(Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieeie Kennisgeving. ui». 17089 13oi*r1 eiMlajg. IX November. MJes*s»te Blad. A°. 1915. PRIJS DER ADVERTENTIES»4 I«t 10 regel. ƒ1.06. Iedere regel meel f 0.17$. Kleine .dTertentiën van 30 «oorden 40 Conté oontanti elk tiental noorden meer 10 Cents. Voor het inoaajoeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden f 1.30per weoi1 i f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per poet 1,85 -e-1- RAAPOLIE. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor kleinhandelaars de gelegenheid bestaat door bemiddeling van het Algeimccn Admi nistratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, raapolie te verkrijgen tegen den prijs van 57.50 per 100 K.G. Kleinhandelaars te dezer stedo, die van dit aanbod gebruik wenschen te maken, hebben vóór Maandag 15 November 's namiddags 4 uur daarvan schriftelijk ïiiededeelmg te doen aan het Bureau Visch markt 18, onder mededeeling van do hoeveelheid raapolie, di!e zij wenschen te betrekken. Zoodra deze goedkoope raapolie aan de kleinhandelaars zal zijn verstrekt, zal do naximum-prijs van raapolie worden vast gesteld op 65 cent per liter. De Burgemeester van Leiden, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 11 November 1915. LEIDEN, 11 NOVEMBER. CommissSe ontspanning en ont wikkeling van gemobülseerrien. Vanwege bovengenoemde Comm:ssie tra den gisteren in het Nutsgebouw op, mej. B. Paul us, zang, en de heeren J. Wolf, piano, J. de Rocker, zang en J. IJdo, cello, allen uit 's-Gravenhage, do laatste tot voor korten tijd leeraar aan het conservatorium te Mann heim. Alvorens de avond begon, heette het Com missielid, mr. H. W. C. J. de Jong, de uit voerenden en toehoorders welkom, vertelde iets over de plannen dezen winter, terwijl hij bij de meeste muziekwerken een kort toe lichtend woord sprak, dat, getuige het ap plaus, klaarblijkelijk door de hoorders werd Prhs gesteld. Voor a;le uitvoerenden was de avond een groot succes. Mej. B. Paulus bleek een zangeres met een omvangrijke en klankvolle mezzo-sopraan, die met name met een liedje van Hullebroeck ,,'t Kosterken", en 'fc schalk- sche „Moet je varen",, stormenderhand de harten veroverde. De heer Johan de Rocker, had evenals het vorig jaar groot succes, zijn stem heeft aan breedte van geluid gewonnen en van zgn voordrachten mag bijzonder worden ge noemd „Novernbre" van Fréinisot, dat met zeor veel gevo .1 werd gezongen. De heer IJdo. een kunstenaar van zeer groote gaven, zette den avond in, met een prachtige Sinte van Caix de Hervelois, een Fransen tijdgenoot van Bach. Deze oude kunst werd klaarblijkelijk zeer gewaardeerd, doch aan het app.au s scheen geen eind te komen, na het superieur ge speelde Chanson Louis XIII et Pavane, van Couperin. De lieer Wolf, aan wien de Commissie veel verplicht is, doordat hij de soldaten ieder ©ogenblik in staat stelt, met nieuwe kunste naars kennis te maken, toonde zich weer de volgzame en muzikale begeleider, die den geheelen avond met onverminderd vuur de pianopartij vervulde. De Commissie kan dankbaar op- dezen avond terugzien. Op het eind dankte mr. De Jong den h-eer Wolf spr. hoort liever dezen Wolf voor de piano, dan den in iedere courant voorkomenden Berlijnsohen Wolff voor z\jn bureau recht hartelijk voor al het gebodene, en drukte zijn dank uit aan den majoor Triinpe, voor diens tegenwoor digheid. Hirj hoopte dat meerdere officieren dat voorbeeld zouden volgen. Mot applaus werd de mededeeling begroet, iclat de heer Wolf met een gezelschap op 8 December weerom komt. De militieplichtige student in de ge neeskunde de lieer J. A. Bos, van de univer siteit alhier, heeft een verbintenis gesloten als adspirant-reserve-officier van gezond heid bij het leger hier te lande. Hedennacht is te Warmond, waar hij zich om gezondheidsredenen van don aan vang van zijn rusttijd metterwoon had ge vestigd, overleden de heer J. P. de Sauvage, oud-amanuensis aan de Rijlra-universiteits- bibliotheek alhier. De burgemeester heeft ter kennis van de leden van den Gemeenteraad gebracht, dat, in afwijking van het door den Voor zitter in de laatste Raadsvergadering me degedeelde, do eerstvolgende Raadszitting niet tegen Donderdag IS November, doch eerst tegen Donderdag 25 November a.s. zal worden uitgeschreven, in verband met het uit te brengen praeadvies in zake duurte- toeslag. De jaarlPksche algemeen© vergadering der General Trading Company (Algemeen© Handel-Maatschappy), alhier, heeft de ba lans en winst- en verliesrekening goedge keurd en het dividend bepaald op 5 pCt. (evenals vorig jaar). De heer W. A. F. H. [Verbeek werd als commissaris herkozen. Directeuren van Gemeentereinigings diensten in Nederland. Heden en morgen houdt do Vereenigïng van Directeuren Van Gemeentereinigings- diensten in Nederland haar 7de jaarlijksche bijeenkomst in het Nutsgebouw alhier. Deze vergadering ving des namiddags te één uur aan met een huishoudelijke bijeenkomst. De vergadering werd bijgewoond door den wethouder van Fabricage, den heer Fischer, en den voorzitter van de Gezondheidscom missie prof. dr. Van Itallie en verschillende belangstellenden, terwjjl 26 leien aanwezig waren. Uit het jaarverslag bleek, dat de Ver- eeniging thans bestaat uit 84 leden. Daarna werd tot voorzitter benoemd de heler A. de Groot, directeur der Stads reini ging te Amsterdam. In de daarna geopende openbare bijeen komst behandelde allereerst de heer G. L. Dxiessen c. i., direct--ur van gemeentewer ken alhier De Leideche Gemeeniereimging. Nadat spr. had medegedeeld hoo de ge meentereiniging in Leiden van oudsher ver pacht werd en dat de gemeente in 1914 de zaak zelve ter hand nam met uitzondering van het baggerwerk, ging hij de détails van den ophaaldienst na, in het bijzonder de inrichting der vuilniswagens en model-vul- emmors en het transport naar het ver^ran- dingsgebouw. Aangezien het gebruik der stofdichto emmers niet verplichtend is, komt ook het systeem van stofvrij ophalen nog niet volkomen tot zijn recht. Verplicht ge bruik stuit voorloopig af op verschillende bezwaren w.o. ook financieele, en op ge brek aan medewerking van het publiek. Vervolgens beschouwde epr. de overige onderdeelcn der reiniging, den straatveeg- dienst, het diep werk, het waterschuimen, den ontsmettingsdienst en het Liernurstel- sel, welk laatste onderdeel in 1914 heeft op gehouden to bestaan aangezien alle daar op aangesloten perceelen naar de gewone straatriolen zijn overgebracht. De ontsmet tingsdienst is bij gebrek aan een behoorlij ken ontsmettingsoven nog voor groote ver betering vatbaar; doch in verband met het ia uitzicht gestelde Rijkssubsidie is te ver wachten, dat weldra ook deze dienst zal worden gereorganiseerd. Daariia was ee" beschrijving der gebou wen en inrichtingen aan de orde, die alle geheel nieuw moesten worden gebouwd, doch thans ook aan hooge eischen van doel matigheid beantwoorden. Behalve do stal len, remises, kantoren aan de. Noorder straat, is voor de bediening der zuidelijke stadswijk nog een posthuis in de Sfc.-Jacobs- gracht gesticht. Spr. gaf daarna een overzicht van de stichtings- en exploitatiekosten, die uit den aard der zaak hoog zijn, doch den toets der vergelijking met andere gemeenten gerust kunnen doorstaan. Met inbegrip van den aankoop van terreinen en gebouwen, vor derde de aanleg van den reinigingsdienst een som van/ 378,000. Het nadeelig saldo op den die-nsfc, inclusief rente en aflossing, bedraagt 120,000, d.i. 2 per inwoner, of zonder rente en aflossing 1.59. Niet al leen in do drie groote gemeenten van ons land, doch ook in steden als Nijmegen, Arn- hom, Enschede, e.a. wordt meer of slechts weinig betaald, waarbij Leiden het voordeel heeft van een absolute vernietiging van het vuil, gemiddeld 23,009 Iv. G. per dag. Ten slotte verdedigde de heer Driessen dc vastgestelde organisatie van den nieuwen dienst tegenover de meening van reinigings- aütoriteiten, die gewenscht hadden, dat de reinigingsdienst een afzonderlijke diensttak zou vormen, onafhankelijk van Gemeente werken, terwijl men bovendien de eigenlijke vuilverbranding liever aan den reinigings dienst zag toegewezen dan aan de Directie der Stedelijke Centrale. Spr. meent, dat de gekozen organisatie moet leiden tot snel le en ongehinderde samenwerking tusschen reiniging en gemeentewerken, tot eenvoudi ger administratie en tot goedkooper be heer. Nadat hierop eenige besprekingen waren gevolgd, behandelde de heer A. de Groot, w. i., directeur der stadsreiniging to Am- serdam, een verhandeling over de Amster- damsche vuilverbrandingsinrichting. Te 's-Gravenhage werd gisteren in het feestlokaal Willemstraat de vijf-cn-twintig- ste vergadering gehouden van den qentra- len raad van de Haarlemsche Hanze. De heer Spcndel (Leiden) vroeg of het in de bedoeling ligt den propagandisten buiten reis- en verblijfkosten, vergoeding to geven voor tijdverlies. Zoo ja, dan verklaarde spr. zich daartegen en wees in dit verband op het succes, dat door belangloozo propagan da is verkregen. De voorzitter meende, dat men van hen, die bereid zijn belangloos al3 propagandist op te treden, niet te veel mag vergen en twijfelde er bovendien aan, of er wel per sonen te vinden zouden zijn, bereid om be langloos voor de vakafdeeling propaganda te maken. Do „Sts.-Ort." bevat de statuten van den Lutherschen Kring alhier. Leidsche IJsclub. Gisteravond hield de Leidsche IJsclub, onder voorzitterschap van prof. dr. P. Th. L. Kan, in een der bovenzalen van „Iq den Vergulden Turk" haar jaarlijksche verga dering. Nadat de voorzitter met een kort inlei dingswoord c£e vergadering had geopend, bracht de secretaris, de kapt.-luit. ter zee C. L. van Buuren, het jaarverslag uit, dat uit den aard der zaak niet veel bijzonders kon vermelden, door den \jsloozen winter van 19141915. Het ledental liep mede tengevolge daarvan terug van 359 op 324. Het bestuur was in de gelegenheid aan de opdracht^ in de vorige vergadering gegeven om de vergunning te verkoop&n, te voldoen. Deze heeft een ronde som van f1000 opgebracht. Nog werd een correspondentie medege deeld tusschen het bestuur en hot bestuur der Leidsche Sportorganisatie over de kos ten, gemaakt ter gelegenheid \an de ont vangst van H. M. do Koningin en de Groot- Hertogin van Luxemburg op de IJsbaan in den winter in het vroege voorjaar van 1914, gemeenschappelijk met de Leidsche Sport organisatie. Het bestuur was daarbij van het denkbeeld uitgegaan, dat de Vereeni- gingen ook de kosten- gezamenlijk zouden dragen. Deze kosten bedroegen f 398, waar tegenover slechts f129 aan inkomsten ston den. Het nadeelig saldo bedroog dua f269. In plaats van daarin de helft bij te dragen, deelde het bestuur der L. S.-0. mede, dat de organisatie slechts tot hoogstens 30 in de kosten wilde tegemoet komen. Het be stuur verdedigde zich met de opmerking, dat er vooraf geen behoorlijk overleg is gepleegd tusschen de beide besturen. Bjj de gedachtenwisseling, die op deze mededeelingen uit het verslag volgde, werd do houding der L. S.-0. sterk gegispt. Dat er vooraf tusschen de besturen geen vol doend overleg gepleegd werd, spreekt van zelf. Een paar uur vóór de komst der hooge gasten, werd het bezoek eerst bekend. Er moest dus snel worden gehandeld. Zooveel mogelijk geschiedde die echter in overleg met het bestuur der L. S.-O. Hoe het zij, het nadeelig saldo zal in hoofdzaak door de IJsclub moeten worden gedragen. Daar om werd het nog meer gewaardeerd, dat eenige heeren een bijdrage aan de kas had den geschonken tot een totaal bedrag van f 325. De penningmeester, de heer G. C. van Nouhuys, deed daarop rekening, en verant woording. Deze rekening was bereids door de heeren Dros en Siilevis nagezien en ac- coord bevonden. De heer N. begon zijn overzicht mot de algemeene dwaling te weerleggen, dat een winter zonder ijs voor de IJsclub voordeeli- ger zou zijn dan een winter, waarop de baan is geopend. De algemeene kosten kunnen niet worden bestreden door de gewone in komsten. Men moet de ijsbaan productief kunnen maken; vandaar, dat het saldo, dit jaar met f 172.58 is achteruitgegaan. Een meevaller was de verkoop van het-vergun ningsrecht waardoor de inkomsten met het saldo van het vorig jaar bedroegen een to taal van f 2407.16, waaronder een bedrag van f 874.40 aan contributies, f 178.50 aan verkoop van dame-skaarten en 82.50 als bijdrage van de Studenten-IJsclub. De uitgaven bedroegen in totaal f 1594,27, waaronder aan pacht 550, aan arbeidsloo- nen f 229.47, voor de electrische geleiding 128 en verder bijdragen voor verschillen de herstellingen, enz. enz. Het saldo be droeg dus f S12.88L Een oude schuld van f 1175 werd, dank zij de genoemde bijdra gen van eenige heeren bestuursleden, terug gebracht tot 700. De voorzitter bracht den penningmeester namens de vergadering hulde voor zijn uit nemend beheer en sprak er zijn leedwezen over uit, dat de heer Van N. gemeend heeft voor het bestuurslidmaatschap te bedanken, al moet hij de reden eerbiedigen. Tot bestuurslid in de plaats van den heer Yan Nouhys werd nu benoemd de heer J. Oppelaar, terwijl do heeren C. L. van Buu ren en A. Tieleman werden herkozen. Bij de rondvraag werd er nog eens over geklaagd, dat sommige leden steeds talmen mot het afdragen der contributie en liefst dit uitstellen totdat de ijsbaan open komt, waardoor zij het bestuur veel lasten en kos ten veroorzaken. Statuten en reglement geven voldoende de rechten, maar ook de verplichtingen der leden aan. Vannacht om één uur, toen de na jaarswind zoo akelig huilde, ontdekte een po- litie-agenl- brand in een in de Mare liggende schuit. Het bleek hem, dat eenige planken vlam hadden gevat en dat ook een aeel der sintels in het vaartuig brandde. De planken worden in 't water gegooid en waren dadelijk gebluscht, en op de sintels werd water uit emmers geworpen, hetwelk! ook spoedig de gewenschte (blusschende uit werking had. Hue de brand was ontstaan is nog niet be kend, maar het vermoeden ligt voor de hand, dat.de sintels gloeiend heet in de schuit waren gebracht en de verdere aan dacht van hem, die dit deed, niet waardig waren gekeurd. J Eenige militairen hebben gisteravond in do „Graanbeurs" hun collega's een paar gezellige uren bezorgd. Ze hadden aan dit voornemen ruchtbaarheid gegeven en in grooten getale waren de landsverde digers en daarbij ook zij, die nog pas zijn opgekomen on die nog eenige oogenblik ken het genot van de burgerpet kun nen smaken, opgekomen. De zaal was tot in de hoekjes bezet en men vergenoegde zaak zelfs mot een staanplaatsje. Het weer werkte ook wel mee om onze soldaten Aan de st-raat te drijven. Voor wandelen zal er zeker met die zware plasregens weinig animo zijn geweest. Wat de jongens zooal te zien en te hoo- ren kregen Excuseer, maar het program ma zullen we niet herhalen. Heb was veelzang, voordracht, trans formatie, imitatie. Voor afleiding boven dien veel piano-muziek. Misschien hadden zo graag wat meer populaire wijzen gehad, om de longen eens goed te kunnen uitzet ten. De enkele gelegenheid werd met graagte aanvaard. Ze hebben zioh allen zeer voldaan ge toond. Dat hebben Flip Heil, Harry do Witt en hun medewerkers duidelijk kunnen opmerken. Een paar nummertjes willen we even afzonderlijk noemen. Flip Heil, ka rakter-komiek van professie, maar na do laatste kazerne-wisseling als milicien-kor poraal ondergebracht in do voormalige de- kenfabriek aan de Heerengracht, heeft met gebaren eens doen zien, hoo een dame toilet maakt, hij heeft verschillende perso- non diverse inrichtingen op do kermis doen bezoeken en hij heeft een getrouwe copio gegeven van den voormaligen kapelmees ter van den staf van het vierde regiment, staande voor zijn mannetjes. Een ander artist heeft op aardige wijze te gelijk mondharmonica en guitaar be speeld. Van de mandoline moet hij liever afblijven, want afgescheiden van het ont stemd-zijn van hot instrument, is de kunst van tokkelen hem nog niet cl heel eigen. Na de pauze kwam de „luit" eens kijken, hoe z'n jongens zich amuseerden. Welnu, ze hebben zich vermaakt, en goed ook. De heer J. Bosch, die, zooals wij eenigen tpjd geleden mededeelden, is benoemd tot boekhouder en ontvanger van hei Ned.- Herv. kerkgenootschap alhier, heeft, na rijp beraad, besloten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad te bedanken. Hoewel den heer Bosch niets in den weg slond zit ting te Kijven nemen, was hij van oordeel daaraan niet zooveel tijd en kracht te 'kun nen wijden, als tot dusver en daarom meent hij te moeten heengaan. Hij werd voor het eerst benoemd op 9 Juli 1901 voor het derde district en werd in 1907 en 1913 herkozen. Sedert eenige jaren is de heer Bosch lid van de Gom missie van Financiën en plaats vervangend lid van de Commissie voor het onderzoek van reclames tegen den aanslag in de Plaatseiijke Directe Belastingen. Voorts werd hij voor eenigen tijd door den voorzitter aangewezen, a's lid van de voedingscommissie, waarvan hij voorzitter is. Er zal nu, evenals in het eerste district-, door het bedanken van den heer Korevanr, ook in het derde district een vacature voor lid van den Gemeenteraad komen, De verkiezing ter vervulling van deze vacatures zal tegelijk plaats hebben. De bekende zaak van de firma W. van Amerongen G.Azntot dusver Hooge- woerd 161 is verplaatst naar Hoogewoord 109. Wij hebben hedenmorgen in dei nieu wen winkel een kijkje genomen en kunnen al vast verklaren, dat de zaak er geducht op vooruit is gegaan. De winkel is veel groot er en ruimer en daardoor is de voorraad ook belangrijk uitgebreid. De é.alage, met het oog op het naderend St.-Nico aasfecst, nu geheel gevuld met borstplaat cn diverse Suikerwerken, is eveneens veel royaler en dwingt als het ware den voorbijganger, om even stil te staan. Achter den winkel is een ruim kantoor, waarin men n één oogopslag de zaak over ziet. Een en ander is keurig afgewerkt en wordt electriseh verlicht. De reeds goed beklante en sterk concur- reerend© zaak, zal hier ongetwijfeld nog meer floreeren. Als een bijzonderheid deelen we mede, dat deze zaak al 15 jaar bestaat en dat zjj bijna al dien tijd, door denzelfden winkel houder wordt beheerd. De heer G. W. Oberman, candidaat in de godgeleerdheid aan de universiteit al hier, is door het provinciaal kerkbestuur van Groningen tot den H. Dienst in de Ned.- Herv. Kerk toegelaten. Een cavalerist leidde vanmorgen om negen uren een paard over de Turfmarkt. Opeens schrok het beest, het sprong op zij en de cavalerist viel. Het paard kwam te recht in het water. Het moest gored wor den. Een roeiboot werd bemand en men noodzaakte het ros er achter aan te zwem men tot in het Galgewater, tor plaatse van aanleg van do pont. Daar hielp men hot dier op den wal. Het was natuurlijk nat, maar gelukkig ongedeerd. Zijn geleider kwam er ook goed af. Nederlaisd en de Oorlog. De Meikoorlog. De melkoorlog in Amsterdam heeft thanij zjjn hoogtepunt bereikt Binnen enkele dagen zal het pleit beslecht z\jn, echter niet in den geest als het dagelijksch bestuur der hoofd stad zich aanvankelijk had voorgesteld. Minister Posthuma, die de vorige week! door het zenden van regeeringsmelk de po gingen, om in Amsterdam de melkprijzen op normaal peil te houden, steunde, is ten slotte weder voor den Aandrang van zijn boeren gezwicht, schrijft de „Tel." en zoo werd WocLsjagochieDd, zonder voorafgaan-, de waarschuwing, (de aanvoer van regeerings melk stopgezet. Niet één druppel kwam et aan de markt. Men begrijpt, wat dit zeggen wil voor de kleine melksÖjters daar ter stede, die er geen vaste leveranciers op nahouden, doch eiken ochtend hun kwantum van de markt betrekken. Toen de zoeiboeren zagen, dat de regee ringsmelk uitbleef, begrepen zij, dat de strijd' gewonnen was, en het weinige, dat naar de Hoofdstad was gevoerd, bracht prijzen op, die varieerden tusschen twaalf en veertien cents per liter. Later op den ochtend werden zelfs 141/2 en 15 cenfe betaald. Het spreekt vanzelf, dat de georganiseer de mcdkslijters en directeuren van melkin richtingen onder deze omstandigheden hun standpunt, om onder geen voorwaarde, méér. dan 9 et per liter voor de melk te betalen, moeten laten varen. Verschillende groote ondernemingen hebben dan ook reeds vrij duidelijk te kennen gegeven, dat zij in de eerstvolgende dagen hun eigen weg wen schen te gaan. Gaat men er toe over, tegen dien prijs te koop&n, dan za! het logisch gevolg zjjn, dat ook de burgerij' tegen den eenmaal vast- gestelden maximum-prijs geen melk meer zal zal kunnen betrekken. Verwacht wordt, dat ce melkfabrieken en de slijters, mede ten gevolge van het feit, dat flesschen, ringen en wat -er verder aan materiaal noo- dig, voortdurend hooger in prijs worden, de melk zullen brengen op 11 et voor de rau we, en op 15 et voor de gepasteuriseerde) melk, ondanks het besluit van B. en W., dat niet meer dan twaalf en dertien cents mag worden gevraagd. Over de maatregelen van den minister is men in de hoofdstad zeer ontsticht Ook in Rotterdam is de toestand ernstig. Daar heeft de burgemeester al de aangevoerde melk in beslag doen nemen. De „Tel." oordeelt, in eenige scherp ge stelde regelen onder het opschrift „De \va- ter-en-me.k-dictator", dat Amsterdamsche eii Rotterdamsehe afgevaardigden in de Tweede Kamer gezamen.ijk minister Posthuma aan zijn verstand moeten brengen, dat het niet aangaat op deze wjjze de „zoetboeren" te believen en niet to voorzien in de behoeften van de honderdduizenden inwoners dezer beide steden. Mclkcommissies. Dc commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft o.a. de vclgcndo melk-com» missies ingesteld Voor het district Alp h on, omvattende de gemeentenAlphen, EGacerswoude, Koudekerk, Benthuizen, Moercapelle, Bos koop, Aarlanderveer, Oudshoorn, Wou- brugge, Ter-Aar, Alkemade, Leimudden en Rijneaterwoude de heeren P. den Hertog, vooTz. der afd. Alphen, Oud&hoorn, en Aar- lande rveen der Hol'l. Mij v. Landbo-uw te Oudshoorn voorz., tevens lid; dr. P. de Graaf, arts 'te Alphen, voorz. der Gezond- hei dec ommlsri c en J. Verwey, te Alkema de, leden. Voor het district K a t w ij k, omvattende de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Noord- wijk. Voorhout, Saeeenheira, Noordwijker- hout, Lisse en Hillegom, de heerenC. J. L. van der Meer, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, Noordwijk, voorz., tevens lidJ. W. Marbus, voorz. der afd. Oegst- geost en Omstreken, van de Holl. M. van Laödb.Sasscr.heimdr. A. J. van Wal- sum, licl van den gemeenteraad te Katwijk- aan-Zee, leden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Kleerekooper, heef: de volgende schrif telijke vraag tot den minister van water staat gericht: Ts de minister bereid, met het oog 00 de buitengewone duurte van a'le levensmiddelen m de mijnstreek, welke door de oorlogscri sis nog is vermeerderd, te bevorderen, dn* het spoorwegpersoneel van die streek, spe ciaal van de lijn Sittardïïerzogenrath. ge bracht worde in dezelfde loonklasse als Am sterdam en Rotterdam, terwijl voormeld per soneel tevens een recht op overplaatsing krijgt, na! 2 3 jaren in de mijnstreek te zjjn werkzaam geweest? De directie van de Indische Handels- Maatschappij to Rotterdam, heeft beslotcö haar kaatoorpersoneel gedurende 6 maanden 10 pCfcs van het salaris duurtetoeslag ,to geven.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1