fk Europeesciie Oorlog. Binnenland. SPORT. Uit de Omstreken. Tweede Kamer. Pirinluioo "Wandelstokken, Reisdekens, rarapiuies. Koffers, etc. Firma H. A. TIMMERMAN, N. Rijn 46, Ilofl. Telef. 142. AGENDA TAN DE WEEK. Dinsdag. £Ierv. Kerk Voorschoten. Muziek- en Zang uitvoering. Half acht Woensdag Gereformeerde Kerk, Oude Vest. Open bare Vergadering van ,,0bauja", 's avonds 8 uur. „Zomerzorg". Reepelsteeltje, 's Namid dags 2 uur. Donderdags „Zomerzorg". Propaganda-Avond vanwege den Ned. Bond v. Vrouwenkiesrecht, afd. Leiden, 8 uur. Leidsch Volkshuis. Cursus Oud-Leiden. 8 .uur. Dinsdag Jot en met Vrijdag: Leidsche Volkshuis. Tentoonstelling van Einder-Prentenboeken. 710 n.m., Woens dagmiddag 35. wijzingen zijn geput voor requirants opzet. De zaak werd verwezen naar het Gerechts hof te Amsterdam. De officier van justitie te Leeuwarden heeft een onderzoek ingesteld naar de la ding van het te Harlingen liggende Duit- sche aakschip „Anna" van Trier. Het aakschip wordt gelost en de- la-ding voorloopig opgeslagen op den wal, onder bewaking van militairen De heer A. C. A. van Vuuren heeft zijn ontslag genomen als lid van do stu diecommissie voor het bewapeningsvraag stuk, ingesteld door den Ned. Anti-Oorlogs raad, omdat hij zich met de conclusies, waart-oo deze commissie kwam. niet kan vore enigen. Naar „Het Volk" verneemt lijdt de voorziening van goedkoope groenten zeer onder het gebrek aan spooi egmateriaal. Groot© hoeveelheden beschikbaar gestelde producten staan in weer en wind te wach ten op verzonding, terwijl in verschillende gemeenten reeds genrek bestaat. Reeds is geconfereerd met den gencralen staf, om meer materieel vrij te krijgen. Hopelijk mag hiervan resultaat verwacht worden. Dc afdeeling 's-Gravenhago van het Ned. Onderwijzers Genootschap heeft zich gevoegd bij de strijders van het ambulantis- me. In een adres aan den Gemeenteraad deelt zij mede bet ambulant-zijn der hoof den van openbare lagere scholen niet in het belang van het onderwijs te achten, waarom zij verzoekt, dat aan de hoofden het onder wijs in een vaste klasse wordt gedragen. Met ingang van 22 November a.s. is be noemd tot burgemeester van Breda mr. E. O. J. M. baron van Hövel tot Westerflier, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Culemborg. Met ingang van dien datum is benoemd tot burgemeester van Kaarden de heer P. Hoy- tema van Konijnenburg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Enkhuizen. Op zijn verz. is eervol ontslag verleend aan prof. dr. J. Wolt-jer, als lid en voorzit ter van de commissie inzake aanpassend mid delbaar (voorbereidend liooger) onderwijs van Ncd.-Indië, onder dankbetuiging. Tot lid en voorzitter is benoemd mr. D. Fock, thans lid en ondervoorzitter. De heer D. Hans heeft, naar „De Tel." meldt, aan het bestuur der nieuwe vrijzin nige Kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" me degedeeld, dat hij, na het Zondag genomen besluit door de jaarvergadering van den Yrijzinnig-Democratischen Bond inzake de motie-Dordrecht, in welk besluit hij een af wijzing ziet (voor de naaste toekomst althans) van het denkbeeld der fusie, zijn voorstel om het hoofdbestuur der Liberale Unie uit te noodigen bedoeld vraagstuk aan de orde te stellen, intrekt. Naar de „N.R.Ct." verneemt, zal dr. 'A. Poutsma, conrector van "c Stedelijk Gym nasium te Amsterdam, eerstdaags voor be noeming tot rector aan die instelling wor den voorgedragen. „Voorwaarts" geeft een Open Brief van Nine Minnema aan de Kamerleden, naar aanleiding van de voorgestelde wijzigingen' in de Grondwet, aangaande Vrouwenkies recht. Van dit nummer zijn exemplaren ge zonden aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer en aan de Ministers. Blijkens een te Hengelo ontvangen be richt is de toestand van den heer D. W. Stork minder gunstig. Er is longontsteking bijgekomen. De gewone audiënties van den Minis ter van Koloniën en den Minister van Ma rine zullen resp. Donderdag 18 en Vrijdag 19 November a.s. niet plaats hebben. Te Baarn heeft bij gelegenheid! van. die viering van het 25-jarig bestaan der Ver eeniging tot Ziekenverzorging aldaar het bestuur drie giften ontvangen, waaronder een gift van duizend gulden van een on bekende Na een korte ongesteldheid is te Hel der op 72-jarigen leeftijd' overledSen dfe heer C. Swaving, sedert 1885 commissaris van politie in deze gemeente, ridder in de orde van Oranje Nassau. Te Dordrecht is, na langdurig lijden, in den ouderdom van -li jaar, overleden dB. M. den Boer, predikant bij de Chr. Geref. Gem. aldaar. Dr. P. A. Riedel, Henv. predikant te OQsterwijk c. a., heeft na ruim 40-jarig© ambtsbediening ©ervol emeritaat aange vraagd tegen 1 April 1916. Beroepen ia bij do Geref. Gem. te Gouda ds. G. van Ree-nen, te Opheusden, vroeger te Leiden. KUNST, LETTEREN, ENZ. Pulchri Studio. In het) voorname patriciërshuis op den Langen Voorhout te 's-Gravenkage exposoe- ren de werkende leden van het Haajrsche genootschap wederom hun werk. Plichtge trouw ben ik er heengegaan om het oeuvre der leden te aanschouwen. Welk een teleur stelling! Wanneer ik aan den glans denk, die nog den nhhm ^Pulchri Studio" om schijnt, als ik bedenk, dat „Pulchri" eigenlijk was het weidsche gilde van de Marissen, van Bosboom, Mauve, Weisseubruch en en kele andere uitverkorenen, dan sta ik be schaamd en bedroefd, bedremmeld en ver legen tegenover de producten der exposan ten van heden. Niet dat er niets goeds te zien zou zijn! Doch de verwording is zoo groot, de aftakeling, het senium van „Pul chri" is zoo evident, dat men pijnlijk wordt aangedaan, bij het zien van wat thans wordt voortgebracht door de exposanten in het paleis, dat eens de grootsten onder de groe ten mocht ontvangen. Verwording en verval is in „Pulchri". Een zeker exclusivisme sckijnb er te heer- schen. doch men is er dan verkeerd exclu sief. Niet hen wier mond nog stamelt, wier, hand nog weifelt zoekt men in „Pulchri", maar degenen wier forsch geluid nieuw leven wekt Men zij er niet would-be officieel; ballotages hooren er niet thuis, ieder wer kelijk artist, die iet3 ta zeggen heeft, moest kunnen lid zqn en exposeeren. Ieder, die iets te zeggen heeft! Hoevelen in „Pulchri" zijn er van dezulken? Ik denk met genoegen aan het uitmuntende werk van H. J. Haverman, die een uitstekend por tret van Mesdag geeft en in een buiten gewoon aquarel „Geluk" do innigheid van moeder en kind verbeeldt Dirk Schafer expo seert een „interieur van den Dom te Milaan", in gedempte schittering van goud en metaal, een indruk van vrome pracht en oriëntali- sche, Byzantjjnsche mystiek. Een roode krijtteekening van Et. Bösch geeft een goe den kijk op Florence. Uitstekend is Willem de Swart in zijn goed geconcipieerde tee ming „Landschap te Veur', levendig m zomersche lïchttinteling. Hobbe Smith's werk kan mij slechts matig bekoren, het vervalt in herhaling van steeds dezelfde sen timentaliteit. Den "Delftenaar Bongers moet ik even noemen voor zijn „Haven te Veere" en den frisschen „Jongens Rap", dien kq hier exposeert. Hoynck van Papendrecht geeft met de aquarellen „Kokende Belgen" en „Tentinteriour" werk, dat niet slechter of beter is, dan hij vroeger maakte. Van hem kan evenwel De Rouville, die een „oorlogs- schets uit Augustus 1914' tentoonstelt, nog heel wat leeren. Van Hoyteraa zond een kleurig pastel „Zwarte Zwanen", van uit nemende kwaliteit. Van de damesexpesante n noem ik het eerst Anna Lehman, wier stilleven „Gemberpotten" zc-er goed is van kleur- en stofuitdrukking. Gaarne zou ik meer van haar werk zien. Marie Wandscheers stillevens zijn ook veel belovend. Haar „Petunia's" en „Oostiadische Kers" doen werkelijk goed. Maar wat ter wereld willen F. A. E. Li Smissaert, Gerard Windt, W. C. Rip, Kens, Evert Moll c. s. in „Pulchri"? Is het niet jammer, dat van een 120-tal werken nauwe lijks een 10-tal gced zijn? H. EL Semengd Nieuws, Een stout stukje. Men meldt uit IJmuiden: Bij do redding van de ti -n opvarendon van den stoomtrawler „St.-Nica!aas" is een staaltje van heldenmoed aan den dag ge komen, dat we gaarne aan de vergetelheid willen ontrukken; te meer. daar het bedre ven is door een dapperen kleinzoon van een niet minder moedig grootvader, den allen in ons kind en ook ver daar buiten bekenden Doris Rijkers, den oud-schipper van de red dingboot te Ben Helder, 't Is Gerrit Kunst geweest, die, varende als matroos op den stoomtrawler „Greuvers", alléén, met groot levensgevaar, in twee reizen alle opvarenden van den in nood verkeerenden stoomtrawler „St.-Nicolaas" heeft gered. Hoe dit heldenfat zich heeft toegedragen, daaromtrent werd het volgende medegedeeld: Do „Greuvers" lag aan den kor, zooals men dat noemt, d. v. z. was vissckende, toen men de „St.-Nicolaas" in nood zag. Het was stormweer en er bestond gevaar voor beide schepen, indien de „St.-Nicolaas' te dicht bij de vischlijnen kwam. Met ongekenden spoed werd daarom hot vischtuig binnenge haald en do scheepsboot gestreken, ten einde die, volgens de aanwijzing van den schip per van de „Greuvers", aan een lijn te laten afzakken naar de „Sk-Nicolaas". Men Achtte het namelijk niet doenlijk en met te groot levensgevaar gepaard, om in de boot te gaan. Doch Gerrit Kunst, bij wien het redders- bloed begon te spreken, waagde zich alleen in de boot en wilde met alle geweld trach ten de zinkende „St.-Nicolaas" te bereiken. Ilij ken geen meerdere liefhebbers voor het gevaarlijk werkje vinden, doch versaagde niet. Dat het een levensgevaarlijk stukje zou zijn, bleek spoedig, toen onze kranige matroos, gekleed met laarzen en in olie goed, in enkele oogeublikken door een over komende golf uit de boot eu in zee geslin gerd werd. Nochtans wist hij weder in de boot te klauteren en na bovenmenschelijka inspanning de „St-Nieolaas" te bereiken. Daar nam hij vijf der opvarenden piede, om den moeilijken terugtocht te aanvaar den; doch ten tweeden male waagde hjj zijn leven om ook de andere vijf te gaan ha len. Ook dit stoute bedrijf werd met eeh goeden uitslag bekroond. de pogingen, den volgenden dag aangewend, om den zin kenden trawler op sleep te nemen, en waar bij toen de scheepsboot van Me „Greuvers" stuksloeg, moest onze kranige held, om het veege lijf te redden, zijn kleeren en laar zen en al zijn hebben eu houden in den steek laten, wat hem nog zijn zilveren horloge met ketting bovendien kostte. Waar hem bg het moeilijk bereiken tot tweemaal toe van de „St.-Nicolaas" een tweetal gouden pin gen van de vingers waren gerukt, komt de liefderjjke heldendaad den onverschrokken zeeman nog duur te slaan, want voor zulke goederen zijn de zeelieden niet verzekerd. Kegelen. Leidsche Kegelbond. Gisteravond werden do wedstrijden van bovengenoemden Bond besloten met een korpswedstrijd waaraan 9 vijftallen deel namen. Daarna prijsuitdeeling met een toe spraak van den 2den Voorzitter, die dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit concours, in 't bij zonder aan de Leidsche Sportorganisatie en de club „M. O. A." voor het uitloven van medailles. De volledige uitslag ia; Personeele wedstrijd Kampioens medail le Joh. Hoogenstraaten met 67 houten. Ie prijs E. de Wilde, met 62 h. (9.8 na) 2de prijs B. Rippe, met 62 h. (6.8 na). Vrijebaan wedstrijd lste prijs R. de Wil de, mot 43 h.; 2de prijs Jac. Jongmans, met 42 h.3de prijsA. Filbrij, met 41 h. 4de prijs H. D. Sala, met 40 h. (2x39 na) 5de prijs: G. Jongmans, met 40 h. (36 na); 6de prijs Jos Wille, met 40 h. (34 ha). Korpswedstrijdlste prijs„M. O. A.", met 296 h.; 2de prijs: „Concordia 1", met 293 h.3de prijs„Houdt Plank 11", met 255 h. Gecombineerde 2 vijftallenprijs„Oon- cordia", met 536 houten. Treffersprijs„Concordia", met 48 tref fers. De vereeniging „M. O. A." won dezen prïj9, eveneens met 48 treffers maar wensch- te niet in aanmerking te komen, omdat deze medaille door die club zolf was uitgeloofd. Negenprijs: C. F. Schudel (3x9). Vijven- prijs: J. Zaalberg (5x5). Prijzen uitgeloofd door de Leidsche Sport organisatie voor de hoogste korpswerpers lste prijsA. Filbrij, („M. O. A.") met 69 h.; 2de prijs.: J. Roops, („Houdt Plank II") met 63 h. HILLEGOM. Door het departement Hillegom van 't Nut is gisteravond in de zaal van ,,'t Wa pen van Friesland" een soirée gegeven, die druk bezocht was. De heer en mevr. SchmidtWiarda, oud-leden van de ge zelschappen Verkade en Heijermans, droe gen enkele stukken voor, waarmee zij suc ces hadden. „De groene hagedis", „Kee in Parijs" en „De truc van Lady Listers'* waren wel de meest in den smaak vallen den ,de beide artisten oogstten er veel applaus mee. LEIDSCHEND'AM. Beroepen is bij de Ger. Kerk te Dries- sum (Fr.) ds. D. Sikkel, alhier. NIEUWKOOP. De R.-K. Kiesvereeniging' zal bij de verkiezingen van twee leden van den Ge meenteraad (vacatures J. van Leeuwen en 0. J. Augustinus) geen oandidaten stellen. VOORHOUT. In het cdïé „De Bonte Koe", vergar 'derde gisteravond de afd. van de .Vereeniging voor Bloembollencultuur, onder voorzitter schap van den heer C. Col$n. Bij de opening herinnerde de Voorzitter aan de verschillende vergaderingen, welke na de mobilisatie waren gehouden, onwaar- uit bleek, dat, al wae de toestand .nog niet rooskleurig, men zich took aan den too- ?tand begon aan te passen, Spreker hoopte, dat spoedig weder alles normaal zou zijn. Verder deed de Voorzitter nog mededee- ling van hetgeen In het belang der gemo- bil is eerden gedaan was, om verlof voor hen te bekomen, waarna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuurslid in plaats van den heer Joh. Meijer, die als zoodanig bedankt had. Hiervoor werd gekozen de heer H. J. Ven ter, die deze functie aannam. Door den Voorzitter werden hierop inlich tingen verschaft in verband met de orediet- verschaffing, voor het bloembollembedrijf. De oommissie, hiervoor aangesteld voor de plaatsen Sassenheim, Voorhout* Warmond en üegstgeest, bestond uit de heeren C. Co ign, Voorhout, J. de Koning, Visser Vlas veld en H. Bader, te Sassenheim. De te verstrekken credieten konden gaan tot een maximum van f6000; waarvoor de Rogeering 55 pCt., de Gentr. Landb.-Bank 36 pCt. garant is1, terwijl voor de resteeiende 9 pCt in den regel de Gemeenten zich aan sprakelijk stellen. Als onderpand wordt ge nomen de bollenkraam, de rente is 6V2 pCt., en het voorschot verleend voor 2 jaren. Reeds waren 24 aanvragen in behandeling genomen. Over het nemen van aandeelen in de Centr. Landb.-Bank, oï lid worden van het waar borgfonds, zal in een volgende vergadering een besluit genomen worden, als wanneer men meerdere inlichtingen daaromtrent zal hebben. Bovendien zal de afcL b$ het gemeente bestuur aandringen om voor de bewuste 9 pCt garant te zrjn, indien dit reeds niet van andere zijde plaats heeft* wat paen van meening was, dat geschieden zal. Na een ruime bespreking bjj de rondvraag over ondiepe plaatsen in vaarwaters, werd besloten, dat de afd. zich tot Rijnland zal wonden, om de monding van de Dinsdagsche Wetering bjj „De Knip" gediept te krijgen, evenals' de sloot naar den BoeckhorsL Voor beide ligt een zandbank, veroorzaakt door de Z3ndbakken vaart, en nu deze niet meor varen, is hierin afdoende verbetering pe brengen. Ook over de vaart IahgS den Gravendam- Kdhen weg, zal worden geschreven, daar deze ook meerdere ondiepe plaatsen heeft, en wsarbi- tevens de tolboom bjj Geerlings (een watertol) werd besproken, en waarover 'de Voorzitter de gehêele geschiedenis aan de vergadering vertelde. De willekeurige ver plaatsingen door den tgÖ, schenen pp het recht van heffen niet veel invloed ,te heb ben, al werd in deze wel eens gedacht* dat de rechten daardoor zwakker werden. Toch bleef ook dit zooals het was. Na afloop der vergadering werd door het bestuur onderling uitgemaakt, dat de 'heef Vester als lste secretaris zal optreden. WARMOND. Gisteravond in „De Zon" vergaderde „Katholiek Leven", waarbij de hooggeL heer prof. Soijzener van het Semenarium zijn .in Februari wegens ziekte onderbroken, cursus voortzette o var 't opologetisch onder werp: „De Goddelijke oorsprong van het Christendom. Voor do keurige uiteenzetting van het behandelde onderwerp rnoc-ht spreker van het aandachtige gehoor,, een dankbaar ap plaus ontvangen. Door de vergadering werd instemming be tuigd met de regeling door het bestuur voor dezen winter genomen. Na afloop van den nu loopenden' cursus zal de zeereerw. zeergel. heer Verhaar van het Semenarie „Hageveld" enkele avonden voor de ver eeniging optreden met het onderwerp Li turgie.- Eatwjjk-aan-Zce. Te Umuiden zijn binnengekomen: KW 55, „Nicolaas", met 7 last. KW 167, „Nederland IV", met 6 last. KW 130, „De Vrouw Johanna", met 6 last. KW 138, „Wil- helmina II", met 20 last. MARKTBERICHTEN. LEIDEN", 16 Nov. 1915. Vette Yariiensmarkt. Aangevoerd aantali 15, Prijs f 0.70 a 0.80 per Kilo. Handel matig. BODEGRAVEN, 16 Nov. 1915. Kaaj?. Aange voerd 196 wagens, te zamen 9193 stuks, wegende plm. 55158 kilogram. Prijs lo soort Gondsohe 71 a 73, zwaardere 73 a 75, 2e 60ort 69 a 70* Gestempelde f 74.50. Handel matig. ROTTERDAM, 15 Nov. 1915. Van Inlandsoko Tarwe was vandaag bijzonder weinig ter markt. Banoodigden moesten dan ook hooger prijs in willigen. Van Wilhelmina en Monarch werden do bo*ta partijtjes uitgezocht van 13.25 tot 13.75; Goede kwaliteit was f 12.75 tot 13 waard, ter wijl voor mindere soorten van f 12 tot 12.50 be dongen kon worden, alles per 100 Kilo. Gerst hooger verkocht. Voor puiko Zeenwsohe Winter werd j 15 per 100 Kilo Betaald. Haver met klein aanbod,, oaiverancljord ver kocht van 13.25 tot 13.80 per 100 Kilo. Brnineboonen mede weinig get-oond en hooger betaald. Puike harde, blanke kwaliteit-, bedong f 30 a 31; Goede f 27 a 29: minder drooge en wakke van f 26 tot 80 per 100 Kilo. Witt-eboonen blank on hard 23 a 24 por HJj. Erwten kleino groene f 29 tot 31.60; Kroon- erwton 29 a 30.50; Sohokkors 1 27 tot 29.60 per 100 Kilo. Koolzaad onverarylerd f 34 a 35.50 per 100 K.G. Kanariezaad hooger f 33.50 a 34.60 por 100 K.G. Karwijzaad flauwer f 27.50 a 28.60 por 50 K.G. ROTTERDAM, 16 Nov. Veemarkt-. 65 paarden, 1 Veulen, 1139 magere runderen, 665 vette run deren, 767 vette en graskalveren, 224 nuchtere kalveren, 266 biggen, 3 bokken of geiten. Vette koeien le kw. 104, 2o kw. 94, 3o kw. 88 ot.. vette ossen le kw. 103, 2e kw. 94, 3o lew. 80 ot. vette stieren lo kw. 86, 2e kw. 82, 3e kw. 73 ot. vette kalveren lo kw. 110, 2e kw. 95, 3o kW. 80 ot., per K.G.melkkoeien f 185 a 375; kalfkoeion f 200 a 400; stieren f 130 a 385; pinken f 95 a 130; graskalveren f 35 a 90vaarzen f 110 a 176 werkpaarden f 100 a 365; slaohtpaardon SO a 160: hit-ten f 85 a 170; nuchtere kalveren f 9 a 16; fokkalveren f 20 a 32; biggen 12 a 22. ROTTERDAM, 16 Nov. 1915. Boter. Aange voerd 30/8 en 22/16 en 170 stukken von 1 pond, prijs 80 a 85 ot. le kw. f 64, 2e kw. f 62, 3o kw. 60. ROTTERDAM, 16 Nov. 1915. Eieren. Aangevoord 2137 stuks. Kipeieren 10.30 a 10.95; Eendeeieren f 9fi per 100 stuks. Voor handelaren 9.85 a 10.10. Rogeeringseieren. 125.217 stuks. Prijs 9 a 9.10 uer 100 stuks. ALKMAAR, 15 Nov. Aangevoerd 16 koeien en ossen 280 a 340 22 vetto kalveren 45 a 130 per K.G. 0.80 a 0.90; 34 nuchtero kalveren 10 a 22; 81 sohapen 25 a 42. LOOSDUINEN, 15 Nov. In de heden gehouden veilingen zijn betaald voor: roode kool f 2.80 a 3.80; savoye kool f 2.40 a 5.40; groene ko«.l f 2.10 a 2.60, alles per 100 etnks; salade f 1.10 a 2.75 per 100 krop; peen f 3.30 a 4.30; prei /la 1.60; selderij 1.70 a 2.10, alles per 100 bos; kroten 0.50 a 0.65 por ben; andijvie 0.40 a 1 por 100 struik; spinazie 0.37 a 0.40; stoof sla 0.12 a 0.25boerekool 0.06 a 0.15, alios per mand sohorsoneeren le kw. f 6.30 a 8, 2e kw. 1.30 a 2.10; Tomaten le kw. 17 a 21.60, 2o kw. 7.50 a 12, 3e "kw. f 1.40 a 6.90, alles per 60 K.G. Aanvoer: 18120 struik andijvie; 13246 pond tomaten; 21894 pond sohorscneoren. Handel zeer levendig, hooge prijzen. Een koopor kookt 100.000 K.G. boerokool, om die. na gedroogd te zijn, naar Oostenrijk uit- te voeren. PUBMEREND. 17 partijen kleine fabriekskaas 78; 46 partijen kleinue boerenkaas 77, 4 par tijen middelbare f 74, 3 partijen Gondsohe 74 per 50 K.G. 765 K.G- Boter, f 1.65 per K.G. 692 runderen, waar<m(Ier 455 veeto 85 a 105 ct. per K.G.137 melk- en geldokooion 180 a 340; 8 stieren; 36 v. kalveren 90 a 110 ot. per K.G.; voor de slacht 12 a 26voor do fokkerij 16 a 32. handel matig; 197 nuchter kalveren; 282 vette varkens 79 a 87 ot. por K.G., handel vlug; 49 magere varkens 18 a 36 per stuk; 224 biggen 12 a 17. handel matig258 sohapen 32 a 45, handel stug. 247 ganzen. 4,25 a 5.25. Kipeieren 11 a 11.50 per 100. 400 zak appelen, 1.25 a 2.50 per zawr 250 zak peren f 1.25 a 4 per zak. WekelIJkscho Marktnotoerlng voor Eng. Kolen. Stoomkolen s Northumberland Gezeefde 16.—. id. Ongezoefde f 14.75; id. Gow. Nuts 15.50; id. Smalls f 12.50Durham Cokeskolen 15.20York- shiro Gezeefde 16; id. Ongozeefde 14.75; id. Rough Smalls /13; South Yorkshire Harde. Derbyshire Hards 16.75; South Yorkshire Nuts 16.60; Sekotsche Gezoefde 15.50; id. Treble Nuts 1 11.25; id. Double Nuts 16.60; id. Single Nuts 1 15.75. Gaskolen: Durham speeialo soorten (London derry /Wearmouth uitverkocht; Durham gewone Boortcn. naar gelaDg van kwaliteit f 15 a 15.75; South Yorkshire Gasnuts geen uitvoer-consent verkrijgbaar; West Yorkshire Gasnuts naar ge lang van kwaliteit 15.50 a 16. Vergadering van heden. INDISCHE BEGROOTING. Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over do Indische Begrooting. De heer BOGAARDT constateert mot ge noegen, dat Regeering noch Kamer haar hulde hebben onthouden aan Gouverneur- Generaal Idenburg. Men mag zich afvragen, wat de critiek, in 1913 op hem geoefend, (eigenlijk had te beduiden. Spr. dringt aan op een sterke vloot en een machtig leger voor Indië ter be schikking van den nieuwen G.-G. Van dezen heeft spr. tot dusver enkel goeds gehoord. Wel acht hij het een bezwaar, dat de heer Van Limburg Stirum Indië stee. kent. Daar om Wenscht hij de aanstelling van een lui tenant-Gouverneur-Generaal, die Indië wej van leger-aanschouwing kent. Rij het bestuur van Indië wenscht spr. niet de zoogenaamde ethische politiek, een luk-raak-politiek, gevolgd te zien, doch eon evolutionnaire politiek, d.w.z. geleidelijke ontwikkeling op den. ocraKschen grondslag,- waarbq rekening ia te bootten met de hete rogeniteit der bevolkingsgroepen. Daarom wil spr. de inlanders geleide lijk politiek opvoeden en niet plotseling te veel rechton geven, op gevaar af, dat het inlandsch element een voor ons gezag ge vaarlijke" positie gaat innemen. Daarom ook avhb spr. het een fout deï; decentralisatiewïtgeving van 1993. da£ daar- bq te veel gelet werd op de belangen der Europeescho bevolking, waardoor die wet geving een mislukking is gebleken. Er moe ten ook inlanders in de Gemeenteraden zi1>- ting kunnen n--men en verbeteiing der wer king van de Gewestelijke Raden moet vooral verkregen worden door inkrimping van het aantal dier Raden. Voorloopig zouden ook in plaats van Ge westelijke Raden naast de Gewestelijke Restun ren advijreerendo colleges kunnen worden gesteld. Terwijl spr. voor de Gewesten wil zelfbestuur, maar geen autonomie wenscht. Eveneens keurt h\j af, het denkbeeld om aan de hoofden der Gewestelijke Besturen een college ter zrjrlo te stellen voor de uitvoering) van maatregelen. "Verder dringt spr. aan op wijziging van art. 123, van het Regeeringsregiement, het welk de bedienaars van den godsdienst dwingt eerst aan de autoriteiten verlof te vragen Voor de uitoefening van hun ambt. Dit acht spr. in strijd met den geest van vrijheid! van godsdienst. Het verwondert hem dan ook, dat do Minister wijziging afwijst De heer VAN BYLANDT is dankbaar; voor hetgeen de laatste jaren is gedaan in het belang der ontwikkeling van Indië. Spr. dringt er voorts op aan, Eat het be leid ten aanzien der Zending onder den nieu wen Gouverneur-Generaal onveranderd zal birven. Met nadruk Spreekt de afgevaardigde de hoop uit, dat met kracht zal worden gewerkt aan een doelmatige verdediging van Indië., Nederland kan zonder koloniën niet bestaan. Nederland en Indië zijn éën. De heer MURALT acht het bedenkelijk, dat er besnoeid is op de buitengewone uitga ven om het verwachte tekort met 5 rniï- lioen te verminderen; vooral wanneer men in het oog vat* dat voor het civiel bestuur oiif- geveer 7J/2 millioen meer wordt gevraagd,- vooral voor personeelsuitbreiding. Vcorts heeft spr. bezwaar te^en de ver mindering van den post voor irrigatie werk en met 1 millioen. Spr. dringt er op aan, dat alle bestellin gen van goederen voor het Indische gouver nement zullen gaan door do handen van het' Technisch Bureau van Koloniën en wenscht hij studietoelagen voor aanstaandeopzich ters. Hulde brengt spr. aan hen, die de pest» hielpen bestrijden en dringt er op aan, dat quarantainestations zullen worden opgericht. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De VOORZITTER doet het voorstel Maan dag de interpellatie-Sannes inzake de melk- voorziening te doen plaats hebben. Do heer KOOLEN stelt voor den Dinsdag daarvoor te bepalen. INDISCHE BEGROOTING. De heer KNOBEL vraagt de instelling ran het bureau voor buitenlandsche aange-i legenheden te Buitenzorg. Hij klaagt overl de toepassing der Indische Mijnwet Br; wordt veel te veel gereserveerd voor .Gouver-i nements-ontginning. Churchill's Verdediging. Ohurohill heeft rijn dadiem als minister verdedigd, door een overzicht te geven va-n den huidli-getn stand van den oorlog en zei-< do o. „Om den oorlog te winnen is het, voor cxns niet noodzakelijk de Duitsohera crver hert geheele gebied dait rij bozet hete ben heen, terug te dringen, nooh hun front, dat rich nog ver buiten Duitsdhlan'ds gren-< zen uitstrekt, te doorbreken. Duitsohland zou waarschijnlijk in het tweede of derde oorlogsjaar meer volkomen kunnen ver slagen worden, dan wanneer de troepen! der geallieerden in het oorste jaar reedk Berlijn waren binnengetrokken. Onzo wèl- beveshigd'e heerschappij ter zeo en de snel le, enorme vernietiging van Duiteohlanda strijdbare mannelijke bevolking, zijn faoto-> ren, waarop wij Vol vertrouwen mogen re kenen. Terwijl DuitsahlancLs kracht afneemt, neemt de .onze geregeld toe, zoowel -werke lijk als proportioneel, en dat danken wij aan de opofferingen van het Fransohe en het Russische volk, die tot dusverre de zwaarste verliezen hebben geleden. Wij zijn do reserve der geallieerden en thans 'is dö tijd gekomen om die reserve ten vol'le in d© weegschaal te werpen." (Toejuichingen). „De campagne van 1915 werd beheerschli door een gebrek aan munitie en die van! 1916 zal Duitschland ten onder moeten brengen door gebrek aan soldaten. Het was voor ons ongetwijfeld onaan genaam te moeten zien, dab eon regeering als die van Bulgarije bij een onbevooroor deelde beschouwing der kaneen van mee- -ning was dat de centrale mogenddiedien de overwinning zouden behalen, maar sommi gen dier kleine sbaten zijn gehypnotiseerd door Diiitscih'lands militaire praal en nauw keurigheid. Zij zien slechts oen episode en zien of begrijpen niet dat dc natie, die van oudsher die macht had en waartegen' Duitschland oorlog voert, tegenslagen te leurstelling en zelfs verkeerde leiding kan! verdragen en toch weer haar onverzettelij ke hardnekkigheid en onder onmetelijk lij den vcortzweegen tot de meest grooteohef zaak, voor welke den menscih ooit heeft, gen Streden, tot een goed ednd' zal zijn gebracht. Dc Nieuwe Fransehe Lcening. In een welsprekend betoog ontwikkel de minister Ribot in de Fransehe Kamer d«

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2