraakte in de vrij diepe sloot. De chauffeur kwam er met een nat pak en den schrik af en werd door de andere auto zoo spoedig mogelijk naar de plaats van be stemming vervoerd. Na v.e' mceite kr.eg men geruimen tijd later de auto op den beganen weg. KATWIJK-AAN-ZEE. De motorlogger K. W. 176, schipper P., van de re-ederij N. Parlevliet alhier, deed slechts drie reizen naar de haring- visacherij. Ondanks dat besomde dat vaartuig ongeveer ƒ66,000. Ondanks het feit, dat de haringvis- soherij weldra zal zijn geëindigd, worden door enkele schippers nog pogingen aan gewend, om hun voaptuiglen bemand te krijgen, ten einde nog één of meer reizen te ondernemen. De ingekomen praaibe- richten, dat er veel haring gevangen wordt, u daarvan de oorzaak. Het Katwijksche publiek zal ook van cb Reg e erings visch kunnen profiteered De heer D. van Duijn, vischhandelaar al hier, werd door bemiddeling van den bur gemeester daartoe in staat gesteld. Hedenavond wordt de eerste zending verwacht, en zal met den verkoop een aan vang worden gemaakt. LISSE. J 1 1 i J A! f -> - Door bemiddeling van het Plaatselijk Steuncomité is gisteren de eerste wagonla ding steenkolen alhier gearriveerd en ge lost. Gistermiddag had alhier voor het eerst een gemeentelijke vischverkoop plaats. Deze verkoopingen zullen in het vervmg op eiken Dinsdag en Donderdag worden gehouden. Door de heeren Gebr. Moolenaar, al hier, ml een machinale houtzagerij en scha- verij worden opgericht. Als krachtwerktuig zullen zij een gasmotor plaatsen met een capaciteit van elf paardenkracht. VOORSCHOTEN. - - Door den heer J. Roodvoete was opj verzoek van den Kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. een muziek- en zangavond georgani seerd ten bate van de alhier vertoevende mi litairen, welke gisteravond plaats had. Ds. C. van Wijngaarden opende met go- bed en een woord van welkom deze samen komst, waarna begonnen werd met de af werking van het programmlaL Als alt-soliste kregen we te hooren piej. A. NieuwenhuizenSegaar. Reeds dadelijk bleek in het „Heer, mijn hert is boos en schuldig", van Oath, van Rennes, over welk een diep, vol geluid deze zangeres beschikt. Het „Ave Maria", van Cherubini en „He- mel-huis", van E. Hullebroek, behoorden wel onder de schoonst-gezongen liederen. Het maimenkwartet „Inter Noa" verleende ook zijn medewerking. Vooral waar dit kwartet in zijn tegenwoor dige samenstelling voor het laatst optrad, was het gelukkig, dat nog zoovelen eens' hebben kunnen genieten van hetgeen dit kwartet presteert. Het is te hopen, dat men een tweeden tenor kan terugvinden, die de» plaats van den heer Dal zal kunnen innemen, niet alleen als zanger, maar ook als leider. Als violist kregen we te hooren de heer G. v. d. Kooi, van Wassenaar. Welk een fijn, beschaafd geluid, weet hij uit tijn instrument te halen. Niet alleen in de solo-nummers bleek zijn geoefendheid en diepte van uit drukking, maar vooral ook in „Het gebed des Heeren", van A. Pomper, voor orgel, viool en zang, wist hij op schoon e wijze de innigheid van dit gebed te vertolken. Ook hier toonde mej. NieuwenhuizenSegaar, over welk eeft heerlijk geluid zij beschikt. De heer J. Roodvoets, organist der kerk, had voor dezen avond het leeuwen,aandeel. Wij1 gelooven niet te veel te zeggen, indien wij beweren, dat het welslagen van dezien avond voor het grootste deel zijn werk is geweest. Aan het slot dankte ds. Van Wijngaarden allen, die hadden medegewerkt aan 'dezen öchoonen avond, welke voor alle aanwezigen zeker een avond vol' kunstgenot is geweest. WADDINXVEEN. Uit het Verslag' van den penningmeester, op de jaarlijksche vergadering van. onze IJsclub bleek, dat. de ontvangsten bedroegen f411.80 en de uitgaven f366.57, zoodat Pr 'een batig saldo is van f45.23. Als be stuursleden werden de heeren Van den Berg, Breedijk en Van Wessem herkozen. De Gemeenteraad verleende aan het Burg. Armbestuur een buitengewone subsidie van f 250. Mond- en Klauwzeer. In een te Utrecht gehouden vergadering van landbouwers en veehouders uit de pro vincie Utrecht, bijeengeroepen door het dagolijkooh bestuur van het Ned. Landbouw Genootschap, is de vraag behandeld of het wensohelijk wordt geacht, dat de Regee ring voortgaat met haar maatregelen in zake het mond- eau klauwzeer. Met 45 togen 6 stemmen verklaarde de vergadering zich tegen het afmakings-sy- steem. Dit. besluit zal aan het Landbouw-Oomité worden medegedeeld. Boskoop en het Tuinbouw* waarborgfonds. Door het lid van de Tweede Kamer voor het distriot Gouda, jhr. mr. Van Doorn, tijn als voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad plannen ontworpen, en door het Tuinbouw-Waarborgfonds verwezenlijkt, om in de ten gevolge van den oorlogstoe stand ontstane credietbehoeften speciaal van bloembollen- en boomkweekers te voortien. JEfet desbetreffende voorstel is inmiddels in den Gemeenteraad van Boskoop aan de orde gekomen en daar, zeker tot teleurstel ling van vele vaklieden, van de hand gewe zen. Er was een brief ingekomen van het Tuin bouw-Waarborgfonds, waarin aan de gemeen te verzocht w5rd lid te worden van ge noemd fonds, waardoor de mogelijkheid zou worden geschapen, door bemiddeling van de Centrale Land- en Tuinbouw-Grediet-Bank om credieten te verkrijgen tot een maxi mum van 5000 voor land- en tuinbouwers die door den oorlogstoestand iD financieele moeilijkheden verkeeren. B. en W. stellen voor, dat de gemeente lid zal worden, alsmede om twee aandee- len ad 50 te nemen in bovengenoemd Waar borgfonds, opdat geldnemers in de gele genheid worden gesteld buiten de bestaande twee instellingen ter plaatse ook gelden on der dezelfde voorwaarden bij bovengenoem de Bank op te nemen. De heer J. van Geldoren zegt., dat hij van B. en W. niet anders had verwacht, dan dat zij elke Bank in dezelfde rechten zou laten deelen; d.w.z. dat de bedragen, door de eene zoowel als door de andere Bank voor dit doel verstrekt, door de gemeente zouden worden gewaarborgd, öpr. wil veel verder gaan en n.l. introkken het in de voorlaatste vergadering genomen besluit om van ge meentewege 27 pOt. van geleende bedragen te waarborgen en alle kweekers te verplich ten eventueel te verstrekken bedragen aan te vragen door bemiddeling van de Centr. Land- en Tuinbouw-Orediet-Bank, daar ge noemde Bank bereid is, indien alle door kweekers benoodigde gelden daar worden aangevraagd, zich tevreden te stellen met 'n waarborg van gemeentewege van 9 pOt. Natuurlijk zal do Centr. L. en T. Or. Bank niet van plan zijn zioh met minder dan 27 pCt. gemeente-garantie tevreden te stellen, indien aan andere Bankinstellingen deze groote waarborg wordt verleend. De heer Van Gelderen maakte van zijn plan een voorstel. Na besprokingen werd het voorstel-J. v. Gelderen, verworpen met 8 tegen 2 stem men. Het gewijzigde voorstel van B. en W. werd daarna met algemeene stemmen aangeno men. Overeenkomstig dit besluit zal nu de ge meente voor elk opgenomen bedrag een ga rantie aan do Banken geven van 27 pOt. Men is dus niot ingegaan op het aanbod van de Centrale Land- en Tuinbouw Orediet- Bank, die een garantie vroeg van slechts 9 procent. De onmiddellijk aan Boskoop grenzende gemeenten Waddinxveen, Alphen a/d Rijn en Hazerswoude hebben besloten de overeen komst met het TuinbouwWaarborgfonds aan te gaan. Ter verduidelijking van dit be langrijke onderwerp zij hier nog eens her haald, dat het T. W. F., gevestigd in Den Haag, dus beoogt, het verleenen van crediet aan tuinders en bollenkweekers tot 'n maxi mum van 5000. Het Rijk garandeert bij eventueel verlies 5 pCt. daarvan te zullen vergoeden. Het Waarborgfonds neemt zolf 36 pCt. van dit mogelijk verlies voor zijn rekening en ver zoekt do gemeente de overige 9 procent te willen garandeeren. Orediotaanvragen zul len dus worden onderzocht door het rijk, door het fonds en door de gomeente. Dit on derzoek zal moeten plaats hebben door een door den raad te benoemen commissie, die in tal van gemeenten haar taak reeds begon nen is. KUNST, LETTEREN, ENZ. Een nieuwe Operette. De Duitsche operette-schrijvers en com ponisten gaan, niettegenstaande de tijdsom standigheden lustig hun gang. Het „Theater, des Westerns" in Berlijn heeft pas de pre mière gegeven van „Das Fraülein von Amt", een operette van Jean Gilbert, die zich blijk baar nog altijd Gilbert noemt. Nieuw verschenen Werken. Bij den Uitgever L. J. Veen te Amster dam Veen's Gele Bibliotheek, Mijn Rijwiel, door Stijn Steutolg, prijs 0.50 geb. Veen's Gele Bibliotheek, Met den Hand schoen, cBoor Joanne Reynoke van Stuwe, prijs ƒ0.50 geb. bij de Uitgevers Van Holkeina Waren- dorffKokadorus op het Oorlogspad, Zijn herinneringen van een jaar oorlog, prijs 60 cent; WarondoTffs Geïllustreerd© Familie-Ka lender Voor 1916, prijs 40 ot. mot 2 -Pre- mi ën. Vraag: Ik heb een vriend, die hier gevangenisstraf moest ondergaan en nu de wijk heeft genomen naar het buitenland. Hoelang moet hij daar blijven, eer hij vrij in Nederland kan weder keeren? Antwoord: Om uw vraag te kun-» nen beantwoorden moeten wij weten, waarvoor uw vriend veroordeeld is. V raag: Hoelang moet een dagmeis je, dat ziek komt te liggen en rust moet gaan houden, uitbetaald worden Antwoord: Eén of twee weken. Vraag: Iemand, die intern in be trekking, maar zwaar ziek geworden is, en door goede verpleging weer zoo ver is hersteld, heeft deze recht op verplegings- kosten en ook salaris, want op het eind der maand is hij ziek geworden, dus ook die maand daarvoor. Zij hebben om trent hem nog geen kosten gehad. Antwoord: Uw salaris gaat door en de kosten der ziekte moeten „zij'1 betalen in uw geval ailthans gedurende 4 weken. V raag: Als ik gerecht heb met een akto van onvermogen en ik heb het ver loren, ben ik dan verplicht om de onkos ten van de getuigen te betalen? Antwoord: Als gij die getuigen zelf hebt meegebracht, zult gij dit ook zelf moeten betalen. ;V raag: Kan een gescheiden man direct na de scheiding trouwen? Of kan dit pas eerst na een bepaalden tija ge wacht te hebben? Antwoor d: Hij kan dadelijk her trouwen. Vraag: Is een vader, wanneer zijn dochter het huishouden doet, niet ver plicht haar 's wekelijks iets toe te ge von buiten het weekgeld, voor haar werken? Zij ie pas 24 jaar, en verdient niets Antwoord: In dit geval voorzi.it' de wet niet. Gij moet dat met uw valer, samen zien eens te worden. Vraag: Ik ben wed. met één kind en ik doe een zaakje, waar ik in achteruit bon gegaan, buiten mijn schuld. Maar mijn -kiind heeft een som geld staande kan de voogd toestemming geven, dat ik daar ee>n kleine som van krijg tot het voldoen van loopend© schulden en het aaoikoopen van a/rtikelen in mijn zaakje Antwoord: Wij zouden dat som metje maar stil en veilig laten staan. Gr krijgt tocih geen toestemming om er iets van te leen-en. Vraag: Ik ben den 2en Augustus in betrekking gekomen. Nu heb ik mijn be trekking opgezegd. Heeft mevrouw nu het recht mij tot en met don len te houden of kan ik den laatsten weg gaan? Antwoord: Mevrouw heeft recht u tot en met den l3n te houden. Vraag: Ik ben voor de tweede maal gehuwd. Bij de boedelscheiding heb ik mijn inboedel opnieuw ingekocht en heb ben mijn kinderen hun moeders deel in geld ontvangen. Indien ik kom te over lijden, hebben zij dan nog ergens recht op Of is alles voor mijn tweede vrouw als ik dat wil? Antwoord: Wel neenindien gij overlijdt, valt er weer voor de kinderen te erven en gij kunt aan uw 2e vrouw niet meer vermaken dan één kindsdeel. V raag: Gaarne vernam ik in de „Vragen en Antwoorden", welko ver plichtingen een mevrouw heeft, wanneer een bij de week betaald inwonende dienst bode, ten haren huize een ziekte of on geval overkomt on wat de billijkste wijze is daarin te voorzien? Antwoord: Dc wet verpacht u voor verpleging en geneeskundige behandeling van uw dienstbode te zorgen gedurende den duur der dienstbetrekking, doch uiter lijk tot den tijd van zes weken. Van die z©9 weken kunt gij de kosten der beide laatste weken op de dienstbode verholen. In een beantwoording van uw laatste vraag treden wij liever niet. Dat kunnen wij niet beoord'eelen. Vraag: Ik ben in de schoonmaak bij een mevrouw uit werken geweest. Nu heb ik daar iets gebroken. Die rekening moest de dienstbode betalen. Heeft me vrouw daar recht op 'Antwoord: Wanneer dit bij in- dienst-treden is overeengekomen, don wel; anders in geen geval. Vraag: Ik ben eigenaar van een huig en die man, dio naast mij wttont, is ook eigenaar van tijn huis. Nu 'hebben wij bei den een vlak, en dat grenst aan elkaar. Hij kan dus ook evengoed op mijn vlak komen. Heeft hij nu het» reoht om alles op mijn vlak te doen, bleedën kloppen, kachel poetsen, hout zagen, enz. Dat doet hij natuurlijk om tijn vlak te sparen. En ook telkens in dc goten te loepen eo mijn dak beschadigen. Toen ik hem vroeg om dit niet te doen, daar ik dit niet verkoos, nam hij mij bij den arm en gooide mij zoo de straat op, en wel met zoo een kracht, d'at ik in het midden van dc straat terecht kwam. Antwoord: Die mijnbeer moet van! uw vlak afblijven, wanneer u ten mankte» zeker is, dat het tot uw huis behoort. Hij moet zijn kleed en kloppen op tijn gedeel ten van zijn huis. Andiere noodigt u maar eens iemand uit, die hein op zijn beurt! midden op straat .zet, want voor een pro cedure is d'e zaak de modito niet waard. Vïaftg: Ik beft vaft de lichting 1910/ ben ingedeeld bjj het 2de bat. 2de regiment vesting-artillerie te Utrecht, bij 'de admi nistratietroepen. Gaarne zou ik in Leideft villen blijven. Ie er soms één' van 'dezelfde lichting, die genegen is met mij te willen ruilen? 1 Antwoord: Hiertoe is het goed een advertentie in ions blad te plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6