N°. 17089 1 ag November, Tweede IMad. /\o jgjg 'ndustrieterreinen te Leiden. Ingezonden. Binnenland. LEIDSCI By de behandeling van de gemeen te- begroeting, werd, volgens het verging in het „Leidsch Dagblad'', op een desbetref fende v^aag, door B. en W. geantwoord, dat hunnerzijds al het mogelijke wordt ge daan, wat naar hun meening kan strekken tot vermeerdering van do industrie in deze gemeente; doch dient men er op te letten, dat de gemeente bij gebrek aan gemeente lijke terreinen voor industrie-doeleinden be trekkelijk weinig kan doen. Hoewel Leiden niet op één lijn gesteld kan worden met de groote steden, mag men toch wel den toestand alhier vergelrjken met dien bijv. in Haarlem, Arnhem, Amers- luorfc, enz., en geeft die vergelijking den indruk, dat op die plaatsen veel meer ge daan wordt om de industrie te lokken en te bevorderen, dan hier wel het geval is; Zelfs in een kleine gemeente als Heemstede W©rd onlangs door den Gemeenteraad be sloten tot den aanleg van een diep en breed vaarwater met een haven van het centrum der gemeente r±aan het Spaarne, volgens plannen van het Ingenieursbureau van Hasselt en De Koning, te Nijmegen, tegen eten kostenberekening van f122,400. Zulke breed opgezette plannen kunnen wij in Lei den tot heden nog niet! Zulk een vooruite sienden blik in de toekomst heeft de Gemeen teraad nog niet geto-ond te bezitten. Be tegenwoordige tijd, nu de voltooiing kadert van het kanaal, dat den Vliet met de Zijl verbindt, wordt gunstig geaoht voor [grondaankoop aoor de gemeente op ruimer Behaal dan heeft plaats gehad, ten einde fet grondbedrijf, waartoe ook behoort de .Exploitatie van industrieterrein en, ten volle aan zijn bestemming* te doen beantwoorden. Dat men hiervan in andere plaatsen door drongen is, blijkt uit het adres, dat de Kamer van Koophandel' in Haarlem aan den Gemeenteraad heeft gericht, waarin wordt aanbevolen de aankoop van gronden voor iden aanleg van een spoorweg haven aan het Nocrder-Spaarne. „Wil Haarlem niet voor goed achteruit gesteld worden by andere imeer vooruitstrevende gemeenten", zoo wordt gesegd „en het getij dus niet aïen verloop on, dan behooren bfttyds de bakens te worden verzet". Van de Kamer van Koophandel in Leiden, heeft men nog niet gehoord, dat zy het jhitiatief genomen heeft tot een dergelyk Voorstel' als dat van de Haarlemsche Kamer. Do gemeente 's-Gravenhage adverteert in de couranten, dat zij terreinen voor han del en industrie beschikbaar heeft aan de Laakhaven, gunstig gelegen aan vaarwater! &n nabij spoorwegemplacement, de terrei nen .vorden in erfpacht uitgegeven; zulke Advertenties kan Leiden niet plaatsen, om dat het die terreinen nog niet bezit. .Wordt het dan iiu geen tijd de hand te leggen op de terreinen langs de Zijl, het Igroote vaarwater naar Amsterdam en Rot terdam, waar thans reeds eenige industrie [gevestigd is? Dat terrein is gunstig ge legen voor hei) ünaken van een haven en •voor het vestigen van industrieën of ver plaatsing daarheen uit de binnenstad; met het laatste wordt o.a. gedoeld op de ver plaatsing ran de rabriek van de firma Hoo- Igenstra&ten Co,, waardoor het vrijkomende .terrein beschikbaar wordt voor een ver keersweg van de Breestraat naar de Zijd- gracht en verder. Het terrein ten westen van de Zijl is te bereiken langs den Lagen Rijndijk over weiland, thans nog niet ingenomen als bouw grond, enis gelegen op korten afslandi ,van het emplacement van de Hollandsche Electrische Spoor, welke spoorlijn in ver binding kan gebracht worden meb de Hol landsche' IJzeren Spoorweg-Maatschappij; de verbinding met het groote spoorwegstation is ook om andere redenen gewenscht. .Verder, liggen die terreinen vlak Oost- [West, op een afstand van slechts ruim twee kilometer van het Schuttersveld, de aange wezen plaats voor het toekomstige spoorweg station, aangewezen, omdat een nieuw station op dezelfde plaats, waar dit thans staat, met het oog op de nabijheid van het nieuw© Academisch Ziekenhuis minder ge wenscht is. Een verbindingsweg van het Schuttersveld naar de Zijl zal geen bezwaren opleveren; alleen dient een brug gemaakt te worden over de Haarlemmertrekvaart; een onder werp, dat sinds jaren reeds in overweging is. Die verbindingsweg moet dan loopen ten Noorden van het Abattoir en zou by een eventueel© verplaatsing van de veemarkt naar de omgeving van het Abattoir, door. dozen weg het vraagstuk van gemakkelyken toegang tot do Veemarkt, nader tot zijn oplossing gebracht zijn. Het schijnt verkies lijk te wezen de Veemarkt dicht bij hot Slachthuis te hebben; ook in Haarlem hebben B. en W. een voorstel gedaan om de weke- lijksche veemarkt te verplaatsen naar een terrein bij het Slachthuis. Grondaankoop kost veel geld, maar geld dat op den duur voor de gemeente goede rente afwerpt. Bleek het achteraf niet ver standig te zyn geweest, toen de gemeente in 1896 „Endegeest" kocht voor f 75,000 en vier jaar later „Ryngeest" voor ruim £35,000? Eveneens is zulks het geval met den aankoop van de gronden voor neb nieuw Academisch Ziekenhuis. En toch werd bij eiken aankoop van grond, vooral buiten den Raad, daartegen oppositie gevoerd; aan die oppositie is het dan ook te wyten, dat het landgoed „Buitenrust" van wylen den heer Jufca niet door, de gemeente werd ge kocht v'. j i Laat Leiden in dit opzicht een voorbeeld nemen aan Amersfoort; deze gemeente is langzamerhand in het bezit gekomen van ongeveer 230 hectaren bouwgrond; deze koo- pen zyn uitsluitend geschied op gronden ontleend aan de belangen eener stelselma tige uitbreiding der gemeente. Aankoop van gronden door de gemeenbe moet niet in de eerste plaats geschieden met het oog op winst, doch meer gericht zijn op de gro'obe indirecte voordeelen, die van verkoop of uitgifte in erfpacht het gevolg zyn, zooals levering van gas, elecfcriciteit, water, verder inkomsten belasting, enz., ter wijl ae gemeente natuurlyk ook kan profi- teeren van de waardevermeerdering. Wil Leiden niet achteraan komen, dan dient de gemeente thans reeds rich in het bezit te stellen van bovenbedoelde terrei nen, waar B. en W. zelf erkennen, dat er gebrek is aan gemeentelijke terreinen voor industrieel© doeleinden. „Tuinstadwijk". Mijnheer de Redacteur! Vergun my eenige plaatsruimte in Uw vteel gelezen blad, om den heer G., als lid van de nieuwe „Tuinstadwyk" van antwoord te dienen; echter niet om in te gaah op zjjn hatelijkheden, want het blykt mij uit al zyn schryven, dat hy myn schryven niet goed gelezen heeft of niet begrijpt. Immers had hij dan mijn oppervlakkige berekeningen .weersproke^ en niet beweerd^ dat in myn schrijven staat, dat de heer. Kuiper een leek is. Hij moet eerst beter le zen. Doch ik kan my best begrijpen, dat de. heer. G. de gelegenheid te baat neemt om; eenige |r eclame te maken voor „Tuinstad- ófijk", want zyn schryven is één stuk re clame. Bang voor, daling in prijs der gelyksoor- tigo woningen, behoef ik niet te zijr, want ik ben slechts de gelokkige(?) bezitter van een kuifl (zegge 6én) in den prys tussclien de twee en vier, gulden per, week. Mocht hy ©enter met zakeijjke .weerleg gingen komen, dan zal ik hem ook zakelijk antwoorden; doch vóór hij dit doet, Iaat hij dan eerst den heer Kuiper nog een3 raad plegen, dan heeft hij gegevens van een lian- dig vakman. Ik zal dan ook met meerdere cijfers komen, en den heer. G. tot de over tuiging brengen, dat men van optimist pok pessimist kan worden. U beleefd dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur, ver blijf ilc, i Hoogachtend, I -1 "UwBw., i i i' j. j. d. a Hoofdelijke Omslag Haagweg- bewoners. Mijnheer de Redacteur Dezer dagen hadden de bewoners van Zoe- terwoude het voorrecht hun aanslagbiljet in den Hoofd. Omslag dienst. 1915 te ontvangeneen zeer gewone, doodeenvou dige zaak, die het vermelden dan ook niet waard zou rijn, ware heb niet, dat ik naar aanleiding van m ij n aanslag in dien H. O. speciaal den bewoners van den Haagweg c. a. wilde adviseer en, toch voor al goed toe te zten, dat hun aanslag naa-r billijkheid en zonder willekeur, ie ge schied. Zelf ben ik de dupe geworden van een hoogst willekeurige handelwijze be dezen opzichte. Het bleek mij n.l., dat mijn aan slag zoo ongevecT een vordubbeldng heeft ondergaan met dien van het vorig jaar, ter wijl booh geen enkel geldig motief voor een dergelijke verhooging aanwezig kan zijn. Ongetwijfeld heeft der Commissie van Aanslag dan ook de groote bedrijfswinsten, die ook Zoeterwoude's boeren oogstten en nog oogsten, parten gespeeld en heeft bedoelde Commissie geheel vergeten, dat aan den Haagweg geen landbouwers wo nen. Met den moesten drang raad ik den belastingplichtige, wiens aanslag niet in or de mocht zijn, aan, niet te berusten in den verkeerden aanslag, doch zijn protest te doen hooren bij den Raad der gemeente. Mogelijk vindt onze vertegenwoordiger aan den Haagweg alsdan aanleiding eens een onderzoek in te stellen naa-r de wijze, waar op mot de heffiing van den Hoofd. Omslag wordt omgesprongen, en hebben we kans ©en volgend jaar gespaard te blijven voor een heffing, die iccTeren redelijken grond slag mist. Ten slotte nog dit: Waarom rijn de aan slagbiljetten eerst nu (November) rondge wonden Wanneer dit gceohied was oen half jaar vroeger, zou de gemeente rente en pro visie bij don kaasder gespaard hebben. Meer dan anders pa<st in deze tijden een zuinig beheer N. G. SPAAJRGxAREN Jr. Haagweg 85. Zoeterwoude, 10 November 1915. RECLAMES, ft 40 cents per regel. ■^rfnairïïnt-Tabïetten I m vernietigen de bacteriën Van verkoudheid, Influ.naa. angina roodvonk enz., in mond en I keel en beschermen tortpq Besmetting- „De Ned." meldt, dat te Leeuwarden aan de Alma-Tadema-straat terrein is aan gekocht voor het bouwen van een derde kerkgebouw dor Geref. Kerk, dat £60.000 zal kosten. Mr. dr. J. J. Smit, commies-redacteur ter gemeente-secretarie te Deventer, is be noemd tot adjunct-commies ter provinciale griffie te Utrecht, afdeeling Gemeentezaken. Men meldt ons uit Nijmegen; Alhier is, 68 jaar oud; overleden mr. A. H. M. van Berckel. De nu overledene wa6 gedu rende vele jaren tot voor eenige .maanden kantonrechter te Nymegen. Voorts was mr. Van Berckel oud-lid van de Eerste Kamer, van Ged. Staten van Utrecht en van den Raad van Nymegen. Ged. Staten van Friesland hebben, pp verzoek van den Minister van Binnenland- sche Zaken, de aandacht van de burgemees ters in de provincie gevestigd op een inder tijd tot hen gerichte uitnoodiging, om jn voorkomende gevallen langs telegraph'schen weg mededeeling te doen aan den directeur van het Ryksmuseum van Natuurlijke Histo rie-te Leiden, van het aanspoelen van een walvisch, vinvisch, dolfyu, zeerob of ander groot zeedier. Daar slechts door enkele burgemeesters de bedoelde mededeeling geschiedt, heeft de directeur van het museum de meeste aan spoel in gen uit de nieuwsbladen vernomen en derhalve te laat, om no<* pogingen tot behoud der dieren in het werk te stellen. By Kon. besluit is aan mr. P.. Gra- tama, op zyn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-president by de arron- disseraents-rechtbank te Arnhem, onder dankbetuiging voor in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. Met ingang van 16 November is be noemd tot directeur van het telegraafkan toor te Vlissingen, de heer J. van Boven, thans in gelijke betrekking te Goes. In parlementaire leringen heet het, dat een wetsontwerp betreffende de droog making der Zuiderzee thans niet lang mee£ op rich zal laten wachten. Bij de verkiezing van een lid voOr de Provinciale Staten in Groningen (vaca- ture-mr. F. Maas) werden uitgebracht op prof. mr. J. Simon van der Aa (V. D.) 1657 en op N. A. de Vries (soc.-dem.) 1705 stem men, zoodat gekozen is de hoer N. A. de Vries. In het district Oude Pekela werden uitge bracht op de heeren Lutjebroek (Vrijzinnig) 311, Van der Hoop van Slochteren, (Christ-.- Hist.) 1202 en mr. Zeven (Vrijzinnig) 1245 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Van der Hoop en Zeven. Men schrijft uit Brielle van gisteren: Heden had, onder groote belangstelling, de begrafenis plaats van den 104-jarigen Cor- stiaan Hagers. Van het garnizoen ging het muziekkorps voor den stoet uit, en speelde een treurmarsch, terwyl het vaandel van het Metalen Kruis uit het Gemeente-Museum ge haald was, om, thans voor de laatste maal, den oud-strijder van het jaar 1831 een saluut te brengen. Uit Rotterdam was een afvaar diging van „Den Vaderland Getrouwe", ter wyl op de begraafplaats verschillende auto riteiten, waaronder de wethouder, de heer C. Mol, aanwezig waren. Een der afgevaar digden van „Den Vaderland Getrouwesprak een afscheidswoord, terwijl de archivaris dor gemeente, de heer Joh. H. Been, namens de Brielsche ingezetenen den overledene een hartelijk vaarwel toeriep. Men meldt aan „De N. Ct", dat de toestand van den heer H. J. Lovink, wegens ziekte met verlof hier te lande, ofsciioon érnstig, de laatste dagen iets beter is. De burgemeester van 's-Gravenhage beeft eenverhooging voorgesteld van de sa larissen van het politie-personeel. Een 18-tal scheepvaartondernemingen te Rotterdam hebben, blijkens mededeeling van B. en W1., aan den directeur der Zee vaartschool aldaar een bedrag ter hand ge steld van ruim f20,000, ten einde aan de gemeente voor de in aanbouw zijnde Nieuwe Zeevaartschool aan den Pieter-de-Hoogh-weg 'enkele zeer kostbare hulpmiddelen voor het onderwijs aan te bieden. Het bedrag is be stemd voor de aanschaffing van een groo- ten astronomisch en kyker, op te stellen in den toren van het ontworpen gebouw, be nevens van een radiotelegrafische installatie en een motorreddingboot, terwijl een be drag van f1000 ten goede zal komen aan het studiefonds-Hoos. B. en W., met groote waardeering van dit blyk van belangstelling melding makende, stellen den Raad voor het aanbod te aan vaarden ten aan de gevers den dank van de® Raad over te brengen. Het honderd-vijf-en-twintig jarig be staan van het Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Genec3- en Heelkunde, is gis termiddag te Amsterdam- herdacht in de jaarlyksche algemeene vergadering van het Genootschap, welke in de Aula der Univer siteit werd gehouden. Met groen en bloemen had men de Aula een feestelijk aanzien gegeven. De burgemeester van Amsterdam; de heer J. W. C. Tellegen, woonde de vergadering by, alsmede de wethouder voor het Arm wezen, dr. N. M. Josephus Jitta, en de wethouder voor hot onderwijs, de heer H. J, den Hertog. Mede was aanwezig de com mandant der stelling van Amsterdam, go- neraal-majoor A. R. Ophorst. Ook het col lege van curatoren der universiteit had van zyn belangstelling doen blyken. De algeraeene voorzitter va® het Genoot schap, prof. G. van Rijnberk, opende de vergadering met het uitspreken eener rede: Daarna was het woord aan dr. C. C. Del- prat, die een rede hield over „De wording en de geschiedenis van het Genootschap en aan het eind de gouden medaille van het. Genootschap uitreikte aan prof. P. K. Pel, sedert 25 jaren voorzitter der tweede sectie. Hierna had de uitreiking der Tüanus-me- daille plaais aan dr. C. U. Ariëns Kappers, door prof. L. Bolk. Vervolgens hadden eenige huishoudelijke werkzaamheden plaats en werd het voorzitter schap overgedragen aan prof. Ph. Kohn- sfcamm. In het klein-auditorium wordt een ten toonstelling gehouden, betrekking hebbende op de geschiedenis van het Genootschap. Nederl. Verbond van Valrvereenigiugen. Het buitengewoon Congres van het N. V. V-, dat te Amsterdam werd gehouden ter bespreking van den economischen toe* stand der arbeidersklasse in Nederland, heeft de volgende resoluties genomen: „De buitengewone algemeene vergade ring, enz., zich nog steeds op het stand punt stellende, door het N. V. V. ingeno men in het adres, in samenwerking met de S. B. A. P., onder dagteekening van 3 Jum 1915, tot de Regeering gericht; overwegende, dat sedert de oorlogsduurte nog belangryk is verscherpt en de schade, daardoor aan de volksvoeding toegebracht, van maand, tot maand is verergerd; overwegende, dat het daaruit voortsprui tende nadeel voor de levenskracht der ar beidersklasse ernstiger wordt, naarmate deze toestand langer duurt; erkennende, dat van de zijde der Regee ring, naast de beschikbaarstelling van goed koop brood, verdere maatregelen zijn geno men, ten opzichte van varkensvleesch, vat- gr oen ten on versche groenten, terwijl maat regelen ten opzichte van peulvruchten in voorbereiding zyn; verklaart, dat de Regeering krachtiger dan tot dusverre zal moeten ingrijpen ter ver mindering van de tegenwoordige kosten van levensonderhoud voor de arbeiders; dat, met name op het gebied van de melk- voorziening, een optreden, dat de reeds in gevoerde en nog dreigende verhooging van de prijzen voor de verbruikers ongedaan maakt, of voorkomt, onafwijsbaar moet wor den geacht; dat maatregelen om aardappelen, eveneens een artikel van voldoende binnenlandsche productie, tot matigen prijs onder het be reik der verbruikers te brengen, dringend noodzakelijk zijn; dat ook de beschikbaarstelling beneden kostprijs niet tot brood moet blijven be perkt; doch voor zooveel noodig, dient te worden uitgestrekt tot andere artikelen;* dat eveneens ten opzichte van visch maat regelen moeten worden genomen, die voor ziening van ruim verbruik in het land tegen matigen prijs verzekeren; dringt ér Dij de Regeering ten sterkste op aan, dat zy haar maatregelen in dezen zin zal uitbreiden en versterken, opdat voor de Nederlandsche arbeidersklasse duurzame schade door den oorlog worde voorkomen." „De buitengewone algemeene vergadering enz.; overwegende, dat, vooral bij den langen duur van de mobilisatie en de geweldige prijsstijging der levensbenoojigdhedeu, in vel© gevallen de wettelijke vergoedingen aan de gezinnen der gemobiliseerden, vooral in de groot© steden, zelfs met volledige toe passing van de betreffende Kon. besluiten en ministerieele voorschriften, geen voldoen de compensatie bieden voor het gemis aan normale inkomsten; dringt er bij de Regeering op aan, de maxima der vergoedingen te verhoogen, door opheffing van het verschil in bedrag, hetwelk aan miliciens, landweer- en land- stormplichtigen, ook in verband met de leeftijdsgrens, kan worden toegekend, zoo dat het maximum.' wan f2 voor de gezinnen met kinderen van alle gemobiliseerden be reikbaar zy; acht het noodzakelijk, dat de plaatselijke Steuncomité's, zoolang' de tegenwoordige maxima niet zijn verhoogd, en waar noodig ook na deze verhooging, op ruime schaal boven de Rijks vergoeding deze gc-zinnen te hulp komen door bydragten in de huur en het verstrekken van kleeding, dekking, schoeisel en brandstoffen, of door een onder steuning in geld, voldoende om hen in staat te stellen zich deze benoodigdheden te ver schaffen." „Do "buitengewone algemeene vergade ring, enz., draagt het bestuur op, ten behoeve van de militairen, die in den eerstkomende® tijd met klein verlof zullen worden gezonden, zich onverwyld tot de Regeering te wen den met het verzoek, om: A. aan hen, die lid zijn eener werkloos- heidskas en dadelijk geen werk kunnen vin den, uitkeering te verstrekken, volgens de „Noodregeling-Treub", zonder dat de wacht- tyd van een week of eenige storting van gelden worde gevorderd; B. de plaatscdijke Steuncomités uit te noo- Öigen, eventueel in de gelegenheid te stel- lenj aan hen die geen lid zijn eener werkloos- heidskas, onmiddellijk uitkeering te verlee- ïien, volgens de regelen daartoe gesteld door het Koninklyk Nationaal Steuncomité. „De buitengewone alge me ene vergadering^ enz., van oordeel, dat door de noodregeling- Trenb de .n werkloosheid verzekerde ar beiders in ue verloopen oorlogsmaanden op, doelmatige wijze afijn gesteund en de werk loosheidsverzekering krachtig is bevorderd, besluit, de Regeering nadrukkelijk te ver zoeken: A. deze regeling in haar hoofdtrekken tijdens den ganschen duur der ooriogscrisis te handhaven; B. haar werking uit te breiden tot de leden der kassen, gevestigd in plaatsen, waar geen wast fonds of tijdelijk fonds bestaat; door deze gemeenten, zoo noodig bij de wet> te nopen, alsnog tot de stichting van een werkloosheidsfonds over te gaan. De algemeene vergadering dringt er bij de Regeering ten krachtigste op aan, tydig een definitieve wettelijke regeling van do. werkloosheidsverzekering tot stand te bren gen, welke in werking zal treden bij ophef fing der noodregeling-Treub, op den grond* slag van: A. centralisatie, met rechtstreekschen fi- nancieelen steun van Ryks- en Gemeente wege aan de centrale werkloosheidskassen, door middel van een Rijks werkloos heidsfionds; B. financieelen pteun van Rijks- en Ge meentewege aan do kassen in den vorm van byslacr on de contributie: C. zelfbestuur vau de kassen en riiime vertegenwoordiging van de verzekerde ar beiders in het bestuur van het Rijksfonds; zooals een en ander omschreven is in het rapport van het Nederlandsch Verbond van Vakvereonigingen lüver de verzekering tegen werkloosheid. De algemeene vergadering, overtuigd van de heilzame werking der werkloosheidsver zekering, en diep- doordrongen van de betee- kenis van deze verzekering voor de eerst volgende jaren bii do ongeregelde arbeids markt in verband mot den oorlog, spoort de arbeiders aan, deze verzekering krachtig uit te bouwen en haar ontwikkeling door nauwg-c-zet waken voor een juiste tospas sing der bepalingen on trouwe plichtsver vulling tegenover de organisatie .te bevor deren." ,,D© buitengewone algemeene vergade ring, enz. kennis genomen hebbende van het besluit der Regeering, inhoudende het verbod van vertrek van metaal bewerkers en employ éte in de metaalnijverheid naar het buiten land is van oordeel, d^t de Regeering door be doelden maatregel aan vele metaalbewer kers hier te lande de gelegenheid ontneemt om voor beduid-end hcoger loon in het bui-, ten-land te werken, en tegelijkertijd de Ne derlandsche industrieel en, ten koste der ar beiders, bcgunsbigt, omdat dezen daardooT gemakkelijker aan de noodzakelijkheid) kun nen ontkomen, om de huidige lage loonen te verhoogen overwegeade, dat bedoeld verbod, met het oog op het landsbelang door de Regeering niet of zeer onvoldoende gemotiveerd is; spreekt haa.r ernstige teleurstelling uit over deze zonder voorafgaands waarschu wing en zonder overleg met de organisatie der betrokkenen in het bedrijf genomen maatregelen verzoekt de Rogeering, den genomen maatregel in te trekken dringt er ten sterkste op aan, als even tueel een verbod van vertrek in hetr alge meen belang noodzakelijk wordt geacht, dat dan eerst door da Regeering maatregelen worden getroffen, door well:© die groepen van arbeiders, die door deze vrijheidsbelem- mcring nadeed ondervinden, schadeloos zul len worden gesteld en roept alle belanghebbenden, in het bij zonder alle Ned. ïnetaalbewerkers, op, dit protest zoo krachtig mogelijk t-e steunen en rich te vereenigen." ,,De buiten-gewone algemeene vergade ring, enz. gezien de sterke stijging der prijzen van' levensbehoeften, waartegenover slechts in sommigo gevallen en in zeer beperkte mate verhooging van heb inkomen der arbeiders en ambtenaren staat overwegende, dat het belang der samen leving zoowel als van het bedrijfsleven vor dert, dat cok in d-, g.en crisistijd de vermin dering der koopk^ac-ht van de arbeiders worde gestuit-, opdat verlaging van het levenspeil der arbeidersklasse worde voor komen en ondervoeding met toenemende lichamelijke verzwakking worde tegenge gaan van oordeel, dat SUiats-, Provinciale- en Gemeentebesturen allereerst behooren voor te gaan :in een bezoldiging van het perso neel in openbaren dienst, welko het moge lijk maakt, voldoende in het levensonder houd te voorzien consfcateerende, dat een groot aantal par ticuliere bedrijven in dezen tijd in staat is om aanmerkelijke loonsverhoog-ing toe te staan dringt er bij de overheden en onder nemers met nadruk op aan, het loon hun ner ambtenaren, bedienden en werklieden aanmerkelijk to verhoogen en roept de arbeiders, die door afzijdig te blijven van de organisatie tot dusverre do actie voor lotsverbetering hebben be moeilijkt, krachtig op, zióh aan te ©luiten bij hun vakbond, ten eindo door geza menlijk optreden verbetering van levenstoe stand te verkrijgen. De resolutie weTd aangenomen met alge meene stemmen; de Typografenbond bleef buiten stemming.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5