iMerianif en tie Oorlog. Uit d@ Omstreken. Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. FEUILLETON. Violette of de Schoonzuster. KATWIJK. Bij resolutie van den minister van ko loniën is de heer P. Q. J. van Leeuwen, alhier, gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-lndie, om te worden benoemd tot .onderwijzer derde El. bij het openb. Eur. lager onderwijs daar te lande. NOOED WIJK. Bij resolutie van den minister van Ko loniën is de heer W. J. Hanhart, alhier, gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde kl. bij het openb. Eur. la ger onderwijs daar te lande. WASSENAAR. Den eenen dag uitvoering der tóoneel- veiM3eniging in die zaal van het café Lem pers, den volgenden dlag de zaal hei-scha pen in een schóón-en bloementuin. De Tuin- bouwvereeniging hield een tentoonstelling van Chrysantemums, hoofdzakelijk bijeen gebracht door een zevental leden der Yer- eendging, die zich bijzonder op het kwee ken dezer bloemen toeleggen. Dat zij heel wat op dit gebied prestoeren kunnen, werd gisteren volmondig bekend door kenners en leoken. En dat de villabewoners het streven hunner tuinbazen waard'eeren, be wezen enkelen door prijzen in geldl be schikbaar te stellen en vooral de heer O. F. Weise, die aan de Vereoniging een fraaien zilveren wisselbeker met inscriptie zond. Deze beker moet tweemaal achter een of in 't geheel driemaal gewonnen wor den. Het was voor de jury een zware taak, om de prijzen vast te Stellen, daar dë in zenders elkaar niet veel toegaven. Het is niet om de juiste beoordoeling, ook niet ocm d'e partijdigheid der beoordeeling, dat sommige wensohen, dat voortaan een jury zal benoemd worden geheel buiten de le den der Yereeniging om. Er is voor hun zienewijzo veel, zoo niet alles te zeggen. De leden der Yereeniging waren vol lof over den heer Lempers, die van zijn kant alles in het werk heeft gesteld om deczo tentoon stelling zoo goed mogelijk te doen slagen. De volgende bekroningen werden toege kend OhTysantemumplanten in sbruakvorm in 4 variëteiten zonder grondscheutenlste prijg de wiiaselheker de heer Tretmstra (tuin baas bij den heer Horsmaim13de prijs de hoer Laarman (tuinbaas bij den heer ÏLors- mann)jjlde prijs de heer Yam Dreuth (tuin baas bij den 'heer Yan Ommeren)4de prijs de heer Ba/rmentlo (tuinbaas bij mevr. Kes- Ier). Enkolbloemdge Ohrysantemumplanten in sbruilkvorm in 8 variëteiten zonder grond- sdheuten1ste prijs de hoer Soherpenzeel (tuinbaias op „Marlot")3de prijs de heer Anderson (tuinbaas bij den heer Loudon) 3de prijs de heer Lourens (tuinbaas bij den heer W. Jodhems). De mooiste tien éénpotera in minstens 5 variëteiten Eereprijs de heer Laarman, lste prija d!e hoer Tttemebra2de prijs do heer Barmentl'ó; 3de prijs de heer Yam XVrenth. De mooiste 3 öhr.-planten, in tros ge kweekt. lste prijs de heer Looirena2do prijs de heecr Soherpenzeel3de prijs de heer Tièmstra. Drie op stam gekweekte grootbloemige Obr. in 3 viëtoitenlste prijs de heer Soherpenzeel2de prijs de heer Bar- mentlo3de prij3 de heer Yan Drouth. Drie op stam gekweekte enkel-bi. Ohr. lste prijs de heer Anderson2de prijs de heer Tiemsbra; 3de prijs de heer Lour ens. Tien afgesneden Ohr. bloemen in *10 va riëteiten. lste prijs de heer Laarman2de prijs de heer Tïemstra3dë prijs de heer Barmentlo4de prijs de heer Soherpen zeel. De grootste en schoonste verzameling af gesneden grootbl. Clir. bloemenEereprijs de heer Laarmanlste prijs de 'heer Tiem- stra2de prijs de heer Lourenö3do prijs de hoor Scherp enzeel. BURGERLIJKE STAND-OMSTREKEN. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Geboren» Marijtjo, d. v. B. y. Dijk en A. y. Dnljn; Gijsbert, z. v. J. J. Knotaoh ep L. Schraap; Hulp, z. v. A. Onwehand en 0. Sip; Ario, z. y. A. Houwa-art en M. y. d. Vlis; Willem, z. y. K. Dijkdrenth on A. BerkheiJArie z. v. W, Zuijderdnijn en A. y. Dnijn; Leendert, a. V. O. L. Haasnoot on H. y. Rhi.in; Jan, z. v. P. v. d. Pla3 en A. Guijt; Derendina, d. y. 0. Varlcevisser en B. BcrkheijGeorce, z. v. G. A. 0. Weehuijzen en C. W. Groen; Cornelia, d. v. J. v. Diiijvcnbod© en K. Vlieland; Jacoba, d. y. J. van Duijvcnbodo en K. Vlieland. Overleden: Cornells Gijsbert Geyteman, oud lj. z. v. G. en Yan A. v. Duivenvoorde. Ondertrouwd: 0. Ouwehand jm. en J. v. Duijn jd. K. Plug jm on T. Kuxjt jd. A. Ouwehanil jm. en W. y. Duijn jd. H. Keulemnans jm. en A. L. Minnee jd. OEGSTGEEST. Gehuwd: J. L. Sjjrdijn cn J. P. M. Peute. J. de Blaazer en A. Vrij. Ondertrouwd: Johannes Adrianus Cornells Harzme, 27 j. en Wino Speelman, 26 j., beiden to Oegstgeost. Johannes Hartinus SchonoYeld, 25 j. te Oegstgeest en Elizabeth Theodora Betcke 32 j. t-o Botterdam. Adrianus Dricsso" 25 j.-en Maria Schra-i dcr 23 j. beiden te Oogstgeost. O Yo r 1 o do nGerardus Josepli do Haas 30 j. to Leiden. Bernardu9 Johannes van Kooporen 57 j. geh. met 0. 0. Verhoeven to Leiden. Adrianus Henrious Teljer, 62 j. geh. met W- J. Duijvorsteyn te 's-Hage. Klazina Kasporse, 77 j. wed. J. Epring in 't Veld. Jan Cornelis de Roodo 20 j. Jacobus Kuitenbcck 80 -j. wed. van M. Seller te Leiden. Abraham Plippo, 81 j. wed. v. 0. Terdu te Leideu. Jannetje Sierag, 6 j. Jan Blijlove, 2 j. Jansjo Beliooij 69 j. wod. J. Nien- wenburg to Leiden, Geboren: Oornelis Engolbertus, z. v. P. J. Mo lenkamp en J. Bosland; Christiaan Johannes Tho mas, z. y. 0. J. Th. Niouwenlrutjzen on II. Keern; Jan, z. y. J. Zwaan en J. van Duijn; Cornelia Hen- drika, d. y. P. de Winter en A. NederbelmanDirlc Hendrik z. v. Th. Nieboer en M. P. van Bijn; Johanno., d. v. H. J. Goddijn on R. LandmanNico- laas Johannes, z. y. J. W Hogoi-vorst n M. 0. Over- devest; Cornells Petrus Willebrordus, z. y. A. J. Knijnenburg en M. C. Sohrama. ZEVENHOVEN. Bevallen: N. v. Tol, geb. v.; d. Spek. D. A. de Ri]k, geb. v. d- Hoorn, Z. Overleden: A. Enthoven wed. J. t. d. Ham 90 j. 0. Verhaar, wed. O.•Beumker 60 j. De heer v. d. Y elden, t e D e 1 f t, zag onder Zoetermeer tot zijn groote ver bazing, dati oen reiger met zijn rischhengel wegvloog, welken hij een oogenblik onbe~ heerd had gelaten. Tot groot vermaak van eenige ooggetuigen moest de vogel evenwel spoedig dalen, en toen bleek, dat de visch- haak in den snavel vast zat. De haak werd verwijderd, de bek verbonden en de vogel naar Delft overgebracht, waar hij thans nog in goede conditie verkeert. Gistermorgen werd de 2de luitenant-vlieger Yan Wulfften Palthe, ko mende van Oldebroek, wegens defect aan den motor van zijn tweedekker L.A. 8, ge noodzaakt tot eon noodlanding op de ge-1 meenteweide te Harderwijk. Het vliegtuig [kwam zonder ongelukken neer. Nadat een reservemotor, uit Old'edroek ontboden, was ingebracht, kon hij zijn tocht naar Soe&ter- berg voortzetten. De heer Palthe was verge zeld van den luitenant der veldartillerie Gosman. Wegens den wind werd de vliegmachine gedemonteerd en per auto naar Soesterberg vervoerd. Door onbekende oorzaak rak gisteravond te Winkel een felle brand uit in een perceel, bewoond door drie gezinnen, van den heer G. de Leeuw. Zeer weinig kon worden gered. De schade wordt ten deele door verzekering gedekt. Men schrijft uit Hengelo in zake de weversstaking aan ,,Het Yolk": Door B. en W. was aan de stakers een bemiddelingsvoorstel gedaan, u.l. om gedu rende drie maanden den arbeid te hervat-, ten op de door cle patroons vastgestelde voorwaarden, ten einde dan te zien hoe groot de loonsverlaging zou zijn; datgene, wat men in die drie maanden per uur min- derder mooht verdienen dan men de laat ste maand vóór de staking gemiddeld uur had verdiend, zou dan door de gemeen tekas worden betaald. Hierdoor trachtte men de uitsluiting te voorkomen. Dit bemiddelingsvoorstel werd op de ver gadering van de ongeorganiseerde stakers van de hand gewezen; men ha-d geen onke len waarborg, hoo het óver drie maanden zou gaan men zou nog even ver zijn als ny. Op de Dinsdagavond gehouden gecombi neerde vergadering van de textielorganisa- ties werd dit voorstel ook behandeld en eveneens was men daar van mcening, hoe wel men de bemiddeling waardeorde, dat men dib voorstel niet kon aanvaarden. Men zou het kunnen aanvaarden, indien de firma Pol zich wilde verbinden, om in do komen de drie maanden 'haar weverij in te rich ten volgens Engelsch systeem, en mocht zij daar niet mede klaar komen in dien tijd, dan aan al de wevers, die nog op dè oude con- struotiegetouwen moesten weven, een toe slag te geven van 25 a 30 pü. Op die ma- (Zitting van gisteren.) Bij de verdere beraadslaging over de D J AMBI-C0N CESSIES, ontwikkelde de heer DE MEESTER ernsti ge bezwaren tegen het wetsontwerp; met name tegen den inhoud der voorgestelde overeenkomst en tegen het feit, dat de Staat niet voldoende medezeggenschap zal hebben over de wijze, waarop de terreinen •zuilen worden geëxploiteerd. Wat dienaan gaande nog in het concept-contract is opge nomen, laat ruimte voor allerlei verschil van opvatting en voor velerlei moeilijkheden en zal hoogst moeilijk zijn te handhaven. Het feit, dat de Maatschappij krachtig ,en ondernemend is, behoeft nog geen reden te zijn voor de Regeering om de macht uit handen te geven. Spr. acht het te meer noodig in dit op zicht voorzichtig te zijn, daar de .uitgifte van verdere Djambi-petroleumterreinen aan de Bataafsehe bijna zeker is te achten. Nie- )naiid zal de concurrentie aandurven mot de toch reeds zoo machtige Kon. Petroleum- Maatschapprj, dezelfde als de Bataafsehe die haar monopolie door het -ontwerp .weer versterkt zal zien. Bestond er dan ook geen derde weg, dan ;zOu spr. ook hier voor Staatsexploitatie zijn, ofschoon hij van Staatsexploitatie van pe- .trolenmbronnen moeilijkheden vreest, met na me ten aanzien van den afzet. Z. i. blijft evenwel een derde mogelijkheid open en wel deelneming van den Staat met een flink kapitaal in de vennootschap, welke de ter reinen zal exploiteer en. Spr. dient een motie in, waarin de wen- Bchciijkheid wordt uitgesproken yan exploi tatie door een naamlooze vennootschap, op wier gestie het land, mede door deelneming in het maatschappelijk kapitaal, overwegen den invloed heeft. De heer B0ISSEVAIN bestrijdt het be toog van den heer Albarda ten gunste van Staatsexploitatie. Hij wijst er op, dat parti culiere exploitanten slechts hun eigen geld .wagen; terwijl de ondernemingsgeest van den Staat gegrond is op het geld der belas tingbetalers, dat verloren is bij1 mislukking. De heer Albarda lette voorts niet genoeg op de onzekerheid der uitkomsten bij de groote ingewikkeldheid van het petroleumbedrijf; vooral ten aanzien der distributie. Particuliere exploitatie zal voorts de voor verdere exploitatie van Staatswege zoo noo- fligo krachten doen vrijkomen. Het petroleumbedrijf acht spr. in zijn ge heel ongeschikt als Staatsbedrijf, ook omdat de financieele uitkomsten nog geheel in .do lucht hangen, terwijl de Staat toch de helft der door da Maatschappij behaalde winst in den zak steekt, zonder eenig succes. De critiek van den heer De Meester op het contract beaamt spr. niet geheel en pl. Bijl dergelijke overeenkomsten behoort een ze kere mate van vertrouwen in het fatsoen der wederpartij. Evenwel bewondert hij het con tract niet; het bevat te veel technische be malingen. Bp voortgaan op. dezen weg zullen ,we te rechtkomen in het netwerk ran te ingewik kelde contracten. Voor het principe der motie-De Meester gevoelt spr. sympathie. Maar toch zou Jiij \hans nog niet tot de uitvoering willen over gaan. Alles zou dan weer te veel pp- de lan ge baan worden geschoven. De heer MENDELS voerde nog bewijs- larguraenten tegen het ontwerp, aan. Spr. brak zijn rede af en de beraadslagin gen werden verdaagd tot heden te elf uren. Op de volgende vragen van den heer Rut gers, betreffende het vellen, van h.ooraen in Verband met de verbreeding van den Rijks- Weg LarenN aarden. Is het juist, dat het voornemen bestaat tot verbreeding van den Rijksweg van Laren naar Naarden de boornen langs dien weg te yellen? Kan de bedoelde verbreeding niet wor den verkregen door het bestraten der tram baan Heef de Minister van Waterstaat het volgendo geantwoord: Do voorgenomen voorzetting van de ver betering van Rijkswege van Laren naar Naarden bestaat niet alleon in een verbree ding, doch ook in het wegnemen van een Uit het Engelsch van Miss Y0NGE. (Nadruk Verboden), 6) „Zij zal wel zeer bedroefd geweest zijn, toen zij van u moest Bcheid'en", merkt© hij aan, het schoone meisje aanziende, dat too vroeg reeds ue wereld was ingezon den. „O, ja!" en do tranen parelden weder aan de zwarte wimpers, ofschoon door een lachje vergezeld; „zij zeide, dat ik zulk een onnoozel huishoudstertje zou zijn, en zij zou mij zoo gaarne nog wat onderricht ge geven -—en „Gij waart ook slechts korten tijd ver loofd, nietwaarVvroeg John, begeerig om van haar zelve eenige inlichting te verkrij gen; en zij was te jong en te gelukkig om niet vertrouwelijk te worden, ofschoon zij toch haar oogen neersloeg en bloosde, toen sij ten antwoord gaf: „Zee weken maar". „En maakt eb gij kennis op het bal?" „Ja, o! dat was zoo zonderling; Annett© zou er voor de eerste maal heengaan en rij wilde niet zonder mij gaan. Mama vond het wel niet goed, want ik was toen nog geen zestien jaar, maar oom ührisitoffel was ook overgekomen en die drong er op aan, oat ik medegaan zou, omdat ik zijn lieveling ben. Maar ik kan mij niet begrijpen, dat dit alles zoo kort geleden is; het komt mij nu zulk een langen tijd voor. „Dat moet het wel", zei John met een voorkomen van ^langstelling, zoodat zij voortging: scherpe bocht. Dit laatste kan niet geschie den zonder opruiming van 8, aan de noord- rijde van deu weg tusschen do H.M.-palen 24.5 en 2*1.6 aanwezige boomen. De overige boomen op meerbedoelden weg, die reeds voor rooiïng waren aangewe zen, zullen echter worden gespaard, terwijl de ter plaatse ontworpen voet- en rijwiel paden achter de aanwezige boomenrij zullen worden aangebracht, en, voor zooveel noo dig, ter meerdere vergemakkelijking van het gewone verkeer de baan van de Gooi- scho stoomtram op den Rijksweg zal wor den bestraat. Opdrijven van prijzen. In verband met wat aan het „Hbld." van Duitsche zrj'de over het opdrijven van prij>- zen geschreven is, vertelde een Nederl'andsch fabrikant aan ditzelfde blad, het een en ander over de prijsbeweging van een door hem geleverd artikel. Hjj noemt om begrijpe lijke redenen den naam van het artikel niet en ook de prijzen zjjn niet de juiste, alleen de procentsgewijze prijsstijging is volkomen juist. Hij leverde dan in vredestijd het artikel ook in het buitenland voor, zeggen wij fl. Iu den oorlog steeg door natuurlijke redenen, prijest^ging grondstoffen, steenkolen, ver voer enz. enz., de prjjs tot fl.35 zelfs tot fl.65. Kort geleden verkocht hij ,een belangrijke partij v<K,r den prijs van f I.62V2! voor Noorwegen. Nu had hij steeds gewei gerd om te poran den prijs onredelijk op te drijven, hjj wide een reputatie als reëel han delsman ook tot na den oorlog in Duitschland; handhaven. Daar leest hij: echter dat zijn ar tikel in Duitschland in den detailhandel tegen prezen van f4 en f4.50 verkocht wordt. Hij doet nu navrage wat er met de partij naar Noorwegen verkocht, gebeurd is, daar hij r eden hadj, te vermoeden, dat deze wel licht niet in Noorwegen zou blijven. Door toevallige omstandigheden verneemt hij van handelsvrienden dat deze zelfde partij onmid dellijk in Duitschland met precies 100 pCt winst, voor f3.80 verkocht is. Oogenblikke- ljjk schreef hij hierover aan zijn Duitsche agenteD, die klaarblijkelijk het belang van hun patroon om vaderlandslievende redenen niet te ijverig betracht haddep, dat hij aan redelijke prijzen niet meer wilde vasthou den, wanneer dit alleen het gevolg had dati wLdvreemde tusschenpersonen schatten ver dienden. Hij heeft zijn prijs nu voorloopig op f3.90 vastgesteld en "verkoopt zijn geheele productie tot dien prijs. Wie is echter de schuld van dat prijsope drijven Wegtns do bijzondere tijdsjms'.n-ndig- lieden heeft de gemeenteraad van Leeuwar den besloten aan het poütie-personeel ver vroegde periodieke verhoogingen toe te kennen. Bij Kon. besluit is tot nadere be schikking vrijstelling van port verleend voor brieven, gericht aan den hoofdaalmoezenier brji liet leger te velde. De margarine-aanvoer te Losser is nog tamelijk groot. Per lokaal spoor wordt gemiddeld 4000 K.G. margarine per dag naar Losser vérzonden, allemaal natuurlijk in zendingen beneden de 101 K.G. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft f5000 ter beschikking van het Steun comité gesteld, ter verstrekking van brand stoffen aan minvermogenden in dezen winter. Een motie, om f5000 uit te trekken voor goedkoopere brandstof aan de inwoners jnet een inkomen beneden f800, werd verwon en. De voorzitter der Utrechtsc-he melk- verkoorers-vereeniging deelt mee dat door de Utrechtsche Merikverkoopers-vereeniging, in haar vergaderingen in Oct., en op 2 Nov., het besluit is genomen, de melkprijs hoo- ger te stellen, dan 13 cent .per liter. Door, enkele leden is over den prijs van 14 cent gesproken^ maar het Bestuur der Vereeni- gmg ging daar niet op in en er is geen voor stel van gemaakts De prijs is algemeen bepaald op 13 cent. Naar de „Zw. Crt." uit Oldenzaal verneemt, heeft de Nederiandsche ingenieur „Het was al heel raar zooals alles ge beurde. Gij moet weten, dat Annette en ik niemand hadden om met ons te dansen, en wij waren nieuwsgierig wie die twee hee- ren waren. Kapitein Fitzhugh danste met miss Evelina, en hij Mr. Martindale stond tegen den muur te leunen en zag het aan". „Ik weet niet precies hoo met zijn armen over elkander geslagen, zóó, niet waar i"1 „Ja, juist, zóé", zeide Yiolette glim lachend, „en daarop kwam Grace Bennet naar ons toe en vertelde aan Mathilde, wie de heeren waren, en terwijl ik daarnaar luisterde, o 1 wat was ik verwonderd 1 'daar kwam mijn broeder Albert en tikte mij op den schouder. Mr. Martindale had hem verzocht om aan ons voorgesteld te worden en hij vroeg m ij om te dansen. Ik geloof niét, dat ik een goed antwoord gaf, want ik dacht, dat hij Mathilde bedoeld had. Maar", zeide zij, eensklaps afbreken de, „hoe kan ik ook zoo dom praten en u hinderenEn rij kleurde weder en sioeg haar oogen neder. „Gij hindert mij volstrekt niet", gaf John ten antwoord. „Daar is niets, dat ik lie ver wensch te hooren, of waarin ik meer belang stel. YeTtel mij maar zooveel gij wilt". „Ik vrees, dat het te laf is" mompelde zij bij richzeive; doch de herinnering was te aangenaam, om niet uitlokkend te rijn, en op haar leeftijd is die overgang van be schroomdheid to:. vertrouwelijkheid zoo heel grooti niet. „Het is volstrekt niet laf", zeide John. „Gij begrijpt wel, dat ik toch weten moet, hoe ik aan een schoonzuster gekomen ben". En toen bedenkende, hoe vreemd het was, te Berlijn woonachtig, wiens aanhouding aan de grens wij' dezer dagen hebben gemeld, thans van den minister verlof gekregen, naar Duitschland terug te keeren. Door de grenswacht te Bergh is 600 pond leder aangehouden, waarvan 100 K.G. militaire schoenzolen, voorzien van het Rijks- merk. Onlangs vertrok een Belgische fami lie, die ongeveer een jaar te Domburg had gewoond, naar haar kasteel te Schooten jn België terug, doch vond het bewoond .door een Duitschen majoor en andere militairen. De majoor was wel beleefd, maar beweerde thans geen andere woonplaats te kunnen krijgen. De eigenaar kreeg verlof met rijn üuisgenooten naar Holland terug te keeren. Dezer dagen zijn ze weer in Domburg; aan gekomen. De Wint era wp^ksche grenswacht heeffc m de buurtschap Meddo een oud paard m beslag; genomen, dat letterljjk uitgegraven moest worden. Het dier lag in een sloot verborgen en zou over de grens gesmokkeld worden. Terwijl de wacht hiermede bezig was, hebben smokkelaars op een andere plaats getracht meer waardevolle dieren over de grens te brengen. De minister van Bmnenlandsche Zflr ken heeft nog 31/2 millioeu gulden aange vraagd om te voorzien in de kosten voor de ondersteuning van vluchtelingen gedurende dit jaar. Sedert de vorige week liepen te IJmui- den de hardnekkigste geruchten dat de stoomtrawler „J. T. Gremer" door op een mijn te stooten in de lucht was gevlogen. Het ging zelfs zoo ver, dat verscheidene b$ het visseherijbedrijf werkzame personen met beslistheid beweerdenv dat een Deensch stoomschip, hetwelk op het einde der vorige week hier passeerde naar Amsterdam, ge rapporteerd had, dat door de bemanning was gezien hoe een Nederlandsche trawler in de lucht was gevlogen. Bjj onderzoek bleek dat door geen enkel stoomschip iets in dien geest was gerapporteerd. Intusschen maakten de familieleden der, opvarenden van genoemden trawler en van andere schepen, die wat lang uitbleven, zich ernstig ongerust in verbana met deze ge ruchten. Aan de ongerustheid kwam echte* gelukkig een einde door de behouden bin nenkomst van den trawler. Nu deze trawler binnen iö, duiken er ween geruchten in denzelfden geest op over an dere schepen, welke met namé worden aan- aangeduid. Een bij Westkapelle aangedreven Duit sche seinballon was nog in goeden staat, doch Ieeggeloopen. De ballon had een middeJ- ljjn van ongeveer 2 M.; het drftftoestel was er nog aan. Men vond ér een papier in, waar op verzocht werd het voorwerp naar Ostende terug te zenden. Ook ten oosten van Dom burg ia zooTi ballon aangespoeld; doch stuk. De militaire autoriteiten hebben deze but tons doen opbergen. Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 75 jaar overleden de heer Flecbet, radicaal lid van de Belgische Kamer yan Volksvertegenwoordigers, laatstelijk burge meester van Warsage, do gemeente tusschen" log zoo zwaar geteisterd werd en waar de .Visó en Luik, die in het begin van den oor- thans overledene geruim en tijd als gijze- 1 laar werd gehouden, doch later in vrijheid gesteld. Sedert zocht en vond hij in Neder land een veilig toevluchtsoord. Bij den Yervenersbond te Emmen is van den Minister van L., N. en H. bericht ingekomen, dat naar de meening van den Minister de prijs van de turf niet verdei* behoort te worden verhoogd en geen belang rijk grootere hoeveelheden behooren tiö wor den afgeleverd dan andere jaren, om opslag voor speculatieve doeleinden te voorkomen. Op die voorwaarden zal voorloopig niet tot inbezitneming worden overgegaan; wel ech ter heeft de Minister de arheidsinpectie uifr- genoodigd om ïn overleg met cfè Burgemees térs ïïer. betrokken gemeenten, de aanwezige voorraden turf op te nemen. Dinsdagavond zijn te Heusden drie Russische krijgsgevangenen aangekomen. Toen ze politie zagen, staken ze de handen op; ze meenden nog in Duitschland te zijn. Ze zijn uit Hannover ontsnapt en hebben rich op hun vlucht met knollen gevoed dati die deftige, voorname heer van over de dertig jaar haar bij mogelijkheid zoo noemen kon, kreeg zij weer een kleur en werd zoo verlegen, dat John haar medede^- ling moest uitlokken, door te zeggen: „Nu dan, op dien avond danst&t gij met Arthur?" „Driemaal; het was een wonderlijke avond. Annette en ik zeiden tot elkaar, toen wij 's avonds op ons kamertje waren, dab we genoeg gezien hadden om er weken genoeg aan to hebben. Wij wisten toen niet, dat er nog wat anders gebeuren zou". „Neen, dat kan' ik wel denken". „Ik dacht er gedurig over, hoe beleefd hij voor mij genogen ha-dDoch ik kon slechts gissen maar daar gebeurde nog een andere toevalligheid. Gewoonlijk kom ik niet in het salon, als er gezelschap is, omdat er nog drie oudere zusters dan ik zijn, maar op dien dag, dat die heeren pa pa kwamen spreken over het visschen, was mama met al de oudere zusters, behalve Mathilde, uitgegaan. Ik leerde juist Ro- meinsehe geschiedenis bij haar, toen papa binnenkwam en zeide, dat wij beiden in het salon moesten komen". „En zaagt ge toen meer van hem?" „O, ja, hij dineerde bij ons. Het was de eerste maal, dat ik ooit met vreemden aan ttafel at, en hij praatte zooveel met mij, dat Albert mij met hem begon te plagen, maar dat doet Albert altijd, daar geef ik dus niet veel om tot tot op dien dag, waarop hij met ons in het park wandelde, toen hij van het visschen terugkwam". Haar stem werd onverstaanbaar en haar gezichtje gloeide, terwijl zij haar oogen naar den grond sioeg: doch een paar aan moedigende woorden brachten Raar weer op den weg. Toen ik het aan mama vertelde', zeide rij,- dat hij mij waarschijnlijk voor een klein nufje hield, dat nog niet veel beteekende; maar dat kon ik niet gelooven, want ik ben do grootste van de zusters en iedereen zegt, "dat ik er uitzie alsof ik op zijn minst zeven tien jaar bon. Yerder zeicte mama, dat groo te hoeren en officieren er niet veel om ge ven, of rij een meisje een beetje voor den gek houden. Maar, weet gij, toen kende zij hem nog zoo goed niet", voegde zij er met een verscboonenden blik bij. „Uw rn-ama. -was zeer voorzichtig". „Zij kon toen nog niet weten, dat hij die beschuldiging niet verdiende", zeide het jonge vrouwtje, dadelijk de partij voor haar echtgenoot opnemende, dewijl zijn broeder het niet deed, en toen weer haa-r moeder verontschuldigende: „Het was slechts uit voorzorg voor mij, die lieve moeder 1 Zij zeide, ik moest er maar niet meer over denken; maar dat kon ik niet laten, waar lijk, dat kon ik niet!" „Neen, dat kond et gij ook niet", en dxoe» vige herinneringen uit rijn leven bestorm den hem, en hij verheugde rich innerlijk, dat dit teedere jonge hart niet door zulke teleurstellingen had behoeven to lijden. „Hoe lang is dat geleden?" „Dat ie zes weken geleden een maand vóór onzen trouwdag", zeide zij blozende. „Ik wenschte, dat wij het nog wat uitge steld hadden. Ik had zoo gaa-rae nog wat geleerd van het huishouden, maar ik had er nooit den tijd tofe, want hij kwam alle dagen en had dan goaame, dat ik met hem in het park wandelde. Alles ging ook zoo gauw, dat ik geen tijd heb gehad om tot mijzelve te komen en nog wat van mama en Mathilde te loeren, en dan kwam er nog bij, dat mama in die laatste weken dikwijls zoo erg bedroefd wasHet is dbs niet te verwonderen, dat iK niet knap ben; maar dat zal misschien, wel beter gaan, als ik weer rustig den tijd heb. Ik had ook liever willen wachten tot Lord Martindale van zijn reis terug was; maar zij zeiden dat dit niet kon, omdat Artnur's verlof bijna om was, en dan had ik zoo heel gaarne gehad, dat Miss Martindale voor een paar dagen haar tante had kunnen verlaten om bij ons huwelijk tegenwoordig te zijn". John vond het zoo moeilijk, om daarop een antwoord te geven, dat hij blijde was, dati Arthur juist thuis kwam en een eind aan het gesprek maakte. John ging daar op uit, om kapitein Fithugh, die met Arthur te Wrangorton geweest was, een be zoek te brengen. Yan dezen vernam hij de overige bijzon derheden. Dë heer Moss was een man, die eigenlijk door niemand geacht werd. „Een door en cfoor listige kerel", noemde de Iersche kapitein hem. Wat de dames Moss aangaat, dat waren Fatsoenlijke meisjes; de meesten waren heel mooi en niemand wist iets op haar to zeggen. Om de waar heid te zeggen, John kreeg een sterk ver moeden, dat de kapitein zelf aan een paar van die dames heb hof gemaakt ha-d, of schoon hij er zich op beroemde, dat hij zijn vriend gewaarschuwd had op zijn hoede te rijn. Hij eindigde met een hartelijke aan spraak, die John zeer veel genoegen deed; hij hoopte, dat (le laatste toch zijn best zou doen bij Lord Martindale, want dat de jon ge vrouw zulk een lief schepseltje was, als men met oogen zien kon, en dat men er trotsch op kon zijn, haar tot schoondoch ter te hebbennaar zijn meening was het beter, dat de zaak zoo a-fgeloopen was, dat "het arme meisje van hartzeer gestorven ware. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6