De Europeesehe Oorlog. N®. 17091 Zaterdag 13 November, Tweede Blad» flo 1915. Binnenland. LEIDSCI DAGBLAD N«d. Ver. van Kaashandelaren. Onder voorzitterschap van den heer J. W F. S. Mtadelbeek werd te Gouda de 21ste al- gemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren gehouden. Naar aanleiding van een in de notulen der vorige vergadering voorkomende clau sule, waarin door don voorzitter zou zijn ge zegd, dat de kosten der consenten voor den kaasuitvoer vrij hoog zouden worden, deel de de voorzitter thans mede, dat dit ge- togd kan zijn in verband met do mogelijk heid, die bestond, dat op de consenten zou den drukken de kosten der mclkvoorziening. Het gevaar daarvoor is thans geweken. Op voorstel van het bestuur wordt beslo ten de firma Van den Broek Van Gcffon, te 's-Bosch, die door het Rijks-Centraal-Bu- reau definitief is geschorst als exporteur van kaas en welke firma zich thans opnieuw als lid heeft aangemeld, heden niet voor te dragon, doch af te wachten of de Kaasver- eeniging deze firma als exporteur zal aan vaarden. Een der leden deelt mede, dat de thans als nieuw lid voorgestelde firma J. Verbeek Az., te Alkmaar, als exporteur door het Rijks-Bureau eenigen tijd geleden geschorst is, waarvan blijkens mededeeling van den voorzitter in de „Mededeelingen" aan de le den is kennis gegeven. Als nieuwe leden worden toegelaten de firma's De Geus Co., Den Haag; J. W. de Graaf Zn., te Utrecht; N. v. d. Vlugt, te RotterdamHugo Schoor, te Schoonho ven, eVWalch Oo., te Rotterdam. De mieren A. Henneman en L. Schwerzel, die naar aanleiding van do schorsing hun ner firma's als exporteurs door het Rijks- Centraal-Bureau gemeend hebbes hun man daat als bestuurslid ter beschikking te moe ten stellen der algem. vergadering, worden als bestuursleden herkozen, blijkbaar wijl in de Mededeelingen was bericht, dat de door het bestuur onderzochte overtredingen van dien aard zijn, dat de hoeren Henneman en Schwerzel als bestuursleden kunnen blijven gehandhaafd. De bespreking van de aan den Minister van Landbouw te geven „Ver klaring" wordt door den voorzitter ingeleid. In zake de melkvoorziening doen zich groote moeilijkheden voor, welke tot gevolg hadden de circulaire van den Minister, waar in gezegd wordt, dat de landbouwer, die in normale tijden zijn melk zoet verkoopt, dit thans verplicht is te doen en ze niet mag gebruiken om kaas te maken. De voornaamste der daarvoor getroffen bepalingen is wel deze, dat geen uitvoorcon- sent wordt verleend voor producten, van melk gemaakt, welke voor de consumptie is bestemd, en consent te onthouden aan den kooper van hot product. De kaashandelaar moet zich dus wèl wach ten om kaas te koopen van z.g. consumptie- melk, van boeren, die lc-iren aan kaasfa- brieken of zelf kaas maken. Deze kaas kan niet anders gekocht worden dan tot den prijs voor het binnenland. Door den Minister is aan de Vereeniging een schrijven gezonden, waarin gezegd wordt dat alle exporteurs een verklaring hebben ontvangen om te teekenen voor 8 November waarin wordt erkend, dat de kaas niet ge maakt is van consumptiemelk. Het ligt in de bedoeling, dat ieder, die deze verklaring niet geteekend bij den Minister inzendt, geen oonsent zal kunnen krijgev. Daarnaast wordt eohter nog verlangd, dat ook de Ver eeniging die garantie-verklaring teekenen zal. Namens de Vereeniging is gemeld, dat dit laatste onmogelijk gaat. De voorzitter wijst op de groote moeilijk heid, om te kunnen constateeron of de ge kochte kaas al dan niet van consumptie- melk is gemaakt, vooral bij aankoop op de markt.. De kaashandel moet echter medehel pen den Minister te gemoet te komen. Na gehouden bestuursvergadering is be sloten het advies in te winnen van een be kend rechtsgeleerde, om gedekt te zijn voor de aansprakelijkheid, die de Minister den handelaren en do Vereeniging oplegt. Deze rechtskundige raadsman adviseerde bij uel- ken koop als garantie een onderteekende verklaring te vorderen waarin uitdrukkelijk wordt ingestaan voor het niet-gebruikt-zijn van consumptiemelk. Is deze verklaring een wapen in de hand van den handel, deze moet verder gaan, zoodat de eindkooper toch verantwoord is. Ten einde do producenten bekend te ma ken met dezo maatregelen,' zal daarvan in do bladen afkondiging geschieden, zoodat onbekendheid daarmede niet kan worden voorgewend. De heer Poppelhouwer (Amsterdam) vraagt samenstelling van een lijst van boe ren, van wie bekend is, dat zij consumptie- molk verwerken. De vooVzitter noodigt de leden uit de namen daarvoor in te zendon. De heer Verkleij (Amsterdam) wijst op 't gevaar, dat bestaat, indien niet do eigenaar van de kaas, doch een bouwknecht komt markten en .meent, dat dan heel weinig waarde aan do verklaring is te hechten. De heer J L. v. Eijk (Gouda) meent, dat dit geen bezwaar zal opleveren. In het begin zal het wat moeite geven, doch dat komt spoedig in orde. Ook is spr. van mee ting, dat, indien do daglooner in plaats van den boer komt markten, de boer toch de aansprakelijke persoon blijft. Heffing eener Effectenbelasting. B(j de Tweede Kamer is ingekomen het voorstel tot heffing eener effectenbelasting. De Minister van Financiën wijst er op, dat de effectenbelasüag als zakelijke belasting is bedoeld. Treft de grondbelasting het onroerend ver mogen, de dividend- en tantième-belasting en de effectenbelasting zullen te zamen het roerend vermogen belasten. Dan zullen alle bronnen van opbrengst, met uitzondering van den arbeid, door een zakelijke belasting worden getroffen en iedere kapitaalbelegging zal, hoe zij ook geschiede, als zoodanig het hare bijdragen in de bevrediging van de be hoeften der schatkist De belasting treft effecten en schuldvor deringen, voortspruitende uit geldleening, met uitzondering der aandeelen in naam- looze vennootschappen, enz., waarvoor di vidend- en tantième-belasting betaald wordt'. Met schuldvorderingen, voortspruitende uit geldleening, zijn in het ontwern, naast enkele vorderingen, waaromtrent het twijfelachtig is of zjj als leenschulden zijn aan te merken, of die overeenkomstig den aard der belasting daaraan moeten zijn onderworpen, gelijk ge steld de rechten op gevestigde of altijddu rende renten en op lijfrenten. Spaarbank-inlagen beneden f 1000, voor zoover zjj niet toebehooren aan iemand, die andere belastbare effecten of schuldvorderin gen in bezit of in vruchtgebruik heeftp worden niet belast. In het ontwerp, wordt de waarde van het belastingobject vastgesteld op- dezelfde wijze, als voor de vermogensbelasting geldt De ef fecten worden geschat op- hun geldswaarde naar de laatst uitgegeven prijscourant, be doeld in art. 23 der Successiewet. Hypothe caire vorderingen worden geschat op. het be drag van het kapitaal. Is echter de schuld vordering of de rente-betaling niet voldoen de verzekerd, dan wordt de waarde begroot. Voor de 'bepaling van de waarde van ljjf- renten wordt verwezen naar de Successie wet. De overige schuldvorderingen, aan de belasting onderworpen, worden geschat naar haar geldswaarde. Wegens het zakelijk karakter dezer belas ting kan aftrek van schulden niet worden toegestaan, zelfs niet van schulden, waar voor de effecten of schuldvorderingen tot zekerheid van de nakoming eener verbinte nis .zijn verbonden. Aftrek van schulden is met het wezen der belasting in strijd. Op dit beginsel moest echter oen tweetal uitzonderingen worden gemaakt. Effecten, die tot zekerheid eener belast bare schuldvordering in pand zijn gegeven, zijn onder de noodige waarborgen tegen frau de, tot het bedrag dier schuldvordering, niet belastbaar. In de tweede plaats is een nadere voorzier ning noodig omtrent het effectenbedrijf. Han delaars. in effecten, enz. hebben steeds pis zoodanig zeker kapitaal aan effecten in han den. Ten einde dubbele belasting te voorko men en de effectenbeiasting niet tegen haar bedoeling in een bedrijfsbelasting te doen ontaarden, is den effectenhandelaren toe te staan, hun bedrijfsschulden ran hun effecten bezit in mindering te brengen. Indien pij hun geheels bedrijfskapitaal in effecten hebben belegd, betalen zij bij deze regeling .over dat eigen vermogen ae belasting. Dat geval zal echter wel uitzondering zijn; in de overgroo ts meerderheid der gevallen zal een deel van het bedrijfskapitaal van den effecten handelaar of den bankier bestaan in objecten, die buiten de effectenbelasting rallen, als kasgeld, wissels, accepten; in sommige ge- rallen ook in een kantoorgebouw. Alsdan zal het eigen vermogen van den effecten handelaar of bankier slechts ten deele of in iiet ateheel niet in de effectenbeiasting vallen. De belasting zal als zakelijke belasting zoowel van natuuriijke als van rechtsperso nen worden geheven. Voor de laatste geldt hetzelfde beginsel als voor de eerste: alleen het roerend kapitaal, dat direct deel uit maakt van het bedrijf, moet van de belasting zijn vrijgesteld. Wat het tarief der belasting betreft wordt ra liet ontwerp onderscheid gemaakt tus- schen het bezit van binnenlandsche en ,dat van buitenlandsche fondsen. Voor de laatste is het belastingpercentage dubbel zoo hoog gesteld als voor de eerste. Daardoor wordt een lichte drang uitgeoefend, bij belegging aan Nederlandsche waarden de voorkeur te geven. Voorgesteld wordt van buitenland sche effecten en van schuldvorderingen ten laste van in het buitenland wonenden ,of ge- vestigden jaarlijks te heffen f I per duizend gulden en ran binnenlandsche effecten en schuldvorderingen f0.50 per duizend gulden. Aangezien bij beleening of prolongatie van een post, bestaande zoowel uit binnen landsche als uit buitenlandsche effecten, niet zou zjjn na- te gaan, welk deel van het sur plus naar tarief A en welk deel daarvan naar tarief B van art. 9 zou moeten worden be last, is bepaald, flat van dat surplus f0.75 per duizend gulden wordt geheven. Als vermoedelijke opbrengst der belasting wordt geraamd ruim drie millioen gulden. missie beeft daartoe vrijwel een copie over gelegd van de Amsterdamsche verordening, docü daaruit geschrapt wat bepaald is om trent hel winkelpersoneel. Het bestuur der afdeeling van „Mercurius" heeft nu den Raad per adres verzocht alsnog in de ver ordening op te nemen, dat een halfuur na de sluiting ook geen personeel in den winkel aanwezig mag zijn. Het Voorloopig Verslag is verschenen nopens het voorstel der Regeering tot voor- loopige regeling van het eedsvraagstuk. Te Gorkum overleed, na een langdurige ongestejdheid, in den ouderdom van 46 jaar, de neer J. J. Hoitsma, sedert 1908 commis saris van politie aldaar. Naar „De Ned." verneemt, is in de bui tengewone vergadering der Alg. Synode van de Ned.-Herv. Kerk, dezer dagen gehou den, aan ds. S. Monsma, predikant te Feije- noord, ontslag uit den dienst verleend. Ds. Monsma is thans 53 jaar oud en dien de sedert 8 November. 1903 de gemeente van Feijenoord. Het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Groningen maakte voor de vacature ds. Hulsman, het volgende viertal op: ds. P. J. Couvée, te Nijmegen; ds. I. Jebbink, te Wijn- jeterp; ds. M. van Empel, te Middelburg, en ds. G. A. Wunkes, te Sneek. Beroepen is bijl de Ned.-Herv. Gem te Wijngaarden de heer S. 0. van Wijngaarden, cand. te Zevenhuzien. Als een blijk van waardeering van Nederlandsche nijverheid in het buitenland, meldt men, dat H. M. de Koningin van En geland dezer dagen bij een bezoek aan Sto- ry'e Kensington, te Londen, in 'de meest vleiende bewoordingen Haar bewondering te kennen gaf voor het werk van de Plateel bakkerij Zuid-Holland, te Gouda, dat aldaar te midden van velerlei andere nijverheids- voorwerpen uit het buitenland was tentoon gesteld. De Raad van Apeldoorn, benoemde tot gemeente-secretaris den heer G. J. Har- dick, gem.-secretaris te jVlaardingen, en tot gemeente-geneesheer den heer H. Tobbe, arts te Apeldoorn. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 November a.s. aan den directeur van het postkantoor te Utrecht, den heer W. F. L. Oudenhoven, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, en is ingetrokken het Kon. besluit van 29 October a.s., waarbjj met ingang van 1 November a.s., de direc teur van het post- en telegraafkantoor ,te Oosterhout de heer G. F. H. van Hellenberg Hubar werd benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Uden. De gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken, zal Vrjjdag 19 November a.s. niet plaats hebben. Verschenen is een wetsontwerp-, hou dende verbodsbepalingen betreff nde het be reiden van alcoholische vloeistoffen. Men meldt ons uit Schiermonnikoog: Ib tegenwoordigheid van den Raad, autori teiten en oud-leerlingen, werd de herbouwde school voor wis- en zeevaartkundig onderwijs op dit eiland, in een feestelijke bijeenkomst in gebruik genomen. Kerkvoogden in De Bilt JjUtr.) hebben besloten het traktement van ds. Batelaan met f200 te verhoogen en te brengen op f2200. Te Delft is het traktement voor de vijf predikanten der Ned.-Herv. Gem. ook ver hoogd en wel met f150. Het is nu gewor den f2850 per jaar. Te Middelstum en Roodesehool is het trak tement verhoogd met f200 en tot f2000 gebracht. Kerkvoogden en notabelen der Ned.-Herv. Kerk te Zwolle hebben opi initiatief fder kerkvoogden aan de predikanten en de ker kelijke beambten over 1915 een toasla'g toe gekend van 10 pCt. („Ned.") De voordracht ter Jjenoeming Van een hoofd der openbare lagere schoot te Rijs wijk luidt als volgt: de hoeren 1. Klaren, h. d. s. te Aalsmeer; 2. Fritsma, h. d. s. te Alblasserdam; 3. Kuiper, onderwijzer te 's-Gravenhage. Bij den Raad ran Haarlem is inge diend een ontwerp-verordening op de „9- uur-winkelsluiting". De desbetreffende com- STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND". Ambon", thuisreis, vertrok 11 Nov. van Cartha- gena. „Boeten", thuisreis. vertrok 9 Nov. van Sa- bang. „Java", uitreia, id 10 Nov. Kaap Boca gepass. „Radja", van Java naar Now-York .vertrok 9 Nov, van Paclang. „Prina der Nederlanden", thuisreis, pass. 11 Nov. Gibraltar. KON. WEST-IND. MAILDIENST „Prina Willem Y", thuisreis, vertrok 11 Nov. van Brixham. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Bengalen", thuiareia. vertrok 9 Nov. van Ma- caaaar. „Palembang". uitreia, is 10 Nov. Malta ge- pass. „Eiudjanl", uitreis, pass. 10 Nov. Gibraltar. „Samarinda" arriv. 9 Nov. van Caleta- Coloso te Antofagasta. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Amateldijk", van New-Orleans naar Rotterdam, pass. 11 Nov. Dover. ..Polynesia", van La Plata, vertrok 12 Nov. van Korsoer naar Rotterdam. ..Rot terdam". van New-York naar Rotterdam, werd 11 Nov. 360 mijl van Scilly gesignaleerd „Rijndam", van Rotterdam naar New-York. arm*. 11 Nov. te Falmouth. „Oosterdljk". arriv. 12 Nov. van New- York te Rotterdam. ,,Zi|ldljk" vertrok 12 Nov. van Rotterdam naar Savannah. KON. HOLL. LLOYD. „Gooiland", uitreia, is 11 Nov. Plymouth gepaas. „Maasland', thularois, vertrok 11 Nov. van Mon tevideo. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. 8TAD8TDÜIERWEBF. TELEPH. 1J7. AANVRAAG VAN WERKZOEKENOEN. 1 Reiziger, 5 Opperlieden, 1 Steenhouwer. 6 Met- aelaars, 2 Betonwerkers, 1 Voeger, 8 Stucadoora, 2-3 Schilders, 1 Behanger. 1 Meubelmaker, 1 Loodgie ter, 3 Typografen, 2 broodbakkers, 1 Bloemist, 8 Grondwerkers, 10 Loopknechten, 20 losae Werklie den, 2 Waschvrouweu, 4 Werksters, 6 Breisters, 1 Veratelnaaister, 2 Jongate Kantoorbedienden (Meis jes). Het Duitsche bewind in Selgië. Er zijn weer nieuwe strafbepalingen uit gevaardigd. Niemand mag op den spoorweg komen, tenzjj in 't deel van het slation, voor 't publiek daartoe aangewezen. Wie elder3 aangetroffen wordt, krijgt 1 jaar tot 15 jaar gevangenisstraf. En wie zich op een spoorlijn of in de na bijheid daarvan op verdachte wijze ophoudt, stelt zich aan 't gevaar bloot, terstond door de wachten te worden doodgeschoten. Artikel 4 van de proclamatie luidt: „Wie aan vijandelijke, militaire personen onderdak, voeding, gèld of burgerkleeren verschaft, of op andere wrjze nuip verleent, wordt met gevangenschap van ten minste 10 jaar gestraft. Indien door dero'elijken steun nadeel veroorzaakt wordt voor de Duitsche troepen, wordt de schuldige met den dood gestraft." Artikel 5 luidt: „De gemeentebesturen zijn verplicht zulke militaire personen, evenals burgerlijke per sonen zonder identiteitspapieren, die op hun gebied aangetroffen worden, aanstonds bij 't nabijgelegen Duitsche bestuur te bren gen. Ingeval van verzuim wordt aau de ge meente een zware oorlogsschatting opge legd. Aan de schuldige ambtenaren wor den de straffen van no. 3 opgelegd, (stelt zich bloot, zonder uitstel doodgeschoten te worden). Elke inwoner, kennis ontvangende van de aanwezigheid van een der personen, onder no. '4 genoemd, moet dit dadelijk aan de gemeente of aan het naastbrjgelegen Duilsch militair bestuur, of de militaire wacht mel den. Overtreding wordt gestraft met gevan genisstraf van 3 tot 15 jaar." En artikel 6: „De straffen in artikels 2 en 5 worden op gelegd, voor zoover de schuldige niet vol gens andere wetten of verordeningen of vol gens de krijgswet met de doodstraf of an dere zware straffen moet gestraft worden. Bovendien kan b(j de gevangenisstraf in elk geval een boete tot verbeurdverklaring van gajisch het vermogen opgelegd worden." Dit alles is bepaald in een bekendmaking van 't- Algemeen Hoofdkwartier, of opper- kommando van het 4de leger. Koperjacht in Beigië. Da volgende officieele mededeeling is te Gent verspreid, onderteekend door den Etap pen-Commandant: „Ten einde een overzicht te krijgen van den voorraad koper, messing, koperlegeerin- gen of legeeringen, die rijk aan koper en nikkel zijn, die in de gemeenten Gent, Mont St.-Amand, Gentbrugge en Ledeberg (voor steden van Gent) mocht aanwezig zijn, zijn de volgende maatregelen getroffen: 1. Ieder gezinshoofd is verplicht, binnen twee dagen na ontvangst van een biljet, dat hem door den commissaris van politie zal worden verstrekt, daarop in te vullen de hoeveelheid huishoudelijke artikelen van massief rood of geel koper, brons, nikkel of een koperrijke legeering, welke hij bezit, en tevens het geraamd gewicht dezer voor werpen. In het bijzonder moeten worden opgegeven de kookketels, pannen, keukengerei en alle dergelijke, buiten gebruik gestelde voorwer pen, koperen voorwerpen op daken en aan huisgevels, enz. 2. Vrijgesteld zjjn kunstvoorwerpen of de zulke van historische waarde, benevens voor werpen, die met den eeredienst in betrek king staan. 3. Al degenen, die nalatig zijn in het in vullen der bovenvermelde verklaringen, of een onjuiste verklaring afleggen, zullen ge straft worden met boeten tot een maximum van 10,000 mark subsidiair gevangenisstraf. Von Hindenburg's intocht te Londen. De Londensche correspondent van „De „Tel." schrijft: Terwjjl in Duitschland een vloed van oor- logsgeschriften verscheen, hielden ook tal van couranten en tijdschriften op te bestaan. Dienaangaande meldt een bericht uit Bern aan de „Morning Post" liet volgende: Vóór den oorlog verschenen in Duitsch land ongeveer 6000 couranten en tijdschrif ten, waarvan sinds dien 1100 niet meer uit kwamen. In Oostenrijk verschenen, wegens den oorlog, 900 van de 3500 couranten en periodieken niet meer. Bijna 500 Duit sche couranten hebben haar prijs verhoogd, wegens de duurte van het papier, de ge stegen drukkosten en de verminderde op brengst der advertenties. Sedert het begin van den oorlog versche nen in Duitschland nagenoeg 7000 boeken en brochures, die op den oorlog betrekking hebben en hoofdzakelijk voor propaganda: dienen. Het laatste boek van dien aard schijnt daarvoor bijzonder geëigend. Het beschrijft veldmaarschalk Von Hindenburg's „Ein- marsch in Londen." De keurige omslag ver toont aan de eene zijde het Engelsche Ka naal met een reusachtig beeld van Von Hin denburg, en aan de achterzijde ©en bevende John Bull, die op zijn geldzakken zit. Het verhaal moet in kleuren en geuren de lan ding der Duitschers in Engeland en huu intocht te Lenden beschrijven. Hier overhan digt de lord-mayor aan Von Hindenburg de sleutels van het Mansion House, met do smeekbede, oiu de wereldstad niet heelemaai te verwoesten! Voldoende munitie in Frankrijk, Thomas, de Fransche minister van mu» nitie, heeft in een interview met de „Petit Parisien" verklaard, dat op een of twee uitzonderingen na aan alle aanvragen van den opperbevelhebber om projectielen, geheel voldaan is. Behalve aan de hoeveel heid, heeft men ook bijzondere aandacht ge wijd aan de hoedanigheid van de projectie len en men vervaardigt thans meer stalen projectielen dan koperen. Voor de 7i/> c.M.- kanonnen is de voorraad granaten nog steeds onuitputtelijk. De oeconomische Oorlog. Naar de „Köln. Ztg." uit Stockholm ver- neemt, heeft de Russische regeering aan 2000 Russische maatschappijen de v.aag ge steld, met wat voor kapitaal zij werken. Van 1700 is er al antwoord gekomen. Daar van blijken er 900 zuiver Russisch te zijn; in 300 is geld van bevriende of onzijdige landen gestoken; in 500 met een gezamenlijk kapitaal van ruim een milliard roebel ia meer of minder vijandelijk kapitaal betrok ken; 34 bleken zuiver Duitsche maatschap pijen te zjjn. Tegen deze laatste heeft do ministerraad tot krasse maatregelen besloten.; itcijuisities van Koperen Dakplaten van Kerken. Tijdens een requisitie van metalen to Wilna, hebben de Duitsche autoriteiten be vel gegeven, do koperen platen van do da ken der Grieksch-orthodoxe kerken weg te nemen. De inwoners van Wilna trachtten deze heiligschennis te beletten, maar wer den met de bajonet uiteengedreven. Ver- scheidene personen werden gedood. Het inecningsvcrseUil onder ile Duitsch# Socinal-Deiuoeratcn. Kautsky geeft in een artikel in de „NeuO Zeit" over „meeningevrijheid en partijdisci pline" te kennen, dat de minderheid der, Rrjksaagfractie het plan overweegt om zich' zelfstandig te uiten in den Rijksdag. Hj} schrijft: „De tegenstellingen zjjn zoo scherp go- worden, als niemand den 4en Augustus 1914 nog voor mogelijk zou hebben gehouden. Het zou derhalve op den duur onvermijdelijk zijn, deze tegenstellingen tot uiting tv bren gen en niet minder onvermijdelijk, dat zij daar tot uiting komen, waar thans het po litieke leven zich alleen nog vrij kan ont plooien, maar waar echter ook de beslissin gen rallen die de gewichtigste gevolgen hebben: in den Rijksdag. Er is geen twpjfeï aan of dit zou een ongewone en een opval lende handelwijze zijn. De minderheid heefS ook zelf geschroomd dit te doen en tot heden nog niet besloten de tribunes van den Rjjksdag te benutten, om haar standpunt vrij te verkondigen en de gronden daarvan bloot te leggen. Mocht zij daartoe evenwel toch overgaan, don zou dit gerechtvaardig# worden door den noodtoestand, waarin wjjj ons door den oorlog berinden." Duitsch S'oomschip in de Oostzee opgebracht. Het Duitsche stoomschip „Frascati", kaé pitein W. Wiegand, is in de Botnische GoH in beslag genomen en naar Kaumo (Finland) opgebracht. Het schip behoorde thuis tal Hamburg en is groot 2930 kub. M. netto- In Augustus j.l. is dit vaartuig hier ge weest, met een lading hout van Zweden.; Voor 't stoomschip „Capri", kapitein H, Voss, groot 3191 kub. M. netto en eveneens te Hamburg thuisbeiioorende, wordt ook het ergste gevreesd. Dit schip is hier dezenl zomer twee keer geweest met eeu lading hout van Zweden, nl. in Augustus en Sep tember. Russische Oorlogsbestellingen. De „Times" meldt dat Rusland in de Vete eenigde Staten ooriogsbestellingen ten be drage van -57 millioen dollars beeft geplaatst- Een maatschappij moet alleen voor 120 jnil- lioen gulden aau munitie leveren, waarondeü eeu milliard geweerpatronen. Een andera firma heeft met de Russische regeering eeni contract gesloten voor 4P-> millioen meter Ia- kVr voor overjassen. Ecu Oproerige Beweging in Griekenland. De Duitsche bladen hebben een telegram! uit Lyon, voteens hetwelk in een telegram! aan de ,Répuolicain" uit Saloniki wordt ge meld. dat er in Griekenland een beweging; tegen de dynastie gaande is, die aan de be weging- van 1907 zou herinneren. De brandy punten bevinden zich op Kreta, Korfoe eol Mytilene. Op Kreta, verklaart men open, daf de koning afstand moet doen en in balling schap moet gaan, daar hjj van de nationale! politiek van Venizelos niet weten wil, Opj Korfoe heeft de menigte een gedeelte van hen Aehilleion vernield. De verwoesting werd dank zij de tussehenkomst van eenige nota belen, niet voltooid. Te Larissa en KprinthS zjjn openbare vergaderingen gehouden, waar in moties aangenomen werden, die de afzet ting van hét koninklijke huis en de invoe ring van een werkelijk nationale regeerinjj cischen. Een Miss Eilith Cavell-Straat. Het Parijsolie gemeenteraadslid Paul VI- roli heoït voorgesteld de nagedachtenis vaa inise Cavell te eeren door een straat vaa Parij» naar haar te noemen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9