fK !7Ö80 Maandag 1 November. Tweede Blad. 1915- Grondwetsherziening. Gemengd Nieuws. Ingezonden. FEUILLETON. Do wilde Olijf. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingeko men de wetsontwerp©0 tot het: lo. in overweging nemen van een voor stel van verandering in het Ilde, lilde en ITVde hoofdstuk der Grondwet; en 2o. in overweging nemen van een voor st-el van verandering in de Additioneele Ar- fcikelen der Grondwet. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat de voorstellen der Staats commissie tot voorlichting der Regeering omtrent het meest aannemelijke stelsel van ,fkiösrechtre geding door de Regeering in hoofdzaak onveranderd zijn overgenomen. Aan de memorie van Toelichting onfclee- ©en wij omtrent de hoofdbeginselen van de wijzigingsvoorstellen do volgende bij zonderheden Algemeen kiesrecht. Ten aanzion van -e voorgestelde wijzi ging van art. 80 merkb de minister op, dat de „kenteekenen van geschiktheid en maat- fchappelijken welstand" geen verdedi ging meer vinden. De individualiteit der kiezers is ondergegaan in de massa. Men 'zoekt do waarde van de uitspraak der kie- jBörs in het collectieve oordeel over begin selen van rechtsvorming, welke, getoetst Aan eigen levenservaring, als het rcchtge- ivoel bevredigend worden aanvaard. Men. Eerwacht dat op den duur het gezond ver stand der massa cl'e personen zal weten aan H)e wijzen die het bestf in staat zijn deze be ginselen in praktijk te brengen. Do partij- groepeering met haar parlementaire fraction, fractiebesturen, en fractievergade ringen, met haar pari, organ., met haar verkiezingsleuzen, partij-leiders en propa gandisten, is een poging tot realisatie van Jiet massalo politieke en rechtsbewustzijn. Wat van den kiezer tegenwoordig wordt verlangd, is niet bekwaamheid tot oordee- len over tal van vragen van staatsbeleid, (maar alleen een zoodanige belangstelling In dc publieke zaak dat hij zich rekenschap geeft met de beginselen van welke politie ke partij hij zich het best) kan vereenigon. liet noodwendig gevolg van dezo ontwik kelingsgang is dat geen rechtsgrond be staat om een deel der burgers, levende en arbeidende in dezelfde nationale en zede lijke gemeenschap als de overigen, van het bij uitstek nationaal bedrijf verwijderd te houden. Er is geen enkele rechtsgrond waar om ook zij geen deel zouden hebben aan de vorming van die gemeenschappelijke over tuiging die de hechte grond moet zijn van Staatsbestuur en wetgeving. Uitsluiting van een deel der burgers van het kiesrecht splitst de natie in twee dee- Jen, het eene medebevelend, he<t andere al leen gehoorzamend. Splitsing leidt de po litieke energie in revolutionaire baan. Deel neming van allen wekt en bevordert de na tionale gedachte. Zij kweekt het gevoel van. s'aamhoorigheid en lotsgemeenschapzij geeft den vasten bodem waarin het zelfbe stuur der natie wortelt. De ontwikkeling der democratie te midden waarvan wij leven vertoont ongetwijfeld érnstige gebreken en het is een open vraag in hoever zij in staat zal zijn die gebreken te overwinnen en zich te handhaven. Die ontwikkeling echter is niet te stuiten en d© Eerste voorwaarde om het parlementaire stelsel verder op te bouwen is: dat de vast© gronslag gelegd worde, die alleen in het algemeen kiesrecht te vinden is. •Het passieve kiesreoht aa tf de vrouw toegekend. De beschouwingen der Regoering leiden er toe, dat de principieel© uitsluiting der vrouw van het kiesrecht niet gehandhaafd mag worden. Het zal veeleer de taak des wetgevers zijn vast te stellen in hoever de maatschappelijke toestauden het verlecnen van het kiesrecht wettigen. Het laat zich zien, dat do wijziging, die deze toestanden ondergaan, tot geleidelijke uitbreiding van hot kiesrecht zullen nopen. De wetgever blijve te dezen aanzien geheel vrij. Met een uitzondering. Hot kiesrecht mag niet worden toegekend of onthouden op grond van ver schil in maatschapp©lijken welstand. Het aannemen van dergelijke ken teek enen ware een niet gerechtvaardigde terugkeer tot het ten aanzien van heb mannenkiesrecht prijs gegeven standpunt. De wetgever moet zich rokenschap geven van den invloed der vrou wenbeweging op heb rechtsgevoel der natie en op de maatschappelijke functie door vrouwen uitgeoefend, maar hij wachfce zich voor een nieuwe splitsing in maatschappe- lijlco klassen, die in onzen tijd geen rechts grond heoft, cn het gevoel van saamhoorig- heid van d'e verschillende deelen van het volk ten ernstigste zou schaden. Bij de tegenwoordige samenstelling onzer maatschappij schijnt er geen gegronde re den te zijn om do vrouwen niet tot het pas sieve kiesrecht toe te laten. Evenredige vertegen woordiging. Ook de invoering van een stelsel van even redige vertegenwoordiging wordt een eisch des tijds genoemd. Evenredige vertegenwoordiging is ook bij een beperkt kiesrecht, en bij een partijvor ming, waarbij de individueele eigenschappen der kiezers op den voorgrond treden, op goe den grond te verdedigen en inderdaad heeft het denkbeeld van een vertegenwoordiging der minderheden ingang gevonden, vóórdat het partijwezen zich in zijn tegenwoordigen vorm had ontwikkeld. Deze ontwikkeling bepaalt echter de beginselen, die thans do evenredige vertegenwoordiging behooren te behcerschen. Do krachten, die in het volk leven, behooren tot uiting te komen in het parlement. Een stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, dat rekening houdt met wat werkelijk gescliiedt, moet derhalve aller eerst mogelijk maken, dat de partijen in het land in haar relatieve sterkte kunnen optre den in de Staten-Generaal. Een gezonde ont wikkeling van het politieke leven eischt bo vendien, dat denkbeelden, welke afwijken van de programma's der georganiseerdo par tijen, vaak door eminente persoenen buiten hefe partijverband voorgedragen, zoodra zij gonoegzamen invloed hebben verkregen, evenredig aan dien invloed worden verte genwoordigd. Deze denkbeelden zijn niet zel den de vruchtbare kiemen, waaruit zich la ter gesloten partijen ontwikkelen. Boven dien is het gewenscht, dat de voorkeur der kiezers voor bepaalde personen en de lo cale belangen, nog steeds belangrijk© facto ren in het volksleven, niet geheel worden verwaarloosd. Het komt den minister voor, dat de Staats commissie bij haar voorstellen met deze be ginselen volledig rekening hoeft gehouden on op gelukkige wijze de groot© technische moeilijkheden, die de toepassing dezer be ginselen medebrengt, heeft opgelost. De mi nister aarzelt dan ook niet, deze voorstellen in het aangeboden wetsontwerp te belicha men. De uitsluitingen. Dat zy, aan wie wegéns de zwakheid hun ner vermogens het beheer hunner goederen fa ontnomen, van het kiesrecht moeten wor den uitgesloten, behoeft geen betoog. Ook zij, die zonder eigen arbeid of vermogen ge regeld op kosten van anderen leven, voldoen niet aan do gestelde voorwaarde. Zij kun nen zich geen denkbeeld vormen van een ge regelde maatschappelijke orde. Uitgesloten worden daarom allen, die wegens bedelarij en landloop er ij onherroepelyk veroordeeld zijn. Er zijn ongetwijfeld nog anderen, die tot dezelfde categorie kunnen gerekend wor den, maar juist het onbestemde van hun leven maakt een bevredigende definitie on mogelijk. Het ié "beter enkele onbevoegden toe te laten dan wellicht vele bevoegden uit te sluiten. De uitoefening van het kiesrecht is ge meenschapsplicht. Een eerste gevolg van dit politieke axioma is, dat de uitoefening van het kiesrecht beperkt wordt tot hen, die behooren tot het Nederhndsche staatsver band. Een tweede gevolg is, dat zij, die door hun zedelijke defecten den gemeencn grond, waarop de politieke strijd wordt gestreden, hebben verlaten, van het kiesrecht moeten worden uitgesleten. Hier de juiste grens te trekken zonder eenige willekeur, is onmoge lijk. Aangenomen is, dat onherroepelijke ver oordeeling tot een gevangenisstraf van ten minste één jaar voldoende grond is om, het zij tijdelijk, hetzij blijvend het kiesrecht te onthouden. Ook zij, die herhaaldelijk op openbare dronkenschap worden betrapt, be hooren althans voor een tijdlang niet ter stembus te gaan. De formuleering is aldus gekozen, dat niet alleen liet delict bedoeld in art. 453, maar ook dat in art. 428 Straf wetboek tot uitsluiting kan leiden. Een nadere voorloopige uitwerking van deze beginselen is opgenomen in het te wij zigen art. 3 der Kieswet. De bédeelden. Voor de uitsluiting van bedeelden, is bjj algemeen kiesrecht, gelijk trouwens hij ieder zeer uitgebreid kiesrecht, geen genoegzame grond. Bedoeling is geen schande, ofschoon er oorzaken zijn, die tot bedeeling voeren, die wel schande zijn. In den regel échter is be deeling correctief van maatschappelijk, niet van zedelijk defect. Bedeelden missen ook niet de levenservaring, die onmisbaar is voor de uit-cefening van het kiesrecht. Een kiesrecht, gebouwd op raaatsckappelgken welstand, vindt in de bedeeling aliicht een grens, ofschoon de grens in de practgk niet naar recht 'en billijkheid i$ af te bakenen. "Voor een kiesrecht, dat met maatschappeljj ken welstand breekt, valt deze grens weg. Men rechtvaardigt de uitsluiting der be deelden op grond van hun onzelfstandigheid. Waarom zouden zij, die ondersteuning ge nieten, minder zelfstandig zijn, dan zij wier arbeid, wier inkomen van anderen afhan kelijk is? Het ware juister te oordeelen, dat vrees voor armoede meer afhankelijk maakt dan armoede zelve. Ook zij, die hun belastingplicht niet vol doen, behooren niet te worden uitgesloten. Immers belastingbetaling is geen criterium! meer van kiesrecht. Aan de Memorie van Toelichting is toege voegd een in overzichtelijken vorm gegoten samenvatting van de bepalingen, welke in onderscheidene landen het actief en passief mannen- 'en vrouwenkiesrecht; beheerschen. Do wijzigingen. Do veranderingen in do Grondwet zijn saam te vatten in de volgende punten 1. Het algemeen mannenldesrecht wordt ingevoerd. 2. Do grondwettelijke uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht, wordt opgeheven, de gewone wetgever zal bepalen of en zoo ja, welke vrouwen het kiesrecht ontvangen. Zij mogen echter niet om redenen van maafc- schappelijken welstand worden uitgesloten. 3. Bovenstaande bepalingen geldon zoowel voor de Tweede Kamer als voor de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad. 4. Het passieve vrouwenkiesrecht wordt ingevoerd. (Verkiesbaarheid der vrouw voor openbare colleges). 5. Alle verkiezingen zullen plaats hebben volgens een stelsel van evenredige vertegen woordiging. 6. De gewone wetgever kan aan de kie zers stemplicht opleggen. 7. De eischen van kiesbaarheid voor lid der Eerste Kamer worden gelijk aan die voor lid der Tweede Kamer. 8. De zittingsduur der Prov. Staten wordt van 6 op 4 jaar teruggebracht. 9. De leden der Prov. Staten treden ge lijktijdig af met die der Tweede Kamer. 10. De geloofsbrieven der Kamerleden kunnen voortaan ook door rechterlijke col- loges worden onderzocht. 11. De verkiezing van de Eerste Kamer door de Provinciale Staten blijft gehand haafd. 12. De uitsluiting van de bedeelden en ach- terstallige belastingbetalers van het kies recht wordt opgeheven. 13. Bij ontbinding der Kamers wordt de termijn van samenkomst der nieuwe Kamers gesteld op uiterlijk 3 maanden (thans 2 maanden). 14. Een Kamerlid, dat een staatsbetrek king bekleedt en in rang bevorderd wordt, behoeft niet meer af te treden. Eojirswezenknechtvanden vee houder P. Kloker, in den Purmer, heeft rich Vrjjdagavond door insluiping toegang ver schaft tot de woning van zrjn vroeger en baas. Na zich daar "s nachts in het hooi te hebben verborgen, heeft hrj Zaterdagoch tend, toen de boer en zijn personeel afwezig waren om de koeien te melken, zich meester gemaakt van f6300. Dit bedrag werd door hem in het hooi verstopt en hijzelf verborg zich in een bedstede. De insluiper hield zich schuil tot het 's na middags weer melktijd was. De vrouw bleef toen 3lleen thuis en daarom meende hjj een goede gelegenheid te hebben, om met zjjn buit het hazenpad te kiezen. Dit mislukte echter. De echtgenoot© van Kloker zag tot haar groot© verbazing den vroegeren knecht uit zijn schuilplaats te voorschijn komen en begreep, dat hij verkeerde bedoelingen moest hebben. Zy (belette hem te vluchten en maakte alarm. Buren kwamen te hulp en hielden den dief vast tot de politie "kwam, om hem1 te arresteeren. Hij werd naar Edam overge bracht en is thans ter beschikking van de justitie gesteld. Zaterdag had de officieel© ope ning plaats van het baanvak Winschoten Terapel der Stoomtramweg-My. Winschoten Terapel. BI ij ft de staking aan de Hengelosche Dajitweverij voortduren ©ta komen in verband daarmedo de plannen tot stopzetting der Koninkl. Weefgoederenfa- ibriek, de Bontweverij „Insulinde" e^i de Twentsche Bontv^cvdrij (tte Hengelo »:(0. tot uitvoering, dan zullen plm. 2500 arbei ders werkloos rijn. T e 's-G ravenhage is opge- richt een vrijwillige reddingsbrigade, waar van de leden, allen ervaren zwemmers en zwemsters, zich ten doel stellen het ver- leenen van hulp bij ongevallen te water. Te Zaandam is in dennaciit van Zaterdag op Zondag, ongeveer te ha-lf- drie, de oliemolen ,,De Woudaap", staande in het Oostzijdeveld cn toebehoorende aan den heer L. Hagmeyer, door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Tevens gingen verloren een partij van 15,000 lijn koeken, 15 last lijnzaad en 120 H. L. olie, toebehoorende aan de firma Klaas Blans, aldaar. In het benodenhuis van per-» ceel Dapperstraat no. 42 te Amsterdam, ie een goud- en zilverwinkel gevestigd van do firma Sluter, die haar centraal-magazijn aan de Vijzelgracht heoft. Gistermiddag tusschen halftwee en vijf uren, terwijl de filiaalhouder met zijn ge zin afwezig was, hebben inbrekers op zeov brutale wijze hun slag geslagen. Door een luik in het trapportaal van liet bovenhuis wisten zij zich toegang tot don onder den winkel gelegen kelder te ver schaffen en uit dien kelder, ook weder dool het oplichten van een luik, den winkel te bereiken. Dit de etalagekast werden een groot aantal gouden voorwerpen, in hoofdzaak horloges, kettingen en ringeu, ontvreemd. Het zilver, dat zich in de etalage bevond» lieten de ongenood© gasten onaangeroerd. Welke waarde het gestolen© vertegen woordigt, dient nog nader to worden ge taxeerd. Vast staat, dat men met een vrij ornv^or. rijken diefstal te doen heeft. Natuurlijk werd de politie onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld Ucroo vingen. Meermaloti komt het in de laatste dagen voor, dat mannen van buiten Rotterdam, bij een tijdelijk verblijf, van groot© bedragen aan geld beroofd worden door vrouwen met wie zij op straat kennis aanknoopen en die zij dan naar hun woningen volgen. De be stolenen zijn veelal Duitsche kooplieden, die met een goed voorzieno beurs naar ons. land komen, om inkoopen te doen. Zoo is thans weder van een koopman uit Bochum een bedrag van ruim 22,009 mark aan Duitsch bankpapier uit zijn portefeuille go- stolen in een woning op den Visschersdijk. Als gewoonlijk zijn een paar vrouwen aan gehouden, doch tot nog toe is tegen hon geen bewijs te vinden r>r het gelu is ver dwenen. (,,N. R. Ct."> Soda en Zeep. Mynheer de Redacteur! ZJoudt u jmij misschien even kunnen voor* rekenen, als soda S cents ,en zeep 23 cents I pér ILG. ingekocht kost (inwegen inbegre pen), om dan voldoende winst te maken, als de öloda voor 7 en ,de zeep- voor 24 cents per K.G., volgens den gestelden maximum prijs moet worden verkocht? Hoogachtend, E e n W i n k o 1 i e t. Mijnheer de Redacteur! Het verslag van de zitting van den Ge- Gemeenteraad geeft hedenavond te lezen, dat ik het ambulanlisme ter sprake (ge bracht heb, en mij daar tegen verklaard.; Ter verbetering zag ik gaarne het vol gende geplaatst Naar aanleiding van het gesprokene in de sectievergaderingen, heb ik den bestrijders van het ambulantisiue aangeraden, eens ken nis te nemen van een stuk over deze zaak geschreven in „Het Onderwijs'', door den hoer N. Brouwer, welk stuk men desveir kiezende van tuft ter inzage kan bekomen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw jDw., W. FERAL Leiden, 29 Oct. 1915. (Den inzender willen wij opmerken, dal m bedoeld verslag een drukfout i6 geslo pen. In plaats van tegen, gelieve hy vóörl te lezen. Red.) Roman naar het Engelsch. (Nadruk Verbodon). W) Hij zag, dat zij zich vermande niet terug te deinzen, nu hij haar voor do werkelijk heid plaatste, en ook, dat haar moed en zelf- beheersching ieder behalve hem zouden heb ben misleid. Do flinkheid, waarmee zij goed keurend knikte en daardoor haar sympathie met zijn idee betuigde, wekte in die mate zijn woede op, dat hij een gevoel had alsof hij haar zou kunnen slaan. Zoo zij het con tract had verbroken, zou hij dat gemakke lijker hebben kunnen dragen. Dat zou hem tien minste een gevoel van meerderheid geven on hem geholpen hebben grootmoedig te zijnterwijl deze bereidwilligheid om af te betalen hem in de minderheid stelde en hem aanzette tot den laatsten penning alles te eischen, wat hem toekwam. Met een zwak ke vrouw zou hij medelijden kunnen heb ben; maar dit krachtige wezen, dat weigerde te smeeken, al was het ook maar door een beven der oogleden, en zijn concessies vee- wierp, voordat hij tijd had daarmee voor den dag te komen, prikkelde zijn zenuwen tot het uiterste, gewend als hij was geweest- zijn macht te voelen. Waarom zou hij haa? genade schenken, nu zij die niet had ge vraagd? Bovendien was het schenken van genade tegen zijn principes. „En misschien," ging hij voort op kalmen toon, die niets van den hartstocht in zijn binnenste verried, „zou Je dan evengoed als op een ander moment het geheel© huis in oogenschouw kunnen nemen. Als er mis schien iets mocht zijn, dat je graag veran derd zou hebben." „Dat zal, dunkt me, wel niet het geval zijn". „Nu, om het even, ik zou toch gaarne wil len, dat je kwam kijken. Het huis van een man, hoe goed ook in orde, is niet altijd geschikt ter bewoning van een vrouw, en dus „Heel goed, ik zal komen." „Wanneer?" „Morgen."' „Omstreeks vier uur?" „Ja, omstreeks vier uur. Dat schikt mij uitstekend." Zij sprak onbevangen en glimlachte zelfs flauw, mot juist zooveel blos als voor de ge legenheid paste. De Verstandige Man bin nen in hem vroeg hem nog eens tevreden te zijn. Al was, aldus beweerde c|e> Verstan dige Man, deze wèl overwogen kalmte ook geen liefde, dan had het er toch zooveel van, dat het haarkloverij zou wezen, als men het onderscheid wilde nagaan. Conquest poogde te luisteren en te gehoorzamen, maar zelfs terwijl hij dat clleed, kwam weer die machte- loozo woede over hem, die zich het liefst in een daad van geweld zou geuit hebben. Toen hij opstond, ten einde te vertrekken, met al de uiterlijke teekenen van vriendelijke hof felijkheid, schoot dje schrik aanjagende ge dachte hem door het hoofd, dat hij, de mo derne New-Yorker van middelbaren leeftijd, nu zoo volkomen kon begrijpen, hoe een ze ker type van waanzinnige woestelingen de vrouw kan dooden, dio hij hartstochtelijk liefheeft, maar die hopeloos buiten rijn be reik is. XXIV. Ford's traagheid van begrip, behalve wan neer het zaken betrof, kwam wellicht het duidelijkst uit in zijn beoordeeling van het karakter van andere menschen en zijn ana lyse van hun beweegredenen. Dc mannen en vrouwen nemend, zooals hij ze vond, bezat hij oven weinig neiging om te gissen naar hetgeen er in hen omging als naar de inrichting achter de voorgevels van hun huizen. Een menschelijk wezen was voor hem niets dan uiterlijk, evenals een straat Zelfs in zaken, die hem van nabij betroffen, had hij alleen oog voor de daad; hü hield reke ning met de gevolgen daarvan, zonder in den regel naar haar oorzaken onderzoek te doen. Toen Miriam Strange dus verkoos met Conquest te trouwen, aanvaardde hij dat vast gestelde feit voor het oogenblik, zooals hij de rampspoedige gevolgen van oen natuur verschijnsel zou aanvaard hebben. Het lag evenmin in zijn lijn naar het motief van een dergel ijken 6tap te vragen, als naar de oor zaak van een verwoestenden storm op zee. Bij zijn eenvoudige levensbeschouwing vond hij het wel ietg zeer betreurenswaardigs, jnaar het moest zoo goed het ging gedragen worden en het was het best er zoo weinig jnögolijk over te spreken. En toch ontstonden er in de diepte van zijn zelden onderzocht gemoed gevoelens van verbaring, vragen, verlangens, lieten zich' protesten, kreten hooren, die zich nu en dan naar de oppervlakte drongen, zooals het kokcnöe water in de aarde in een heet© bron naar buiten komtL Het vereidchte veel persing om' het op te stuwen, maar als het eenmaal te voorschijn kwam, geschiedde dat mot kracht. Dat was het geval geweest in den nacht op het meer Champlain en later op den avond, toen hij Miriam zijn plan mee deelde om weer Norrie Ford te worden. Als die oogenblikken kwamen, werd hij er door verrast, ofschoon hij later tot het inzicht kwam, dat zij reeds lang waren voorbereid. Op deze wijze, zonder waarschuwing, had zijn hart hem de vraag gedaan: Waarom moet zij met hem trouwen? Op het oogenblik, dat Conquest Miriam verliet, liep hij, Ford, door de straten van New-York en zag hoe die zich door het ontsteken der lichten wel dra baadden in een schellen lichtgloed, welke in Zijn leelijkheid op de verbeelding werkte een leelijkheid zoo verblindend en zoo fantastisch in haar naakt handelskarakter, dat zij iemand een rilling op het lyf kon jagen. Mogelijk kwam dat door den electri- schen prikkel van enkel licht, dat zijn traag gemoed den kalmen pas der aanvaarding liet varen en vooruitschoot in protest, op een oogenblik, dat hij meendo in de feiten be rust te hebben. Waarom moet zy met Conquest trouwen? Hij trachtte zich een weg door de menigte te banen, toen die vraag zich met zooveel kracht aan hem opdrong, dat die hem hel derziende maakte en hij er terstond het ant woord op gaf. Hjj wandelde gedeeltelijk, om de drukkende spanning, waarin hij deze da gen had doorgebracht, te verdrijven, en ge deeltelijk, omdat hij meende gemerkt te heb ben, dat zijn gangen werden nagegaan. Hij had daarvan geen volkomen zekerheid, maar hij wilde zich liever uit eigen beweging aangeven dan gearresteerd worden. Misschien was het by slot van rekening slechts toe vallig, dat hij op verschillende oogenblikken van den dag telkens dezelfde twee. mannen had gezien, en het amuseerde hem, ze nu op de proef t© stellen en in touw te houden. Hij was tot de conclusie gekomen, dat hg zich vergiste of ze in slimheid overtrof fen had, toen die dwaze vraag, die in het geheel niet in verband stond' met wat hyi juist in zijn hoofd had, zich aan hem op drong, alsof die werd gedaan door een steral buiten hem. Waarom moet zij met hem trou wen? Tot dusver zou zijn weinig ontledende geest geantwoord hebben, wat zij op de zelfde vraag zou hebben geantwoord als het iemand anders had betroffen, dat zij met hem ging brouwen, „wijd zij dat wensch- te." Hij zou dan gevonden hebben, dat de vrager daarmee volkomen tevreden moest zyn. Opeens echter was dat antwoord voor hem niet meer voldoende. Het scheen alsof de straat plotseling ook niet meer voldeed aan de eischen en in een afgrond uitliep. Hy stond plotseling stil om :Is het ware hoogte te nemen van die verbijsterende le dige ruimte, welke iedere ingewikkelde zie7s- toestand hem altijd toescheen te zijn. Op een punt te komen, waar zijn eenvoudige stellin gen niet van toepassing waren, gaf hem die onbehaaglijke gewaarwording, die ieder schepsel gevoelt, da;: niet in zjn e'eraenl is. Het was een bewijs van de afhankelijkheid, waarmede kg in zijn zaken, die ervaring van verstand en gevoel' eischten, had leeren steunen op Miriam. En dat gevoel van af hankelijkheid deed hem plotseling rechtsom keert maken en In oprechten eenvoud tot haar gaan om hulp. In snellen pas richtte h$ dus zijn schreden naar haar woning. (Wordt vervolgdj.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5