De Europeesche Oorlog. Tweede Kamer. Uit de Omstreken. Binnenland. ingezonden. Rechtzaken. KLEINE ADVERTENTIEN. r— AGENDA VAN DE WEEK. Maandag. Leidsche Schouwburg. Kon. Vereen. „Het Neder!Tooneel". Genadebrood. 8 uur. Leidsche Volkshuis. Voordracht prof. Mo lengraaf, 's avonds 8V2 uur. Woensdag: „In den Vergnlden Turk". Algemeene Ver gadering, Leidsche IJsclub, 9 uur 's avonds. Donderdag: Volksbuis. Zondagavond, Nat. .Ver. v. d. Volkszang. 8 uur. 1 1 Dagelijks: Bioscope Variété-Théater, Stationsweg 19, 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Thalia Bioscoop en Variété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. '8 Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Ondertrouwd: J. P. Tkirmers, fan. 24 j., en J. O. de Geu:, jd. 20 j. W. F. J. Hannaart, jm. 25 j., en H. P. Wakkaar, jd. 8 j. R vz t Heemstede, im. 26 j., en C. W. Haster, jd. 19 j. H. van der Velden, ju.. 31 j., en M. J. van der Linden, jd. 29 j. N. Abspoel, jm. 27 j., en M. Pardon, jd. 22 j. Tb. A. Stevens, jm. 30 j., en H. ,G. Smit, jd. 60 j. W. Nieuwenburg, j-m. 10 j., en J. Huyser, jd. 19 j. J. E. van Biezen, jm. 31 j., en J. S. Kroon, jd. 20 j. J. H. Eilers, jm. 23 j., en A. H. Steenvoor- tïen, jd. 23 j. P. van Kooperen, jm. S9 j., en E. van der Blij, jd. 30 j. M. Kui venhoven, jm. 22 j., en B. van der Zeeuw, jd. 25 j. S. L. H. Verhoeven, )m. 22 j., en E. Eradus, jd. 20 j. J. Arnoldus, jm. 21 j., en J. Poelijjoe, jd. èl j. A. Driessen, jm. 25 j., en M. 8 hrader, jd. 23 j. W. M. Reijerse, jm. é4 j., en G. Ebels, jd. 24 j. C. W. van der Voort, jm. 25 j., en A. van Ballekoro, jd. 26 j. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. BTADSTrMMERWERF. TELEPH. 127. Geopendvan 's morgens 9—12 nnr en des middags van fr—5 nnr. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reiziger, 6 Opperlieden, 4 Steenhouwers, 4 Metselaars, 1 Voeger, 15 Stnoadoors. 22 SoMl- dors, 1 Behanger, 2 Meubelmakers, 1 Loodgie ter, 5 Typografen, 1 Broodbakker, 2 Tuinlie den, 1 Bloemist, 8 Grondwerkera, 10 Loopknech ten, 18 loeso Werklieden, 2 Waaohvronwen, LWorksters, 6 Breisters, 1 Naaister, 2 Jongate mtoorbediendon (Meisjes). Uitzending van den Gouverneur-Generaal. Nota van Wijziging wordt voorgesteld de begrooting van Ned.-Indië over 1916 ie verhoogen met f90.250 ter bestrijding yan de uitgaven, verbonden aan de uitzending van den nieuw-benoemden gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum. Als naar gewoonte wordt gerekend op f60.000 voor kosten van uitrusting en f20.000 voor reiskosten naar Indië en be zoldiging gedurende het tijdvak tusschen het vertrek uit Nederland en de aanvaarding zj-ner waardigheid in Indië. Verder wordt gerekend op f 5000 voor vergoeding der reiskosten van de reis naar Nederland van den tegenwoordigen Land voogd en zijn gezin, en, in verband met het vermoedelijk tijdstip van zijn aftreden, op i 5250 voor zijn pensioen, berekend naar re den van een bedrag van f 6000 's jaars. Ycrbrceding dor Rijkswegen. De toeneming van het verkeer, met name het motor- en rijwiel ver keer op de Rijkswe gen, heeft in sterke mate de behoefte doen ontstaan aan verbreeding dier wegen. Met dit doel is een wetsontwerp inge diend om aan de Kroon de bevoegdheid te geven bij algemeenen maatregel van bestuur op gronden, langs Rijkswegen gelegen, een bonwverbod te leggen, indien deze gronden naar het oordeel der Kroon in de naaste toekomst voor verbetering hier is in de eerste plaats gedacht aan verbreeding van den weg noodig zullen zijn. Aan de eigenaren van de gronden, waarop het bouwverood wordt gelegd, en aan ver dere belanghebbenden zal volgens regelen, welke nader worden aangegeven, schadeloos stelling worden toegekend. HAZERSWOUDE. De Raad zal vergaderen a.s. Donder dagmorgen te tien uren. HILLEGOM. Zaterdagavond heeft de Harmonie- kapel een volksconcert in „Flora" gege ven. Zooals het gewoonlijk met deze volks concerten gaat-, was ook dezen keer weer de groot© zaal geheel bezet. Met aandacht volgde men do gespeelde nummers, ter wijl de voordrachten der declamators Mus- Bcher veel bijval vonden. Deze stukjes wa ren ook zeer komisch. De stemming voor vier notabelen der Ne>d. Herv. Gem. alhier, zal 17 November a.s. plaats hebben. Periodiek treden af de heeren Joh. van Til Johz., J. van Til Rz. en F. W. Vlotman. De laatste stelt zioh niet weer herkiesbaar. Verder is er een vacature wegens o-verlijden van den heer Aug. Phi'lippo. 0 KOUDEKERK. In den nacht is ongowenscht bezoek ge bracht aan dc Bijz. School aan den Hoogen Rijndijk. Alle kasten zijn opengebroken en nagezien. Vermast worden een paar zen- dingsbusjes met inhoud, benevens eeriige bijbels en sohoolbelhoeften. Van de daders nog geen spoor. LISSE. Zaterdagavond, te ongeveer halfelf, botste een vrachtboot tegen de brug over de Ringvaart, doordat de brugwachter, die juist gedraaid had-voor een motorschuit, de boot hoogstwaarschijnlijk niet heeft ge zien, en de brug bijna weer gesloten had. De materieele schade aan de brug en de boot was betrekkelijk niet groot. DoOi" den schok vielen 20 petroleumvaten over boord. OEGSTGEEST. Op den wissel bij bet Groene Kerkje had hedenmorgen om halfelf een trambot- sing plaats tusschen een tram uit Leiden en een uit Sassenheim. Het laatste rijtuig van de Leidsche tram reed tegen dat van de andere tram, die Dog niet ver genoeg den wissel was gepasseerd, met bet gevolg, dat de assen er onder uit sloegen. Het ge troffen rijtuig was een personenwagen, maar persoonlijke oDgelukken vielen er ge lukkig niet voor. De rails ter plaatse wa ren vernield. Men begon direct met de op ruiming. RIJNSBURG. Toen do heer H. in den laten Zater dagavond zich huiswaarts begaf, vond hij op straat een jongen liggen, die na onder zoek bleek te zijn een zoontje van den heer W. De jongen, barbiersleerling had een he vige bloedende wond aan het hoofd en ver keerde in bewusteloozen toestand. De beer H. bracht hem naar zijn ouderlijke woning, waar hij na verleende hulp weer bij zijn bewustzijn kwam. 't Bleek, dat de jongen, toen hij van zijn baas huiswaarts keerde, was gevallen, waardoor hij zoodanig met de straatsteenen in aanraking kwam, dat hij 't bewustzijn verloor en een diepe hoofd wond opdeed. SASSENHEIM. Door B. en W. werd hedenmorgen aanbesteed: het maken van schoeiïngswer ken in de Sassenheimervaart en het verdie pen van de Nieuwe Haven. De uitslag is dat werd ingeschreven door de heeren A. van Boven en A. van Geel, to Delft, voor f 4168 1 J. E. Dijkstra en O. J. Kiebert, te Sassenheim voor 3480; Joh. Potman, te Haarlemmermeer voor /3457j G. den Adel, te Beverwijk, voor /8349; Joh. Saras, te Oude-Wetering voor 3222 en J. tF'. A. Nelisson, te Haarlem voor 2ÖS9. De Raad vergadert morgonnamiddag to half drie. TER-AAR. Een spoedeischende vergadering van den Raad is uitgeschreven tegen morgen ochtend om elf uren. VOORSCHOTEN. Do collecte ^augs de huizen voor de Ned.-Herv. Diaconie heeft opgebracht ƒ448.15. ZWAMMERDAM. Voor het bouwen der nieuwe Nuts- bewaarschooi is het timmerwerk gegund aan den heer L. S. van Leeuwen, het metsel werk aan den heer J. Splinter, het schil derwerk aan den heer G. B. Hoogeveen, al ien alhier. In een gezin, wonende onder het aan grenzende deel der gemeente Alphen, 'trof een jongen met zijn pijl het linkeroog zij ner zuster op zulk een rampzalige wijze, dat onmiddellijk hulp moeBt worden ingeroepen. Do geneesheer gelastte da-cteiijk overbren ging naar het Acad. ziekenhuis te Leiden. Vermoedelijk zal do getroffene het linker oog moeten missen. Katwijk-aan-Zee. Te IJmuiden zijn binnengekomen: K. W. 65, „Holland VI", met 3 last; K. W. 166 „Nederland HI", met 2£ last; K. WL 162, „Holland IV", met 22 last; K. W. 158, (Herman Jacobus", met 15 last; K. W. 39, „De Vier Gebroeders", met 11 last; K.W. 53 „De Vrouw Jaooba/', met 9 last. „Jannetje Margaretha" K.W. 153 met SS last. „Noordzee VII" K.W. Ï.77 met 29 last. „D. Meerburg Jr." K.W. 7 met 28 last. „Twee Gebroede ra" K.W. 70 mot 21 last. '„Handel en Zeevaart" K.W. 160 met 27 last, en „Machiel" K.W. 33 met 26 last pe kelharing. De Nieuwe Gouverneur-Generaal. Naar wij vernemen, aal de nieuwe Gou verneur-Generaal van Nederlandsoh-Indië, graaf Van Limburg Stirum, 26 Januari per s.s. „Insulinde", van den Rotterdaimsahen Lloyd, de reis derwaarts aanvaarden. G,Hbld.") Gisternamiddag had te Rome do plech tige aanvaarding van de waardigheid van poenitentiarius major door kardinaal Van Rossum plaats. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemdtot pastoor te Haarlem (H.H. Elisabeth' en Barbara), den weleorw. heer H. J. T. Wcntzeltot pastoor te IJmuiden, den "weleerw. heer L. J. J. Smee- le, die kapelaan was te Amsterdam (H. Vine, h Paulo)tot kapelaan te Amsterdam (H. Willibrordus buiten de Veste) dien wel- eerw. heer C. M. Wouterloodtot kap. te 'sGravenhage (H. Martha,) den weleerw. heer F. A. M. Hermanstot kap. te Noordwijk den weleerw. heer F. J. van Nes; tot kap. te Amsterdam (H. Bonifa^- ciufl) den weleerw. heer A. G. M. v. dl Oordtot kap. te 's-Heerenhoek, den wel eerw. heer J. Sommer, die assistent was te Delft (H. Hippolytus); tot kap. te Rotter dam (H. H. Martelaren van Gorkum) den weleerw. heer 0. Wynkertot kap. te Amsterdam (H. Ni ooi aas) den weleerw. heer L. G. van Ruiven; en tot kapel, te Volon- dam, den weleerw. heer J. I. J. M. Velt- huyse, die assistent was te Haarlem (H.H. JUlisabeth en Barbara.) Tuin stad wijk." Mijnheer de Redacteur! H 1' 1 Met verwondering lag ik, in Uw blaid van 6 'dezer, het ingezonden stak van den heer, De C., over de „Tüinstadwjjk" alhier. De heer De 0. schijnt erg bezorgd te zijn, over den strop voor den heer Kuiper; in den tegenwoordigen tijd is men zooveel naasten liefde niet meer gewoon; naar wees ge rust, geachte heer De 0., de heer K. als ar chitect, weel zeer goed wat hij doet, eni waart u zelf op de vergadering van 80 Oct. j.l. aanwezig geweest, dan hadt u aDe mo gelijke inlichtingen kunnen ontvangen, en ware uw ingezonden stuk achterwege geble ven. Maar uit uw schrijven blijkt, dat u al bijzonder slecht op de hoogte zjjt; en u nu de goede zaak tracht tégen to werken, om eventueele leden af te schrikken, m.a.w. wat de heer K. heeft opgebouwd, weer af te breken. De vergadering was reeds een succes voor den heer K., het zaaltje bleek te klein te zijn, om alle belangstellenden te bevatten. Op dui delijke wij'ze heeft de heer K. dé zaak uit eengezet, dat het hier geen zaak was om zooveel mogelijk winst te maken, om als huiseigenaar of verhuurder, om neg niet van eigen te spreken, zooveel mogelijk van zoo'n huis te trékken, maar het is hier in het be lang van de volkshuisvesting, om iemand voor f2.80, f3, 4 galden per week een wo ning te kunnen geven, die nem en zijn gezin voor dezen prijs toekomt Dat het geen luchl- kasteelen zijn; of alleen theorie, blijkt hier uit dat het plan met veel belangstelling door ons Gemeentebestuur werd ontvangen; en dit den heer K. allen mogelijken steun toe zegde; ook had het plan de volle sympathie van den schrijver van „Brieven van oen Lei- denaar." Ook .spreekt n over den heer K. als leek, en niet als vakman, waar echter de .Tuinstadwijk" het ontwerp eener Prijs vraag was, zijn door den heer K., wel dege lijk, zooals oit het belangrijke Prospectus bltkt, de kosten overwogen. U spreekt ook over kosten van architect, eDZ.; dit werd juist door den heer K. op de vergadering behandeld en toegelicht met mooie teekeningec, dat vele huizen van een zelfde type goedkooper zijn, evenals ook bouwmaterialen in massa goedkooper zijn, buitengewone toestanden uitgesloten, waar op de neer K. de vergadering nog wees, boo de prijzen kunnen rtjjgen met de oorlogs toestanden, wat in den laatsten tijd het geval was geweest. De heer De 0. spreekt ook van „Spaar penningen". Als de heer De 0. soms die vijf oent bedoelt^ zal het dunkt mij, nog wel loe loopen, daar dit bedrag van f2.60 per jaar bij wettige uittreding nog terugbetaald wordt. De heer De C. sohjjnt zioh over die „spaarpenningen" al bijzonder bezorgd te maken! Het plan schijnt den heer De 0. niet erg sympathiek te zijn. Ik geloof ook, dat het voor verschillen de huiseigenaren en makelaars niet prettig zal zijn, dat als de ruime 260 woningen, (niet „huisjes" zooals de heer De C. deze noemt), klaar zullen sjjn, sommige huizen in prijs zullen daleu. Dit kan ik den heer De C. verzekeren, het plan voorziet in een ware behoefte en de vereenlging telt reeds vele leden, er is veel animo voor, en de zaak marcheert goed, en als eenmaaal de tijd daar zal zijn, en de nieuwe q;Tuinstadwjjk" met haar mooie woningen gereed, met hpar nlant- soen en mooie straten, Leiden al zoo een mooie volksstadwijk rijker zal zijn; dam zal de heer De C. nog wel eens denken: de practjjk heeft ditmaal de theorie van dan architect Kuiper nog verre overtroffen. Ik blijf den beer Do 0. nog dankbaar, voor de goede reclame voor onze .Vereenl ging. U beleefd dankzeggend voor de verleen de plaatsruimte, M. de R., verblijf ik: Hoogachtend, I - i i G., een lid van da nieuwe „Tuinstadwgk". j Leiden, 8 Nov. 1915. I I I HAAGSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde heden: den 35-jarigen banketbakker Joh. Paul van L., afkomstig uit Leiden, terzake oplichting van kleedingstukken tob vijf maanden ge vangenisstraf. (Eisch ook vijf maanden). Jan en Pieter G., te Leiden, terzake diefstal van gras in den Waardpolder, on der Leiderdorp, ieder tot 0.50 of 1 dag. (Eisch 8 of 12 dagen). P. J. K. R., te Leiden, terzake dief stal van een snoek uit een bun te Hazers- woude, tob 5 of 10 dagen. (Eisch 12 of 10 dagen). D. T. en S. v. d. M., lompensorteerders te Leiden, terzake vernieling en mishan deling aldaar, den eerste tot 10 dagen ge vangenisstraf, den tweede tob ƒ10 of 10 dagen. (Eisch! resp. één maand en f 15 of 15 dagen). J. H. A Y. en 0. HL, beiden te Lei den, ter zake diefstal van twee zakken ha ver en |én zak vogelzaad, ten nadeele van hun patroon, den graanhandelaar La Bye, ieder tot één maajiü gevangenisstraf. (Eisch zes weken). t Abram "Adriaan O., koeteiér te Leiden, teen zake heling van bovenstaande goederen tot) veertien dagen gevangenisstraf (Eisch twee maanden). H. J. y., te Wassenaar, ter zake diefstal van een reclamebord met paal, ten nadeelel van den eigenaar van den „Ouden Devi", al daar, tot f 3 of 3 dagen. (Eisch f 10 of 12 dagen). j E. J. K., te 's~Gravenkage, werd wegens! het veroorzaken van den dood door öchuld,; dopr hert overreden met een auto overeen komstig den eisch, tot drie jnaanden hech- tenis veroordeeld Mishandeling te Noordwijk. Leonardos Jobs. 39-iarig arbeider te Nootfdwyk^ stond, zoêotó hjj vertelde voor. de eerste nffial, voor de rechtbank en had nu ook spyt er te moeten staan. Hij had zyn 56-jarigen naamgenoot en buurman Adrianue Zonneveld met een truffel op het hoofd gesla gen en ernstig verwond. Dit was gebeurd op den mooien Zondagmorgen van 1 Augus tus. Beklaagde bekende, maar hij had reden tot excnuB te over. Buurman Arie, die in ee>n hok, dat meer van een varkenshol heeft dan van een woning, op zijn erf intrek had genomen, is een lastig man, bijna altjjd dron ken. Steeds schold hy op beklaagde en diens huisgenooten. Op dien Zondagmorgen had hy zyn kinderen weer uitgescholden en toen beklaagde hem daarover onderhield, kreeg by van hetzelfde laken een pak. Hij had zijn ziel lang genoeg in lijdzaam heid bewaard, doCh nu liep de gal hom over. Hij nam juist zijn gereedschap uit een kar en met een bloembollentruffel is hij bij Arie binnengegaan heeft hom toen een paar klap pen gegeven, die nog al aan kwamen. Arie nam toen een der drie messen, welke op tafel lagen en daarop heeft beklaagde de woning weer verlaten. Hij heeft nu be rouw, maar hij was toen zijn drift niet meer meester. Aldoor getergd, zijn de zenuwen hem de baas geworden. Op de vraag van den president hoe buur man in dit hol kwam te wonen, antwoordde beklaagde, dat niemmid dat wist. Hij is er vermoedelijk maar ingekropen. Huur betaalt hij niet. De oud uitziende buurman kwam nu voor. Of hij nog al veel misbruik van sterkon drank maakte"? Neen, Edelachtbare, gesticuleerde de oude man, maar hij kan niet veel hebben. De jongens van Z. plagen hem herhaalde lijk en dan wordt hij opgewonden, zeide hij. Als hy over den truffelslag aan den gang raakt, komt er geen einde aan. Hij toont den edelachtbaren heeren zijn gescheurd a pet en het litteeken op zijn kalen sohedel. 'tls verschrikkelijk. Zestien dagen onder genees kundige behandeling geweest. En wat de drie messen aangaat, dat waren er maar twee, die hy alleen gebruikte voor het snyden van brood, wat de president nog één te Veel vond. M-ej. Wyeman, een buurvrouw, had do mis handeling gezien en daarvan getuigenis, maar verklaarde tevens, dat Arie veel dron ken is en dan zeer lastig. De suhst.-oföcier, mr. Bynen, had omtrent beklaagde van den burgemeester van Noord- wijk inlichtingen ontvangen, die zeer gunstig luidden en daarom vroeg h^j, hoewel de mis handeling vry ernstig was, slechte eon geld boete van flö, subs. 15 dagen hechtenis. Beklaagde had aan die f15 een hekel Hy heeft tien kinderen tot zyn laat Verduistering van Geld te Leiden. Hiervoor moest voorkomen O. v. d. Kw., te Leiden, die echter niet was versohe nen. Tegen beklaagde werd nu verstek verleend en als getuige gehoord de 58- jarige Jan van Egmond, melkslijter te Leiden, bij wien beklaagde smda een jaar in dienstbetrekking was, toen hij de ver duistering pleegde. Getuige had op 9 Augustus beklaagde met een kar met melk langs de klanten gezonden en hem 10 wisselgeld meegegeven. Dit geld had hij niet weer teruggegeven. Voorts had hij nog voor 6.90 aan melk verkocht en ook dit onder zioh gehouden. De moeder van beklaagd', had echter eenig geld terugbetaald. Het O. M. eischte twee" maanden ge vangenisstraf. Huisvredebreuk en Vernieling van een Glasruit te Leiden. Dinsdagavond 3 Aug., te zeven uren, werd bij Jac. Verhoeven in de 2do Gorte straat te Leiden een ruit ingeworpen. Wie het gedaan had wist V. wel, al zag hij het niet. Het moest buurman Leendert B. ge weest zijn. Die kwam hem dikwijls plagen en drong zelfs het huia binnen. Beklaagde moest zich daarover heden ver antwoorden, doch was ook niet verschenen. Jac. Verhoeven, als getuige gehoord, wil de vertellen hoeveel last hij van buurman had. De president vond maar beter, dat Elj zich alleen bepaalde bij deze eene zaakan dera stond hij er vanavond nog. Nadat een buurvrouw, vrouw Van Deven ter, de echtgenoot Verhoeven en de eigenaar der woning waren gehoord, eischte de Of ficier drie weken gevangenisstraf. Beschadiging van een Glasruit in een Politiehuis te Leiden. J. A. M. de K., student alhier, had in het politieposthuis aan de Steenstraat een ruit stuk geslagen. De politie-a-gent J. de Haas, <Re in het posthuis was, begaf zich naar buiten en vroeg De K. waarom hij het deed. ,,Zoo maar", had de st .dent gezegd. Dronken was hij niet, verklaarde heden de politie-agent. Het O. M. eischte tegen beklaagde, die niet was verschenen, bij verstek 20 boete subs. 40 dagen hechtenis. MARKTBERICHTEN. BOTTERDAM. 8 Nov. 1915. Op de veemarkt wares aangevoerd: 442 vette runderen. 123 vetto en graskalveren1040 varkens; 4 bokken of gei ten; 65 schapen of lammeren. Men noteert: Vetto koeien prima le kw. 100 ot., 2e kw. 92 ct., 3e kw. 86 et.Ossen lo kw. ICO ot., 2o kw. 90 ot., 3o kw. 84 ct.; Kalveren le kw. 105 ot., 2e kw. 85 ot., 3o kw. 75 ot.sohap^i lo kw. 80 ct., 2e kw.78 ct., 3o kw. 70 ot.Lam meren 82 ot. a 84 ct.; Varkens le kw. 94, 2o kw. 88 ct., 3e kw. 88 ot. por K.G.Licht soort f 56 a f 70. Elerenmarkt. Overmaasohe f9 a 9.50Zeeuw- sehio 8.60 a 9.—. AMSTERDAM. Veemarkt. 261 vette koeien le kw. fl a 1.04, 2e kw. f 0.94 a 0.99, 3o kw. f 0.83 a 0.92; 75 melk en kalf koeien f 300 a 410; 99 nuohtero kalveren 12 a 16; 11 schapen f 25 a 35; 181 votto varkens geen handel. KLEINE 'ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden ©n worden tegen 35 Cts. berekend. Op Woensdag- ©n Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m., tegen 40 Cts. Vredesvoorwaarden. Reeds ettelijke maJon is gemold, op wel ke voorwaarden dó Duitschers vrede zou den willen sluiten. Nog dezer dagen bracht het Hatajgsch correspondentie-bureau een dergelijk bericht. Niet oniintoressant zijn in verband hier mede de vredesvoorwaarden, wolke de geal lieerden naar de meening van de „National Reviow" moeten stellen. Dezo luiden n.l. als volgt: „Ontruiming van hot door den vijand be zette gebied, alvorens vredesonderfiande lingen aan te knoopen. België moet dbor Duitschlaind schade loosgesteld worden voor _lle verliezen, die het geleden heeft. Daarvoor zal een bedrag yan 500,000.000 pond aterling noodig zijn. Frankrijk moet op dezelfde wijze schade loos gesteld worden als België. EIzas-Lotharingen moet aan Frankrijk worden afgestaan, alsmede dat gebied, hetwelk het noodig heeft om tegen oen overval beschermd te zijn. Rusland moet op dezelfde wijze worden schadeloosgesteld als Frankrijk en België eveneens dezelfde waarborgen voor zijn veiligheid krijgen. Servië's edschen zullen door do Servische regeering worden geformuleerd. Italië verkrijgt Triest en de Trentino. OostoDrijk-Hongarije zal clement word on behandeld, voor zoover Rusland's belangen dit veroorloven. Ook Turkije zal cloment behandeld wor den. Het grondgebied, dat Duifcschland in den loop van dJen oorlog verloren heeft, krijgt het niet te-rug. De Duitscho vloot wordt onder de gealli eerden verdeeld. Het Kiel-ka naai wordt internationaal. Alle Duitsche söhopen in de havens de*- geallfieerden worden verbeurdverklaard Streng zuil on die Duitschors bestraft wor den, die voor do begane daden van geweld aansprakelijk zijn. Generaal von Bissing zal in het openbaar worden terechtgesteld voor vred«eon de rhan delingen worden aange knoopt. Berlijn zal door troepen der geallieer den worden bezet, tot alle voorwaarden nar gekomen zijn." Overbodig te zeggen, dat de Duitschers dan ook liefst tot het bittere einde door vechten. 24.000.000 Yards Khaki. De parlementaire oor respondent van de „Times" 6dhrijft Eonigen tijd geleden verklaarde de af gevaardigde Taylor in het Lagerhuis, dat de regeeringen der geallieerden onlangs in' Amerika een bestelling van 5.000.000 yardls laJken hadden gedaan, terwijl die evengoed in do West-Rdding had kunnen uitgevoerd worden. Minister Runciman heeft hem nu ge schreven, dat het niet twijfelachtig is, dat een der Entente mogenclhedon onlangs een groote bestelling van laken in Amerika heeft gedaan, maar dat de Emgelsclie re geering al haar best doet, zooveel mogelijk de bdnnenlandsche industrie to steunen. Se dert het begin van den oorlog hebben de fabrieken in Groot-Brittannië en Ierland 24.000.000 yards uniformlakcn voor do re goeringen der Entente-mogcndhoden go maakt. Dc Keizer als Polderjongen. Yan de jongste overstrooming weet de „Oberslesischo Anz." do volgende episode te ver bellen. Een kleine afd^oling van een hu zaren regiment moest mee helpen om op oen kritiek punt een doorbraak te voorkomen.. Door het insjlaan van palen moest do dijk, die reeds begon af te brokkelen, gesteund worden. Een huzaar uit Ratbor, dio daarbij was, meldt nu in eon briof het volgende Zondagmiddag waren we weer aan den dijk bezig Wo hadden juist een aantal dik ke boomstammen afgeladen, toen ons werd meegedeeld, dat we hulp gouden krijgen van do keizerlijke stafwackt. Ik moest dezo men- schen afwachten en naar do plek van de doorbraak brengen. Ik stond dus alloen op den hoofdweg, toen ik op ééns heb signaal hoorde van do keizerlijke automobielen. Het volgende oogenblik houdt de auto reeds stil en vraagt do keizer mij den weg naar den dijk. Ik breng, hem met zijn gevolg naar de govraagdo plek. Spoedig zijn wij weer aan het werk en do keizer kelpb uit alle macht mee. Hij sloeg met de bijl punten aan de pa len, die wij dan insloegen. Later kwamen nog ecnige generaals en stafofficieren, die ook moesten meedoen, toen zij zagen, dat de keizer planken droeg en hout hakte.. He-t was een mooi gezicht die generaals en officieren met ons te zien mee werken. Eeni- ge hadden zelfs hun jassen uitgetrokken en deden in hemdsmouwen mee. Do hulp, waar op ik wachten moest, kwam eerst twee uur later. Gedurende al dezen tijd waren wij, zes huzaren on eenigo burgers, met den kei zer en de officieren alloen aan het werk. De Laatste Kossuth. De regeerende klasse van Hongarije heet erg verbolgen te zijn op den eenig overle venden zoon van den Hongaarscfaen patri ot Kossuth, den vermaarden leider cler Hongaren, in hun onafhankelijkheidsoorlog van 184819. Zijn jongste telg, Theodoor Louis Kossuth, kon heb onder de Habs- burgscho monarchie onmogelijk uithouden. Het vrijheidslievende Italië trok hem aan. Hij vestigde zich daar als deskundigo in spoorwegaangelegenheden vóór den oorlog, had het beheer over een groot-en Italiaan- scken spoorweg. En als zoodanig leidde hij in Italië het vervoer der gemobiliseerde troepen tegen Oostenrijk. In een henclit uit Boedapest aau de „Morning Post" wordt er aan herinnerd, dat Theodor Louis Kossuth twee jaar gele den te Boedapest do begrafenis bijwoonde van zijn broeder, Francis Kossuth, den voormaligen minister van Handel en Nij verheid. Hij gaf toen te kennen, naar Ita-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6